Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 14/6-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы М. Желдыбаев
Шемонаиха аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 14/6-VII шешімімен
бекітілді
Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі ЖОСПАР
Кіріспе
Осы Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Вавилон ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) Вавилон ауылдық округі аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) Вавилон ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) Вавилон ауылдық округі жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2021 года № 14/6-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата М. Желдыбаев
Утвержден
решением Шемонаихинского
районного маслихата
от 28 декабря 2021 года
№ 14/6-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Вавилонского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории Вавилонского сельского округа, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) приемлемые схемы пастбищеоборотов Вавилонского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ Вавилонского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) Вавилон ауылдық округіндегі су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) Вавилон ауылдық округіндегі жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Вавилон ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Вавилон ауылдық округі Шемонаиха ауданының батыс бөлігінде Уба өзенінің оң жағалауын бойлай орналасқан. Әкімшілік орталығы – Камышинка ауылы Шемонаиха қаласының орталық ауданынан 6,5 км оңтүстік-батысында болып табылады, округте 5 ауылдық елді мекен бар.
Вавилон ауылдық округінің жалпы ауданы 34643 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 31266 га;
елді мекендердің жерлері - 2336 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 277 га;
су қорының жері – 231 га;
қор жерлер -533 га.

5) схему доступа пастбищепользователей к водным источникам Вавилонского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Вавилонского сельского округа, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Вавилонского сельского округа, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Вавилонский сельский округ расположен в западной части Шемонаихинского района, вдоль правого берега реки Уба. Административный центр - село Камышинка находится в 6,5 км к юго-западу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 5 сельских населенных пунктов.
Общая площадь Вавилонского сельского округа составляет 34643 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 31266 га;
земли населенных пунктов - 2336 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 277 га;
земли водного фонда - 231 га;
земли запаса - 533 га.

Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды - дала, тау бөктеріндегі далалық орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы Уба өзені болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы тау-орман қышқыл және тау-орман ашық сұр топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және кәдімгі), қызғылт топырақ, жайылмалық-шалғындық топырақтармен көрсетілген.
Өсімдік жамылғысы таулы далалы-жазық түрлі шөпті-дәнді жазық, орташа ылғалды және түрлі шөпті-дәнді далаланған шабындықтары.
Малды бағу үшін ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлерге, елді мекендердің және қордағы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады..
Округ аумағындағы шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.
Округте 1 ветеринариялық пункт жұмыс істейді.

Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Главной водной артерией является река Уба, на территории округа в нее впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.
В округе действуют 1 ветеринарный пункт.

Вавилон ауылдық округі бойынша барлығы: ірі қара мал 8505 бас, оның ішінде аналық мал 3133 бас, ұсақ қара мал 875 бас, жылқы 662 бас бар ( № 1 кесте).
№ 1 кесте
Қолда бар малбасы
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
барлығы
Оның ішінде сауын
Барлығы Вавилон ауылдық округі бойынша, оның ішінде:
8505
3133
875
662
халқы
1018
395
875
111
ШҚ және ЖШС
7487
2738
0
551
Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га / бас.

По Вавилонскому сельскому округу всего числится: 8505 голов крупного рогатого скота, в том числе 3133 дойных коров, 875 голов мелкого рогатого скота, 662 голов лошадей (таблица № 1).
таблица № 1
Имеющееся поголовье
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
Всего по Вавилонскому сельскому округу, в том числе:
8505
3133
875
662
население
1018
395
875
111
КХ и ТОО
7487
2738
0
551
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Вавилон ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1531 га елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 987,5 га құрайды (№2 кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
№ 2 кесте
Ауылдық округі
Жайылым ауданы, (га)
Сауынсиырлардыңбар болуы (бас)
Жайылымғақажеттілікнормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жетіспеушілігі, (га)
1
Вавилон

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Вавилонского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 987,5 га (таблица № 2), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1531 га, дефицита пастбищ нет.
таблица № 2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Вавилонский

1531
395
2,5
987,5
жоқ
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 2336 га, оның ішінде халық қажеттілігіне 1531 га алады.
Вавилон ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мал басы келесіні құрайды: ірі қара мал 1018 бас, ұсақ қара мал -875 бас, жылқы 111 бас.
№ 3 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Вавилон ауылдық округі

1531
395
2,5
987,5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 2336 га, в том числе 1531 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Вавилонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1018 голов, мелкого рогатого скота 875 голов, лошадей 111 голов (таблица № 3).
таблица № 3
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Вавилонский сельский округ

1653
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде астықтың жем-шөптік қасиетін және табиғи және егілген жайылымдардың астық алымын төмендетуге жол бермеу үшін, жайылым айланымын сақтау қажет, ол жем-шөп базасының жағдайын жақсартады.
Белгілі тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жылдардан кейін) жайылым айналмаларды пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеретін, жайылымдарды пайдалану мен күтудің жүйесі жайылым айналымы деп аталады. Ол үшін мерзім бойынша мал жаю ауысымы мен шабындықты кезекпен ауыстырып отырады, жайылымға демалуға мүмкіндік береді.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың нығыздылығына қарай (әсіресе тұрғындармен пайдаланылатын жайылымдарға белсенді қатысты) жыл маусымының ағымында айдаулардың дәйекті түрде ауысуымен үш айдаулық сызбасын көздейтін, ауысымдық-маусымдық жайылым айналмасы пайдаланылады. Жайылым айналманың осындай сызбасында әр учаскені айдауларға бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Жайылым айналымының қолайлы кестесін есепке ала отырып, жайылым айналымды мал бағуға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде пайдалану қажет, осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес.
Әзірленген Шемонаиха ауданының Вавилон ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануға, олардың жағдайын, деградация үдерісін болдырмауға мүмкіндік береді.
Шемонаиха ауданының Вавилон
ауылдық округі
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Вавилон ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданының Вавилон
ауылдық округі
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Вавилон ауылдық округі аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі
Жер пайдаланушының атауы
Жайылым ауданы (га)
Түрлері бойынша қолда бар малдар (бас)
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
1
Владимир Иосифович Акулов

1653
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Вавилонскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Вавилонскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Вавилонского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Вавилонскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории Вавилонского сельского округа
Наименование землепользователя
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Акулов Владимир Иосифович