Мемлекеттік мекемелердің Ережелерін бекіту туралы
Қарағанды облысы Шахтинск қаласының әкімдігінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 47/06 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Шахтинск қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес келесі мемлекеттік мекемелердің Ережелері бекітілсін:
1) "Долинка кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (1 қосымша);
2) "Новодолинский кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (2 қосымша);
3) "Шахан кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (3 қосымша).
2. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Шахтинск қаласы әкімі аппаратының басшысы Н.Ю. Циолковскаяға жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шахтинск қаласының әкімі А. Халтонов
Қосымша 1
Шахтинск қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 47/06 қаулымен бекітілген
"Долинка кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Долинка кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кент бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ кенттің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларында басшылықты қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы әкім аппараты туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілген болса, әкім аппаратының мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Әкім аппараты заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыретіндегі мәселелер туралы кент әкімінің өкімдерімен және шешімдерімен, сондай- ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.

Об утверждении Положений государственных учреждений
Постановление акимата города Шахтинска Карагандинской области от 2 сентября 2022 года № 47/06
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Шахтинска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положения согласно приложениям к настоящему постановлению следующих государственных учреждений:
1) Государственного учреждения "Аппарат акима поселка Долинка" (Приложение 1);
2) Государственного учреждения "Аппарат акима поселка Новодолинский" (Приложение 2);
3) Государственного учреждения "Аппарат акима поселка Шахан" (Приложение 3).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Шахтинска Циолковскую Н. Ю.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шахтинска А. Халтонов
Приложение 1
Утверждено
постановлением акимата
города Шахтинска
от 2 сентября 2022 года
№ 47/06
Положение государственного учреждения "Аппарат акима поселка Долинка"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Долинка" (далее – аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, обеспечивающим руководство в сферах планирования и исполнения бюджета поселка, а также управления коммунальной собственностью поселка (коммунальной собственностью местного самоуправления) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями и решениями акима поселка и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс: 101604, Қарағанды облысы, Шахтинск қаласы, Долинка кенті, Садовая көшесі, 58.
9. Осы Ереже әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
10. Әкім аппараты жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
11. Әкім аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен әкім аппаратының өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер әкім аппаратына заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
12. Міндеттері:
1) Кент әкімінің қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
2) қала әкімі мен әкімдігінің актілерінің, әкімнің, әкім орынбасарларының және қала әкімдігінің тапсырмаларының орындалуын бақылау және ұйымдастыру;
13. Өкілеттілігі:
1) құқығы:
- мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
- мүліктік және мүліктік емес құқықтарды сатып алу және жүзеге асыру;
- мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер қорын пайдалану;
- шарттар, келісімдер жасасу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарастырылған өзге де құқықтарға ие болуға құқығы бар.
3) міндеттері:
- қолданыстағы заңнамаға сәйкес тұрғындарға сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің және әкімдігінің, аудандық маңызы бар қала, кент әкімінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау.
14. Функциялары:
1) Әкім аппараты өз құзырлылығы шеңберінде:
- жергілікті қоғамдастық жиынын, кент, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
- жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын, жергілікті қоғамдастықтың жиыны мен жиналысын шақыру уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы оларды өткізу күніне дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен хабарлайды;
- жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған және кент әкімі мақұлдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
- кент бюджетінің жоспарлануы мен орындалуын қамтамасыз етеді;
- жергілікті қоғамдастық жиналысына және аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатына кент бюджетінің орындалуы туралы есепті ұсынады;
- кент бюджетін жүзеге асыру туралы шешім қабылдайды;
- жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
- кенттің коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша тапсырыс беруші ретінде шығады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін мақсатты және тиімді пайдалануға бақылау жүргізуді жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
- жергiлiктi өзiн-өзi басқарудың коммуналдық мүлкi мәселелерi бойынша мемлекеттiң мүдделерiн бiлдiредi, кенттің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігі) мүліктік құқықтарын қорғайды;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің есебін ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;

7. Структура и лимит штатной численности аппарата акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: индекс: 101604, Карагандинская область, город Шахтинск, поселок Долинка, улица Садовая, 58.
9. Настоящее положение является учредительным документом аппарата акима.
10. Аппарат акима является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
11. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата акима. Если аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
12. Задачи:
1) Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима поселка, а также решение вопросов местного значения;
2) контроль за исполнением и организация исполнения актов акима и акимата города, поручений акима, заместителей акима и акимата города;
13. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
- приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
- пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
- заключать договора, соглашения;
- иметь иные права, предусмотренные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
- качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, акима и акимата области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка;
14. Функции:
1) Аппарат акима в рамках своей компетенции:
- обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей поселка, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
- оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
- обеспечивает исполнение решений, принятых на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества и одобренных акимом поселка;
- обеспечивает планирование и исполнение бюджета поселка;
- представляет собранию местного сообщества и в маслихат района (города областного значения) отчет об исполнении бюджета поселка;
- принимает решение о реализации бюджета поселка;
- разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
- выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу поселка;
- осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
- осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
- представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности поселка, (коммунальной собственности местного самоуправления);
- организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;

2) Жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісім бойынша кент әкімінің аппараты:
- өз құзыреті шегінде жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
- егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше қарастырылмаған болса, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе ол өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмаған немесе мақсатсыз пайдаланылған мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін кейіннен сатып алу құқығынсыз немесе кейіннен сатып алу құқығымен жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға мүліктік жалға (жалға алу), сенімгерлік басқаруға береді;
- аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен келісім бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
- коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынға бекітіліп берілген мүлікті (ол өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге, филиалдар мен өкілдіктер құруға, сондай-ақ дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
- мүлкі кент қаласының коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің)міндетті көлемдерін айқындайды;
- мүлкі кенттің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) Мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді қарайды, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда келіседі және бекітеді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану туралы, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітеді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды.
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі

2) Аппарат акима поселка по согласованию с собранием местного сообщества:
- разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунальным имуществом местного самоуправления в пределах своей компетенции;
- управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
- осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
- осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
- предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
- принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района (города областного значения);
- дает согласие коммунальному государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом, закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов и представительств, а также на передачу и списание дебиторской задолженности;
- утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
- определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, коммунальных государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности города поселка (коммунальной собственности местного самоуправления);
- рассматривает, согласовывает в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", и утверждает планы развития государственных предприятий, имущество которых находится в коммунальной собственности поселка (коммунальной собственности местного самоуправления), и отчеты по их исполнению;
- принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
- закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
- принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа

15. Әкiм аппаратына басшылықты әкiм аппаратына жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өкiлеттiгiн жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бiрiншi басшымен жүзеге асырылады.
16. Әкім аппаратының бірінші басшысы қызметке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тағайындалады және қызметтен босатылады.
17. Әкім аппаратының бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
18. Бірінші басшының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеме жұмысына жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік мекеменің Ережесі мен құрылымын, сондай-ақ олардағы өзгерістерді қала әкімдігіне бекітуге ұсынады;
4) мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің лауазымдық нұсқамасын бекітеді;
5) мемлекеттік мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті өкімдер шығарады және тапсырмалар береді;
6) мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
7) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда мемлекеттік мекеменің мүдделерін білдіреді;
8) шарттар жасайды;
9) банк шоттарын ашады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
11) мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу шараларын және тәртіптік жазалар қолданады;
12) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шараларын қабылдайды
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасын және мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді бұзғаны үшін жауаптылықта болады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және уәкілетті органмен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
19. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
20. Әкімнің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бірінші басшы (әкім) басқарады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

15. Руководство аппарата акима осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима задач и осуществление им своих полномочий.
16. Первый руководитель аппарата акима назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель аппарата акима имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя:
1) осуществляет общее руководство работой государственного учреждения;
2) рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
3) представляет на утверждение акимата города Положение и структуру государственного учреждения, а также изменения в них;
4) утверждает должностные инструкции работников государственного учреждения;
5) издает распоряжения и дает поручения, обязательные для всех работников государственного учреждения;
6) без доверенности действует от имени государственного учреждения;
7) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
8) заключает договоры;
9) открывает банковские счета;
10) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания к сотрудникам государственного учреждения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) принимает меры по противодействию коррупции;
13) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
14) несет ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов в сфере оказания государственных услуг;
15) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и уполномоченным органом.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат акима возглавляется первым руководителем (акимом), назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа

21. Әкiм аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Әкiм аппаратына бекiтiлген мүлiк кенттің (жергiлiкті өзін- өзі басқару) коммуналдық меншiгiне жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Кент әкімі аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қосымша 2
Шахтинск қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 47/06 қаулымен бекітілген
"Новодолинский кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Новодолинский кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кент бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ кенттің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларында басшылықты қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы әкім аппараты туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілген болса, әкім аппаратының мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Әкім аппараты заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыретіндегі мәселелер туралы кент әкімінің өкімдерімен және шешімдерімен, сондай- ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.

21. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом акима относится к коммунальной собственности поселка (местного самоуправления).
23. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение аппарата акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
Утверждено
постановлением акимата
города Шахтинска
от 2 сентября 2022 года
№ 47/06
Положение государственного учреждения "Аппарат акима поселка Новодолинский"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Новодолинский" (далее – аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, обеспечивающим руководство в сферах планирования и исполнения бюджета поселка, а также управления коммунальной собственностью поселка (коммунальной собственностью местного самоуправления) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями и решениями акима поселка и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.