Құйған ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/13-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Құйған ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының хатшысы М. Калелов
Күршім аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№14/13-VII шешіміне қосымша
Құйған ауылдық округінің 2021- 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Құйған ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құйған ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 14/13-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Курчумского районного маслихата М. Калелов
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата от 27 декабря
2021 года № 14/13-VII
План по управлению пастбищами и их использованию Куйганского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Куйганскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Куйганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Құйған ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданының Құйған ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Құйған ауылдық округі 263395 га алаңды алып жатыр, оның ішінде: жайылым - 37468 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер- 24645 гектар;
елді мекендердің жерлері - 26211 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер- 5 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері жоқ;
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Құйған, Қайыңды, Қайнарлы, Қарабұлақ елді-мекендерінің тұрғындары болып табылады.
2021 жылдың 1 қаңтарына Құйған ауылдық округінде: ауыл шаруашылығы малдарының саны: ірі қара мал 867 бас, оның ішінде аналық мал 529 бас, ұсақ қара мал 5421 бас, жылқы 798 бас (№1 кесте).
Құйған ауылында

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Куйганском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По админстративно-территориальному делению в Куйганском сельском округе Курчумского района имеются 4 населенных пункта.
Куйганский сельский округ занимает площадь 263395 га, в том числе: пастбища - 37468 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения-24645 гектаров;
земли населенных пунктов-26211 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-5 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий нет;
Основными пользователями пастбищ являются жители населенных пунктов Куйган, Кайынды, Кайнарлы, Карабулак.
Количество сельскохозяйственных животных на 1 января 2021 года в Куйганском сельском округе: крупный рогатый скот 867 голов, в том числе маточный скот 529 голов, мелкий рогатый скот 5421 голов, лошади 798 голов.
На 1 января 2021 года в Куйганском сельском округе района Курчум насчитывается (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 867 голов, в том числе маточный скот 529 голов, мелкий рогатый скот 5421 головы, лошади 798 голов (Таблица№1).
В селе Куйган:

ірі қара мал - 247 бас, ұсақ мал - 1024 бас, жылқы- 312 бас.
Құйған ауылы жайылымдарының ауданы- 5623 гектар.
Қайыңды ауылында:
ірі қара мал - 324 бас, ұсақ мал - 1751 бас, жылқы - 125 бас.
Қайыңды ауылының жайылым алаңы- 3096 гектар.
Кайнарлы ауылында:
ірі қара мал - 178 бас, ұсақ мал - 1728 бас, жылқы - 219 бас.
Кайнарлы ауылы жайылымдарының ауданы- 4504 гектар.
Қарабұлақ ауылында:
ірі қара мал - 118 бас, ұсақ мал - 918 бас, жылқы - 142 бас.

крупного рогатого скота- 247 голов, мелкого рогатого скота-1024 голов, лошадей-312 головы.
Площадь пастбищ села Куйган-5623 гектара.
В селе Кайынды:
крупного рогатого скота-324 головы, мелкого рогатого скота-1751 головы, лошадей-125 головы.
Площадь пастбищ села Кайынды-3096 гектар.
В селе Кайнарлы:
крупного рогатого скота - 178 голов, мелкого рогатого скота-1728 голов, лошадей - 219 голов.
Площадь пастбищ села Кайнарлы-4504 гектара.
В селе Карабулак:
крупного рогатого скота-118 голов, мелкого рогатого скота-918 голов, лошадей-142 головы.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Құйған ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің артықшылығы 1058 гектар. (№ 2 кесте).
№ 2 кесте
Ауылдық округі
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артылған, (га)
1
Құйған

На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", в Куйганском сельском округе для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных излишки пастбищных угодий составляют 1058 гектара (Таблица№ 2).
Таблица №2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
В том числе дойные коровы (голов)
Норма нагрузки в пастбищах, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки (га)
1
Куйган