Меркі ауданы бойынша 2022-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 сәуірдегі № 25-4 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Меркі аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Меркі ауданы бойынша 2022-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың сәулет және құрылыс, энергетиканы, көлік пен байланысты, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлікті дамыту, жер ресурстарын пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
хатшысы М. Көкрекбаев
Меркі аудандық мәслихатының
2022 жылғы 27 сәуірдегі № 25-4
шешіміне қосымша
Ақарал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Ақарал ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақарал ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Меркенскому району на 2022-2024 годы
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 27 апреля 2022 года № 25-4
В соответствии со статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Меркенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый проект по управлении и пользовании пастбищ на 2022-2024 года по Меркенскому району.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по архитектуры и строительства, энергетики, транспорта и связи, развитию сельского хозяйства и предпринимательства, по вопросам использованию земельных ресурсов.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Секретарь районного
маслихата М. Кокрекбаев
Приложение к решению
Меркенского районного
маслихата от 27 апреля 2022
года № 25-4
План по управлению пастбищами и их использованию в Акаральском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в акаральском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон). Зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064). План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории акаральского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақарал ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақарал ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 7581 гектар, оның ішінде егістік –2815,55 га, жайылым жерлері –6125,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –3765,49 гектар;
елді мекендердің жері-3508,5567 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-34,9 гектар;
босалқы жерлер-253,6158 гектар.
Қазақстан Республикасының оңтүстік шығысында, Алатаудың бөктерінде орналасқан. Шығысында Қырғызстан Республикасы Шу облысының Жайыл ауданымен, солтүстік-шығысында облыстың Шу, солтүстігінде Мойынқұм, оңтүстік-батысында Рысқұлов (бұрынғы Луговой) аудандарымен шектеседі. Ауданның оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқара, Қараауыз, Құмбел, Қасқасу, Үңгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан. Ауданның орталығы және солтүстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған.

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или) юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Акаральском сельском округе имеется 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории акаральского сельского округа составляет 7581 га, в том числе пашни-2815,55 га, пастбищных угодий-6125,7 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 3765,49 гектар;
земли населенных пунктов-3508,5567 гектар;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 34,9 гектара;
земли запаса - 253,6158 гектар.
Расположен на юго-востоке Республики Казахстан, в предгорьях Алатау. На востоке Кыргызская Республика граничит с Жайылским районом Чуйской области, на северо-востоке с Чуйским, на севере с Мойынкумским, на юго-западе с Рыскуловским (бывшим Луговым) районами области. Юг района Нагорный. В нем расположены горы Мыскықара, Караауыз, Кумбель, Каскасу, пещерные, цифровые, Шайсандык, Молалы Кыргызского Алатау. Центр и северная часть района равнинные. На севере он впадает в песок Мойынкум. Из недр разведаны строительные материалы, подземные целебные воды (источники Мерке).

Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.
2021 жылдың 1 қарашасына Ақарал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2952 бас, оның ішінде 1437 бас аналық мал, 19271 бас ұсақ мал, 1857 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 6125,7 гектарды құрайды.
Ақарал ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 558 бас, ұсақ қара 6708 бас, 691 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 942 гектарды құрайды.
Ақарал ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 2394 бас, ұсақ қара 12563 бас, 1166 бас жылқы.
Ақарал ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5183,7 гектар жайылымдық жерлер бар.
Ақарал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақарал ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5183,7 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 10120 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 38753,7 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-2394 бас. * 6,2 га/бас.=14842,8 га;
ұсақ мал үшін-12563 бас. * 1,3 га/бас.= 16331,9 га;
жылқы үшін-1166 бас. * 6,5 га / гол.= 7579 га.
14842,8+16331,9+7579=38753,7 га.
Жайылым 320,52 га көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Гулиев Латиф Али Оглы – 15,52 га, Гусейнов Ибрагим Ахметович – 150 га, ӨК "Ақарал" – 155.

Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солонцевые, солонцеватые почвы.
На 1 ноября 2021 года в Акаральском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 2952 голов крупного рогатого скота, в том числе 1437 голов маточного поголовья, 19271 голов мелкого рогатого скота, 1857 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6125,7 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах акаральского сельского округа: КРС-558 голов, МРС-6708 голов, лошадей-691 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 942 гектара.
Поголовье скота у жителей населенных пунктов акаральского сельского округа: КРС-2394 головы, МРС-12563 головы, лошадей-1166 голов.
Всего по акаральскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 5183,7 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В акаральском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Акарал) на площади 5183,7 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 10120 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 38753,7 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 2394 головы. * 6,2 га / гол.=14842,8 га;
для мелкого рогатого скота - 12563 голов. * 1,3 га/гол.= 16331,9 га;
для лошадей - 1166 голов. * 6,5 га / гол.= 7579 га.
14842,8+16331,9+7579=38753,7 га.
Пастбище планируется развернуть на площади 320,52 га, земли КХ, ТОО: Гулиев Латиф Али Оглы – 15,52 га, Гусейнов Ибрагим Ахметович – 150 га, ПК "Акарал" - 155.

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Ақарал ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ақарал ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 9799,48 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Ақарал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Ақарал ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Ақарал ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Гулиев Латиф Али Оглы
15,52
15,52
2
Гусейнов Ибрагим Ахметович
150
150
3
ӨК "Ақарал"
155
155
Қорытынды
320,52
320,52
Ақарал ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде
ІҚМ аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 2 кесте
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Ақарал а.

За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Акаральского сельского округа на отгонные пастбища Акаральского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 9799,48 га согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Акаральском сельском округе
управления и их эксплуатации
к плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории акаральского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории акаральского сельского округа список
Таблица №1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итог (га)
1
Гулиев Латиф Али Оглы
15,52
15,52
2
Гусейнов Ибрагим Ахметович
150
150
3
ПК "Ақарал"
155
155
Всего
320,52
320,52
В разрезе населенных пунктов по Акаральскому сельскому округу Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья КРС
Таблица № 2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
с.Акарал

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақарал ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ақарал ауылдық округінде

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
На территории Акаральского сельского округа имеются оросительные или оросительные каналы.
В Акаральском сельском округе

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ақарал ауылдық округі -9799,48 гектар
6-қосымша
Ақарал ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақарал ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақарал
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Ақермен ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Ақермен ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) ҚазақстанРеспубликасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақермен ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Акаральский сельский округ -9799,48 гектар
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Акаральского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Акаральском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Акарал
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КЖМ – весенне-летний сезон;
ЖКМ – летне-осенний сезон;
ЖМ – летний сезон;
ДҚ – отдыхающий ограждения;
План по управлению пастбищами и их использованию в Акерменском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в акерменском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ " (в редакции нормативных правовых актов зарегистрировано в Реестре государственной регистрации за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акерменского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақермен ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар
Ақермен ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 86593 гектар, оның ішінде егістік – 12834 жайылым жерлері – 25339,2га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25281
елді мекендердің жері- 2544 гектар:
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер- 173 гектар:
Босалқы жерлер- 378 гектар.
Қазақстан Республикасының оңтүстік шығысында, Алатаудың бөктерінде орналасқан. Шығысында Қырғызстан Республикасы Шу облысының Жайыл ауданымен, солтүстік-шығысында облыстың Шу, солтүстігінде Мойынқұм, оңтүстік-батысында Рысқұлов (бұрынғы Луговой) аудандарымен шектеседі. Ауданның оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқара, Қараауыз, Құмбел, Қасқасу, Үңгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан. Ауданның орталығы және солтүстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған.
Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или) юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Акерменском сельском округе имеется 4 сельских населенных пункта
Общая площадь территории акерменского сельского округа составляет 86593 га, в том числе пашни – 12834 пастбищных угодий – 25339,2 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения-25281
земли населенных пунктов-2544 гектара:
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 173 гектара:
Земли запаса - 378 гектаров.
Расположен на юго-востоке Республики Казахстан, в предгорьях Алатау. На востоке Кыргызская Республика граничит с Жайылским районом Чуйской области, на северо-востоке с Чуйским, на севере с Мойынкумским, на юго-западе с Рыскуловским (бывшим Луговым) районами области. Юг района Нагорный. В нем расположены горы Мыскықара, Караауыз, Кумбель, Каскасу, пещерные, цифровые, Шайсандык, Молалы Кыргызского Алатау. Центр и северная часть района равнинные. На севере он впадает в песок Мойынкум. Из недр разведаны строительные материалы, подземные целебные воды (источники Мерке).
Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солончаки, солончаки.

2021 жылдың 1 қарашасына Ақермен ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1170 бас оның ішінде 368 бас аналық мал, 29123 бас ұсақ мал, 1006 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 25339,2 гектарды құрайды.
Ақермен ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 100 бас, ұсақ қара 11138 бас, 301 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 23351 гектарды құрайды.
Ақермен ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1070 бас, ұсақ қара 17985 бас, 705 бас жылқы.
Ақермен ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1988,2 гектар жайылымдық жерлер бар.
Ақермен ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін Ақермен ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1988,2 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 8811 гақұрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 34597 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 1,3 га / бас, жылқы – 6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 1070 бас. * 6,2 га/бас.= 6634 га;
ұсақ мал үшін-17985 бас. * 1,3 га/бас.= 23380,5 га;
жылқыүшін- 705 бас * 6,5 га / гол.= 4582,5 га.
6634+23380,5+4582,5=34597 га.
Жайылым көлемінде 5944 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: А.С.Аспетов – 150 га, М.Құралиев – 170 га, "Меркі асыл тұқымды зауыты" АҚ - 5500 га, Подхоз ПМК - 124 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Ақермен ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ақермен ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 2867 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет
Ақермен ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Ақермен ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Ақермен ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
Жиыны(га)
1
А.С.Аспетов

На 1 ноября 2021 года в Акерменском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 1170 голов крупного рогатого скота, из них 368 голов маточного поголовья, 29123 голов мелкого рогатого скота, 1006 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 25339,2 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах акерменского сельского округа: крупного рогатого скота 100 голов, мелкого рогатого скота 11138 голов, лошадей 301 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23351 гектар.
Поголовье скота у жителей населенных пунктов акерменского сельского округа: крупного рогатого скота 1070 голов, мелкого рогатого скота 17985 голов, лошадей 705 голов.
Всего по акерменскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 1988,2 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В акерменском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в село Акермен по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных составляет 8811 га при норме нагрузки 4 га/голов. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 34597 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов, мелкого рогатого скота – 1,3 га / голов, лошадей-6,5 га/ голов.
Потребность:
Для КРС - 1070 голов. * 6,2 га/голов.= 6634 га;
для мелкого рогатого скота -17985 голов. * 1,3 га/голов.= 23380,5 га;
для лошади - 705 голов * 6,5 га / гол.= 4582,5 га.
6634+23380,5+4582,5=34597 га.
В объеме пастбищ 5944 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: Аспетов А. С.-150 га, Курииев М. – 170 га, АО "Меркенский Племенной завод" - 5500 га, Подхоз ПМК - 124 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Акерменского сельского округа на отгонные пастбища Акерменского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 2867 га
Пастбищ в Акерменском
сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Акерменского сельского округа категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей в разрезе
Шартты белгілер:
Ақермен ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 таблица
Наименование зем лепользова телей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность
пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итоги (га)
1
А.С. Аспе тов

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақермен ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ақермен ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ақермен ауылдық округі-2867 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Ақермен ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақермен ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақермен
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Ақтоған ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Ақтоған ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақтоған ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173.
На территории акерменского сельского округа имеются оросительные или каналы.
В Акерменском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Акерменский сельский округ-2867 гектаров
Условные обозначения:
Приложение 5
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории акерменского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Акерменском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Акермен
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий забор
План по управлению пастбищами и их использованию в Актоганском сельском округе на 2022-2024 годы.
План по управлению пастбищами и их использованию в Актоганском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон).Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Актоганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.
2021 жылдың 1 қарашасына Ақтоған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 4233 бас, оның ішінде 2265 бас аналық мал, 38399 бас ұсақ мал, 2354 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 21170 гектарды құрайды.
Ақтоған ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2831 бас, ұсақ қара 22576 бас, 1221 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 19441 гектарды құрайды.
Ақтоған ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 2002 бас, ұсақ қара 15823 бас, 1133 бас жылқы.
Ақтоған ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1728,9 гектар жайылымдық жерлер бар
Ақтоған ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақтоған ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1728,9 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 7727 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 21 049 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін 470 бас. * 6,2 га/бас.=2914 га;
ұсақ мал үшін-11300 бас. * 1,3 га/бас.= 14,690 га;
жылқы үшін-530 бас. * 6,5 га / гол.= 3445,0 га.
2914+14 690+3445= 21049 га.
Жайылым көлемінде, 1243,46 га.келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: А. Алакозов– 163,96 га, Р. Жабагиева -122га, Н. Омаров – 120 га, Т. Шопшекбаева -100,0 га, С. Мамаев-375 К. Шиников 107,5 К. Тажиева – 155, Т. Усенов – 100 га

Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солончаки, солончаки.
На 1 ноября 2021 года в Актоганском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 4233 голов крупного рогатого скота, в том числе 2265 голов маточного поголовья, 38399 голов мелкого рогатого скота, 2354 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 21170 гектаров.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Актоганского сельского округа: КРС-2831 голов, МРС-22576 голов, лошадей-1221 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 19441 гектар.
Поголовье скота у жителей населенных пунктов Актоганского сельского округа: крупного рогатого скота 2002 голов, мелкого рогатого скота 15823 голов, лошадей 1133 голов.
Всего по Актоганскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 1728,9 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Актоганском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Актоган) на площади 1728,9 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 7727 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 21 049 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
470 голов для КРС. * 6,2 га / гол.=2914 га;
для мелкого рогатого скота-11300 голов. * 1,3 га/гол.= 14,690 га;
для лошадей-530 голов. * 6,5 га / гол.= 3445,0 га.
2914+14 690+3445= 21049 га.
Пастбища площадью 1243,46 гектара. планируется пастьба на земли КХ, ТОО: А. Алакозов - 163,96 га, Р. Жабагиева – 122га, н. Омаров-120 га, т. Шопшекбаева – 100,0 га, С. Мамаев – 375 Нафар Шиников 107,5 К. Тажиева-155, Яъне Усенов-100 га.

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Ақтоған ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ақтоған ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 6484 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Ақтоған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Ақтоған ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Ақтоған ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
Жиыны(га)
1
А. Алакозов

За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Актоганского сельского округа на отгонные пастбища Актоганского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий в количестве 6484 га, согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Актоганском
сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актоганского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Актоганского сельского округа список
№ 1 таблица
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
1
А. Алакозов

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақтоған ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ақтоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ақтоған ауылдық округі -6484 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Ақтоған ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақтоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2025 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақтоған
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Андас батыр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Меркі ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Андас батыр ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
На территории актоганского сельского округа имеются оросительные или оросительные каналы.
В Актоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Актоганский сельский округ -6484 гектар
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Актоганского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Актоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Актоган
ВЛС
ЛС
ОГ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОО - отдыхающий ограждение
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Андас батыр на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Меркенском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон).Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Андас батырского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.
2021 жылдың 1 қарашасына Андас батыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2912 бас, оның ішінде 1605 бас аналық мал, 9192 бас ұсақ мал, 1291 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 19183 гектарды құрайды.
Андас батыр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 259 бас, ұсақ қара 267 бас, 0 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 17462 гектарды құрайды.
Андас батыр ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 2653 бас, ұсақ қара 8925 бас, 1291 бас жылқы.
Андас батыр ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1721,3 гектар жайылымдық жерлер бар.
Андас батыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Андас батыр, Арал кишлак, Гранитогорск, Кызыл кыстак, Чалдовар ауылдарына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1721,3 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 15547,2 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 36442,6га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-2653 бас. * 6,2 га/бас.=16448,6 га;
ұсақ мал үшін-8925 бас. * 1,3 га/бас.= 11602,5 га;
жылқы үшін-1291 бас. * 6,5 га / гол.= 8391,5га.
16448,6+11602,5+8391,5=36442,6га.
Жайылым көлемінде 2974,57 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Абдрасилова Р-100. Абиров Ғазиз Казбекович-650. Абиров Ғазиз Казбекович-128,62. Абиров Ғазиз Казбекович-116,45. Ахмеджанов Д-200. Германов Анатолий Александрович 145. Жексенбаев Нурболат Бимуратович-218. Калкабаев Нариман -200.
Мухамедалиев Адылджан Абды-Мауланович-120. Пралиев Биржан Женисбекович-659,5. Сарсембиева Шарапатхан Рахимназаровна-187. ЖШС "Опытное хозяйство Меркенский"-250.

Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солончаки, солончаки.
На 1 ноября 2021 года в сельском округе Андас батыр (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 2912 голов крупного рогатого скота, в том числе 1605 голов маточного поголовья, 9192 голов мелкого рогатого скота, 1291 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19183 гектара.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Андас батыр: крупного рогатого скота 259 голов, мелкого рогатого скота 267 голов, 0 голов лошадей.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 17462 гектара.
Поголовье скота у населения сельского округа Андас батыр: крупного рогатого скота 2653 голов, мелкого рогатого скота 8925 голов, лошадей 1291 голов.
Всего по Андас батырскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 1721,3 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В сельском округе Андас батыр не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (в с. Андас батыр, Аральское кишлак, Гранитогорское, Кызыл кыстак, Чалдовар) в объеме 1721,3 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 15547,2 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 36442,6 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 2653 голов. * 6,2 га / гол.=16448,6 га;
для мелкого рогатого скота-8925 голов. * 1,3 га/гол.= 11602,5 га;
для лошадей - 1291 голов. * 6,5 га / гол.= 8391,5 га.
16448,6+11602,5+8391,5=36442,6 га.
В объеме пастбищ 2974,57 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: Абдрасилова Р-100. Абиров Ғазиз Казбекович-650. Абиров Ғазиз Казбекович-128,62. Абиров Ғазиз Казбекович-116,45. Ахмеджанов Д-200. Германов Анатолий Александрович 145. Жексенбаев Нурболат Бимуратович-218. Калкабаев Нариман -200. Мухамедалиев Адылджан Абды-Мауланович-120. Пралиев Биржан Женисбекович-659,5. Сарсембиева Шарапатхан Рахимназаровна-187. ЖШС "Опытное хозяйство Меркенский"-250.

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Андас батыр ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Андас батыр ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 12572,63 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Андас батыр ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Андас батыр ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Андас батыр ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жыл қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Абдрасилова Р
100
100
2
Абиров Ғазиз Казбекович

За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Андас батырского сельского округа на отгонные пастбища Андас батырского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 12572,63 га.
Пастбищ в сельском округе Андас батыр
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Андас батырского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Андас батыр
№ 1 кесте
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
Итого (га)
1
Абдрасилова Р
100
100
2
Абиров Ғазиз Казбекович

2022-2024 жылдарға арналған
Андас батыр ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2025
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
3-қосымша
басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдарды және оларды пайдалану
Андас батыр ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
4-қосымша
басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдарды және оларды пайдалану
Андас батыр ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Андас батыр ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Андас батыр ауылдық округінде

На 2022-2024 годы
Схема удобных пастбищеоборотов для сельского округа Андас батыр
Годы
Ограждение 1
Ограждение 2
Ограждение 3
Ограждение 4
2022
весенне летний сезон 1 летний
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий ограждение
2025
отдыхающий ограждение
весенне летний сезон 1 летний
летний сезон 2
осенний сезон 3
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В сельском округе Андас батыр
На 2022-2024 годы
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В сельском округе Андас батыр
На 2022-2024 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
На территории сельского округа Андас батыр имеются оросительные или оросительные каналы.
В сельском округе Андас батыр

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Андас батыр ауылдық округі -12572,63 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Андас батыр ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Андас батыр ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андас батыр
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Аспара ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Меркі ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аспара ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Сельский округ Андас батыр-12572,63 гектара
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории сельского округа Андас батыр, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В сельском округе Андас батыр
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андас батыр
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОЗ - отдыхающий Оабор
План по управлению пастбищами и их использованию в Аспаринском сельском округе на 2022-2024 годы.
План по управлению пастбищами и их использованию в Меркенском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (в редакции нормативных правовых актов (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Аспаринского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

2021 жылдың 1 қарашасына Аспара ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1517 бас, оның ішінде 415 бас аналық мал, 19888бас ұсақ мал, 695 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 15607гектарды құрайды.
Аспара ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 117 бас, ұсақ қара 8236 бас, 305 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13521 гектарды құрайды.
Аспара ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1400 бас, ұсақ қара 11652 бас, 390 бас жылқы.
Аспара ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 2086,6 гектар жайылымдық жерлер бар.
Аспара ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аспара, Қайындысай, Садуакас.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2086,6 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 7593,2га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 26362га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1400бас. * 6,2 га/бас.=8680 га;
ұсақ мал үшін-11652бас. * 1,3 га/бас.= 15147,6 га;
жылқы үшін-390 бас. * 6,5 га / гол.= 2535га.
8680+15147+2535=26362
Жайылым көлемінде3429 гакелесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады:Абдиева Шинаркуль Амиркуловна-100. Рысбай Кенескул-228,05. Арыкбаева Асит Каламбаевна-100.
Бейсенбаева Зухра Туребековна-355. Егембердиева Сара Актаевна-250. Боршеков Ербол-148,95.Егембердиева Сара Актаевна-250.Егембердиева Сара Актаевна-250.Карабай Жексенбек Советханулы-106,71.Кебисбаев Базарбай Калмагамбетович-193. Муратбеков Кайрат-148,13. Муратбеков Кайрат-320. Советов Нургали Советович-100. ӨК "Аспара"-181,4313. ӨК "Аспара"-247,9183. ӨК "Аспара"-769,46.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес,Аспара ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Аспараауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 4164,2 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Аспара ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі

На 1 ноября 2021 года в Аспаринском сельском округе (индивидуальный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 1517 голов крупного рогатого скота, в том числе 415 голов маточного поголовья, 19888 голов мелкого рогатого скота, 695 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15607г.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Аспара: крупного рогатого скота 117 голов, мелкого рогатого скота 8236 голов, лошадей 305 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13521 гектар.
Поголовье скота у жителей населенных пунктов Аспаринского сельского округа: крупного рогатого скота 1400 голов, мелкого рогатого скота 11652 головы, лошадей 390 голов.
Всего по Аспаринскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 2086,6 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Аспаринском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Аспара, Каиндысай, Садуакас.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных на площади 2086,6 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 7593,2 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 26362га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС-1400 голов. * 6,2 га / гол.=8680 га;
для мелкого рогатого скота-11652 голов. * 1,3 га/гол.= 15147,6 га;
для лошадей - 390 голов. * 6,5 га / гол.= 2535га.
8680+15147+2535=26362
В объеме пастбищ планируется выпас 3429 га на земли следующих КХ, ТОО: Абдиева Шинаркуль Амиркуловна-100. Рысбай Кенескул-228,05. Арыкбаева Асит Каламбаевна-100.
Бейсенбаева Зухра Туребековна-355. Егембердиева Сара Актаевна-250. Боршеков Ербол-148,95.Егембердиева Сара Актаевна-250.Егембердиева Сара Актаевна-250.Карабай Жексенбек Советханулы-106,71.Кебисбаев Базарбай Калмагамбетович-193. Муратбеков Кайрат-148,13. Муратбеков Кайрат-320. Советов Нургали Советович-100. ӨК "Аспара"-181,4313. ӨК "Аспара"-247,9183. ӨК "Аспара"-769,46.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Аспаринского сельского округа на отгонные пастбища Аспарааульного округа,согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 4164,2 га.
Пастбищ в Аспаринском сельском округе
управления и их эксплуатации

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Аспара ауылдық округі -4164,2 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Аспара ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Аспара ауылдық округінде
2022-2024жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аспара
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Жамбыл ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбыл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Аспаринский сельский округ-4164,2 гектара
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Аспаринского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Аспаринском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аспара
ВЛС
ЛС
ОГ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОО - отдыхающий ограждение
План по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском районе на 2022-2024 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ " (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

2021 жылдың 1 қарашасына Жамбыл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 7866 бас, оның ішінде 2428 бас аналық мал, 33193 бас ұсақ мал, 3830 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 22310,9 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 6744 бас, ұсақ қара 27503 бас, 3440 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 20924 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1122 бас, ұсақ қара 5690 бас, 390 бас жылқы.
Жамбыл ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1386,9 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жамбыл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жамбыл ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1386,9 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 8615,2 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16888,4 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1122 бас. * 6,2 га/бас.=6956,4 га;
ұсақ мал үшін-5690 бас. * 1,3 га/бас.= 7397 га;
жылқы үшін-390 бас. * 6,5 га / гол.= 2535 га.
6956,4+7397+2535=16888,4 га.
Жайылым көлемінде 1447,83 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: С.Айнаев–107,78 га, А.Алмолдаев -100,0 га, А.Едигеев-100,0 га, М.Наяткадаев-374 га, А.Айбасов -175,49 га, А.Керимов-29,0 га, Д.Молдагулова-128,4 га, А.Райсов-164,45 га, П.Утепбергенов-268,71 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Жамбыл ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Жамбыл ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 7167,37 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
жоспарға
1 – қосымша
Жамбыл ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайыл ым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
Жиыны (га)
1
С.Айнаев

На 1 ноября 2021 года в Жамбылском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 7866 голов крупного рогатого скота, в том числе 2428 голов маточного поголовья, 33193 голов мелкого рогатого скота, 3830 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 22310,9 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жамбылского сельского округа: крупного рогатого скота 6744 голов, мелкого рогатого скота 27503 голов, лошадей 3440 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 20924 гектара.
Поголовье скота в населенном пункте Жамбылского сельского округа: крупного рогатого скота 1122 голов, мелкого рогатого скота 5690 голов, лошадей 390 голов.
Всего по Жамбылскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 1386,9 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Жамбылском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Жамбыл) на площади 1386,9 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 8615,2 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 16888,4 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 1122 головы. * 6,2 га / гол.=6956,4 га;
для мелкого рогатого скота-5690 голов. * 1,3 га/гол.= 7397 га;
для лошадей - 390 голов. * 6,5 га / гол.= 2535 га.
6956,4+7397+2535=16888,4 га.
В объеме пастбищ 1447,83 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: С.Айнаев–107,78 га, А.Алмолдаев -100,0 га, А.Едигеев-100,0 га, М.Наяткадаев-374 га, А.Айбасов -175,49 га, А.Керимов-29,0 га, Д.Молдагулова-128,4 га, А.Райсов-164,45 га, П.Утепбергенов-268,71 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Жамбылского сельского округа на отгонные пастбища Жамбылского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 7167,37 га согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Жамбылском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Жамбылского сельского округа список
№ 1 таблица
Наименование землепользователей земельных участков
Пло щадь паст бищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
Итого (га)
1
С.Айнаев

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жамбыл ауылдық округі -7167,37 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Жамбыл ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Жамбыл ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбыл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Жаңатоған ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Жаңатоған ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ҚазақстанРеспубликасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жаңатоған ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

на 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Жамбылский сельский округ -7167,37 гектар
Условные обозначения:
6-қосымша
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Жамбылского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Жамбылском сельском округе
на 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбыл
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОО - отдыхающий ограждение
План по управлению пастбищами и их использованию в Жанатоганском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в жанатоганском районе на 2022-2024 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2017 от 24 апреля года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ " (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Жанатоганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

Жаңатоған ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 3172 бас, ұсақ қара 13820 бас, 1042 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 4923 гектарды құрайды.
Жаңатоған ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 3181 бас, ұсақ қара 13826 бас, 1045 бас жылқы.
Жаңатоған ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6073 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жаңатоған ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қостоған, Қызылсай, Мыңқазан ауылдарына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 6073 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 10760 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 44488,5 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-3181 бас. * 6,2 га/бас.=19722,2 га;
ұсақ мал үшін-13826бас. * 1,3 га/бас.= 17973,8 га;
жылқыүшін-1045 бас. * 6,5 га / гол.= 6792,5 га.
19722,2+17973,8+6792,5=44488,5га.
Жайылымкөлемінде1119,0 гакелесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: А.Алмолдаев–100 га,Т.Амиркулова-382 га, М.Ахметов-173 га, Ә.Байалі-125 га, А.Мухамедалиев-120 га, А.Сансызбаев-118 га, Шарипов Н.-101 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Жаңатоған ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Жаңатоғанауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 9641 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Жаңатоған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
жоспарға
1 – қосымша
Жаңатоған ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Жаңатоған ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
А.Алмолдаев

Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жанатоганского сельского округа: крупного рогатого скота 3172 голов, мелкого рогатого скота 13820 голов, лошадей 1042 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4923 гектара.
Поголовье скота в населенном пункте Жанатоганского сельского округа: крупного рогатого скота 3181 голов, мелкого рогатого скота 13826 голов, лошадей 1045 голов.
Всего по Жанатоганскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 6073 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Жанатоганском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Костоган, С. Кызылсай, С. Мынказан) на площади 6073 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 10760 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 44488,5 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС-3181 голов. * 6,2 га / гол.=19722,2 га;
для мелкого рогатого скота-13826 голов. * 1,3 га/гол.= 17973,8 га;
лошадей - 1045 голов. * 6,5 га / гол.= 6792,5 га.
19722,2+17973,8+6792,5=44488,5 га.
В объеме пастбищ 1119,0 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: А.Алмолдаев–100 га,Т.Амиркулова-382 га, М.Ахметов-173 га, Ә.Байалі-125 га, А.Мухамедалиев-120 га, А.Сансызбаев-118 га, Шарипов Н.-101 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Жанатоганского сельского округа на отгонные пастбища Жанатоганского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 9641 га.
Пастбищ в Жанатоганском
сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Жанатоганского сельского округа категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей в разрезе на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Жанатоганского сельского округа список
№ 1 таблица
Наи ме нова ние земле поль зо вате лей зе мель ных участ ков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Ло ша дь
Итого (га)
1
А.Ал мол даев

502
2-қосымша
басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдарды және оларды пайдалану
Жаңатоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жаңатоған ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғымаусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2025
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғымаусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
3-қосымша
басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдарды және оларды пайдалану
Жаңатоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
4-қосымша
басқару жөніндегі жоспарға
жайылымдарды және оларды пайдалану
Жаңатоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Жаңатоған ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Жаңатоған ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жаңатоған ауылдық округі-9641 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Жаңатоған ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Жаңатоған ауылдық округінде
2022-2024жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаңатоған
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Меркі аудандық мәслихатының
2022 жылғы 27 сәуірдегі № 25-4
шешіміне қосымша
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Кеңес ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

502
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жанатоганском сельском
округе На 2022-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема удобных пастбищных оборотов для Жанатоганского сельского округа
Годы
Ограждение 1
Ограждение 2
Ограждение 3
Ограждение 4
2022
весенне летний сезон 1 летний
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий ограждение
2025
отдыхающий ограждение
весенне летний сезон 1 летний
летний сезон 2
осенний сезон 3
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жанатоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жанатоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173.
На территории Жанатоганского сельского округа имеются оросительные или оросительные каналы.
В Жанатоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Жанатоганский сельский округ-9641 гектар
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Жанатоганского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Жанатоганском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жанатоган
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОО - отдыхающий ограждение
Приложение к решению
Меркенского районного маслихата
от 27 апреля 2022 года № 25-4
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенесском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Советском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон).Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:

Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.
2021 жылдың 1 қарашасына Кеңес ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2050 бас, оның ішінде 740 бас аналық мал, 17000 бас ұсақ мал, 1350 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 28295,2 гектарды құрайды.
Кеңес ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 668 бас, ұсақ қара 8200 бас, 250 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 23011 гектарды құрайды.
Кеңес ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1382 бас, ұсақ қара 8800 бас, 1100 бас жылқы.
Кеңес ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5284,2 гектар жайылымдық жерлер бар.
Кеңес ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кеңес ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5284,2 көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 12100,8 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 31939 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1382 бас. * 6,2 га/бас.=8568,4 га;
ұсақ мал үшін-8800 бас. * 1,3 га/бас.= 11440 га;
жылқы үшін 1100 бас. * 6,5 га / гол.= 7150 га.
8568,4+11440+7150=27158,4
Жайылым көлемінде 2915 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Ахметжанов Азимхан-392. Косаев Муратбек Сансызбаевич-377. Куттыкадамов Ералы Тулендиевич-104. Сансызбаев Токтар Зауытбекович-322. Сансызбаев Мухтар Акимбекович-201. Сейтказиев Рахат Зауытович-113. Тулеушев Меркитан-103. Тұрлыбаев М. -453. Лебетов Жуман-250. Ахметов Багдат-250. Алгадаев Нурлан-250. Шынасилов А.- 100.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Кеңес ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Кеңес ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 9185,8 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі

Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солончаки, солончаки.
На 1 ноября 2021 года в Кенесском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 2050 голов крупного рогатого скота, в том числе 740 голов маточного поголовья, 17000 голов мелкого рогатого скота, 1350 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 28295,2 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенесского сельского округа: КРС-668 голов, МРС-8200 голов, лошадей-250 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23011 га.
Поголовье скота в населенном пункте Кенесского сельского округа: крупного рогатого скота 1382 голов, мелкого рогатого скота 8800 голов, лошадей 1100 голов.
Всего по Кенесскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 5284,2 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В советском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Кенес) в объеме 5284,2, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 12100,8 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 31939 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 1382 головы. * 6,2 га / гол.=8568,4 га;
для мелкого рогатого скота-8800 голов. * 1,3 га/гол.= 11440 га;
1100 голов для лошадей. * 6,5 га / гол.= 7150 га.
8568,4+11440+7150=27158,4
В объеме пастбищ 2915 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: Ахметжанов Азимхан-392. Косаев Муратбек Сансызбаевич-377. Куттыкадамов Ералы Тулендиевич-104. Сансызбаев Токтар Заводбекович-322. Сансызбаев Мухтар Акимбекович-201. Сейтказиев Рахат Заводович-113. Тулеушев Меркитан-103. Турлыбаев м. -453. Лебетов Жуман-250. Ахметов Багдат-250. Алгадаев Нурлан - 250. Шынасилов А.-100. За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кенесского сельского округа на отгонные пастбища Кенесского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 9185,8 га согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Кенесском сельском округе
управления и их эксплуатации

2021 жылдың 1 қарашасына Меркі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 6636 бас, оның ішінде 2428 бас аналық мал, 11105 бас ұсақ мал, 1462 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 5494,6 гектарды құрайды.
Меркі ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 5495 бас, ұсақ қара 7768 бас, 732 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 5298 гектарды құрайды.
Меркі ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1141 бас, ұсақ қара 3337 бас, 730 бас жылқы.
Меркі ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 196,6 гектар жайылымдық жерлер бар.
Меркі ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Меркі ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 196,6 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 8615,2 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16157,3 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін 1141 бас. * 6,2 га/бас.=7074,2 га;
ұсақ мал үшін-3337 бас. * 1,3 га/бас.= 4338,1 га;
жылқы үшін-730 бас. * 6,5 га /бас.= 4745 га.
7074+4338,1+4745= 16157,3 га.
Жайылым көлемінде 1566,29 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: А. Несипбаев – 750,4 га, К. Несипбаева-163,28 га, Ынтымақ Ш/Қ - 277 га, Достык Ш/Қ-375,61 га,
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Меркі ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Меркі ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 6606,1 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Меркі ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
жоспарға
1 – қосымша
Меркі ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Меркі ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
Жиы ны (га)
1
А. Несипбаев

На 1 ноября 2021 года в Меркенском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 6636 голов крупного рогатого скота, в том числе 2428 голов маточного поголовья, 11105 голов мелкого рогатого скота, 1462 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5494,6 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Меркенского сельского округа: КРС-5495 голов, МРС-7768 голов, лошадей-732 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5298 га.
Поголовье скота у населения населенного пункта Меркенского сельского округа: крупного рогатого скота 1141 голов, мелкого рогатого скота 3337 голов, лошадей 730 голов.
Всего по Меркенскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 196,6 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Меркенском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Мерке) на площади 196,6 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 8615,2 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 16157,3 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
1141 гол. для КРС. * 6,2 га / гол.=7074,2 га;
для мелкого рогатого скота-3337 голов. * 1,3 га/гол.= 4338,1 га;
для лошадей-730 голов. * 6,5 га / гол.= 4745 га.
7074+4338,1+4745= 16157,3 га.
В объеме пастбищ 1566,29 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: А. Несипбаева-750,4 га, К. Несипбаева-163,28 га, к / Х Ынтымтымак-277 га, к / Х Достык-375,61 га,
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Меркенского сельского округа на отгонные пастбища Меркенского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на 6606,1 га согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Меркенском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Меркенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Меркенского сельского округа список
Таблица № 1
Наиме нование землеполь зовате лей зе мельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
Всего (га)
1
А. Несип баев

Меркі ауылдық округі -6606,1 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Меркі ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Меркі ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Меркі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Ойтал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарғаарналғанжоспар
Ойтал ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ойтал ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

Меркенский сельский округ -6606,1 гектар
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Меркенского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Меркенском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Меркі
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий ограждения
План по управлению пастбищами и их использованию в Ойтальском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Ойтальском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (в редакции нормативных правовых актов (зарегистрировано в реестре государственной регистрации актов за №15090), разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Ойтальского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ойтал ауылдық округі-504,6 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Ойтал ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ойтал ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ойтал
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Тұрар Рысқұлов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Тұрар Рысқұлов ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзібасқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тұрар Рысқұлов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););

на 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Ойтальский сельский округ-504,6 гектара
Шартты белгілер:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Ойтальского сельского округа, на отгонных пастбищах
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Ойтальского сельского округа, на отгонных пастбищах
Шартты белгілер:
В Ойтальском сельском округе
на 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ойтал
ВЛС
ЛС
ОО
ВЛС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОО – отдыхающий ограждение
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Турара Рыскулова на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в районе Турара Рыскулова на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (в редакции нормативных правовых актов (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Турара Рыскулова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););

Климаты континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы –6 – 8°С, шілдеде 20 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері жазық өңірде 200 – 250 мм, таулы өңірде 450 – 500 мм. Негізгі өзендері: Қайнар, Меркі, Ойтал, Аспара және олардың тармақтары Мөңке, Қызтоғансай, Тоғайтал, Қарақау, т.б. Өзендердің барлығы Қырғыз Алатауының солтүстік беткейінен бастау алып ауданның орталық бөлігін кесіп ағатын Қорағаты өзеніне құяды. Тау бөктерінде қара, қызғылт қоңыр, жазықта сұр, бозғылт сұр, шалғынды сұр және құмды топырақ таралған. Кейбір жерлерінде сор, сортаң топырақ кездеседі.
2021 жылдың 1 қарашасына Тұрар Рысқұлов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 3405 бас, оның ішінде 642 бас аналық мал, 16963бас ұсақ мал, 1070 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 13754гектарды құрайды.
Тұрар Рысқұлов ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1414 бас, ұсақ қара 11643 бас, 778бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13167 гектарды құрайды.
Рысқұлов ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1991 бас, ұсақ қара 5320 бас, 292 бас жылқы.
Рысқұлов ауылдық округі бойынша елді мекен шегіндеауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 586,6 гектар жайылымдық жерлер бар.
Тұрар Рысқұлов ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тұрар Рысқұлов ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 586,6 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 6397,6 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 21158,2га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1991 бас. * 6,2 га/бас.=12344,2 га;
ұсақ мал үшін-5320бас. * 1,3 га/бас.= 6916 га;
жылқыүшін-292 бас. * 6,5 га / гол.= 1898 га.
12344,2+6916+1898=21158,2га.
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігін2567,19көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Абдрахманов М.-170. Абилов Қ-1779,95. Алимбеков Батырбек Токшылыкович-236,07. Артикбаев Еспол Джатобаевич-142,28. Арыкбаева Асит Каламбаевна-106,7. Ахметов Куат Расилович-132,19.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Тұрар Рысқұлов ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Тұрар Рысқұловауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 3830,41 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Тұрар Рысқұлов ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі

Климат континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Средняя температура января -6-8°с, июля-20-25°С. среднегодовое количество осадков в равнинном регионе составляет 200 – 250 мм, в горном – 450-500 мм. Основные реки: Кайнар, Мерке, Ойтал, Аспара и их ответвления: Монке, Кызтогансай, Тогайтал, Каракау и т.д. Все реки впадают в реку Корагаты, которая берет свое начало на северном склоне киргизского Алатау и пересекает центральную часть района. В предгорьях распространены черные, красновато-коричневые, на равнинах серые, бледно-серые, лугово-серые и песчаные почвы. В некоторых местах встречаются солончаки, солончаки.
На 1 ноября 2021 года в сельском округе Турар Рыскулов (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 3405 голов крупного рогатого скота, в том числе 642 голов маточного поголовья, 16963 голов мелкого рогатого скота, 1070 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13754 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Турар Рыскулов: крупного рогатого скота 1414 голов, мелкого рогатого скота 11643 голов, лошадей 778 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13167 гектаров.
Поголовье скота в населенном пункте Рыскуловского сельского округа: крупного рогатого скота 1991 голов, мелкого рогатого скота 5320 голов, лошадей 292 голов.
Всего по Рыскуловскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 586,6 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В сельском округе Турара Рыскулова не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Турар Рыскулов) на площади 586,6 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 6397,6 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 21158,2 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС-1991 гол. * 6,2 га / гол.=12344,2 га;
для мелкого рогатого скота-5320 голов. * 1,3 га/гол.= 6916 га;
лошадей - 292 головы. * 6,5 га / гол.= 1898 га.
12344,2+6916+1898=21158,2 га.
На участке 2567,19, планируется выпас на земли КХ, ТОО:Абдрахманов М. -170.Абилов К.-1779,95. Алимбеков Батырбек Токшилыкович-236,07. Артикбаев Еспол Джатобаевич-142,28. Арыкбаева Асит Каламбаевна-106,7. Ахметов Куат Расилович-132,19. За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Турарского Рыскуловского сельского округа на отгонные пастбища Турарского Рыскуловского сельского округа,согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить оставшуюся потребность в 3830,41 га пастбищных угодий.
Пастбищ в сельском округе
Турара Рыскулова
управления и их эксплуатации

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Тұрар Рысқұлов ауылдық округі-3830,41 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Тұрар Рысқұлов ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Тұрар Рысқұлов ауылдық округінде
2022-2024жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тұрар Рысқұлов
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Сарымолдаев ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Сарымолдаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарымолдаев ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Сельский округ Турара Рыскулова-3830,41 гектар
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории сельского округа Турара Рыскулова, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В сельском округе Турара Рыскулова
На 2022-2024годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Т.Рыскулов
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий ограждения
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарымолдаевском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в сарымолдаевском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон). Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарымолдаевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

2021 жылдың 1 қарашасына Сарымолдаев ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 6702 бас, оның ішінде 1584 бас аналық мал, 50800 бас ұсақ мал, 2210 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 17645,7 гектарды құрайды.
Сарымолдаев ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1199 бас, ұсақ қара 34267 бас, 1260 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 16756 гектарды құрайды.
Сарымолдаев округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 5503 бас, ұсақ қара 16533 бас, 950 бас жылқы.
Сарымолдаев ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 889,7 гектар жайылымдық жерлер бар.
Сарымолдаев ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарымолдаев, Екпінді, Ойтал ауылдарына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 17645 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 4574,4 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 61786,5 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-5503 бас. * 6,2 га/бас.=34118,6 га;
ұсақ мал үшін-16533 бас. * 1,3 га/бас.= 21492,9 га;
жылқы үшін-950 бас. * 6,5 га / гол.= 6175 га.
34118,6+21492,9+6175= 61786,5га.
Жайылым көлемінде 2909,0 га келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Б. Байтуленов– 145 га, Ж.Курмангалиева -100 га, А.Мусаханов-150 га, Р.Орманбекова-100,0 га, Б.Шерадзе -123,0 га, Д.Аманбаев-159,0 га, С.Бейсеналиев-155,0 га, Р.Мурадова-101 га, Н.Мырзахметова-109,0 га, С.Шакиев-121,0га, З.Шерадзе-389 га, ЖШС Жылы бұлақ-1257 га.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Сарымолдаев ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Сарымолдаев ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 1665,4 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сарымолдаев ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Сарымолдаев ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Сарымолдаев ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны (га)
1
Б. Байтуленов

На 1 ноября 2021 года в Сарымолдаевском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 6702 голов крупного рогатого скота, в том числе 1584 голов маточного поголовья, 50800 голов мелкого рогатого скота, 2210 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17645,7 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарымолдаевского сельского округа: крупного рогатого скота 1199 голов, мелкого рогатого скота 34267 голов, лошадей 1260 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16756 гектаров.
Поголовье скота в населенном пункте Сарымолдаевского округа: крупного рогатого скота 5503 голов, мелкого рогатого скота 16533 голов, лошадей 950 голов.
Всего по Сарымолдаевскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 889,7 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Сарымолдаевском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан" О пастбищах " по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Сарымолдаев, С. Екпинды, С. Ойтал) на площади 17645 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 4574,4 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 61786,5 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС-5503 голов. * 6,2 га / гол.=34118,6 га;
для мелкого рогатого скота - 16533 голов. * 1,3 га/гол.= 21492,9 га;
для лошадей-950 голов. * 6,5 га / гол.= 6175 га.
34118,6+21492,9+6175= 61786,5 га.
В объеме пастбищ 2909,0 га планируется выпас на земли КХ, ТОО: Б. Байтуленов– 145 га, Ж.Курмангалиева -100 га, А.Мусаханов-150 га, Р.Орманбекова-100,0 га, Б.Шерадзе -123,0 га, Д.Аманбаев-159,0 га, С.Бейсеналиев-155,0 га, Р.Мурадова-101 га, Н.Мырзахметова-109,0 га, С.Шакиев-121,0га, З.Шерадзе-389 га, ЖШС Жылы бұлақ-1257 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Сарымолдаевского сельского округа на отгонные пастбища Сарымолдаевского сельского округа необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 1665,4 га согласно приложению 5 к настоящему плану.
Пастбищ в Сарымолдаевском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарымолдаевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории Сарымолдаевского сельского округа
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
1
Б. Байтуленов

Сарымолдаев ауылдық округі -1665,4 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Сарымолдаев ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Сарымолдаев ауылдық округінде
2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сарымолдаев
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Сұрат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Сұрат ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сұрат ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

Сарымолдаевский сельский округ -1665,4 гектар
Условные обозначения:
Приложение 6
Поголовье сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Сарымолдаевского сельского округа
Условные обозначения:
В Сарымолдаевском сельском округе
На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2024 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сарымолдаев
ВЛС
ЛС
ОГ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОГ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС-весенне-летний сезон;
ЛОС-летне-осенний сезон;
ЛС-летний сезон;
ОГ - отдыхающий ограждение
План по управлению пастбищами и их использованию в Суратском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в суратском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (нормативный зарегистрировано в Реестре государственной регистрации правовых актов за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории испрашиваемого сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);

2021 жылдың 1 қарашасына Сұрат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2106 бас, оның ішінде 530 бас аналық мал, 12398бас ұсақ мал, 1162 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 19261гектарды құрайды.
Сұрат ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 43 бас, ұсақ қара 208 бас, 57 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 17988 гектарды құрайды.
Сұрат ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 2063 бас, ұсақ қара 12190 бас, 1105 бас жылқы.
Сұрат ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1273,8 гектар жайылымдық жерлер бар.
Сұрат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сұрат ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1273,8 көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 870,8 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 35820,1га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-2063 бас. * 6,2 га/бас.=12790,6 га;
ұсақ мал үшін-12190бас. * 1,3 га/бас.= 15847 га;
жылқыүшін-1105 бас. * 6,5 га / гол.= 7182,5га.
12790,6+15847+7182,5=35820,1
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 1348,68 га көлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Алтынбаев Ахан Коктеубаевич-129,35. Найзакулов Аманбек-434,24. Нурланкулов Ханапия Солтанаевич-100. Нурланкулов Ханапия Солтанаевич-226. Шайхиев Канат Кеналиевич-246,59. "Сыпатай Батыр" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі-212,5
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Сұрат ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Сұратауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 477,88 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сұрат ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Сұрат ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Сұрат ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Алтынбаев Ахан Коктеубаевич

На 1 ноября 2021 года в Суратском сельском округе (индивидуальный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 2106 голов крупного рогатого скота, в том числе 530 голов маточного поголовья, 12398 голов мелкого рогатого скота, 1162 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19261г.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах суратского сельского округа: крупного рогатого скота 43 головы, мелкого рогатого скота 208 голов, лошадей 57 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 17988 га.
Поголовье скота у жителей населенных пунктов суратского сельского округа: крупного рогатого скота 2063 голов, мелкого рогатого скота 12190 голов, лошадей 1105 голов.
Всего по суратскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 1273,8 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В суратском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Сурат) в объеме 1273,8, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 870,8 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 35820,1 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
КРС -2063 голов. * 6,2 га/голов.=12790,6 га;
МРС-12190 голов. * 1,3 га/голов.= 15847 га;
Лощадь-1105 голов. * 6,5 га / голов.= 7182,5га.
12790,6+15847+7182,5=35820,1
Сформированную потребность пастбищных угодий планируется выпасать на площади 1348,68 га, земли КХ, ТОО:Алтынбаев Ахан Коктеубаевич-129,35, Найзакулов Аманбек-434,24, Нурланкулов Ханапия Солтанаевич-100. Нурланкулов Ханапия Солтанаевич-226. Шайхиев Канат Кеналиевич-246,59. товарищество с ограниченной ответственностью" Сыпатай Батыр " -212,5
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Суратского сельского округа на отгонные пастбища Суратского сельского округа,согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность в 477,88 га пастбищных угодий.
Пастбищ в Суратском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории суратского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Собственники земельных участков на территории суратского сельского округа список
№ 1 таблица
Наименование землепользователей земельных участков
Площа дь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны (га)
1
Алтынбаев Ахан Коктеубаевич

2022-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Сұрат ауылдық округі-477,88 гектар
Шартты белгілер:
6-қосымша
Сұрат ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Сұрат ауылдық округінде
2022-2024жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сұрат
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Тәтті ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Тәтті ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тәтті ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша););
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша););

На 2022-2024 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 5
Суратский сельский округ-477,88 гектара
Условные обозначения:
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории суратского сельского округа, на отгонных пастбищах
Условные обозначения:
В Суратском сельском округе
На 2022-2024годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Сұрат
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КЖМ – весенне-летний сезон;
ЖКМ – летне-осенний сезон;
ЖМ – летний сезон;
ДҚ – отдыхающий забор
План по управлению пастбищами и их использованию в Таттинском сельском округе на 2022-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Таттинском районе на 2022-2024 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (в редакции нормативных правовых актов зарегистрировано в Реестре государственной регистрации за №15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Таттинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););

2021 жылдың 1 қарашасына Тәтті ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 3468 бас, оның ішінде 1043 бас аналық мал, 25207 бас ұсақ мал, 1138 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 30435,7 гектарды құрайды.
Тәтті ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1546 бас, ұсақ қара 16692 бас, 606 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 26420 гектарды құрайды.
Тәтті ауылдық округінің елді мекен тұрғындарындағы мал басы: ірі қара 1922 бас, ұсақ қара 8515 бас, 532 бас жылқы.
Тәтті ауылдық округі бойынша елді мекен шегінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 4015,7 гектар жайылымдық жерлер бар.
Тәтті ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тәтті ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4015,7 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 11901,2 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 26443,9 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 6,2 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 1,3 га / бас., жылқы –6,5 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1922 бас. * 6,2 га/бас.=11916,4 га;
ұсақ мал үшін-8515 бас. * 1,3 га/бас.= 11069,5 га;
жылқы үшін-532 бас. * 6,5 га / гол.= 3458 га.
11916,4+11069,5+3458= 26443,9 га.
Жайылым көлемінде 2764,64 келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Б. Аманбек– 257,0 га, А.Райжан -320,0 га, Н.Арын-671,0 га, К.Исраил-142,0 га, К.Айдар -145,0 га, А.Кумбел-645 га, К.Медерхан-153,0 га, М.Азамат-129,64 га, О.Чабан-202,0 га, М.Саржанов-100,0 га,
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Тәтті ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Тәтті ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 9136,56 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Тәтті ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2024 жылдарға арналған
жоспарға
1 – қосымша
Тәтті ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Тәтті ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Б. Аманбек

На 1 ноября 2021 года в Таттинском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 3468 голов крупного рогатого скота, в том числе 1043 голов маточного поголовья, 25207 голов мелкого рогатого скота, 1138 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 30435,7 га.
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Таттинского сельского округа: крупного рогатого скота 1546 голов, мелкого рогатого скота 16692 голов, лошадей 606 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 26420 гектаров. Поголовье скота у жителей населенных пунктов Таттинского сельского округа: крупного рогатого скота 1922 голов, мелкого рогатого скота 8515 голов, лошадей 532 голов.
Всего по Таттинскому сельскому округу в пределах населенного пункта имеется 4015,7 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
В Таттинском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Татты) в объеме 4015,7 га, при норме нагрузки 4 га/голов потребность составляет 11901,2 га. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 26443,9 га, при норме нагрузки на голову КРС 6,2 га / голов., Мелкий рогатый скот - 1,3 га / гол., лошадей -6,5 га / гол.
Потребность:
Для КРС - 1922 гол. * 6,2 га / гол.=11916,4 га;
для мелкого рогатого скота-8515 голов. * 1,3 га/гол.= 11069,5 га;
лошадей-532 головы. * 6,5 га / гол.= 3458 га.
11916,4+11069,5+3458=26443,9 га.
На пастбищном участке 2764,64 планируется выпас на земли КХ, ТОО: Б. Аманбек-257,0 га, А. Райжан-320,0 га, Н. Арын-671,0 га, К. Израиль-142,0 га, К. Айдар-145,0 га, А. Кумбель-645 га, К. Медерхан-153,0 га, М. Азамат-129,64 га, О. Чабан-202,0 га, М. Саржанов-100,0 га,
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Таттинского сельского округа на отгонные пастбища Таттинского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему плану, необходимо возместить остальную потребность пастбищных угодий на площади 9136,56 га.
Пастбищ в Таттинском сельском округе
управления и их эксплуатации
к плану на 2022-2024 годы
Приложение 1
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Таттинского сельского округа на основании правоустанавливающих документов в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Таттинского сельского округа
№ 1 кесте
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
1
Б. Аманбек