Бәйтерек ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек аудандық мәслихатының 2021 жылғы 5 қарашадағы № 9-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Бәйтерек ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бәйтерек ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы Р.Исмагулов
Бәйтерек ауданы мәслихатының
2021 жылғы 5 қарашадағы
№9-2 шешіміне қосымша
Бәйтерек ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек аудандық мәслихатының 31.08.2022 № 20-2 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Бәйтерек ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады. Жоспар құрамында:
1) жерлер санаты бойынша Бәйтерек ауданының аумағы осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) ауылдық округтерінің және елді мекендерінің атаулары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) ауыл және ауылдық округ, ауыл шаруашылығы және өзіндік қосалқы шаруашылығының иелері кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2021-2022 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 5 ноября 2021 года № 9-2.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат района Бәйтерек РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Р.Исмагулов
Приложение
к решению маслихата
района Бәйтерек
от 5 ноября 2021 года №9-2
План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 31.08.2022 № 20-2 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) территория района Бәйтерек по категориям земель согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) наименования сельских округов и населенных пунктов согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сел и сельских округов, владельцев крестьянских и личных подсобных хозяйств согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) табиғи жайылымдарды пайдалану күнтізбесі кестесі арқылы келесі улау мерзімдерімен төрт танапты жайылым айналымы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) ауылдық округ кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының бойынша табын, отарлар саны туралы деректер осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ветеринариялық-санитарлық объектілері туралы деректер осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Бәйтерек ауданының аумағында жайылымдардың қамтылғаны туралы деректер осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;

4) схема четырехпольного пастбище оборота со следующими сроками стравливания, по календарному графику согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) сведения о количестве табунов, отар, сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) обеспечение пастбищами на территории района Бәйтерек согласно приложению 7 к настоящему Плану;

8) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер саннаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайлымдардын орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 қосымшаларына сәйкес;
9) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталары осы Жоспардың 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 қосымшаларына сәйкес;

8) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно–территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 к настоящему Плану;
9) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 к настоящему Плану;

10) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 қосымшаларына сәйкес;
11) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемалары осы Жоспардың 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 қосымшаларына сәйкес;

10) приемлемые схемы пастбищеоборотов и схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 к настоящему Плану;
11) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 к настоящему Плану;

12) аудандық манызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемалары осы Жоспардың 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 қосымшалырына сәкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

12) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

13) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталарын осы Жоспардың 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139 - қосымшаларына сәйкес.
Бәйтерек ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1- қосымша
Жер санаттары бойынша Бәйтерек ауданының аумағы
Жер санаттары
Жалпы
Соның ішінде жайылым жерлері
1
Жалпы ауылшаруашылық мақсатындағы жерлер

13) карту, на которой в зависимости от местных условий и особенностей установлены внешние и внутренние границы и площади пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения в выпасе сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложениям 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139 к настоящему плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2021-2022 годы
Территория района Бәйтерек по категориям земель
№ п/п
Категории земель
Всего
В том числе пастбища
1
Всего земель сельскохозяйственного назначения