Қарғалы аудандық мәслихатының 2021 жылғы 22 желтоқсандағы № 80 "2022-2024 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 10 маусымдағы № 155 шешімі
ШЕШТІ:
1. Қарғалы аудандық мәслихатының "2022-2024 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджетін бекіту туралы" 2021 жылғы 22 желтоқсандағы № 80 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 25942 тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2022-2024 жылдарға арналған Қарғалы аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2022 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 869 118,2 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 795 396 мың теңге;
салықтық емес түсімдер –13 629 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 915 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 4 058 178,2 мың теңге;
2) шығындар – 5 162 459,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 27 133 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 73 512 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 46 379 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицитi) – - 320 474,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) – 320 474,1 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 73 512 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 46 379,1 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 293 341,2.";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Аудандық бюджеттің кірісіне келесідей есептелетін болып ескерілсін:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
мүлiкке салынатын салықтар;
жер салығы;
акциздер;
табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшiн түсетiн түсiмдер;
кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар;
мемлекеттік баж;
мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер;
мұнай секторы ұйымдарынан және Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсiмдер;
мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сату;
жерді сату.";
3 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Каргалинского районного маслихата от 22 декабря 2021 года № 80 "Об утверждении Каргалинского районного бюджета на 2022-2024 годы"
Решение Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 10 июня 2022 года № 155
РЕШИЛ:
1. Внести в решение Каргалинского районного маслихата "Об утверждении Каргалинского районного бюджета на 2022-2024 годы" от 22 декабря 2021 года № 80 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25942) следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Каргалинский районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 869 118,2 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 795 396 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 13 629 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 915 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 058 178,2 тысяч тенге;
2) затраты – 5 162 459,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 27 133 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 73 512 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 46 379 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 320 474,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 320 474,1 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 73 512 тысяч тенге;
погашение займов – 46 379,1 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 293 341,2.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие поступления:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налоги на имущество;
земельный налог;
акцизы;
поступления за использование природных и других ресурсов;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина;
поступления части чистого дохода государственных предприятий;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета;
прочие доходы от государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим;
прочие неналоговые поступления;
продажа государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями;
продажа земли.";
пункт 3 изложить в новой редакции:

"3. Қазақстан Республикасының "2022 - 2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшерi – 60 000 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтiк төлемдердi есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдердi қолдану үшiн айлық есептiк көрсеткiш – 3 063 теңге;
3) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 36 018 теңге.
2022 жылғы 1 сәуірден бастап:
1) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтiк төлемдердi есептеу үшiн айлық есептiк көрсеткiш – 3 180 теңге;
2) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 37 389 теңге болып белгiленсiн.";
7 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
4) мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
5) азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
6) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге;
7) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
8) нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің және даму трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
9 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері көзделсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге;
4) көмекшi (компенсаторлық) құралдарға;

"3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022-2024 годы" установлено:
с 1 января 2022 года:
1) минимальный размер заработной платы – 60 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 063 тенге;
3) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 36 018 тенге.
с 1 апреля 2022 года:
1) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат – 3 180 тенге;
2) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 37 389 тенге.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на:
1) выплату государственной адресной социальной помощи;
2) обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
3) субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
4) повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения;
5) повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
6) установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
7) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
8) развитие продуктивной занятости.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета на:
1) выплату государственной адресной социальной помощи;
2) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
3) содействие занятости населения;
4) вспомогательные компенсаторные средства;

5) арнайы қозғалыс құралдарына;
6) протездік-ортопедиялық құралдарына;
7) санаторлы-курорттық емдеуге;
8) нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
9) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау;
10) коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
11) шақырту пунктіне автокөлік сатып алуға;
12) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге;
13) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
14) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
15) елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
16) "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының атуы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің және даму трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
10 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтерге ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері көзделсін:
1) елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру;
2) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
3) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;
5) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына;
6) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
7) мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
8) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау.
Трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.".
2. Көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарғалы аудандық
мәслихатының хатшысы
С. Аманжолов
Қарғалы аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
10 маусымдағы № 155 шешіміне
қосымша
Қарғалы аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
22 желтоқсандағы № 80
шешіміне 1 қосымша
2022 жылға арналған Қарғалы аудандық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
I. Кірістер

5) специальные средства передвижения;
6) протезно-ортопедические средства;
7) на санаторно-курортное лечение;
8) развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства;
9) проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда;
10) развитие коммунального хозяйства;
11) приобретение автотранспорта для призывного пункта;
12) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов;
13) развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
14) развитие транспортной инфраструктуры;
15) развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
16) развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты и трансферты на развитие бюджетам сельских округов на:
1) организацию водоснабжения населенных пунктов;
2) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
3) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
4) на услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
5) на капитальные расходы государственного органа;
6) на обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
7) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
8) строительство и реконструкция автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.".
2. Приложение 1 указанного решения изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Каргалинского
районного маслихата
С. Аманжолов
Приложение к решению
Каргалинского районного
маслихата от 10 июня 2022 года
№ 155
Приложение 1 к решению
Каргалинского районного
маслихата от 22 декабря 2021
года № 80
Бюджет Каргалинского района на 2022 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
I. Доходы