Алакөл ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 37-1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШТІ
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 12 980 692 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер 2 032 930 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 20 109 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 77 822 мың теңге;
трансферттер түсімі 10 849 831 мың теңге;
2) шығындар 18 539 534 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 22 630 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер 51 750 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 29 120 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 5 581 472 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
5 581 472 мың теңге:
қарыздар түсімі 51 750 мың теңге;
қарыздарды өтеу 29 120 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 5 558 842 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 15.11.2023 № 14-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 1 019 367 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үшарал қалалық округіне 31 581 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округіне 42 733 мың теңге;
Бескөл ауылдық округіне 38 164 мың теңге;
Достық ауылдық округіне 3 295 мың теңге;
Жағатал ауылдық округіне 43 102 мың теңге;
Жанама ауылдық округіне 0 мың теңге;
Көлбай ауылдық округіне 33 285 мың теңге;
Жыланды ауылдық округіне 41 424 мың теңге;
Екпінді ауылдық округіне 46 832 мың теңге;
Теректі ауылдық округіне 38 596 мың теңге;
Тоқжайлау ауылдық округіне 23 620 мың теңге;
Ақжар ауылдық округіне 39 190 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округіне 89 762 мың теңге;
Ақтүбек ауылдық округіне 57 404 мың теңге;
Архарлы ауылдық округіне 42 470 мың теңге;

О бюджете Алакольского района на 2023-2025 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 27 декабря 2022 года № 37-1.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Алакольского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы 12 980 692 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 2 032 930 тысяч тенге;
неналоговые поступления 20 109 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 77 822 тысячи тенге;
поступления трансфертов 10 849 831 тысяча тенге;
2) затраты 18 539 534 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 22 630 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 51 750 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 29 120 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета(-) 5 581 472 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
5 581 472 тысячи тенге:
поступление займов 51 750 тысяч тенге;
погашение займов 29 120 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 5 558 842 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 15.11.2023 № 14-1 (Вводится в действие с 01.01.2023).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, села, сельских округов, в сумме 1 019 367 тысяч тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 31 581 тысяча тенге;
Кабанбайский сельский округ 42 733 тысячи тенге;
Бескольский сельский округ 38 164 тысячи тенге;
Достыкский сельский округ 3 295 тысяч тенге;
Жагатальский сельский округ 43 102 тысячи тенге;
Жанаминский сельский округ 0 тысяч тенге;
Кольбайский сельский округ 33 285 тысяч тенге;
Жыландинский сельский округ 41 424 тысячи тенге;
Екпиндинский сельский округ 46 832 тысячи тенге;
Теректинский сельский округ 38 596 тысяч тенге;
Токжайлауский сельский округ 23 620 тысяч тенге;
Акжарский сельский округ 39 190 тысяч тенге;
Ыргайтинский сельский округ 89 762 тысячи тенге;
Актубекский сельский округ 57 404 тысячи тенге;
Архарлинский сельский округ 42 470 тысяча тенге;

Жайпақ ауылдық округіне 98 658 мың теңге;
Енбекші ауылдық округіне 61 244 мың теңге;
Үшбұлақ ауылдық округіне 30 983 мың теңге;
Қызылащы ауылдық округіне 46 156 мың теңге;
Сапақ ауылдық округіне 39 537 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округіне 30 161 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне 33 362 мың теңге;
Ынталы ауылдық округіне 65 537 мың теңге;
Қайнар ауылдық округіне 42 271 мың теңге;
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Алакөл ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Жайпакский сельский округ 98 658 тысяч тенге;
Енбекшинский сельский округ 61 244 тысячи тенге;
Ушбулакский сельский округ 30 983 тысячи тенге;
Кызылащинский сельский округ 46 156 тысяч тенге;
Сапакский сельский округ 39 537 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 30 161 тысяча тенге;
Лепсинский сельский округ 33 362 тысячи тенге;
Ынталинский сельский округ 65 537 тысяч тенге;
Кайнарский сельский округ 42 271 тысяча тенге;
3. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов в том числе на:
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Алакольского района.

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 60 255 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешiм 2023 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Алакөл аудандық мәслихатының хатшысы: С. Р. Жабжанов
Алакөл аудандық мәслихатының 2022 жылғы "27" желтоқсандағы № 37-1 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 15.11.2023 № 14-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2023 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы
(мың теңге)
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
І. Кірістер

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 60 255 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Алакольского районного маслихата: С. Р. Жабжанов
Приложение 2 к решению маслихата Алакольского района от "27" декабря 2022 года № 37-1
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 15.11.2023 № 14-1 (Вводится в действие с 01.01.2023).
Районный бюджет на 2023 год
Категория
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

65 388
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
562
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
282 178
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 320
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
134 173
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
87 085
2
Қорғаныс
91 194
1
Әскери мұқтаждар
20 047
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20 047
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
20 047
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
71 147
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
71 147
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
71 147
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
35 139
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
35 139
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
35 139
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
35 139
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 107 616
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
195 159
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
195 159
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
195 159
2
Әлеуметтік көмек
834 954
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
834 954
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
312 824
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
39 072
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
823
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
46 887
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 014
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
118 225
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

65 388
015
Капитальные расходы государственного органа
562
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
282 178
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
60 320
013
Капитальные расходы государственного органа
600
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
134 173
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
87 085
2
Оборона
91 194
1
Военные нужды
20 047
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20 047
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
20 047
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
71 147
122
Аппарат акима района (города областного значения)
71 147
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
71 147
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
35 139
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
35 139
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
35 139
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
35 139
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 107 616
1
Социальное обеспечение
195 159
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
195 159
005
Государственная адресная социальная помощь
195 159
2
Социальная помощь
834 954
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
834 954
002
Программа занятости
312 824
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
39 072
006
Оказание жилищной помощи
823
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
46 887
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 014
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
118 225
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

35 088
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 917 689
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
274 143
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
274 143
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
274 143
2
Әлеуметтік көмек
1 571 443
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 571 443
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
952 962
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
39 136
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 209
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51 267
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 042
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
136 970
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
286 349
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
96 508
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
72 103
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
55 103
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 528
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 598
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
15 377
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
17 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
17 000
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 911 248
2
Коммуналдық шаруашылық
2 781 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 781 000
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

35 088
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 917 689
1
Социальное обеспечение
274 143
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
274 143
005
Государственная адресная социальная помощь
274 143
2
Социальная помощь
1 571 443
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 571 443
002
Программа занятости
952 962
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
39 136
006
Оказание жилищной помощи
3 209
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51 267
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 042
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
136 970
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
286 349
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
96 508
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
72 103
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
55 103
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
32 528
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 598
021
Капитальные расходы государственного органа
600
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
15 377
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
17 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
17 000
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 911 248
2
Коммунальное хозяйство
2 781 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 781 000
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения