Шу ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Шу аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 шілдедегі № 32-6 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Шу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шу ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған ауыл, ауылдық округтердің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Ақсу ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес 2-қосымшасына;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Алға ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Балуан Шолақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Бірлікүстем ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Далақайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Дулат ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес Ескі Шу ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес Жаңа жол ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
10) осы шешімнің 10-қосымшасына сәйкес Жаңақоғам ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
11) осы шешімнің 11-қосымшасына сәйкес Көкқайнар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
12) осы шешімнің 12-қосымшасына сәйкес Қорағаты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
13) осы шешімнің 13-қосымшасына сәйкес Өндіріс ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
14) осы шешімнің 14-қосымшасына сәйкес Қонаев ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
15) осы шешімнің 15-қосымшасына сәйкес Тасөткел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2022-2023 годы
Решение Шуского районного маслихата Жамбылской области от 29 июля 2022 года № 32-6
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Шуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в селах и сельских округах Шуского района на 2022-2023 годы согласно приложениям к настоящему решению:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому сельскому округу согластно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актобинскому сельскому округу согластно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу согластно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Балуан Шолакскомусельскому округу согластно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Бирликустемскому сельскому округу согластно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Далакайнарскому сельскому округу согластно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Дулатскому сельскому округу согластно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по Ески- Шускому сельскому округу согластно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Жана жолскому сельскому округу согластно приложению 9 к настоящему решению;
10) план по управлению пастбищами и их использованию по Жанакогамскому сельскому округу согластно приложению 10 к настоящему решению;
11) план по управлению пастбищами и их использованию по Коккайнарскому сельскому округу согластно приложению 11 к настоящему решению;
12) план по управлению пастбищами и их использованию по Корагатинскому сельскому округу согластно приложению 12 к настоящему решению;
13) план по управлению пастбищами и их использованию по Ондирискому сельскому округу согластно приложению 13 к настоящему решению;
14) план по управлению пастбищами и их использованию по селу Конаев согластно приложению 14 к настоящему решению;
15) план по управлению пастбищами и их использованию по Тасоткелскому сельскому округу согластно приложению 15 к настоящему решению;

16) осы шешімнің 16-қосымшасына сәйкес Төле би ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
17) осы шешімнің 17-қосымшасына сәйкес Шоқпар ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Шу аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет, салық, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, қоғамдық тәртіпті сақтау, табиғатты пайдалану, өнеркәсіп салаларын, құрылысты, көлікті, байланысты, энергетиканы жетілдіру, ауыл шарашылығы мен кәсіпкерлікті, жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шу аудандық мәслихатының
хатшысы Ж. Әбенов
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі № 32-6
шешіміне 1- қосымша
Ақсу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);

16) план по управлению пастбищами и их использованию по Толе бийскому сельскому округу согластно приложению 16 к настоящему решению;
17) план по управлению пастбищами и их использованию по Шокпарскому сельскому округу согластно приложению 17 к настоящему решению;
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономике, финансов, бюджету, налогу, развитию местного самоуправления, природопользованию, промышленности, строительства, транспорта, связи, сельского хозяйства и предпринимательства и рассмотрению проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Шуского
районного маслихата Ж. Абенов
Приложение 1 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года № 32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Аксуском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аксуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Ақсу ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақсу ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 31 302,4 гектар, оның ішінде егістік – 13576,3 га, жайылым жерлері – 12247,4 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 22762,0 гектар;
елді мекендердің жері –2077 гектар;
барлық басқа да жерлер – 1737,0 га;
қордағы жерлер – 659,26 гектар.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Ақсу ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Қырғыз Алатауы мен Үңгірлі, Терскей тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -10, -150С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт наурыз айының екінші жартысы мен сәуір айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 90 – 120 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 110-130 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +25, +300С құрайды.
Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 150-300 мм. құрайды.
Топырақ негізінен қара кей жерлерде сары, сұрғылт, жалпы құрғақ топырақпен ерекшеленеді. Округ аумағында көп таралған топырақтың ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда сондай-ақ төменгі үстірттерде, ылдиларда таралған. Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар өсіріледі, өйткені күздік бидай қыстың суығын нашар өткізеді. Округтің солтүстік-шығыс бөлігінде, ылғалдың аз түсуіне сәйкес, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Жазық беткейлер жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Ақсу ауылдық округіне қарасты 3 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрігерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры және 1 Сібір ошақтары Ақсу ауылының төменгі жағында ауылдан 1километр жерде орналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басы саны туралы деректер:
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақсу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2960 бас, оның ішінде 1900 бас аналық мал, 14084 бас ұсақ мал, 1553 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақсу ауылында: Жайылым көлемі 950 гектар.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План управления и использования пастбищ:
1. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
2. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
3. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
4. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
6. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
7. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: Аксуском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Аксуского сельского округа 31302,4 гектар, из них пашни – 13576,3 га, пастбищные земли – 12247,4 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 22762,0 гектар;
земли населенных пунктов –2077 гектар;
другие земли– 1737,0 гектар;
земли запаса–659,26 гектар.
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория Аксуского сельского округа в пределах степной зоны континентальный, зима умеренно мягкая, иногда с коротким холодным циклоном, лето знойное. К агроклиматическим показателям и на климатные условия сильно влияют Киргизский Алатау и Унгурли, Терскейские хребеты, которые ближе расположены на территорию округа. В связи с этим зимой и к весне превосходит ветер с востока с холодным циклоном. Средняя температура воздуха в январе месяце составляет – 10; – 15 °C, а в июле месяце +25; +30 °C. Среднегодовое количество осадков составляет 150-300 мм..
Продолжительность безморозных периодов составляет 90-120 дней. Лето жаркое, продолжительность составляет 110-130 дней. Основной сельскохозяйственной деятельностью Аксуского сельского округа является земледелье и животноводство. В разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций, выращивание зерновых культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, кукуруза, арбуз и так далее в том числе для кормления скота выращиваются многолетние травы. В связи с интенсивным развитием скотоводства в районе возрастает объем использование пастбищных угодий. Содержание животных в районе в течении года делится на два вида по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой крупный рогатый скот содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных травы, зерновых культур, которые выращены из плодотворных семян. Рельеф земли Территория округа находится в Восточно-Сибирской низменности, основная часть территории находится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями, Особенность рельефа заключается в том, что основную часть окружают заросли и степи. В различных территориях разбросанные малыми деревьями как тополь и карагач. Природные условия округа включая климат, почву и ландшафт идеально подходят для сельскохозяйственной деятельности. Его плодородная земля очень комфортна для использования и получения естественных и высоко производительных результатов при выращивании различных сельскохозяйственных культур. Микрорельеф, то есть земная поверхность соответствует сложно-системным слоям почвы. Значительная часть поверхности почвы подходит для использования в районе выращивания и уборки сельскохозяйственных культур, обработки почвы и подходит для животноводства, то есть ландшафт очень удобен для механической обработки почв и выращивания сельскохозяйственных продуктов питания. Растения: Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники, и т.д. Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему округа. Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры. Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории округа.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Аксуском сельском округе имеется 3 ветеринарно-санитарных пункта. На территорий округа расположены 1 ветеринарный пункт, 1 яма Беккари для захоронения павших животных и 1 сибирских очага. Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккари.
Данные о поголовье скота:
На 01.01.2022 года в Аксуском сельском округенасчитывается (личное подворье населения и поголовьеКХ) крупного рогатого скота 2960 голов, из них маточное поголовье 1900 голов, мелкого рогатого скота 14084 голов, 1553 головлошадей. Из них:
в селе Аксу: Объем пастбищ 950 гектар.

ірі қара мал 558 бас, оның ішінде аналық мал 300 бас, ұсақ мал 4350 бас, жылқы 558 баc.
Оразалы ауылында: Жайылым көлемі 1252,9 гектар.
ірі қара мал 834 бас, оның ішінде аналық мал 600 бас, ұсақ мал 2885 бас, жылқы 372 бас.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 2202,9 гектарды құрайды.
Ақсу ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1568 бас, аналығы 1000 бас, ұсақ мал 6849 бас, жылқы 623 бас.

крупного рогатого скота 558 головы, из них маточное поголовье 300 голов, мелкого рогатого скота 4350 голов, 558 голов лошадей.
в селе Оразалы: Объем пастбищ 1252,9 гектар.
крупного рогатого скота 834 голов, из них маточное поголовье 600 голов, мелкого рогатого скота 2885 голов, 372 головлошадей.
Общий площадь пастбищ составляет – 2202,9 гектар.
Поголовье вкрестьянских и фермерских хозяйствах Аксуского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1568 голов, из них маточное поголовье 1000 голов, мелкого рогатого скота 6849 голов, 623 голов лошадей.

Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 7596,87 гектарды құрайды.
Ақсу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 12247,4 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2202,9 гектар жайылым бар.
Жайылуға шығатын мал көлемі:
Ақсу ауылдық округінде МІҚ-дан 4-табын, жылқыдан 10-үйір, уақ малдан 7-отар жайылуға шығады.
Ақсу ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Ақсу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақсу, Оразалы а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2202,9 га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8х4 га. /900 бас болғанда қажеттілік 2880га. құрайды. 2880 га - 2202,9га = 677,1 га қажеттілік шығады. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Мал саны, бас
Елді-мекен атауы
МІҚ
Уақ мал
Жылқы
барлығы
Оның ішінде сыртқа шығатындар
МІҚ
Уақ
Жылқы
Барлығы
1
Ақсу

Площадь пастбищь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7596,87 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аксускому сельскому округу имеются всего 12247,4 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2202,9 гектар пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
Аксуском сельском округе имеется 4-стада КРС, 10-стада лошадей, 7-отара МРС.
В Аксуском сельском округе нет культурных и аридных пастбищ.
В Аксуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Аксу, с.Оразалы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2202,9 га, потребностьсоставляет2 880 га, при норме нагрузки0,8х4 га. / 900 голов. Из 2880 га - минусовать 2202,9 га = потребность пастбищь составляет 677,1 га. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Количество животных, гол.
Наименование поселков
КРС
МРС
Лошади
Всего
Из них на отдаленных выпасе
КРС
МРС
Лошади
Всего
1
Аксу

жылқы үшін–355 бас* (1*4) га. / бас =1420 га.
2720+2492+1420 = 6632,0 га.
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігі6632,0 га.көлемінде болып тұр. Одан елді мекеннің жайылымы 2202,9га алып тастасақ =4429,1 га жетіспейтін жайылымдық жер шығып тұр.
Осы қажеттілік жайылыммен ауыл тұрғындарын қамтамасыз ету үшін төмендегі шаруа қожалықтарынан Мемлекет мұқтажы үшін жалпы көлемі 1681,68 га жайылымдық жерді қайтарып алу қажеттігі туындап отыр, олар:
1. "Жеті жар" ш/қ Садыков Абдрештен 209,0 га жайылымдық жер;
2. "Дайырбек" ш/қ Ихласов Азаматтан 412,6 га жайылымдық жер;
3. "Малик-Айдар" ш/қ Ниязбеков Мәліктен 36 га жайылымдық жер;
4. "Едіге" ш/қ Шауенов Нұрмаханнан 348,7 га жайылымдық жер;
5. "Манапбай" ш/қ Бошқаев Манапбайдан 38,4 га жайылымдық жер;
6. "Ескендір" ш/қ Бошқаев Төлеуханнан 115,78 га жайылымдық жер;
7. "Беріктас" ш/қ Кошаулиев Жасұланнан 521,2 га жайылымдық жер;
Жалпы барлығы қайтаруға жататын жайылымдық жер: 1681,68 га құрайды.
Барлық жетіспейтін жайылым 4429,1 га -1681,68 га =2747,42 га қалады.
Осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, 2747,42 га жетіспейтін жайылымды Ақсу ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Ақсу ауылдық округінің шалғайдағы 1151,4 га жайылымдарына ауыстыру есебінен 2747,42-1151,4=1596,02 га болып жетіспеушілік азаяды. Жайылымдық жерлердің қалған жетіспеушілігін 1596,02 га өтеу қажет.
Осы 1596,02 га жайылымдық жетіспеген ауыл тұрғындарының мал көлемі округтегі 83 шаруа қожалықтардың жайылымына 7596,87 га жерге келісім-шарт Меморандум жасалып, сол жерлерге жайылады деп шешілді.
Шешу жолдары:
Ақсу ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымды:
1. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 2202,9га;
2. Жайылатын мал саны – 850 бас елді мекеннің сиыры;
3. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару,
7 шаруа қожалықтың – 1681,68 га. жайылым жерлерін қайтарудан;
4. Ақсу ауылдық округінің елді-мекеннің жайылым жер телімдерін сауынды малдарға босатып, бойдақ малдарды шалғайдағы жайылымдарға ауыстырып жаю мақсатында ҚР Жер кодексінің 36-бабына сәйкес ауылдық округі аумағындағы ауданның жер қорынан маусымдық жайылымдыққа су астында қалатын Казводхоз жері-1151,4 га. жер телімдерінен;
5. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі көп көлемді жайылым жерлері бар ірі шаруа қожалықтардың 7596,87 га. болатын жерлеріне МІҚ-150 бас, Уақ мал-1500 бас, жылқы-130 бас шаруалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;

для лошадей–355гол.* (1*4) га. / бас = 1420 га.
2720++2492+1420 = 6632,0 га.
Сложивщаяся потребность пастбищных угодий составляет в размере 6632,0 га. От потребности 6632,0 га -2202,9 га=4429,1 га выходит недостающее количествопастбищь. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд от нижеперечисленных 7 крестьянских хозяйств которые расположены и находятся на 5-7 радиусе округа, общее количество земель 1681,68 га:
1. к/х "Жеті жар" Садыков Абдреш 209,0 га пастбищные земли;
2. к/х "Дайырбек" Ихласов Азамат 412,6 га пастбищные земли ;
3. к/х "Малик-Айдар" Ниязбеков Малик 36 га пастбищные земли ;
4. к/х "Едіге" Шауенов Нурмахан 348,7 га пастбищные земли;
5. к/х "Манапбай" Бошқаев Манапбай 38,4 га пастбищные земли ;
6. к/х "Ескендір" Бошқаев Төлеухан 115,78 га пастбищные земли;
7. к/х "Беріктас" Кошаулиев Жасулан 521,2 га пастбищные земли ;
Всего земли подлежащее к изьятию за счет выкупа земель для государственных нужд составляет 1681,68 га. Из всего недостающего количества пастбищь 4429,1 га - 1681,68 га =2747,42 га остается.
В соответствии с Приложением 6 к настоящему Плану недостающее пастбище 2747,42 га решается за счет перевода скота местного населения на отдаленные пастбища Аксуского сельского округа на земли Казводхоза 1151,4 га; 2747,42 га - 1151,4 га=1596,02 га. Остальные потребности пастбищь 1596,02 га должны быть удовлетворены.
Остаток 1596,02 га недостающее пастбище решҰн с составлением договора-меморандума с 83 крестьянскими хозяйствами на площадь пастбищь 7596,87 га для выпаса сельскохозяйственных животных населения.
Способы решенияпастбищ в Аксуском сельском округе выглядит следующим образом:
1. При имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов – 2202,9 га;
2.Выпас КРС /маточные коровы/ – 850 голов;
3. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 от населенного пункта, 7крестьянских хозяйств - всего 1681,68 га.возвращение пастбищ;
4. В соответствии со статьей-36 Земельного кодекса Республики Казахстан под сезонные пастбища отведено земли Казводхоза1151,4 га на территории Аксуского сельского округа;
5. Есть потребность в выделении пастбищ в округе крупных фермерских хозяйств с крупными пастбищами в 7596,87 га. путем подписания меморандума о совместном выпасе сельскохозяйственных животных и местного поголовья местных фермеров - 150 голов крупного рогатого скота, 1500 голов мелкого рогатого скота - 130 голов лошадей;

6. Шаруа қожалықтардың егістік алқаптарға еккен дақылдарының бірінші орыннан кейін (егінді жинап болғаннан соң) 997,3 га. жерге МІҚ-210 бас, уақ мал-800бас ауыл шаруашылығы жануарлары жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
Барлығы қажетті жайылым жерлер 4429,1 га. жоғарыда көрсетілген тармақшалардан өтелетін болады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Ақсу ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақсу ауылдық округінде Ақсу және Оразалы елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 2202,9 га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 7596,87 га. Ауылшаруашылық алқаптарының төңірегінде орналасқан запастағы жер қорының 659,26 га. жайылым жерлері қарастырылған.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
І Қ М
Ұ Қ М
Жы
лқы
Жи ыны (га)
1
Сайлиев А.
50
10
70
10

6. 997,3 га. после первого места (после сбора урожая) посевов сельскохозяйственных культурпутем подписания меморандума о выпасе 210 голов крупного рогатого скота и 800 голов мелкого рогатого скота;
Все необходимые пастбище будут возмещены 4429,1 га из вышеуказанных подразделов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
В Аксуском сельском округе расположены поселки Аксу и Оразалы, площадь пастбищ этих населенных пунктов составляет 2202,9га, площадь пастбища принадлежащих фермерским хозяйствам составляет 7596,87 га. С запасного земельного фонда расположенного в округе площадь предусмотренных участков для пастбищ составляет 659,26 га.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Список собственников земельных участков на территории Аксуского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Сайлиев А.
50
10
70
10

Утельбаев Н.- 19,5га; Туяқбаев Болатхан- 54,1га;
Барлығы: - 7202,47 га
114 %
Барлығы
8 5 0
6 230
355
0,8* 4
0,1*4
1* 4
2 720
2 492
1 420
6 632, 0
10 086 га
100%
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақсу ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Ақсу және Оразалы ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 2202,9 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Ақсу округіндегі жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 7596,87 га және запастағы жер қорының 659,26 га жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 997,3 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ малдары жайылатындығы жоспарланған.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкішекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақсу ауылдық округі бойынша ішкі жайылымдарға Ақсу, Оразалы ауылдарынан шығатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда 2202,9га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылады. Ақсу округіндегі жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 7596,87 га және запастағы жер қорының 659,26 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 997,3 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ малдары шілде айынан бастап жайылады.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақсу ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Ақсу ауылы Ақсу су қоймасынан Оразалы каналы арқылы және оразалы ауылы Сарғау су қоймасынан Атбашы каналдары арқылы су алады. Одан бөлек тағы да Ақсу ауылы жанынан Ақсу өзені, Қарабалта өзендері ағып жатыр. Оразалы ауылының жанынан Шу өзені ағып жатыр. Бұл өзендер егістерді суландыруға және малдың су ішуіне қолайлы жағдай туғызуда.
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Утельбаев Н.- 19,5га; Туяқбаев Болатхан- 54,1га;
Всего: - 7202,47 га
87 %
114 %
Итого
8 5 0
6 2 3 0
355
0,8* 4
0,1*4
1* 4
2 720
2 492
1420
6 632,0
10 086 га
100%
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
В целях удобного пользования пастбищами в Аксуском сельском округе планируется пасти стада крупного рогатого скота и овец из поселков Аксу и Оразалы весной и летом до осени на пастбище площадью 2202,9 га. На пастбищах землепользователей с которыми заключен меморандум, расположенных на территорий округа с площадью 7596,87 га, а так же на землях земли запаса площадью 659,26 га, в весенне-летние периоды будут постись одиночные животные (крупный рогатый скот, овцы, лошади) до осени. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйств сбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 997,3 га.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Поголовье крупного рогатого скота и овец из сел Кольбастау и Талапты Аксуского сельского округа будут пастись весной и летом до осени на внутренних пастбищах площадью 2202,9 га. На пастбищах землепользователей с которыми заключен меморандум, расположенных на территорий округа с площадью 7596,87 га, а так же на землях земли запаса округа площадью 659,26 га, в весенне-летние периоды будут пастись одиночные животные (крупный рогатый скот, овцы, лошади) до осени. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйств сбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 997,3 га.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Водообеспеченность сельскохозяйственных животных на территории Аксуского сельского округа хорошее. На территории Аксуского сельского округа имеется 2 канала (Оразалы, Атбашы) водоснабжения, в которых были проведены ремонтные работы и очищены. Скот села Аксу пьет воду из канала Оразалы, сельскохозяйственные животные села Оразалы пьет воду из канала Атбашы. Кроме этого вблизи поселка Аксу стекает река Аксу и река Кара-Балта. Вблизи поселка Оразалы батыр стекает река Шу. Эти река хорошо способствует водоснабжению полей и сельскохозяйственных животных.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Условные обозначения:
Пояснительная

Ақсу ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Ақсуауылдық округіне қарасты 2 Атбашы және Оразалы каналы орналасқан.Оразалы (сол жақ бөлігі, 5 шқ.) және Атбашы (оң жақ бөлігі, 6 шқ.). Жалпы ағын су Ақсу және Сарғау су қоймаларынан бастау алып, магистральды канал арқылы келіп, Оразалы және Атбашы каналына жіберіледі. Екі каналға да тазалау-жөндеу жұмыстары жүргізілген. Ақсу ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Оразалы каналынан және ауыл маңынан ағып жатқан Ақсу, Қара-балта өзендерінен, Тасөткел су қоймасының суынан ішеді. Ал, Оразалы ауылының падаға шығарылатын ауыл шаруашылығы жануарлары суды Атбашы каналынан және ауыл маңынан ағып жатқан Шу өзенінен, Тасөткел су қоймасының суынан ішеді.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақсу ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін Тасөткел су қоймасының су астында қалатын Казводхоздың жерін жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 1151,4 га және бойдақ малдарды орналастыру бойынша 5-7 радиус бойынша қайтарылатын 521,2 га , запастағы жер қорының 659,26 га жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 997,3 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ малдары шілде айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі, жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді және ауыл тұрғындарының мал басын жаюға да, көбейтуге де ықпалы мол болады.
Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 997,3 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ малдары шілде айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Ақсу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақсу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақсу
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 2 - қосымша

Водообеспеченность скота в Аксуском сельском округе на хорошем уровне. В Аксуском сельском округе имеется 2 канала: Оразалы (левая часть, 5 км)и Атбашы (правая часть, 6 км). На территорий округа имеется два водохранилищье "Аксу" и "Саргау". Из этих водохранилищь в основном стоки поступают по магистральному каналу и вливаются в каналы Оразалы и Атбашы. Обе каналы были отремонтированы и очищены.Животноводство села Аксу (крупный рогатый скот, овцы, лошади) пьют воду из этого Оразалы канала и из реки Аксу и Кара-Балта, который стекает возле села, также из воды водохранилищь Ташуткеля. А в селе Оразалы (крупный рогатый скот, овцы, лошади) пьют воду из Атбашы канала и из реки Шу который стекает возле поселка, также из воды водохранилищь Ташуткеля.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
За размещение скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лицне обеспеченных пастбищамив Аксуском сельском округевесной на пастбищах выпускаются крупный рогатый скот, овцы, лошади из следующих земли: земли Казводхоза 1151,4 га, по возврату земли 5-7 радиусов по распределению молодняка 521,2 га, и земли запаса 659,26 га, подписание меморандума с пастбищными 7596,87 га землепользователями расположенными на территорий округа. Осенью после сбора урожая 997,3 гасельхозугодий будет подписан меморандум с руководителями фермерских хозяйств. После расчистки пахотных земель крупный рогатый скот, овец и коз с июля переведут на пастбища.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Внутренние и внешние границы выпаса скота определяются из этих пояснительных подпунктов указанных выше, а также способствует полному обеспечению оросительной системы и устранению недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В Аксуском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Аксуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аксуский с/о
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 2 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года № 32-6

Ақтөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақтөбе ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;

План по управлению пастбищами и их использованию в Актобинском сельском округе на 2022-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жуалынском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
1. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;

2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақтөбе ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Ақтөбе ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 110264,85 га, оның ішінде егістік – 6710 га, жайылым жерлері – 33466,4га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 23393га;
елді мекендердің жері - 4101 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 81,4 га;
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтөбе ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +24,5 +25,50С құрайды.
Топырақ негізінен төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұртопырағы мен солтүстік ашық сұр топырағы.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Ақтөбе ауылдық округіне қарасты 5 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пункті, 1 өлексе малдарды тастайтын Жөнбай шұңқыры және 3 Сібір ошағы (Тоғыз – 28км, Үштөбе – 55 км, Шошалы – 35км аралықта) Ақтөбе ауылының солтүстік батысында орналасқан. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Жөнбай шұңқырына салынады.
Мал басы саны туралы деректер:

2. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
3. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
4. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
6. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
7. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальной единице: В Актобинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Актобинского сельского округа110264,85 га, из них пашни – 6710га, пастбищные земли – 33466,4га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –23393га;
земли населенных пунктов –4101га;
земли промышленности, транспорта, связи, космоса, обороны, национальной безопасности и других несельскохозяйственных целей –81,4 га;
Геоботаническое состояние:
По природным условиям территория Актюбинского сельского округа находится в пределах степной зоны, а расположение Шу-Илийских гор оказывает существенное влияние на агроклиматические показатели и климатические условия. Зимой преобладают восточные ветры с повторяемостью от 30 до 60% из-за азиатского циклона. В результате зима в районе холодная, а средняя температура составляет -7-100С.
Весеннее время характеризуется неустойчивым тепловым режимом. Последние заморозки могут повториться во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 140-180 дней. Лето жаркое, продолжительностью 120-140 дней. Высокие температуры сопровождаются засушливой погодой. Средняя температура июля +24,5+25,50С.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Актюбинском сельском округе имеется 5 ветеринарно-санитарных пунктов. На северо-западе поселка Актобе расположены 1 ветеринарная станция, 1 жонбайская яма для захоронения павших животных и 3 сибирских очага (Тогыз - 28 км, Уштобе - 55 км, Шошалы - 35 км). Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Жонбай.
Данные о поголовье скота:

2021 жылдың 31 желтоқсанына Ақтөбе ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 4805бас, оның ішінде аналық мал 1854 бас, 53940 бас ұсақ мал, 853 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақтөбе ауылында: Жайылым көлемі 5477,4 гектар.
ірі қара мал 841бас, оның ішінде аналық мал 335 бас, ұсақ мал 9243 бас, жылқы 277 баc.
Жайылымға шығатын мал саны:
Ақтөбе ауылдық округінде МІҚ-дан 2 табын, жылқыдан 3 үйір, уақ малдан 3 отар жайылуға шығады.
Ақтөбе ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Ақтөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақтөбе ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3762,4 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 5477,4га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін жер учаскелерін Мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер учаскелерін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару есебінен толықтыру қажеттілігі жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3762,4га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы – 1 га/ бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік анықтау:
ІҚМ үшін - 405 бас * 0,8 = 324 * 4= 1296 га;
ұсақ мал үшін - 5116 бас * 0,1= 511,6 * 4 = 2046,4 га;
жылқы үшін - 105 бас * 1 га / бас = 105 * 4 = 420 га;
324+511,6+105 * 4 = 3762,4 га
Дегенмен, елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан 2 шаруа қожалықпен, атап айтқанда, ШҚ "Бейбіт" - 113,8 га, және ШҚ "Мырза" - 866,18 га, барлығы 979,88 га болатын жерлеріне шаруалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандум жасалды.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 – қосымша
Ақтөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақтөбе ауылдық округінде Ақтөбе елді мекені орналасқан, осы елді мекеннің жайылым жері 3859га құрайды, Ақтөбе ауылдық округінің елді-мекенінің жайылымына "Шу ауданы" жер қорынан 1618,443 га қосылды.
Ақтөбе ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақтөбе ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелер ітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
КХ "Жидебай"

По состоянию на 31 декабря 2021 года в Актюбинском сельском округе (ЛПХ) имеется 4805 голов крупного рогатого скота, в том числе маток 1854 головы, мелкого рогатого скота 53940 голов, лошадей 853 головы. Включая:
В поселке Актобе: Площадь пастбищ 5477,4 га.
841 голов крупного рогатого скота, в том числе 335 голов овец, 9243 головы мелкого рогатого скота, 277 голов лошадей.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Актюбинском сельском округе будет выпасаться 2 стада крупного рогатого скота, 3 стада лошадей, 3 стада мелкого рогатого скота.
Привитых и засушливых пастбищ в Актюбинском сельском округе нет.
В Актюбинском сельском округе отсутствуют сервитуты для перегона скота.
На основании изложенного, в соответствии со статьей 15 Закона РК "О пастбищах" для нужд местного населения (поселок Актобе) в количестве 3762,4 га для содержания самок дойных животных, с нормой нагрузки 4 га/голова 5477,4 га.Нет необходимости восполнять существующую потребность в пастбищах насильственным отчуждением земель или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земель в общественное пользование.
Потребность пастбищ для выпаса прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 3762,4 га при норме нагрузки 0,8 га/голову на голову крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота - 0,1 га/голову, лошадей - 1 га/голову.
За исключением удаленного зимнего скота:
Определение потребности:
Для крупного рогатого скота - 405 голов * 0,8 = 324 * 4 = 1296 га;
для мелкого рогатого скота - 5116 голов * 0,1 = 511,6 * 4 = 2046,4 га;
для лошадей - 105 голов * 1 га / голова = 105 * 4 = 420 га;
324 + 511,6 + 105 * 4 = 3762,4 га
Однако имеются 2 хозяйства, расположенные в радиусе 5-7 км от населенного пункта, в частности, хозяйство "Бейбит" - 113,8 га, и хозяйство "Мырза" - 866,18 га, всего 979,88 га. подписано о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинсокм сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) пастбищ на территории Актюбинского сельского округа по категориям земель, землевладельцам и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
В Актюбинском сельском округе расположен населенный пункт Актобе, пастбища данного населенного пункта составляют 3859 га, к пастбищам населенного пункта Актюбинского сельского округа добавлены 1618,443 га из земельного фонда "Шуского района".
В сельском округе Актобе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже существующим дорогам между земельными участками.
Список владельцев земельных участков на территорий Актобинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
М Р С
Лошади
К Р С
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
КХ "Жидебай"

841
9243
277
1296
2046,4
420
3762,4
100
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Ақтөбе ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3859 га және Шу ауданы жер қорынан қосылып берілген 1618,443 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдарының ортақ жайылатындығы жоспарланған.
Ақтөбе ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Ақтөбе ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3859 га және Шу ауданы жер қорынан қосылып берілген 1618,443 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Ақтөбе ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақтөбе ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Қорағаты өзенінен алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме

841
9243
277
1296
2046,4
420
3762,4
100
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного использования пастбищ в Актюбинском сельском округе до осени планируется выпас крупного и мелкого рогатого скота села Актобе в весенне-летний период на 3859 га пастбищных земель населеного пункта и 1618,443 га пастбищ отданных от земельного фонда "Шуского района" до осеннего сезона. Между местным исполнительным органом и с руководителями крестьянских хозяйств был составлен меморандум, в осеннее время года, после уборки пашни, находящейся в хозяйственном владении, планируется совместная пастьба КРС, МРС и лошадей.
В сельском округе Актобе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже существующим дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного использования пастбищ в Актюбинском сельском округе до осени планируется выпас крупного и мелкого рогатого скота села Актобе в весенне-летний период на 3859 га пастбищных земель населеного пункта и 1618,443 га пастбищ отданных от земельного фонда "Шуского района" до осеннего сезона. Между местным исполнительным органом и с руководителями крестьянских хозяйств был составлен меморандум, в осеннее время года, после уборки пашни, находящейся в хозяйственном владении, планируется совместная пастьба КРС, МРС и лошадей.
В сельском округе Актобе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже существующим дорогам между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
Территорию Актюбинского сельского округа по орошению или обводнению занимает река Корагаты.
Условные обозначения:
Пояснительная

Ақтөбе ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Ақтөбе ауылдық округіне қарасты Қорағаты өзенінен3 бағытқаканалағылады. Шығыс, Орталық және Батыс. Жалпы ағын су Қорағаты каналы арқылы келіп, осы 3 каналға бөлінеді. Ақтөбе ауылының малы осы каналдардан толықтай жеткілікті су ішеді.
Ақтөбе ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории Актюбинского сельского округа находится на среднем уровне. В Актюбинском сельском округе от реки Корагаты протекает канал в 3 направлении. Восточный, Центральный и Западный. Общий сток поступает через канал накопителя и делится на эти 3 канала. Скот села Актобе пьет из этих каналов достаточно воды.
В сельском округе Актобе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже существующим дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың 5-7 шақырым радиустағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін 2 шаруа қожалықтың 979,88га жайылым жеріне халықтың ортақ малын маусымды жаюға меморандум жасалды.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 – қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Ақтөбе ауылдық округінің жайылым жеріне Шу ауданы жер қорынан қосылған 1618,443 га жайылым жер, жайылым жетіспеу қажеттілігінің болдырмауына септігін тигізді.
Ақтөбе ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ақтөбе ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақтөбе
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 3- қосымша
Алға ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

В Актюбинском сельском округе подписан меморандум о сезонном выпасе 979,88 га пастбищ 2 фермерских хозяйств для размещения скота на пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, в радиусе 5-7 км.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
1618 443 га пастбищ, присоединенных к пастбищам Актюбинского сельского округа из земельного фонда Шуского района, позволили избежать потребности в пастбищах.
В Актюбинском сельском округе отсутствуют признаки специальных скотоводческих дорог, которые выпасаются по давно установленным дорогам между участками земли.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Актобинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
Сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Актобе
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Алға ауылдық округінде 3ауылдық елді мекен бар.
Алға ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 81131.12 гектар, оның ішінде егістік – 9163 га, жайылым жерлері – 69011.0027 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 9895гектар;
елді мекендердің жері –3780гектар;
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Алғаауылдық округінің аумағыдала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша агроклиматтық ауданда: құрғақ қалыпты жылыконтиненталды: қысы қатаң, қарлы борандар көп байқалады, кей жылдары көктемде селдер жүреді, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -19, -26 градус, шілде айы +24, +30 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 300-500 мм. құрайды.
Топырақ негізінен сары топырақ және құмақ шөлейт болып екіге бөлінеді. Округ аумағынанҚорағаты өзені ағып сары топырақпен құмақ шөлейт жерлерді бөліп тұр, оңтүстік шығысы сары топырақ болса, солтүстік батысы құмақ шөлейт.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайсыз әсер етеді. Негізінен округтің оңтүстік-шығыс бөлігінде күздік және жаздық дәнді дақылдар өсіріледі. Өңірімізде жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым жерлержеткілікті ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Алға ауылдық округіне қарасты 1 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры Алға ауылы менЖайсанстансасының ортсындаорналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
8. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
9. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
10. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
11. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
12. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
13. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
14. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: Алгинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Алгинского сельского округа81131.12 гектар, из них пашни 9163га, пастбищные земли – 69011.0027.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 9 895 гектар;
земли населенных пунктов –3780гектар;
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория Алгинского сельского округа в пределах степной зоны континентальный, зима умеренно мягкая, лето знойное. Средняя температура воздуха в январе месяце составляет – 6 – 9 °C, а в июле месяце +23-26 °C. Среднегодовое количество осадков составляет 150-300 мм..
Основной сельскохозяйственной деятельностью Алғинского сельского округа является земледелье и животноводство. В разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций, выращивание зерновых культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, кукуруза, арбуз и так далее в том числе для кормления скота выращиваются многолетние травы. В связи с интенсивным развитием скотоводства в районе возрастает объем использование пастбищных угодий.
Содержание животных в районе в течении года делится на два вида по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой крупный рогатый скот содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных трави зерновых культур, которые выращены из плодотворныхсемян
Рельеф земли
Территория округа находится в Восточно-Сибирской низменности, основная часть территории находится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями, Особенность рельефа заключается в том, что основную часть окружают заросли и степи. В различных территориях разбросанные малыми деревьями как тополь и карагач Природные условия округа включая климат, почву и ландшафт идеально подходят для сельскохозяйственной деятельности. Его плодородная земля очень комфортна для использования и получения естественных и высоко производительных результатов при выращивании различных сельскохозяйственных культур.
Микрорельеф, то есть земная поверхность соответствует сложно-системным слоям почвы. Значительная часть поверхности почвы подходит для использования в районе выращивания и уборки сельскохозяйственных культур, обработки почвы и подходит для животноводства, то есть ландшафт очень удобен для механической обработки почв и выращивания сельскохозяйственных продуктов питания.
Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники, и т.д.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему округа.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории округа.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Алгинском сельском округе имеется 1 ветеринарно-санитарных пункта. В поселка Алга расположены 1 ветеринарная пункт, 1 яма Беккари для захоронения павших животных.
Данные о поголовье скота:

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Алға ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Алға ауылдық округінде Алға, Жайсан, Сауытбек елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 3780га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 20383 га.
Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 2 кесте
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Алға а.

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Пояснительная
В Алгинском сельском округе расположены поселки Алга, Жайсан, Сауытбек площадь пастбищ этих населенных пунктов составляет 3780 га, площадь пастбища принадлежащих фермерским хозяйствам составляет 20383 га.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья КРС по Алгинскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Обеспеченность потребности,
%
Излишки, (га)
1
с.Алга

2070
325
0,8*4
1040
+1030
100
-1030
2
Жайсан.
810
270
0,8*4
864
-54
96
-
3
Сауытбек .
900
210
0,8*4
672
+228
100
228
Барлығы
3780
478
0,8*4
3520
- 2 859
98,7
-
Ескертпе: сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны 2859 га.
Алға ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері бөлігінде ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 3 кесте
Елді мекен
Малдың болуы
түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдарды бөлу
Қажеттіліктіңқамтамасызетілуі, %
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Қо рытын ды (га)
1
Алға ауылы.
158
180
108
0,8*4
0,1*4
1*4
505, 6
72
432
1 009, 6
Дауылбаев Мурат -314,8
Мазов Махамбет -504,8
Қорытынды: -819,6
2
Жайсан.
263
1825
3
0,8*4
0,1*4
1*4
841, 6
730
12
1 583, 6
Толашев Серик -669,2 Нурманбетов Талгат -239 Құрман Алмас -20,6
Қорытынды: -928,8
3
Сауытбек ауылында
345
923
57
0,8*4
0,1*4
1*4
1 104
369, 2
228
1 701, 2
Тулебаев Кайрат -722,8 Кайракпаев Толобай -25 Копбаев Садыкбай -96,2 Абуов Орынбек -204,8 Копбаев Кайсар -27,8
Қорытынды: -1076,6
Жалпы
766
2928
168
2451,2
1171,2
672
4 294, 4
2825
Алға ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Алға ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін АлғаЖайсан Сауытбек ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3780 га, Сауытбек ауылында шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 1441 га, жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Алға ауылдық округінің малдары маусымдық жайылымға шықпай-ақ округ төңірегінде жайылымдар жеткілікті.
Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Алғаауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Қорағаты өзенімен Қайыңды өзенінен алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Алға ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Алға ауылдық округінен өтетін Қорағаты өзенінен Алға, Жайсан, Сауытбек елді мекендерінің (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Қорағаты өзенінен су ішеді.
Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Алға ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін Сарғау бөктерінде орналасқан 6410 га жайылым жерге МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылымға орналастырылады.
Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Алға ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Алға ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды бсқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ескі шу
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 4 қосымша
Балуан Шолақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Балуан Шолақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

2070
325
0,8*4
1040
+1030
100
-1030
2
с.Жайсан
810
270
0,8*4
864
-54
96
-
с,Сауытбек
900
210
0,8*4
672
+228
100
228
Барлығы
3780
478
0,8*4
3520
- 2 859
98,7
-
Примечание: Недостающее количество 2859 га. пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет выкупа для государственных нужд согласно подпункту 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного пользования пастбищами в Алгинском сельском округе планируется пости стада крупного рогатого скота и овец из поселков Алга Жайсан Сауытбек весной и летом до осени на пастбище площадью 3780 га.На пастбищах землепользователейс которыми заключен меморандум, площадью 1441 га. а так жена землях лесного фонда и земли запаса площадью 1000 га, в весенне-летние периоды будут постись одиночные животные (крупный рогатый скот, овцы, лошади) до осенний. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйств сбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 6410 га.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного пользования пастбищами в Алгинском сельском округе планируется пости стада крупного рогатого скота и овец из поселков Алга Жайсан Сауытбек весной и летом до осени на пастбище площадью 3780 га. На пастбищах земле пользователей с которыми заключен меморандум, площадью 1441 га. а так же на землях лесного фонда и земли запаса площадью 1000 га, в весенне-летние периоды будут постись одиночные животные (крупный рогатый скот, овцы, лошади) до осенний. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйств сбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 6410 га.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Водообеспеченность сельскохозяйственных животных на территории Алгинского сельского округа средняя. На территории Алгинского сельского округаимеется 2 канала 1 река (Жайсан Луговой и Корагаты) водоснабжения, в которых были проведены ремонтные работы. Скот села Алға и Сауытбек пьет воду из этих двух каналов.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водообеспеченность скота в Алгинского сельского округа средняя. На территории Алгинского сельского округаимеется 2 канала 1 река (Жайсан Луговой и рКорагаты) водоснабжения, в которых были проведены ремонтные работы. Скот села Алға и Сауытбек пьет воду из этих двух каналов. (средняя часть, 18 км). В основном стоки поступают по реке Шу в Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вАлгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
За размещение скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лицне обеспеченных пастбищамив Алгинском сельском округевесной на пастбищах выпускаются крупный рогатый скот, овцы, лошади из следующих земли лесного фонда и земли запаса 1000 га, подписание меморандума с пастбищными 1441 га. землепользователями расположенными.возле с Алга Жайсан Сауытбек Осенью после сбора урожая 6410 га. сельхозугодий будет подписан меморандум с руководителями фермерских хозяйств. После расчистки пахотных земель крупный рогатый скот, овец и коз с июля переведут на пастбища.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Внутренние и внешние границы выпаса скота определяются из этих пояснительных подпунктов указанных выше, а также способствует полному обеспечению оросительной системы и устронению недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В Алгинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
К Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Алгинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
ЕскиШускомуакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 4 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Балуан Шолакском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории ЕскиШускомуакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы
деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды-және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас
топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деркетерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарды жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Балуан Шолақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Балуан Шолақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 100815,1 га, жалпы егістік-2989,9 га, оның ішінде суармалы – 558га, жайылым жерлері-93924 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –55 938,8гектар;
елді мекендердің жері-14 501га
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-446 гектар;
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Балуан Шолақ ауылдық округінің аумағы қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30% дан60 % аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План управления и использования пастбищ:
15. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
16. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
17. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
18. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
19. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
20. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
21. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по Балуан Шолакскам сельском округе имеет 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Балуанского Шолакского сельского округа составляет 100815,1 га, общая площадь пашни - 2989,9 га, в том числе орошаемых – 558 га, пастбищные земли-93924 га.
По категориям земели подразделяются на::
земли сельскохозяйственного назначения -55 938,8 гектар;
земли населенных пунктов-14 501 га
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения-446 гектаров;
Геоботаническое состояние:
Геоботаническое состояние:
По природным условиям территория Балуанского Шолакского сельского округа в зимний период под влиянием азиатского циклона преобладает ветер восточного направления с повторяемостью от 30% до 60%. Вследствие этого зима на территории района холодная и средняя температура воздуха составляет-7-10 С.

Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 100-120 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 130-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +25,5 +300С құрайды.
Топырақ негізінен төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұртопырағы мен солтүстік ашық сұртопырағы.
Ветеринариялық-санитарлық объектілер:
Балуан Шолақ ауылдық округіне қарасты 1 ветеринарлық-санитарлық объекті орналасқан. 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқырының құжаттары рәсімделуде.
Мал басы саны туралы деректері:
2022 жылдың 1 қаңтарына Балуан Шолақ ауылдық округінің жалпы мал басы: ірі қара 2642 бас, ұсақ мал-37820 бас, жылқы-1965 бас;
Оны ішінде; 2022 жылдың 1 қаңтарына Балуан Шолақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара-863 бас, ұсақ мал-9958 бас, жылқы -578 бас бар.
Оның ішінде: Балуан Шолақ ауылдық округінде барлығы:(ШҚ мал саны)
ірі қара мал -1179 бас, (оның ішінде аналық мал -1047 бас), ұсақ мал -27862 бас, жылқы -1387 бас.
Жайылым көлемі-13917гектар.
Балуан Шолақауылдықокругібойыншаауылшаруашылығымалдарынқамтамасызетуүшінбарлығы 52100 гектар жайылымдықжерлер бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Балуан Шолақ ауылдық округінде МІҚ-4 табын, жылқыдан – 10 үйір, уақ малдан- 10 отар жайылуға шығады.
Балуан Шолақ ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Балуан Шолақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Балуан Шолақ, Жиделі) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойыншаауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13917 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 13917га, ІҚМ басына жүктеме нормасы *0,8* 4 га/ бас болғанда., Ұсақ мал – *0,1* 4га/ бас, жылқы –*1* 4 га / бас.
Қажеттілік:
МІҚ үшін-863 бас. *0,8*4 га/бас.=2761,6 га;
ұсақ мал үшін-9958 бас. * 0,1*4 га/бас.= 3983,2 га;
жылқыүшін-578бас. * 1*4 га / бас.=2312 га.

Весеннее время отличается неустойчивым теплым режимом. Последнее морозное время можно повторить во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 100-120 дней. Лето жаркое, продолжительность 130-140 дней. Высокая температура воздуха сопровождается сухой погодой. Средняя температура июля составляет +25,5 +300С.
Почвы в основном четырех видов. Это: темно-коричневая, светло-коричневая, обычная Северная серая почва и Северная светло-серая почва.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Балуан Шолакском сельском округе расположен 1 ветеринарно-санитарный станция. Документы яма Беккари оформляются, в которую сбрасывают труп животных.
Данные о численности поголовья:
На 1 января 2022 года общее поголовье скота в Балуан Шолакском сельском округе: крупный рогатый скот-2642 голов, мелкий рогатый скот-37820 голов, лошади-1965 голов;
В том числе: на 1 января 2022 года в Балуанском Шолакском сельском округе (личный подворье населения) поголовье крупного рогатого скота-863 голов, мелкого рогатого скота-9958 голов, лошадей-578 голов.
В том числе: в Балуан Шолакском сельском округе всего: (количество скота КХ)
крупный рогатый скот -1179 голов, (в том числе маточное поголовье -1047 голов), мелкий рогатый скот -27862 голов, лошади -1387 голов.
Площадь пастбищ-13917гектаров.
Всего по Балуан Шолакскому сельскому округу имеется 52100 гектаров пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Балуан Шолакском сельском округе выпасаются 4 стада-КРС, лошади – 10 стада-лощадей,10 отара-МРС.
В Балуан Шолакском сельскомокруге нет культурных и аридных пастбищ.
В Балуан Шолакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" не возникает необходимости по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (Балуан Шолак, Жидели) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных на площади 13 917 га, при норме нагрузки 4 га/голов.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 13917 га, при норме нагрузки на голову КРС *0,8* 4 га/ голов., Мелкий рогатый скот- * 0,1 * 4ГА/ голова, лошадь–*1* 4 га / голов.
Потребность:
Для КРС-863 голов. *0,8 * 4 га / голов.=2761,6 га;
для мелкого рогатого скота-9958 голов. *0,1 * 4 га / голов.= 3983,2 га;
для лошадей-578 голов. * 1 * 4 га / голов.=2312 га.

2761,6+3983,2+231,3=9056,8 га.
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігін754,42 гакөлемінде, келесішаруа қожалықтармен А.Дүмшебаев–465,98га, Б.Елеусинов-76,22га, С.Ашимханова-212,22га болатын жайылымдық жерлеріне меморандумға отырып мал жаю жоспарланады.
Барлығы-754,42 га.
Осы Жоспардың 5–қосымшасына сәйкес, Балуан Шолақауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Балуан Шолақауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен "Ерназар-Теңлік" ЖШС-ң жер қорындағы 9800 га жайылымдық жерлер әкімшіліктің жер қорына алынды.
Шешу жолдары:
Балуан Шолақ ауылдық округіне қарасты 5-7 радиустағы 3 шаруа қожалығының жалпы алаңы-754,42 га жайылымдық жерлері ауыл әкімімен шаруа қожалық басшысының арасында меморандум жасау арқылы ауыл тұрғындарының малдарының жайылуына рұқсат етіледі. Балуан Шолақ ауылдық округіне қарасты "Ерназар-Теңлік" ЖШС-ң жер қорындағы 9800 га жайылымдық жерлер әкімшіліктің жер қорына алынды.
Балуан Шолақа уылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 – қосымша
Балуан Шолақ ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Балуан Шолақ ауылдық округінде Балуан Шолақ және Жиделі елді мекендері орналасқан. Осы елді мекендердің жайылым жерлері 13 917 га құрайды.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Абдисаев Кабыл

2761,6+3983,2+231,3=9056,8 га.
Исходя из сложившейся потребности пастбищных угодий планируется выпас скота на площади 754,42 га, следующими крестьянскими хозяйствами на пастбищных угодьях: А. Думшебаев–465,98 га, Б. Елеусинов-76,22 га, С. Ашимханова-212,22 га.
Всего-754,42 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Балуанского Шолакского округа на отгонные пастбища Балуанского Шолакского сельского округа из земельного фонда ТОО "Ерназар–Тенлик" изъято 9800 га пастбищных угодий в земельный фонд администрации согласно с Приложением -5 к настоящему плану.
Способы решенияпастбищ в Балуан Шолакском сельском округе выглядит следующим образом:
Пастбищные угодья площадью 754,42 га 3 крестьянских хозяйств в радиусе 5-7 от сельского округа Балуан Шолак допускается выпас скота сельского населения путем заключения меморандума между акимом села и главой крестьянского хозяйства. В земельном фонде ТОО "Ерназар-Тенлик" Балуан Шолакского сельского округа изъято 9800 га пастбищных угодий.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Балуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Балуан Шолакского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
В Балуан Шолакском сельском округе расположены населенные пункты Балуан Шолак и Жидели. Площадь пастбищ этих населенных пунктов составляют 13 917 га.
В Балуан Шолакском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не установлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельным участкам.
Список собственников земельных участков на территории Балуан Шолакского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Из ли ш ки па стби щ, (га)
КРС
К Р С
МРС
Лошади
КРС
ҰҚМ
Жылқы
І Қ М
К Р С
М Р С
Лошади
1
Абдисаев Кабыл

9 9 5 8
5 7 8
*0,8 *4
*0,1 *4
*1*4
2 7 6 1, 6
3 983, 2
2 312
9 056, 8
Абдисаев Кабыл-272,37
Абитбеков Жексенбек-337,95
Абитбеков Сырым-427,23
Абуев Нұрлан-36,53. 140
Абуев Нұрбол-224,2
Алиябаров Бекзатхан-150,77
Альдибаев Серик-400. 864
Асанов Айдархан-200
Ахметов Сейтхасым-60
Ахманбетова Мария-1571,56
Ашимханова Сандуғаш-212,72
Багимбеков Мадихан-191,67
Баетов Айдар-366,23. 49. 525,08.
Баетов Ериккул-106,7. 32
Байжуманов Айдар-389,94
Батай мұхамед Карим-114,6. 114,6. 114,6.
Бекназарова Шолпан-151,37. 119,41. 132,8.
Белеков Бесіншібай-85,75
Бухарбаев Рамазан-114,9. 66,9
Даберова Раушан-150
Джакубеков Дуйшен-110
Думшебаев Алқалы-110,98. 355. 1153. 120. 100
Думшебаев Жайлаубек-166,94. 15. 40.
Елеусинов Бағдат-76,2. 47,8. 21,98. 182,74.
Әбдрасыл Нұрқия-2578,8.
Жансейтов Асет-100
Жесенов Амангелды-343,13
Джумбасова Райхан-100
Калыков Бакытжан-925
Карамолдаев Нурым-1103
Карамолдаев Толеу-280
Касимов Тохиржан-866
Кенжебеков Марал-1187,3
Кеншимова Рыскуль-93,59. 1
Кондыбаев Ерден-151,17. 121,6.104,26. 72,44.
Кулжабаев Еркин-47,92
Кунчаев Болат-747
Мадалиев Сагадат-276. 1000
Мадыханов Бакытхан-77,70. 27. 255
Матышев Асылхан-1000
Матышев Адилет-254,75
Ильясов Болат-191. 278,16.
Молдабаев Отан-285. 278
Молдагайсаев Алтынбек-176,54
Мусакулов Бейсенқұл-244,36. 96,6.
Мусакулова Мария-201,77.
Мухаметжанова Кларасеткина-70
Мухатаева Келис-1000
Омарбаев Бегалы-470. 140
Оспанова Айгуль-150.
Пантаев Картайган-202,70
Сабеков Дихан-110
Сағындыков Марат-285,18. 164. 653
Сагындыкова Лаура-888,58. 553,59.
Сазев Ермек-216,85. 408,3
Сауриков Мурат-1445.
Сейтбаев Муратбек-586
Смагулов Догдырбек-18
Смагулов Алибек-50
Смагулова Турсынкуль-250
Сугурбаев Марат-60
Танекеев Ардак-200
Тансыков Ергазы-100
Тастанов Галымжан-50,44
Темирболатов Асет-141,23
Мухатаева Хабира-48
Тулеубаев Шалхар-717
Турсынбеков Уалихан-146,28
Уалиев Сагынтай-370,15. 3,70. 1500
Увалиев Ерлан-307,6. 500
Усикбаев Дархан-374,5. 178,7. 223,56.
Шагиреева Кенесит-55,91. 75,27.
Шатанов Жолдыбек-1015. 71,14.
Ядаева Малкан-75,14. 5,85. 95,03.
Қортынды:41831,70
Жалпы
8 6 3
9 9 5 8
5 7 8
*0,8 *4
*0,1 *4
*1*4
2 7 6 1, 6
3 983, 2
2 312
9 056, 8
Балуан Шолақа уылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Балуан Шолақ ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Балуан Шолақ және Жиделі ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары елді мекендердің 13917 га. жайылым жерлеріне жайылуы жоспарланған. Балуан Шолақ ауылдық округіне қарасты Балуан Шолақ және Жиделіауылдарында орналасқан жайылым жер пайдаланушыларменмеморандумға тұру 754,42 га болатын жайылым жерлергебойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдар шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 754,42 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақа уылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Балуан Шолақ ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Балуан Шолақ және Жиделі ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары елді мекендердің 13917 га. жайылым жерлеріне жайылуы жоспарланған. Балуан Шолақ ауылдық округі бойынша Балуан Шолақ және Жиделі ауылдарында орналасқан жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 754,42 га жайылым жерлеріне бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 754,42 га егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақа уылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Балуан Шолақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Ақтөбе каналыбар.
Балуан Шолақ ауылдық округі
Шартты белгілер:
Түсіндірме

9 9 5 8
578
*0,8* 4
*0,1* 4
*1*4
2 7 6 1, 6
3 983, 2
2 312
9 056, 8
Абдисаев Кабыл-272,37
Абитбеков Жексенбек-337,95
Абитбеков Сырым-427,23
Абуев Нұрлан-36,53. 140
Абуев Нұрбол-224,2
Алиябаров Бекзатхан-150,77
Альдибаев Серик-400. 864
Асанов Айдархан-200
Ахметов Сейтхасым-60
Ахманбетова Мария-1571,56
Ашимханова Сандуғаш-212,72
Багимбеков Мадихан-191,67
Баетов Айдар-366,23. 49. 525,08.
Баетов Ериккул-106,7. 32
Байжуманов Айдар-389,94
Батай мұхамед Карим-114,6. 114,6. 114,6.
Бекназарова Шолпан-151,37. 119,41. 132,8.
Белеков Бесіншібай-85,75
Бухарбаев Рамазан-114,9. 66,9
Даберова Раушан-150
Джакубеков Дуйшен-110
Думшебаев Алқалы-110,98. 355. 1153. 120. 100
Думшебаев Жайлаубек-166,94. 15. 40.
Елеусинов Бағдат-76,2. 47,8. 21,98. 182,74.
Әбдрасыл Нұрқия-2578,8.
Жансейтов Асет-100
Жесенов Амангелды-343,13
Джумбасова Райхан-100
Калыков Бакытжан-925
Карамолдаев Нурым-1103
Карамолдаев Толеу-280
Касимов Тохиржан-866
Кенжебеков Марал-1187,3
Кеншимова Рыскуль-93,59. 1
Кондыбаев Ерден-151,17. 121,6.104,26. 72,44.
Кулжабаев Еркин-47,92
Кунчаев Болат-747
Мадалиев Сагадат-276. 1000
Мадыханов Бакытхан-77,70. 27. 255
Матышев Асылхан-1000
Матышев Адилет-254,75
Ильясов Болат-191. 278,16.
Молдабаев Отан-285. 278
Молдагайсаев Алтынбек-176,54
Мусакулов Бейсенқұл-244,36. 96,6.
Мусакулова Мария-201,77.
Мухаметжанова Кларасеткина-70
Мухатаева Келис-1000
Омарбаев Бегалы-470. 140
Оспанова Айгуль-150.
Пантаев Картайган-202,70
Сабеков Дихан-110
Сағындыков Марат-285,18. 164. 653
Сагындыкова Лаура-888,58. 553,59.
Сазев Ермек-216,85. 408,3
Сауриков Мурат-1445.
Сейтбаев Муратбек-586
Смагулов Догдырбек-18
Смагулов Алибек-50
Смагулова Турсынкуль-250
Сугурбаев Марат-60
Танекеев Ардак-200
Тансыков Ергазы-100
Тастанов Галымжан-50,44
Темирболатов Асет-141,23
Мухатаева Хабира-48
Тулеубаев Шалхар-717
Турсынбеков Уалихан-146,28
Уалиев Сагынтай-370,15. 3,70. 1500
Увалиев Ерлан-307,6. 500
Усикбаев Дархан-374,5. 178,7. 223,56.
Шагиреева Кенесит-55,91. 75,27.
Шатанов Жолдыбек-1015. 71,14.
Ядаева Малкан-75,14. 5,85. 95,03.
ИТОГО:41831,70
Всего
8 6 3
9 958
578
*0,8* 4
*0,1* 4
*1*4
2 7 6 1, 6
3 983, 2
2 312
9 056, 8
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вБалуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного пользования пастбищами Балуан Шолакскому сельскому округе планируетсяпости стада крупного и мелкого рогатого скота и овец из поселков Балуан Шолак и Жидели, составляют 13 917 га населенных пунктов. планируется выпас на пастбищные угодья. Пастбищные землепользователи, расположенные в Балуан Шолакском сельском округе Балуан Шолак и Жидели, на пастбищные угодья площадью 754,42 га, осенью выводятся одиночные (КРС, МРС, лошади) животные. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйств сбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 754,42 га.
В Балуан Шолакскомсельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Балуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в Балуан Шолакском сельском округе в черте населеного пункта находяться 13 917 га, в весенне-летний период выпасается крупный рогатый скот и овцы. Кроме того пастбищи у станции Жидели и села Балуан Шолак используются для выпаса одиночный КРС 754,42 га подписаны меморандумы с землепользователями о совметном выпосе обшего скота села Балуан Шолак.Планируиться подписание меморандума с руководителями фермерских хозяйств, охватывающий 754,42 га сельхозугодий, после уборки урожая планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз.
Маршрут выпаса скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками, в селе нет специальных скотопрогонов.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вБалуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9. Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
На территории Балуанского Шолакского сельского округа имеется Актюбинский канал по орошению или орошению.
Балуан Шолакский сельский округ
Условные обозначения:
Пояснительная

Балуан Шолақ ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Балуан Шолақ ауылдық округіне қарасты Ақтөбе каналы орналасқан. Жалпы ағын су магистральды канал арқылы келіп, Ақтөбе каналына түйіседі. Ақтөбе каналына ПУИД-2 бағдарламасы аясында ағымдағы жылдың тамыз айынан жөндеу жұмыстары жүргізіледі деп жоспарлануда. Ақтөбе каналының жөндеу жұмыстары бүгінгі күні тоқтап тұр. (2019 жылдың қыркүйек айында ПУИД-2 бағдарламасымен басталған жұмыстар бүгінгі күні тоқтап тұр). Балуан Шолақ ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы сәуір айынан қараша айына дейін Ақтөбе каналына келетін судан және ауыл маңындағы Көкөзек көлінен су ішеді. Көкөзек көліне Бұланбай тауынан аққан бұлақ суы келіп қосылады.Округтің жері арқылы Мойынқұм ауданы бағытына қарай Тоқсейіт каналы және Биназар каналына өтеді. Осы каналдар арқылы да елді мекеннің малдары су ішеді. Жиделі өзені, Тақыр, Құмшық, Бұрқылдақ деп аталатын жайылымдық жерлерде бұлақ көздері бар. Бұлақтардың көпшілігі жерге сіңген қар, жаңбыр суларымен қоректенеді. Осылар арқылы елді мекеннің жайылымға шыққан малдары табиғи су көздерін пайдаланады.Күннің ысуына және жауын шашынның азаюына байланысты жаздың ыстық күндері кейбір бұлақ көздерінің сулары тартылады.
Балуан Шолақ ауылының падаға шығарылатын ауыл шаруашылығы жануарларына су қоры жеткілікті.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақ ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Балуан Шолақ ауылдық округі
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Балуан Шолақ ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін Балуан Шолақ ауылында орналасқан жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 754,42 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 754,42га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақ ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Балуан Шолақ ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Балуан Шолақ ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балуан Шолақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 5 қосымша
Бірлікүстем ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории Балуанского Шолакского сельского округа находится на среднем уровне. В сельском округе Балуан Шолак расположен канал Актобе. Общий сток поступает по магистральному каналу и примыкает к Актюбинскому каналу. Планируется, что ремонт канала Актобе в рамках программы ПУИД-2 будет проведен с августа текущего года. Ремонт Актюбинского канала на сегодняшний день приостановлен. (Работы, начатые программой ПУИД-2 в сентябре 2019 года, на сегодняшний день приостановлены). Животноводства села Балуан Шолак (КРС, МРС, лошади) с апреля по ноябрь текущего года пьют воду поступающей в канал Актобе, и из озера Кокозек, прилегающего к селу. В озеро Кокозек впадает родниковая вода протекающая с горы Буланбай. Через округа в направлении Мойынкумского района проходит канал Токсеит и канал Биназар. По этим каналам животные населенного пункта также пьют воду. На пастбищных угодьях реки Жидели, Такыр, Кумшык, Буркылдак имеются родники. Большинство родников питаются снеговыми, дождевыми водами, поглощенными землей. Таким образом, пастбищный скот населенного пункта использует природные источники воды. В жаркие летние дни из-за палящего солнца и уменьшения осадков привлекаются воды некоторых родниковых источников.Запас воды для сельскохозяйственных животных, вывозимых в паду села Балуан Шолак, достаточен.
В Балуан Шолакском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Балуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Балуан Шолакский сельский округ
Условные обозначения:
Пояснительная
За размещение скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами по Балуан Шолакском сельском округе, на пастбищах выпускаются крупный рогатый скот, овцы, лошади из следующих земли лесного фонда и земли запаса 1200 га, подписание меморандума с пастбищными площадью 754,42 га, расположенные в селе Балуан Шолак, вывозятся одинокие животные (КРС, МРС, лошади).
Осенью после сбора урожая 754,42 га сельхозугодий будет подписан меморнадум с руководителями фермерских хозяйств. После расчистки пахотных земель крупный рогатый скот, овец и коз с осенью переведут на пастбища.
В Балуан Шолакском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Балуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Внутренние и внешние границы выпаса скота определяются из этих пояснительных подпунктов указанных выше, а также способствует полному обеспечению оросительной системы и устронению недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В Балуан Шолакском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Балуан Шолакском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балуан Шолакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 5 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года № 32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Берликустемском сельском округе на 2022-2023 годы

Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Бірлікүстемауылдық округінде 1ауылдық елді мекен бар.

План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон).Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карта с обозначением площадей пастбищ, в том числе сезонных, с внешними и внутренними границами, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (Приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или)юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи города районного значения, поселка, села, сельского округа, на отгонных пастбищах (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
22. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
23. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
24. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
25. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
26. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
27. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
28. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению: в Берликустемском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.

Бірлікүстемауылдық округі аумағының жалпы көлемі 63 775,29 гектар, оның ішінде егістік – 9 182га, жайылым жерлері – 50 713,97га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 60 234,32 гектар;
елді мекендердің жері –2 681гектар;
барлық басқа да жерлер – 111га;
қордағы жерлер – 19 416,6гектар.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Бірлікүстемауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы кейбір бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады. Жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады. Бірлікүстем ауылдық округінің ауа райы өте континенталды: қысы орташа, қарлы борандар көп байқалмайды, кей жылдары көктемде селдер жүреді, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -25, -29 градус, шілде айы +25, +28 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 150-300 мм. құрайды.
Топырақ негізінен қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті. Округ аумағында көп таралған топырақтың қара-қоңыр, ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда сондай-ақ төменгі үстірттерде, ылдиларда таралған. Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар өсіріледі, өйткені күздік бидай қыстың суығын нашар өткізеді. Округтің солтүстік-шығыс бөлігінде, ылғалдың аз түсуіне сәйкес, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Тау баурайлары, жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Бірлікүстем ауылдық округіне қарасты ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры Бірлікүстем ауылының сырт жағында орналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:

Общая площадь территории Берликустемского сельского округа составляет 63 775,29 га, в том числе пашни – 9 182 га, пастбищных угодий – 50 713,97 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения-60 234,32 гектара;
земли населенных пунктов -2 681 гектар;
все остальные земли-111 га;
земли запаса - 19 416,6 гектар
Геоботаническое состояние:
Территория Берликустемского сельского округа по природным условиям находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям часть года характеризуется всеми особенностями континентальности. Характеризуется средним количеством годовых осадков. Погода в Берликустемском сельском округе очень континентальная: зима средняя, снежных бурь не наблюдается, в отдельные годы весной идут сели, лето жаркое. Средняя температура января -25, -29 градусов, июля +25, + 28 градусов. Годовой объем атмосферных осадков составляет в среднем 150-300 мм. составят.
Почва в основном темно-коричневая, светло-коричневая. На территории округа распространены темно-бурые, светло-желтые карбонатные виды почв. Распространены они в основном на равнинах средней и нижней горной территории, а также на низменных плато, ургитар. Эти почвы в основном осваиваются в округе для богарного и орошаемого земледелия.
Благоприятное влияние на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства оказывают климатические условия. В горных районах из-за большого количества влаги развито богарное землепользование. В основном выращиваются яровые злаки, так как озимая пшеница плохо переносит зимние холода. В северо-восточной части округа, в соответствии с низким потреблением влаги, земледелие осуществляется путем дополнительного орошения. Склоны гор, в летнее и весенне-осеннее время используются в качестве пастбищ, где разводят крупный рогатый скот, овец и лошадей.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Берликустемском сельском округе расположены ветеринарно-санитарные объекты.1 скотомогильный пункт, 1 яма Беккари, где отбрасываются трупы животных, расположена на внешней стороне села Бирликустем. Скотомогильники, в которых захоронены трупы животных, павших от сибирской язвы, ограждены по всему периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли входить в них. Отмечается табличками с надписью "Сибирская язва" (дата возникновения заболевания). Трупы животных, павших от сибирской язвы, а также сырье и продукция животного происхождения сжигаются на специальных установках. Пепельный остаток кладут в яму Беккари.
Данные о численности поголовья:

2022 жылдың 1 қаңтарына Бірлікүстем ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2556 бас, оның ішінде 1060бас аналық мал, 39883 бас ұсақ мал, 1555 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Бірлікүстем ауылында: Жайылым көлемі 483 гектар.
ірі қара мал 682 бас, оның ішінде аналық мал 400 бас, ұсақ мал 6894 бас, жылқы 377 баc.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 25 859,3 гектарды құрайды.
Бірлікүстем ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 2 495 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 483 гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Бірлікүстем ауылдық округінде МІҚ-дан 2-табын, жылқыдан 2-үйір, уақ малдан 6-отаржайылуға шығады.
Бірлікүстем ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Бірлікүстем ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бірлікүстема.о) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 483га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. /307бас болғанда қажеттілік 2 388га. құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2495га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін– 307бас * (0,8*4) га. /бас= 982,4 га.
ұсақ мал үшін –1504 бас * (0,1*4) га. /бас= 601,6га.
жылқы үшін–201 бас* (1*4) га. / бас =804га.
982,4+601,6+804= 2 388га.
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігін2 388га. көлемінде
Д.Агибетов-81 га, З.Агибетов-78,5га, Е.Кольтаев-72,19 га, М.Малдыбаев-47,1га, А.Артықбаев-49,3 га, Б.Алиасқарова-43,2га, Магаз Зехере 12 га, Абаилдаев А - 89,43 га, Рахымкулов Сарсебай - 56,7 га. Барлығы 529,42га.
Осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, Бірлікүстем ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Бірлікүстем ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен2012га.жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Дегенмен округ жайылымының бары небәрі 483га болғандықтан, белгіленген межеге сәйкес 1 905га. қажеттілік туындайды.
Шешу жолдары:
Бірліүстем ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымды:

На 1 января 2022 года в Берликустемском сельском округе (личный подворье населения и КХ) насчитывается 2556 голов крупного рогатого скота, в том числе 1060 голов маточного поголовья, 39883 голов мелкого рогатого скота, 1555 голов лошадей. В том числе:
В селе Берликустем: пастбища площадью 483 гектара.
крупный рогатый скот 682 голов, в том числе маточный 400 голов, мелкий рогатый скот 6894 головы, лошади 377 голов.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет-48 218,97 га.
Всего по бирликустемскому сельскому округу имеется 2 495 гектаров пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 483 гектара пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Берликустемском сельском округе из КРС выходят 2 стада, из лошадей 2 стада, из МРС 6 стада.
В Берликустемском сельском округе отсутствуют насаждения и аридные пастбища.
В Берликустемском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (Бірлікүстем А. О.) 483 га. в объеме, норма нагрузки 0,8 * 4 га. / При 307 голов потребность 2 388га. составят. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 2495 га, норма нагрузки на голову КРС (0,8*4) га. / когда голова., Мелкого рогатого скота - (0,1*4) га. / голов., лошади - (1 * 4) га. / голов.За исключением отдаленных зимующих животных:
Потребность:
Для КРС-307 голов * (0,8*4) га. / голов= 982,4 га.
для мелкого рогатого скота -1504 голов * (0,1*4) га. / голов= 601,6 га.
для лошадей-201 голов* (1*4) га. / голов =804 га.
982,4+601,6+804 = 2 388 га.
Сформированная потребность пастбищных угодий составляет 2 388 га. в объеме
Д. Агибетов-81 га, З. Агибетов-78,5 га, Е. Кольтаев-72,19 га, М. Малдыбаев-47,1 га, А. Артыкбаев-49,3 га, Б. Алиаскарова-43,2 га, магазин Зехере 12 га, Абаилдаев А - 89,43 га, Рахимкулов Сарсебай - 56,7 га. Всего 529,42 га.
2012 га за счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Берликустемского сельского округа на отгонные пастбища Берликустемского сельского округа согласно Приложению 6 к настоящему плану.необходимо компенсировать остальную потребность пастбищных угодий.
Однако, поскольку площадь пастбищ округа составляет всего 483 га,то согласно установленному рубежу 1 905 га. возникает необходимость.
Пути решения:
Необходимых недостающих пастбищ сельскохозяйственных животных местного населения бирлиустемского сельского округа:

1. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 483га;
2. Жайылатын мал саны – 307 бас елді мекеннің сиыры;
3. Ескі шу ауылдық округінің елді-мекеннің жайылым жер телімдерін сауынды малдарға босатып, бойдақ малдарды шалғайдағы жайылымдарға ауыстырып жаю мақсатында ҚР Жер кодексінің 36-бабына сәйкес ауылдық округі аумағындағы ауданның жер қорынан маусымдық жайылымдыққа 2012 га жер телімдерінен;
4. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі 5-7 радиуста орналасқан шаруа қожалықтарменжергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
5. Шаруа қожалықтардың егістік алқаптарға еккен дақылдарының бірінші орыннан кейін (егінді жинап болғаннан соң) 2176 га. жерге МІҚ-300 бас, уақ мал-1400, жылқы-170 бас ауыл шаруашылығы жануарлары жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
6. Бордақы малдарды үйде ұстау арқылы – 300га, бұл жерге 35 бас МІҚ, 80 бас уақ малы және 30 бас жылқы малдарын жаюға болады;
7. Бірлікүстем ауылдық округінің орман жер қоры және запастағы жер қоры есебінен 19 416,6 га. жерлерді жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымдарына қосып беру арқылы;
8.15бас жылқы малын / оның ішінде биесін / округтегі 4үй егелері сауып, сатып отырған есебінен өтеледі.
Барлығы қажетті жайылым жерлер 1 905га. жоғарыда көрсетілген тармақшалардан өтелетін болады.
Бірлікүстем ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Бірлікүстем ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Бірлікүстем ауылдық округінде елді мекендердің жайылым жерлері 483га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 48 218,97 га. Жайсан тауларынан 1012 гектар жайылым жер Еспе, Шоқпар елді мекен жерлерінен бойдақ малдарға 1000 гектар табылып, барлығы 2012 гектарды құрайды.
Бірлікүстемауылдық округі аумағындағы жер учаскелерініңменшік иелер ітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га.)
1
Агибетов Дархан
81
35
9

1. за счет выпаса на внутренние пастбища в населенном пункте-483га;
2. выпас скота-307 голов коров населенного пункта;
3. в целях освобождения пастбищных земельных участков населенного пункта Берликустемского сельского округа от дойных животных и перевалки одиноких животных на отгонные пастбища в соответствии со статьей 36 Земельного кодекса РК из земельного фонда района на территории сельского округа на сезонные пастбища в 2012 га;
4. о выделении пастбищных угодий, в которых возникает необходимость, путем заключения меморандума о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения с крестьянскими хозяйствами, расположенными в радиусе 5-7 в округе;
5.посевные площади крестьянских хозяйств после первого места (после уборки урожая) 2176 га. с подписанием меморандума о пастбище сельскохозяйственных животных на землю КРС-300 голов, МРС-1400 голов, лошади-170 голов;
6. при домашнем содержании откормленных животных-300 га, здесь можно выпасить 35 голов КРС, 80 голов МРС и 30 голов лошадей;
7. за счет лесного земельного фонда и запаса земель Бирликустемского сельского округа 19 416,6 га. путем присоединения земель к необходимым недостающим пастбищам сельскохозяйственных животных местного населения;
8. 15 голов лошадей (в том числе кобыл), из них 4 одомашненных лошадей в округе доятся и возмещаются за счет выкупа.
Всего необходимых пастбищных угодий 1 905 га. из вышеуказанных подпунктов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Пастбищ на территории бирликустемского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов схема (карта)расположения
Условные обозначения:
Пояснительная
В Берликустемском сельском округе пастбищные земли населенных пунктов составляют 483 га. пастбищные угодья, находящиеся в крестьянском хозяйственном владении, составляют 48 218,97 га. В горах Жайсана 1012 га пастбищных угодий на землях населенных пунктов Еспе, Шокпар обнаружено 1000 га одиночных животных, что составляет всего 2012 га.
Список собственников земельных участков на территории Берликустемского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах
1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
К Р С
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
М Р С
Лоша дь
Набор (га.)
1
Агибетов Дархан
81
35
9

Ескертпе: сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны 499,4га, жайылымды округтегі 5-7 радиуста орналасқан шаруа қожалықтармен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
Бірлікүстем ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері бөлігінде ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 3 кесте
Елді мекен
Малдың болуы
түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдарды бөлу
Қажеттіліктіңқамтамасызетілуі, %
ІҚМ
Ұ Қ М
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Қорытынды (га)
1
Бірлікүстем а.
307
1 504
201
0,8*4
0,1*4
1*4
982, 4
601, 6
804
2 388
З.Агибетов-78,5 га,
Д.Агибетов- 81 га,
Е.Кольтаев-72,19 га,
М.Малдыбаев-48 га,
Б.Алиасқарова -32,28 га,
А.Артықбаев-43,08 га,
А.Артықбаев-18,5 га,
М.Шүкірқызы-12 га,
Қорытынды: 367,77
13,8
Бірлікүстем ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Бірлікүстем ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Бірлікүстем ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 483 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Округтегі 5-7 радиуста орналасқан шаруа қожалықтармен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы367,77 га, Жайсан тауларынан 1012 гектар жайылым жер Еспе, Шоқпар елді мекен жерлерінен бойдақ малдарға 1000 гектар табылып, барлығы 2012 гектарды құрап, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 2 176 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Бірлікүстемауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Бірлікүстем ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Бірлікүстем ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Бірлікүстем ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 483 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Округтегі 5-7 радиуста орналасқан шаруа қожалықтармен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы367,77 га, Жайсан тауларынан 1012 гектар жайылым жер Еспе, Шоқпар елді мекен жерлерінен бойдақ малдарға 1000 гектар табылып, барлығы 2012 гектарды құрап, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 2 176 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Бірлікүстем ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Бірлікүстем ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

Примечание: недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров составляет 499,4 га, путем заключения меморандума с крестьянскими хозяйствами, расположенными в радиусе 5-7 от пастбищного округа, о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения;
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе собственников земельных участков по Берликустемскому сельскому округу
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
по видам (голов)
Норма потребности в пастбищах
1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Распределение пастбищ
Обеспечение потребности, %
К Р С
М Р С
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
Заключение (га)
1
Берликустем а.
3 0 7
1 5 0 4
201
0,8* 4
0,1*4
1*4
982, 4
601, 6
804
2 388
З.Агибетов-78,5 га,
Д.Агибетов- 81 га,
Е.Кольтаев-72,19 га,
М.Малдыбаев-48 га,
Б.Алиасқарова -32,28 га,
А.Артықбаев-43,08 га,
А.Артықбаев-18,5 га,
М.Шүкірқызы-12 га,
Заключение: 367,77
13,8
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
Пады крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, вывозимые из села Бирликустем для благоприятного использования пастбищного оборота по Берликустемскому сельскому округу в весенне-летний период составляют 483 га населенных пунктов. пастбищные угодья планируется выпасать до осеннего сезона. Заключив меморандум о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения с крестьянскими хозяйствами, расположенными в радиусе 5-7 в округе, было обнаружено 367,77 га пастбищных угодий в горах Жайсан площадью 1012 га на землях населенных пунктов Еспе, Шокпар-1000 га одиноких животных, всего 2012 га, в пастбищных угодьях в весенний летний сезон были обнаружены одинокие животные (КРС, МРС, лошади) до осеннего сезона - да, - ответил он. В осенний период руководителями крестьянских хозяйств был составлен госрандум на 2 176 га, принадлежащих крестьянскому хозяйству. после уборки пахотных земель планируется выпас КРС, МРС, лошадей.
В Берликустемском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Пады крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, вывозимые из села Бирликустем для благоприятного использования пастбищного оборота по бирликустемскому сельскому округу в весенне-летний период составляют 483 га населенных пунктов. пастбищные угодья планируется выпасать до осеннего сезона. Заключив меморандум о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения с крестьянскими хозяйствами, расположенными в радиусе 5-7 в округе, было обнаружено 367,77 га пастбищных угодий в горах Жайсан площадью 1012 га на землях населенных пунктов Еспе, Шокпар-1000 га одиноких животных, всего 2012 га, в пастбищных угодьях в весенний летний сезон были обнаружены одинокие животные (КРС, МРС, лошади) до осеннего сезона - да, - ответил он. В осенний период руководителями крестьянских хозяйств был составлен госрандум на 2 176 га, принадлежащих крестьянскому хозяйству. после уборки пахотных земель планируется выпас КРС, МРС, лошадей.
В бирликустемском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Бірлікүстем ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша магистралды каналдан және Шу өзенінен бөлінетін оң жақ жағалау каналынан алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Бірлікүстем ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Бірлікүстем ауылдық магистралды каналдан және Шу өзенінен бөлінетін оң жақ жағалау каналынан алады. Бірлікүстем ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы оң жақ жағалау каналынан және қайнарлардан су ішеді.
Бірлікүстем ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Бірлікүстем ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
По орошению или обводнению на территории Берликустемского сельского округа берет от магистрального канала и Правобережного канала, отделяемого от реки Шу.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории бирликустемского сельского округа находится на среднем уровне. Бирликустем берет сельскую магистраль от канала и правого берегового канала, отделяемого от реки Шу. Животные села бирликустем (КРС, МРС, лошади) пьют воду из этого Правобережного канала и источников.
В бирликустемском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Бірлікүстем ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Бірлікүстем ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 483 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Округтегі 5-7 радиуста орналасқан шаруа қожалықтармен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы367,77 га, Жайсан тауларынан 1012 гектар жайылым жер Еспе, Шоқпар елді мекен жерлерінен бойдақ малдарға 1000 гектар табылып, барлығы 2012 гектарды құрап, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 2 176 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Бірлікүстем ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Бірлікүстем ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Бірлікүстем ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Бірлікүстем ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Бірлікүстем
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 6- қосымша
Далақайнар ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

Пады крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, вывозимые из села Берликустем для благоприятного использования пастбищного оборота по Берликустемскому сельскому округу в весенне-летний период составляют 483 га населенных пунктов. пастбищные угодья планируется выпасать до осеннего сезона. Заключив меморандум о совместном выпасе сельскохозяйственных животных местного населения с крестьянскими хозяйствами, расположенными в радиусе 5-7 в округе, было обнаружено 367,77 га пастбищных угодий в горах Жайсан площадью 1012 га на землях населенных пунктов Еспе, Шокпар-1000 га одиноких животных, всего 2012 га, в пастбищных угодьях в весенний летний сезон были обнаружены одинокие животные (КРС, МРС, лошади) до осеннего сезона - да, - ответил он. В осенний период руководителями крестьянских хозяйств был составлен госрандум на 2 176 га, принадлежащих крестьянскому хозяйству. после уборки пахотных земель планируется выпас КРС, МРС, лошадей.
В Берликустемском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснмииельная
Из приведенных выше пояснительных подпунктов следует, что внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительных систем способствуют устранению недостатков нехватки пастбищ и нормальному функционированию системы.
В бирликустемском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Берликустемском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Берликустемский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Далакайнар на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуйсском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7)схему (карту) расположения пастбищ на территории села Далакайнар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
8)приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Далақайнар ауылдық округінде бөлініс бойынша жоқ.
Далақайнар ауыл аумағының жалпы көлемі 56816 га, оның ішінде егістік – 11791га, жайылым жерлері – 34867га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 47167,84 гектар;
елді мекендердің жері –3659гектар;
барлық басқа да жерлер – 3329га;
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Далақайнар ауылы аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы (орталық және шығыс бөлігі) суықтау, және қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады. Жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады. Далақайнар ауылдық округінің ауа райы өте континенталды: қысы қатаң, қарлы борандар көп байқалады, кей жылдары көктемде селдер жүреді, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -25, -27 градус, шілде айы +22, +24 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 300-500 мм. құрайды.
Топырақ негізінен қара кей жерлерде сары, жалпы құрғақ топырақпен ерекшеленеді. Округ аумағында көп таралған топырақтың ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда сондай-ақ төменгі үстірттерде, ылдиларда таралған. Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар өсіріледі, өйткені күздік бидай қыстың суығын нашар өткізеді. Округтің солтүстік-шығыс бөлігінде, ылғалдың аз түсуіне сәйкес, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Тау баурайлары, жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Далақайнар ауылына қарасты 4 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры орналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
29. Сведенийо состоянии геоботанического обследования пастбищ;
30. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
31. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
32. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
33. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
34. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
35. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по:Далакайнарском сельском округе не имеются населенных пункта.
Общая площадь территории села Далакайнар 56816гектар, из них пашни – 11791га, пастбищные земли – 34867гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –47167,84 гектар;
земли населенных пунктов –3659гектар;
другие земли–3329гектар;
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория села Далакайнар в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям теплая (центральная и восточная часть), характеризуется всеми особенности континента. Характеризуется среднегодовым количеством осадков. Погода в селе Далакайнар резко континентальная: зимы суровые, много метелей, весной в отдельные годы сели, лето жаркое. Средняя температураянваря -25, -27 градусов, июля +22, +24 градуса. Среднегодовое количество осадков 300-500 мм. составляет.
Почва в основном черная, местами желтая, в основном сухая.В районе широко распространены бледно-желтые карбонатные типы почв.В основном они распространены на равнинах средних и нижних гор, а также на нижних плато и склонах.Эти почвы в районе в основном осваиваются под пашней и орошаемым земледелием.
Климатические условия оказывают благоприятное влияние на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства.В горных районах в связи с высокой влажностью развито учение о землепользовании.Выращивают в основном яровые зерновые, так как озимая пшеница плохо переносит зимние холода.В северо-восточной части района из-за низкой влажности земледелие ведется с дополнительным орошением.На склонах разводят крупный рогатый скот, овец и лошадей, которые летом, весной и осенью используются как пастбища.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В селе Далакайнар имеется 1 ветеринарно-санитарных пункта. 1 яма Беккари для захоронения павших животных. Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккари.
Данные о поголовье скота:

2021 жылдың 31 желтоқсанына Далақайнар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара Мүйізді ірі қара – 1960 бас, қой-ешкі – 18700 бас, жылқы 1026 бас бар.
Далақайнар ауылында: Жайылым көлемі 34867 гектар.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 3455 гектарды құрайды.
Далақайнар ауылында, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1035 бас, ұсақ мал 11750 бас, 507 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 35236,73 гектарды құрайды.
Далақайнар ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 34867 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3455 гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Далақайнар ауылында МІҚ-дан 2-табын, жылқыдан 3-үйір, уақ малдан 3-жайылылымға шығады.
Далақайнар ауылында екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Далақайнар ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін Далақайнар ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3455га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. /925бас болғанда қажеттілік 2960га. құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 6430га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-925 бас * 0,8 *4 га/бас.= 2960 га;
ұсақ мал үшін- 5350 бас * 0,1*4 га/бас.= 2140 га;
жылқы үшін- 519 бас * 1*4 га / бас.= 2076 га
2960+2140+2076 = 7176 га
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігін7176га. көлемінде
М.Имашев – 371,8 га, Д.Альшинбаев – 100 га, К.Джангурбаев – 84,42 га, Р.Ынтымахова – 105 га, Б.Денгелбаев – 147,65 га. Барлығы: 808,87 га.
Осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, Далақайнарауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Далақайнар ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 7176га.жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Дегенмен округ жайылымының бары небәрі 34867га. болғандықтан, белгіленген межеге сәйкес 6430га. қажеттілік етпейді.
Шешу жолдары:
Далақайнар ауылында жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының қажет етпейді:
9. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 3455га;
10. Жайылатын мал саны – 290 бас елді мекеннің сиыры;
11. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару. 5 шаруа қожалықтың – 808,87га. жайылым жерлерін қайтарудан;

На 31 декабря 2021 года в селе Далакайнар насчитывается (личное подворье населения и поголовьеКХ) крупного рогатого скота – 1960 голов, , мелкого рогатого скота 18700 голов, 1026головлошадей. Из них:
в селе Далакайнар:Объем пастбищ3455гектар.
крупного рогатого скота 1035головы, мелкого рогатого скота 11750голов, 507голов лошадей.
Площадь пастбищкрестьянских и фермерских хозяйств составляет 35236,73 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по селу Далакайнар имеются всего 34867гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3455 гектар пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В селе Далакайнар имеется 2-стада КРС, 3-стада лошадей, 3-отара МРС.
В селе Далакайнар нет культурных и аридных пастбищ.
В селе Далакайнар сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3455га, потребностьсоставляет 2960га, при норме нагрузки0,8*4 га. /925гол.Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6430га, при норме нагрузки на голову КРС – (0,8*4) га. / гол., МРС – (0,1*4) га. / гол., лошадей – (1*4) га. / гол.
Потребность:
для КРС -925 бас * 0,8 *4 га/бас.= 2960 га;
для МРС - 5350 бас * 0,1*4 га/бас.= 2140 га;
для лошадей - 519 бас * 1*4 га / бас.= 2076 га
2960+2140+2076 = 7176 га
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 7176га. необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, М.Имашев – 371,8 га, Д.Альшинбаев – 100 га, К.Джангурбаев – 84,42 га, Р.Ынтымахова – 105 га, Б.Денгелбаев – 147,65 га. Общая: 808,87 га.
В соответствии с Приложением 6 к настоящему Плану 7176га за счет перевода скота местного населения в селе Далакайнар на отдаленные пастбища селе Далакайнар остальные потребности пастбищ должны быть удовлетворены.
Однако в селе всего 34867га. пастбищ в соответствии с установленными лимитами 6430га.невозникает обходимость.
Способы решения пастбищ в селе Далакайнар выглядит следующим образом:
10. При имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов3455га;
11. Выпас КРС /маточные коровы/ – 290 голов;

12. Далақайнар ауылында елді-мекеннің жайылым жер телімдерін сауынды малдарға босатып, бойдақ малдарды шалғайдағы жайылымдарға ауыстырып жаю мақсатында ҚР Жер кодексінің 36-бабына сәйкес ауылдық округі аумағындағы ауданның жер қорынан маусымдық жайылымдыққа 2022,25 га. жер телімдерінен;
13. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жайылым жерлерге зерделеу жұмыстары жүргізілу нәтижесінде Далақайнар ауылы бойынша пайдаланбай жатқан, яғни мал басы тіркелмеген 5шаруа қожалықтың 808,87 га. болатын жайылым жерлерін қайтарудан;
14. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі көп көлемді жайылым жерлері бар ірі шаруа қожалықтардың 808,87 га. болатын жерлеріне МІҚ-290 бас, Уақ мал-2800 бас жылқы-152 бас шаруалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
15. Шаруа қожалықтардың егістік алқаптарға еккен дақылдарының бірінші орыннан кейін (егінді жинап болғаннан соң) 1400 га. жерге МІҚ-925 бас, уақ мал-5350 бас ауыл шаруашылығы жануарлары жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
16. Бордақы малдарды үйде ұстау арқылы – 2280га, бұл жерге 61 бас МІҚ, 220 бас уақ малы және 34 бас жылқы малдарын жаюға болады;
17. Далақайнар ауылында орман жер қоры және запастағы жер қоры есебінен 2474 га. жерлерді жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымдарына қосып беру арқылы;
18. Жайылым жердің қалған жерін 2022,25 га. жер кодексінің 84-бабы / 2-тармағының 4-1/ тармақшасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алу есебінен қамтамасыз етіледі. Бұл жерге 5000 бас уақ мал жаюға болады;
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Далақайнар ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Далақайнар ауылдық округініңжайылым жері 3455га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 35236,73 га. Далақайнар ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауыл аумағындағы жер учаскелерініңменшік иелерітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны (га)
1
"Имаш" ш/қ

12. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 от населенного пункта. 5 фермы - 808,87 га.возвращение пастбищ;
13. В соответствии со статьей-36Земельного кодекса Республики Казахстан под сезонные пастбища отведено 2022,25 га. земли на территории села Далакайнар земельных участков;
14. В результате обследования сельскохозяйственных пастбищ в селе Далакайнар 808,87 га.неиспользуемых хозяйств, т.е. 5 незарегистрированных скотавозвращение пастбищ;
15. Есть потребность в выделении пастбищ в округе крупных фермерских хозяйств с крупными пастбищами в 808,87 га. путем подписания меморандума о совместном выпасе сельскохозяйственных животных и местного поголовья местных фермеров 290голов крупного рогатого скота, 2800голов мелкого рогатого скота - 152 голов лошадей;
16. 1400 га. после первого места (после сбора урожая) посевов сельскохозяйственных культур путем подписания меморандума о выпасе 925 голов крупного рогатого скота и 5350 голов мелкого рогатого скота;
17. При содержании откормление скота в домашних условиях - 2280га. на которых можно выпасать 61 голов крупного рогатого скота, 220 голов овец и 34 голов лошадей;
18. 2474 га. за счет земель лесного фонда и земель запаса в селе Далакайнар счет присоединения земли к нехватке у местного населения необходимых пастбищ для сельскохозяйственных животных;
19. Оставшаяся площадь пастбищ составляет 2022,25 га. в соответствии с подпунктом 4-1/ пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса. Здесь можно пасти 5000 голов мелкого рогатого скота;
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Далакайнар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
В селе Далакайнар площадь пастбищ составляет 3455га, площадь пастбища принадлежащих фермерским хозяйствам составляет 35236,73 га
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Список собственников земельных участков на территории села Далакайнар
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
К Р С
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
"Имаш" ш/қ

9 2 5
5 350
519
*1* 4
*0,1*4
*1* 4
2960
2140
2076
7176
Имашов Мухаш - 371,8 га
Алшынбаев Доғдырхан – 100 га
Джангурбаев Кенес - 84,42 га
Интымахов Р - 105 га
Денгелбаев Бектурган - 147,65 га
79,4
Жалпы
9 2 5
5 350
519
*1*4
*0,1* 4
*1* 4
2 960
2 140
2 076
7 176
808,87 га
79,4
Далақайнар ауылында 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Далақайнар ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3455 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 1400га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Далақайнар ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Далақайнар ауылы бойынша ішкі жайылымдарға ауылдан шығатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда 3455 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 1400 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылады.
Далақайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.

925
5350
519
*1* 4
*0,1*4
*1* 4
2 9 6 0
2140
2076
7176
Имашов Мухаш - 371,8 га
Алшынбаев Доғдырхан – 100 га
Джангурбаев Кенес - 84,42 га
Интымахов Р - 105 га
Денгелбаев Бектурган - 147,65 га
79,4
Жалпы
925
5350
519
*1*4
*0,1* 4
*1* 4
2 9 6 0
2140
2076
7176
808,87 га
79,4
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Далақайнар
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях удобного пользования пастбищами в селе Далакайнар планируется пости стада крупного рогатого скота и овец весной и летом до осени на пастбище площадью 3455 га.На пастбищах землепользователейс которыми заключен меморандум, в весенне-летние периоды будут постись одиночные животные (крупный рогатый скот, овцы, лошади) до осенний. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйствсбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 1400га.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Поголовье крупного рогатого скота и овец в селе Далакайнар будут пастись весной и летом до осени на внутренних пастбищах площадью 3455 га. Осенью после подписания меморандума с руководителями фермерских хозяйствсбора пашни, планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз на пахотных землях принадлежащих фермерским хозяйствам площадью 1400 га.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).

Далақайнар ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойыншаР-1, Р-2, Р-3 каналынан алады.
Далақайнар
Түсіндірме
Далақайнар ауылы аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Далақайнар ауылдық округіне Р-1, Р-2, Р-3 каналы орналасқан. Жалпы ағын су магистральды канал арқылы келіп, Р-1, Р-2, Р-3каналына түйіседі. Далақайнар ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары Буланбай су өзенінен су ішеді.
Далақайнар ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

В селе Далакайнар имеется каналы Р-1, Р-2, Р-3 Скот села пьет воду из этих трех каналов.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Далақайнар
Условные обозначения:
Пояснительная
Водообеспеченность скота в селе Далакайнарском с на среднем уровне Далакайнарского села имеет каналы Р-1, Р-2, Р-3. Общий сток поступает по магистральному каналу и вливается в каналы Р-1, Р-2, Р-3. Домашний скот села Далакайнар (крупный рогатый скот, овцы, лошади) пьет воду из реки Буланбай.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Далақайнар ауылы бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 808,87 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 1400 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Далақайнар ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Далақайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Далақайнар ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Далақайнар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне 7 қосымша
Дулат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

За размещение скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лицне обеспеченных пастбищами вселе Далакайнар весной на пастбищах выпускаются крупный рогатый скот, овцы, лошади из следующих земли запаса 808,87 га, подписание меморандума с пастбищными. Осенью после сбора урожая 1400 га. сельхозугодий будет подписан меморандум с руководителями фермерских хозяйств. После расчистки пахотных земель крупный рогатый скот, овец и коз с июля переведут на пастбища.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Внутренние и внешние границы выпаса скота определяются из этих пояснительных подпунктов указанных выше, а также способствует полному обеспечению оросительной системы и устронению недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В селе Далакайнар специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Далакайнар
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Далакайнарский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Дулатского сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ондириского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140–180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +24,5, +25,50С құрайды.
Топырақ негізінен төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұртопырағы мен солтүстік ашық сұр топырағы.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Дулат ауылдық округіне қарасты 1 мал дәрілерлік пункті, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккери шұңқыры орналаскан.
Мал басы саны туралы деректер:
2021 жылдың 31 желтоқсанына Дулат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 6010 бас, 4275 бас ұсақ мал, 385 бас жылқы бар.
Жайылымға шығатын мал саны:
Дулат ауылдық округінде МІҚ-дан 2 табын, 300 бас аналық МІҚ, жылқыдан 2 үйір, 66 бас, уақ малдан 7 отар 2900 бас уақ мал жайылуға шығады.
Дулат ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Дулат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бәйдібек және Бөлтірік) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3771 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 2384 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3771га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8 га/бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы – 1 га/ бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-300 бас * 0,8 га/бас= 960 га;
ұсақ мал үшін- 2900 бас * 0,1 га/бас= 1160 га;
жылқы үшін-66 бас * 1 га / бас= 264 га
960+1160+264 га = 2384 га
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 3771 га көлемінде, келесі ШҚ-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Б.Елібаев-123 га, Қ.Умиров -59 га Т.Умирова -60,94 га, М.Қалабаев -50,43 га, Ә.Толыбаев-8,8 га, М.Кенішбаев-7,23 га Барлығы: 309,4 га.
Дулат ауылдық округінің жайылымының бары 3771 га болғандықтан, жайылым қажеттілік етпейді.
Шешу жолдары:
Дулат ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларына жайылым қажеттілік етпейді.
19. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен- 3771 га
20. Жайылатын мал саны – 300 бас аналық МІҚ,-2900 бас уақ мал-66 бас жылқы.
21. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару. 6 шаруа қожалықтың – 309,4 га жайылым жерлерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару үшін 25.02.2022 жылғы №57 қаулысына сәйкес қайтару;
22. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі көп жайылым жерлері бар 6 шаруа қожалықтың 309,4 га болатын жерлеріне жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы.
Дулат ауылдық округінде

Весеннее время характеризуется неустойчивым тепловым режимом. Последние заморозки могут повториться во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 140-180 дней. Лето жаркое, продолжительностью 120-140 дней. Высокие температуры сопровождаются засушливой погодой. Средняя температура июля +24,5+25,50С.
Различают четыре основных типа почвы. Это: темно-бурая, светло-бурая, серозем северный обыкновенный и серозем северный светло-коричневый.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Дулатском сельском округе имеется 1 ветеринарно-санитарных пункта. Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккери.
Данные о поголовье скота:
На 1 января 2022 года Дулатском сельском округе (ЛПХ) имеется 6010 голов крупного рогатого скота, в том числе молочных коров 250 голов, мелкого рогатого скота 200 голов, лошадей 385 голов.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Дулатском сельском округе будут пасти 2 стада крупного рогатого скота, 2 стад лошадей, 7 стад мелкого рогатого скота.
В сельском округе Дулат нет привитых и засушливых пастбищ.
В Дулатском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании изложенного, в соответствии со статьи 15 Закона РК "О пастбищах" для нужд местного населения (село Байдибек и Болтирик) потребность в содержании самок молочных животных в количестве 3771 га, с норма нагрузки 4 га/голова составляет 2384 га. Необходимо дополнить существующий спрос на пастбища за счет приобретения земли в общественное пользование.
Потребность пастбищ для выпаса прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 3771 га при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 0,8 га/голову, мелкого рогатого скота - 0,1 га/голову, лошадей - 1 га/голову.
За исключением удаленного зимнего скота:
Потребности:
По крупному рогатому скоту - 300 головы * 0,8 га/голова = 960 га;
для мелкого рогатого скота - 2900 голов * 0,1 га/голова = 1160 га;
для лошадей - 66 голов * 1 га/гол.= 264 га
960 + 1160 + 264га = 2384га
Существующую потребность в пастбищах в размере 3771 га планируется расширить на следующие земли ВК: Елибаев.Б -123га, Умиров К -59га, Умирова Т -60,94га, Калабаев М -50,43га, Толыбаев А -8,8га, Кенишбаев М -7,23 га, Всего: 309,4 га.
Согласно приложению 6 к данному Плану, оставшиеся потребности в 3965 га пастбищ необходимо покрыть за счет переселения скота местного населения Дулатского сельского округа на отдаленные пастбища Дулатского сельского округа.
Однако пастбищ в районе всего 3771 га. в соответствии с установленным лимитом. Необходимость нет.
Способы решенияпастбищ в Дулатском сельском округе выглядит следующим образом:
Решения:
Изготовление необходимых пастбищ для сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа:
1. За счет выпаса скота на внутренних пастбищах в поселке - 3771 га;
2. Поголовье пастбищного скота – 300 головы крупного рогатого скота;
3. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 населенных пунктов. 6 фермерских хозяйств - с возвратом 309,4 га пастбищ;
4. Подписанием меморандума о выделении пастбищ на 309,4га земли 6 фермерских хозяйств с крупными пастбищами района о выделении необходимых пастбищ, совместно с выпасом сельскохозяйственных животных и сельскохозяйственных животных местного населения;
Все необходимые пастбища составляют 2024 га. будут возмещены из вышеуказанных подпунктов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Дулатском сельском округе

2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Дулат ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Дулат ауылдық округі елді мекеніңің жайылым жері 3771 га құрайды,
Дулат ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Дулат ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылар-дың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым-дар, (га)
МІҚ
ҰҚМ
Жы л-қы
МІҚ
ҰҚМ
Жы л-қы
МІҚ
ҰҚМ
Жы л-қы
Жи ыны (га)
1
Елібаев Бағдат

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Дулатского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
в Дулатском сельском округе, площадь пастбищ этого поселения составляет 3771 га, к пастбищамПроизводство осуществляется на пастбищах в сельской местности по существующим дорогам между участками, не имеющим специальных знаков скотопрогонов
Список собственников земельных участков на территории Дулатского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Елибаев Багдат

161
0
5
0,8*4
0,1*4
1*4
515
0
20
535
Елібаев Бағдат-123
Умиров Қайырбек-60
Умирова Тоғжан-61
Қалабаев Марат-51
Барлығы - 295 га.
55
2
Бөлтірік ауылы
25
291
0
0,8*4
0,1*4
1*4
80
116
0
196
Толыбаев Әділ-9
Кенішбаев Марат-7 Барлығы - 16 га.
8,1
Жалпы
186
291
5
595
116
20
731
311
63,1
Дулат ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілері:
Түсіндірме
Дулат ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Бәйдібек және Бөлтірік ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда окруктің 3771 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен өзара келісіп жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Дулат ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Дулат ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілері:
Дулат ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Бәйдібек және Бөлтірік ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда округтің 3771 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен өзара келісім жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Дулат ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Дулат ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

1 6 1
0
5
0,8* 4
0,1*4
1*4
515
0
20
535
Елибаев Багдат-123
Умиров Кайырбек-60
Умирова Тогжан-61
Калабаев Марат-51
Итого - 295 га.
55
2
Болтирик
2 5
291
0
0,8* 4
0,1*4
1*4
80
116
0
196
Толыбаев Әділ-9
Кенішбаев Марат-7
Итого - 16 га.
8,1
Итого
1 8 6
291
5
595
116
20
731
311
63,1
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Дулатском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в Дулатском сельском округе предусматривается выпас крупного и мелкого рогатого скота из села Байдибека и Болтирик в весенне-летний период на 3771 га населенных пунктов Осенью планируется подписать меморандум с руководителями фермерских хозяйств, а после расчистки сельхозугодий, выпас скота, овец и коз.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по давно налаженным дорогам между угодьями, где нет признаков специальных скотопрогонов.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Дулатском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в сельском округе предусматривается выпас крупного и мелкого рогатого скота из села Байдибек и Болтирик в весенне-летний период на 3771 га населенных пунктов Осенью планируется подписать меморандум с руководителями фермерских хозяйств, а после расчистки сельхозугодий, выпас скота, овец и коз.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по давно налаженным дорогам между угодьями, где нет признаков специальных скотопрогонов.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Дулатском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Ескі Шу ауылдық округінде 3 елді мекен бар: Белбасар, Еңбекші, Тасөткел су қоймасы ауылдары.
Ескі Шуауылдық округі аумағының жалпы көлемі 57185гектар, оның ішінде егістік – 8978га, жайылым жерлері – 37681га. о.і. шаруа қожалық жерлері- 17690га құрайды.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21757 гектар; елді мекендер жері- 1403га.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Ескі Шу ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы (орталық және шығыс бөлігі). Жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады. Ескі Шу ауылдық округінің ауа райы өте континенталды: қысы қатаң, қарлы борандар көп байқалады, жазы-ыстық. Қыс мезгілінің орташа температурасы -14,-16градус, жаз мезгілінде +22, +24градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 150-300 мм. құрайды.
Топырақ негізінен кәдімгі сұр, кей жерлерде сары, жалпы құрғақ топырақпен ерекшеленеді. Округ аумағында көп таралған кәдімгі сұр топырақтың түрлері кездеседі.Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егістікте кездеседі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық және күздік дәнді дақылдар өсіріледі.Округ аумағының төменгі жағындағы, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Сыртқы таулы аймақтар жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
43. Сведенийо состоянии геоботанического обследования пастбищ;
44. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
45. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
46. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
47. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
48. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
49. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: В Ески Шуском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта: Белбасар, Енбекши, Тасоткель.
Общая площадь территории Ески Шуского сельского округа 57185 гектар, из них пашни – 8978га, пастбищные земли – 3768,в т.ч. пастбища крестьянских хозяйств-17690гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 30591,5гектар;
земли населенных пунктов –1403гектар;
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория Ески Шуского сельского округа в пределах степной зоны континентальный, зима умеренно мягкая, лето знойная. Характеризуется среднегодовым количеством осадков.Средняя температура зимы -14, -16 градусов, средняя температура лета+22, +24 градуса. Среднегодовое количество осадков составляет 150-300 мм.
Почва в основном обыкновенный серозем, в основном сухая.В районе широко распространены бледно-желтые карбонатные типы почв.В основном они распространены на равнинах и западных частяхокруга, т.е.на посевных площадях.Эти почвы в районе в основном осваиваются под пашней и орошаемым земледелием.
Климатические условия оказывают благоприятное влияние на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства.В восточнойчасти округа развито учение о землепользовании.Выращивают в основном зерновые (озимую пшеницу, яровой ячмень).В западной части района из-за низкой влажности земледелие ведется с дополнительным орошением.На склонах разводят крупный рогатый скот, овец и лошадей, которые летом, весной и осенью используются как пастбища.
Ветеринарно-санитарные объекты:

Ескі Шу ауылдық округіне қарасты 2 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан:1 мал дәрігерлік пункті, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккери шұңқыры. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:
2022жылдың 1қаңтарына Ескі Шу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2203бас, оның ішінде 897бас аналық мал, 21959бас ұсақ мал, 728бас жылқы бар. Оның ішінде:
Белбасар ауылында: Жайылым көлемі:400гектар.
ірі қара мал-630бас, оның ішінде аналық мал-258бас, ұсақ мал-1030бас, жылқы 55баc.
Еңбекші ауылында: Жайылым көлемі 350гектар.
ірі қара мал-400бас, оның ішінде аналық мал -155бас, ұсақ мал-2220 бас, жылқы-52бас. Тасөткел ауылында: Жайылымкөлемі:183га. ірі қара мал- 82 аналық бас, ұсақ мал-670бас, жылқы-44бас.
Жалпы округтегі ауыл ішіндегі жайылым көлемі –1971гектарды құрайды.Елді мекеннен жайылымға шығатын мал басы МІҚ- 495 аналық бас,2500 аналық ұсақ мал, 151 бас жылқы.
Ескі Шу ауылдық округінің, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1071бас, аналығы198 бас, ұсақ мал 16234 бас, жылқы 512 бас.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 17690 гектарды құрайды.
Ескі Шу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 37681гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1971,7 гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Ескі Шуауылдық округінде МІҚ-дан 4-табын, жылқыдан 3-үйір, уақ малдан 4-отаржайылуға шығады.
Ескі Шу ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Ескі Шу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Белбасар, Еңбекші, Тасөткел а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1971,7га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4га./495 бас болғанда қажеттілік 1584га. құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4900га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:

В Ески Шуском сельском округе имеется 2 ветеринарно-санитарных пункта. В поселкеБелбасар расположены 1 ветеринарная станция, 1 яма Беккари для захоронения павших животных.
Данные о поголовье скота:
На 1января 2022года в Ески Шуском сельском округенасчитывается (личное подворье населения и поголовьеКХ) крупного рогатого скота 2203голов, из них маточное поголовье 897голов, мелкого рогатого скота 21959голов, 728головлошадей. Из них:
в селе Белбасар: Объем пастбищ 790гектар.
крупного рогатого скота 630головы, из них маточное поголовье 258 голова, мелкого рогатого скота 1030голов, 55 голов лошадей.
в селе Енбекши: Объем пастбищ 688гектар.
крупного рогатого скота 400головы, из них маточное поголовье 155голов, мелкого рогатого скота 2220головы, 52голов лошадей.
В селе Тасуткель: объем пастбищ 493,7га.крупного рогатого скота 82 головы, из них маточное поголовье 82 головы, мелкого рогатого скота 670 головы, 44 голов лошадей.
Общий площадь пастбищ составляет – 1971,7гектар. Общее количество маточного поголовья скота выходящего на выпас из населенного пункта: 495 голов КРС, 2500 голов МРС, 151 голов лошадей.
Поголовье вкрестьянских и фермерских хозяйствах Ески Шуского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1071головы, из них маточное поголовье 198 голов, мелкого рогатого скота 16234головы, 512голов лошадей.
Площадь пастбищкрестьянских и фермерских хозяйств составляет 17690гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Ески Шускому сельскому округу имеются всего 37681гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1971,7гектар пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
Ески Шуском сельском округе имеется 4-стада КРС, 3-стада лошадей, 4-отара МРС.
В Ески Шуском сельском округе нет культурных и аридных пастбищ.
В Ески Шуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Белбасар, с.Енбекши, с.Тасоткель) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1971,7га, потребностьсоставляет 1584га, при норме нагрузки0,8*4 га./495гол.Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4900га, при норме нагрузки на голову КРС – (0,8*4) га. / гол., МРС – (0,1*4) га. / гол., лошадей – (1*4) га. / гол.
Потребность:

Ескі шу ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Ескі шу ауылдық округіне қарасты 2 Ақсай каналы орналасқан.Ақсай-1 (сол жақ бөлігі, 5 шқ.) және Ақсай-2 (орташа бөлігі, 6 шқ.). Жалпы ағын су магистральды канал арқылы келіп, Ақсай-1 және Ақсай-2 каналына түйіседі. Ақсай каналдарына жөндеу жұмыстары жүргізілген. Көлбастау ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Ақсай каналынан су ішеді.Ал, Талапты ауылының падаға шығарылатын ауыл шаруашылығы жануарларына су жеткіліксіз. Сондықтан, ауылдың жоғарғы жақ беткейінен ауыл шаруашылық жануарларына шамамен 5 шақырым немесе 30-50 литр су шығатындай су бөгетін немесе артизан қаздырып беру қамтылған.
Ескі шу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ескі шу ауылдық округінде 2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Водообеспеченность скота в Ески Шуском сельском округе на среднем уровне. В ЕскиШускомуакском сельском округе имеется 2 Аксайских канала.Аксай-1 (левая часть, 5 км)иАксай-2 (средняя часть, 6 км). В основном стоки поступают по магистральному каналу и вливаются в каналы Аксай-1 и Аксай-2. Аксайские каналы были отремонтированы.Животноводство села Кольбастау (крупный рогатый скот, овцы, лошади) пьют воду из этого Аксайского канала. А в селе Талапты не хватает воды для скота. Есть необходимость вырыть дамбу или артизан в верхней части села, чтобы обеспечить сельскохозяйственных животных около 5 км или 30-50 литров воды.
В ЕскиШускомуакском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ески Шуском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Жаңа жолауылдық округінде 1ауылдық елді мекен бар.
Жаңа жолауылдық округі аумағының жалпы көлемі24669,4 гектар, оның ішінде егістік – 7490,6 га, жайылым жерлері –15270 (оның ішінде шаруа қожалығы жерлері-8503га.)
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 23319,5 гектар;
елді мекендердің жері –3029гектар
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Жаңа жолауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы. Жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады. Жаңа жол ауылдық округінің ауа райы өте континенталды: қысы суық, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -6, -9 градус, шілде айы +23 +26 0градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 150-300 мм. құрайды.
Микрорельеф, яғни жер беті топырақтың күрделі-жүйелі қабаттарына сәйкес келеді. Топырақ бетінің үлкен бөлігі ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіружәнежинау, өңдеу аймақтарында пайдалануға жарамды және мал шаруашылығына қолайлы, яғни ландшафты механикалық өңдеуге және ауыл шаруашылығы өнімдерін өсіруге өте қолайлы. Жер пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың көп бөлігінде жусан, түйе тікен, батпақ, қамыс, т.б өсімдіктер өседі
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді.Округ аумағы Шығыс Сібір ойпатында орналасқан, территориясының негізгі бөлігі біркелкі жазықтықта жатыр, кей жерлерде рельеф төбешіктермен және тегістіктермен өзгеріп отырады. Рельефтің ерекшелігі – негізгі бөлігі қалың тоғай мен даламен қоршалған. Әртүрлі жерлерде терек, қарағаш сияқты кішкентай ағаштар шашыраңқы өседі. Округтің табиғи жағдайлары, соның ішінде климаты, топырағы және ландшафты ауылшаруашылық жұмыстарын жүргізуге өте қолайлы. Оның құнарлы жері пайдалануда өте ыңғайлы және әртүрлі дақылдарды өсіруде табиғи және жоғары өнімді нәтиже береді.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
50. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
51. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
52. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
53. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
54. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
55. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
56. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по:Жана жолского сельском округе имеются 1 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Жана жолского сельского округа24669,4гектар, из них пашни – 7490,6 га, пастбищные земли – 15270гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –23319,5гектар;
земли населенных пунктов –3209гектар;
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория Жана жолского сельского округа в пределах степной зоны континентальный, показателям теплая (центральная и восточная часть), часть Коксайского и Аксайского каналов холодная, а остальная часть характеризуется всеми особенности континента. Характеризуется среднегодовым количеством осадков. Погода в Жана жолском сельском округе резко континентальная: зимы умерено мягкая, лето знойное. Средняя температураянваря -6-9 С градусов, июле +22, +26 градуса. Среднегодовое количество осадков 150-300 мм. составляет.
Микрорельеф, то есть земная поверхность соответствует сложно-системным слоям почвы.Значительная часть поверхности почвы подходит для использования в районе выращивания и уборки сельскохозяйственных культур, обработки почвы и подходит для животноводства, то есть ланшафт очень удобен для механической обработки почв и выращивания сельскохозяйственных продуктов питания. Растение зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш кустарники, и т.д.
Климатические условия оказывают благоприятное влияние на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства.Територия округа находится в Восточно-Сибирской низменности, основная часть территории ноходится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями. Особенность рельефа заключается в том , что основную часть окружают заросли и степи . В разичных территориях разбросанные малыми деревьями как тополь и карагач. Природные условия округа включая климат, почву и ланшафти идеально подходят для сельскохозяйственной деятельности. Его плодородная земля очень комфортна для использования и получения естественных и высокопроизводительных результатов при выращивании различных сельскохозяйственных культур.
Ветеринарно-санитарные объекты:

Жаңа жол ауылдық округіне қарасты 3 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры және 1 Сібір ошақтары. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:
2022 жылдың 1 қаңтар Жаңа жол ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2887 бас, оның ішінде 474бас аналық мал, 16831 бас ұсақ мал, 740 бас жылқы бар.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 2608 га (оның ішінде 795 га ауыл маңында, 1000 га Ескі Шу ауылдық округіне қарасты Еспе стансиясында және 813 га Құмөзек жақта).
Жаңа жол ауылында – МІҚ 1943 (оның ішінде жайылымға шығатын 390 бас), уақ –4861 бас (оның ішінде жайылымға шығатын 1998 бас), жылқы -326 бас (оның ішінде жайылымға шығатын 184 бас).
Жаңа жол ауылдық округінің, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 944 бас, ұсақ мал 11870 бас, жылқы 414 бас.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 8503 гектарды құрайды.
Жаңа жол ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15270гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен жайылымы 2608 га, (оның ауыл маңы шегінде 795 га, 1000 га Еспе ауылының маңында, қалған 813 га Құмөзек жақта орналасқан жайылым жерлер бар.)
Жайлауға шығатын мал саны:
Жаңа жол ауылдық округінде МІҚ-дан 3-табын, жылқыдан 3-үйір, уақ малдан 3-отаржайылуға шығады.
Жаңа жол ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Жаңа жол ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жаңа жол) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстаубойынша 1248 га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. 390 бас болғанда қажеттілік құрамайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2783,2га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:

В Жана жолском сельском округе имеется 3 ветеринарно-санитарных пункта. В поселке 1 ветеринарная станция, 1 яма Беккари для захоронения павших животных и 1 сибирских очага. Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккари.
Данные о поголовье скота:
На 1 января 2022года в Жана жолском сельском округенасчитывается (личное подворье населения и поголовье КХ) крупного рогатого скота 2887 голов, из них маточное поголовье 474 голов, мелкого рогатого скота 16831голов, 740головлошадей.
Вселе Жана жол объем пастбищ 2608гектар (из них в черте паселка находьятся 795 га, в стансе Еспе 1000 га и в еше в стороне Кумозек 813 га.)
Поголовье скота в селе Жана жолсоставляет: крупного рогатого скот- 1943 голов, (из них маточное поголовье 390 голова), мелкого рогатого скот- 4861голов, 326 голов лошадей.
Поголовье вкрестьянских и фермерских хозяйствах Жана жолского сельского округа составляет: крупного рогатого скот944головы, мелкого рогатого скот 11870 головы, 414 голов лошадей.
Площадь пастбищкрестьянских и фермерских хозяйств составляет 8503гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жана жолскому сельскому округу имеются всего 15270гектар пастбищных угодий. В селе Жана жолчислиться 2608гектар пастбищ (из них в черте паселка находьятся 795 га, в стансе Еспе 1000 га и в еше в стороне Кумозек 813 га .)
Количество скота, выходящего на пастбища:
Жана жолском сельском округе имеется 3-стада КРС, 3-стада лошадей, 3-отара МРС.
В Жана жолском сельском округе нет культурных и аридных пастбищ.
В Жана жолском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании высшей изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1248га, потребностьсоставляет1248га, при норме нагрузки0,8*4 га. / 390гол.Сложившуюсяпотребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 1248 га, при норме нагрузки на голову КРС – (0,8*4) га. / гол., МРС – (0,1*4) га. / гол., лошадей – (1*4) га. / гол.
Потребность:

ІҚМ үшін–390 бас. *0,8* 4 га/бас.=1248 га
ұсақ мал үшін –1998 бас. *0,1* 4 га/бас.= 799,2 га;
жылқы үшін–184 бас. *1* 4 га / гол.= 736 га.
1248+799,2+736=2783,2 га.
Жайылымалқаптарыныңқалыптасқанқажеттілігін2783,2 гакөлемінде, келесі ШҚ-ң, ЖШС-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Мемлекет мұқтажы үшін 14 ш/қ жері мемлеекет меншігіне қоғамдық пада үшін алу жоспарлануда (Д.Мамедов–50га, Р.Мамедов-37 га, К.Маемедов-7 га, Р.Фараджиев-5,5 га,М.Түменбаева-6,8га, А. Тухашвели -20,2 га,Р.Мирсадыков-185 га, Е.Кудайбергенов -75,78га,А.Артықбаев-16,57га.С Адилбаев-40,62, З.Гасанов-30 га.А.Мирисмайлов-124,57.Р.Мамедов-14 га,Е.Корласбаев-3 га.
Барлығы: 616,01 га).
Осы Жоспардың 6 – қосымшасына сәйкес, Жаңа жол ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Жаңа жол ауылдық округінің 5-7 радиуста орналасқан 14 шаруа қожалықтардың 616,01 га жайылымдық жерін мемлекет мұқтажы үшін қайтару немесе ауылдық округі әкімдігімен меморандум жасау арқылы 2783,2 га жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтейді.
Шешу жолдары:
Жаңа жол ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымды:
31. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 2608га (оның ішінде Еспе стансиясы маңында 1000 га және Құмөзек жақтан 813 га);
32. Жайылатын мал саны – 390 бас елді мекеннің сауынды сиыры;
33. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару. 14 шаруа қожалықтың – 616,01га. жайылым жерлерін қайтарудан немесе жер иелерімен ауылдық округтің ортақ малын жаю үшін меморандумға отыру;
34. Жаңа жол ауылдық округінің елді-мекеннің жайылым жер телімдерін сауынды малдарға босатып, бойдақ малдарды шалғайдағы жайылымдарға ауыстырып жаю мақсатында ҚР Жер кодексінің 36-бабына сәйкес ауылдық округі аумағындағы ауданның жер қорынан маусымдық жайылымдыққа Еспе стансиясы маңынан алған 1000 га. және Жаңа жол ауылдық округіне қарасты Құмөзек жақтағы 813 га жайылым жер телімдерінен;
35. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі көп көлемді жайылым жерлері бар ірі шаруа қожалықтардың 770,80га. болатын жерлеріне МІҚ- 100 бас, Уақ мал- 500 бас жылқы-50 бас шаруалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
36. Шаруа қожалықтардың егістік алқаптарға еккен дақылдарының бірінші орыннан кейін (егінді жинап болғаннан соң) 2421 га. жерге МІҚ-390 бас, уақ мал-1998 бас ауыл шаруашылығы жануарлары жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
Барлығы қажетті жайылым жерлер 2783,2 га. жоғарыда көрсетілген тармақшалардан өтелетін болады.
Жаңа жол ауылдық округінде

для КРС–390голов * (0,8*4) га. /гол.= 1248 га.
для МРС–1998голов* (0,1*4) га. /гол.= 799,2га.
для лошадей–184 голов* (1*4) га. / гол.= 736га.
1248+799,2+736 =2783,2 га.
Планируется расширить существующую потребность в пастбищах в размере 2783,2 га на землях следующих фермерских хозяйств, (ТОО: га, К. Маемедова - 7 га, Р. Фараджиева - 5,5 га, М. Туменбаева - 6,8 га, А Тухашвели - 20,2 га, Р. Мирсадыков - 185 га, Е. Кудайбергенов - 75,78 га, А. Артыкбаев - 16,57 га, С. Адильбаев - 40,62 га, З. Гасанов - 30 га, А. Мирисмаилов - 124,57 га, Р. Мамедов - 14 га, Э. Корласбаев - 3 га.
Всего: 616,01 га).
В соответствии с Приложением 6 к настоящему Плану скот местного населения Жанажолского сельского округа возвращается государству на 616,01 га пастбищ 14 фермерских хозяйств, расположенных в радиусах 5-7 км Жанажолского сельского округа, в государственное пользование или по договору с акиматом сельского округа 2783,2 га пастбищ.
Способы решенияпастбищ в Жана жолском сельском округе выглядит следующим образом:
1. При имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов –2608 га (из них в черте паселка находьятся 795 га, в стансе Еспе 1000 га и в еше в стороне Кумозек 813 га .)
2. Выпас КРС /маточные коровы/ – 390 голов;
3. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 от населенного пункта. 14 фермерских хозяиствх – 616,01 га.возвращение пастбищ или обшее пользование по договору с акиматом сельского округа;
4. В соответствии со статьей 36 Земельного кодекса Республики Казахстан в соответствии со статьей 36 Земельного кодекса Республики Казахстан в целях освобождения пастбищ поселка Жана Жол сельского округа для молочного скота и перевода одиночных животных на отдаленные пастбища в стансе Еспе 1000 га и 813 га пастбищ на Кумозекской стороне Жана Жолского сельского округа;
5. Есть потребность в выделении пастбищ в округе крупных фермерских хозяйств с крупными пастбищами в 770,8 га. путем подписания меморандума о совместном выпасе сельскохозяйственных животных Жана жолского сельского округа в количестве - 100 голов крупного рогатого скота, 500 голов мелкого рогатого скота – 50 голов лошадей;
6. 2421 га. меморандум с главами крестьянских хозяиствь о том что (после сбора урожая) посевов сельскохозяйственных культур, выпасе 390 голов крупного рогатого скота и 1998 голов мелкого рогатого скота села Жана жол;
Все необходимые пастбище будут возмещены 2783,2 га. из вышеуказанных подразделов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе

2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Жаңа жол ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңа жол ауылдық округінің жайылым жерлері 2608га. құрайды, (оның ішінде ауыл маңында 795 га, Еспе стансиясы маңында 1000 га және Құмөзек жақта 813 га орналасқан) шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 8503 га.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жолауылдық округі аумағындағы жер учаскелерініңменшік иелерітізімі.
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га.)
1
Мамедов Джаваншир

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жана жолского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
ВЖана жолском сельском округеплощадь пастбищ составляет обшее 2608га, (из них в черте насаленого пункта составляють 795 га, 1000 га находяться в станце Еспе и еше 813 га расположено в стороне Кумозека), площадь пастбища принадлежащих фермерским хозяйствам составляет 8503 га.
В Жана жолском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Список собственников земельных участков на территории Жана жолского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Мамедов Джаваншир

А.Мирисмайлов – 124,57 га, Л.Гулиева– 113,7 га,
И.Гулиев – 370,8 га,
А.Нарыбаев–500 га,
К.Магзинбаева – 916 га,
А.Олжабаев– 100 га,
А.Бутаев –54,16 га,
И.Кадибеков – 150 га,
О.Алимкулов – 150 га Е.Королосбай– 3 га,
Ш.Онгарбаев – 900 га,
М.Керемкулов – 97.5 га,
К.Туребаев– 100 га,
К.Жалдыбаев – 504 га,
С.Бектурганов2,5-га,
М.Карсакова-35га,
Қорытынды: -10816,38
Жаңа жол
Жалпы:
3 9 0
1 9 9 8
184
*0,8* 4
*0,1* 4
*1* 4
1 248
799, 2
736
2 783, 2
2783,3
10 816, 38
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңа жол ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекеннің шегіндегі 795 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Еспе стансиясы маңынан 1000 га және Құмөзек жақтағы 813 га жайылымдық жерлерге бойдақ малдарды жаюға, жер пайдаланушыларменмеморандумға тұру 770,8 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 2421 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңа жол ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекеннің шегіндегі 795 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Еспе стансиясы маңынан 1000 га және Құмөзек жақтағы 813 га жайылымдық жерлерге бойдақ малдарды жаюға, жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 770,8 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 2421 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

А.Мирисмайлов – 124,57 га,Л.Гулиева– 113,7 га,
И.Гулиев – 370,8 га,
А.Нарыбаев–500 га,
К.Магзинбаева – 916 га,
А.Олжабаев– 100 га,
А.Бутаев –54,16 га,
И.Кадибеков – 150 га,
О.Алимкулов – 150 га Е.Королосбай– 3 га,
Ш.Онгарбаев – 900 га,
М.Керемкулов – 97.5 га,
К.Туребаев– 100 га,
К.Жалдыбаев – 504 га,
С.Бектурганов2,5-га,
М.Карсакова-35га,
Всего: -10816,38
1,5
Всего
3 9 0
1 998
184
0,8* 4
0,1*4
1*4
1 248
799, 2
736
2 783, 2
2783,3
1,5
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в сельском округе Жана Жол в черте населеного пункта находяться 795 га, в весенне-летний период выпасается крупный рогатый скот и овцы. Кроме того, 1000 га пастбищ у станции Еспе и 813 га пастбищ у Кумозека используются для выпаса одиночный КРС,770,8 га подписаны меморандумы с землепользователями о совметном выпосе обшего скота села Жана жол. Планируется подписание меморандума с руководителями фермерских хозяйств, охватывающий 2421 га сельхозугодий, после уборки урожая планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз.
Маршрут выпаса скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками, в селе нет специальных скотопрогонов.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в сельском округе Жана Жол в черте населеного пункта находяться 795 га, в весенне-летний период выпасается крупный рогатый скот и овцы. Кроме того, 1000 га пастбищ у станции Еспе и 813 га пастбищ у Кумозека используются для выпаса одиночный КРС, 770,8 га подписаны меморандумы с землепользователями о совметном выпосе обшего скота села Жана жол.Пленируиться подписание меморандума с руководителями фермерских хозяйств, охватывающий 2421 га сельхозугодий, после уборки урожая планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз.
Маршрут выпаса скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками, в селе нет специальных скотопрогонов.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Жаңа жол ауылдық округінен Шу өзені ағып өтеді, егіс алқапты суару үшін Тасөткел магистралды каналынан су алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңа жол ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде.Жалпы Жаңа жол ауылдық округінен Шу өзені ағып өтеді, егін алқапты суару үшін су Тасөткел магистральды канал арқылы келеді. Жаңа жол ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Шу өзенінен және Тасөткел магистральды каналынан су ішеді.Жаңа жол ауылының падаға шығарылатын ауыл шаруашылығы жануарларына су жеткілікті.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңа жол ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекеннің шегіндегі 795 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Еспе стансиясы маңынан 1000 га және Құмөзек жақтағы 813 га жайылымдық жерлерге бойдақ малдарды жаюға, жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 770,8 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 2421 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Жаңа жол ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңа жол ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаңа жол
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
10- қосымшасы
Жаңақоғам ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Среднесуточный расход воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
В Жана жолском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водообеспеченность скота в Жана жолском сельском округе на хорошем уровне. В Жана жолском сельском округе протикает река Шу и имеется Тасоткельский магистралный канала. (Крупный рогатый скот, овцы, лошади) пьют воду из реки Шу и Тасоткельского магистралного канала.
В Жана жолском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в сельском округе Жана Жол в черте населеного пункта находяться 795 га, в весенне-летний период выпасается крупный рогатый скот и овцы. Кроме того, 1000 га пастбищ у станции Еспе и 813 га пастбищ у Кумозека используются для выпаса одиночный КРС,770,8 га подписаны меморандумы с землепользователями о совметном выпосе обшего скота села Жана жол.Пленируиться подписание меморандума с руководителями фермерских хозяйств, охватывающий 2421 га сельхозугодий, после уборки урожая планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз.
Маршрут выпаса скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками, в селе нет специальных скотопрогонов.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Внутренние и внешние границы выпаса скота определяются из этих пояснительных подпунктов указанных выше, а также способствует полному обеспечению оросительной системы и устронению недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В Жана жолском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Жана жолском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жана жолски
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 10 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План управления и использования пастбищ в Жанакогамском сельском округе на 2022-2023 годы

Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;

План управления и использования пастбищ в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - план) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов № 15090), Разработан в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных законодательные акты № 11064).
План принят в целях обеспечения рационального использования пастбищ, обеспечения стабильного снабжения кормами и предотвращения ухудшения состояния пастбищ.
План включает в себя:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, землевладельцев и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) благоприятные схемы пастбищных оборотов (Приложение 2);
3) карта с указанием внешних и внутренних границ пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к источникам воды (озера, реки, пруды, пруды, оросительные или поливные каналы, трубные или шахтные колодцы), выполненная в соответствии с нормами водопотребления (Приложение 4);
5) схему передела пастбищ для размещения скота физических и (или) юридических лиц без пастбищ и перевода его на выделяемые пастбища (Приложение 5);
6) схема размещения скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи города районного значения, села, села, сельского округа (Приложение 6);
7) календарный график использования пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План управления и использования пастбищ:
1. Информация о состоянии геоботанического обследования;
2. Информация о ветеринарно-санитарных учреждениях;
3. Сведения о поголовье сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - и (или) сведения об иных сведениях, представляемых юридическими лицами;

4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Жаңақоғам ауылдық округінде 1ауылдық елді мекен бар.
Жаңақоғам аумағының жалпы көлемі 122323,8 гектар, оның ішінде егістік – 9350,7 га, жайылым жерлері – 110896,2 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 101368,9 гектар;
елді мекендердің жері –4 340,0 гектар;
барлық басқа да жерлер – 1 612,8 га;
қордағы жерлер – 15 983,5 гектар.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Жаңақоғам ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын солтүстік бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -10-150С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +30,5 +35,50С құрайды.
Топырақ негізінен үш түрлі болып келеді. Олар: ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұр топырағы мен солтүстік ашық сұртүсті опырағы.
Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар өсіріледі, өйткені күздік бидай қыстың суығын нашар өткізеді. Округтің солтүстік-шығыс бөлігінде, ылғалдың аз түсуіне сәйкес, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Тау баурайлары, жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Жаңақоғам ауылдық округіне қарасты 3 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры және 1Сібір ошақтары Көктөбе ауылының Қаруылтөбе және Ақтоған каналдарына қарасты суармалы егістіктеорналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккери шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:

4. Данные о численности стад, отар, стад, сформированных по видовым и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. Сведения о формировании поголовья скота для выпаса на отдаленных пастбищах;
6. Информация об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на пахотных и засушливых пастбищах;
7. Сведения о сервитутах на прогон животных и предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению: Жанакогамский сельский округ имеет 1 сельское поселение.
Общая площадь Жанакогама составляет 122323,8 га, в том числе пашня – 9350,7 га, пастбища – 110896,2 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения – 101368,9 га;
земли населенных пунктов - 4 340,0 га;
все остальные земли - 1612,8 га;
Земли заповедника – 15 983,5 га.
Геоботаническое состояние:
В силу природных условий территория Жанакогамского сельского округа находится в пределах степной зоны, а расположение Шу-Илийских гор оказывает значительное влияние на агроклиматические показатели и климатические условия. Зимой преобладание азиатских циклонов составляет от 30 до 60 % с преобладанием северных ветров. В результате зима в районе холодная, а средняя температура составляет -10-15 0С.
Весеннее время характеризуется неустойчивым тепловым режимом. Последние заморозки могут повториться во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 140-180 дней. Лето жаркое, продолжительностью 120-140 дней. Высокие температуры сопровождаются засушливой погодой. Средняя температура июля +30,5+35,50С.
Существует три основных типа почвы. Это: светло-бурая, обыкновенная северная сероземь и северная светло-сероземная.
Эти почвы в районе в основном осваиваются под пашней и орошаемым земледелием.
Климатические условия оказывают благоприятное влияние на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства. В горных районах в связи с высокой влажностью развито учение о землепользовании. Выращивают в основном яровые зерновые, так как озимая пшеница плохо переносит зимние холода. В северо-восточной части района из-за низкой влажности земледелие ведется с дополнительным орошением. На склонах разводят крупный рогатый скот, овец и лошадей, которые летом, весной и осенью используются как пастбища.
Ветеринарно-санитарные учреждения:
Ветеринарно-санитарных пунктов Жанакогамского сельского округа 3. По всему периметру огорожен забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра.
"Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккари.
Данные о поголовье скота:

2022 жылдың 1 қаңтарына Жаңақоғам ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2569 бас, оның ішінде 1107 бас аналық мал,25401 бас ұсақ мал, 1367 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Көктөбе ауылында: Жайылым көлемі 3862гектар.
ірі қара мал - 1378 бас, оның ішінде аналық мал - 562 бас, ұсақ мал - 9215 бас, жылқы - 682 бас.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 2095 гектарды құрайды.
Жаңақоғам ауылдықокругінің ЖШС, шаруажәнефермерлікқожалықтарындағы мал басы: іріқара 1191 бас, ұсақ мал 16186 бас, 685 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 92 018,19 гектарды құрайды.
Жаңақоғам ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 92 018,19гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3 862гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Жаңақоғамауылдық округінде МІҚ-дан 2-табын, жылқыдан 3-үйір, уақ малдан 7-отаржайылуға шығады.
Жаңақоғамауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Жаңақоғам ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көктөбеа.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3 862га. Көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. /230бас болғанда қажеттілік құрамайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2648га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін–230бас * (0,8*4) га. /бас=736 га.
Ұсақ мал үшін – 3500бас * (0,1*4) га./бас= 1400 га.
Жылқы үшін– 128бас* (1*4) га. / бас =512 га.
736+1400+512= 2648 га.
Шешу жолдары:
Жаңақоғам ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларына қажетті жайылымды:
37. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 3862,0 гектар;
38. Жайылатын мал саны – 230 бас елді мекеннің сиыры;
39. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару. Шаруа қожалықтың – 69га.жайылым жерлерін қайтарудан;
40. Жаңақоғам ауылдық округінің елді-мекеннің жайылым жер телімдерін сауынды малдарға босатып, бойдақ малдарды шалғайдағы жайылымдарға ауыстырып жаю мақсатында ҚР Жер кодексінің 36-бабына сәйкес ауылдық округі аумағындағы ауданның жер қорынан маусымдық жайылымдыққа әкімшілік теңгеріміндегі 1 767 га. Жер телімдерінен;
Жаңақоғам ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Жаңақоғам ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңақоғам ауылдық округінде Көктөбе елді мекені орналасқан, осы елді мекенніңжайылым жерлері 3862га. Құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 37365,151га. Жаңақоғам ауылдық округінің әкімшілік теңгеріміндегі Кербұлақ учаскесінде 1767 га жайылым жерлері қарастырылған.Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғам ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелер ітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Оспанов Самат

По состоянию на 1 января 2022 года в Жанакогамском сельском округе (ЛПХ и ТОО, фермерское хозяйство) имеется 2569 голов крупного рогатого скота, в том числе маток 1107 голов, мелкого рогатого скота 25401 голов, лошадей 1367 голов. Включая:
В селе Коктобе: Площадь пастбищ 3862 га.
крупный рогатый скот - 1378 голов, в том числе самки - 562 головы, мелкий рогатый скот - 9215 голов, лошади - 682 головы.
Общая площадь сельских пастбищ в районе составляет 3862 га.
Поголовье скота в ТОО, КФХ Жанакогамского сельского округа: 1191 голов крупного рогатого скота, 16186 голов мелкого рогатого скота, 685 голов лошадей.
Площадь пастбищ фермерских и фермерских хозяйств составляет 92 018,19 га.
Жанакогамский сельский округ имеет в общей сложности 92018,19 га пастбищ для обеспечения скота. В пределах поселка 3862 га пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбище:
В Жанакогамском сельском округе имеется 2 стада крупного рогатого скота, 3 стада лошадей и 7 стад мелкого рогатого скота.
В Жанакогамском сельском округе отсутствуют привитые и засушливые пастбища.
В Жанакогамском сельском округе сервитутов на скот нет.
На основании изложенного, в соответствии со статьей 15 Закона РК "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коктобе) на содержании племенного (дойного) скота 3662 га. в размере 0,8*4 га. / Не надо 230 голов.
Потребность в пастбищах для выпаса прочего скота местным населением составляет 2648 га, норма нагрузки на голову КРС (0,8*4) га. / на голову., МРС - (0,1*4) га. /голова, лошадь - (1*4) га. / кроме зимнего скота в Подмосковье:
Потребности:
Для крупного рогатого скота - 230 голов * (0,8 * 4) га. / бас = 736 га.
для мелкого рогатого скота - 3500 голов * (0,1 * 4) га/голова = 1400 га.
для лошадей - 128 голов * (1 * 4) га. / бас = 512 га.
736 + 1400 + 512 = 2648 га.
Решения:
Необходимые пастбища для сельскохозяйственных животных местного населения Жанакогамского сельского округа:
1. За счет выпаса скота на внутренних пастбищах в поселке - 3862,0 га;
2. Количество пастбищ – 230 голов крупного рогатого скота;
3. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 населенных пунктов. от возврата 69 га пастбищ хозяйства;
4. В соответствии со статьей 36 Земельного кодекса Республики Казахстан 1767 га земли на административном балансе сельского округа для сезонных пастбищ в соответствии со статьей 36 Земельного кодекса Республики Казахстан. с земельных участков;
Приложение 2
План управления
пастбища и их использование
в Жанакогамском сельском округе
На 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов на территории Жанакогамского сельского округа на территории административно-территориальной единицы пастбища по категориям земель, землевладельцам и землепользователям схема расположения (карта)
Символы:
Поселок Коктобе расположен в Жанакогамском сельском округе, пастбища этого поселка составляют 3862 га. 37 365 151 га пастбищ в собственности фермерских хозяйств. На Кербулакском участке административного баланса Жанакогамского сельского округа предусмотрено 1767 га пастбищ.
Список собственников земельных участков на территории Жанакогамского сельского округа
№ Таблица 1
Имена землепользователей
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
КРС
МРС
Лоша дь
Набор
(га)
1
Оспанов Самат

0,8*4
736
0
100
3126
Барлығы
3862
230
736
3126
Жаңақоғам ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңақоғам ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Көктөбе ауылынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3862 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Шалғайдағы әкімшілік теңгеріміндегі 1767 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, Жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалықиелігіндегі 4359 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, Жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңақоғам ауылдық округі бойынша ішкі жайылымдарға Көктөбе ауылынан шығатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда 3862 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылады. Шалғайдағы әкімшілік теңгеріміндегі 1767 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, Жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық иелігіндегі 4359га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары қазан айынан бастап жайылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Жаңақоғам ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Қарауыл төбе және Ақтоған каналдарынан алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңақоғам ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Жаңақоғам ауылдық округі аумағынан Шу өзені өтуде.Көктөбе ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Шу өзенінен және Байғұтты каналынан су ішеді.
Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде

0,8*4
736
0
100
3126
Итоги
3862
230
736
3126
Приложение 2
План управления
пастбища и их использование
в Жанакогамском сельском округе
На 2022-2023 годы
Благоприятные схемы пастбищного оборота
Символы:
Пояснительная
В целях облегчения использования пастбищ в Жанакогамском сельском округе, 3862 га поселения в весенне-летний период стада крупного рогатого скота и овец из села Коктобе. Планируется выпас на пастбищах до осеннего сезона. На удаленном административном балансе 1767 га, в весенне-летний период на пастбищах одиночного скота (крупный рогатый скот, овцы, лошади) выпускают до осеннего сезона. В осенний сезон в собственности хозяйства 4359 га. После сбора урожая планируется выпас крупного рогатого скота, овец и коз.
В Жанакогамульском районе выпас скота осуществляется по давно налаженным дорогам между участками земли, где отсутствуют признаки специальных скотопрогонов.
Приложение 3
План управления
пастбища и их использование
В Жанакогамском сельском округе
На 2022-2023 годы
Внешние и внутренние пастбища, включая сезонные пастбищаграницы и участки, объекты пастбищной инфраструктуры
Символы:
Пояснительная
Стада крупного рогатого скота и овец от села Коктобе на внутренние пастбища Жанакогамского сельского округа в весенне-летний период на 3862 га. пасется на пастбищах до осени. Единичный крупный рогатый скот (КРС, овцы, козы) выпускают на пастбища в весенне-летний период на 1767 га пастбищ в отдаленном административном остатке до осеннего сезона. В осенний сезон хозяйство владеет 4359 га. После сбора урожая скот будет пасти с октября.В Жанакогамском сельском округе отсутствуют признаки специальных скотопрогонных дорог, они выпасаются на существующих дорогах между участками.
Приложение 4
План управления
пастбища и их использование
В Жанакогамском сельском округе
на 2022-2023 годы
Источники воды (озера, реки, пруды, пруды, оросительные или поливные каналы, трубные или шахтные колодцы), созданные в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователями)схема доступа
Среднесуточный расход воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
В Жанакогамском сельском округе его получают из каналов Караул-Тобе и Актоган для орошения или полива.
Символы:
Приложение 5
План управления
пастбища и их использование
В Жанакогамском сельском округе

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Жаңақоғам ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін әкімшілік теңгеріміндегі Кербұлақ учаскесінде орналасқан жайылым жер 1767 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық иелігіндегі 4359 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары қазан айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғам ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Жаңақоғам ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Жаңақоғамауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаңақоғам
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
11- қосымшасы
Көкқайнар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

На 2022-2023 годы
Символы:
Пояснительная
В Жанакогамском сельском округе для выпаса сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, пастбища расположены на Кербулакском участке административного баланса площадью 1767 га. В осенний сезон хозяйство владеет 4359 га. После расчистки пахотных земель крупный рогатый скот, овцы и козы будут размещены на пастбищах с октября.
В Жанакогамском сельском округе отсутствуют признаки специальных скотоводческих дорог, они выпасаются на давно установленных дорогах между участками.
Приложение 6
План управления
пастбища и их использование
В Жанакогамском сельском округе На 2022-2023 годы
Символы:
Объяснение
Из вышеприведенных пояснительных подпунктов внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительных систем устраняют недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
В Жанакогамском сельском округе отсутствуют признаки специальных скотоводческих дорог, они выпасаются на давно установленных дорогах между участками.
Приложение 7
План управления
пастбища и их использование
В Жанакогамском сельском округе
На 2022-2023 годы
Пастбища, определяющие сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных календарный график использования
Наименование сельского округа
Количество заборов в 2022 г.
Количество заборов в 2023 г.
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жанакогам
КЖМ
ГМ
ДК
ГКМ
КЖМ
ГМ
ГКМ
ДК
Примечание: полные сокращения:
КЖМ - весенне-летний сезон;
ОКМ - летне-осенний сезон;
ГМ - летний сезон;
DB - вольер для отдыха
Приложение 11 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План на 2022-2023 годы по управлению и использованию пастбищ Коккайнарского сельского округа
План на 2022-2023 годы по управлению и использованию пастбищ Шуского района (далее - план) составлен на основании Законов Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от января № 23 2001 г. "О пастбищах" от 20 февраля 2017 г., Заместитель Премьер-Министра РК, Министр сельского хозяйства РК № 173 от 24 апреля 2017 г. к приказу "Об утверждении принципов рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 3- № 3/332 от 14 апреля "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (Нормативное зарегистрировано за № 11064 в реестре государственной регистрации правовых актов) разработан в соответствии с План принят в целях рационального использования пастбищ, стабильного обеспечения потребности в кормах и предотвращения ухудшения состояния пастбищ.
План включает в себя:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Көкқайнарауылдық округінде 1ауылдық елді мекен бар.
Көкқайнар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38457,7гектар, оның ішінде егістік – 7076га, жайылым жерлері – 21836 га., суармалы жер – 206 га., шабындық жер – 382 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 29294 гектар;
елді мекеннің жері –3596гектар;
елді мекеннің егістік жері – 50га;
елді мекеннің жайылым жері – 3438гектар.
Геоботаникалық жағдайы:

1) Схема (карта) пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) подходящие схемы пастбищных оборотов (Приложение 2);
3) карта с указанием участков пастбищ, в том числе сезонных пастбищ с внешней и внутренней границей, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схемы доступа пастбищепользователей к источникам воды (озера, реки, пруды, апаны, оросительные или оросительные каналы, трубные или шахтные колодцы), создаваемые в соответствии с нормами водопотребления (Приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для содержания поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц без пастбищ и замены их предоставляемыми пастбищами (Приложение 5);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи города, поселка, села, сельского округа районного значения (Приложение 6);
7) календарный график использования пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных (Приложение 7). План управления и использования пастбищ:
1. Информация о состоянии геоботанического обследования;
2. Информация о ветеринарно-санитарных учреждениях;
3. Сведения о поголовье сельскохозяйственных животных, их владельцах и (или) сведения об иных сведениях, предоставляемых юридическими лицами;
4. Данные о численности стад, отар, стад, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. Сведения о формировании стад сельскохозяйственных животных для выпаса на отдаленных пастбищах;
6. Информация об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на засушливых и засушливых пастбищах;
7. Сведения о сервитутах на загон скота и предоставляемые государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению: в Коккайнарском сельском округе 1 сельское поселение.
Общая площадь Коккайнарского сельского округа составляет 38457,7 га, в том числе пашня – 7076 га, пастбища – 21836 га, орошаемые земли – 206 га, луга – 382 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения – 29 294 га;
площадь поселения 3596 га;
пашня поселка - 50 га;
Пастбища поселка составляют 3438 га.
Геоботаническая ситуация:

Табиғи жағдайлар бойынша Көкқайнар ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 20 дан 30% аралықты құрайтын шығыс бағыттан соғатын желі бар, осының салдарынан ауыл территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -5-8*С құрайды. Көктемгі уақыты тұрақты жылы режиммен ерекшеленеді.
Топырақ негізінен қара кей жерлерде сары, жалпы құрғақ топырақпен ерекшеленеді. Округ аумағында көп таралған топырақтың ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда сондай-ақ төменгі үстірттерде, ылдиларда таралған. Бұл топырақтар негізінен округте тәлімді және суармалы егін шаруашылығы үшін игеріледі.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайлы әсер етеді. Таулы аймақтарда, ылғалдың көп түсуіне байланысты, тәлімі жер пайдалану дамыған. Негізінен жаздық дәнді дақылдар және бидай өсіріледі, Округтің солтүстік-шығыс бөлігінде, ылғалдың аз түсуіне сәйкес, егін шаруашылығы қосымша суару арқылы жүргізіледі. Тау баурайлары, жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым ретінде пайдаланып, ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Көкқайнар ауылдық округіне қарасты 1 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын орын ауылдың батыс жақ бетіндеорналасқан.Мал өлексесін тастайтын орын деген жазуы бар тақтайшалармен белгіленді.
Мал басысаны туралы деректер:
2021 жылдың 31 желтоқсанына Көкқайнар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 1228бас, оның ішінде 537бас аналық мал, 23151бас ұсақ мал, 830бас жылқы бар. Оның ішінде:
Көкқайнар ауылында: Жайылым көлемі 3438гектар.
ірі қара мал 558бас, оның ішінде аналық мал 200бас, ұсақ мал 11230бас, жылқы 664баc.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 18398 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтардың ірі қара малы 670 бас, аналығы 337 бас, уақ мал – 11921 бас, жылқы – 166 бас.
Көкқайнар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18398гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3438гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Көкқайнарауылдық округінде МІҚ-дан 2-табын, жылқыдан 2-үйір, уақ малдан 5-отаржайылуға шығады.
Көкқайнар ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Көкқайнар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көкқайнар) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3438 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 3180 гақажет етпейді.Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.

По природным условиям территория Коккайнарского сельского округа находится в пределах степной зоны, и большое влияние на агроклиматические показатели и климатические условия оказывает расположение гор Шу-Иле. В зимний период дует ветер с восточного направления, который повторяется от 20 до 30% под влиянием азиатского циклона, из-за этого зима на территории поселка холодная и средняя температура воздуха составляет - 5-8 *С. Весеннее время отличается постоянным теплым режимом.
Почва преимущественно черная, местами желтая, обычно сухая. На территории района распространены бледно-желтые карбонатные типы почв.
В основном они распространены на равнинах средних и нижних гор, а также на нижних плато и в долинах. Эти почвы в районе в основном обрабатываются под пашня и орошаемое земледелие.
Климатические условия благоприятно сказываются на развитии различных отраслей сельскохозяйственного производства. В горных районах из-за повышенной влажности развито земледелие. В основном возделываются яровые зерновые и пшеница, в северо-восточной части района, по маловодью, земледелие ведется с дополнительным орошением.
Склоны гор используются как пастбища летом и весной-осенью, разводят крупный рогатый скот, овец и лошадей.
Ветеринарно-санитарные учреждения:
На западной стороне села находится 1 ветеринарно-санитарная база Коккайнарского сельского округа, 1 ветеринарный пункт, 1 убойный пункт. Он был отмечен табличками с надписью "Место свалки туш".
Данные о поголовье скота:
По состоянию на 31 декабря 2021 года в Коккайнарском сельском округе (индивидуальные дворы населения и ПКО) насчитывается 1 228 голов крупного рогатого скота, в том числе 537 голов крупного рогатого скота, 23 151 голов мелкого рогатого скота, 830 голов лошадей. Включая:
В селе Коккайнар: Размер пастбища 3438 га.
558 голов крупного рогатого скота, в том числе 200 самок, 11230 голов мелкого рогатого скота, 664 лошади.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 18 398 га.
В хозяйствах имеется 670 голов крупного рогатого скота, 337 самок, 11921 крупного рогатого скота, 166 лошадей.
Всего в Коккайнарском сельском округе имеется 18 398 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственного скота. В пределах поселка 3438 га пастбищ.
Количество пастбищных животных:
В сельском округе Коккайнар на пастбище выходит 2 стада крупного рогатого скота, 2 стада лошадей и 5 стад крупного рогатого скота.
В Коккайнарском сельском округе отсутствуют обрабатываемые и засушливые пастбища.
В Коккайнарском сельском округе сервитуты на перегон скота не установлены.Исходя из вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (Коккайнар) в количестве 3 438 га поголовье самок (молочных) сельскохозяйственных животных, с скорость загрузки 4 га/голову, не требуется 3180 га. Необходимо восполнить имеющуюся потребность в пастбищных угодьях за счет выкупа земель для нужд государства.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2016 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 4 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 0,1 га / бас., жылқы –1/4 га/ бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-227 бас. *0,8* 4 га/бас.= 726,4 га
ұсақ мал үшін- 2830 бас. *0,1* 4 га/бас.= 1132 га;
жылқыүшін- 187 бас. *1* 4 га / гол.= 478 га.
726,4 + 1132 + 478 = 2336,4 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан жерлерге жайылымдық жерлер қажет етпейді.
Көкқайнара уылдық округінде

Потребность в пастбищных угодьях для выпаса прочего сельскохозяйственного скота местного населения составляет 2016 га, при норме нагрузки на голову ИСМ 4 га/чел., МРС - 0,1 га/чел., лошадей - 1/4 га/чел. крышка.
Кроме удаленно зимующего скота:
Необходимость:
Для ИКМ - 227 голов. *0,8* 4 га/чел.= 726,4 га
для мелкого рогатого скота - 2830 голов. *0,1* 4 га/чел.= 1132 га;
для лошадей - 187 голов. *1* 4 га/гол.= 478 га.
726,4 + 1132 + 478 = 2336,4 га.
Пастбищные угодья не нужны на установленных площадях пастбищ.
Приложение 1
к плану управления
пастбища и их использование

Көкқайнар ауылдық округінде 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлер жоқ
Көкқайнара уылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Көкқайнар ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 2398 га. жайылым жерлеріне күзгі және қысқы маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Қырғыз ала тауыныңшатқалдарында орналасқан жеке шаруа қожалықтарына 18398 га, жайылым жерлеріне шаруа қожалық басшыларымен келісіп, ақыларын төлеп, көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады.Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 2493га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Көкқайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Көкқайнар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Көкқайнар ауылдық округі бойынша шалғайда орналасқан жайылымдарға ауылдан шығатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымдажеке шаруа қожалықтың 18398 га, жайылым жерлеріне (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары (шаруа қожалық иелерімен келісіп, әр малға ақыларын төлеп) күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі ауылдың маңына жақын орналасқан 2493га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылады.
Көкқайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Көкқайнар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Көкқайнар ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша шешімін таппай тұрған мәселе, себебі 270 га. суармалы егістік жер болғанымен округте су жоқ.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Көкқайнар ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету жеткіліксіздеңгейде. Сондықтан, ауылдың жоғарғы жақ беткейінен ауыл шаруашылық жануарларына шамамен 5 шақырым немесе 30-50 литр су шығатындай су бөгетін немесе артизан қаздырып беру қамтылған, қазіргі уақытта ешқандай су (артизан) орнатылған жоқ.
Көкқайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Көкқайнар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды пайдалану
басқару жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Көкқайнар ауылдық округі бойынша ішкі жайылымайналымын қолайлы пайдалану үшін ауылдан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 2398 га. жайылым жерлеріне күзгі және қысқы маусымға дейін жайылады. Ал ауылдың бойдақ малдары жеке шаруа қожалықтардың 18398 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары (шаруа қожалық иелерімен келісіп, әр малға ақыларын төлеп) күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі ауылдың маңына жақын орналасқан 2493 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылады.
Көкқайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Көкқайнар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Көкқайнар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Көкқайнар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Көкқайнар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
12- қосымшасы
Қорағаты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

В Коккайнарском сельском округе в радиусе 5-7 пастбищ нет.
Приложение 2
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе
на 2022-2023 годы
Подходящие схемы пастбищных оборотов
Условные знаки:
Объяснение
В весенне-летний период 2398 га населенных пунктов заняты пастбищами крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, которые выведены за пределы села для надлежащего использования пастбищного оборота в Коккайнарском сельском округе. планируется выпас на пастбищах до осенне-зимнего сезона. 18 398 га личных подсобных хозяйств, расположенных в ущельях гор Кыргызский Ала, выделяются под пастбища по согласованию с главами хозяйств и оплачиваются. В осенний сезон был заключен меморандум с руководителями хозяйства, и 2493 га принадлежат хозяйству. после уборки полей планируется выпас крупного рогатого скота, крупного рогатого скота и лошадей.
В сельском округе Коккайнар скот выводят на пастбище по уже налаженным дорогам между угодьями, где нет признаков специальных пастушьих дорог.
Приложение 3
к Плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе на 2022-2023 годы
Внешние и внутренние пастбища, включая сезонные пастбища границы и участки, объекты пастбищной инфраструктуры
Приложение 3
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе на 2022-2023 годы
Источники воды (озера, реки, пруды, водохранилища, оросительные или оросительные каналы, трубные или шахтные колодцы), созданные в соответствии с нормами водопотребления пастбищепользователей схема доступа
Среднесуточная норма водопотребления на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Принципов рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от № 173 от 24.04.2017.
Нерешенной проблемой ирригации или орошения на территории Коккайнарского сельского округа является то, что 270 га. Несмотря на наличие орошаемых сельхозугодий, воды в районе нет.
Условные знаки:
Пояснительная
На территории Коккайнарского сельского округа обеспеченность сельскохозяйственных животных водой недостаточна. Поэтому включено вырыть с верхнего склона села водохранилище или артизан так, чтобы для сельскохозяйственных животных вышло около 5 километров или 30-50 литров воды, в настоящее время водовод (ремесленник) не установлен.
В Коккайнарском сельском округе специальные пастбищные дороги не обозначены, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между угодьями.
Приложение 4
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе
На 2022-2023 годы
Условные знаки:
Пояснительная
В весенне-летний период 2398 га населенных пунктов заняты пастбищами крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, которые выведены за пределы села для надлежащего использования внутреннего пастбищного оборота в Коккайнарском сельском округе. пасутся на пастбищах до осенне-зимнего сезона. Единичный скот поселка выпущен на 18 398 га личных подсобных хозяйств и пастбищ в весенне-летний период.В осенний сезон с руководителями хозяйства заключен меморандум, и 2493 га, расположенных вблизи села, принадлежат хозяйству. После уборки поля с июля выпасают крупный рогатый скот, крупный рогатый скот и жеребята.
В Коккайнарском сельском округе специальные пастбищные дороги не размечены, а скот выводят на пастбище по уже установленным дорогам между угодьями.
Приложение 5
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные знаки:
Объяснение
В весенне-летний период 2398 га населенных пунктов заняты пастбищами крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, которые выведены за пределы села для надлежащего использования внутреннего пастбищного оборота в Коккайнарском сельском округе. пасутся на пастбищах до осенне-зимнего сезона. Единичный скот поселка выпущен на 18 398 га личных подсобных хозяйств и пастбищ в весенне-летний период.В осенний сезон был заключен меморандум с руководителями хозяйства, и 2493 га, расположенных рядом с селом, принадлежат хозяйству. После уборки полей с июля выпасают крупный рогатый скот, крупный рогатый скот и лошадей.
В Коккайнарском сельском округе специальные пастбищные дороги не обозначены, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между угодьями.
Приложение 6
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные знаки:
Пояснительная
Из вышеприведенных пояснительных подразделов внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение ирригационными системами устранит недостатки отсутствия пастбищ и будет способствовать бесперебойному функционированию системы.
В Коккайнарском сельском округе специальные пастбищные дороги не обозначены, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между угодьями.
Приложение 7
к плану управления
пастбища и их использование
в Коккайнарском сельском округе
на 2022-2023 годы
Пастбища, определяющие сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных календарный график использования
Название
округа
Количество заборов в 2022 году
Количество заборов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Көккайнар
ВЛС
ЛС
РК
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
РК
Примечание: полное написание сокращений:
ВЛС - весенне-летний сезон;
ЛОС - летне-осенний сезон;
ЛС - летний сезон;
РК - расслабляющий корпус
Приложение 12 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Корагатинском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
15) схему (карту) расположения пастбищ на территории Корагатинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
16) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Қорағаты ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар. Мойынқұм, Жиенбет және Еңбек ауылдары.
Қорағаты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 23017 гектар, оның ішінде егістік – 7660,3 га, жайылым жерлері – 13911 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 9835 гектар;
елді мекендердің жері –4574 гектар;
барлық басқа да жерлер – 1314,1 га;
қордағы жерлер – 5321,6
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Қорағаты ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша агроклиматтық ауданда: құрғақ қалыпты жылы континенталды: қысы қатаң, қарлы борандар көп байқалады, кей жылдары көктемде селдер жүреді, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -19, -26 градус, шілде айы +24, +30 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 300-500 мм. құрайды.
Топырақ негізінен сары топырақ және құмақ шөлейт болып екіге бөлінеді. Округ аумағынан Шу өзені мен Қорағаты өзені ағып сары топырақпен құмақ шөлейт жерлерді бөліп тұр, оңтүстік шығысы сары топырақ болса, солтүстік батысы құмақ шөлейт.
Ауыл шаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайсыз әсер етеді. Негізінен округтің басым бөлігінде жоңышқа, жүгері, күздік және жаздық дәнді дақылдар мен бау-бақша өсіріледі. Өңірімізде жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым жерлер жеткілікті ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Қорағаты ауылдық округінде1 мал дәрілерлік пункті орналасқан. Мал өлекселерінтастайтын Беккари шұңқыры жоқ.
Мал басысаны туралы деректер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
57. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
58. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
59. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
60. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
61. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
62. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
63. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: В Корагатинском сельском округе 3 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Корагатинского сельского округа составляет 23017 га, в том числе пашни – 4285 га, пастбищных угодий – 13911 га. По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения- 9835 гектаров;
земли населенных пунктов- 4574 гектар;
все прочие земли- 8608 га;
земли в запасе-нет
Геоботаническое состояние:
По природным условиям территория Корагатинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в агроклиматическом районе: сухое умеренно теплое континентальное: зима суровая, наблюдаются обильные метели, в отдельные годы весной идут сели, лето жаркое. Средняя температура января -19, -26 градусов, июля +24, +30 градусов. Годовой объем атмосферных осадков в среднем составляет 150-300 мм. составят. Почва в основном делится на желтую почву и песчаник полупустынный. С территории округа протекает река Корагаты и река Шу, выделяющая пустыни кумак с желтым грунтом, с юго-востока-желтым грунтом, с северо-запада-кумак полупустынный. Неблагоприятное влияние оказывают климатические условия на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства. В основном в округе выращивают люцерну, кукуруза6 озимые и яровые зерновые культуры и бахча. В летний и весенне-осенний периоды в регионе достаточно пастбищных угодий, где выращивают крупный рогатый скот, овец и лошадей.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Корагатинском сельском округе расположены 1 ветеринарно-санитарный объект. Яма Беккари нет.
Данные о поголовье скота:

2021 жылдың 31 желтоқсанына Қорағаты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2517 бас, оның ішінде 2259бас аналық мал, 5720 бас ұсақ мал, 155 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Мойынқұм ауылында: Жайылым көлемі 5027 гектар.
ірі қара мал 1624 бас, оның ішінде аналық мал 1562 бас, ұсақ мал 2270 бас, жылқы 30 баc.
Жиенбет ауылынды: Жайылым көлемі 869 гектар.
ірі қара мал 206 бас, оның ішінде аналық мал 135 бас, ұсақ мал652 бас, жылқы 16 бас.
Еңбек ауылында: Жайылым көлемі 940 гектар.
ірі қара мал 127 бас, оның ішінде аналық мал 103 бас, ұсақ мал 278 бас, жылқы 9 бас.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 6836 гектарды құрайды.
Қорағаты ауылдық округінің, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 560 бас, аналығы 459 бас, ұсақ мал 2520 бас, жылқы 100 бас.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 5474 гектарды құрайды.
Қорағаты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13911 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6836 гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Қорағаты ауылдық округі бойынша жайлауға МІҚ – 4 табын, ұсақ мал – 4 отар және жылқы – 1 үйіршығады.
Қорағаты ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Қорағаты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы 424 га. құрап отыр. Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекен іргесіндегі жайылым6836 га. көлемінде, жүктеме нормасы бойынша 424 га. қажеттілік туындауда.
МІҚ1800*(0,8*4)га/бас = 5760 га.
Ұсақ мал бойынша 3200*(0,1*4) га/бас = 1280 га.
Жылқы үшін 55*(1*4) га/бас = 220га.
Барлығы 7260 га
Ауылдық округ бойынша мал басының тұрақты өсуіне байланысты, жайылымдық жерге деген қажеттілік жылдан-жылға артып келеді. Сондықтан қажеттілік туындайтын жайылымдық жерлерді шешу үшін, ірі шаруа қожалық иелерімен (ауылдың малы ортақ жайылу үшін) меморандум жасалуда.
Қорағаты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Қорағаты ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме

На 31 декабря 2021 года в Корагатинском сельском округе (личное подворье населения и КХ) насчитывается 2517 голов крупного рогатого скота, в том числе 2259 голов маточного поголовья, 5720 голов мелкого рогатого скота, 155 головы лошадей. В том числе:
В селе Мойынкум: пастбища площадью 5027 гектаров. крупный рогатый скот 1624 головы, в том числе маточный скот 1562 головы, мелкий рогатый скот 2270 голов, лошади 30голов.
В селе Жиенбет: площадь пастбищ 869 гектаров. крупный рогатый скот 206 голов, в том числе маточный скот 135 голов, мелкий рогатый скот 652 голов, лошади 16 голов.
В селе Енбек: площадь пастбищ 940 гектара. крупный рогатый скот 127 головы, в том числе маточный скот 103 голов, мелкий рогатый скот 278 головы, лошади 9 головы.
Общая площадь внутрипоселковых пастбищ в округе составляет 6836 га. Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Корагатинского сельского округа: крупного рогатого скота 560 голов, маточного поголовья 459 голов, мелкого рогатого скота 2520 голов, лошадей 100 голов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет- 5474 га. Всего по Корагатинскому сельскому округу имеется 13911 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 6836 гектара пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Корагатинсом сельском округе из КРС выходят 4 стада, из лошадей 1 стада, из МРС 4 стада.
В Корагатинском сельском округе нет культурных и аридных пастбищ.
В Корагатинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность местного населения отсутствует. В сельском округе по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 6836 га. в объеме, норма нагрузки необходимо дополнительных 424 га.
КРС 1800*(0,8*4)га/гол = 5760 га.
МРС 3200*(0,1*4) га/гол = 1280 га.
Для лошадей 55*(1*4) га/гол = 220га.
Итого 7260 га
В связи с устойчивым ростом поголовья скота по сельскому округу, потребность в пастбищных угодьях растет из года в год. Поэтому с владельцами крупных крестьянских хозяйств заключаются меморандумы для решения пастбищных угодий, в которых возникает необходимость.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Корагатинского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная

Қорағаты ауылдық округінде Мойынқұм, Жиенбет, Еңбек елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 6836 га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 5474 га.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қорағаты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылар-дың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым-дар, (га)
М І Қ
ҰҚМ
Жы л-қы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы л-қы
МІҚ
ҰҚМ
Жы л-қы
Жиыны(га)
1
Ахмет М.

В Корагатинском сельском округе расположены населенные пункты Мойынкум, Жиенбет и Енбек пастбищные угодья этих населенных пунктов составляют 6836 га. пастбищные угодья, находящиеся в крестьянском хозяйственном владении, составляют 5474 га.
В Корагатинском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Списоксобственников земельных участков на территории Корагатинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Ахмет М.

6 262, 4
1280
220
7 762, 4
1990,36
25,6
Қорағаты ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қорағаты ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Мойынқұм, Жиенбет және Еңбек ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 6836 га. жерінде жайылады.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қорағаты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қорағаты ауылдық округінің малдары маусымдық жайылымға шықпай-ақ округ төңірегінде жайылымдар жеткілікті.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Ішкі және сыртқы шекаралардағы маусымдық жайылымдар учаскелері жоқ.
Негізгі су көздері Шу және Қорағаты өзендері мен "ЛДРХ-2" және "ЛДРХ-3" каналдары.
Қорағаты ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қорағаты ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Қорағаты өзенімен Шу өзенінен алады. Сонымен қатар суармалы маусымда "ЛДРХ-2" және "ЛДРХ-3" каналдары арқылы суарылады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қорағаты ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Қорағаты ауылдық округінен өтетін Қорағаты және Шу өзендерінен су ішеді.Сонымен қатар суармалы маусымда "ЛДРХ-2" және "ЛДРХ-3" каналдары арқылы суарылады.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қорағаты ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қорағаты ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдары жоқ.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қорағаты ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Қорағаты ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Округ бойынша жалпы шалғайдағы жайылым жерлер жоқ.
Қорағаты ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қорағаты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
13- қосымшасы
Өндіріс ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

6 262, 4
1 280
220
7 762, 4
1990,36
25,6
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
Для благоприятного использования пастбищного оборота по Корагатинскомусельскому округу пады крупного и мелкого рогатого скота, вывозимые из сел Мойынкум, Жиенбет и Енбек в весенний летний сезон планируется выпас 6836 га населенных пунктов, пады крупного и мелкого рогатого скота, пастбищных угодий населенных пунктов до осеннего сезона.
В Корагатинсом сельском округе не установлены знаки специальных скотопрогонных дорог, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Скот Корагатинского сельского округа имеет достаточно пастбищ вокруг округа, не выходя на сезонные пастбища. В Корагатинском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Участки сезонных пастбищ во внутренних и внешних границах нету.
Основными водными источниками являются реки Шу и Корагаты и каналы "ЛДРХ-2" и "ЛДРХ-3".
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
По орошению или обводнению на территории Корагатинского сельского округа по реке Корагаты и от реки Шу.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории Корагатинского сельского округа находится на среднем уровне. Из реки Корагаты и Шу проходящей по Корагатинскому сельскому округу, пьют воду из этой реки животные населенных пунктов Мойынкум, Жиенбет и Енбек (КРС, МРС, лошади). Также в сезон орошения пьют воду по каналам "ЛДРХ-2" и"ЛДРХ-3".
В Корагатинском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Для размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами по Корагатинскому сельскому округу нет.
В Корагатинском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Из приведенных выше пояснительных подпунктов следует, что внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительных систем способствуют устранению недостатков нехватки пастбищ и нормальному функционированию системы.
В Корагатинском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Корагатинском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Корагатинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 13 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Ондирисском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
17) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ондириского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
18) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +24,5 +25,50С құрайды.
Топырақ негізінен төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұртопырағы мен солтүстік ашық сұртопырағы.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Өндіріс ауылдық округіне қарасты 3 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пункті, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккери шұңқыры және 1 Сібір ошағы Абай ауылының солтүстік батысында орналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккери шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:
2021 жылдың 31 желтоқсанына Өндіріс ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 3338 бас, оның ішінде 986 бас аналық мал, 26685 бас ұсақ мал, 587 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Абай ауылында: Жайылым көлемі 1941 гектар.
ірі қара мал 562 бас, оның ішінде аналық мал 562 бас, ұсақ мал 3296 бас, жылқы 212 баc.
Жайылымға шығатын мал саны:
Өндіріс ауылдық округінде МІҚ-дан 2 табын, жылқыдан 7 үйір, уақ малдан 6 отаржайылуға шығады.
Өндіріс ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Өндіріс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Абай ауылына) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1941 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/бас болғанда қажеттілік 3965га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3965га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 0,1 га / бас, жылқы – 1 га/ бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-562 бас * 0,8 га/бас.= 449,6 га;

Весеннее время характеризуется неустойчивым тепловым режимом. Последние заморозки могут повториться во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 140-180 дней. Лето жаркое, продолжительностью 120-140 дней. Высокие температуры сопровождаются засушливой погодой. Средняя температура июля +24,5+25,50С.
Различают четыре основных типа почвы. Это: темно-бурая, светло-бурая, серозем северный обыкновенный и серозем северный светло-коричневый.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В Ондирисском сельском округе имеется 3 ветеринарно-санитарных пункта. Трупы животных, убитых сибирской язвой, обносят по периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли проникнуть в могильники. "Сибирская язва" отмечена бляшками (дата начала заболевания). Туши животных от сибирской язвы, а также сырье и продукты от животных сжигают в специальных помещениях. Прах будет сброшен в яму Беккери.
Данные о поголовье скота:
На 1 января 2022 года В Ондирисском сельском округе (ЛПХ) имеется 3338 голов крупного рогатого скота, в том числе молочных коров 986 голов, мелкого рогатого скота 26685 голов, лошадей 587 голов. В том числе:
В поселке Абай: Площадь пастбищ 1941 га.
Крупный рогатый скот 562 головы, в том числе овец 562 головы, мелкого рогатого скота 3296 голов, лошадей 212 голов.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Ондирисском сельском округе будут пасти 2 стада крупного рогатого скота, 7 стад лошадей, 6 стад мелкого рогатого скота.
В сельском округе Ондирис нет привитых и засушливых пастбищ.
В Ондирисском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании изложенного, в соответствии со статьей 15 Закона РК "О пастбищах" для нужд местного населения (село Абай) потребность в содержании самок молочных животных в количестве 1941 га, с норма нагрузки 4 га/голова составляет 3965 га. Необходимо дополнить существующий спрос на пастбища за счет приобретения земли в общественное пользование.
Потребность пастбищ для выпаса прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 3965 га при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 0,8 га/голову, мелкого рогатого скота - 0,1 га/голову, лошадей - 1 га/голову.
За исключением удаленного зимнего скота:
Потребности:
По крупному рогатому скоту - 562 головы * 0,8 га/голова = 449,6 га;

ұсақ мал үшін- 3296 бас * 0,1 га/бас.= 329,6 га;
жылқы үшін-212 бас * 1 га / бас.= 127,2 га
449,6+329,6+212 * 4 = 3964,8
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 3965 га көлемінде, келесі ШҚ-ң жерлеріне жаю жоспарланады: Р. Калмырзаева –662,83 га, С.Торекулова - 47,0 га, Б.Баетов - 30,6 га, Д.Дауылбаев -75,48 га, Ғ.Дауталиев – 224,08 га, Е.Ахметов - 84 га, Б.Саулебаев - 25,9 га, Д.Бахтиев -112 га, А.Акдилдаев - 213,2 га. Барлығы: 1475,09 га.
Осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, Өндірісауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Өндіріс ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен3965 гажайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Дегенмен округ жайылымының бары небәрі 1941 га. болғандықтан, белгіленген межеге сәйкес 2024 га. қажеттілік туындайды.
Шешу жолдары:
Өндіріс ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының қажетті жетіспейтін жайылымды:
41. Елді мекендегі ішкі жайылымдарға жаю есебінен – 1941га;
42. Жайылатын мал саны – 562 бас елді мекеннің сиыры;
43. Елді-мекеннен 5-7 радиуста орналасқан жайылым жерлерді қайтару. 9 шаруа қожалықтың – 1475,09га жайылым жерлерін қайтарудан;
44. Өндіріс ауылдық округінің елді-мекенінің жайылымына "Абай" ӨК жер қорынан 940,349 га қосылды;
45. Қажеттілік туындайтын жайылым жерлерді бөлу туралы округтегі көп көлемді жайылым жерлері бар 7шаруа қожалықтардың 1562,74 га болатын жерлеріне шаруалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мен жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бірге жайылу туралы меморандумға тұру арқылы;
Барлығы қажетті жайылым жерлер 2024 га. жоғарыда көрсетілген тармақшалардан өтелетін болады.
Өндіріс ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Өндіріс ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме

для мелкого рогатого скота - 3296 голов * 0,1 га/голова = 329,6 га;
для лошадей - 212 голов * 1 га/гол.= 127,2 га
449,6 + 329,6 + 212 * 4 = 3964,8
Существующую потребность в пастбищах в размере 3965 га планируется расширить на следующие земли ВК: Калмырзаева - 662,83 га, Торекулова С. - 47,0 га, Баетов Б. - 30,6 га, Даулбаев Д. - 75,48 га, Дауталиев Г. - 224,08 га, Ахметов Э. - 84 га, Саулебаев Б. - 25,9 га, Бахтиев Д. - 112 га, Акдильдаев А. - 213,2 га. Всего: 1475,09 га.
Согласно приложению 6 к данному Плану, оставшиеся потребности в 3965 га пастбищ необходимо покрыть за счет переселения скота местного населения Ондирисского сельского округа на отдаленные пастбища Ондирисского сельского округа.
Однако пастбищ в районе всего 1941 га. 2024 га в соответствии с установленным лимитом. Есть необходимость.
Способы решенияпастбищ в Ондирисском сельском округе выглядит следующим образом:
Решения:
Изготовление необходимых пастбищ для сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа:
1. За счет выпаса скота на внутренних пастбищах в поселке - 1941 га;
2. Поголовье пастбищного скота – 562 головы крупного рогатого скота;
3. Возврат пастбищ в радиусе 5-7 населенных пунктов. 9 фермерских хозяйств - с возвратом 1475,09 га пастбищ;
4. К пастбищам Ондирисского сельского округа присоединено 940, 349 га из земельного фонда "Абайского" ПК;
5. Подписанием меморандума о выделении пастбищ на 1562,74 га земли 7 фермерских хозяйств с крупными пастбищами района о выделении необходимых пастбищ, совместно с выпасом сельскохозяйственных животных и сельскохозяйственных животных местного населения;
Все необходимые пастбища составляют 2024 га. будут возмещены из вышеуказанных подпунктов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ондирисском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Ондирисского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная

Өндіріс ауылдық округінде Абай елді мекені орналасқан, осы елді мекеннің жайылым жері 1941га құрайды, Өндіріс ауылдық округінің елді-мекенінің жайылымына "Абай" ӨК жер қорынан 940,349 га қосылды.
Өндіріс ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Өндіріс ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
"Молдаш" ш/қ

ПосҰлок Абай расположен в Ондирисском сельском округе, площадь пастбищ этого поселения составляет 1941 га, к пастбищам Ондирисского сельского округа прибавлено 940 349 га из земельного фонда Абайской ПК.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по существующим дорогам между участками, не имеющим специальных знаков скотопрогонов.
Производство земли на территории Ондирисского сельского округасписок владельцев
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
"Молдаш" ш/қ

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Өндіріс ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Шығыс, Батыс және Орталық каналынан алады.
Шартты белгілері:
Түсіндірме
Өндіріс ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Өндіріс ауылдық округіне қарасты 3 каналы орналасқан. Шығыс, Орталық және Батыс. Жалпы ағын су Қарабас каналы арқылы келіп, осы 3 каналға түйіседі. Абай ауылының малы осы каналдардан толықтай жеткілікті су ішеді.
Өндіріс ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Өндіріс ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілері:
Түсіндірме

Среднесуточный расход воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
Продукция поступает из восточных, западных и центральных каналов для орошения или орошения на территории сельского округа.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водообеспеченность сельскохозяйственных животных на территории Ондирисского сельского округа средняя. В сельском округе Ондирис 3 канала. Восток, Центральный и Запад. В целом сточные воды проходят через канал Карабас и соединяются с этими 3 каналами. Животноводство в поселке Абай пьет достаточно воды из этих каналов.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по существующим дорогам между участками, не имеющим специальных знаков скотопрогонов.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ондирисском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Өндіріс ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың 5-7 шақырым радиустағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін 9 шаруа қожалықтың 1475,09 га жайылым жері мемлекет мұқтажы үшін кері қайтарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылымға орналастырылады.
Өндіріс ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Өндіріс ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілері:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Өндіріс ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Өндіріс ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Өндіріс
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
14- қосымшасы
Қонаев ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

1475,09 га пастбищ 9 фермерских хозяйств будут возвращены для государственных нужд для размещения скота на пастбищах физических и (или) юридических лиц в радиусе 5-7 км, не обеспеченных пастбищами в сельской местности. Осенью будет подписан меморандум с руководителями хозяйств, а после завершения работ по пашне хозяйства скот будет размещен на пастбищах.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по давно налаженным дорогам между угодьями, где нет признаков специальных скотопрогонов.
В Ондирисском сельском округе специальные пастушеские знаки вдоль дорог не установлены, и стадо скота проходит по давно налаженным дорогам между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ондирисском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Из приведенных пояснительных подпунктов внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительной системой устраняют недостатки пастбищ и способствуют бесперебойной работе системы.
Производство осуществляется на пастбищах в сельской местности по существующим дорогам между участками, не имеющим специальных знаков скотопрогонов.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Ондирисском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ондирис
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 14 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Конаева на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шуском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
19)схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
20)приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша:
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қонаев ауылының құрамында қосымша елді мекендер жоқ.
Қонаев ауылының жалпы жер көлемі – 29 604,5 гектар, оның ішінде елді мекендер жері – 2 343,5 гектар, ауыл шаруашылық алқаптары жайылым – 16 281 гектар.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Қонаев ауылының аумағының климаты тым континенттік, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық, аңызақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда – 6 – 9°С, шілдеде 24 – 25°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 150 – 250 мм.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:
Қонаев ауылына қарасты 2 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан. 1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры орналасқан.
Мал басы саны туралы деректер:

3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи города районного значения, поселка, села, сельского округа, на отгонных пастбищах (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План управления и использования пастбищ:
71. Сведения о состоянии геоботанического обследования;
72. Сведения о ветеринарно-санитарных объектах;
73. Сведения о количестве поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами;
74. Данные о численности стада, отара, стада, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
75. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
76. Сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах;
77. Сведения о сервитутах на перегон скота и выданные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: По административно-территориальному делению село Конаева не содержит дополнительных населенных пунктов.
Общая площадь территории села Конаева 29 604,5 гектара, в том числе земли населенных пунктов – 2 343,5 гектара, пастбища сельскохозяйственных угодий – 16 281 гектар.
Геоботаническое состояние:
Климат территории села Конаева по природным условиям очень континентальный, с умеренно мягкой зимой и жарким летом. Среднегодовая температура воздуха в январе – 6 – 9°С, в июле-24 – 25°С. среднегодовое количество осадков 150-250 мм.
Ветеринарно-санитарные объекты:
В селе Конаева расположены 2 ветеринарно-санитарных объекта. 1 скотомогильный пункт, 1 выгребная яма Беккари.
Данные о поголовье скота:

Қонаев ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 22689 бас, оның ішінде 4340 бас аналық мал,17943бас ұсақ мал, 406 бас жылқы бар. Оның ішінде жұртшылық малы:
Қазіргі таңда, ауыл тұрғындарының мал басы саны 2208 – ірі қара, жылқы – 137, қой-ешкі – 2878 бас малды құрайды.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі –1573,5 гектарды құрайды.
Қонаев ауылында шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2132 бас, уақ мал 15465 бас, 281 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы –13673 гектарды құрайды.
Қонаев ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 14405 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1573,5 гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Қонаев ауылында МІҚ-дан 4-табын, жылқыдан 2-үйір, уақ малдан 3-отар жайылуға шығады.
Қонаев ауылында екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Қонаев ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 1573,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 4 га/763 бас болғанда қажеттілік 3052,8 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3052,8 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8 га /686 бас болғанда., Ұсақ мал – 0,1 га / 774бас., жылқы –1 га/137 бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-686 бас. * 0,8 = 548,8 бас *4 га =2195,2га;
ұсақ мал үшін-774 бас. * 0,1 = 77,4 бас * 4 га =309,6 га;
жылқы үшін-137 бас. * 1 =137 бас *4 га = 548 га.
2195,2+309,6+548=3052,8 га.
Шешу жолдары:
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін шешу үшін Қонаев ауылына қарасты 5-7 радиустағы 12 шаруа қожалығының жалпы алаңы 678,0984 жайылым жер бар, оның ішінде: мемлекеттің мұқтажы үшін 5 шаруа қожалықтың 255,8 га жайылым жерлері қайтарылады және ауыл әкімімен 7 шаруа қожалық басшысының арасында 422,29 га жайылым жерге меморандум жасалып ауыл малының жайылуына рұқсат етілді. Қонаев ауылына қарасты шалғайдағы аудандық "Кемер" жер қорындағы 807,2183 га жайылым жер әкімшілік теңгеріміне алып, сол жерлерге ауыл тұрғындарының жылқы, МІҚ және уақ малдарын сыртқа шығару арқылы мәселе шешіледі.

В селе Конаева (личный подворье населения и КХ) насчитывается 22689 голов крупного рогатого скота, в том числе 4340 голов маточного поголовья, 17943 голов мелкого рогатого скота, 406 голов лошадей.
В том числе поголовье населения:
В настоящее время поголовье сельского населения составляет 2208 голов крупного рогатого скота, лошадей – 137 голов, овец и коз – 2878 голов.
Общая площадь внутрипоселковых пастбищ в округе составляет - 1573,5 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах в селе Конаева: КРС-2132 голов, МРС-15465 голов, лошадей-281 голов.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет-13673 гектара.
Всего в селе Конаева имеется 14405 гектаров пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 1573,5 гектара пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В селе Конаева из КРС выпасается 4 стада, из лошадей 2 стада, из МРС-3 стада.
В селе Конаева отсутствуют культурных и аридных пастбищ.
В селе Конаева не установлены сервитуты для выгона скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 1573,5 га, при норме нагрузки 4 га/763 головы потребность составляет 3052,8 га.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность пастбищных угодий местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 3052,8 га, при норме нагрузки на голову КРС 0,8 га / 686 голов., Мелкий рогатый скот-0,1 га / 774 голов., лошадей -1 га / 137 голов.За исключением отдаленных зимующих животных:
Потребность:
для КРС-686 голов. * 0,8 = 548,8 голов *4 га =2195,2 га;
для МРС-774 головы. * 0,1 = 77,4 голов * 4 га =309,6 га;
для лошадей - 137 голов. * 1 = 137 голов *4 га = 548 га.
2195,2+309,6+548=3052,8 га.
Пути решения:
Для решения сложившейся потребности пастбищных угодий имеются пастбища общей площадью 678,0984 12 крестьянских хозяйств в радиусе 5-7 от села Конаева, из них: для государственных нужд возвращено 255,8 га пастбищных угодий 5 крестьянских хозяйств и акимом села заключены меморандумы между руководителями 7 крестьянских хозяйств на 422,29 га пастбищных угодий. Вопрос решается путем переоформлений 807,2183 га земельных участков из районного земельного фонда "Кемер" в баланс администрации.
Тем самым, будет удовлетворен потребности пастбищных угодий путем вывоза на эти земли лошадей, КРС и МРС сельских жителей.

Бүгінгі күндегі елді-мекеннің 1573,5 га жайылым жері бар, 5-7 радиустағы орналасқан 678,0984 га жайылым жері және шалғайдағы аудандық "Кемер" жер қорындағы 807,2183 га жайылым жері, жалпы аталған жерлерді қосқан жағдайда Қонаев ауылының қажетті жайылым 3058,8167 га жері шығатындығын хабарлайды.
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1 – қосымша
Қонаев ауылы аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме

На сегодняшний день населенный пункт имеет пастбища площадью 1573,5 га, пастбища расположенные в радиусе 5-7 км 678,0984 га, и пастбища площадью 807,2183 га в отдаленном районном земельном фонде "Кемер", в целом, в случае включения указанных земель, необходимые пастбища села Конаева выйдут на 3058,8167 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Конаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная

3 814, 1
КХ "Дуйсенбай" - 1
Аббасов Маликша - 60,4
КХ "Олжабай" - 1748
КХ "Орак" - 708,8
КХ "Сафар" - 70
КХ "Нұр" - 1528
КХ "Мейржан" - 161,6
ТОО "Нұр2000" - 1499,2
КХ "Мухамеджан" - 29,6
Барлығы: -5747,4
Жалпы
1 3 3 0
7 0 4 1
109
4 256
2 816, 4
436
3 814 ,1
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қонаев ауылы бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін елді мекеннен шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 1573,5 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. 5-7 радиустағы 12 шаруа қожалығының жалпы алаңы 678,0984 жайылым жер бар, оның ішінде: мемлекеттің мұқтажы үшін 5 шаруа қожалықтың 255,8 га жайылым жерлері қайтарылады және ауыл әкімімен 7 шаруа қожалық басшысының арасында 422,29 га жайылым жерге меморандум жасалып, ауыл малыныңкүзгі маусымға дейін жайылуына рұқсат етілді.
Қонаев ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3– қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қонаев ауылы бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін елді мекеннен шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 1573,5 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. 5-7 радиустағы 12 шаруа қожалығының жалпы алаңы 678,0984 жайылым жер бар, оның ішінде: мемлекеттің мұқтажы үшін 5 шаруа қожалықтың 255,8 га жайылым жерлері қайтарылады және ауыл әкімімен 7 шаруа қожалық басшысының арасында 422,29 га жайылым жерге меморандум жасалып, ауыл малыныңкүзгі маусымға дейін жайылуына рұқсат етілді.
Қонаев ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4– қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қонаев ауылы аумағында суару немесе суландыру жетерліктей дәрежеде.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қонаев ауылы аумағында суару немесе суландыру жетерліктей дәрежеде.
Қонаев ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Қонаев ауылы бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін елді мекеннен шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 1573,5 га жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. 5-7 радиустағы 12 шаруа қожалығының жалпы алаңы 678,0984 жайылым жер бар, оның ішінде: мемлекеттің мұқтажы үшін 5 шаруа қожалықтың 255,8 га жайылым жерлері қайтарылады және ауыл әкімімен 7 шаруа қожалық басшысының арасында 422,29 га жайылым жерге меморандум жасалып, ауыл малыныңкүзгі маусымға дейін жайылуына рұқсат етілді.
Қонаев ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қонаев ауылының
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Қонаев ауылында арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Қонаев ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қонаев ауылы
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
15- қосымшасы
Тасөткел ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);

3 814, 1
КХ "Дуйсенбай" - 1
Аббасов Маликша - 60,4
КХ "Олжабай" - 1748
КХ "Орак" - 708,8
КХ "Сафар" - 70
КХ "Нұр" - 1528
КХ "Мейржан" - 161,6
ТОО "Нұр2000" - 1499,2
КХ "Мухамеджан" - 29,6
Итого: -5747,4
Итого:
1 3 3 0
7 0 4 1
109
4256
2 816, 4
436
3 814, 1
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
Для благоприятного использования пастбищного оборота по селу Конаева в весенне-летний сезон на 1573,5 га пастбищных угодий населенных пунктов запланирован выпас крупного и мелкого рогатого скота, вывозимого из населенного пункта, до осеннего сезона. Из 12 крестьянских хозяйств в радиусе 5-7 находятся пастбища общей площадью 678,0984 га, в том числе: для государственных нужд возвращено 255,8 га пастбищных угодий 5 крестьянских хозяйств и заключен меморандум между акимом села и главой 7 крестьянских хозяйств на 422,29 га пастбищных угодий, разрешен выпас сельского скота до осеннего сезона.
В селе Конаева знаки специальных скотопрогонных трасс не установлены, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Для благоприятного использования пастбищного оборота по селу Конаева в весенне-летний сезон на 1573,5 га пастбищных угодий населенных пунктов запланирован выпас крупного и мелкого рогатого скота, вывозимого из населенного пункта, до осеннего сезона. Из 12 крестьянских хозяйств в радиусе 5-7 находятся пастбища общей площадью 678,0984 га, в том числе: для государственных нужд возвращено 255,8 га пастбищных угодий 5 крестьянских хозяйств и заключен меморандум между акимом села и главой 7 крестьянских хозяйств на 422,29 га пастбищных угодий, разрешен выпас сельского скота до осеннего сезона.
В селе Конаева знаки специальных скотопрогонных трасс не установлены, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
На территории села Конаева орошение или обводнение в достаточной степени.
Шартты белгілер:
Пояснительная
На территории села кунаево орошение или обводнение в достаточной степени.
В селе Конаева знаки специальных скотопрогонных трасс не установлены, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Для благоприятного использования пастбищного оборота по селу Конаева в весенне-летний сезон на 1573,5 га пастбищных угодий населенных пунктов запланирован выпас крупного и мелкого рогатого скота, вывозимого из населенного пункта, до осеннего сезона. Из 12 крестьянских хозяйств в радиусе 5-7 находятся пастбища общей площадью 678,0984 га, в том числе: для государственных нужд возвращено 255,8 га пастбищных угодий 5 крестьянских хозяйств и заключен меморандум между акимом села и главой 7 крестьянских хозяйств на 422,29 га пастбищных угодий, разрешен выпас сельского скота до осеннего сезона.
В селе Конаева знаки специальных скотопрогонных трасс не установлены, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Из приведенных выше пояснительных подпунктов следует, что внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительных систем способствуют устранению недостатков нехватки пастбищ и нормальному функционированию системы.
В селе Конаева знаки специальных скотопрогонных трасс не установлены, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в селе Конаева
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
с.Конаева
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 15 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению пастбищами и их использованию в Тасоткельском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жуалынском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
21) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тасоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
22) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Тасөткел ауылдық округінде 3ауылдық елді мекен бар.
Тасөткел ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 74164,1 гектар, оның ішінде егістік – 7876 га, жайылым жерлері – 64958,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 72835 гектар;
елді мекендердің жері –3468.45гектар;
барлық басқа да жерлер – 1329,1га;
қордағы жерлер – жоқ
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Тасөткелауылдық округінің аумағыдала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша агроклиматтық ауданда: құрғақ қалыпты жылыконтиненталды: қысы қатаң, қарлы борандар көп байқалады, кей жылдары көктемде селдер жүреді, жазы-ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -19, -26 градус, шілде айы +24, +30 градус. Жылдық атмосфералық жауын-шашынның көлемі орташа 300-500 мм. құрайды.
Топырақ негізінен сары топырақ және құмақ шөлейт болып екіге бөлінеді. Округ аумағынанҚорағаты өзені ағып сары топырақпен құмақ шөлейт жерлерді бөліп тұр, оңтүстік шығысы сары топырақ болса, солтүстік батысы құмақ шөлейт.
Ауылшаруашылығы өндірісінің түрлі саласын дамытуға климаттық жағдайлар қолайсыз әсер етеді. Негізінен округтің оңтүстік-шығыс бөлігінде күздік және жаздық дәнді дақылдар өсіріледі. Өңірімізде жазғы және көктем-күзгі уақыттарда жайылым жерлержеткілікті ірі-қара мал, қой және жылқы өсіріледі.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План упаравления и использования пастбищ:
78. Сведенийо состоянии геоботанического обследования пастбищ;
79. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
80. Данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
81. Данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
82. Сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
83. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
84. Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальной единицы по: В Тасоткельском сельском округе 3 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Тасоткельского сельского округа составляет 74164,1 га, в том числе пашни – 7876 га, пастбищных угодий – 64958,0 га. По категориям земель: земли сельскохозяйственного назначения-72835 гектаров; земли населенных пунктов-3468.45 гектар; все прочие земли-1329,1 га; земли в запасе-нет
Геоботаническое состояние:
По природным условиям территория Тасоткельского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в агроклиматическом районе: сухое умеренно теплое континентальное: зима суровая, наблюдаются обильные метели, в отдельные годы весной идут сели, лето жаркое. Средняя температура января -19, -26 градусов, июля +24, +30 градусов. Годовой объем атмосферных осадков в среднем составляет 150-300 мм. составят. Почва в основном делится на желтую почву и песчаник полупустынный. С территории округа протекает река Корагаты, выделяющая пустыни кумак с желтым грунтом, с юго-востока-желтым грунтом, с северо-запада-кумак полупустынный. Неблагоприятное влияние оказывают климатические условия на развитие различных отраслей сельскохозяйственного производства. В основном в юго-восточной части округа выращивают озимые и яровые зерновые культуры. В летний и весенне-осенний периоды в регионе достаточно пастбищных угодий, где выращивают крупный рогатый скот, овец и лошадей.
Ветеринарно-санитарные объекты:

Тасөткел ауылдық округіне қарасты 1 ветеринарлық-санитарлық обьектілер орналасқан.1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын Беккари шұңқыры Тасөткел ауылы менАспарастансасының ортсындаорналасқан.Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршалған. "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Мал басысаны туралы деректер:
2021 жылдың 31 желтоқсанына Тасөткел ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара 2214бас, оның ішінде 1127бас аналық мал, 16663бас ұсақ мал, 293бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тасөткел ауылында: Жайылым көлемі 1955гектар.
ірі қара мал 223бас, оның ішінде аналық мал 184бас, ұсақ мал 480бас, жылқы 14баc.
Аспара стансасында: Жайылым көлемі 1513гектар.
ірі қара мал 123бас, оның ішінде аналық мал 88бас, ұсақ мал 356бас, жылқы 14бас.
Құмөзек разъезінде: Жайылым көлемі 484,5 гектар.
ірі қара мал 43бас, оның ішінде аналық мал 18бас, ұсақ мал 64бас, жылқы 2 бас.
Жалпы округтегі ауыл ішілік жайылым көлемі – 4016,5 гектарды құрайды.
Тасөткел ауылдық округінің, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1825бас, аналығы985 бас, ұсақ мал 15763 бас, жылқы 263 бас.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы – 30836.55 гектарды құрайды.
Тасөткел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 30836,55гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4016,5гектар жайылым бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Тасөткелауылдық округінде МІҚ-дан 3-табын, жылқыдан 2-үйір, уақ малдан 3-отаржайылуға шығады.
Тасөткел ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Тасөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы жоқ.үшін (Тасөткел ауылы, Аспара стансасы, Құмөзек разъезі.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4016,5га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. /290бас болғанда қажеттілік етпейді.
Тасөткел ауылдық округінде

В Тасоткельском сельском округе расположены 1 ветеринарно-санитарный объект.1 скотомогильный пункт, 1 яма Беккари для сброса трупов находится в центре села Тасоткель и станции Аспара.Скотомогильники, в которых захоронены трупы животных, павших от сибирской язвы, ограждены по всему периметру забором (металлическим или бетонным) высотой не менее 1,5 метра, чтобы люди и животные не могли входить в них. Отмечается табличками с надписью "Сибирская язва" (дата возникновения заболевания). Трупы животных, павших от сибирской язвы, а также сырье и продукция животного происхождения сжигаются на специальных установках. Пепельный остаток кладут в яму Беккари.
Данные о поголовье скота:
На 31 декабря 2021 года в Тасоткельском сельском округе (личное подворье населения и КХ) насчитывается 2214 голов крупного рогатого скота, в том числе 1127 голов маточного поголовья, 16663 голов мелкого рогатого скота, 293 головы лошадей. В том числе:
В селе Тасоткель: пастбища площадью 1955 гектаров. крупный рогатый скот 223 головы, в том числе маточный скот 184 головы, мелкий рогатый скот 480 голов, лошади 14голов.
На станции Аспара: площадь пастбищ 1513 гектаров. крупный рогатый скот 123 голов, в том числе маточный скот 88 голов, мелкий рогатый скот 356 голов, лошади 14 голов.
В разъезде Кумозек: площадь пастбищ 484,5 гектара. крупный рогатый скот 43 головы, в том числе маточный скот 18 голов, мелкий рогатый скот 64 головы, лошади 2 головы.
Общая площадь внутрипоселковых пастбищ в округе составляет 4016,5 га. Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Тасоткельского сельского округа: крупного рогатого скота 1825 голов, маточного поголовья 985 голов, мелкого рогатого скота 15763 голов, лошадей 263 голов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет-30836.55 га. Всего по тасоткельскому сельскому округу имеется 30836,55 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 4016,5 гектара пастбищ.
Количество скота, выходящего на пастбища:
В Тасоткельском сельском округе из КРС выходят 3 стада, из лошадей 2 стада, из МРС 3 стада.
В Тасоткельском сельском округе нет культурных и аридных пастбищ.
В Тасоткельском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность местного населения отсутствует. (С. Тасоткель, ст. Аспара, разъезд Кумозек.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных 4016,5 га. в объеме, норма нагрузки 0,8 * 4 га. При / 290 голов не требуется.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе

2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Тасөткел ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Тасөткел ауылдық округінде Тасөткел, Аспара, Құмөзек елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 4016,5га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 30836.55 га.
Тасөткел ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Тасөткел ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Айткулов Биржан Жумадилович

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тасоткельского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Пояснительная
В Тасоткельском сельском округе расположены населенные пункты Тасоткель, Аспара, Кумозек, пастбищные угодья этих населенных пунктов составляют 4016,5 га. пастбищные угодья, находящиеся в крестьянском хозяйственном владении, составляют 30836.55 га.
В Тасоткельском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Список собственников земельных участков на территории Тасоткельского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излиш ки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Айткулов Биржан Жумадилович

Қорытынды: -1076,6
Жалпы
766
2 928
168
2 451, 2
1 171, 2
672
4 294, 4
2825
Тасөткел ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Тасөткел ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Тасөткел және Аспара ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 3468 га, Құмөзек разъезінен шығарылатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 548,5 га, жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Тасөткел ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Тасөткел ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Тасөткел ауылдық округінің малдары маусымдық жайылымға шықпай-ақ округ төңірегінде жайылымдар жеткілікті.
Тасөткел ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Тасөткел ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Тасөткел ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша Қорағаты өзенімен Қайыңды өзенінен алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Тасөткел ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Тасөткел ауылдық округінен өтетін Қорағаты өзенінен Тасөткел, Аспара, Құмөзек елді мекендерінің (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Қорағаты өзенінен су ішеді.
Тасөткелауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Тасөткел ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Қорытынды: -1076,6
Жалпы
766
2928
168
2 451, 2
1 171, 2
672
4 294, 4
2825
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
Для благоприятного использования пастбищного оборота по Тасоткельскому сельскому округу пады крупного и мелкого рогатого скота, вывозимые из сел Тасоткель и Аспара, в весенний летний сезон планируется выпас 3468 га населенных пунктов, пады крупного и мелкого рогатого скота, вывозимые из разъезда Кумозек, в весенний летний сезон-548,5 га пастбищных угодий населенных пунктов до осеннего сезона. В Тасоткельском сельском округе не установлены знаки специальных скотопрогонных дорог, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Скот Тасоткельского сельского округа имеет достаточно пастбищ вокруг округа, не выходя на сезонные пастбища. В Тасоткельском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тасоткельском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
По орошению или обводнению на территории Тасоткельского сельского округа по реке Корагаты и от реки Кайынды.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории Тасоткельского сельского округа находится на среднем уровне. Из реки Корагаты, проходящей по Тасоткельскому сельскому округу, пьют воду из этой реки Корагаты животные населенных пунктов Тасоткель, Аспара, Кумозек (КРС, МРС, лошади).
В Тасоткельском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вТасоткельском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Төле би ауылдық округінде Көкжиек елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 3537,6 га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 11116,65 га.
Төле би ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле би ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелер ітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жиыны(га.)
1
Батай Әділет

В Толебийском сельском округе расположен населенный пункт Кокжиек пастбищные угодья этого населенного пункта составляют 3537,6 га. пастбищные угодья, находящиеся в крестьянском хозяйственном владении, составляют 11116,65 га.
В Толебийском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Список собственников земельных участков на территории Толебийского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Батай Әділет

Төле би ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін Төле би және Көкжиек ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 1600 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылуы жоспарланған. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалықиелігіндегі 251га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары жайылатындығы жоспарланған.
Төле би ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле биауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Условные обозначения:
Түсіндірме
Төле би ауылдық округі бойынша ішкі жайылымдарға Төле би, Көкжиек ауылдарынан шығатын мүйізді ірі қара және ұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда 3537,6 га. жайылым жерлеріне күзгі маусымға дейін жайылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 69,4 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылады.
Төле би ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле биауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Төле би ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойыншаТөле би каналынан алады.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Төле би ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Төле би ауылдық округіне қарасты Төле би каналы орналасқан.Жалпы ағын су магистральды канал арқылы келіп, Қорағаты каналына түйіседі. Төле би каналдарына жөндеу жұмыстары жүргізілген. Төле би ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы Төле би каналынан су ішеді. Ал, Төле би ауылының падаға шығарылатын ауыл шаруашылығы жануарларына су жеткіліксіз.
Төле би ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле би ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Для благоприятного использования пастбищного оборота по Толебийскому сельскому округа и населенного пункта Кокжиек, пады крупного и мелкого рогатого скота, вывозимые из села Толе би, в весенний летний сезон планируется выпас 1600 га населенных пунктов, пады крупного и мелкого рогатого скота, вывозимые в весенний летний сезон-251 га пастбищных угодий населенных пунктов до осеннего сезона. В Толебийском сельском округе не установлены знаки специальных скотопрогонных дорог, вывозятся на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вТолебийском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Пояснительная
Скот Толебийского сельского округа имеет достаточно пастбищ вокруг округа, не выходя на сезонные пастбища. В Толебийском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Толебийском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
По орошению или обводнению на территории Толебийского сельского округа по реке Корагаты и от реки Кайынды.
Условные обозначения:
Пояснительная
Водоснабжение сельскохозяйственных животных на территории Толебийского сельского округа находится на среднем уровне. Из реки Корагаты, проходящей по Толебийскому сельскому округу, пьют воду из этой реки Корагаты (КРС, МРС, лошади).
В Толебийском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Толебийском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная

Төле би ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін орналасқан 3537,6 га, (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) жайылымға орналастырылады.
Төле би ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле би ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Төле биауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Төле би ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Төле би
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шу аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 шілдедегі
№ 32-6 шешіміне
17- қосымшасы
Шоқпар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шу ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Для размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами по Толебийскому сельскому округу на пастбище площадью 3537,6 га размещаются КРС, МРС, лошади.
В Толебийском сельском округе знаки специальных скотопрогонных дорог не установлены, их вывозят на пастбища по уже сформированным дорогам между земельными участками.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вТолебийском сельском округе
на 2022-2023 годы
Условные обозначения:
Пояснительная
Из приведенных выше пояснительных подпунктов следует, что внутренние и внешние границы выпаса скота, а также полное обеспечение оросительных систем способствуют устранению недостатков нехватки пастбищ и нормальному функционированию системы.
В Толебийском сельском округе специальные пастбищные знаки вдоль дороги не устанавлены, а выпас скота проводится через давно налаженные дороги между земельными участками.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
вТолебийском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Толебийский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 17 к решению
Шуского районного маслихата
от 29 июля 2022 года года №32-6
План по управлению и использованию пастбищ Шокпарского сельского округа на 2022-2023 годы
План на 2022-2023 годы по управлению и использованию пастбищ Шуского района (далее - План) составлен на основании Законов Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года, согласно приказу заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан №173 от 24 апреля 2017 года "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 15090), разработан в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 11064).
План принят в целях рационального использования пастбищ, стабильного обеспечения потребности в кормах и предотвращения ухудшения состояния пастбищ.
План включает в себя:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша).
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1. Геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді;
2. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
3. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді;
4. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
5. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
6. Екпе және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді;
7. Малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша: Шоқпара уылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.
Шоқпарауылдық округі аумағының жалпы көлемі 247346,8гектар, оның ішінде егістік – 18350,2 га, жайылым жерлері – 218390,9га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 241269,1 гектар;
елді мекендердің жері –4 854,0гектар;
барлық басқа да жерлер – 10 597,7га;
қордағы жерлер – 12 764,5гектар.
Геоботаникалық жағдайы:
Табиғи жағдайлар бойынша Шоқпар ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер және климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын солтүстік бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +24,5 +25,50С құрайды.
Топырақ негізінен төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұр топырағы мен солтүстік ашық сұр топырағы.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер:

1) схема размещения (карта) пастбищ на территории административно-территориальной единицы с разбивкой по категориям земель, собственникам земельных участков и землепользователям на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) схемы удобных пастбищных оборотов (Приложение 2);
3) карта с указанием участков пастбищ, в том числе сезонных пастбищ с внешней и внутренней границей, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к источникам воды (озера, реки, пруды, оросительные или ирригационные каналы, трубные или шахтные колодцы), созданная в соответствии с нормами водопотребления (Приложение 4);
5) схема перераспределения пастбищ для содержания поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц без пастбищ и замены их предоставляемыми пастбищами (Приложение 5);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи поселка, села, сельского округа, города районного значения (Приложение 6);
7) календарный график использования пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План по управлению и использованию пастбищ:
1. Информация о состоянии геоботанического исследования;
2. Информация о ветеринарно-санитарных учреждениях;
3. Сведения о поголовье сельскохозяйственных животных, их владельцах и (или) иные сведения, представленные юридическими лицами;
4. Данные о численности стад, отар, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
5. Сведения о формировании стад сельскохозяйственных животных для выпаса на отдаленных пастбищах;
6. Информация об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на искусственных и аридных пастбищах;
7. Сведения о сервитутах на загон скота и предоставляемые государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению:
В Шокпарском сельском округе есть 5 сельских населенных пунктов.
Общая площадь Шокпарского сельского округа составляет 247346,8 га, в том числе пашня – 18350,2 га, пастбища – 218390,9 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 241269,1 га;
земли населенных пунктов - 4 854,0 га;
все остальные земли - 10 597,7 га;
земли запаса – 12 764,5 га.
Геоботаническая ситуация:
По природным условиям территория Шокпарского сельского округа находится в пределах степной зоны, а расположение Шу-Илийских гор оказывает большое влияние на агроклиматические показатели и климатические условия. В зимний период преобладает ветер, дующий с северного направления, который повторяется от 30 до 60% под влиянием азиатского циклона. В результате зима в районе холодная, а средняя температура воздуха составляет от -7 до -10°C.
Весеннее время характеризуется неустойчивым тепловым режимом. Последние заморозки могут повториться во второй половине апреля и начале мая. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 140-180 дней. Лето жаркое и длится 120-140 дней. Высокая температура воздуха сопровождается засушливой погодой. Средняя температура июля от +24,5 до +25,5°C.
Есть в основном четыре типа почвы. Это: темно-бурая, светло-бурая, серозем северный обыкновенный и серозем северный светло-коричневый.
Ветеринарно-санитарные объекты:

Шоқпар ауылдық округіне қарасты 1 мал дәрілерлік пунктері, 1 өлексе малдарды тастайтын шұңқырорналасқан.
Мал басысаны туралы деректер:
2022 жылдың 1 қаңтарына Шоқпар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2952 бас,39573 бас ұсақ мал, 998 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Шоқпар ауылында:
ірі қара мал - 114 бас, оның ішінде аналық мал - 89 бас, ұсақ мал - 1903 бас, жылқы - 137 бас.
Жайылым көлемі 2095 гектар.
Шоқпар ауылдық округінің шаруажәнефермерлікқожалықтарындағы мал басы: іріқара 2347 бас, ұсақ мал 25145 бас, 640 бас жылқы.
Шаруажәне фермер қожалықтарыныңжайылымалаңы91019гектардықұрайды.
Шоқпарауылдықокругібойыншаауылшаруашылығымалдарынқамтамасызетуүшінбарлығы 91019 гектар жайылымдықжерлер бар. Елдімекеншегінде4516 гектар жайылым бар және мемлекеттік жер қоры жерінен қосылған 2000 га жер бар.
Жайлауға шығатын мал саны:
Шоқпарауылдық округінде МІҚ-дан 2-табын, жылқыдан 10-үйір, уақ малдан 6-отар жайлауға шығады.
Шоқпар ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ.
Шоқпар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4 516,0га. көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га. /500бас болғанда қажеттілік құрамайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4128га, ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га. /бас болғанда., Ұсақ мал – (0,1*4) га. / бас., жылқы –(1*4) га. /бас.Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда:
Қажеттілік:
ІҚМ үшін–405бас * (0,8*4) га. /бас=1296 га.
ұсақ мал үшін –3500 бас * (0,1*4) га. /бас= 1 400га.
жылқыүшін–358 бас* (1*4) га. / бас =1 432га.
1 296+1 400+1 432=4 128га.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Шоқпар ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Түсіндірме

Имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, относящиеся к Шокпарскому сельскому округу.
Данные о поголовье скота:
По состоянию на 1 января 2022 года в Шокпарском сельском округе (личные подсобные хозяйства, ТОО, КХ) насчитывается 2 952 головы крупного рогатого скота, 39 573 головы мелкого рогатого скота, 998 лошадей. В том числе:
В селе Шокпар:
крупный рогатый скот - 114 голов, в том числе маточное поголовье - 89 голов, мелкий рогатый скот - 1903 головы, лошади - 137 голов.
Площадь пастбищ составляет 2095 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Шокпарского сельского округа: 2347 голов крупного рогатого скота, 25145 голов мелкого рогатого скота, 640 лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 91 019 га.
Всего в Шокпарском сельском округе имеется 91 019 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственного скота. В пределах поселка 4 516 га пастбищ и 2 000 га земли добавлены из государственного земельного фонда.
Количество пастбищных животных:
В Чокпарском сельском округе на пастбища выходят 2 стада крупного рогатого скота, 10 табунов лошадей и 6 табунов мелкого скота.
В Шокпарском сельском округе искусственные и аридные пастбища отсутствуют.
В Шокпарском сельском округе сервитуты за перегон скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", отсутствует необходимость содержания маточного (молочного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения в количестве 4516,0 га, при норме нагрузки 0,8*4 га/500 голов.
Потребность в пастбищных угодьях для выпаса прочего сельскохозяйственного скота местного населения составляет 4128 га, при норме нагрузки на голову КРС (0,8*4) га/голову, МРС - (0,1*4) га/голову, лошадей - (1 *4) га/голову. Кроме удаленно зимующего скота:
Необходимость:
Для КРС - 405 голов*(0,8*4) га/голову = 1296 га.
Для МРС –3500голов*(0,1*4) га/голову = 1 400га.
Для лошадей –358 бас*(1*4) га/голову =1 432га.
1 296+1 400+1 432=4 128га.
Приложение 1
к плану на 2022-2023 годы
по управлению и использованию пастбищ
Шокпарского сельского округа
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Шокпарского сельского округа
Шартты белгілер:
Пояснительная

Шоқпар ауылдық округінде Ст. Шоқпар, ст. Еспе, ст. Алайғыр, ст.Құлақшын, Шоқпар ауылы елді мекендері орналасқан, осы елді мекендердің жайылым жерлері 4516,0га. құрайды, шаруа қожалық иелігіндегі жайылым жерлер 91019,0 га.
Шоқпар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелер ітізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Адиль Ануар

В Шокпарском сельском округе расположены населенные пункты ст. Шокпар, ст. Еспе, ст. Алайгыр, ст. Кулакшин, село Шокпар, пастбищные угодья этих населенных пунктов составляют 4516,0 га, пастбищные угодья, находящиеся в собственности фермерских хозяйств, составляют 91019,0 га.
В Шокпарском сельском округе не установлены указатели скотопрогонных трасс, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
Список собственников земельных участков на территории Шокпарского сельского округа
График № 1
Наименование землепользователей
Площадь пастбищ, (га)
Наличие поголовья по видам, (головы)
Норма потребности в выпасе на 1 голову, (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Избыточные пастбища, (га)
К Р С
М Р С
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
К Р С
М Р С
Лошади
Всего (га)
1
Адиль Ануар

1124
54
0,8*4
173
Барлығы
4516
218
0,8*4
697
-
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Шоқпар ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ст.Шоқпар, ст.Құлақшын, ст.Алайғыр, ст.Еспе және савхоз Шоқпар ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 4516 га. жайылым жерлеріне күзгі, көктемгі, жазғы маусымға жайылуы жоспарланған.
Шоқпар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Шоқпар ауылдық округі бойынша жайылым айналымын қолайлы пайдалану үшін ст.Шоқпар, ст.Құлақшын, ст.Алайғыр, ст.Еспе және савхоз Шоқпар ауылдарынан шығарылатын мүйізді ірі қара жәнеұсақ мал падалары көктемгі жазғы маусымда елді мекендердің 4516 га. жайылым жерлеріне күзгі, көктемгі, жазғы маусымға жайылуы жоспарланған.
Шоқпар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару қосымшасе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Шоқпар ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру бойынша каналы жоқ.
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Шоқпар ауылдық округінің аумағында ауыл шаруашылық жануарларын сумен қаматамасыз ету орташа деңгейде. Бұлақ Шоқпар ауылдық округіне қарасты бұлақтар орналасқан. Ст.Шоқпар, ст.Алайғыр, ст.Құлақшын, ст. Еспе және савхоз Шоқпар ауылының (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары осы бұлақтардан су ішеді.
Шоқпар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме

1124
54
0,8*4
173
Итого
4516
218
0,8*4
697
-
Приложение 2
План по управлению пастбищами и
их использованию в ЕскиШускомуакском
сельском округе на 2022-2023 годы
Подходящие схемы пастбищ оборотов
Условные обозначения:
Пояснительная
В весенне-летний период для целевого использования пастбищного оборота в Шокпарском сельском округе произведены загоны крупного и мелкого рогатого скота из сел Шокпар, ст. Кулакшин, ст. Алайгыр, ст. Еспе. Планируется выпас на пастбищах в осенне-весенне-летний период.
В Шокпарском сельском округе не установлены указатели специальных пастушьих дорог, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
Приложение 3
план по управлению пастбищами и их
использованию в Шокпарском сельском
округе на 2022-2023 годы
Внешние и внутренние границы и поля пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Пояснительная
Для оптимального использования пастбищного оборота в Шокпарском сельском округе планируется распределение крупного и мелкого рогатого скота из сел ст. Шокпар, ст. Кулакшин, ст. Алайгыр, ст. Еспе, совхоза "Шокпар" в весенне-летний период на 4516 га пастбищ населенных пунктов в осенний, весенний и летний период.
В Шокпарском сельском округе не установлены указатели специальных пастушьих дорог, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
4-Приложение
План по управлению пастбищами
и их использованию в
Шокпарском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа к источникам воды (озера, реки, пруды, оросительные или ирригационные каналы, трубные или шахтные колодцы), созданные по нормам водопотребления пастбищепользователей
Среднесуточная норма водопотребления на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Принципов рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 от 24.04.2017.
На территории Чокпарского сельского округа оросительный илиирригационный каналы отсутствуют.
Условные обозначения:
Пояснительная
На территории Шокпарского сельского округа обеспеченность сельскохозяйственных животных водой находится на среднем уровне. Есть родники, принадлежащие Шокпарскому сельскому округу. Водой из этих источников обеспечиваются животные (КРС, МРС, лошади) из сел ст. Шокпар, ст. Алайгыр, ст. Кулакшин, ст. Еспе и совхоза Шокпар.
В Шокпарском сельском округе не установлены указатели специальных пастушьих дорог, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
Приложение 5
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на
2022-2023 годы в Шокпарском сельском округе
Условные обозначения:
Пояснительная

Ескі шу ауылдық округі бойынша жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін Алатау бөктеріндегі Ақсай және Көксай шатқалдарында орналасқан жайылым жер пайдаланушылармен меморандумға тұру 3700 га, орман шаруашылығы жер қоры және запастағы жер қорының 1200 га, жайылым жерлеріне көктемгі жазғы маусымда бойдақ (МІҚ, ҰҚМ, жылқы) малдары күзгі маусымға дейін шығарылады. Күзгі маусымда шаруа қожалық жетекшілерімен мемарандум жасалып, шаруа қожалық иелігіндегі 600 га. егістік жерлерін жинап болғаннан соң МІҚ, ҰҚМ, жылқы малдары шілде айынан бастап жайылымға орналастырылады.
Ескі шу ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Шартты белгілер:
Түсіндірме
Осы жоғарыдағы көрсетілген түсіндірме тармақшалардан мал жаюдың ішкі және сыртқы шекаралары, және суғару жүйелерінің толық қамтамасыз етілуі жайылымдардың жетіспеу кемшіліктерінің жойылып бірқалыпты жүйенің жұмыс істеуіне септігін тигізеді.
Шоқпар ауылдық округінде арнайы мал айдау жолдарының белгілері орнатылмаған, жер телімдері арасында бұрыннан қалыптасқан жолдар арқылы жайылымға шығарылады.
Шоқпар ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Шоқпар
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы – күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау

Согласно меморандуму о взаимопонимании с пастбищными землепользователями в ЕскиШускомуакском сельском округе, сельскохозяйственные животные частных и (или)юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,на весенне-летний период будут расположенына 3700 га пастбищ лесного фонда и 1200 га резервного земельного фонда в ущельях Аксай и Коксай в долине Алатау до осеннего сезона. В осенний сезон с руководителями хозяйства будет заключен меморандум, и после уборки 600 га сельскохозяйственных угодий, принадлежащих хозяйству, с июля крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот и лошади будут размещены на пастбищах.
В ЕскиШускомуакском сельском округе не установлены указатели специальных пастушьих дорог, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
Приложение 6
к плану по управлению пастбищами
и их использованию на
2022-2023 годы
в Шокпарском сельском округе
Условные обозначения:
Пояснительная
Из вышеприведенных пояснительных подразделов внутренние и внешние границы выпаса скота, полное обеспечение оросительными системами устранит недостатки отсутствия пастбищ и будет способствовать бесперебойному функционированию системы.
В Шокпарском сельском округе не установлены указатели специальных пастушьих дорог, и скот выводят на выпас по уже установленным дорогам между наделами.
Приложение 7
к плану по управлению пастбищами
и их использованию
на 2022-2023 годы
в Шокпарском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
с.Конаева
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий заго