"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2022 жылғы 25 шiлдедегi № 619 бұйрығы.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9792 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1), 12-1), 19-1), 22-1) тармақшаларымен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Абай облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 5-1-қосымшаға сәйкес;
12-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жетісу облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 12-1-қосымшаға сәйкес;
19-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ұлытау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 19-1-қосымшаға сәйкес;
22-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 22-1-қосымшаға сәйкес;";
1-тармақтың 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес;";
1-тармақтың 30) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"30) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысының Полиция департаменті туралы ережесінде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 040000, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, Индустриальная көшесі, 11.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетi туралы ережесінде:
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөліністердің тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөліністердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
2. Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
3. Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
4. Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
5. Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
6. Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
7. Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
8. Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
9. Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
10. Батыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
11. Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
12. Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
13. Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
14. Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
15. Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
16. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
17. Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті.";
Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 июля 2022 года № 619
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9792) следующие изменения и дополнения:
дополнить пункт 1 подпунктами 5-1), 12-1), 19-1), 22-1) следующего содержания:
"5-1) Положение о Департаменте полиции области Абай Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 5-1 к настоящему приказу;
12-1) Положение о Департаменте полиции области Жетісу Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 12-1 к настоящему приказу;
19-1) Положение о Департаменте полиции области Ұлытау Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 19-1 к настоящему приказу;
22-1) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по области Абай Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 22-1 к настоящему приказу;";
подпункт 25) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"25) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 25 к настоящему приказу;";
подпункт 30 пункта 1 изложить в следующей редакции:
"30) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 30 к настоящему приказу;";
в Положении о Департаменте полиции Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местонахождение Департамента: индекс 040000, Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, улица Индустриальная, 11.";
в Положении о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета изложить в следующей редакции:
"Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
1) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Нур-Султану Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2) Департамент уголовно-исполнительной системы по области Абай.
3) Департамент уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области.
4) Департамент уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области.
5) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Алматы.
6) Департамент уголовно-исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу.
7) Департамент уголовно-исполнительной системы по Атырауской области.
8) Департамент уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области.
9) Департамент уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области.
10) Департамент уголовно-исполнительной системы по Западно-Казахстанской области.
11) Департамент уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау.
12) Департамент уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области.
13) Департамент уголовно-исполнительной системы по Костанайской области.
14) Департамент уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области.
15) Департамент уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области.
16) Департамент уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области.
17) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области.";
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета изложить в следующей редакции:
"Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета

1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 1 мекеме".
2. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 2 мекеме".
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 3 мекеме".
4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 4 мекеме".
5. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 5 мекеме".
6. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 6 мекеме".
7. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 7 мекеме".
8. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 8 мекеме".
9. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 9 мекеме".
10. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 10 мекеме".
11. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 11 мекеме".
12. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 12 мекеме".
13. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 13 мекеме".
14. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 14 мекеме".
15. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 15 мекеме".
16. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 16 мекеме".
17. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 17 мекеме".
18. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 18 мекеме".
19. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 19 мекеме".
20. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 20 мекеме".
21. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті № 21 мекеме".
22. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 22 мекеме".
23. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 23 мекеме".

1. "Учреждение № 1" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
2. "Учреждение № 2" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
3. "Учреждение № 3" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
4. "Учреждение № 4" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
5. "Учреждение № 5" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
6. "Учреждение № 6" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
7. "Учреждение № 7" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
8. "Учреждение № 8" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
9. "Учреждение № 9" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. "Учреждение № 10" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
11. "Учреждение № 11" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
12. "Учреждение № 12" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
13. "Учреждение № 13" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
14. "Учреждение № 14" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
15. "Учреждение № 15" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
16. "Учреждение № 16" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
17. "Учреждение № 17" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
18. "Учреждение № 18" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
19. "Учреждение № 19" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
20. "Учреждение № 20" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
21. "Учреждение № 21" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
22. "Учреждение № 22" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
23. "Учреждение № 23" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

70. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 70 мекеме".
71. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 71 мекеме".
72. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 72 мекеме".
73. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 73 мекеме".
74. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 74 мекеме".
75. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 75 мекеме".
76. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 76 мекеме".
77. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 77 мекеме".
78. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 78 мекеме".
79. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 79 мекеме".
80. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің күзет бөлiмi.
81. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің оқу орталығы.";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Нұр-Сұлтан қаласының Полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласының Полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

70. "Учреждение № 70" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
71. "Учреждение № 71" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
72. "Учреждение № 72" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
73. "Учреждение № 73" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
74. "Учреждение № 74" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
75. "Учреждение № 75" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
76. "Учреждение № 76" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
77. "Учреждение № 77" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
78. "Учреждение № 78" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
79. "Учреждение № 79" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
80. Отдел охраны Департамента уголовно-исполнительной системы по городу Алматы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
81. Учебный центр Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
в Положении о Департаменте полиции города Нур-Султана Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
в Положении о Департаменте полиции Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
в Положении о Департаменте полиции Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
в Положении о Департаменте полиции г.Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:

"22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көліктегі полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Түркістан облысының Полиция департаменті туралы ережесінде:
14-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
22) мүгедектігі бар адамдардың қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;";
25-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
30-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес 5-1, 12-1, 19-1, 22-1-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті (О.Ж. Жолдасов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның көшірмесін электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерінің бастықтары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте тіркеуші органдарда құрылтай құжаттарындағы өзгерістер мен толықтыруларды, және де жаңа қабылданған ережелерді тіркеуді қамтамасыз етсін.

"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
в Положении о Департаменте полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;";
в Положении о Департаменте полиции Туркестанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
подпункт 22) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;".
приложение 25 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 30 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 5-1, 12-1, 19-1, 22-1 согласно приложениям 3, 4, 5, 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики (Жолдасов О.Ж.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение двадцати рабочих дней со дня подписания настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Начальникам территориальных подразделений органов внутренних дел в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить регистрацию изменений и дополнений в учредительных документах, а также вновь утвержденных положений в регистрирующих органах.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің міндетін
атқарушы полиция генерал-лейтенанты
М. Қожаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы " " _________
№ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару жүйесі (пенитенциарлық) мекемелеріне және Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарына басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: 040000 Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Талдықорған қаласы Шығыс өндірістік аймағы.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
М. Кожаев
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 июля 2022 года № 619
Приложение 25
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение о Департаменте уголовно–исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее – Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и филиалами Республиканского государственного предприятия Комитета уголовно-исполнительной системы на территории области.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: 040000, Республика Казахстан, Алматинская область, город Талдыкорган, район Восточной промышленной зоны.
9. Полное наименование Департамента– республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно-исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері мен функциялары
13. Департаменттің негізгі міндеттері:
1) қылмыстық жазаларды орындауды және сотталғандарды, тергеу қамауындағыларды, күдіктілерді және айыпталушыларды ұстауды қамтамасыз ететін мекемелерге басшылық етуді жүзеге асыру;
2) қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар арасында тәрбие жұмысын, оның ішінде психологиялық-педагогикалық әдістерді пайдалана отырып ұйымдастыру;
3) ҚАЖ мекемелерінде дайындалып жатқан және жасалатын қылмыстар мен жазаны орындаудың және қамауда ұстаудың белгіленген тәртібін бұзушылықты анықтау, ашу, жолын кесу, алдын алу;
4) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандарға, күдіктілерге және айыпталушыларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
5) ҚАЖ мекемелерінде режимді, қадағалауды, күзетті қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, ҚАЖ мекемелерінде өткізу режимін ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асыру;
6) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға қатысты бас бостандығынан айыруға байланысты емес қылмыстық жазалардың орындалуын жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелетін өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Функциялары:
1) сотталғандарға қатысты соттың үкімдері мен қаулыларын орындайды, жазасын өтеудің тәртібі мен жағдайын сақтауын, ҚАЖ мекемелерінің күзетін қамтамасыз етеді;
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің және органдарының күзетін, ондағы жедел жағдайға бақылауды жүзеге асырады, персоналдың, күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігін, оларды айдауылдауды қамтамасыз етеді;
3) сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, рақымшылық және кешiрiм жасау актілерін орындауды, сотталғандарды түзету нәтижелерін бекіту бойынша қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен органдарының басқа құқық қорғау органдарымен, мемлекеттік басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасасуын, олардың тұрмыстық және жұмыспен қамтамасыз етеді;
4) қылмыстық-атқару жүйесінде қызметті жүзеге асыратын мекемелерді, ұйымдарды құру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;

10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи и функции Департамента
13. Основные задачи Департамента:
1) осуществление руководства учреждениями, обеспечивающими исполнение уголовных наказаний и содержание осужденных, следственно-арестованных, подозреваемых и обвиняемых;
2) организация воспитательной работы среди лиц, отбывающих уголовное наказание, в том числе с использованием психолого-педагогических методов;
3) выявление, пресечение, раскрытие, и предупреждение готовящихся и совершаемых в учреждениях УИС преступлений и нарушений установленного порядка исполнения наказания и содержания под стражей;
4) организация оказания медицинской помощи осужденным, подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в учреждениях УИС;
5) осуществление контроля за обеспечением режима, надзора, охраны в учреждениях УИС, а также осуществление контроля за обеспечением противопожарной безопасности, за организацией пропускного режима в учреждениях УИС;
6) осуществляет исполнение уголовных наказаний, не связанных с лишением свободы в отношении лиц, состоящих на учетах служб пробации;
7) осуществление иных задач, возлагаемых законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) исполняет приговоры и постановления суда в отношении осужденных, обеспечивает соблюдение порядка и условий отбывания наказаний, охрану учреждений УИС;
2) осуществляет охрану органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, контроль за оперативной обстановкой в них, обеспечивают безопасность персонала, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, их конвоирование;
3) обеспечивает организацию работы по подготовке осужденных к освобождению, исполнение актов амнистии и помилования, взаимодействие учреждений и органов уголовно-исполнительной системы с другими правоохранительными органами, органами государственного управления и общественными объединениями по закреплению результатов исправления осужденных, их трудовому и бытовому устройству;
4) вносит предложения о создании и ликвидации учреждений, организаций, осуществляющих деятельность в уголовно-исполнительной системе;

5) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталғандарды сот үкімдеріне, қаулыларына және ұйғарымдарына сәйкес орналастыруды ұйымдастырады;
6) жазаны өтеу және орындау тәртібі мен жағдайын реттейді;
7) мекемеден қашқан сотталғандарға, сондай-ақ бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден бас тартқан сотталғандарға іздестіруді жүзеге асырады;
8) пробация қызметінде есепте тұрған адамдардың тәртібін бақылау бойынша пробация қызметтері мен полиция бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасуын жүзеге асырады;
9) соттың құрмет, әскери, арнайы немесе өзге де атақтарынан, сыныптық шен, дипломатиялық дәреже және сыныптық біліктіліктерінен айыру бөлігінде үкімін орындайды;
10) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
11) азаматтарды, сотталғандарды және тергеу қамауындағыларды, заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
12) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын және денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді;
13) кадрлардың даярлығы мен оқуын ұйымдастырады, кадрларға қажеттілікті анықтайды;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департаментке жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпараттар сұрату және алу;
2) төтенше оқиғалар жағдайлары бойынша қызметтік тергеулер жүргізу, олардың себептерін анықтау және талдау, осындай жағдайларды болдырмау бойынша шаралар қабылдау;
3) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде заңдылықты, құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардан Қазақстан Республикасының заңнамасымен және сот үкімімен жүктелген міндеттерді орындауды талап ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) өзiнiң орынбасарларының және Департаменттің құрылымдық бөліністері басшыларының мiндеттерi мен өкілеттіктерін белгiлейдi;

5) организует размещение осужденных в учреждениях уголовно-исполнительной системы в соответствии с приговорами, постановлениями и определениями судов;
6) регулирует порядок и условия исполнения и отбывания наказаний;
7) осуществляет розыск осужденных, совершивших побег из учреждений, а также уклоняющихся от отбывания наказания в виде лишения свободы;
8) осуществляет взаимодействие служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации;
9) исполняет приговоры суда в части лишения почетного, воинского, специального или иного звания, классного чина, дипломатического ранга и квалификационного класса;
10) осуществляет оперативно-розыскную деятельность;
11) осуществляет личный прием граждан, осужденных и следственно-арестованных, представителей юридических лиц, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
12) обеспечивает санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
13) организует подготовку и обучение кадров, определяет потребность в кадрах;
14) осуществляет иные функции, возложенные на Департамент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) в пределах компетенции запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций;
2) проводить служебные расследования по случаям чрезвычайных происшествий, устанавливать и анализировать их причины, принимать меры по предотвращению подобных случаев;
3) обеспечивать законность, правопорядок в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) требовать от лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, исполнения обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан и приговором суда;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Департамента;

2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда өз құзыреті шегінде Департаменттің мүддесін білдіреді;
3) жазаларды орындау кезінде заңдылықтың сақталуын және адамдарды қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұстауды қамтамасыз етеді;
4) Департаменттің және оған ведомстволық бағынысты мекемелердің жеке құрамының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауын қамтамасыз етеді;
5) Департаменттің өкілеттігі шегінде құпиялылық режимін қамтамасыз ету, жедел, режимдік, тәрбие және өзге де қызмет жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды;
6) өз құзыреті шегінде Департаменттің құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады;
7) заңнамада белгіленген тәртіпте Департаменттің қызметкерлерін ҚАЖ органдары мен мекемелеріне практикалық көмек көрсету және олардың қызметіне тексеру жүргізу, басқа да қызметтік мәселелерді шешу үшін іссапарларға жібереді;
8) облыстың қылмыстық-атқару жүйесі кадрларын іріктеуді, орналастыруды және оқытуды ұйымдастырады, Департаменттің, сондай-ақ жазаларды орындайтын және адамдарды ұстайтын мекемелердің жеке құрамының арасында тәрбие жұмысын, олардың тәртіпті, заңдылықты және құпиялық режимін және қызметтік даярлықты сақтауын ұйымдастырады;
9) берілген құқықтар шегінде еңбек заңнамасына және құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жазалар қолданады;
10) заңнамаға және лауазымдар номенклатурасына сәйкес жұмысқа қабылдауды жүзеге асырады, кезекті арнаулы атақ береді, тағайындау, босату, жұмыстан шығару бұйрықтарын шығарады, еңбек және қосымша демалыстар береді;
11) ҚАЖ қызметіне қатысты заңға тәуелді актілерге мониторинг жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
12) өтініште қойылған мәселелерді шешуге құзыретті мемлекеттік органдарға сотталғандардың өтініштерін тікелей жолдау бойынша ведомстволық бағынысты мекемелердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
13) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
14) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

2) в пределах своей компетенции представляет Департамент в государственных органах, иных организациях;
3) обеспечивает соблюдение законности при исполнении наказаний и содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) обеспечивает соблюдение антикоррупционного законодательства личным составом Департамента и подведомственных учреждений;
5) организует и контролирует работу по обеспечению режима секретности, работу по оперативной, режимной, воспитательной и иной деятельности, в пределах полномочий Департамента;
6) в пределах своей компетенции организует взаимодействие Департамента с правоохранительными органами и другими организациями;
7) направляет в установленном законодательством порядке работников Департамента в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности органов и учреждений УИС, решения других служебных вопросов;
8) организует подбор, расстановку и обучение кадров уголовно-исполнительной системы области, организует воспитательную работу среди личного состава Департамента, а также учреждений исполняющих наказание и содержащих лиц, соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и служебной подготовки;
9) в пределах представленных прав поощряет, налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
10) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей осуществляет прием на работу, присваивает очередные специальные звания, издает приказы назначение, освобождение, увольнение, предоставляет трудовые и дополнительные отпуска;
11) организует и контролирует работу по проведению мониторинга подзаконных актов, касающихся деятельности УИС, а также выработки предложений по их совершенствованию;
12) организует и контролирует работу подведомственных учреждений по направлению обращений осужденных непосредственно в государственные органы, компетентные решать поставленные в обращении вопросы;
13) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
14) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
3. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы " " _________
№ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
30-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару жүйесі (пенитенциарлық) мекемелеріне және Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарына басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 100012, Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Қарағанды қаласы, Қазыбек Би атындағы ауданы, Поспелов көшесі, 17-үй.

22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
4. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 июля 2022 года № 619
Приложение 30
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и области Ұлытау (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее – Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и филиалами Республиканского государственного предприятия Комитета уголовно-исполнительной системы на территории области.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 100012, Республика Казахстан, Карагандинская область, город Караганда, район имени Казыбек Би, улица Поспелова, дом 17.

21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы " " _________
№ бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
5-1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Абай облысының Полиция департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Абай облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы полиция органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департамент құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.

21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
7. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу исполняющего
обязанности министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 июля 2022 года № 619
Приложение 5-1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ о Департаменте полиции области Абай Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент полиции области Абай (далее – Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями полиции на территории области.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.

8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 071400, Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Семей қаласы, Б. Момышұлы көшесі, 17-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Абай облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) қылмысқа қарсы күрес;
4) әкімшілік жазаны орындау;
5) Департаментке Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) Департаменттің арнайы мақсаттағы бөліністеріне басшылық жасауды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың ұдайы жауынгерлік және жедел әзірлігін қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымдық бөліністері қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
3) Ішкі істер министрлігін және мемлекеттік органдарды қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтаудың және өңірдегі жол қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпараттандырады;
4) қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмысқа қарсы күрес саласындағы республикалық ақпараттық жүйелерді құруға және жұмыс істеуіне қатысады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қоғамдық тәртіпті сақтауды жетілдіруге, құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың профилактикасына бағытталған шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
6) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
7) құқық бұзушылықты және қылмысты анықтау, жолын кесу және алдын алу бойынша профилактикалық қызметті жүзеге асырады;
8) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырады;
9) заңнамада белгіленген тәртіпте лицензианттардың қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) күзет қызметімен айналысатын субъектілердің, күзет сигнализациясы құралын жинақтауды, баптауды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін және жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лаузымдарын атқаратын жұмысшыларды даярлауды және біліктілігін арттыру бойынша мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

8. Местонахождение Департамента: индекс 071400, Республика Казахстан, область Абай, город Семей, улица Б. Момышулы, дом 17.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции области Абай Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка и обеспечение дорожной безопасности;
3) борьба с преступностью;
4) исполнение административных взысканий;
5) иные задачи, возлагаемые на Департамент законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) осуществляет руководство подразделениями специального назначения Департамента, а также обеспечивает их постоянную боевую и оперативную готовность;
2) осуществляет координацию, ведомственный контроль и планирование деятельности структурных подразделений Департамента;
3) информирует Министерство внутренних дел и государственные органы о состоянии борьбы с преступностью, охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности в регионе;
4) участвует в создании и функционировании республиканской информационной системы в области охраны общественного порядка и борьбы с преступностью;
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан обеспечивает реализацию мер, направленных на совершенствование охраны общественного порядка, профилактику правонарушений и преступлений;
6) принимает меры по обеспечению безопасности дорожного движения;
7) обеспечивает профилактическую деятельность по выявлению, пресечению и предупреждению правонарушений и преступлений;
8) осуществляет лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
9) осуществляет государственный контроль за деятельностью лицензиатов в установленном законодательством порядке;
10) осуществляет государственный контроль за субъектами, занимающимися охранной деятельностью, монтажом, ладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации и за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;

11) күзет қызметі субъектілерінен олардың "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген талаптарды орындауы туралы ақпарат сұрайды;
12) ішкі істер органдарының есебінде тұрған адамдардың, оның ішінде кәмелетке толмағандардың мінез-құлқына профилактикалық бақылауды қамтамасыз етеді;
13) қамауға алынған және сотталғандарды күзетуді және айдауылдауды жүзеге асырады;
14) азаматтық және қызметтік қару мен олардың патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
15) әйелдерге қатысты құқық бұзушылық профилактикасы бойынша профилактикалық қызметін жүзеге асырады;
16) қоғамдық тәртіпті сақтауға және құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасады;
17) жол жүрісін реттеуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ жолдарды жобалау, салу, жөндеу, күтіп ұстау және басқару кезінде, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың тең қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында олардың қажеттіліктерін ескере отырып, жол инфрақұрылымын жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
18) көлік құралдарының иелері мен жолаушылар тасымалдаушыларының көлік құралдары иелері мен тасымалдаушылардың заңнамада белгіленген азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді орындауын бақылауды жүзеге асырады;
19) жол жүрісі қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады және орындалуы міндетті нұсқамалар береді;
20) жол жүрісі және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйелерді құруға және пайдалануға қатысады;
21) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы жұмысты жетілдіруге және арттыруға бағытталған шаралар әзірлеуге қатысады;
22) мемлекеттік органдардың жол жүрісі және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
23) жүргізуші куәліктерін беруді, сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және оларды есепке алуды ұйымдастырады;
24) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар, қоғамға жат іс-әрекеттер жасауға тартатын не балаларға қатысты басқа да құқыққа қарсы іс-әрекеттер жасайтын адамдарды анықтайды және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қолданады;
25) мүдделі мемлекеттік органдарға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою үшін ұсынымдар енгізе отырып, кәмелетке толмағандар жасаған немесе оларға қатысты жасалған құқық бұзушылықтар фактілерінің алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
26) жаппай тәртіпсіздіктердің жолын кесуге қатысады, оның ішінде түзеу мекемелерінде;

11) запрашивает у субъектов охранной деятельности информацию об исполнении ими требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности";
12) обеспечивает профилактический контроль за поведением лиц, в том числе несовершеннолетних, состоящих на учете в органах внутренних дел;
13) осуществляет охрану и конвоирование арестованных и осужденных;
14) осуществляет государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
15) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений в отношении женщин;
16) взаимодействует с гражданами и организациями, участвующими в охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
17) обеспечивает регулирование дорожного движения, а также вносит предложения по улучшению дорожной инфраструктуры при проектировании, строительстве, ремонте, содержании и управлении дорог, в том числе с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;
18) осуществляет контроль за выполнением владельцами транспортных средств и перевозчиками пассажиров обязанности по заключению договора обязательного страхования установленной законодательством гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и перевозчиков;
19) осуществляет контроль за обеспечением безопасности дорожного движения и выдают обязательные для исполнения предписания;
20) участвует в создании и эксплуатации государственных информационных систем в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
21) принимает участие в разработке мер, направленных на повышение и совершенствование работы в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
22) осуществляет межотраслевую координацию деятельности государственных органов в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
23) организуют выдачу водительских удостоверений, государственную регистрацию транспортных средств по идентификационному номеру и их учет;
24) выявляет лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий либо совершающих в отношении детей другие противоправные деяния и принимает меры по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
25) принимает меры по предупреждению фактов совершения несовершеннолетними или в отношении них правонарушений с внесением представлений в заинтересованные государственные органы для устранения причин и условий, им способствующих, обеспечивает контроль за их исполнением;
26) участвует в пресечении массовых беспорядков, в том числе в исправительных учреждениях;

27) құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады және әкімшілік заңнаманы іске асыру кезінде заңдылықтың сақталуын бақылайды;
28) карантиндік, санитариялық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысады;
29) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы орындалуы міндетті нұсқамалар, ұсынымдар енгізеді;
30) жедел-профилактикалық, іздестіру және өзге де арнайы іс-шараларды жүргізу кезінде бақылау-өткізу пункттерін белгілейді;
31) заңнамаға сәйкес қаруды, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, сондай-ақ тыйым салынған өзге де заттарды алып қою бойынша профилактикалық іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады;
32) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік мекемелерге жіберу немесе кәмелетке толмағандарды қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа алуды ресімдеу жөніндегі қызметті ұйымдастырады;
33) полиция органдарының арнаулы мекемелерінде қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауда күдіктілер мен айыпталушыларды, тұрғылықты жері және құжаттары белгісіз адамдарды, әкімшілік қамауға алынғандарды ұстауды, күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүруді, оларға қатысты қылмыстық (әкімшілік) процесті жүргізетін органдардың қаулыларын, ұйғарымдары мен үкімдерін орындауды ұйымдастырады;
34) елдегі қоғамдық-саяси ахуалға мониторингті қамтамасыз етеді және оны тұрақсыздандыру әрекеттеріне уақтылы ден қою жөнінде шаралар қабылдайды;
35) қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде жедел-қызметтік міндеттерді орындау жөніндегі арнайы жедел жоспарлар іс-шараларын әзірлеуге және іске асыруға қатысады, әкімшілік полицияның қажетті күштері мен құралдарын тартуды және олардың басқа құқық қорғау органдарымен және күштік құрылымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
36) қоғамдық-саяси, спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде, сондай-ақ мемлекет басшыларының, басқа да шетелдік саяси және мемлекет қайраткерлерінің сапарлары кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі шаралар кешенін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
37) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, нұсқамалары мен талаптарын, тергеушінің, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
38) өз құзыреті шегінде қылмыстық құқық бұзушылықты анықтауды, жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастырады;

27) осуществляет в пределах компетенции производство по делам об административных правонарушениях и контролирует соблюдение законности при реализации административного законодательства;
28) принимает участие в карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятиях;
29) вносит физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений;
30) устанавливает контрольно-пропускные пункты при проведении оперативно-профилактических, розыскных и иных специальных мероприятий;
31) организует проведение профилактических мероприятий по изъятию оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также иных запрещенных предметов и веществ в соответствии с законодательством;
32) организует деятельность по направлению детей, оставшихся без попечения родителей, в государственные учреждения или в оформлении опеки или попечительства над несовершеннолетними;
33) организует содержание в специальных учреждениях органов полиции подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовных правонарушений, лиц без определенного места жительства и документов, административно-арестованных, конвоирование подозреваемых и обвиняемых, исполнение в отношении них постановлений, определений и приговоров органов, ведущих уголовный (административный) процесс;
34) обеспечивает мониторинг за общественно-политической ситуацией в стране и принимает меры по своевременному реагированию на попытки ее дестабилизации;
35) участвует в разработке и реализации мероприятий специальных оперативных планов по обеспечению охраны общественного порядка, а также выполнению оперативно-служебных задач при чрезвычайных ситуациях, обеспечивает привлечение необходимых сил и средств административной полиции и их взаимодействие с другими правоохранительными органами и силовыми структурами;
36) обеспечивает организацию комплекса мер по охране общественного порядка при проведении общественно-политических, спортивных и спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий, а также во время визитов глав государств, других зарубежных политических и государственных деятелей;
37) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения следователя, дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
38) в пределах компетенции организует и осуществляет выявление, пресечение, предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений;

39) заңнамаға сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
40) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын қылмыстық құқық бұзушылық бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;
41) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарды, борышкер адамдарды, сотқа дейінгі тергеуден немесе соттан жасырынғандарды, қылмыстық жазаны өтеуден, әскери қызметтен жалтарғандарды, із-түссіз жоғалғандарды, хабарсыз кеткендерді және өзге де адамдарды іздестіруді, танылмаған мәйітті сәйкестендіруді жүзеге асырады;
42) арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдармен бірлесіп террористік актілердің жолын кесу, кепілге алынғандарды босату және жарылғыш заттарды залалсыздандыру бойынша терроризмге қарсы және арнайы операцияларға қатысады;
43) шет мемлекеттермен экстрадицияланатындарды және сотталғандарды қабылдау-беруді ұйымдастырады;
44) заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы шет мемлекеттердің құзыретті органдарының сұрау салуын орындайды;
45) қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын және мүлігін сақтауды бақылауды жүзеге асырады;
46) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты, олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылды іске асыруға қатысады;
47) нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын адамдарға дәрігерлік-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыруда мемлекеттік денсаулық сақтау органдарына көмек көрсетеді, оны көрсету кезінде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепілдікті қамтамасыз етеді;
48) қызметі есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласымен байланысты қызметкерлердің, сондай-ақ есірткі құралдарын және психотроптық заттарды пайдаланатын адамдарды әлеуметтік оңалту, емдеу, алдын алуды ұйымдастыру саласындағы қызметкерлерді оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
49) сот шешімімен тағайындалған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарған адамдарды іздеуді, ұстауды және арнайы медициналық мекемелерге жеткізуді жүзеге асырады;
50) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымын және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл шараларын бақылауды жүзеге асырады;
51) қолдағы барымен салыстырғанда аса қауіпті емес, анағұрлым тиімді, есірткілік әсері төмен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды әзірлеу және енгізу процесін бақылайды;

39) осуществляет оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством;
40) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов внутренних дел;
41) осуществляет розыск должников, лиц, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от досудебного расследования или суда, уклоняющихся от отбывания уголовных наказаний, призыва на военную службу, без вести пропавших, безвестно исчезнувших и иных лиц, идентификацию неопознанных трупов;
42) участвует совместно со специальными, правоохранительными и государственными органами в антитеррористических и специальных операциях по пресечению актов терроризма, освобождению заложников и обезвреживанию взрывных устройств;
43) организует прием-передачу экстрадируемых и осужденных с иностранными государствами;
44) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в установленном законодательством порядке исполняет запросы компетентных органов зарубежных государств об оказании правовой помощи по уголовным делам;
45) осуществляет контроль за охраной жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
46) участвует в реализации государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
47) оказывает содействие органам государственного управления здравоохранением в организации медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией и токсикоманией, и обеспечивают гарантии прав и свобод граждан при ее оказании;
48) организует обучение, подготовку, переподготовку, стажировку и повышение квалификации специалистов, деятельность которых связана со сферой оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, а также специалистов в сфере организации профилактики, лечения, социальной реабилитации лиц, употребляющих наркотические средства и психотропные вещества;
49) осуществляет поиск, задержание и доставление в специальные медицинские учреждения лиц, уклоняющихся от назначенных решением суда принудительных мер медицинского характера;
50) осуществляет контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и принимает меры противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
51) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;

52) құрамында есірткі бар өсімдіктерді анықтау және жою бойынша, сондай-ақ есірткі заттарын заңсыз тасымалдау арналарының жолын кесу бойынша іс-шаралар өткізеді;
53) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік органдардың және өзге ұйымдардың, сондай-ақ нашақорлықпен және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі өңірлік консультациялық-кеңесші органдардың қызметін үйлестіруді ұйымдастырады;
54) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлар тізіміне және Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды және прекурсорларды шағын ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
55) өңірдегі есірткі жағдайының, есірткінің заңсыз айналымға түсуінің өңіраралық көздерімен және арналарының даму тенденциялары және жағдайын, олардың жолын кесу бойынша шараларды әзірлеуді, тиісті ақпараттық-аналитикалық материалдарды дайындауды талдайды;
56) азаматтық, халықтың көші-қоны және босқындар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
57) босқын деп танылған адамдарға құзыреті шегінде шыққан елінде тұратын туыстары туралы ақпарат алуға көмек көрсетеді;
58) пана іздеген адамдардың және босқындардың құқығын сақтауды қамтамасыз етеді;
59) ұлттық қауіпсіздік органдарымен бірлесіп шетелдіктердің келуін, болуын және кетуін бақылау бойынша "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне әкімшілік етеді;
60) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен бірлесіп шекаралық режим қағидасын сақтауды қамтамасыз етеді;
61) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасын және оның режимін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіндегі режимді бұзған адамдарды іздеуге, азаматтардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында жасаған құқық бұзушылықтарының мән-жайын анықтауға және тексеруге көмек көрсетеді;
62) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасына қатысты құқыққа қайшы әрекет жасаған адамдар мен қылмыстық топтар, тұрғылықты мекенжайын белгісіз себептермен тастап кеткен адамдар, Қазақстан Республикасының шекарасына жақын аудандарындағы құқықтық тәртіптің жай-күйі туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін ақпараттандырады;
63) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ адамдарға, оның ішінде босқындарға шекара аймағында (жолағында) орналасқан жекелеген учаскелерге немесе объектілерге әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған уақытта кіруін, шекара бұзушыларды шекаралық іздеуін, Қазақстан Республикасының аумағына шекаралас мемлекеттер азаматтарының жаппай өтуі немесе қарулы басып кіруі кезінде уақытша шектейді немесе тыйым салады;

52) проводит мероприятия по выявлению и уничтожению наркосодержащих растений, а также перекрытию каналов незаконной транспортировки наркотических средств;
53) осуществляет координацию деятельности государственных органов и иных организаций в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, а также региональных консультативно-совещательных органов по борьбе с наркоманией и наркобизнесом;
54) вносит предложения по изменению и дополнению Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, и Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте;
55) анализирует состояние и тенденции развития наркоситуации в регионе, межрегиональных источников и каналов поступления наркотиков в незаконный оборот, разработку мер по их перекрытию, подготовку соответствующих информационно-аналитических материалов;
56) участвует в реализации государственной политики в области гражданства, миграции населения и беженцев;
57) оказывает содействие в пределах компетенции лицу, признанному беженцем, в получении информации о родственниках, проживающих в стране происхождения;
58) обеспечивает соблюдение прав лиц, ищущих убежище, и беженцев;
59) совместно с органами национальной безопасности администрирует единую информационную систему "Беркут" по контролю за въездом, пребыванием и выездом иностранцев;
60) совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечивает соблюдение правил пограничного режима;
61) оказывает содействие Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в розыске лиц, нарушивших Государственную границу Республики Казахстан и ее режим, режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в выяснении и проверке обстоятельств правонарушений, совершенных гражданами на Государственной границе Республики Казахстан;
62) информирует Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о состоянии правопорядка в приграничных районах Республики Казахстан, лицах, покинувших место жительства при неизвестных обстоятельствах, преступных группах и лицах, имеющих противоправные устремления в отношении Государственной границы Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
63) по представлению Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан временно ограничивает или запрещает доступ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, в том числе беженцев, на отдельные участки местности или объекты, расположенные в пограничной зоне (полосе), во время возникших чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, пограничного поиска нарушителей границы, отражения вооруженного вторжения или массовых переходов граждан сопредельного государства на территорию Республики Казахстан;

64) азаматтардың және лауазымды адамдардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың олар үшін белгіленген келу, шығу, болуы және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өту қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
65) жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асырады;
66) күдіктілерді, айыпталушыларды, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жатқан, ішкі істер органдарының арнаулы мекемелерінде ұсталатын, профилактикалық есепке қойылған адамдарды криминалистік есепке қою үшін суретке түсіруді, дактилоскопиялауды жүзеге асырады, дыбыс жазуды, кино - және бейнетүсірілімді жүргізеді, биологиялық, одорологиялық және басқа да үлгілерді іріктейді;
67) қызмет көрсететін аумақтағы криминогендік ахуалға кешенді талдау жүргізеді және жедел ақпаратты үздіксіз жинауды қамтамасыз етеді;
68) өңірлік, ведомстволық және жедел есепті қалыптастырады және сүйемелдейді;
69) нормативтік құқықтық актілер шеңберінде, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер жасаған келісімдер шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары бөліністерін, арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
70) дербес деректерді өңдеу кезінде заңнаманың талаптарын және ақпараттық қауіпсіздікті сақтай отырып, ішкі істер органдары бөліністерінің Департаменттің ақпараттық ресурстарына қолжетімдігін қамтамасыз етеді;
71) ведомстволық статистикалық, архивтік және өзге ақпараттарды жинауды, жинақтауды, өңдеуді, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынуды жүзеге асырады;
72) ішкі істер органдары жүйесінде бірыңғай мемлекеттік кадр саясатын іске асыруға қатысады;
73) Департамент қызметкерлерінің және жұмысшыларының кәсіби құзыретіне аттестаттау өткізеді;
74) Департамент бөліністері үшін кадрларды даярлауды және оқытуды ұйымдастырады, Министрліктің білім беру ұйымдарын бітірушілерді Департамент бөліністеріне жұмысқа орналастыруды жүзеге асырады;
75) қызметке, оқуға түсушілерге және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне әскери-дәрігерлік сараптама жүргізеді;
76) Департаментте және оның құрылымдық бөлімшелерінде заңдылықты сақтауды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша өзіндік қауіпсіздік бөлімшесімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
77) барлық деңгейдегі басшылардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыстың жай-күйі үшін және қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар жасағаны үшін дербес жауапкершілігі қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді;

64) осуществляет контроль за соблюдением гражданами и должностными лицами, иностранцами и лицами, без гражданства установленных для них правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;
65) осуществляет оперативно-криминалистическую деятельность;
66) осуществляет фотографирование, дактилоскопирование, производит звукозапись, кино- и видеосъемку, отбирает биологические, одорологические и другие образцы для постановки на криминалистические учеты подозреваемых, обвиняемых, лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, содержащихся в специальных учреждениях органов внутренних дел, поставленных на профилактический учет;
67) обеспечивает непрерывный сбор оперативной информации и комплексный анализ криминогенной обстановки на обслуживаемой территории;
68) формирует и сопровождает региональные ведомственные и оперативные учеты;
69) осуществляет информационное обеспечение подразделений органов внутренних дел, специальных, правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан в рамках нормативных правовых актов, а также государств-участников Содружества Независимых государств в рамках заключенных соглашений;
70) обеспечивает доступ подразделений органов внутренних дел к информационным ресурсам Департамента с соблюдением требований законодательства и информационной безопасности при обработке персональных данных;
71) осуществляет сбор, накопление, обработку ведомственной статистической, архивной и иной информации, предоставление ее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
72) участвует в реализации единой государственной кадровой политики в системе органов внутренних дел;
73) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию сотрудников и работников Департамента;
74) организует подготовку и обучение кадров для подразделений Департамента, осуществляет трудоустройство выпускников организаций образования Министерства в подразделения Департамента;
75) проводит военно-врачебную экспертизу поступающих на службу, учебу и сотрудников правоохранительных органов;
76) организует взаимодействие с подразделением собственной безопасности по обеспечению соблюдения законности и противодействия коррупции в Департаменте и его структурных подразделениях;
77) обеспечивает реализацию принципа персональной ответственности руководителей всех уровней за состояние работы по противодействию коррупции и за совершение коррупционных преступлений и правонарушений подчиненными;

78) қаржылық, материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
79) мемлекеттік құпияларды сақтауды, қарамағындағы полиция органдарында құпиялылық режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
80) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерге иелік етеді және Ішкі істер органдары жүйесінде құпиялауға жататын мәліметтер тізбесін, сондай-ақ таралуы шектеулі қызметтік мәліметтерді әзірлеуге қатысады;
81) Департаментте бірыңғай мемлекеттік іс жүргізу жүйесінің жұмыс істетуін қамтамасыз етеді;
82) Департаменттің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мүдделерін соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды және осы жұмыстарды жергілікті жерлерде үйлестіруді қамтамасыз етеді;
83) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, өтініштерді қарайды және ден қою үшін тиісті шаралар қабылдайды;
84) арнайы және әскери тасымалдауды ұйымдастырады;
85) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
86) Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң заңдарында, актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары және міндеттемелері:
1) мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан заңнамада белгіленген тәртіпте ақпарат сұрату және алу;
2) Ішкі істер министрлігіне, жергілікті өкілетті және атқарушы органдарға жаңа нормативтік құқықтық актілер әзірлеу және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелерді кадрмен, материалдық-техникалық және қаржымен қамтамасыз ету, қызмет көрсететін аумақта заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту жөніндегі басқа да шараларды қабылдау туралы ұсыныстар енгізу;
3) ішкі істер органдарына жүктелген міндеттерді іске асыруға тікелей қатысуға, оларды құрылымдық бөлімшелердің орындауын бақылау, азаматтардың қауіпсіздік деңгейіне теріс ықпал ететін факторларды жоюға бағытталған шараларды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту;
5) құзыреті шегінде халықаралық шарттар бойынша міндеттерді орындау;
6) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге құқықтарды және міндеттемелерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары басшылығының президенттік резервінде тұрған полиция қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады және облыс әкімімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі лауазымынан босатады.

78) осуществляет финансовое, материально-техническое и медицинское обеспечение;
79) обеспечивает защиту государственных секретов, контроль за соблюдением режима секретности в подчиненных органах полиции;
80) в пределах компетенции распоряжается сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, и принимает участие в разработке Перечня сведений, подлежащих засекречиванию в системе органов внутренних дел, а также служебных сведений ограниченного распространения;
81) обеспечивает функционирование единой государственной системы делопроизводства в Департаменте;
82) обеспечивает защиту интересов Департамента и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в судах, иных государственных органах и координацию этой работы на местах;
83) осуществляет прием граждан, рассматривает обращения и принимает соответствующие меры для реагирования;
84) организует специальные и военные перевозки;
85) оказывает государственные услуги в установленном законодательном порядке;
86) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и материалы;
2) вносить предложения в Министерство внутренних дел, местные представительные и исполнительные органы о разработке новых и внесении изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты, а также о кадровом, материально-техническом и финансовом обеспечении структурных подразделений, принятии других мер по укреплению законности и правопорядка на обслуживаемой территории;
3) непосредственно участвовать в реализации задач, возложенных на органы внутренних дел, контролировать их исполнение структурными подразделениями, осуществлять меры, направленные на устранение факторов, оказывающих отрицательное влияние на уровень безопасности граждан;
4) отказывать в оказании государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) исполнять в пределах компетенции обязательства по международным договорам;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность из числа сотрудников полиции, состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов Республики Казахстан и освобождается от должности Министром внутренних дел Республики Казахстан, по согласованию с акимом области.

18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) қарамағындағы полиция органдары мен бөліністерінің қызметін жалпы үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымы және штаты бойынша Министрлік басшылығына ұсыныстар ұсынады;
3) Департамент номенклатурасына кіретін лауазымдарға қызметкерлерді тағайындайды және босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, арнайы атақ беру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
5) Департамент қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
6) Департаменттегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты іске асыруға дербес жауапты;
7) берілген құқықтар шегінде құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға және еңбек заңнамасына сәйкес тәртіптік жаза қолданады;
8) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы " " _________
№ бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына

18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) обеспечивает общую координацию деятельности подчиненных органов и подразделений полиции;
2) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатам Департамента;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, входящих в его номенклатуру;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, присвоения специальных званий, поощрения, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамента;
5) организует воспитательную работу среди сотрудников Департамента, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышение профессионального уровня;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционной политики;
7) в пределах предоставленных прав налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
8) в пределах компетенции издает приказы;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 июля 2022 года № 619