Қаратөбе ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2021 жылғы 29 шілдедегі № 7-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Қаратөбе аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қаратөбе ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Қаратөбе аудандық мәслихат аппаратының басшысы осы шешімнің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысының міндетін уақытша
атқарушы
И. Классен
Қаратөбе аудандық мәслихатының
2021 жылғы 29 шілдедегі
№ 7-2 шешіміне қосымша
Қаратөбе ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 06.09.2022 № 20-1 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Осы Қаратөбе ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасынбекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2021-2022 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 29 июля 2021 года № 7-2.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Каратобинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
1.2. Руководителю аппарата Каратобинского районного маслихата обеспечить официальное опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Временно исполняющий обязанности секретаря районного
маслихата
И. Классен
Приложение
к решению Каратобинского
районного маслихата
от 29 июля 2021 года № 7-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.09.2022 № № 20-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-қосымшаларына сәйкес;
4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26–қосымшаларына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34-қосымшаларына сәйкес;
7) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42-қосымшаларына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қаратөбе ауданында 8 ауылдық округтер, 22 ауылдық елді - мекендер орналасқан.

2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему Плану;
4) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;
5) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему Плану;
6) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физическихи (или) юридическихлиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 к настоящему Плану;
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием ихвладельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированныхпо видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведе ний о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Каратобинском районе имеются 8 сельских округов, 22 сельских населенных пунктов.

Қаратөбе ауданының жалпы көлемі 997492 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 826284 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 328268 га; елді мекен жерлері – 189871 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 995 га;
су қорының жерлері – 69 га;орман қорының жері – 3839 га; қордағы жерлер – 474450 га.
Ауданның климаты тым континенттік, солтүстігі қоңыржай континентті ылғалы тапшы зонада орналасқан. Қысы суық, ұзақ, жазы ыстық. Қаңтарда орташа температура – 14,40°С, шілдеде +24,30°С. Жауын орташа (30 мм) жылдық 214 мм. Оңтүстігі қоңыржай континентті, жазы жылы, құрғақ климатты зонада орналасқан. Жері қызыл қоңыр топырақты, ашық-сортаң топырақты. Аудан аумағы өсімдік жамылғысына қарай құмды-далалық аймаққа жатады. Солтүстік-шығыс бөлігінде әртүрлі-дәнді шөптер өседі, батыс бөлігінде – бидайық-дәнді шөптер өседі.
Ауданда 8 мал дәрігерлік пункттері және 22 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Қаратөбе ауданында мүйізді ірі қара 34114 бас, ұсақ мал 76807 бас, 10150 бас жылқы саналады.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты 41430,8 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, оның ішінде Қаратөбе ауылдық округінде 8474,3 га, Сулыкөл ауылдық округінде 19710,4 га, Қаракөл ауылдық округінде 3152,9 га, Қоскөл ауылдық округінде 3580,0 га, Жусандой ауылдық округінде 6513,2 га.
Аққозы, Егіндікөл, Саралжын ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басы жайылыммен толық қамтылған.

Общая площадь территории Каратобинского района 997492 га, из них пастбищные земли – 826284 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 328268 га; земли населенных пунктов – 189871 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космическойдеятельности, обороны, национальной
безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 995 га; земли водного фонда – 69 га;
земли лесного фонда – 3839 га; земли запаса – 474450 га.
Климат района резко континентальный, северная часть умеренного континента расположена во влажной зоне. Зима холодная, продолжительная, лето жаркое. Средняя температура января 14,40 ° С, июля + 24,30 ° С. Среднегодовое количество осадков (30 мм) составляет 214 мм.
Юг расположен в зоне умеренно-континентального, теплого лета, сухого климата. Почва светло каштановая, слабозасоленная. В зависимости от растительности территория района относится к песчано-степной зоне. В северо-восточной части - различные травы, в западной - пшеничные травы.
В районе действуют 8 ветеринарных пунктов и 22 скотомогильников.
В настоящее время в Каратобинском районе насчитывается крупного рогатого скота 34114 голов, мелкого
рогатого скота 76807 голов, 10150 голов лошадей.
В связи с ростом поголовья скота на личных подворьях в некоторых сельских округах наблюдается нехватка 41430,8 га пастбищных земель, в том числе Каратобинском сельском округе 8474,3 га, Сулыкольском сельском округе 19710,4 га, Каракольском сельском округе 3152,9 га, Коскулском сельском округе 3580,0 га, Жусандойском сельском округе 6513,2 га.
В Аккозинском, Егиндиколском и Саралжынском сельских округах поголовье скота в личных хозяйствах полностью охвачено пастбищами.

Шаруа қожалықтарына қосымша 33883,3 га жайылымдық жерлер қажет болса, барлық аудан көлеміндегі мал басына шаққанда 75314,1 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Қаратөбе ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Күні бүгін Қаратөбе ауданының босалқы жер қорында 330760 га жайылымдық жер учаскелері бар.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;

Если крестьянским хозяйствам необходимо дополнительно 33883,3 га пастбищных земель, всего по району отмечается дефицит пастбищных угодий на всей площади 75314,1 га в расчете на поголовье скота.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из
государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Каратобинского района.
На сегодняшний день по Каратобинскому району резервный земельный запас составляет 330760 га пастбищных земель.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;