Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/21-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 – баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардап бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/12–VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 21.10.2022 № 23/12-VII шешімімен.
Осы Алтай ауданының Соловьево ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Соловьево ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны( 3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Соловьевскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/21-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Соловьевскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/12-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Соловьевском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Сноска. План в редакции решения маслихата района Алтай Восточно - Казахстанской области от 21.10.2022 № 23/12-VII.
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Соловьевском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Соловьевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Соловьево ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Соловьево ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 5 елді мекен бар.
Соловьево ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 51380 га, оның ішінде егістіктер – 15063 га, жайылымдық жерлер – 27126 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 37790 га;
елді мекендер жерлері – 6818 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 105 га;
босалқы жерлер - 6667 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Соловьево ауылдық округінің аумағы таулы-дала аймағында, кіші аймақтың таулы шалғынды-дала орналасқан. Климаты қатал және ұзақ қыста (-55 градусқа дейін), қысқа және ыстық жазда (+39 градусқа дейін), көктем мен күзде күрт континенталды. Жауын-шашын жылына орта есеппен 566 мм құрайды, олардың ең көп мөлшері шілдеге келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген таулы қара топырақ және далалы қара топырақ.
Соловьево ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт бар.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Соловьевском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Соловьевском сельском округе имеются 5 населенных пунктов.
Общая площадь территории Соловьевского сельского округа 51380 гектар, из них пашни – 15063 га, пастбищные земли – 27126 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 37790 га;
земли населенных пунктов – 6818 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 105 га;
земли запаса - 6667 га.
По природным условиям территория Соловьевского сельского округа расположена в горностепной зоне, в горной лугово-степной подзоне. Климат резко-континентальный с суровой и продолжительной зимой (до -55 градусов), коротким и жарким летом (до +39 градусов), скоротечной весной и осенью. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и лугово-черноземные.
На территории Соловьевского сельского округа имеется ветеринарный пункт.

2021 жылдың 1 қаңтарына Соловьево ауылдық округінде 1470 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 694 бас, ұсақ мал басы 1179 бас, жылқы 1842 бас, (№1 кесте) оның ішінде:
Соловьево ауылында:
ірі қара мал 680 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 325 бас, ұсақ қара мал 503 бас, жылқылар 560 бас.
Жайылымдар ауданы 2960 га құрайды.
Ново-Крестьянка ауылында:
ірі қара мал 190 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 82 бас, ұсақ қара мал 247 бас, жылқылар 455 бас.
Жайылымдар ауданы 1345 га құрайды.
Ленинск ауылында:
ірі қара мал 333 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 165 бас, ұсақ қара мал 99 бас, жылқылар 596 бас.
Жайылымдар ауданы 470 га құрайды.
Маяк ауылында:
ірі қара мал 111 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 47 бас, ұсақ мал 251 бас, жылқылар 178 бас.
Жайылымдар ауданы 458 га құрайды.
Подорленок ауылында:
ірі қара мал 156 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 75 бас, ұсақ қара мал 79 бас, жылқылар 53 бас.
Жайылымдар ауданы 393 га құрайды.
Соловьево ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректер
Таблица № 1
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Соловьево ауылы

На 1 января 2021 года в Соловьевском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1470 голов, из них маточное (дойное) поголовье 694 головы, мелкого рогатого скота 1179 голов, лошадей 1842 головы, (таблица № 1) из них:
в селе Соловьево:
крупного рогатого скота 680 голов, из них маточное (дойное) поголовье 325 голов, мелкого рогатого скота 503 головы, лошадей 560 голов.
Площадь пастбищ составляет 2960 га.
в селе Ново-Крестьянка:
крупного рогатого скота 190 голов, из них маточное (дойное) поголовье 82 головы, мелкого рогатого скота 247 голов, лошадей 455 голов.
Площадь пастбищ составляет 1345 га.
в селе Ленинск:
крупного рогатого скота 333 голов, из них маточное (дойное) поголовье 165 голов, мелкого рогатого скота 99 голов, лошадей 596 голов.
Площадь пастбищ составляет 870 га.
в селе Маяк:
крупного рогатого скота 111 голов, из них маточное (дойное) поголовье 47 голов, мелкого рогатого скота 251 голова, лошадей 178 голов.
Площадь пастбищ составляет 458 га.
в селе Подорленок:
крупного рогатого скота 156 голова, из них маточное (дойное) поголовье 75 голов, мелкого рогатого скота 79 головы, лошадей – 53 головы.
Площадь пастбищ составляет 393 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Соловьевскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Село Соловьево

548
Барлығы:
451
1021
385
1353
480
1925
3758
Соловьево ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын: 1–2– табын – "Старая мельница" аумағы, суат–Березовка жылғасы, 3– табын – Широкий лог, Мокрый лог, суат–Березовка жылғасы, бұлақтар.
Ново-Крестьянка ауылы халқының малын жаю үшін табын ұйымдастырылған – Серов лог, суат– Березовка жылғасы.
Ленинск ауылы халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1– табын "Борки" шатқалында,суат – Крутишка бұлағы; 2–табын – Ленинск ауылының шығысында, суат – Крутишка жылғасы, Селифанов бұлағы.
Маяк ауылы халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1– табын –Маяк ауылынан батысқа қарай, суат- бұлақ; 2– табын –Маяк ауылынан шығысқа қарай, суат- Безымянный жылғасы.
Подорленок ауылы халқының малын жаю үшін табын ұйымдастырылған – Подорленок ауылынан солтүстік-батысқа қарай, суат-бұлақтар.
Соловьево ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі-ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 621 басты, ұсақ мал 158 басты, жылқылар 1457 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтардағы жайылымдар ауданы 16675 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
ірі қара мал
ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы(га)
1
"Соловьевская Элита" ЖШС

548
Итого:
451
1021
385
1353
480
1925
3758
Для выпаса скота местного населения села Соловьево организовано 3 гурта: 1-2 гурт - район "Старой мельницы", водопой - речка Березовка; 3 гурт - Широкий лог, Мокрый лог, водопой - речка Березовка ручьи.
Для выпаса скота населения села Ново-Крестьянка организован гурт - Серов лог, водопой - речка Березовка.
Для выпаса скота населения села Ленинск организовано 2 гурта: 1 гурт - район урочища "Борки", водопой - речка Крутишка; 2 гурт –восточнее села Ленинск, водопой - речка Крутишка, ручей Селифанов.
Для выпаса скота населения села Маяк организовано 2 гурта: 1 гурт – западнее села Маяк, водопой- ручей; 2 гурт –восточнее села Маяк, водопой- ручей Безымянный.
Для выпаса скота населения села Подорленок организован гурт - северо-западнее села Подорленок, водопой - ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Соловьевского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 621 голова, мелкого рогатого скота 158 голов, лошадей 1457 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16675 гектар (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Соловьевская Элита"

102
7285
9250
"Соловьевское" ЖШС-нің 3092 га көлеміндегі жайылымдық жерлерінің қажеттілігін "Соловьевские Нивы и К" ЖШС-не берілген жерлерден, "Алтай" шаруа қожалығының жайылымдық жерлерінің қажеттілігін "Агро-Алтай" ЖШС-нің жерінен 1790 га мөлшерінде, "Тамара" шаруа қожалығының жайылымдық жерлерінің қажеттілігін 388 га "Строганка" ЖШС жерінен, "Белуха", "Құрмет", "Самал" шаруа қожалықтарының жайылымдық алқаптарына 114 га мөлшерінде қажеттілік елді мекендер жерінен толтыру қажет.
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Соловьево ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
жыл
телімдер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Соловьево ауылдық округ округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Соловьево
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Соловьево
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

102
7285
9250
Сложившуюся потребность пастбищных угодий ТОО "Соловьевское" в размере 3092 га необходимо восполнить из земель, предоставленных ТОО "Соловьевские Нивы и К", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Алтай" в размере 1790 га из земель ТОО "Агро-Алтай", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Тамара" в размере 388 га из земель ТОО "Строганка", потребность пастбищных угодий крестьянских хозяйств "Белуха", "Курмет", "Самал" в размере 114 га из земель населенных пунктов.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Соловьевского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Соловьевском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе районе Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Соловьевский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Условные обозначения:

Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Соловьевском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: