Қордай ауданы бойынша ауылдық округтер бөлінісінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 12 тамыздағы № 27-7 шешімі. Күші жойылды-Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 9-6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды-Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 07.09.2023 № 9-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қордай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қордай ауданы бойынша ауылдық округтер бөлінісінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 – 2024 жылдарға арналған Жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экология, табиғатты пайдалану, әкімшілік – аумақтық құрылым, жер учскесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау, өнеркәсіп салалары, энергетика, құрылыс және ауылышаруашылығы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Қордай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 1 шілдедегі "Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020 – 2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" № 69–11 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қордай аудандық
мәслихатының хатшысы Н. Садыков
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Алға ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Алға ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в разрезе сельских округов по Кордайскому району на 2022-2024 годы
Решение Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 12 августа 2022 года № 27-7. Отменен решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 7 сентября 2023 года № 9-6
Сноска. Отменен решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 07.09.2023 № 9-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Кордайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в разрезе сельских округов по Кордайскому району на 2022 - 2024 годы согласно приложению.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам экологии, природопользования и административно-территориального состава, по рассмотрению проектов договоров о выкупе земельного участка, вопросам сферы промышленности, энергетики, строительства, сельского хозяйства.
3. Признать утратившим силу решение Кордайского районного маслихата от 1 июля 2020 года № 69-11 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2020 - 2021 годы".
4. Настоящее решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Секретарь Кордайского
районного маслихата Н. Садыков
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа 2022
года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Алға ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алға ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Алға ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 22494,4 га, оның ішінде егістік – 4091,7га, жайылым жерлері-16830,3 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 9695 га;
елді мекендердің жері- 12137 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 153 га;
қордағы жерлер - 510 га.
Ауданның геоботаникалық жағдайы бойынша жердің бедерлі беті топырақтың төрт түрінен тұратын таулы, тау етегі мен дала аймағымен қалыптасады. Атап айтқанда: қара-қоңыр, ашық-қоңыр саздары, кәдімгі солтүстік сұртопырақ мен солтүстік ашық сұртопырақ. Жартылай гидроморфты топырақтардағы өзендер мен бұлақтардың жартастарында өсімдіктердің дәнді сорттары жиі кездеседі, атап айтқанда сойғышсыз, шалғынды жұқа, қарапайым қамыс және шөпті өсімдіктер: шөлді шалфей, қарапайым мыңжылдық, қарапайым цикорий, шығыс папоротник, қызыл бас беде және құлпынай беде. Арамшөптер тұрақты мекендейтін жерлердің айналасында кең таралған, оның ішінде кішкентай гүлді мысық, гүл кекіре және мия. Жер бедерінің барлық түрлерінде кездесетін түкті жайылымдары кең таралған, оның ішінде аз жуылған қара-каштан және батпақты қара-каштан топырақтары бар. Бетегелі-түрлі шөптесіндер, бетегелі-түрлі эфимерлер, бетегелі-бидаймен көмкерілген шөптер мен шабақтардың модификациялары көрінеді.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Алгинском сельском округе имеются 3населенных пункта.
Общая площадь территории Алгинского сельского округа 22494,4 га, из них пашни – 4091,7 га, пастбищные земли – 16830,3 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 9695 га;
земли населенных пунктов - 12137 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 153 га;
земли запаса - 510 га.
По геоботаническому состоянию района рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговой тонкий, камыш обыкновенный и разнотравная растительность, как: шалфей пустынный, тысячелистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе, котовник мелкоцветковый, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе, малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем трав и покрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140–180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Алға ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2085 бас, оның ішінде 1033 бас аналық мал, 17200 бас ұсақ мал, 715 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 6781,6 га құрайды.
Алға ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2188 бас, ұсақ қара 746 бас, 307 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 4872,9 га құрайды.
Алға ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 4872,9 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 11001,0 га жайылым бар.
Алға ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Алға ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 11001,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 4661,0 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4661,0 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы-1,0 га/бас болғанда, ұсақ мал–0,1 га/бас, жылқы–1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-450 бас * 1,0 га/бас=450,0 га;

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Алгинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2085 голов, из них, маточное поголовье 1033 голов, мелкого рогатого скота 17200 голов, 715 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6781,6 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Алгинском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 2188голов, мелкого рогатого скота 746 голов, 307голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4872,9 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Алгинскому сельскому округу имеются всего 4872,9 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 11001,0 га пастбищ.
В Алгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Алгинский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11001,0 га, потребность составляет 4661,0 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4661 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 450 гол. * 1,0 га/гол. =450 га;

ұсақ мал үшін-4042 бас * 0,1 га/бас= 404,2 га;
жылқы үшін-78 бас * 1,0 га / бас= 78,0 га.
450+404,2+78=932,2+*5=4661 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 4661,0 га көлемінде, келесі ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Д.Борибаев–100 га, К.Борибаева-100 га, Р.Каракушыков-120 га, Ж.Касенов-25,0 га, Д.Керимкулов-590,5 га, Б.Надирбеков-124,0 га, Б.Наурызбаев-2139,11 га, Э.Сахатов-735,9 га, М.Сатыбалдиев-1843,0 га, В.Хан-686,0 га. Барлығы 6463,51 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Алға ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Алға ауылдық округінің шалғайдағы 16830,3 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Алға ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Алға ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Алға ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
І Қ М
ҰҚМ
Жы л қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны (га)
1
Борибаев Д.
100
100

для МРС- 4042 гол. * 0,1 га/гол. = 404,2 га;
для лошадей- 78 гол. * 1,0 га/гол. =78 га.
450+404,2+78=932,2+*5=4661 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 4661,0 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих: Д.Борибаев – 100 га, К.Борибаева - 100 га, Р.Каракушыков - 120 га, Ж.Касенов - 25,0 га, Д.Керимкулов - 590,5 га, Б.Надирбеков - 124,0га,. Б Наурызбаев - 2139,11 га, Э.Сахатов - 735,9 га, М.Сатыбалдиев - 1843,0 га, В.Хан - 686,0 га, Всего - 6463,51 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Алгинского сельского округа отнести на отгонные пастбища Алгинского сельского округа – 16830,3 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Алгинского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Д.Борибаев
100
100

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Алға ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Алға ауылдық округі
Шартты белгілер:
Алға ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Алгинского сельского округа имеются.
Алгинский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Алға ауылдық округі - 16830,3 га
Шартты белгілер:
Алға ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Алға
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Ауқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Ауқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ауқатты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Алгинский сельский округ – 16830,3га
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Алгинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 12 августа 2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Аухаттинского сельского округа на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аухатинском сельском округе на 2022-2024годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аухатинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ауқатты ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Ауқатты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 30312,0 га, оның ішінде егістік – 7181,4 га, жайылым жерлері – 22138,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 29786,2 га;
елді мекендердің жері – 1771,4 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 133 га;
қордағы жерлер – 38 га.
Ауданның геоботаникалық жағдайы бойынша жердің бедерлі беті топырақтың төрт түрінен тұратын таулы, тау етегі мен дала аймағымен қалыптасады. Атап айтқанда: қара-қоңыр, ашық-қоңыр саздары, кәдімгі солтүстік сұртопырақ мен солтүстік ашық сұртопырақ. Жартылай гидроморфты топырақтардағы өзендер мен бұлақтардың жартастарында өсімдіктердің дәнді сорттары жиі кездеседі, атап айтқанда сойғышсыз, шалғынды жұқа, қарапайым қамыс және шөпті өсімдіктер: шөлді шалфей, қарапайым мыңжылдық, қарапайым цикорий, шығыс папоротник, қызыл бас беде және құлпынай беде. Арамшөптер тұрақты мекендейтін жерлердің айналасында кең таралған, оның ішінде кішкентай гүлді мысық, гүл кекіре және мия. Жер бедерінің барлық түрлерінде кездесетін түкті жайылымдары кең таралған, оның ішінде аз жуылған қара-каштан және батпақты қара-каштан топырақтары бар. Бетегелі-түрлі шөптесіндер, бетегелі-түрлі эфимерлер, бетегелі-бидаймен көмкерілген шөптер мен шабақтардың модификациялары көрінеді.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аухаттинского сельского округа имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь территории Аухаттинского сельского округа 30312,0 га, из них пашня – 7181,4 га, пастбищные земли – 22138,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 29786,2 га;
земли населенных пунктов - 1771,4 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 133 га;
земли запаса - 38 га.
По геоботаническому состоянию рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговой тонкий, камыш обыкновенный и разнотравная растительность, как: шалфей пустынный, тысячелистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе, котовник мелкоцветковый, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе, малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем трав и покрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ауқатты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 5060 бас, оның ішінде 627 бас аналық мал, 22700 бас ұсақ мал, 890 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 22138,0 га құрайды.
Ауқатты ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 5060 бас, ұсақ қара 22700 бас, 890 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 2183,2 га құрайды.
Ауқатты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 22138 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 955 га жайылым бар.
Ауқатты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ауқатты ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 955,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 2900 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100 С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300мм.
На 1 июля 2022 года в Аухаттинского сельского округа насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 5060 голов, из них, маточное поголовье 627 головы, мелкого рогатого скота 22700 голов, 890 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 22138,0 га
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Аухаттинском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 5060 голов, мелкого рогатого скота 22700 голов, 890 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 2183,2 га
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аухаттинскому сельскому округу имеются всего 22138 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 955 га пастбищ.
В Аухаттинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Аухаттинский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 955,0 га, потребность составляет 2900 га, при норме нагрузки 5 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2900 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га/бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га/бас, жылқы –1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 400 бас. * 1 га/бас=400,0 га;
ұсақ мал үшін– 1100 бас. * 0,1 га/бас = 110,0 га;
жылқы үшін– 70 бас. * 1 га / гол = 70 га.
400+110+70=570*5 га/гол=2900 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 2900 га көлемінде, келесі, ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Абдыкалыков К. - 1129,34 га, Шоктыбаев Ж. - 120 га, Ниязов А. - 21,3 га, Абдыкалыкова К. - 103,7 га, Сейдеходжаев М. - 20 га, Жатканбай Р. - 105,5 га, Тажибаев А. - 140,7 га, Тельтаев Б. - 183,3 га, Дутбаев К. - 25 га, Сатыбалдиев Е. - 24,1 га, Карымсакова Г. - 380 га, Ерболатов Т. - 24,2 га, Богембаев Б. - 90 га, Кабылбеков С. - 27,5 га, Дюсебаев Ж. - 25 га, Калыбаева Т. - 130 га, Жумабаев Д. - 754 га, Тышканбаев Ж. - 9,3 га. Барлығы 3312,9 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Ауқатты ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ауқатты ауылдық округінің шалғайдағы 22138 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Ауқатты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Ауқатты ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Ауқатты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы (Ауқатты ауылы)
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Абдыкалыков К.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 2900 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 400 гол. * 1 га/гол. =400,0га;
для МРС- 1100 гол. * 1,3 га/гол. = 110,0 га;
для лошадей- 70 гол. * 1 га/гол. =70 га.
400+110+70=580*5=2900 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 2900га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: К:Абдыкалыков-1129,34 га, Ж.Шоктыбаев-120 га, А.Ниязов-21,3 га, К.Абдыкалыкова-103,7 га, М.Сейдеходжаев-20 га, Р.Жатканбай-105,5 га, А.Тажибаев-140,7 га, Б.Тельтаев-183,3 га, К.Дутбаев-25 га, ЕСатыбалдиев-24,1 га, Г.Карымсакова -380 га, Т.Ерболатов-24,2 га, Б.Богембаев-90 га, С.Кабылбеков-27,5 га, Ж.Дюсебаев-25 га, Т.Калыбаева-130 га, Д.Жумабаев-754 га, Ж.Тышканбаев- 9,3 га. Всего 3312,9 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Аухаттинского сельского округа отнести на отгонные пастбища Аухаттинского сельского округа – 22138 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аухаттинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аухаттинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обазначения:
Список собственников земельных участков на территории Аухаттинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
К.Абдыкалыков

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ауқатты ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ауқатты ауылдық округі
Шартты белгілер:
Ауқатты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Ауқатты ауылдық округі - 22138 га
Шартты белгілер:
Ауқатты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ауқатты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Бетқайнар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Бетқайнар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Бетқайнар ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Аухатинского сельского округа имеются.
Аухаттинский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Аухаттинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Аухаттинский сельский округ - 22138 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Аухатинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аухаттинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 12 августа 2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Беткайнарском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Беткайнарском сельском округе на 2022-2024годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Беткайнарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -11-150С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт наурыз айының екінші жартысы мен сәуір айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140–180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120 - 140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +30 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Бетқайнар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 4448 бас, оның ішінде 2190 бас аналық мал, 24258 бас ұсақ мал, 1010 бас жылқы бар. Оның ішінде
Жайылым көлемі 10363 га.
Бетқайнар ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1196 бас, ұсақ мал 9112 бас, 333 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 5530 га құрайды.
Бетқайнар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5530 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4634 га жайылым бар.
Бетқайнар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бетқайнар ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4634 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 6218 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +24,5 +25,50С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Беткайнарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4448голов, из них, маточное поголовье 2190 голов, мелкого рогатого скота 24258 голов, 1010 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10363га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вБеткайнарском сельском округе составляет: крупного рогатого скота1196 голов, мелкого рогатого скота 9112голов, 333 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет5530га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Беткайнарскому сельскому округу имеются всего 5530 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4634 га пастбищ.
В Беткайнарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Беткайнарский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4634 га, потребность составляет 6218 га, при норме нагрузки 5 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 6218 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га/бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га/бас, жылқы – 1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ 1000- бас * 1 га/бас = 1000га;
ұсақ мал үшін-1436 бас * 0,1 га/бас = 143,6 га;
жылқы үшін - 100 бас * 1,0 га / бас= 100 га;
100+143,6+100=1243*5=6218,0 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 6218,0 га көлемінде
келесі ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Ещиганов Ж. - 1200 га, "Нур Ал" ЖШС – 10 га, Мақулбаев М. - 3397 га, Онгелди А. - 184 га, Мустафин Т. – 72 га, Молдабаев К. - 30 га, Данегулов Т. - 275 га, Онгельдиев К. - 582га, Мамбеталиев Г. – 1500 га, Мамбеталиева М. – 520 га, Мамбетталиев К. – 500 га, Онгельдиева Л. – 478 га, Байбеков О. – 170 га, Дюсебаев М. – 670 га, Байтөле М. - 1158 га, Куттукова А. – 528 га. Барлығы 11274 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Бетқайнар ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Бетқайнар ауылдық округінің шалғайдағы 10362 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Беткайнар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Бетқайнар ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Бетқайнар ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Ещиганов Ж.А.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6218 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 1000 гол. * 1,0 га/гол. =1000 га;
для МРС-1436 гол. * 0,1 га/гол. = 143,6 га;
для лошадей- 100 гол. * 1,0 га/гол. =100 га.
1000+143,6+100=1243*5=6218 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 6218 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: Ж.Ещиганов - 1200 га, ТОО "Нур Ал" - 10 га, М.Мақулбаев - 3397 га, А.Онгелди - 184 га, Т.Мустафин - 72 га, К.Молдабаев - 30 га, Т.Данегулов - 275 га, К.Онгельдиев - 582 га, Г.Мамбеталиев - 1500 га, М.Мамбеталиева – 520 га, К.Мамбетталиев - 500 га, Л.Онгельдиева - 478га, О.Байбеков - 170 га, М.Дюсебаев – 670 га, М.Байтөле – 1158 га, А.Куттукова – 528 га. Всего 11274 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Беткайнарского сельского округа отнести на отгонные пастбища Беткайнарского сельского округа – 10362 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Беткайнарском сельском округе на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Беткайнарсого сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Беткайнарского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Ж.Ещиганов

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Беткайнар ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Бетқайнар ауылдық округі
Шартты белгілер:
Беткайнар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Бетқайнар ауылдық округі-10362 га
Шартты белгілер:
Беткайнар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Беткайнар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбыл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Беткайнарского сельского округа имеются.
Беткайнарский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Беткайнарском сельском округе на 2022-2024 годы
Беткайнарский сельский округ – 10362 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Беткайнарском сельском округе на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Беткайнарский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Жамбыл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 4372 бас, оның ішінде 2066 бас аналық мал, 24714 бас ұсақ мал, 640 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 18016, 41 га құрайды.
Жамбыл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1530 бас, ұсақ қара 13753 бас, 224 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 29406 га құрайды.
Жамбыл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 2697 га жайылымдық жерлер бар.
Жамбыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жамбыл ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша Жамбыл ауылындық округінде 2697 га көлемінде, жүктеме нормасы 5 га/бас болғанда қажеттілік 4400,0 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4400,0 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га/бас, жылқы –1,0 га/бас.
Қажеттілік:

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя зимняя температура воздуха составляет -7 -100 С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Жамбылском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4372 голов, из них, маточное поголовье 2066 голов, мелкого рогатого скота 24714 голов, 640 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 18016,41 га
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вЖамбылском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 1530 голов, мелкого рогатого скота 13753головы, 224голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 29406 га
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жамбылскому сельскому округу имеются всего 2697,0га пастбищных угодий.
В Жамбылском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Жамбылский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях 2697 га потребность составляет 4400,0 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол.Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4400 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:

1 137
13 990
224
6,2
1,3
6,5
7 049, 4
18 187
1 456
26 692, 4
Кусаинова А.-1226,69
Абдрахимов Э. - 270
Абдрахманова Д. -620
Алдаев М.- 1680,16
Аугамбаев А.-72
Ауелов Т.-5
Булекбаев Амангельди-99
Динашев Талгат-556,74
Ерменбаева А.- 464,31
Жанаев Д.- 1071,55
Жунис С.- 409,8
Иманалиева Г.-270
Иманкулов Д.- 236,36
Кенжибаева Ж.- 220
Копбаев Р.- 253,19
Көпжасаров М.-394
Құттықова К.-600,12
Мусабаев А.-550
Сатубалдиева Б.-97,3
Мырзакулов Ж.-44
Нуркеев Ж.-244
Нурмаханбетова А.-175
Омарова К.-396,45
Вудундар А.-30

1 137
13 990
224
6,2
1,3
6,5
7 049, 4
18 187
1 456
26 692, 4
А.Кусаинова -1226,69
Э.Абдрахимов - 270
Д.Абдрахманова -620
М.Алдаев - 1680,16
А.Аугамбаев -72
Т.Ауелов -5
А.Булекбаев -99
Т.Динашев -556,74
У.Ерменбаева - 464,31
Д.Жанаев - 1071,55
С.Жунис - 409,8
Г.Иманалиева -270
Д.Иманкулов - 236,36
Ж.Кенжибаева - 220
Р.Копбаев - 253,19
М.Көпжасаров -394
К.Құттықова -600,12
А.Мусабаев -550
Б.Сатубалдиева -97,3
Ж.Мырзакулов -44
Ж.Нуркеев -244
А.Нурмаханбетова -175
К.Омарова -396,45
А.Вудунлар -30

Саламатов Д.-421,5
Саламатова У.-230
Сатувалдиев И.-676,9
Смаилов А.-613,58
Спанов А.-1101
Юсупов И.-319,5
Тайлыбеков Б:-50
Татепбаев Б.-94,14
Тенсебаев К.-300
Тлеубердиев К.-2491,94
Тобышаков А.-240
Туткышбаев А.-124
Ултамбаев Б.-387,48
Ултанбаев М.-86
Умурзакова К.-250
65,0
Барлығы
1 137
13 990
224
7 049, 4
18 187
1 456
26 692, 4
17371,26
65,0
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жамбыл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2024
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Д.Саламатов -421,5
У.Саламатова -230
И.Сатувалдиев -676,9
А.Смаилов -613,58
А.Спанов -1101
И.Юсупов -319,5
Б.Тайлыбеков -50
Б.Татепбаев -94,14
К.Тенсебаев -300
К.Тлеубердиев -2491,94
А.Тобышаков -240
А.Туткышбаев -124
Б.Ултамбаев -387,48
М. Ултанбаев -86
65
Всего:
1 137
13 990
224
7 049, 4
18 187
1 456
26 692, 4
17371,26
65,0
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Жамбылском сельском округе
на 2022-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема благоприятного пастбищеоборота для Жамбылского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
весенне-летний сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий загон
2023
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
2024
весенне-летний сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий загон
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Жамбылском сельском округе
на 2022-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе, объектов сезонной пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Жамбылском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Жамбыл ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Шартты белгілер:
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года№ 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Жамбылского сельского округа имеются.
Жамбылский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Жамбылском сельском округе

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Жамбыл ауылдық округі-18301,6 га
Шартты белгілер:
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбыл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Кенен ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Кенен ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Кенен ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Жамбылский сельский округ - 18301,6 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Жамбылском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбылский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Кененском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенеском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кененского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
8) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Іле Алатау тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
2022 жылдың 1 шілдесіне Кенен ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және, ШҚ) ірі қара 4800 бас, оның ішінде 3666 бас аналық мал, 38210 бас ұсақ мал, 2170 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 57024 га.
Кенен ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 3504 бас, ұсақ мал 28329 бас, 1100 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 50095 га құрайды.
Кенен ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 50095 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5768 га жайылым бар.
Кенен ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кенен ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5768 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 8430 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300мм.
На 1 июля 2022 года в Кененском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4800 голов, из них, маточное поголовье 3666 голов, мелкого рогатого скота 38210 голов, 2170 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 57024 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вКененском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 3504 голов, мелкого рогатого скота 28329голов, 1100голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 50095 га.
Всего по Кененскому сельскому округу имеется 50095 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 5768 га пастбищ.
В Кененском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Кененский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5768 га, потребность составляет 8430 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 8430 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-285 бас* 1,0 га/бас=285 га;
ұсақ мал үшін-6800 бас * 0,1 га/бас= 680,0 га;
жылқы үшін-721 бас * 1,0 га /бас = 721 га.
285+680+721=1686*5=8430 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 8430 га көлемінде, келесі ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Абильғазиев Д. – 47 га, Алдасугуров О. - 731,06 га, Баймуханбетов Қ. – 748 га, Байсалов Н. - 14,4 га, Беккожаев А. – 5 га, Боранбаев Д. - 287,7 га, Даулеткулов Н. – 95 га, Джананбаев Н. – 12 га, Дүйсембаев Қ. – 951 га, Ермек Қ. – 4301 га, Жарасов Б. – 200 га, Дүйсембаев Ғ. - 40,59 га, Жылқыбаев С. - 1222,92 га, Қадырбаев М. – 200 га, Баймуханбетова С. – 100 га, Кенжетаев М. – 700 га, Қосақов К. - 107,14 га, Мадмаров А. - 156,86 га, Максутов Ү. – 6 га, Мекергалиев Б. - 534,9 га, Онгарбаев Қ. - 196,59 га, Пишенбаев Ж. - 1246,8 га, Рахымбаев С. – 90 га, Рыскелді Г. - 57,27 га, Сарсенбеков У. – 15 га, Тлепбергенов Б. - 2930 га, Ускенбаев Т. - 312,78 га, Ускенбаева Ж. - 1099,22 га, Әлімбет Б. - 68,7 га, Аблай С. – 139 га, Жарболов Е. - 1160,53 га, Какетай Ж. - 3325,12 га, Кенжетаев Б.- 432,4 га, Бүркітбаев Т. - 100 га, Медеуов Қ. – 1812 га, Молдажан М. – 198 га, Мусаханов Т. - 337,5 га, Аденов А. - 1149,7 га, Азимбаев Ж. – 217 га, Айтжанов А. – 340 га, Архабаев С. - 580,2 га, Баймуханбетов А. – 422 га, Бахова А. - 4,5 га, Бекбауов С. – 47 га, Қылышбаев Е. - 12,4 га, Макеев Ж. - 8,6 га, Нурмаханбетов Ж. – 250 га, Салимбаев С. – 280 га, Темірболатов Ж. - 100 га, Ускенбаев Қ. – 356 га, Утебаев Б. - 397,69 га, Тоқсейтов Қ. – 16 га, Бидаулетов А. – 570 га, Ботабекова Н. – 152 га, Ботбаев Б. - 82,8 га, Жайлаубеков Т. – 200 га, Оразалин Т. – 265 га, Садырбеков Т. – 5 га, Сақыпбаева Қ. – 82 га, Сейтмаликов А. – 40 га, Топиев Б. - 678,9 га. Барлығы 30238,27 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Кенен ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Кенен ауылдық округінің шалғайдағы 50216,6 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Кенен ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Кенен ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Кенен ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Абильғазиев Д.
47
84

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 8430 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 285 бас. * 1,0 га/гол.=285 га;
для МРС- 6800 бас. * 0,1 га/гол. = 680,0 га;
для лошадей- 721 бас. * 1,0 га / гол. = 721 га.
285+680+721=1686*5=8430 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 8430 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: Д.Абильғазиев – 47 га, О.Алдасугуров - 731,06 га, Қ.Баймуханбетов – 748 га, Н.Байсалов - 14,4 га, А.Беккожаев – 5 га, Д.Боранбаев - 287,7 га, Н.Даулеткулов – 95 га, Н.Джананбаев – 12 га, Қ.Дүйсембаев – 951 га, К.Ермек – 4301 га, Б.Жарасов – 200 га, Ғ.Дүйсембаев - 40,59 га, С.Жылқыбаев - 1222,92 га, М.Қадырбаев – 200 га, С.Баймуханбетова – 100 га, М.Кенжетаев – 700 га, Қ.Қосақов - 107,14 га, А.Мадмаров - 156,86 га, Ү.Максутов – 6 га, Б.Мекергалиев - 534,9 га, Қ.Онгарбаев - 196,59 га, Ж.Пишенбаев - 1246,8 га, С.Рахымбаев – 90 га, Г.Рыскелді - 57,27 га, У.Сарсенбеков – 15 га, Б.Тлепбергенов - 2930 га, Т.Ускенбаев - 312,78 га, Ж.Ускенбаева - 1099,22 га, Б.Әлімбет - 68,7 га, С.Аблай – 139 га, Е.Жарболов - 1160,53 га, Ж.Какетай - 3325,12 га, Б.Кенжетаев - 432,4 га, Т.Бүркітбаев - 100 га, Қ.Медеуов – 1812 га, М.Молдажан – 198 га, Т.Мусаханов - 337,5 га, А.Аденов - 1149,7 га, Ж.Азимбаев – 217 га, А.Айтжанов – 340 га, С.Архабаев - 580,2 га, А.Баймуханбетов – 422 га, А.Бахова - 4,5 га, С.Бекбауов – 47 га, Е.Қылышбаев - 12,4 га, Ж.Макеев - 8,6 га, Ж.Нурмаханбетов – 250 га, С.Салимбаев – 280 га, Ж.Темірболатов - 100 га, Қ.Ускенбаев – 356 га, Б.Утебаев - 397,69 га, Қ.Тоқсейтов – 16 га,А. Бидаулетов – 570 га, Н.Ботабекова – 152 га, Б.Ботбаев - 82,8 га, Т.Жайлаубеков – 200 га, Т.Оразалин – 265 га, Т.Садырбеков – 5 га, Қ.Сақыпбаева – 82 га, А.Сейтмаликов – 40 га, Б.Топиев - 678,9 га. Всего 30238,27 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кененского сельского округа отнести на отгонные пастбища Кененского сельского округа – 50216,6 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кененском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кененского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Кененского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
К Р С
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итог (га)
1
Д.Абильғазиев
47
84

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Кенен ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Кенен ауылдық округі
Шартты белгілер:
Кенен ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспарға 5 – қосымша

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Кененского сельского округа не имеются.
Кененский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кененском сельском округе
на 2022-2024 годы

Кенен ауылдық округі - 50216,6га
Шартты белгілер:
Кенен ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған Жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кенен
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы № 27-7 шешіміне қосымша
Қақпатас ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қақпатасауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қақпатас ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);

Кененский сельский округ - 50216,6 га
Условные обозначения:
Приложение 6 к
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кененском сельском округе на
2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кененский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Какпатасском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Какпатасском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Какпатасского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы таран), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын – шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесінде Қақпатас ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1263 бас, оның ішінде 861 бас аналық мал, 6451 бас ұсақ мал, 127 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 1360 га.
Қақпатас ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1657 бас, оның ішінде аналық бас 938 бас ұсақ қара мал 14432 бас, 507 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым ауданы 29787,2 га құрайды.
Қақпатас ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 33090,8 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3303 гектар жайылым бар.
Қақпатас ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қақпатас ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3303 га көлемінде, жүктеме нормасы 5 га/бас болғанда қажеттілік 6036 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100 С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Какпатасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1263 головы, из них, маточное поголовье 861 голова, мелкого рогатого скота 6451 голова, 127 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1360 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Какпатасском сельскогом округе составляет: крупного рогатого скота 1657 голов, из них, маточное поголовье 938 голов, мелкого рогатого скота 14432 головы, 507 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 29787,2га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Какпатасскому сельскому округу имеются всего 33090,8га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3303 га пастбищ.
В Какпатасском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Какпатасский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3303 га, потребность составляет 6036 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қақпатас ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Қақпатас ауылдық округі
Шартты белгілер:
Қақпатас ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Какпатасского сельского округа имеются.
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Какпатасском сельском округе

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Қақпатас ауылдық округі 33090,8 га
Шартты белгілер:
Қақпатас ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қақпатас
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Қаракемер ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қаракемер ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қаракемер ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Какпатасский сельский округ 33090,8 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Какпатасском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Какпатасский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Каракемерском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Каракемерском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
11) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каракемерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
12) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы жылы және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Қаракемер ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 5735 бас, оның ішінде 1473 бас аналық мал, 33770 бас ұсақ мал, 2300 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 29570,1 га құрайды.
Қаракемер ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1697 бас, ұсақ қара 14770 бас, 625 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 29570,1 га құрайды.
Қаракемер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 29570,1 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2002,0 га жайылым бар.
Қаракемер ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қаракемер ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2002,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 2708 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2708 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Каракемерском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 5735 голов, из них, маточное поголовье 1473 голов, мелкого рогатого скота 33770 голов, 2300 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 29570,1га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Каракемерском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 1697 голов, мелкого рогатого скота 14770 голов, 625 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 29570,1 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Каракемерскому сельскому округу имеются всего 29570,1га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2002,0га пастбищ.
В Каракемерском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Каракемерский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2002,0 га, потребность составляет 2708, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 2708,0 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Қаракемер ауылдық округі 29570,1 га
Шартты белгілер:
Қаракемер ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қаракемер
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Қарасай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қарасай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қарасай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Каракемерский сельский округ 29570,1га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Каракемерском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Каракемерский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Карасайском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Карасайском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Карасайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
13) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Іле Алатау тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Қарасай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 4598 бас, оның ішінде 2209 бас аналық мал, 16530 бас ұсақ мал, 1987 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 17634,2 га құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13988,2 гектарды құрайды.
Қарасай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13988,2 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3056,0 га жайылым бар.
Қарасай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарасай ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3056,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 9670 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Карасайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4598 голов, из них, маточное поголовье 2209 голов, мелкого рогатого скота 16530 голов, 1987 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17634,2 га.
Всего по Карасайскому сельскому округу имеется 13988,2 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 3056,0 га пастбищ.
В Карасайском сельском округе нет сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании изложенного, в согласно статьи 15 Закона РК "О пастбищах" для нужд местного населения (Карасайский сельский округ) для содержания женского (молочного) поголовья сельскохозяйственных животных в размере 3056,0 га, при нагрузке 5 га/голова Потребность -9670 га. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қарасай ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Қарасай ауылдық округі
Шартты белгілер:
Қарасай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5– қосымша
Қарасай ауылдық округі-17634 га
Шартты белгілер:
Қарасай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарасай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Қарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қарасуауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қарасу ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Карасайского сельского округа не имеется.
Карасайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Карасайском сельском округе
на 2022-2024 годы
Карасайский сельский округ – 17634 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Карасайском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Карасайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Карасуского сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Карасуского сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
14) схему (карту) расположения пастбищ на территории Карасуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
15) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын – шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Қарасу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 3615 бас, оның ішінде 1059 бас аналық мал, 21467 бас ұсақ мал, 548 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 548 га құрайды.
Қарасу ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 963 бас, ұсақ қара 15410 бас, 253 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 26366 га құрайды.
Қарасу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 26366 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1565,0 га жайылым бар.
Қарасу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарасу ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1565,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 4600 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4600 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га / бас., жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-520 бас * 1,0 га/бас= 520,0,0 га;

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегно (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточныйпапоротник, ровныйпапоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный ихондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков средняя зимняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 120–140 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Карасуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3615 голов, из них маточное поголовье 1059 голов, мелкого рогатого скота 21467 голов, 548 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет548га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вКарасуском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 963головы, мелкого рогатого скота 15410голов, 253голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 26366 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карасускому сельскому округу имеются всего 26366 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1565,0га пастбищ.
В Карасуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Карасуский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1565,0 га, потребность составляет 4600 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4600,0 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 520 гол. * 1,0 га/гол. = 520,0га;

Ескертпе: сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны -3730 га Жер кодексінің 84-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алу есебінен және шалғайдағы жайылымдарға мал көшіру арқылы жетіспеушілік азаятын болады.
Қарасу ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері бөлігінде ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 3 кесте
Ауылдық округ атауы
Малдың болуы
түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдарды бөлу
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Қорытынды (га)
1
Қарасу

Примечание: недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров-3730 га в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса будет уменьшаться за счет выкупа для государственных нужд и путем перевода скота на отгонные пастбища.
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе собственников земельных участков по Карасускому сельскому округу
Таблица № 3
Наименование сельского округа
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Распределение пастбищ, (га)
Обеспеченность потребности, %
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Карасуский

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Қарасу ауылдық округі-20093,3 га
Шартты белгілер:
Қарасу ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарасу
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Қасық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қасық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қасық ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Қарасуский сельский округ - 20093,3 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Карасуском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Карасуский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Касыкском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Касыкском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Касыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Қасық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1967 бас, оның ішінде 715 бас аналық мал, 14371 бас ұсақ мал, 641 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 2960,5 гектарды құрайды.
Қасық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 231 бас, ұсақ қара 5443 бас, 164 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 1217,5 га құрайды.
Қасық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 2960,5 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1497га жайылым бар.
Қасық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қасық ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1497 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 5270 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С. Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300мм.
На 1 июля 2022 года в Касыкском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1967 голов, из них, маточное поголовье 715 голов, мелкого рогатого скота 14371 голова, 641 голова лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2960,5 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вКасыкском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 231голова, мелкого рогатого скота 5443головы, 164голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 1217,5 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Касыкскому сельскому округу имеются всего 2960,5га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1497 га пастбищ.
В Касыкском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Касыкский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1497 га, потребность составляет 5270 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 5270 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -500 бас * 1,0 га/бас=500 га;
ұсақ мал үшін - 3800 бас * 0,1 га/бас= 380,0 га;
жылқы үшін - 174 бас * 1,0 га / бас= 174 га.
500+380+174=1054*5=5270 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 5270 га көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Тлепберген А.–431,5 га, Бектурганова М.–150,0 га, Досаева Д.-30га, Орынбаев Д.-18,8 га, Уметаева А. -75,8 га, Абдрасилова Р. - 31,7 га, Молдажан М. - 374,0 га, Салимбаев А. - 55,7 га, Тукешев К. - 50,0 га. Барлығы 1217,5 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Қасық ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Қасық ауылдық округінің шалғайдағы 2960,5 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Қасық ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Қасық ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Қасық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны (га)
1
Тлепберген А.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5270 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 500 гол. * 1,0 га/гол. = 500,0 га;
для МРС- 3800 гол. * 0,1 га/гол. = 380,0 га;
для лошадей- 174 гол. * 1,0 га/гол. = 174,0 га.
500+380+174=1054*5=5270 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 5270 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: А.Тлепберген – 431,5 га,М.Бектурганова – 150,0 га, Д.Досаева - 30га, Д.Орынбаев - 18,8 га, А.Уметаева - 75,8 га, Р.Абдрасилова - 31,7 га, М.Молдажан - 374,0 га, А.Салимбаев - 55,7 га, К.Тукешев - 50,0 га. Всего - 1217,5 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий планируется восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Касыкского сельского округа на отгонные пастбища Касыкского сельского округа – 51795,1 га, согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Касыкском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Касыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Касыкского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
К Р С
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
А.Тлепберген

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Қасық ауылдық округі - 2960,5 га
Қасық ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қасық
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Қордай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Қордайауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қордай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Касыкский сельский округ-2960,5 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Касыкском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Касыкский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Кордайском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кордайском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кордайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140–180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын – шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Қордай ауылдық округінде ірі қара 10744 бас, оның ішінде 3267 бас аналық мал, 41118 бас ұсақ мал, 1013 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтың жеке ауласында ірі қара 2284 бас, 4277 бас ұсақ мал, 681 бас жылқы.
Жайылым көлемі 6781,6 га құрайды.
Қордай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 8460 бас, ұсақ қара 36841 бас, 332 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 6781 га құрайды.
Қордай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6781,6 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1699,0 га жайылым бар.
Қордай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Кордайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 10744 голов, из них маточное поголовье 3267 голов, мелкого рогатого скота 41118 голов, 1013 голов лошадей. Из них, на личном подворье населения 2284 головы крупного рогатого скота, 4277 голов мелкого рогатого скота, 681 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6781,6 га
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вКордайском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 8460 голов, мелкого рогатого скота 36841 голова, 332 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6781 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кордайскому сельскому округу имеются всего 6781,6 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1699,0 га пастбищ.
В Кордайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қордай ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1699,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 3220 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3220 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-458 бас * 1,0 га/бас=458 га;
ұсақ мал үшін-1860 бас * 0,1 га/бас= 186,0 га.
458+186,0=644*5га=3220 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 3220 га көлемінде, келесі ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Агибаев Б. – 150 га, Айтбаев Л. - 45,0 га, Алібекұлы Н. - 13,5 га, Джамбырбаев О. - 1220,0 га, Жұмабай А. - 3,0 га, Идирисов Р. - 22,0 га, Кулжанбекова Т. - 29,8 га, Кыстаубаева Ж. - 24,6 га, Молдакалыков Ш. - 150,0 га, Елдос К. - 25,0 га, Сауранбаев Б. - 29,0 га, Сырлыбаева Д.- 48,0 га, Жанбосынов К.- 15,0 га, "KGK ltd" ЖШС - 542,0 га, "Афион-Кордай" ЖШС - 4650,1 га. Барлығы 6967,0 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Қордай ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Қордай ауылдық округінің шалғайдағы 6781,6 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Қордай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Қордай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Қордай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Агибаев Б.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Кордайский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1699,0 га, потребность составляет 3220 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3220 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 458 гол. * 1,0 га/гол. =458 га;
для МРС- 1860 гол. * 0,1 га/гол. = 186,0 га;
458+186,0=644*5га=3220 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 3220 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих: Б.Агибаев – 150 га,Л.Айтбаев - 45,0 га,Н.Алібекұлы - 13,5 га, О.Джамбырбаев - 1220,0 га, А.Жұмабай - 3,0 га, Р.Идирисов - 22,0 га, Т.Кулжанбекова - 29,8 га, Ж.Кыстаубаева - 24,6 га, Ш.Молдакалыков - 150,0 га, К.Елдос - 25,0 га, Б.Сауранбаев - 29,0 га, Д.Сырлыбаева - 48,0 га, К.Жанбосынов - 15,0 га, "KGK ltd" ТОО - 542,0 га, "Афион-Кордай" ТОО - 4650,1 га. Барлығы 6967 га.
Согласно приложению 5 к настоящему Плану, оставшуюся потребность пастбищ планируется покрыть за счет переселения скота местного населения Кордайского сельского округа на отдаленные 6781,6 га пастбища Кордайского сельского округа.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кордайском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кордайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Кордайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Б.Агибаев

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қордай ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Қордай ауылдық округі
Шартты белгілер:
Қордай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Кордайского сельского округа имеется.
Кордайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кордайском сельском

2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Қордай ауылдық округі - 6781,6 га
Шартты белгілер:
Қордай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қордай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Масаншы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Масаншы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Масаншы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

на 2022-2024 годы
Кордайский сельский округ – 6781,6 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кордайском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кордайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Масанчинском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Масанчинском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Масанчинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Масаншы ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Масаншы ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 41519 га, оның ішінде егістік – 7640 га, жайылымдық жер – 23911 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -26053 га;
елді мекендердің жері - 2669 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 74,5 га;
қордағы жерлер – 401,5 га.
Геоботаникалық жағдайы бойынша жердің бедерлі беті топырақтың төрт түрінен тұратын таулы, тау етегі мен дала аймағымен қалыптасады. Атап айтқанда: қара-қоңыр, ашық-қоңыр саздары, кәдімгі солтүстік сұртопырақ мен солтүстік ашық сұртопырақ. Жартылай гидроморфты топырақтардағы өзендер мен бұлақтардың жартастарында өсімдіктердің дәнді сорттары жиі кездеседі, атап айтқанда сойғышсыз, шалғынды жұқа, қарапайым қамыс және шөпті өсімдіктер: шөлді шалфей, қарапайым мыңжылдық, қарапайым цикорий, шығыс папоротник, қызыл бас беде және құлпынай беде. Арамшөптер тұрақты мекендейтін жерлердің айналасында кең таралған, оның ішінде кішкентай гүлді мысық, гүл кекіре және мия. Жер бедерінің барлық түрлерінде кездесетін түкті жайылымдары кең таралған, оның ішінде аз жуылған қара-каштан және батпақты қара-каштан топырақтары бар. Бетегелі-түрлі шөптесіндер, бетегелі-түрлі эфимерлер, бетегелі-бидаймен көмкерілген шөптер мен шабақтардың модификациялары көрінеді.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Масанчинском сельском округе имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь территории Масанчинского сельского округа 41519 га, из них, пашня – 7640, пастбищные земли – 23911га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 26053га;
земли населенных пунктов - 2669 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 74,5 га;
земли запаса - 401,5 га.
По геоботаническому состоянию рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговой тонкий, камыш обыкновенный и разнотравная растительность, как: шалфей пустынный, тысячелистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе, котовник мелкоцветковый, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе, малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем трав и покрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Масаншы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ басы) 3207 ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 939 бас, ұсақ мал 20372 бас, жылқы 574 бас.
Жайылым алаңы 23911 га құрайды.
Масаншы ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1090 басты, ұсақ мал 5936 басты, жылқы 158 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 19053 гектарды құрайды.
Масаншы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 19057 га жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1354 га жайылым бар.
Масаншы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Масаншы ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1354 га көлемінде, жүктеме нормасы 5 га/бас болғанда қажеттілік 825 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С .
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Масанчинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье КХ) крупного рогатого скота 3207 голов, из них, маточное поголовье 939 голов, мелкого рогатого скота 20372 головы, 574 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 23911 га.
Поголовье в крестьянских и фермерских хозяйствах в Масанчинском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 1090 голов, мелкого рогатого скота 5936 голов, 158 голов лошадей.
Площадь пастбищ, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 19053га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Масанчинскому сельскому округу имеются всего 19057га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1354га пастбищ.
В Масанчинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (Масаншинский сельский округ) составляет 1354 га, при норме нагрузки 5 га/голов потребность составляет 825 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 825 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 1,0 га/бас, Ұсақ мал-0,1 га/бас, жылқы-1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-80 бас * 1,0 га/бас= 80,0 га;
ұсақ мал үшін - 850 бас* 0,1 га/бас= 85 га;
80+85=165*5=825 га
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Масаншы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Масаншы ауылдық округінің шалғайдағы 23911 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Масаншы ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Масаншы ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Масаншы ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері Тізімі
Таблица № 1
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚ М
ҰҚ М
Жы л қы
ІҚ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Суалир Л.
50
7
6,2

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 825 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 80 гол. * 1,0 га/гол. = 80 га;
для МРС- 850 гол. * 0,1 га/гол. = 85,0 га;
80+85=165*5=825 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Масанчинского сельского округа отнести на отгонные пастбища Масанчинского сельского округа – 23911 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Масанчинском сельском
округе на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Масанчинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Масанчинском сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
К Р С
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Л.Суалир
50
7
6,2

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Масаншы ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Масаншы ауылдық округі
Шартты белгілер:
Масаншы ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Масаншы ауылдық округі 23911 га
Шартты белгілер:
Масаншы ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Масаншы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Ноғайбай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Ноғайбай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ноғайбай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Масанчинского сельского округа имеется.
Масанчинский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Масанчинском сельском
округе на 2022-2024 годы
Масанчинский сельский округ – 23911 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Масанчинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Масанчинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Ногайбайском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Ногайбаском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Ногайбайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ноғайбай ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Ноғайбай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 43284 га, оның ішінде егістік – 8069 га, жайылым жерлері – 33536 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 37901,2 га;
елді мекендердің жері - 3564,5 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 856 га;
қордағы жерлер - 558 га.
Геоботаникалық жағдайы бойынша жердің бедерлі беті топырақтың төрт түрінен тұратын таулы, тау етегі мен дала аймағымен қалыптасады. Атап айтқанда: қара-қоңыр, ашық-қоңыр саздары, кәдімгі солтүстік сұртопырақ мен солтүстік ашық сұртопырақ. Жартылай гидроморфты топырақтардағы өзендер мен бұлақтардың жартастарында өсімдіктердің дәнді сорттары жиі кездеседі, атап айтқанда сойғышсыз, шалғынды жұқа, қарапайым қамыс және шөпті өсімдіктер: шөлді шалфей, қарапайым мыңжылдық, қарапайым цикорий, шығыс папоротник, қызыл бас беде және құлпынай беде. Арамшөптер тұрақты мекендейтін жерлердің айналасында кең таралған, оның ішінде кішкентай гүлді мысық, гүл кекіре және мия. Жер бедерінің барлық түрлерінде кездесетін түкті жайылымдары кең таралған, оның ішінде аз жуылған қара-каштан және батпақты қара-каштан топырақтары бар. Бетегелі-түрлі шөптесіндер, бетегелі-түрлі эфимерлер, бетегелі-бидаймен көмкерілген шөптер мен шабақтардың модификациялары көрінеді.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах для перегона скота и сведения о сервитутах для перегона скота, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ногайбайском сельском округе имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь территории Ногайбайского сельского округа составляет 43284 га, в том числе, пашня – 8069 га, пастбищных угодий – 33536 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 37901,2 га;
земли населенных пунктов - 3564,5 га;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 856 га;
земли запаса - 558 га.
По геоботаническому состоянию рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговой тонкий, камыш обыкновенный и разнотравная растительность, как: шалфей пустынный, тысячелистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе, котовник мелкоцветковый, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе, малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем трав и покрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ноғайбай ауылдық округінде ірі қара 6892 бас, оның ішінде 2189 бас аналық мал, 44950 бас ұсақ мал, 2399 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтың жеке ауласында ірі қара 1365 бас, 17706 бас ұсақ мал, 1500 бас жылқы.
Жайылым көлемі 33536 га құрайды.
Ноғайбай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 5527 бас, ұсақ мал 27244 бас, 899 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 29846 га құрайды.
Ноғайбай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 29846 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3101,5 га жайылым бар.
Ноғайбай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ноғайбай ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3101,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 5 га/бас болғанда қажеттілік 2710 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С. Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Ногайбайском сельском округе насчитывается 6892 головы крупного рогатого скота, в том числе, 2189 голов маточного поголовья, 44950 голов мелкого рогатого скота, 2399 голов лошадей. Из них, на личном подворье населения 1365 голов крупного рогатого скота, 17706 голов мелкого рогатого скота, 1500 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 33536 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Ногайбайском сельском округе состовляет: крупного рогатого скота- 5527 головы, мелкого рогатого скота -27244 голов, лошадей-899 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 29846 га.
Всего по Ногайбайскому сельскому округу имеется 29846 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 3101,5 га пастбищ.
В Ногайбайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (Ногайбайский сельский округ) на площади 3101,5 га, при норме нагрузки 5,0 га/голов потребность составляет 2710 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2710 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал –0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-170 бас * 1,0 га/бас=170,0 га;
ұсақ мал үшін-1900 бас * 0,1 га/бас= 190,0 га;
жылқы үшін-182 бас * 1,0 га / бас= 182,0 га.
170+190+182=542*5=2710 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 2710 га көлемінде, келесі ЖШС мен шаруа қожалықтары жерлеріне жаю жоспарланады: Иманкулов А. - 132,8 га, "Ақтас –Қордай" ЖШС – 183,0 га, Расулов М. – 200,0 га, Жунискулов Ж. – 182,0 га, Байжигитов К. – 338,0 га, Шынтасова Д. – 500,0 га, Сихимбаев Д. - 58,0 га, Тулакбаев Ж. – 192,0 га. Барлығы 1785,8 га.
Осы Жоспардың 5–қосымшасына сәйкес, Ноғайбай ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ноғайбай ауылдық округінің шалғайдағы 33536 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Ноғайбай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Ноғайбай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Ноғайбай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері Тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Байжигитов К.

Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 2710 га, при норме нагрузки на голову КРС 1,0 га / гол., Мелкий рогатый скот – 0,1 га / гол., лошадей – 1,0 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 170 гол. * 1,0 га / гол.=170,0 га;
для мелкого рогатого скота - 1900 гол. * 0,1 га/гол.= 190,0 га;
для лошади - 182 гол. 1,0 га / гол.= 182,0 га.
170+190+182=542*5=2710 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 2710 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: А.Иманкулов - 132,8 га, ТОО "Актас-Кордай" - 183,0 га, М.Расулов - 200,0 га, Ж.Жунискулов - 182,0 га, У.Байжигитова - 338,0 га, Д.Шынтасова - 500,0 га, Д.Сихимбаева - 58,0 га, Ж.Тулакбаев - 192,0 га. Всего 1785,8 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Ногайбайского сельского округа отнести на отгонные 33536 га пастбища Ногайбайского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Ногайбайском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Ногайбайского сельского округа категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей в разрезе на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Ногайбайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
1
К.Байжигитов

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ноғайбай ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ноғайбай ауылдық округі
Шартты белгілер:
Ноғайбай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Ноғайбай ауылдық округі- 33536 га
Шартты белгілер:
Ноғайбай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ноғайбай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 12 тамыздағы № 27-7 шешіміне қосымша
Отар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Отар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Отар ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Ногайбайского сельского округа имеются.
Ноғайбайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
В Ногайбайском сельском округе На 2022-2024 годы
Ногайбайский сельский округ-33536 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Ногайбайском сельском округе
На 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ногайбайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОЗ - отдыхающий забор
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа
2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Отарском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Отарском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7) схему (карту) расположения пастбищ на территории Отарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
8) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Отар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1906 бас, оның ішінде 806 бас аналық мал, 21305 бас ұсақ мал, 517 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 8730,0 га құрайды.
Отар ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 212 бас, ұсақ қара 4240 бас, 235 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 84171 га құрайды.
Отар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 84 855 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8730,0 га жайылым бар.
Отар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Отар ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8730,0 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 11702,5 га құрайды. Жайылымдық жер қажет етпейді.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 11702,5 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га/бас, жылқы – 1,0 га/бас.
Қажеттілік:

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С . Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Отарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1906 голов, из них, маточное поголовье 806 голов, мелкого рогатого скота 21305 голов, 517 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8730,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Отарском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 212 голов, мелкого рогатого скота 4240 голов, 235 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 84171 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Отарскому сельскому округу имеются всего 84855 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8730 га пастбищ.
В Отарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Отарский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8730 га, потребность составляет 11702 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Пастбищная земля не требуется.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол, МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:

25787
Отар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Отар ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2024
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Отар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Отар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 4 – қосымша
Жайылым жерлерде жасалған су көздері (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахта құдықтары)
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің оОрынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Отар ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Отар ауылдық округі
Шартты белгілер:
Отар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Отар ауылдық округі-144 986 га
Шартты белгілер:
Отар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Отар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Сарыбұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Сарыбұлақ ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарыбұлақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

25787
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Отарском сельском округе
на 2022-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе, объектов сезонной пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Отарском сельском округе
на 2022-2024 годы
Водоисточники (озера, реки, пруды, оросительные или обводнительные каналы, трубчатым или шахтным колодцам) нет
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Отарского сельского округа нет.
Отарский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Отарском сельском округе
на 2022-2024 годы
Отарский сельский округ- 144986 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Отарском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Отарский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата от 12 августа 2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыбулакском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыбулакском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сарыбулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Сарыбұлақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 4625 бас, оның ішінде 867 бас аналық мал, 19380 бас ұсақ мал, 396 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 9185,2 га құрайды.
Сарыбұлақ ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 4625 бас, ұсақ қара 19380 бас, 396 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 9185,2 га құрайды.
Сарыбұлақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9185,2 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2264,5 га жайылым бар.
Сарыбұлақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарыбұлақ ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша2264,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 6350,0 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков средняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Сарыбулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4625 голов, из них маточное поголовье 867 голов, мелкого рогатого 19380 голов, 396 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9185,2 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Сарыбулакском сельскомокруге составляет: крупного рогатого скота 4625 голов, мелкого рогатого скота 19380 голов, 396 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 9185,2 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сарыбулакскому сельскому округу имеются всего 9185,2 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2264,5 га пастбищ.
В Сарыбулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Сарыбулакский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2264,5 га, потребность составляет 6350,0, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі6350,0 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы – 1,0 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 800 бас *1,0 га/бас=800 га;
ұсақ мал үшін-2000 бас* 0,14 га/бас= 200,0 га;
жылқы үшін-270 бас* 1,0 га / бас= 270 га.
800+200+270=1270*5=6350 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін6350га көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Альмежанов Д.– 26,57 га, Алтыбаева З.-10,0 га, Асылбеков А.-13,63 га, Бажанов Б.-76,0 га, Бекназаров Б.–31,85 га, Буембаева З.-230,0 га, Дощанов Д.-100 га, Жаманкулова С.-9,7 га, Исмагамбетов К.-1,5 га, Мартыненко В.-6,48 га, Мистюк С.–23,0 га, Нагашбаев М – 37,0 га, Оналбаева З.-337,0 га, Оспанбаев Т. - 8 га, Талтаков Д. - 21,35 га, Штетин В.-9,0 га, Эм К.-57,0 га, Абенов Б.-124,0 га, Бактаев С.-81,0 га, Варшакидзе И.-2089,0 га, "Сарыбұлақ" ЖШС - 3797 га, "Благовещенка" ЖШС -2096 га. Барлығы 9185,2 га. Барлығы 9185,28 га.
Осы Жоспардың 5–қосымшасына сәйкес, Сарыбұлақ ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Сарыбұлақ ауылдық округінің шалғайдағы 11784 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сарыбұлақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Сарыбұлақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Сарыбұлақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚ М
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Альмежанов Д.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6350,0 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 800 гол. * 1,0 га/гол. =800 га;
для МРС- 2000 гол. * 0,1 га/гол. = 200,0 га;
для лошадей- 270 гол. * 1,0 га/гол. =270 га.
800+200+270=1270*5=6350 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 6350 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: Д.Альмежанов – 26,57 га,З. Алтыбаева - 10,0 га,А.Асылбеков - 13,63 га, Б.Бажанов - 76,0 га, Б.Бекназаров - 31,85 га, З.Буембаева - 230,0 га, Д.Дощанов - 100 га, С.Жаманкулова - 9,7 га, К.Исмагамбетов - 1,5 га, В.Мартыненко - 6,48 га, С.Мистюк - 23,0 га, М.Нагашбаев - 37,0 га, З.Оналбаева - 15,0 га, Т.Оспанбаев – 8 га, Д.Талтаков – 21,35 га, В.Штетин – 9,0 га, К.Эм – 57,0 га, Б. Абенов – 124,0 га, С. Бактаев – 81,0 га, И.Варшакидзе - 2089,0 га, ТОО "Сарыбұлақ" – 3797 га, ТОО "Благовещанко" – 2096 га. Всего 9185,2 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Сарыбулакского сельского округа отнести на отгонные пастбища Сарыбулакского сельского округа – 11784 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сарыбулакском сельском
округе на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыбулаксого сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Сарыбулакского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Альмежанов Д.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Сарыбұлақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Сарыбұлақ ауылдық округі
Шартты белгілер:
Сарыбұлақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Сарыбұлақ ауылдық округі-11784 га
Шартты белгілер:
Сарыбұлақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сарыбұлақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Сортөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Сортөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сортөбе ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Сарыбулакском сельского округа имеется.
Сарыбулакский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Сарыбулакском сельском округе на 2022-2024 годы
Сарыбулакский сельский округ-11784 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сарыбулакском сельском округе на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сарыбулакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 12 августа 2022годаза № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Сортобинском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сортобинском сельком округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
11) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сортобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
12) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Сортөбе ауылдық округінде ірі қара 4012 бас, оның ішінде 939 бас аналық мал, 8915 бас ұсақ мал, 613 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтың жеке ауласында ірі қара 3233 бас, 5917 бас ұсақ мал, 496 бас жылқы.
Жайылым көлемі 1098 га құрайды.
Сортөбе ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 779 бас, ұсақ қара 2998 бас, 117 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 4387 га құрайды.
Сортөбе ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 818 га жайылымдық жерлер бар.
Сортөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сортөбе ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 818 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 1460 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 1460 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы –1,0 га/ бас.
Қажеттілік:

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже – 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Сортобинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4012 голов, из них, маточное поголовье 939 голов, мелкого рогатого скота 8915голов, 613 голов лошадей.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах вСортобинском сельском округе составляет: крупного рогатого скота779 голов, мелкого рогатого скота 2998 голов, 117 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4387 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сортобинскому сельскому округу имеются всего 818 га пастбищных угодий.
В Сортобинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Сортобинский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 818 га, потребность составляет 1460 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 1460 га, при норме нагрузки на голову КРС – 1,0 га/гол., МРС – 0,1 га/гол., лошадей – 1 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін- 250 бас * 1,0 га/бас=250 га;
ұсақ мал үшін-180 бас * 0,1 га/бас= 18 га;
жылқы үшін-24 бас * 1,0 га / бас= 24 га.
250+18+24=292*5=1460 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін - 1460,0 га көлемінде, шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Мадынов П. – 5 га, Паров И. - 200 га, Мауров С. - 15,82 га, Банлоу Г. - 266,36 га, Санжуров Ш. - 9 га, Паров Л. - 35 га, Манаров Ш. - 0,75 га, Арли И. - 2 га, Манезова С. - 11,71 га, Мадынов А. - 2,7 га, Ханлосы А. - 3 га, "Шенси" ЖШС - 547 га. Барлығы 1098,34 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Сортөбе ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Сортөбе ауылдық округінің шалғайдағы 7174 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сортөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Сортөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Сортөбе ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Мадынов П.
5
30
-
-
6,2
186
186
2
Паров И.

для КРС- 250 гол. * 1,0 га/гол. =250 га;
для МРС- 180 гол. * 0,1 га/гол. = 18 га;
для лошадей- 24 гол. * 1,0 га/гол. =24 га.
250+18+24=292*5=1460 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1460 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: П.Мадынов –5 га, И.Паров-200 га, С.Мауров-15,82 га, Г.Банлоу -266,36 га, Ш.Санжуров-9 га, Л.Паров-35 га, Ш.Манаров-0,75 га, И.Арли -2 га, С.Манезова -11,71 га, А.Мадынов -2,7 га, А.Ханлосы -3 га, ТОО "Шенси"-547 га. Всего 1098,34 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Сортобинского сельского округа отнести на отгонные пастбища Сортобинского сельского округа – 7174 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Сортобинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сортобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Сортобинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
П.Мадынов
5
30
6,2
186
186
2
И.Паров

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Сортөбе ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Сортөбе ауылдық округі
Шартты белгілер:
Сортөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Сортөбе ауылдық округі-7174 га
Шартты белгілер:
Сортөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сортөбе
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Степной ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Степной ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Степной ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Сортобинского сельского округа имеется.
Сортобинский с/о
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сортобинском сельском округе
на 2022-2024 годы
Сортобинский сельский округ-7174 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сортобинском сельском округе на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сортобинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 12 августа 2022 года за
№ 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Степновском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Степновском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064). План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Степновского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100 С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
202 жылдың 1 шілдесіне Степной ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал – 1857 бас, оның ішінде 900 бас аналық мал, 7854- бас ұсақ мал, 244 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 1686 га құрайды.
Степной ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 247 бас, ұсақ қара 1060 бас, 39 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 425 гектарды құрайды.
Степной ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1686 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 442,7 гектар жайылым бар.
Степной ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Степной ауылдық округіне) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1497 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 2800 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков зима холодная и средняя температура воздуха составляет -7 -100С . Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Степновском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) имеется крупный рогатый скот – 1857 голов, в том числе, 900 голов маточного поголовья, 7854 головы мелкого рогатого скота, 244 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1686 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Степновского сельского округа: крупного рогатого скота 247 голов, мелкого рогатого скота 1060 голов, лошадей 39 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 425 га.
Всего по степному сельскому округу имеется 1686 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 442,7 гектара пастбищ.
В Степновском сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (Степновский сельский округ) на площади 1497 га, при норме нагрузки 5,0 га/голов потребность составляет 2800 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2800 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га / бас болғанда, ұсақ мал – 0,1 га/бас, жылқы –1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-400 бас * 1,0 га/бас=400,0 га;
ұсақ мал үшін-1000 бас * 0,1 га/бас= 100,0 га;
жылқы үшін-60 бас.* 1,0 га / бас= 60 га.
400+100+60=560*5=2800,0 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін - 2800,0 га көлемінде, шаруа қожалықтары мен ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Абишев С.–63,6 га, Айдашев А.-17,39 га, Акимбаев Ю.-200 га, Бусурманов Е.-24,7 га, Джумашев Ж.-9,0 га, Дурбалов В.-5,0 га, Кенжебаев М.-58,0 га, Куленов- К.-109,9 га, Кырбакбаев Е.-2,5 га, Мажитов Е.-9,4 га, Тенселбаев К.-300 га, Токабаев Б.-53,0 га, Физиев А.-1,0 га. Барлығы 853,49 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Стерной ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Степной ауылдық округінің шалғайдағы 1686 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Степной ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Степной ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Степной ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны (га)
1
Абишев С.

Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 2800 га, при норме нагрузки на голову КРС 1,0 га/гол., Мелкий рогатый скот – 0,1 га/гол., лошадей -1,0 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 400 гол. * 1,0 га / гол.=400,0 га;
для мелкого рогатого скота-1000 гол. * 0,1 га/гол.= 100,0 га;
для лошадей - 60 гол. * 1,0 га / гол.= 60,0 га.
400+100+60=560*5=2800,0 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 2800 га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих: С.Абишева-63,6 га, А.Айдашева-17,39 га, Ю.Акимбаева – 200 га, Е.Бусурманова-24,7 га, Ж. Джумашева-9,0 га, В.Дурбалова-5,0 га, М.Кенжебаева-58,0 га, К.Куленова-109,9 га, Е.Кырбакбаев-2,5 га, Е.Мажитов-9,4 га, К.Тенселбаев-300 га, Б.Токабаев-53,0 га, А.Физиев-1,0 га, всего 853,49 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий для поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Степновского сельского округа отнести на отгонные пастбища Степновского сельского округа – 1686 га согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Степновском сельском округе
на 2022-2024 годы
Приложение 1 схема (карта)расположения пастбищ на территории сельского поселения категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей в разрезе на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственники земельных участков на территории Степновского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
О П М
Лоша дь
К Р С
О П М
Лоша дь
КРС
О П М
Лоша дь
Итого (га)
1
С.Абишев

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Степной ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Степной ауылдық округі
Шартты белгілер:
Степной ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Степной ауылдық округі-1686 га
Шартты белгілер:
Степной ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2024 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Степной
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Сұлутөр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Сұлутөр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сұлутөр ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Степновского сельского округа имеются.
Степновский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Степновском сельском округе
на 2022-2024 годы
Степновский сельский округ-1686 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Степновском сельском округе
на 2022-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Степновский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛВС
ВЛС
ЛС
ЛВС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛВС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОЗ - отдыхающий забор
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 12 августа 2022 года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Сулуторском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сулуторском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
13) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сулуторского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
14) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Сұлутөр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1459 бас, оның ішінде 648 бас аналық мал, 17498 бас ұсақ мал, 921 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 46631 га құрайды.
Сұлутөр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 776 бас, ұсақ қара 6676 бас, 352 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 43820 га құрайды.
Сұлутөр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 46631 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1760 га жайылым бар.
Сұлутөр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сұлутөр ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1760 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 6740 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков средняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходится на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже – 300мм.
На 1 июля 2022 года в Сулуторском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1459 голов, из них, маточное поголовье 648 голов, мелкого рогатого скота 17498 голов, 921 голова лошадей.
Площадь пастбищ составляет 46631 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сулуторском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 776 голов, мелкого рогатого скота 6676 голов, 352головы лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 43820 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сулуторскому сельскому округу имеются всего 46631 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1760 га пастбищ.
В Сулуторском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сулутор) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1760 га, потребность составляет 6740,0 при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Сұлутөр ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Сұлутөр ауылдық округі
Шартты белгілер:
Сұлутөр ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 5 – қосымша
Сұлутөр ауылдық округі – 46631 га
Шартты белгілер:
Сұлутөр ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сұлутөр
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Қордай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 12 тамыздағы
№ 27-7 шешіміне қосымша
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар
Осы Үлкен Сұлутөр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Үлкен-Сұлутөр ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом ззаместителяПремьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительные или обводнительные каналы на территории Сулуторского сельского округа имеется.
Сулуторский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сулуторском сельском округе
на 2022-2024 годы
Сулуторский сельский округ - 46631 га
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Сулуторском сельском округе
на 2024-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
Количество загонов
в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сулуторский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение к решению
Кордайского районного
маслихата от 12 августа 2022
года за № 27-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Улкен-Сулуторском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Улкен-Сулуторском сельском округе на 2022-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ"(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года№3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
15) схему (карту) расположения пастбищ на территории Улкен-Сулуторского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
16) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Түкті жайылым, жайылым жерлердің негізгі түрі болып табылады. Ең негізгісі - қарапайым қауырсын шөптері. Қосалқы түрлеріне - әр түрлі шөпті өсімдіктер: орегано, шайқурай, шығыс папоротнигі, тіпті папоротник, қарапайым сирень (споралы тараң), қарапайым қызыл гүл, шығыңқы гүл кекіре және хитон тәрізді хондрилла. Топырақты өсімдік жамылғысымен жобалық қамту 70-75% құрайды. Селеу мен түрлі шөптердің биіктігі 15-50 см, хондрилл Ситник тәрізді 5-15 см өсімдік жамылғысының құрылымы бір деңгейлі. Жазғы құрғақ өнімнің салмағы орта есеппен 4,6-6,9 ц/га құрайды, жайылымдарды пайдалануға байланысты бетегелі, селеулі жайылымдар, малдың барлық түрлерін жаюға арналған жем-шөп жайылымдық жерлердің көктемгі-жазғы-күзгі түрлері болып табылады. Жылдық мал жаю маусымдық кезеңдерде жүзеге асырылады.
Табиғи жағдайлар бойынша аудан аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140-180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ жазғы ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +35 +400С құрайды.
Жауын-шашынның орташа мөлшері 300 мм-ден төмен.
2022 жылдың 1 шілдесіне Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және, ШҚ) ірі қара 2608 бас, оның ішінде 866 бас аналық мал, 23954 бас ұсақ мал, 566 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Үлкен-Сұлутөр ауылында:
ірі қара мал 1399 бас, оның ішінде аналық мал 410 бас, ұсақ мал 15092 бас, жылқы 346 бас.
Жайылым көлемі 55795,0 га.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінің, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1209 бас, ұсақ мал 8862 бас, 220 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 51795,1 га құрайды.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 51795,1 га жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2675,0 га жайылым бар.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: орегано (душица обыкновенная), зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.
Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды под влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточного направления, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков средняя температура воздуха составляет -7 -100 С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходит на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +35 +400С.
Уровень средних дождевых осадков ниже 300 мм.
На 1 июля 2022 года в Улкен-Сулуторском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 10744 голов, из них, маточное поголовье 866 голов, мелкого рогатого скота 23954 головы, 566 голов лошадей.
В том числе:
В селе Улкен-Сулутор:
крупный рогатый скот 1399 голов, в том числе, маточное поголовье 410 голов, мелкий рогатый скот 15092 головы, лошади 346 голов.
Площадь пастбищ составляет 55795,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах в Улкен-Сулуторском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 1209 голов, мелкого рогатого скота 8862 головы, 220 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 51795,1 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Улкен-Сулуторскому сельскому округу имеются всего 51795,1 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2675 га пастбищ.
В Улкен-Сулуторском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Үлкен-Сұлутөр ауылдық округі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2675 га көлемінде, жүктеме нормасы 5,0 га/бас болғанда қажеттілік 4515,0 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі – 4515,0 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 1,0 га/бас болғанда, ұсақ мал–0,1 га/бас, жылқы – 1,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-300 бас * 1,0 га/бас=300,0 га;
ұсақ мал үшін-3570 бас * 0,1 га/бас = 357,0 га;
жылқы үшін-246 бас * 1,0 га / бас = 246,0 га.
300+357+246=903*5=4515 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 4515 га көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Абдрахманов Д. - 110,03 га, Алипбаева Ж. - 100,0 га, Айдаболов И. -124,0 га, Ашимова А. - 6950,0 га, Бурбаева Ж. - 139,8 га, Байдилдаева И. - 219,7 га, Бейсекожаев Р. - 290,8 га, Гоцкин М. - 133,0 га, Гоцкин И. - 18,0 га, Джазыкбаев К. - 555,0 га, Достарбаев Ж. - 1866,0 га, Досымова Б. - 136,0 га, Ермеков С. - 15237,08 га, Есимова З. - 141,0 га, Жекебеков К. - 832,0 га, Жекебеков Б. - 81,23 га, Жумабаев Е. - 250,0 га, Калым Е. - 690,0 га, Куандыков М. - 199,25 га, Куатбекова Г. - 192,0 га, Куттыкадамбаев С. - 142,0 га, Кошамет А. - 85,0 га, Калдарова Г. - 3157,7 га, Кожамбердиев Д. - 148,0 га, Майтанов А. - 420,0 га, Мырзагулов М. - 53,0 га, Муналбаев Н. - 67,9 га, Матримов А. - 15,0 га, Малыбаева Ж. - 226,0 га, Муздыбаева А. - 300,0 га, Ниязгожаев Б. - 2000,0 га, Нуртаев Г. - 314,0 га, Омаргалиева К. - 2,0 га, Ошакбаева Б. - 97,0 га, Сепбаев Т. - 1577,8 га, Сабыркулов К. - 421,0 га, Тлебаев А. - 75,0 га, Токсанбаева С. - 1010,8 га, Темирбулатов Е. - 100,0 га, Тулебаев А. - 287,0 га, Тлеубердиев К. - 850,0 га, Шокшабаев М.- 131,0 га. Барлығы 39742,09 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінің шалғайдағы 51795,1 га жайылымдарына ауыстыру есебінен жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
Жоспарға 1 – қосымша
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Үлкен –Сұлутөр ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚ М
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚ М
ҰҚ М
Жы л қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1.
Абдрахманов Д.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Улкен-Сулуторский сельский округ) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2675 га, потребность составляет 4515,0 га, при норме нагрузки 5,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4515,0 га, при норме нагрузки на голову КРС–1,0 га/гол., МРС–0,1 га/гол., лошадей–1,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 300 гол. * 1,0 га/гол. = 300,0 га;
для МРС- 3570 гол. * 0,1 га/гол. = 357,0 га;
для лошадей- 246 гол. * 1,0 га/гол. = 246,0 га.
300+357+246=903*5=4515 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 4515,0га планируется восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО и крестьянских хозяйств, принадлежащих:Д.Абдрахманов - 110,03 га, Ж.Алипбаева - 100,0 га, И.Айдаболов -124,0 га, А.Ашимова - 6950,0 га, Ж.Бурбаева - 139,8 га, И.Байдилдаева - 219,7 га, Р.Бейсекожаев - 290,8 га, М.Гоцкин - 133,0 га, И.Гоцкин - 18,0 га, К.Джазыкбаев - 555,0 га, Ж.Достарбаев - 1866,0 га, Б.Досымова - 136,0 га, С.Ермеков - 15237,08 га, З.Есимова - 141,0 га, К.Жекебеков - 832,0 га, Б.Жекебеков - 81,23 га, Е.Жумабаев - 250,0 га, Е.Калым - 690,0 га, М.Куандыков - 199,25 га, Г.Куатбекова - 192,0 га, С.Куттыкадамбаев - 142,0 га, А.Кошамет - 85,0 га, Г.Калдарова - 3157,7 га, Д.Кожамбердиев - 148,0 га, А.Майтанов - 420,0 га, М.Мырзагулов - 53,0 га, Н.Муналбаев - 67,9 га, А.Матримов - 15,0 га, Ж.Малыбаева - 226,0 га, А.Муздыбаева - 300,0 га, Б.Ниязгожаев - 2000,0 га, Г.Нуртаев - 314,0 га, К.Омаргалиева - 2,0 га, Б.Ошакбаева - 97,0 га, Т.Сепбаев - 1577,8 га, К.Сабыркулов - 421,0 га, А.Тлебаев - 75,0 га, С.Токсанбаева - 1010,8 га, Е.Темирбулатов - 100,0 га, А.Тулебаев - 287,0 га, К.Тлеубердиев - 850,0 га, М.Шокшабаев - 131,0 га. Всего 39742,09 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий планируется восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Улкен-Сулуторского сельского округа на отгонные пастбища Улкен-Сулуторского сельского округа – 51795,1 га, согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Улкен-Сулуторскому сельском
округе на 2022-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Улкен-Сулуторскому сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Улкен-Сулуторского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Д.Абдрахманов

Ескертпе: сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 2050 га Жер кодексінің 84-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алу есебінен және шалғайдағы жайылымдарға мал көшіру арқылы жетіспеушілік азаятын болады.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері бөлігінде ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 3 кесте
Ауылдық округ атауы
Малдың болуы
түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдарды бөлу, (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚ М
ҰҚ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Қорытынды (га)
1
Үлкен-Сұлутөр

Примечание: недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров -2050 га в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса будет уменьшаться за счет выкупа для государственных нужд и путем перевода скота на отгонные пастбища.
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе собственников земельных участков по Улкен-Сулуторскому сельскому округу
Таблица № 3
Наименование сельского округа
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Распределение пастбищ, (га)
Обеспеченность потребности, %
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Үлкен-Сулуторский

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округі
Шартты белгілер:
Үлкен-Сұлутөр ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительны или обводнительные каналы на территории Улкен-Сулуторского сельского округа не имеется.
Улкен-Сулуторский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Улкен-Сулуторском сельском