Зайсан ауданы Сарытерек ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/13 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Сарытерек ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/13 шешіміне
№ 8 қосымша
Зайсан ауданы Сарытерек ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Сарытерек ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөптерге деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үдерісінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда көрсетіледі:
1) Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Сарытерек ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) Жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Сарытерекского сельского округа Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/13
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Сарытерекского сельского округа Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
Приложение
к решению маслихата
Зайсанского района
№ 15-17/13 от 24 декабря 2021
года
План по управлению пастбищами и их использованию Сарытерекского сельского округа Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сарытерекском сельском округе на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Сарытерекской сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Сарытерек ауылдық округінде жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1983 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Сарытерек ауылдық округінде 5 елді мекен бар.
Сарытерек ауылдық округінің аумағының жалпы ауданы – 108543 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 4585 га, тыңайған жерлер – 826 га, шабындықтар – 5658 га, жайылымдар– 71988 га; бақшалар – 6 га; өзге жерлер – 25480 га.
Мал жаю үшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер– 69661 га;
Елді мекендердегі жерлер–2337 га.
Климаттық жағдайы бойынша ауданның аумағы шөлейтті аймаққа жатады. Климаты күрт континентальды. Жылына орташа есеппен 170-190 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі. Топырағы негізінен ақшыл сарғылт.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Сарытерек ауылдық округінде (тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 9103 ірі қара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 4301 бас, қойлар мен ешкілер 11030 бас, жылқылар 3580 бас (1-кесте).
Сарытерек ауылдық округінде ауылшаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
62 табын ірі қара мал;
18 отар ұсақ малдар;
26 табын жылқы.
Сарытерек ауылдық округінде 4 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 3 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Сарытерек ауылдық округінде малды айдауға арналған сервитутар орнатылмаған.
1-кесте
Сарытерек ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректер
Елді мекен
дер
Тұрғындары
Ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
жылқы
лар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Сары
терек а/о

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в Сарытерекском сельском округе не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1983 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Сарытерекском сельском округе имеется 5 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Сарытерекского сельского округа – 108543 га, из них: пашни – 4585га, залежи – 826 га, сенокосов – 5658 га, пастбищ – 71988га; огороды – 6 га; прочие земли – 25480га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 69661 га;
земли населенных пунктов –2337 га.
По климатическим условиям территория района относится к полупустынной зоне. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 170-190 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.Почвы в основном светло-каштановые.
На 1 января 2021 года в Сарытерекском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 9103 голов, из них: маточное поголовье 4301 голов, овцы и козы11030 голов, лошадей3580 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в Сарытерекском сельском округе по видам распределились следующим образом:
62 стада крупного рогатого скота;
18 отар мелкого рогатого скота;
26 табунов лошадей.
В Сарытерекском сельском округе действуют 4 ветеринарно-санитарных объекта, из них 3 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт.
В Сарытерекском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Сарытерекскому сельскому округу
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лоша
ди
КРС
МРС
Лоша
ди
КРС
МРС
Лоша
ди
Все
го
в том числе дой
ные коро
вы
Все
го
в том числе дой
ные коро
вы
Все
го
в том числе дой
ные коро
вы
Сарытерек с/о

54489
4292
2470
1910
6,5
1,3
7,8
27898
3211
14898
46007
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Сарытерек ауылдық округіне, ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жемшөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көп жылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауыл шаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Сарытерек а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Сарытерек ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
Сарытерек а.о бойынша 2022-
023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Сарытерек а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Сарытерек а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Сарытерек а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Сарытерек а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график
Ауылдық округ
Басымөсімдіктер
Орташа шығымдылығы, ц/га, құрғақ масса
Малдарды жайылымдарға шығару мерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Сарытерек
Шымды-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
4,2
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
5,2
маусым
тамыз
Жусан, жусан-сораң өсімдіктері
3,4
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Жұмсақ сабақты-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер

54489
4292
2470
1910
6,5
1,3
7,8
27898
3211
14898
46007
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в Сарытерекском сельском округе, крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летне-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории Сарытерекского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
приложение 5
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Сарытерекскому с.о
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
Сарытерек
Дерновиннозлаково-разнотравные
4,2
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
5,2
июнь
август
Полынные, полынно-солянковые
3,4
апрель - май
сентябрь-октябрь
Мягкостебельнозлаково-разнотравные

12,6
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Ірі сабақты-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
15,3
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан

12,6
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные
15,3
апрель - май
сентябрь-октябрь