Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Балқаш аудандық мәслихатының 2022 жылғы 20 желтоқсандағы № 30-112 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23-қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" №148 Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 1-тармағының 10)-тармақшасына, "Жайлымдар туралы" 2017 жылғы 20-ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1)-тармағына сәйкес Балқаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы: _______________К. Омаров
Балқаш аудандық мәслихатының 2022 жылғы "20" желтоқсан № 30-112 шешіміне қосымша
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Балқаш ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Балқаш ауданының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Балқаш ауданының картасын;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Балқаш ауданының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Балқаш ауданының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Решение Балхашского районного маслихата Алматинской области от 20 декабря 2022 года № 30-112
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Балхашский районный маслихат ПРИНЯЛ РЕШЕНИЕ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования
Секретарь районного маслихата: ______________К. Омаров
Приложение к решению Балхашского районного маслихата от "20" декабря 2022 года № 30-112
План по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Балхашского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Балхашского района, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту Балхашского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) на территории Балхашского района, составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Балхашского района, согласно приложению 5 к настоящему плану;

6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Балқаш ауданының аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес Балқаш ауданының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Балқаш ауданы Алматы облысының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан және солтүстігі Қарағанды облысымен, оңтүстігі Жамбыл, Іле және Талғар аудандарымен, батысы Жамбыл облысымен, шығысы Қаратал және Көксу аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы – Бақанас ауылы. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 15 ауылдық округте орналасқан, 28 елді мекендерден тұрады.
Ауданның климаты қүрт континентальды, қысы - суық, жазы - ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша -10° - -15° градус, шілдеде Цельсий бойынша +25 - +30° градус. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 80-100 миллиметр.
6. Ауданның жалпы жер көлемі 3 миллион 739 мың 061 гектар (бұдан әрі - га), соның ішінде жайылымдар – 1 миллион 233 мың 515 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 миллион 327 мың 430 гектар;
елдi мекендердiң жерлерi – 40 мың 279 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 6 мың 85 гектар;
орман қорының жерлері – 1 миллион 838 мың 475 га;
су қорының жерлерi 4 мың 753 га;
босалқы жерлер – 1 миллион 174 мың 960 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар ауданның табиғи - климаттық ерекшелігіне байланысты шалғын-түздік жайылымдарына жатады. Қыр өңіріндегі топырақ - қоңыр сары түсті. Түрі бойынша - селеулі-бетегелі-әртүрлі шөпті және селеулі-бетегелі-жусанды.
Аудан аумағындағы топырақ шабындықты сары, қоңыр сары, шабындықты және сор, сортаң болып келеді.
Балқаш ауданының өсімдік жабындысының ерекшелігі шымды астық тұқымдас (селеу, сұлы, бетеге) болып табылады.

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Балхашского района, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему плану;
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Балхашский район расположен в северо-западной части Алматинской области и граничит на севере с Карагандинской области, на юге с Жамбылским, Илииским и Талгарским районом и на западе с Жамбылской области, на востоке с Каратальским и Коксуским районом. Районный центр – село Баканас. Административно-территориальное деление состоит из 15 сельских округов, расположенных в 28 населенных пунктах.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -10 - -15° градусов по Цельсию, в июле +25 - +30° градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков - 80 - 100 миллиметров.
6. Общая площадь земель района 3 миллиона 739 тысяч 061 гектар, из них пастбищные земли – 1 миллион 233 тысяча 215 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1 миллион 327 тысяч 430 гектар;
земли населенных пунктов – 40 тысяч 729 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 6 тысяча 85 гектар;
земли лесного фонда – 1 миллион 838 тысяч 435 гектар,
земли водного фонда – 4 тысяча 753 гектар;
земли запаса – 1 миллион 174 тысяч 960 гектар.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к сухостепным пастбищам. По типу относятся к ковыльно-типчаково-разнотравный и ковыльно-типчаково-полынный.
На территории района темно-каштановая, лугово-каштановая, луговая и болотная почва.
Особенностью растительного покрова Балхашского района является дерновинные злаки (ковыль, овсяница бороздчатая, типчак).

4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы негізігі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны – 148 бас түйе, 88448 бас ірі қара мал, 94247 бас ұсақ мал, 22405 бас жылқы бар.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
10. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 19 пункті қызмет істейді, соның ішінде 13 мал көмінділері, 2 мал сою пункіті және 4 алаңы орналасқан.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
11. Балқаш ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Балқаш ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района – 148 головы верблюда, 88448 головы крупно-рогатого скота, 94247 головы мелко рогатого скота, 22405 головы лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
10. В районе действуют 19 ветеринарно-санитарных пунктов, из них 13 скотомогильников, 2 пункта и 4 площадки для забоя скота.
6. Сервитуты для прогона скота
11. В Балхашском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Балхашскому району на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбища, устанавливающий сезоные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из
пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима