Іле ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 31-104 шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Іле аудандық мәслихаты ШЕШТI:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер 241 831 859 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер 223 124 381 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер 52 893 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер 2 429 023 мың теңге;
трансферттер түсiмі 13 836 522 мың теңге;
2) шығындар 243 664 927 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу (-) 7 746 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 67 275 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 75 021 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 825 322 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) 1 825 322 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 837 975 мың теңге;
қарыздарды өтеу 445 141 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 432 488 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 22.12.2023 № 16-44 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте 217 478 414 мың теңге сомасында облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі көзделсін.
3. Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 0 теңге сомасында көзделсін.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 160 680 мың теңге сомасында бекiтiлсiн.

О бюджете Илийского района на 2023-2025 годы
Решение Илийского районного маслихата Алматинской области от 23 декабря 2022 года № 31-104.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Илийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы 241 831 859 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 223 124 381 тысяча тенге;
неналоговые поступления 52 893 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 2 429 023 тысячи тенге;
поступления трансфертов 13 836 522 тысячи тенге;
2) затраты 243 664 927 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование (-) 7 746 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 67 275 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 75 021 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 825 322 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 825 322 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 837 975 тысяч тенге;
погашение займов 445 141 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 432 488 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 22.12.2023 № 16-44 (Вводится в действие с 01.01.2023).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объем бюджетных изъятий в областной бюджет в сумме 217 478 414 тысячи тенге.
3. Предусмотреть целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на возмещение затрат вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 0 тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 160 680 тысячи тенге.

5. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 87 924 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Күрті ауылдық округіне 46 453 мың теңге;
Чапай ауылдық округіне 41 471 мың теңге.
6. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Іле ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 87 924 тысячи тенге, в том числе:
Куртинскому сельскому округу 46 453 тысяч тенге;
Чапаевскому сельскому округу 41 471 тысяча тенге.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам поселка и сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам поселка и сельских округов определяется на основании постановления акимата Илийского района.

7. Осы шешiм 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Іле аудандық мәслихатының хатшысы Р. Абилова
Іле аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 31-104 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 22.12.2023 № 16-44 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Илийского районного маслихата Р. Абилова
Приложение 1 к решению Илийского районного маслихата от 23 декабря 2022 года № 31-104
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 22.12.2023 № 16-44 (Вводится в действие с 01.01.2023).
Районный бюджет на 2023 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

006
Тұрғын үйге көмек көрсету
8 648
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
241 196
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
14 338
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
299 448
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 049 415
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
61 497
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
168 353
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
163 014
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
107 097
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 161
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
32 223
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
10 764
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
8 769
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
4 154
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
4 154
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
1 185
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 185
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 525 931
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7 234 344
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
1 378 932
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
1 378 932
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
2 487 611
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 061 660
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
225 951
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу

006
Оказание жилищной помощи
8 648
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
241 196
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
14 338
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
299 448
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 049 415
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
61 497
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
168 353
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
163 014
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
107 097
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 161
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
32 223
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
10 764
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8 769
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
4 154
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
4 154
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 185
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1 185
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 525 931
1
Жилищное хозяйство
7 234 344
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
1 378 932
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
1 378 932
467
Отдел строительства района (города областного значения)
2 487 611
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 061 660
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
225 951
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда

42 604
02
Қорғаныс
31 974
1
Әскери мұқтаждар
21 820
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
21 820
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
21 820
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 154
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 154
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
10 154
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
44 202
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
44 202
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
44 202
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
44 202
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 002 084
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 108 860
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 108 860
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 108 860
2
Әлеуметтiк көмек
1 772 378
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 772 378
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
75 205
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
104 599
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 833
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
246 212
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
13 497
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
286 496
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
926 625
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
108 911
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
120 846
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
110 846
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

42 604
02
Оборона
31 974
1
Военные нужды
21 820
122
Аппарат акима района (города областного значения)
21 820
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
21 820
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 154
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 154
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
10 154
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
44 202
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
44 202
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
44 202
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
44 202
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 002 084
1
Социальное обеспечение
1 108 860
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 108 860
005
Государственная адресная социальная помощь
1 108 860
2
Социальная помощь
1 772 378
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 772 378
002
Программа занятости
75 205
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
104 599
006
Оказание жилищной помощи
10 833
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
246 212
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
13 497
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
286 496
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
926 625
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
108 911
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
120 846
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
110 846
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения