Ұйғыр ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 7-32-152 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Ұйғыр аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларына сәйкес Шарын, Тасқарасу, Бахар, Шонжы, Сүмбе, Қырғызсай, Үлкен Ақсу, Ават, Тиірмен, Ақтам, Дардамты, Кетпен, Кіші Диқан, Қалжат ауылдық округтерінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұйғыр аудандық мәслихатының хатшысы Н. Есжан
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 1-қосымша
Шарын ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары.
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Шарын ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауыл аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 5 центнер/гектарды құрайды.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2023-2024 годы по Уйгурскому району
Решение Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 5 декабря 2022 года № 7-32-152
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уйгурский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию сельских округов Шарын, Таскарасу, Бахар, Шонжы, Сумбе, Кыргызсай, Улькен Аксу, Ават, Тиирмен, Актам, Дардамты, Кетпен, Киши Дикан, Калжат на 2023-2024 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Cекретарь Уйгурского районного маслихата Н. Есжан
Приложение 1 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Шарынского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Шарынском сельском округе
(далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа преставлена предгорной равниной и долиной реки, понижениями предгорной равнины, расположенной в Илийской впадине. Почва сельского округа относится к прегорно-пустынно-степному поясу. На территория сельского округа выделены следующие виды почв серо-бурые солончаковые, лугово-болотные сероземы.Содержание гумуса в них очень низкое в пределах 0,65-1,63 %.
Из степных растений растут чингил серебристый, гребешник многоветвистый, одуванчик обыкновенный, лапчатка азиатская, полынь белоземельная,тросник обыкновенный, осока джунгарская, камыш. Качество пастбищ по продуктивности ниже среднего, а качество корма по питательности хорошее.
На территории Шарынского сельского округа развита гидрографическая сеть крупнейшим рекой является река Чарын, которая является притоком реки Или и течет в северном направлении. Река Чарын питается атмосферными осадками и грунтовыми водами. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 5 центнер/гектар.

Жайылымдар жемдерінің қор ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Шарын ауылылдық округі ауданының солістік жағында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Шарын ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдың жалпы жер көлемі 11287 гектар соның ішінде жайылымдар – 5012 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10109 га;
елді мекендердің жерлері- 1178 га;
Шарын ауылдық округі аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 8538 бас ірі қара мал, 7000 бас уақ мал, 1755 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 57 табын;
ұсақ мал - 49 отар;
жылқы – 54 үйір.
Жайылымдар ауылдың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Шарын ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны (га)
1
Абдильдинов Ерзы "Бугуты" ш/қ
95,4
3
1
3
+95,4
2
Абдримов Асымжан "Асим" ш/қ
10
52
85
12
3
1
3

Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Шарынский сельский округ расположен в северной части Уйгурского района, на западе граничит с Ташкарасуйским сельским округом, с востока Енбекшиказакским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Шарын.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная устойчивый снежный покров держится 80-100 дней, высота снежного покрова равна 10-25 см, запасы воды в снеге составляет 25-60 мм. Осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округу составляет 11287 гектаров (далее - ). В том числе пастбищ – 5012 га .
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 10109 га.
земли населенных пунктов – 1178 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округу: 8538 голов крупного рогатый скота, 7000 голов мелкого рогатый скота, 1755 голов лошадей .
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 57 стад;
мелкий рогатый скот - 49 стад;
лошади - 54 стад.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Уйгурского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Абдильдинов Ерзы к\х "Бугуты"
95,4
3
1
3
+95,4
2
Абдримов Асымжан к/х "Асим"
10
52
85
12
3
1
3

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 2-қосымша
Тасқарасу ауылы 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары.
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Тасқарасу ауылы (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауыл аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 5 центнер/гектарды құрайды.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 2 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Таскарасуйского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Таскарасу (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа преставлена предгорной равниной и долиной реки, понижениями предгорной равнины, расположенной в Илийской впадине. Почва сельского округа относится к прегорно-пустынно-степному поясу. На территорию сельского округа выделены следующие виды почв серо-бурые солончаковые, лугово-болотные сероземы. Содержание гумуса в них очень низкое в пределах 0,65-1,63 %.
Из степных растений растут чингил серебристый, гребешник многоветвистый, одуванчик обыкновенный, лапчатка азиатская, полынь белоземельная, тросник обыкновенный, осока джунгарская, камыш. Качество пастбищ по продуктивности ниже среднего, а качество корма по питательности хорошее.
Крупнейшим рекой является река Чарын, которая является притоком реки Или и течет в северном направлении. Река Чарын питается атмосферными осадками и грунтовыми водами. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 5 центнер/гектар.

Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Тасқарасу ауылылдық округі ауданының солтүстік жағында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Тасқарасу ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдың жалпы жер көлемі 12870 гектар (бұдан әрі –), соның ішінде жайылымдар –5529 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10041 га;
елді мекендердің жерлері-383 га;
Тасқарасу ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5310 бас ірі қара мал, 4500 бас қой-ешкі, 670 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 11 табын;
ұақ мал - 16 отар;
жылқылар – 22 үйір.
Жайылымдар кенттің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт бар. Мал қорымы қызмет істемейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тасқарасу ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Масутов Шамшидин "Гайрат" Ш\қ

Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Таскарасуский сельский округ расположен в северной части Уйгурского района, на западе граничит с Бахарским сельским округом, с востока Чарынском сельском округом.
Административно-территориальное деление состоит из села Таскарасу.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная устойчивый снежный покров держится 80-100 дней, высота снежного покрова равна 10-25 см, запасы воды в снеге составляет 25-60 мм. Осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 12870 гектаров (далее-). В том числе пастбищ – 5529 га .
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 10041га.
земли населенных пунктов – 383 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского окру: 5310 голов крупного рогатый скота, 4500 голов мелкого рогатый скота, 670 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 11 стад;
мелкий рогатый скот - 16 стад;
лошади - 22 стад.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, скотомогильник и ванна для купания скота не имеется.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лоадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Масутов Шамшидин "Гайрат" К/х

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 3-қосымша
Бахар ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Бахар ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Бахар ауылдық округінің аумағы Ұйғыр ауданының солтүстік-батыс жағында орналасқан.
Аудан орталығы-Шонжы ауылынан 5 км-дей жерде, Бахар ауылында орналасқан.
Бахар ауылдық округінің аумағы солтүстігінде және солтүстік-шығысында-мемлекеттік қорық аймағының жерлерімен, оңтүстік-шығысында-Шарын ауылдық округінің жерлерімен, мемлекеттік қорық аймағының жерлерімен, Шонжы ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде–мемлекеттік қорық аймағының жерлерімен, батысында-Шонжы ауылдық округінің жерлерімен, солтүстік-батысында-Тасқарасу ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Ауылдық округтің ауданы 15530 га құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылық алқаптар-14626 га, басқа алқаптар – 904 га. ауыл шаруашылық алқаптар жайылымдармен – 5105 га, егістіктермен – 3888 га, бақшалармен – 16 га, жүзімдіктермен – 879 га, көп жылдық екпелермен – 202 га. басқаларына бұталар шөбі – 50 га, қиыршық тас беті – 459 га, елді мекендер – 378 га, өзгелері (шаруашылық құрылыстары, шөп сақтау қоймасы) – 17 га жатады.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 3 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Бахарского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Бахар (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория Бахарского сельского округа расположена в западной части Уйгурского района.
Административный центр расположен в п.Бахар, находящемся в 5 км от районного центра с.Шонжы.
Территория Бахарского сельского округа на севере и северо-востоке граничит с землями Государственной заповедной зоны, на юго-востоке-с землями Чарынского сельского округа, с землями Государственной заповедной зоны, с землями Чунджинского сельского округа, на юге –с землями Государственной заповедной зоны, на западе –с землями Чунджинского сельского округов, на северо-западе-с землями Таскарасуского сельского округа.
Площадь сельского округа составляет 15530 га, в том числе сельскохозяйственных угодий – 14626 га, прочих угодий – 904 га. Сельскохозяйственные угодья представлены пастбищами – 5105 га, пашнями – 3888 га, огородами – 16 га, виноградниками – 879 га, многолетними насаждениями – 202 га. К прочим относится заросли кустарников – 50 га, щебнистая поверхность – 459 га, населенные пункты – 378 га, прочие (хозяйственные постройки, сенохранилище) – 17 га.

Пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар басым – 6690 га (70%). Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың азықтық қоры 18123 ц құрғақ массаны немесе 9255 ц азықтық бірлікті құрайды.
Күзгі жайылымдар 2951 га жерді алып жатыр, жем қоры 7046 ц құрғақ масса немесе 3260 ц жем бірлігі.
Жайылымдардың жалпы азықтық қоры 25169 ц құрғақ массаны немесе 12515 ц азықтық бірлікті құрайды.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылық мал басының саны: 2050 бас ірі қара мал, 2800 бас ұсақ мал, 100 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша төмендегідей бөлінген:
ірі қара мал - 8 табын;
ұсақ мал - 7 отар;
жылқылар-7 үйір.

По сезонности использования доминируют весенне-летне-осенние пастбища – 6690 га (70%). Кормозапас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 18123 ц сухой массы или 9255 ц кормовых единиц.
Осенние пастбища занимают площадь 2951 га с кормозапасом 7046 ц сухой массы или 3260 ц кормовых единиц.
Общий кормозапас пастбищ составляет 25169 ц сухой массы или 12515 ц кормовых единиц.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2050 голов крупного рогатого скота, 2800 голов мелкого рогатого скота, 100 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 8 стад;
мелкий рогатый скот - 7 стад;
лошади - 7 стад.

4255
758
3
2274
-
100
1981
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бахар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

4255
758
3
2274
-
100
1981
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Бахарскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 4-қосымша
Шонжы ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары.
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншікиелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оныңішіндемаусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Шонжы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округ аумағы құрғақ бетегелі дала кіші аймағына кіреді.
Далалық өсімдіктерден әр түрлі боз, бетеге, сулы және алуан шөптің араласуымен жусанның әр түрі өседі.
Жайылымдарды суландыру табиғи төмендеулерден - көлдерден, батпақтардан қамтамасыз етіледі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі - 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланыладыю
Ауылдық округ Ұйғыр ауданының орталығында орналасқан, оңтүстігінде Қырғызсай, Бахар ауылдық округтерімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Шонжы ауылынан тұрады.
Ауа-райының табиғи жағдайы бойынша: Ұйғыр ауданының климаттық жағдайы қатал-шұғыл континенталды құрғақ ыстық жаз және суық қыс.
Шонжының ауылдық округі жалпы жер көлемі 32429 гектар, соның ішінде жайылымдар –28070га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25275 га;
Елдімекендердің жерлері-7154га ;

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 4 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Чунджа на 2023-2024 годы.
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Чунджа (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория Чунджинского сельского округа входит в подзону сухих типчаково-ковыльных степей.
Из степных растений растут различные виды ковыли, типчак, овсяница бороздчатая, тонконог и различные виды полыней с незначительным участием степного разнотравья.
Обводнение пастбищ обеспечивается из естественных понижений – озер, болот.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в центре Уйгурского района, на юге граничит с Кыргизсайским , Бахарским сельских округов.
Административно-территориальное деление состоит из села Чунджа.
По природным условиям погоды: Климатические условия Уйгурского района суровые – резко-континентальное сухое жаркое лето и холодная зима.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 32379 га (далее - ). В том числе пастбищ –28070га
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 25225га .
земли населенных пунктов – 7154га.

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 5-қосымша
Сүмбе ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Сүмбе ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы күрт континентальды белдеуге жатады. Жауын-шашын температурасы 10ºc-тан жоғары кезеңде 150-200 мм түседі. Көктемгі вегетациялық кезеңдегі жауын-шашын мөлшері 70, күзгі 40 мм, көктем мен күзде ауа ылғалдылығының дефециттерінің мөлшері 260 мм, температурасы 10ºc-тан жоғары кезеңде 1720-1800 мм жетеді. Тұрақты қар жамылғысы 80-100 күнге созылады, қар жамылғысының биіктігі 15-30 см, қардағы су қоры 35-70 мм.
Жайылым өсімдіктерінің өнімділігі вегетациялық кезеңнің ылғалмен қамтамасыз етілуіне ғана емес, сонымен қатар суық мезгілдің жауын-шашынына да байланысты, өйткені күзде, қыста және көктемде жиналған ылғал топырақта сақталғанға дейін эфемерлердің дамуы жалғасады. Ауа температурасының 15ºc арқылы ауысуы жаздың басталуын білдіреді, ол көп жылдық бақылаулар бойынша зерттеу аймағында 5 мамырда басталады. Жайылым кезеңінің ұзақтығы шамамен 180 күнді құрайды. Дала өсімдіктерінен эфемероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Сүмбе ауылдық округінің гидрографиялық желісі Сүмбе мен Шошанай шағын өзендерімен ұсынылған. Сонымен қатар, бұлақтар мен құдықтар бар. Негізгі учаскеде негізгі су көздері болып оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа қарай шаруашылық аумағы арқылы өтетін Сүмбе мен Шошанай өзендері табылады. Олар биік таулардан бастау алады, Кетпен жотасының солтүстік беткейінің басты суайрығында 2900-3000 м биіктікте, қар басқан бұлақ көздері бар. Өзендер негізінен суару үшін қолданылады. Барлық өзендер мен бұлақтар тұшы, халықтың мұқтаждығы мен мал суару, сондай-ақ жақын маңдағы аумақтарды суару үшін пайдаланылады. Жалпы, негізгі учаскенің аумағын суландырылған деп санауға болады. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Сүмбе ауылдық округі Ұйғыр ауданының оңтүстік батыс шетінде орналасқан.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 5 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Сумбинского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Сумбинском сельском округе (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к резкоконтинентальному поясу. Осадков за период с температурой воздуха выше 10ºC выпадает 150-200 мм. Сумма осадков за весенний период вегетаций равна 70, за осенний 40 мм, сумма дефецитов влажности воздуха весной и осенью составляет 260 мм, за период с температурой выше 10ºC достигает1720-1800мм. Устойчивый снежный покров держится 80-100 дней, высота снежного покрова равна 15-30 см, запасы воды в снеге составляют 35-70 мм.
Продуктивность пастбищной растительности зависит не только от влагообеспеченности вегетационного периода, но и от осадков холодного периода, поскольку развитие эфемеров продолжается до тех пор, пока в почве сохраняется накопившаяся за осень, зиму и весну влага. Переход температуры воздуха через 15ºC знаменует наступление лета, которое в районе обследования по многолетним наблюдениям начинается 5 мая. Продолжительность пастбищного периода составляет примерно 180 дней. Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На основном участке главными водоисточниками являются реки Сумбе и Шошанай, протекающие по территории хозяйства с юго-востока на северо-запад. Они берут начало высоко горах, на главном водоразделе северного склона Кетпенского хребта на высоте 2900-3000 м н.у.м., имеют снеговые родниковые питание. Реки используются в основном для орошения.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбище пользуется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Земли Сумбинского сельского округа включает в себя два участка: Основной и Шошанай.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Сумбинский сельский округ расположен заподном восточный части Уйгурского района, с Сумбинским сельским округе.
Административно-территориальное деление состоит из села Сумбе.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.

Ауылдың жалпы жер көлемі 17119 гектар (бұдан әрі –га), соның ішінде жайылымдар –11937 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13257 га;
елді мекендердің жерлері- 3861,9 га;
Сүмбе ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4707 бас ірі қара мал, 28700 бас уақ мал, 1941 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал –8 табын;
ұсақ мал - 47отар;
жылқы – 10 үйір.
Жайылымдар округтың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар кенттің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардыңтозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 2 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелер жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Нұрланқызы Айсәуле "Мерей" ш/қ

Общая земельная площадь сельского округа составляет 17119 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ – 11937 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 13257 га.
земли населенных пунктов - 3861,9 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4707 голов крупного рогатый скота, 28700 голов мелкого рогатый скота, 1941 голов лошадей,.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 8 стад;
мелкий рогатый скот - 47 стад;
лошади - 10 стад.
На территории Сумбинского сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 2 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сумбинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма в пастбищах в голова, (га)
Потребность в пастбищах (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Нурланкызы Айсауле "Мерей" " к/х

3689
Барлығы
7274
701
3
2103
100
5171
Жайылым айналымдарның қолайлы схемалары
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасы сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, қубырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізусхемасы обьектілері белгіленген картасы инфрақұрылым
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларыныңмал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сүмбе ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

3689
Всего
7274
701
3
2103
100
5171
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадейпастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам,трубчатым или шахтным колодцам) составленнуюсогласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах Физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Сумбинскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 6-қосымша
Қырғызсай ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Қырғызсай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы күрт континентальды белдеуге жатады. Жауын-шашын температурасы 10ºc-тан жоғары кезеңде 150-200 мм түседі. Көктемгі вегетациялық кезеңдегі жауын-шашын мөлшері 70, күзгі 40 мм, көктем мен күзде ауа ылғалдылығының дефециттерінің мөлшері 260 мм, температурасы 10ºc-тан жоғары кезеңде 1720-1800 мм жетеді. Тұрақты қар жамылғысы 80-100 күнге созылады, қар жамылғысының биіктігі 15-30 см, қардағы су қоры 35-70 мм.
Жайылым өсімдіктерінің өнімділігі вегетациялық кезеңнің ылғалмен қамтамасыз етілуіне ғана емес, сонымен қатар суық мезгілдің жауын-шашынына да байланысты, өйткені күзде, қыста және көктемде жиналған ылғал топырақта сақталғанға дейін эфемерлердің дамуы жалғасады. Ауа температурасының 15ºc арқылы ауысуы жаздың басталуын білдіреді, ол көп жылдық бақылаулар бойынша зерттеу аймағында 5 мамырда басталады. Жайылым кезеңінің ұзақтығы шамамен 180 күнді құрайды. Дала өсімдіктерінен эфемероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Қырғызсай ауылдық округінің гидрографиялық желісі Қырғызсай мен Подгорная шағын өзендерімен ұсынылған. Сонымен қатар, бұлақтар мен құдықтар бар. Негізгі учаскеде негізгі су көздері болып оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа қарай шаруашылық аумағы арқылы өтетін Қырғызсай және Подгорная өзендері табылады. Олар биік таулардан бастау алады, Кетпен жотасының солтүстік беткейінің басты суайрығында 2900-3000 м биіктікте, қар басқан бұлақ көздері бар. Өзендер негізінен суару үшін қолданылады. Бақтықұрай учаскесінде жер үсті су көздері жоқ. Бұл учаскелерді суландыру үшін 3 шахталық құдық пайдаланылады.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 6 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кыргызсай на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Кыргызсай (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к резкоконтинентальному поясу. Осадков за период с температурой воздуха выше 10ºC выпадает 150-200 мм. Сумма осадков за весенний период вегетаций равна 70, за осенний 40 мм, сумма дефецитов влажности воздуха весной и осенью составляет 260 мм, за период с температурой выше 10ºC достигает1720-1800мм. Устойчивый снежный покров держится 80-100 дней, высота снежного покрова равна 15-30 см, запасы воды в снеге составляют 35-70 мм.
Продуктивность пастбищной растительности зависит не только от влагообеспеченности вегетационного периода, но и от осадков холодного периода, поскольку развитие эфемеров продолжается до тех пор, пока в почве сохраняется накопившаяся за осень, зиму и весну влага. Переход температуры воздуха через 15ºC знаменует наступление лета, которое в районе обследования по многолетним наблюдениям начинается 5 мая. Продолжительность пастбищного периода составляет примерно 180 дней.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На основном участке главными водоисточниками являются реки Кыргызсай и Подгорная, протекающие по территории хозяйства с юго-востока на северо-запад. Они берут начало высоко горах, на главном водоразделе северного склона Кетменского хребта на высоте 2900-3000 м н.у.м., имеют снеговые родниковые питание. Реки используются в основном для орошения.
На участке Бахктыкурай поверхностных водоисточников нет. Для обводнения этих участков используются 3 шахтных колодца.

Барлық өзендер мен бұлақтар тұщы, халықтың мұқтаждығы мен мал суару, сондай-ақ жақын маңдағы аумақтарды суару үшін пайдаланылады. Жалпы, негізгі учаскенің аумағын суландырылған деп санауға болады, ал Бахтықұрай учаскесі қанағаттанарлық. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Қырғызсай ауылдық округі Ұйғыр ауданының оңтүстігінде орналасқан. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қырғызсай ауылында орналасқан.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Қырғызсай ауылдық округінің жалпы жер көлемі 6660 гектар (бұдан әрі –га), соның ішінде жайылымдар – 2350,1 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4058,3га;
елді мекендердің жерлері-91,4 га;
Қырғызсай ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2740 бас ірі қара мал, 7750 бас уақ мал, 770 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 9 табын;
ұсақ мал - 15 отар;
жылқы - 13 үйір.
Жайылымдар кенттің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар кенттің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округ аумағында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Турдалиева Жаныл "Майлы" ЖШС

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбище пользуется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Земли Кыргызсайского сельского округа включает в себя два участка: Основной и Бахтыкурай.
Сельский округ расположен в южной части Уйгурского района, на западе граничит с сельским округом Сумбе, с востока с сельским округом Улкен-Аксу и Киши-Аксу, с северной стороны с сельским округом Чунджа, в южной части с землями ГЛФ. Второй участок "уч.Бахтыкурай" на севере-западе граничит с землями сельского округа Таскарасу, с северной и восточной стороны с землями ГЛФ, на юге с землями ГЗЗ ( уч. Актюбинский канал)
Административно-территориальное деление состоит из села Кыргызсай, Рахат.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, зима продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 6660 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ – 2350,1 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 4058,3 га.
земли населенных пунктов – 91,4 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2740 голов крупного рогатый скота, 7750 голов мелкого рогатый скота, 770 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 9 стад;
мелкий рогатый скот - 15 стад;
лошади - 13 стад.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лощадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1.
Турдалиева Жаныл ТОО"Майлы"

3327
305
3
915
-
100
2412
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және
жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 7-қосымша
Үлкен Ақсу ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (суару немесе суландыру каналдарына) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Үлкен Ақсу ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Үлкен Ақсу ауылдық округінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.

3327
305
3
915
-
100
2412
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
/
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Кыргизайскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Улкен Аксуского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Улкен Аксуского (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из каналов..

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Үлкен Ақсу ауылдық округі Ұйғыр ауданының шығыс оңтүстігінде орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Үлкен Ақсу ауылы, Кіші Ақсу ауылы, Долайты ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Үлкен Ақсу ауылдық округінің жалпы жер көлемі 14987 гектар (бұдан әрі –), соның ішінде жайылымдар –12457 га .
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10690 га ;
елді мекендердің жерлері-4090 га ;
Үлкен Ақсу ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 6075 бас ірі қара мал, 18320 бас ұсақ мал, 895 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал - 30 табын;
ұсақ мал - 27 отар;
жылқы - 72 үйір.
Жайылымдар кенттің табиғи климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар кенттің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөп кеқажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы, 1 тоғыту орны қызмет істейді.
Ауылдық округ аумағында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің меншік иелері жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылымалаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымғақажеттілікнормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың
қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
ҰММ
Жылқы
МІҚ
ҰММ
Жылқы
МІҚ
ҰММ
Жылқы
барлығы
1
Абдикалыкова Секелхан "Арнур" ш/қ

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Улкен Аксуского сельский округ расположен в южной стороне Уйгурского района, на западе граничит с Кыргызсайским сельским округом, на востоке с Аватским сельским округом.
Административно-территориальное деление состоит из села Киши Аксу, Улкен Аксу и Долайты.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Климатические условия обследованной территории резко континентальные, большая разница температур дня и ночи, холодная малоснежная зима и жаркое сухое лето.
Общая площадь земельная площадь сельского округа составляет 14987 гектар (далее - ). пастбищ – 12457 га .
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 10690 .
земли населенных пунктов - 4090 .
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 6075 голов крупного рогатый скота, 189000 голов мелкого рогатый скота, 1140 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 30 стад;
мелкий рогатый скот - 27 стад;
Лошади - 72 стад.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скот
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Улкен Аксуского сельского окру в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребностив пастбищах на 1 гол, (га)
Норма потребности в пастбищах (га)
Излишки пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
итого
1
Абдикалыкова Секелхан к/х. "Арнур"

673
Барлығы
10143
1168
3,0
3504
100
6639
Жайылым айналымдарның қолайлы схемалары
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасы сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, қубырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Үлкен Ақсу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару
және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

673
Всего по округу
10143
1168
3,0
3504
100
6639
Приемлемые схемы пастбищ себеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
С перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, пастбищами и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Улкен Аксускому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 8-қосымша
Ават ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ават ауылдық округі (бұдан әрі – округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Округ аумағы таулы, тау бөктерлі аймаққа жатады: төмен толқынды тау бөктері жазығы, аласа тау бөктері жазығы. Өсімдіктер дәнді дақылдарды, бұршақ тұқымдастарды және тұман түрлерін құрайды. Көп жылдық өсімдіктер –тіршілік формасы.
Жайылымды сулануды Кетпен жотасының солтүстік беткейінің негізгі су бөлшегінен бастау алатын Ават өзені қамтамасыз етеді. Өзен қардан және жауын-шашындан қоректенеді және терең каньонмен ағады. Судың сапасы егістікті және малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымды алқаптардың орташа өнімділігі – 5-6 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ават ауылдық округі ауданының оң түстік-батыс жағында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ават ауылынан тұрады.
Шығыс жағында Тиірмен ауылдық округі орналасқан, ал батыс жағында Үлкен Ақсу ауылдық округімен шекаралас.

2023
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 8 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Аватского сельского окру Уйгурского района на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Аватском сельском округе (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к горной и предгорной зоне: предгорная слабоволнистая равнина и пониженная предгорная равнина.
Из растений растут злаковые, сложноцветковые, бобовые и маревые виды. Преобладающей жизненной формой являются многолетники.
Обводнение пастбищ обеспечивается рекой Ават, которая берет начало на главном водоразделе северного склона Кетменского хребта, река имеет снеговое и родниковое питание и протекает в глубом каньоне.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 5 - 6 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбища используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-западной части района, на западе граничит с сельским округом Большое Аксу, с востока с Тегерменьским сельским округом.
Административно-территориальное деление состоит из села Ават.

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 9-қосымша
Тиірмен ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Тиірмен ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Тиірмен ауылдық округінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи аландар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Тиірмен ауылдық округі Ұйғыр ауданының оңтүстігінде орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Тиірмен ауылы, Ұзынтам ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.

2023
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 9 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию сельского окру Тиирмен на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Тиирмен (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округ относится к сухому, степному, пустынному поясу. Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев. Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Уйгурского района, на западе граничит с сельским округом Ават, с востока село Актам.
Административно-территориальное деление состоит из села Тиирмен и Узунтам.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.

Тиірмен ауылдық округінің жалпы жер көлемі 10008 гектар (бұдан әрі –), соның ішінде жайылымдар –7653 га .
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6491 га;
елді мекендердің жерлері-3517 га;
Тиірмен ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5205 бас ірі қара мал, 11750 бас ұсақ мал, 475 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал – 53 табын;
ұсақ мал - 33 отар;
жылқы - 18 үйір.
Жайылымдар кенттің табиғи климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар кенттің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөп кеқажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округ аумағында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелер жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым
алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың
қажеттілігі, (га)
Артық
жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Барлығы
1
"Тугман" ш/қ Савирдинов Исмаил

Общая земельная площадь сельского окру составляет 10008 гектаров (далее - ). В том числе пастбищ – 7653 га .
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 6491га .
Земли населенных пунктов – 3517га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского окру: 5205 голов крупного рогатого скота, 11750 голов мелкого рогатого скота, 475 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 53 стад;
мелкий рогатый скот - 33 стад;
лошади - 18 стад.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тиирменского сельского округа на в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам(голов)
Норма потребности в пастбищах (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
к/х "Тугман" Савирдинов Исмаил

8641
746
3
2238
-
100
6403
Жайылым айналымдарның қолайлы схемалары
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқыжəне ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылымобьектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасы сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына,қубырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларыныңжылдарға арналған жайылымдарды мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тирмен ауылдық округі бойынша аул шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару
және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

8641
746
3
2238
-
100
6403
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленнуюсогласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах Физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Тиирменскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 10-қосымша
Ақтам ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақтам ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы алуан түрлілігімен ерекшеленеді және үш геоморфологиялық аймаққа бөлінеді: Кетмен тау шөпті аласа таулы алқап: тау бөктеріндегі жазық: Іле ойпаты. Құрғақ-далалы шөлді белдеулер жатады.
Өсімдіктер дәнді дақылдарды, астерацеяларды, бұршақ тұқымдастарды және жусан түрлері және көпжылдық өсімдіктермен әр түрлі табиғи шөптер өседі.
Жайылымдарды суландыруда Ақтам өзені қамтамасыз етеді, олар Кетмен жотасының солтүстік беткейінің негізгі бастау бұлақтардан, су бөлгішінен бастау алып, өзен арқылы терең каньонмен ағады.

2023
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады
октября
от ІІ-декады
октября
до ІІІ-декады
ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады
октября
от ІІ-декады
октября
до ІІІ-декады
ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 10 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Актамского сельского окру на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Актамском сельском округе (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского окру относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищиспользуется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Актамский сельский округ расположен в середине части Уйгурского района, с Актамским сельским округе.
Административно-территориальное деление состоит из села Актам.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Обводнение пастбищ обеспечивается рекой Актам, которая берет начало на главном водоразделе северного склона Кетменского хребта, река имеет снеговое и родниковое питание и протекает в глубом каньоне.
Качество воды пригодное для полива и водопоя животных.

3641
Барлығы
11493
1000
3
3000
100
7763
Жайлым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқыжəне ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдықобьектілері белгіленген картасы инфрақұрылым
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасы сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, қубырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы обьектілері белгіленген картасы инфрақұрылым
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауыулдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Дардамты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару
және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

3641
Всего по округу
11493
1000
3
3000
100
7763
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадейпастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам,трубчатым или шахтным колодцам) составленнуюсогласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищахФизических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Дардамтинскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 12-қосымша
Кетпен ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жерпайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасынасәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кетпен ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-сексеуілді аймағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, жусанды және даланың табиғи түрлі шөптерінің түрлері бар.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтар мен қамтамасыз етіледі. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,4 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Кетпен ауылдық округінде ортасында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Кетпен, Кепебулақ ауылдарынан тұрады.
Табиғиауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтары мен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері мен сипатталады.

2023
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады
октября
от ІІ-декады
октября
до ІІІ-декады
ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады
октября
от ІІ-декады
октября
до ІІІ-декады
ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 12 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию сельского окру Кетпен на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Кетпен (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского окру относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищиспользуется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Уйгурского района, на западе граничит с сельским округом Дардамты, с востока с Малый Деханским сельским округом.
Административно-территориальное деление состоит из села Кетпен, Кепебулак.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.

Округтің жалпы жер көлемі 46502,23 гектар (бұдан әрі–), соның ішінде жайылымдар –13050 га .
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41858,61 ;
Елді мекендердің жерлері-1840,03 ;
Кетпен ауылдық округі ауылшаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5270 бас ірі қара мал, 13600 бас уақ мал, 1572 бас жылқы
Ауылшаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал - 31 табын;
уақмал - 24 отар;
жылқылар – 42 үйір.
Жайылымдар округінің табиғи-климатты қерек шелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауылының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

Общая земельная площадь сельского окру составляет 46502,23 гектаров (далее - ). В том числе пастбищ –13050 га. По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 41858,61 га
земли населенных пунктов – 1840,03 га .
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского окру:5270 голов крупного рогатый скота, 13600 голов мелкого рогатый скота, 1572 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 31 стад;
мелкий рогатый скот – 24 стад;
лошади – 42 стад.
На территории сельского окру отсутствуют культурные и аридные пастбища.

3950
342
3
1026
-
100
2594
Жайылым айналымдарның қолайлы схемалары
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдықинфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кетпен ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

3950
342
3
1026
-
100
2594
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленнуюсогласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах Физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Кетпенскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 13-қосымша
Кіші Дихан ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кіші Дихан ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кіші Дихан ауылдық округінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи арық сулармен және жер асты сулармен, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 15 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 120-150 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауыл Ұйғыр ауданының оңтүстік шығысында 96-шақырым қашықтықта орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Кіші Дихан ауылы және Үлкен Дихан ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыс, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 13 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Киши Дихан на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтнымколодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Кіші Дихан (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского окру относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского окру развита гидрографическая сеть.Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 15 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен дальности 96 километр в ю-восточный части Уйгурского района, на ю-восточный стороне.
Административно-территориальное деление состоит из села Киши Дихан и село Үлкен Дихан. Административный центр село Киши Дихан
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.

Кіші Дихан ауылдық округінің жалпы жер көлемі 10656 гектар, соның ішінде жайылымдар –13499 га .
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6500 га;
елді мекендердің жерлері-4176 га ;
Кіші Дихан ауылдық округі аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5866 бас ірі қара мал, 47033 бас ұсақ мал, 1760 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 21 табын;
ұсақ мал - 68 отар;
жылқылар – 25 үйір.
Жайылымдар ауылдың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауылдың тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округта малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кіші Дихан ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Бір басқа қажетті жайылымдықтар нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
МІҚ
ҰМ
Жылқы
МІҚ
ҰМ
Жылқы
барлығы
1
Кодеков Саутбек "Жарылғап" КХ

Общая земельная площадь сельского окру составляет 10656 гектаров. пастбищ – 13499 га .
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 6500 га.
земли населенных пунктов - 4176 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского окру: 5866 голов крупного рогатый скота, 47033 голов мелкого рогатый скота, 1760 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 21 стад;
мелкий рогатый скот - 68 стад;
лошади - 25 стад.
На территории сельского окру действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков по Киши Диханскому сельскому округу
Собственники земельных участков
Пло-щадь паст-бищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Норма потребности в пастбищах (га)
Излишки пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Кодеков Саутбек "Жарылғап" КХ

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2022 жылғы "05" желтоқсандағы № 7-32-152 шешіміне 14-қосымша
Қалжат ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Қалжат ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күн тізбелік графигі.
Зерттелген аумақтың климаттық жағдайы күрт континенталды. Олар күндізгі және түнгі температураның үлкен айырмашылығымен, суық қыста аз қармен және жазда құрғақ ыстықпен сипатталады. Қолданыстағы агроклиматтық аудандастыруға сәйкес, зерттелетін аймақ ГТК 05-07 және жалпы температурасы 10 С 3400-3500 мм ден жоғары, өте қуаң тау бөктерінде орналасқан. Бұл аймақта жалпы температурасы 10 С-тан жоғары кезеңде 150-200 мм жауын шашын түседі. Көктемгі вегетациялық кезеңдегі жауын шашын мөлшері 70мм, күзде 40мм құрайды. Тұрақты қар жамылғысы 80-100 күнге созылады, қар жамылғысының тереңдігі 15-30 см, қардағы су қоры 35-70 мм құрайды. Ауаның орташа жылдық температурасы +8,7 С, абсолюттік максималды температура +38,2 С, ал минимум -27 С дейін жетеді.
Округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.

2023
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
2024
от ІІ-декады
марта
до ІІ-декады
мая
от ІІ-декады
мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады
ноября
до ІІ-декады
марта
Приложение 14 к решению Уйгурского районного маслихата от "05" декабря 2022 года № 7-32-152
План по управлению пастбищами и их использованию Калжатского сельского округа на 2023-2024 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбище оборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйстевенных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Калжатском сельском округе (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Климатические условия обследованной территории резко континентальные. Для них характерны большая разница температура дня и ночи, холодная малоснежная зима и жаркое сухое лето. Согласно существующему агроклиматическому районированию, территория обследования расположена в очень засушливом подгорно-равнинном районе с ГТК 05-07 исуммой температур выше 10 С 3400-3500мм. В данном районе за период с суммой температура выше 10 С выпадает150-200 мм осадков.
Сумма осадков за весенний период вегетации равна 70 мм, за осенний – 40 мм. Устойчивый снежный покров держится 80-100 дней, высота снежного покрова ровна 15-30 см, запасы воды в снеге составляют 35-70 мм.
Среднегодовая температура воздуха составляет +8,7 С, абсолютно максимальные температуры достигают +38,2 С, а минимальные -27 С.
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ұйғыр ауданының шығыс жағында орналасқан шығыс жағында Қытай Халық Республикасы, батыс жағында Кіші Діхан ауылдық округі,солістік жағында мемлекеттік жер қоры, оңтүстік жағында мемлекеттік орман қоры.
Әкімшілік –аумақтық бөлінісі Қалжат ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдың жалпы жер көлемі 23233 гектар (бұдан әрі –га), соның ішінде жайылымдар –12044 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 22490 га;
елді мекендердің жерлері- 281 га;
Қалжат ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 3653 бас ірі қара мал, 7330 бас уақ мал, 1038 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал – 26 табын;
уақмал - 9 отар;
жылқылар – 32 үйір.
Жайылымдар ауылдың табиғи климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелер жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қалжат ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
"А Алишер"ш\қ Авакриев Авут Ш/қ
38
35
60
8
3
1
3

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Калжатский сельский округ расположен в восточный части Уйгуоского района, на западе граничит Кише Деханским сельским округом, с восток Китайской Народной Республики на юге с землями ГЛФ,на севере граничит с землями ГЗЗ.
Административно-территориальное деление состоит из села Калжат.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 23233 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ -12044 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 22490 га.Прочих угодий 743га.
земли населенных пунктов - 281 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3653 голов крупного рогатый скота, 7330 голов мелкого рогатый скота, 1038 голов лошадей,.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 26 стад;
мелкий рогатый скот - 9 стад;
лошади - 32 стад.
На территории Калжатского сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории Калжатского сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Колжатского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного ротого скота (дойного) в разрезе населенных пунктов по Калжатскому сельскому округа
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах га 1 голов,
Потребность пастбищ, га
Не обеспеченные пастбищами га
Обеспеченность потребности ,%
Излишки, га
1
Калжат
4500
500
3
1500
100
3000
Всего
4500
500
3
1500
100
3000
Собственники земельных участков по Калжатскому сельскому округу
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
в пастбищах вголова, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
"А Алишер"ш\қ Авакриев Авут К/х
38
35
60
8
3
1
3