Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/17-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 – баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/8-VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 21.10.2022 № 23/8-VII шешімімен.
Осы Алтай ауданының Парыгино ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Парыгино ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Парыгинскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/17-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Парыгинскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/8-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Парыгинском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Сноска. План в редакции решения маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 21.10.2022 № 23/8-VII.
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Парыгинском сельском округе районе Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Парыгинского
сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Парыгино ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер,олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Парыгино ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша 4 елді мекен бар.
Парыгино ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 18519 га, соның ішінде егістіктер – 4858 га, жайылымдық жерлер – 8628 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10370 га;
елді мекендер жерлері – 4352 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 80 га;
босалқы жерлер - 3717 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Парыгино ауылдық округінің аумағы таулы-шалғынды-дала егіншілік аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жыл ішінде орташа 560-615 мм жауын-шашын түседі. Шілде айында олардың мөлшері көп болып келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Парыгино ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.
2021 жылғы 1 қаңтарға Парыгино ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа қожалықтарының мал басы) ірі қара мал 1570 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 883 бас, ұсақ мал 722 бас, жылқы 319 бас болып есептеледі (№1 кесте) оның ішінде:
Зубовск кентінде:

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Парыгинском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Парыгинском сельском округе имеются 4 населенных пункта.
Общая площадь территории Парыгинского сельского округа 18519 га, из них пашни – 4858 га, пастбищные земли – 8628 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 10370 га;
земли населенных пунктов – 4352 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 80 га;
земли запаса - 3717 га.
По природным условиям территория Парыгинского сельского округа относится к горно-лугово-степной земледельческой зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 560-615 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и горностепные.
На территории Парыгинского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
На 1 января 2021 года в Парыгинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 1570 голов, из них маточное (дойное) поголовье 883 голов, мелкого рогатого скота 722 головы, лошадей 319 головы, (таблица № 1) из них:
в поселке Зубовск:

125
Барлығы
330
675
172
990
338
860
2188
Зубовск кентінің жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын: 1– табын – Зубовск ауылынан солтүстігіне қарай, суат – Бұқтырма өзені; 2– табын – Зубовск кентінен шығысқа қарай, суат – Березовка өзені; 3– табын – Зубовск кентінен оңтүстікке қарай, суат– Урунхайка өзені, бұлақтар.
Парыгино ауылы халқының малын жаю үшін 4 табын ұйымдастырылған: 1– табын – Мяконькая тауының аумағы, суат – Тұрғысын өзенінің саласы; 2– табын – Парыгино ауылынан 1,6 км, суат – Бұқтырма өзенінің саласы; 3– табын – Парыгино ауылынан 1 км, суат – Бұқтырма өзенінің саласы; 4– табын – Чушка тауының аумағы, суат – Погорелка өзені;

125
Всего:
330
675
172
990
338
860
2188
Для выпаса скота местного населения поселка Зубовск организовано 3 гурта: 1 гурт – севернее поселка Зубовск, водопой – река Бухтарма; 2 гурт –восточнее поселка Зубовск, водопой - река Березовка; 3 гурт – южнее поселка Зубовск, водопой – река Урунхайка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Парыгино организовано 4 гурта: 1 гурт – в районе горы Мяконькой, водопой – протока реки Тургусун; 2 гурт – в 1,6 км от села Парыгино, водопой- протока реки Бухтарма; 3 гурт - в 1 км от села Парыгино, водопой- протока реки Бухтарма; 4 гурт - в районе горы Чушка, водопой- речка Погорелка.

Баяновск ауылы халқының малын жаю үшін 1 табын ұйымдастырылған: Баяновск ауылынан батысқа қарай 1 км, суат – Бұқтырма өзенінің саласы;
Кутиха ауылы халқының малын жаю үшін 1 табын ұйымдастырылған: Кутиха ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км, суат –Тұрғысын өзені.
Парыгино ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде (бұдан әрі - ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 906 бас, ұсақ мал 47 бас, жылқылар 147 бас құрайды.

Для выпаса скота населения села Баяновск организован 1 гурт: в 1 км западнее села Баяновск, водопой - протока реки Бухтарма
Для выпаса скота населения села Кутиха организован 1 гурт: в 0,5 км южнее села Кутиха, водопой - река Тургусун.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее - ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Парыгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 906 голов, мелкого рогатого скота 47 голов, лошадей 147 голов.

Шаруа қожалықтарының жайылымдық алқаптардың қалыптасқан 339 га мөлшеріндегі қажеттілікті елді мекендер жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен, "Данияр" қарапайым серіктестігінің 213 га мөлшеріндегі жайылымдық алаптардың қажеттілігін "Зыбер" ЖШС берілген жерлерден толықтыру қажет.
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Парыгино ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты ауыспалы жайылымдардың сызбасы
жыл
телімдер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Парыгино ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Парыгино
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Парыгино
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянских хозяйств в размере 339 га, необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях населенных пунктов, потребность пастбищных угодий простого товарищества "Данияр" в размере 213 га из земель, предоставленных товариществу с ограниченной ответственностью "Зыбер".
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Парыгинского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Парыгинском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Парыгинский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:

Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Парыгинском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: