Қарқаралы ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 24 ақпандағы № VII-15/118 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес, Қарқаралы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қарқаралы ауданы бойынша 2022 - 2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Нуркенов
Қарқаралы аудандық мәслихатының
2022 жылғы 24 ақпандағы
№ VII-15/118 шешіміне қосымша
1. Қарқаралы ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қарқаралы ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 122 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2344 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 4566 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 67 - 88 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2022-2023 годы
Решение Каркаралинского районного маслихата Карагандинской области от 24 февраля 2022 года № VII-15/118
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах" и "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Каркаралинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2022 – 2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Нуркенов
Приложение к решению
Каркаралинского районного маслихата
№ VII-15/118 от 24 февраля 2022 года
1. План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2022 – 2023 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2022 – 2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3 - 3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 - 22 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2344 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 45 - 66 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 67 - 88 к настоящему Плану;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 89 - 110 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 111 - 132 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 133 қосымшасына сәйкес;
8) Қарқаралы ауданының жер телімінің санаттар бойынша бөлінісі осы жоспардың 134 қосымшасына сәйкес;
9) ауданның ауылдық округтері бөлінісіндегі жер пайдалануы осы жоспардың 135 қосымшасына сәйкес;
10) ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәлімет осы жоспардың 136 қосымшасына сәйкес;
11) ауылдық округтері бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы ақпарат осы жоспардың 137 қосымшасына сәйкес;
12) ауылдық округ тұрғысында ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың саны осы жоспардың 138 қосымшасына сәйкес;
13) ауылдық округтері бөлінісіндегі жайылымдар алқаптары осы жоспардың 139 қосымшасына сәйкес;
14) жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы осы жоспардың 140 қосымшасына сәйкес;
15) жайылым инфрақұрылымы объектілерін дамыту және қайта жаңарту жөніндегі жоспар осы жоспардың 141 қосымшасына сәйкес;
16) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар ветеринариялық - санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Қарқаралы ауданы Қарағанды облысының оңтүстік - шығыс бөлігінде орналасқан. 1997 жылдан бүгінгі күнге солтүстігінде Павлодар облысымен, шығысында Шығыс Қазақстан облысымен, оңтүстігінде Қарағанды облысының Ақтоғай ауданымен, батысында Бұқар - Жырау және Шет аудандарымен шекаралас.
Әкімшілік - аумақтық бөлініс бойынша Қарқаралы ауданында 1 аудандық маңызы бар қала, 1 кент, 23 ауылдық округтер, 61 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Қарқаралы ауданының жалпы көлемі 3547236 гектарды құрайды.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 89 - 110 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 111 - 132 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 133 к настоящему Плану;
8) площадь земель Каркаралинского района в разрезе категорий согласно приложению 134 к настоящему Плану;
9) землепользование района в разрезе сельских округов согласно приложению 135 к настоящему Плану;
10) сведения о ветеринарно – санитарных объектах согласно приложению 136 к настоящему Плану;
11) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 137 к настоящему Плану;
12) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 138 к настоящему Плану;
13) пастбищные угодия в разрезе сельских округов согласно приложению 139 к настоящему Плану;
14) предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приложению 140 к настоящему Плану;
15) план по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 141 к настоящему Плану;
16) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно - территориальной единице.
План принят с учетом сведений о ветеринарно - санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на аридных пастбищах, предоставленных государственными органами.
Каркаралинский район расположен в юго - восточной части Карагандинской области. В современных границах с 1997 года граничит на севере с Павлодарской областью, а на востоке с Восточно - Казахстанской областью, на юге с Актогайским районом, на западе с Бухар – Жырауским и Шетским районами Карагандинской области.
По административно - территориальному делению в Каркаралинском районе имеются 1 город районного значения,1 поселок, 23 сельских округов, 61 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Каркаралинского района 3547236 гектар.

Алқаптың ішіндегі малдың бағылуы бақташымен реттеледі, ол үшін бақташы алқапты кезекті отауға, көз мөлшерімен өрістерге бөледі. Өрістің отау кезеңі және 5 - 6 күн аралығындағы өрістегі мал бағудың ұзақтығымен анықталады. Көктемгі мал бағудың басталуы шөптің өсуінен екі аптадан кейін басталады және малдың бағуының аяқталуы нақты жылдың ауа - райының жағдайына байланысты ерте немесе кеш мерзімге жылжуы мүмкін. Аталған шаралар жайылымның деградациясының және желдік эрозиясын болдырмаудың алдын алу мүмкіндігін береді. Суат артезианды ұңғымалар мен құдықтармен жабдықталған суат астауынан жүргізіледі.
Қарқаралы ауданы бойынша

Выпас скота внутри поля пастухом регулируется так, чтобы травостой стравливался равномерно, для этого он глазомерно делит поле на загоны очередного стравливания. Количество загонов определяется продолжительностью цикла стравливания и пастьбой в загоне в течении 5 - 6 дней. Начало сроков выпаса весной не ранее чем через две недели после начала отрастания трав и окончание сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки. Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии. Водопой производится непосредственно из водопойных корыт, которыми оснащены артезианские скважины и колодцы.
Приложение 134
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию по Каркаралинскому

17463
-
-
-
Барлығы
510380
12567
-
-
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты 563180 гектар жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады.
Бұл мәселені шешу үшін - мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Қарқаралы ауданының мемлекеттік қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет. Сондықтан Қазақстан Республикасының жер кодексінің 49 бабының 2 тармағын басшылыққа ала отырып, Қарқаралы ауданы бойынша жалпы көлемі – 182 988 гектар жер учаскесін резервке қою үшін жұмыстар жасалуда.

17463
-
-
-
ИТОГО
510380
12567
-
-
В некоторых сельских округах района в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 563180 гектаров пастбищных угодий.
Для решения этой проблемы – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Каркаралинского района.
Поэтому, руководствуясь пунктом 2 статьи 49 Земельного кодекса Республики Казахстан, ведутся работы по резервированию земельного участка общей площадью 182 988 гектаров по Каркаралинскому району.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізіліміне № 11064 болып тіркелген) Бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізіліміне № 15091 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес орташа - құрғақ даладағы норматив жүктемесі 1 басқа, ірі қара малға – 12 гектар, қой мен ешкіге -2,5 гектар, жылқыға - 15 гектарды құрайды.
Қарқаралы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 140 қосымша
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы
Табиғи аймақ
Экологиялық географиялық аудандар (кіші аймақтар)
Жайылым типі (басымы)
Жайылымдардың орта жалпы өнімділігі/азықтық бірлік, ц/гектар бойынша қосымша аймақтарға (кіші аймақтар)
Ауылшаруашылығы жануарларының 1 басына жайылым жүктемесі, қалпына келген және тозған жайылымға гектар
Ірі қара мал
Қой мен ешкілер
Жылқылар
түйелер
Жайылымдар типі бойынша
Кіші аймақтар бойынша
Жайылымдар типі бойынша
Кіші аймақтар бойынша
Жайылымдар типі бойынша
Кіші аймақтар бойынша
Жайылымдар типі бойынша
Кіші аймақтар бойынша
Далалы
Орташа құрғақ дала
Қызыл көделі – қарасұлылы шөптесінділер
12
2,5
15
17,5
Қарқаралы ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 141 қосымша
Жайылым инфрақұрылымы объектілерін дамыту және қайта жаңарту жөніндегі жоспар
Іс-шаралардың атауы
Орындалу мерзімі
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Құдықтар салу бойынша индикативтік жоспарларын орындау жөнінде ай сайын есеп беру
Тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 күніне
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасына есеп беру
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі
Жайылымдарды суландыру үшін жабдықтар сатып алу және техника шығындарын өтеу бойынша мемлекеттік қолдау шаралары туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу
Тұрақты
Ақпарат және сөз сөйлеулер
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі
Аудан әкімдігінің интернет - ресурсында құдық (ұңғыма) бұрғылауды көрсететін қызметтер бойынша кәсіпорындар тізімін орналастыру
Тұрақты
Ақпарат беру
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі

Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064), Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15091) норматив нагрузки на 1 голову в умеренно - засушливой степи составляет: крупный рогатый скот - 12 гектар, овцы и козы - 2,5 гектар, лошади - 15 гектар.
Приложение 140
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию по Каркаралинскому
району на 2022 - 2023 годы
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природная зона
Эколого-географический район (подзона)
Тип пастбищ (преоб ла даю щий)
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/кормовая единица, центнер/гектар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
по типам пастбищ
по подзоне
по типам пастбищ
по подзоне
по типам пастбищ
по подзоне
по типам пастбищ
по подзоне
Степная
Умеренно-сухая степь
Красноковыльно-овсецово-разнотравные
12
2,5
15
17,5
Приложение 141
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию по Каркаралинскому
району на 2022 - 2023 годы
План по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
Наименование мероприятий
Срок исполнения
Форма завершения
Ответственные исполнители
Ежемесячно предоставлять отчет по выполнению индикативных планов по строительству колодцев
Ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Отчет в управление сельского хозяйства области
Отдел сельского хозяйства района
Проводить разъяснительные работы о мерах государственной поддержки по возмещению затрат на приобретение техники и оборудования для обводнения пастбищ
Постоянно
Информации и выступления
Отдел сельского хозяйства района
Разместить список предприятий, оказывающих услуги по бурению колодцев (скважин) на интернет ресурсе акимата района
Постоянно
Информации
Отдел сельского хозяйства района