Жетісу облысының 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Жетісу облысы мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 13-39 шешім.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 20-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 443 811 673 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 40 890 645 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 7 882 462 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 24 268 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 395 014 298 мың теңге;
2) шығындар 449 251 788 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 8 088 806 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 15 468 170 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 7 379 364 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 1 369 985 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 1 369 985 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 14 898 906 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
14 898 906 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 14 392 332 мың теңге;
қарыздарды өтеу 7 374 807 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 7 881 381 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.

Об областном бюджете области Жетісу на 2023-2025 годы
Решение маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-39.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 20 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы 443 811 673 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 40 890 645 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 7 882 462 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 24 268 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 395 014 298 тысяч тенге;
2) затраты 449 251 788 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 8 088 806 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 15 468 170 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 7 379 364 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 1 369 985 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 1 369 985 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 14 898 906 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
14 898 906 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 14 392 332 тысячи тенге;
погашение займов 7 374 807 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 7 881 381 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
3. Установить, что поступления по кодам классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.

5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
6. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
7. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 59 064 723 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауданына
– 4 257 293 мың теңге;
Алакөл ауданына
– 2 741 045 мың теңге;
Ескелді ауданына
– 3 661 051 мың теңге;
Қаратал ауданына
– 6 516 304 мың теңге;
Кербұлақ ауданына
– 5 399 236 мың теңге;
Көксу ауданына
– 3 516 049 мың теңге;
Панфилов ауданына
– 3 651 700 мың теңге;
Сарқан ауданына
– 4 104 086 мың теңге;
Талдықорған қаласына
– 22 247 647 мың теңге;
Текелі қаласына
– 2 970 312 мың теңге.
Көрсетілген бюджеттік субвенцияларды аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бағыттар бойынша бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7-1. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 11 855 614 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 1 502 727 мың теңге;
денсаулық сақтауға 238 025 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 71 099 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 370 375 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 808 434 мың теңге;
басым дақылдар өндірісін дамытуды субсидиялауға 4 205 924 мың теңге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға 166 230 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 4 492 800 мың теңге.
Ескерту. 7-1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
7-2. Жетісу облысы бойынша 2023 жылға тұрғын үй жобалауға және салуға 7 196 820 мың теңге сомасында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару мақұлдансын.
Ескерту. Шешім 7-2-тармағымен толықтырылды – Жетісу облыстық мәслихатының 14.04.2023 № 2-10 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).

5. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
6. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
7. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (городов областного значения) бюджеты, в сумме 59 064 723 тысячи тенге, в том числе:
Аксускому району
– 4 257 293 тысячи тенге;
Алакольскому району
– 2 741 045 тысяч тенге;
Ескельдинскому району
– 3 661 051 тысяча тенге;
Каратальскому району
– 6 516 304 тысячи тенге;
Кербулакскому району
– 5 399 236 тысяч тенге;
Коксускому району
– 3 516 049 тысяч тенге;
Панфиловскому району
– 3 651 700 тысяч тенге;
Сарканскому району
– 4 104 086 тысяч тенге;
городу Талдыкорган
– 22 247 647 тысяч тенге;
городу Текели
– 2 970 312 тысяч тенге.
Распределение указанных бюджетных субвенций районным (городов областного значения) бюджетам по направлениям определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
7-1. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 11 855 614 тысяч тенге, в том числе на:
образование 1 502 727 тысяч тенге;
здравоохранение 238 025 тысяч тенге;
социальную помощь 71 099 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 370 375 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 808 434 тысячи тенге;
субсидирование развития производства приоритетных культур 4 205 924 тысячи тенге;
субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок 166 230 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения 4 492 800 тысяч тенге;
Сноска. Решение дополнено пунктом № 7-1 решением маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).
7-2. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг на проектирование и строительство жилья по области Жетісу на 2023 год в сумме 7 196 820 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом № 7-2 решением маслихата области Жетісу от 14.04.2023 № 2-10 (Вводится в действие с 01.01.2023).

8. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 33 551 524 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім объектілерін салу және реконструкциялауға 4 184 400 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға 637 452 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 2 720 087 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 5 150 115 мың теңге;
жер үсті су ресурстарының сулылығын арттыруға 1 287 914 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 5 366 606 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 4 823 090 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 2 000 000 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 2 500 000 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 4 881 860 мың теңге;
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
9. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 338 878 225 мың теңге сомасында субвенция түсімдері көзделсін.
10. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 7 512 744 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 14.04.2023 № 2-10 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
11. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету шараларын іске асыруға;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік көмек көрсетуге;
көлік инфрақұрылымы саласында іс-шараларды іске асыруға;
тұрғын-үй шарушылығы саласында іс-шараларды іске асыруға;
жер қатынастары саласында іс-шараларды іске асыруға;
мәдениет саласындағы іс-шараларды өткізуге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке;
күрделі шығыстарына;
мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз етуге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

8. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета и Национального фонда в сумме 33 551 524 тысячи тенге, в том числе на:
строительство и реконструкцию объектов образования 4 184 400 тысяч тенге;
строительство и реконструкция объектов здравоохранения 637 452 тысячи тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 720 087 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 5 150 115 тысяч тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 287 914 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 5 366 606 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 4 823 090 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 000 000 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 500 000 тысяч тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 4 881 860 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).
9. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год поступления субвенции из республиканского бюджета в сумме 338 878 225 тысяч тенге.
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 7 512 744 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения маслихата области Жетісу от 14.04.2023 № 2-10 (Вводится в действие с 01.01.2023).
11. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
предоставление социальной помощи гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
проведение мероприятий в сфере транспортной инфраструктуры;
проведение мероприятий в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
проведение мероприятий в сфере земельных отношений;
проведение мероприятий в сфере культуры;
обеспечение прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
социальную помощь отдельным категориям граждан по решениям местных представительных органов;
капитальные расходы;
обеспечение деятельности государственных органов;
повышение эффективности деятельности депутатов маслихата.
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 27.07.2023 № 5-35 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
12. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
13. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредиттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік қолдауға берілетін бюджеттік кредиттер;
"Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ арқылы "Жетісу Жастары" бағдарламасын іске асыруға арналған бюджеттік кредиттер.
Көрсетілген кредиттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 04.09.2023 № 7-39 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
14. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 718 247 мың теңге сомасында көзделсін.

Сноска. Пункт 11 в редакции решения маслихата области Жетісу от 27.07.2023 № 5-35 (Вводится в действие с 01.01.2023).
12. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты на развитие районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие коммунального хозяйства;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
13. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены кредиты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе:
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов;
бюджетные кредиты на предоставление социальной поддержки гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
бюджетные кредиты для реализации программы "Жетісу Жастары" через АО "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк".
Распределение указанных кредитов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения маслихата области Жетісу от 04.09.2023 № 7-39 (Вводится в действие с 01.01.2023).
14. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 718 247 тысяч тенге.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
15. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 18 566 136 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).

Сноска. Пункт 14 в редакции решения маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).
15. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 18 566 136 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).

16. Жетісу облысы әкімдігінің 2023 жылға арналған резервi 862 555 мың теңге сомасында бекітілсін.
17. 2023 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
18. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.

16. Утвердить резерв акимата области Жетісу на 2023 год в сумме 862 555 тысяч тенге.
17. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2023 год согласно приложению 4 к настоящему решению.
18. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.

19. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Бюджет, тарифтік саясат және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
20. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат хатшысы Г. Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 13-39 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 10.11.2023 № 10-57 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Жетісу облысының 2023 жылға арналған облыстық бюджеті
Сынып
Сомасы, мың теңге
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

19. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "По вопросам бюджета, тарифной политики и обеспечения соблюдения законности".
20. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата Г.Тойлыбаева
Приложение 1 к решению маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-39
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 10.11.2023 № 10-57 (Вводится в действие с 01.01.2023).
Областной бюджет области Жетісу на 2023 год
Категория
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

1 915 520
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 915 520
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 915 520
4
Емханалар
272 180
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
272 180
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
272 180
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
122 377
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
122 377
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
122 377
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
6 696 298
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
6 696 298
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
242 960
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
55 718
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
13 645
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
398 967
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
753 802
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
5 181 206
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
50 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
13 568 869
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6 821 221
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 056 430
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 019 761
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 118 368
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 774 239
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
704 173
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету

1 915 520
253
Управление здравоохранения области
1 915 520
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 915 520
4
Поликлиники
272 180
253
Управление здравоохранения области
272 180
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
272 180
5
Другие виды медицинской помощи
122 377
253
Управление здравоохранения области
122 377
029
Областные базы специального медицинского снабжения
122 377
9
Прочие услуги в области здравоохранения
6 696 298
253
Управление здравоохранения области
6 696 298
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
242 960
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
55 718
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
13 645
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
398 967
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
753 802
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
5 181 206
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
50 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
13 568 869
1
Социальное обеспечение
6 821 221
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 056 430
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 019 761
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 118 368
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 774 239
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
704 173
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости

7 230 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 653 839
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 341 831
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
12 791
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
76 545
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 000 000
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
1 000 000
719
Облыстың ветеринария басқармасы
3 490 262
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
124 013
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
53 890
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
37 150
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
6 975
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
134 085
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
2 663 006
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
441 617
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
10 500
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
19 026
2
Су шаруашылығы
781 217
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
31 500
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
31 500
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
749 717
069
Ерекше авариялы су шаруашылығы құрылыстары мен гидромелиорациялық жүйелердi қалпына келтiру
749 717
3
Орман шаруашылығы
1 666 543
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
1 666 543
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
1 599 870
006
Жануарлар дүниесін қорғау
66 673
4
Балық шаруашылығы
10 000
254
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
10 000
034
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы

7 230 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 653 839
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 341 831
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
12 791
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
76 545
271
Управление строительства области
1 000 000
020
Развитие объектов сельского хозяйства
1 000 000
719
Управление ветеринарии области
3 490 262
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
124 013
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
53 890
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
37 150
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
6 975
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
134 085
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
2 663 006
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
441 617
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
10 500
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
19 026
2
Водное хозяйство
781 217
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
31 500
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
31 500
255
Управление сельского хозяйства области
749 717
069
Восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем
749 717
3
Лесное хозяйство
1 666 543
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
1 666 543
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
1 599 870
006
Охрана животного мира
66 673
4
Рыбное хозяйство
10 000
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
10 000
034
Cубсидирование повышения продуктивности и качества аквакультуры (рыбоводства), а также племенного рыбоводства

257
Облыстың қаржы басқармасы
2 722 735
008
Жергілікті атқарушы органның борышын өтеу
2 183 438
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
539 297
Жетісу облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 13-39 шешіміне 4-қосымша
2023 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру

257
Управление финансов области
2 722 735
008
Погашение долга местного исполнительного органа
2 183 438
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
539 297
Приложение 4 к решению маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-39
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2023 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного обьема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан