2022-2024 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 6-14 с шешімі.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 204 036,2 мың теңге:
салықтық түсімдер – 34 483,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 240 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 795 мың теңге;
трансферттер түсімі – 168 518,1 мың теңге;
2) шығындар – 218 574,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -14 538,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 14538,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 14 538,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 15.03.2022 № 6-16 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022); 21.11.2022 № 10-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 27.12.2022 № 4-25 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2022 жылға арналған Кішкенекөл ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының 2008 жылға 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2022-2024 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 30 декабря 2021 года № 6-14 с.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии с статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 204 036,2 тысяч тенге:
налоговые поступления – 34 483,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 240 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 795 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 168 518,1 тысяч тенге;
2) затраты – 218 574,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - 14 538,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита)
бюджета – 14 538,2 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тысяч тенге;
погашение займов - 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 14 538,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 15.03.2022 № 6-16 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 21.11.2022 № 10-23 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 27.12.2022 № 4-25 с (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что доходы бюджета Кишкенекольского сельского округа на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) ауылдың аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округтің аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) ауылдық округ бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан ауылдық округ бюджетіне түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. Аудандық бюджеттен ауылдық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар 33 945 мың теңге сомасында қамтамасыз етілсін.

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории села;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов сельского округа;
поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 33 945 тысяч тенге.

7. 2022 жылға арналған ауылдық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге ескерілсін.
8. 2022 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) аппаратты күтіп ұстауға;
2) мемлекеттік күрделі шығындарға;
3) Кішкенекөл ауылының жолдарын орташа жөндеуге;
4) қоқыс шығаруға;
5) автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.

7. Учесть в сельском бюджете на 2022 год целевые трансферты из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
8. Учесть в сельском бюджете на 2022 год целевые трансферты из районного бюджета в том числе:
1) на содержание аппарата;
2) на капитальные расходы государственного органа;
3) на средний ремонт внутри поселковых дорог в селе Кишкенеколь;
4) на вывоз мусора;
5) на обеспечение функционирования автомобильных дорог.

Сноска. Пункт 8 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022).
8-1. 4-қосымшаға сәйкес аудандық бюджетте қаржылық жылдың басында 14 538,2 мың теңге сомасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығыстар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 15.03.2022 № 6-16 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Пункт 8 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022).
8-1. Предусмотреть в сельском бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 14 538,2 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 15.03.2022 № 6-16 с (вводится в действие с 01.01.2022.

8-2. 2022 жылға арналған ауылдық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ауылдық округ әкімнің оқуына ескерілсін.
Ескерту. Шешім 8-2-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 21.11.2022 № 10-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы М. Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының

8-2. 2022 жылға арналған ауылдық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ауылдық округ әкімнің оқуына ескерілсін.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-2 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 21.11.2022 № 10-23 с (вводится в действие с 01.01.2022).
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Уалихановского районного маслихата М. Абдулов
Приложение 1
к решению Уалихановского
районного маслихата

2021 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 6-14 с шешіміне
1-қосымша
2022 жылға арналған Уәлиханов ауданы Кішкенекөл ауылдық округінің бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 15.03.2022 № 6-16 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022); 21.11.2022 № 10-23 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 27.12.2022 № 4-25 с (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1
2
3

от 30 декабря 2021 года
№ 6-14 с
Бюджет Кишкенекольского сельского округа Уалихановского района на 2022 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 15.03.2022 № 6-16 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 13.09.2022 № 6-22 с (вводится в действие с 01.01.2022); от 21.11.2022 № 10-23 с (вводится в действие с 01.01.2022) ; от 27.12.2022 № 4-25 с (вводится в действие с 01.01.2022).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1
2
3