Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/13-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 – баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Алтай ауданының мәслихатының 2020 жылғы 9 қаңтары № 61/17-VI "Алтай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6555 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 30 қаңтарда жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардап бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/4-VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Ескерту. Жоспары жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 21.10.2022 № 23/4 -VII шешімімен.
Осы Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Алтай қаласы бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1–қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/13-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата района Алтай от 9 января 2020 года № 61/17-VI "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2020-2021 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6655, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 30 января 2020 года).
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/4-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2022-2023 годы
Сноска. План в редакции решения маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 21.10.2022 № 23/4-VII.
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Алтай района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории по городу Алтай района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2–қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3–қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4–қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5–қосымша);
6) Алтай қаласының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6–қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7–қосымша).
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы (7-1- қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Алтай қаласы аумағының жалпы ауданы 3891 га, соның ішінде: егістіктер – 553 га, жайылымдық жерлер – 909 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Алтай қаласының аумағы таулы-шалғынды-дала аймағында орналасқан. Аймақтың климаты жылдық және тәуліктік ауа температурасының күрт ауытқуымен күрт континенталды. Қатты аязды суық қыс ыстық жазымен ауысады. Ауаның жылдық орташа температурасы – 0,6 градус. Жауын-шашын жылына орта есеппен 450-550 мм құрайды, олардың ең көп саны шілдеге келеді. Алтай қаласының аумағында ветеринарлық пункт, малды жасанды ұрықтандыру пункті, мал қорымы бар.

2)приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Алтай (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории города Алтай 3891 га, из них пашни – 553 га, пастбищные земли – 909 га.
По природным условиям территория города Алтай расположена в горно- лугово-степной зоне. Климат зоны резко континентальный с резко выраженными колебаниями как годового, так и суточного хода температуры воздуха. Холодная зима с сильными морозами сменяется жарким летом. Средняя годовая температура воздуха – 0,6 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 450-550 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
На территории города Алтай имеется ветеринарный пункт, пункт искусственного осеменения скота, скотомогильник.

2021 жылдың 1 қаңтарына Алтай қаласында ірі қара мал 826 бас, соның ішінде аналық (сауынды) мал басы 559 бас, ұсақ мал басы 772, жылқылар басы 111 есептеледі (№ 1 кесте).
Алтай қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
1
Алтай қаласы

На 1 января 2021 года в городе Алтай насчитывается крупного рогатого скота 826 голов, из них маточное (дойное) поголовье 559 голов, мелкого рогатого скота 772 головы, лошадей 111 голов, (таблица № 1)
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Алтай
Таблица № 1
№
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
город Алтай

806
539
772
110
20
20
0
1
826
559
772
111
Алтай қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін барлығы 909 га бар.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша Алтай қаласының жергілікті халқының мұқтажы үшін 909 га мөлшерінде қажеттілік 1617 га құрайды (№2 кесте).
№ 2 кесте
№
Елді мекендер
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі(га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Алтай қаласы
909
539
3
1617
708
0
Алтай қаласының жергілікті халқының малын жаю үшін 9 табын ұйымдастырылған: 3 табын қаланың батыс бөлігінде, 2 табын қаланың солтүстік бөлігінде, 1 табын шығысында, 2 табын қаланың оңтүстігінде және 1 табын оңтүстік-батыс бөлігінде.
Қалыптасқан 708 га мөлшеріндегі жайылымдық алаптар қажеттілігін Парыгино ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 70 га жайылымдар, Соловьево ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 90 га жайылымдар, Чапаево ауылдық округінің қордағы жерлеріндегі 30 га жайылымдар, мал өткелінің жерлеріндегі 300 га және "Опытное хозяйство масличных культур плюс" ЖШС тиесілі 218 га жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы жануарларын мал басына түсетін жүктеме нормасы кезінде жаю: ірі қара мал – 3 га, ұсақ мал – 0,5 га, жылқы – 5 га, ауыл шаруашылығы өндірушілерінің шалғайдағы жайылымдарында жүргізіледі (№3 кесте).
№ 3 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы (га)
1
Алтай қаласы
267
772
110
3
0,5
5
801
386
550
1737
1737 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарға қалыптасқан қажеттілікті ауыл шаруашылығы өндірушілерінің шалғайдағы жайылымдарында халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толықтыру қажет.
Алтай қаласының жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі- ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 20 бас, жылқылар 1 бас.
ЖШС жайылымдарының ауданы 159 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Барлығы (га)
1
"СВиК" ЖШС

806
539
772
110
20
20
0
1
826
559
772
111
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по городу Алтай, имеются всего 909 га.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения города Алтай по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 909 га, потребность составляет 1617 га (таблица № 2).
Таблица №2
№
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
город Алтай
909
539
3
1617
708
0
Для выпаса скота местного населения города Алтай организовано 9 гуртов: 3 гурта в западной части города, 2 гурта в северной части города, 1 гурт в восточной, 2 гурта в южной и 1 гурт в юго-западной части города.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 708 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса Парыгинского сельского округа площадью 70 га пастбищ, на землях запаса Соловьевского сельского округа площадью 90 га пастбищ, на землях запаса Чапаевского сельского округа площадью 30 га пастбищ, на землях скотопрогона 300 га и 218 га за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях принадлежащих ТОО "Опытное хозяйство масличных культур плюс".
Выпас других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову: крупный рогатый скот – 3 га, мелкий рогатый скот – 0,5 га, лошадей – 5 га, производится на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей (таблица № 3).
Таблица № 3
№
Населенные пункты
население
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лоша ди
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
город Алтай
267
772
110
3
0,5
5
801
386
550
1737
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1737 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью далее (далее - ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах города Алтай составляет: крупного рогатого скота 20 голов, лошадей 1 голова.
Площадь пастбищ ТОО составляет 159 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "СВиК"

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 6- қосымша
Алтай қаласының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Алтай қаласы
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Алтай қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілер:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Алтай
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
город Алтай
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по городу Алтай
района Алтай на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: