Қалғұты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/11-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қалғұты ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының хатшысы М. Калелов
Күршім аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№14/11-VII шешіміне
қосымша
Қалғұты ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Қалғұты ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қалғұты ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Калгутинскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 14/11-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Калгутинскому сельскому округу на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Курчумского районного маслихата М. Калелов
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/11-VII
План по управлению пастбищами и их использованию Калгутинского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Калгутинскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Калгутинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Қалғұты ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Күршім ауданы Қалғұты ауылдық округінің табиғи аймағы - таулы, жайылымдардың басым түрі: итмұрын және қайың көктеректі шөптер, селеу-сұлыбас-тобылғы.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданының Қалғұты ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 13321 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 10928 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11037 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 13321 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер-85 га.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қаратоғай, Ақши, Егіндібұлақ ауылдарының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
2021 жылдың 1 қаңтарына Күршім ауданының Қалғұты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа қожалықтары) ірі қара мал - 664 бас, ұсақ мал - 4382 бас, жылқы- 487 бас.
Қаратоғай ауылында

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Калгутинском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Природная зона Калгутинского сельского округа Курчумского района горная, преобладающий тип пастбищ: ковыльно-овсецово-таволговые с зарослями шиповника и березо-осиновыми колками.
По админстративно-территориальному делению в Калгутинском сельском округе Курчумского района имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа составляет 13321 гектар (далее-га). Из них пастбища-10928 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 11037 га;
земли населенных пунктов - 13321 га;
земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иные земли несельскохозяйственного назначения - 85 га.
Основными пользователями пастбищ являются жители сел Каратогай, Акши, Егиндыбулак.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На 1 января 2021 года в Калгутинском сельском округе Курчумского района насчитывается (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота - 664 головы, мелкого рогатого скота -4382 головы, лошадей - 487 головы.
В селе Каратогай

495
33
2580,4
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МІМ – мүйізді ірі мал;
МҰМ - мүйізді ұсақ мал;
ШҚ-шаруа қожалығы.
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 1 қосымша
Қалғұты ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жылдар
Учаскелер
1
2
3
1
Мал жаю
Мал жаю
Демалыс
2
Мал жаю
Демалыс
Мал жаю
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 6 қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қалғұты ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Округ атауы
Жайылымға малдардын шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Қалғұты ауылдық
округі
Маусым 1 жартысы
Қыркүйек 2 жартысы

495
33
2580,4
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Калгутинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Участки
1
2
3
1
Выпас скота
Выпас скота
Отдых
2
Выпас скота
Отдых
Выпас скота
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к источникам воды
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Калгутинскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Название округа
Срок вывоза животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
1
Калгутинский сельский округ
1 половина июня
1 половина сентября