Зайсан ауданы Зайсан қала округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/9 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Зайсан қала округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/9 шешіміне қосымша
Зайсан ауданы Зайсан қала округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Зайсан қала округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөптерге деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үдерісінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда көрсетіледі:
1) Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Зайсан қ.о. аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) Жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы городского округа Зайсан Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/9
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы городского округа Зайсан Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
приложение
к решению маслихата
Зайсанского района
№ 15-17/9 от 24 декабря 2021
года
План по управлению пастбищами и их использованию городского округа Зайсан Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в г.о. Зайсан на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории г.о. Зайсан в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыруүшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Зайсан қ.о. жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1983 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Зайсан қ.о. 1 елді мекен бар.
Зайсан қ.о. аумағының жалпы ауданы қордағы жерлерді есептегенде – 18508 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 4180 га, тыңайған жерлер – 394 га, шабындықтар – 2641 га, жайылымдар– 8586 га; бақшалар – 33,0 га; өзге жерлер – 2674 га.
Мал жаю үшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер– 4375 га;
Елді мекендердегі жерлер – 4211 га.
Климаттық жағдайы бойынша ауданның аумағы тау маңы аймағына жатады. Климаты күрт континентальды. Жылына орташа есеппен 230-250 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі. Топырақ жамылғысы шалғындық ақшыл сарғылт топырақты.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Зайсан қ.о. (тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 12690 ірі қара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 6108 бас, қойлар мен ешкілер 10721 бас, жылқылар 3865 бас (1-кесте).
Зайсан қ.о. ауылшаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
25 табын ірі қара мал;
7 отар ұсақ малдар;
5 табын жылқы.
Зайсан қ.о. 3 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 2 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Зайсан қ.о. малды айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
1-кесте
Зайсан қ.о. бойынша ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректер
Елді
Ме
кен
дер
Тұрғындар
Ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиыр
лар
Зайсан
қ.о.

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в городе Зайсан не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными, по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1983 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в г.о. Зайсан имеется 2 населҰнных пункта.
Общая площадь территории г.о. Зайсан с учетом земель запаса (данные с земельного баланса за 2020 год) – 398720,5 га, из них: пашни – 2525,4га, многолетних насаждений – 127,7 га, залежи – 174,8 га, сенокосов – 16370,7 га, пастбищ – 239136,2га; огороды – 39,0 га; прочие земли – 140346,7га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 12471 га;
земли населенных пунктов –4211 га.
По климатическим условиям территория района относится к предгорной зоне. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 230-250 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период. Почвенный покров представлен в основном луговымисветло-каштановыми почвами.
На 1 января 2021 года в г.о. Зайсан насчитывается (личное подворье населения, поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 12690 голов, из них: маточное поголовье 6108 голов, овцы и козы 10721 голов, лошадей 3865 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в г.о. Зайсан по видам распределились следующим образом:
25 стада крупного рогатого скота;
7 отар мелкого рогатого скота;
5 табунов лошадей.
В г.о. Зайсан действуют 3 ветеринарно-санитарных объекта, из них 2 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт.
В г.о. Зайсан сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Зайсан
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лош
ади
КРС
МРС
Лош
ади
КРС
МРС
Лош
ади
всего
в том числе дой
ные коро
вы
всего
в том числе дой
ные коро
вы
всего
в том числе дой
ные коро
вы
Зайсанская г.о..

Зайсан қ.о. ЖШС мен шаруа қожалықтарында: ірі қара мал - 4762 бас, қойлар мен ешкілер – 5662 бас, жылқылар – 3275 бас.
ЖШС мен шаруа қожалықтарының жайылымдарға деген қажеттілігі 62066,6 га құрайды, оны Зайсан ауданының қордағы жерлеріне және орман қорына малды жаю арқылы толықтыру қажет (4-кесте).
4-кесте
ЖШС мен шаруа қожалықтарына ауылшаруашылығы малдарын жаю үшін қажеттілігі
Округтың атауы
Ауданы (га)
Түрлері бойынша малдар (бас)
1 мал басына шаққандағы тұтыну нормасы(га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
жылқы
лар
ІҚМ
ҰМ
жылқы
лар
Барлығы (га)
1
Зайсан қ.о.
1792

Поголовье в крестьянских хозяйствах и ТОО г.о. Зайсан составляет: крупного рогатого скота 4762 голов, овцы и козы – 5662 голов,лошадей3275 голов.
Потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в г.о. Зайсан составляет 110334 га, которую необходимо восполнить за счет выпаса с/х животных на землях запаса Зайсанского района (таблица 4).
Таблица 4
Потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в выпасе сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Площадь (га)
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Зайсанская г.а.
12471

4762
5662
3275
6,5
1,3
7,8
30953
7360,6
25545
63858,6
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Зайсан қ.о. ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жемшөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көп жылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауыл шаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Зайсан қ.о. аумағында жайылымдардың орналасу картасы
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Зайсан қ.о. бойынша 2022-2023
жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график
Ауылдық округ
Басымөсімдіктер
Орташа шығымдылығы, ц/га, құрғақ масса
Малдарды жайылымдарға шығару мерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Зайсан қ.о.
Жусанды өсімдіктер
4,9
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
5,1
маусым
тамыз
Бозды-бетегелі өсімдіктер
9,4
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Ірісабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
8,9
сәуір- мамыр
қыркүйек-қазан

4762
5662
3275
12,5
2,5
15
59525
14155
49125
122805
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в г.о. Зайсан крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летне-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории г.о. Зайсан в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
приложение 5
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по г.о. Зайсан
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Зайсанская г.о.
Полынные
4,9
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
5,1
апрель - май
сентябрь-октябрь
Разнотравно-злаковые
9,4
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные
8,9
апрель - май
сентябрь-октябрь