Осакаров ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 205 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осакаров ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы К. Саккулаков
Осакаров аудандық
мәслихатының
2022 жылғы "5" cәуірдегі
№ 205 шешіміне
қосымша
Осакаров ауданының аймағы жерлеріндегі 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 1 - 23 қосымшаларына сәйкес;
2) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 24 - 46 қосымшаларына сәйкес;
3) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес су көздеріне (өзендерге, көлдерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру суармалау каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 47 - 69 қосымшаларына сәйкес;
4) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 70 - 92 қосымшасына сәйкес;
5) осы Жоспардың 93-115-қосымшаларына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру бойынша қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта, бірақ ауданда тегін жайылымдық жерлердің болмауына байланысты халықтың сұранысын толық қамтамасыз ету мүмкін емес, аудан тұрғындарының жеке шаруашылықтарындағы жайылымдық жерлерге жалпы қажеттілігі 609 мың гектарды құрайды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2022-2023 годы
Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 5 апреля 2022 года № 205. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2022-2023 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата К. Саккулаков
Приложение
к решению Осакаровского
районного маслихата
от "5" апреля 2022 года
№ 205
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2022 - 2023 годы.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 1- 23 к настоящему Плану;
2) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 24 - 46 к настоящему Плану;
3) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 47- 69 к настоящему Плану;
4) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 70 - 92 к настоящему Плану;
5) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 93-115 к настоящему Плану, но в связи с отсутствием свободных пастбищных земель в районе, полное удовлетворение нужд населения не представляется возможным, общая потребность в пастбищных угодьях личных подворий населения района составляет 609 тыс. га.

6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 116 қосымшаларына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Осакаров ауданы Қарағанды облысының өсімдік шаруашылығы өңірі болып табылатындықтан және оның көп бөлігінде дәнді, майлы, жемшөп, бұршақ және көкөніс дақылдары егілетін шағын аумақтық аудан болғандықтан, осы жоспарда жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы сияқты схемалар (карталар) жоқ, және оны берілетін жайылымдарға қайта ауыстыру мен бос жерлердің болмауына байланысты аудандық маңызы бар аумақта, кентте, ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы көрсетіледі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп - қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық - санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Осакаров ауданы Қарағанды облысының солтүстік бөлігінде орналасқан.
Аудан Қарағанды облысының Нұра және Бұқар-Жырау аудандарымен, Ақмола облысының Аршалын ауданымен, Павлодар облысының Баянауыл ауданымен шекаралас.
Аудан көлемі 12,6 мың шақырым құрайды. Аудан орталығы — Осакаровка кенті. Аудан құрамына Молодежный кенті, 53 ауылдық елді мекен кіретін, 21 ауылдық округі бар. Аудан Қазақ ұсақ шоқылық - Сары –Арқа географиялық аймаққа кіреді, онда Нияз, Ақдын, Шоқай, Ерейментау таулары анықталған.
Ауданның жер бедері ұсақ шоқылық, орындарымен аласа таулық: олар-Шокай, Нияз. Аудан аумағында Шидерты, Өленті, Есіл өзендері ағып жатыр. Аудан аумағында жасанды су қоймалары бар Республикадағы ең ірі гидротехникалық ғимарат Қаныш Сатпаев атындағы канал өтеді. Сондай-ақ мынадай көлдері бар: Қаракөл, Шыбынды, Есіл және Тұзды су қоймасы.

6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 116 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно - территориальной единице.
В виду того, что Осакаровский район является растениеводческим регионом Карагандинской области и имеет малую территориальную площадь, которая в большей ее части занята под посевами зерновых, масличных, кормовых, бобовых и овощных культур в данном плане отсутствуют такие схемы (карты), как Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории районного значения, поселке, селе, сельском округе, из-за отсутствия земель.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Осакаровский район расположен в северной части Карагандинской области. Район граничит с Нуринским и Бухар-Жырауским районами Карагандинской области, Аршалынским районом Акмолинской области и Баянаульским районом Павлодарской области.
Площадь района 12,6 тысяч километров. Центр района — поселок Осакаровка. В состав района входят поселок Молодежный и 53 сельских населенных пункта, входящие в 21 сельский округ. Район географически входит в зону Казахского мелкосопочника Сары-Арка, в котором выделяются горы Нияз, Акдын, Шокай, Ерейментау.
Рельеф района мелкосопочный, местами низкогорный: Шокай, Нияз. По территории района протекают реки Шидерты, Оленты, Ишим. По территории района проходит канал имени Каныша Сатпаева, крупнейшее гидротехническое сооружение в республике, с рядом искусственных водохранилищ. Имеются озера: Караколь, Шыбындыколь, Ишимское и Туздинское водохранилище.

Климат шұғыл-континетальды, құрғақ. Континентальдықтың биік дәрежесі қызудың кесек-кесек жылдық және тәулік амплитудасында және мезгілдің ауа райы көрсеткішінің тұрақсыздығына білінеді (жылдан жылға). Жаз ауданның аумағында ыстық және ұзақ. Ауаның қызуы жазда 40-48°С дейін көтеріледі, керісінше қыс суық, аяздар 40-45°С дейін және тіпті 50°С жетеді. Жылы кездің мерзімі орта есептегенде ауданның аумағында (ауаның тәуліктің орташа температурасының қызуымен 0° биік) ұзақтығы 200 күннен 240 күнге дейін созылады.
Аудан бойынша жауын-шашынның жылдық саны 130 мм және 310 мм дейін және астам өзгереді. Жылы кездің (IV-X) жауын-шашындары орташа 150-250 миллиметр есептеледі.
Ауданда желдің энергетикалық қорларлары айтарлықтай жоғары немесе зор болып саналады және халық шаруашылығының мұқтаждығына пайдалануға мүмкіндігі бар. Желдің жылдық орта есеппен жылдамдығы 2,0 - 4,4 метр секундтына құрайды. Желдің басым бағыты – оңтүстік-батыс және оңтүстік.
Табиғи-климат зонасы ландшафтық далалық зонамен ұсынылған. Құба топырақ көпшілік кездеседі, азгумустық оңтүстік қара топырақты шағын жерлер де бар. Құрғақ зона шұғыл континенттің климатымен сипатталады: жаз ыстық және құрғақ, қыста қары аз, бірақ қыс қатты болады және жел мен боран соғып тұрады.
Жазғы мезгілдің буланғыштығы атмосфералық жауын-шашындарды 3-7 есе шамадан асады. Күрт континентальдық қатты қыс, жаздың биік қызуларымен, ауаның жылдық және тәулік үлкен амплитудамен және аз атмосфералық жауын-шашынмен анықталады.
Ауданның өсімдіктері
Шымды-дәнді өсімдік дала көпшілік күңгірт –құба жерлерде орналасқан. Жеңіл құмдақ топырақта жусан-бетеге далалары қалыптасқан, жусан, бетеге, түрлі шөптер-шашақбас аққаңбақ, далалық сәлбен, ұзын жапырақты құмдақшөп кездеседі. Ауыр балшықты жерлерде өсімдік құрамында- қылтан-селеу, Сиверс жусаны да кездеседі.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуіріндегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 Бұйрығына сәйкес Осакаров ауданының жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасы – далалық аймағы, кіші аймақтар - құрғақ дала үшін қабылданды, жайылымдардың типтері - сортаң жерлердегі көделі - бетегелі, жусанды – бетегелі.
Аудан алаңы туралы жалпы мәліметтер.
Жайылымдардың жалпы алаңы, кенттер және ауылдық округтер бойынша 1 128 263 гектар бекітілген, соның ішінде елді мекенді жерлері 144 712 гектарды құрайды. 117 қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге 870 882 гектар жер бөлінген.

Климат района резко континентальный, сухой. Высокая степень континентальности проявляется в больших годовых и суточных амплитудах температуры и в неустойчивости климатических показателей во времени (из года в год). Лето на территории района жаркое и продолжительное. Температура воздуха летом иногда повышается до 40-48°С; зима, наоборот, холодная, морозы иногда доходят до 40-45°С и даже 50°С. В среднем продолжительность теплого периода (со средней суточной температурой воздуха выше 0°) колеблется по территории района от 200 до 240 дней.
Годовое количество осадков по району изменяется от 130 миллиметров и менее до 310 миллиметров и более. Осадки теплого периода (IV-X) исчисляются в среднем 150-250 миллиметрах. Энергетические запасы ветра в районе достаточно велики и вполне могут быть использованы для целого ряда нужд народного хозяйства. Средняя годовая скорость ветра составляет 2,0 - 4,4 метров в секунду. Преобладающее направление ветра – юго-западное и южное.
Природно-климатическая зона представлена степной ландшафтной зоной. Преобладают каштановые почвы, небольшие участки малогумусных южных черноземов. Степная зона характеризуется сухим резко континентальным климатом: лето жаркое и сухое, зима малоснежная, но суровая с ветрами и буранами.
Испаряемость за летний период превышает атмосферные осадки в 3-7 раз. Резкая континентальность определяется суровой зимой, высокими летними температурами, большими годовыми и суточными амплитудами температуры воздуха и малым количеством атмосферных осадков.
Растительность района.
Наиболее распространены дерново-злаковые степи на темно-каштановых почвах. На легких супесчаных почвах формируются полынно-ковыльные степи с участием полыни, типчака, ковыля и разнотравья – качима метельчатого, шалфея степного, песчанки длиннолистой. На тяжелых глинистых почвах в составе растительных группировок появляются ковыль – волосатик, полынь Сиверса.
В соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ Осакаровского района принималась для степной зоны, подзоны – умеренно сухая степь, тип пастбищ – ковыльно - типчаковые с полынно-типчаковыми на солонцах.
Общие сведения о площади района.
Общая площадь территории, закрепленная за сельскими округами и поселками составляет 1 128 263 гектаров, из которых 144 712 гектаров занимают земли населенных пунктов. Под земли сельскохозяйственного назначения отводится 870 882 гектаров согласно приложению 117.

118 қосымшаға сәйкес жайылымдардың жалпы алаңы, ауылдық округтер бойынша 570 163 гектар бекітілген, соның ішінде түбегейлі жақсартылған – 114 205 гектарды құрайды.
Ауылдық округтері бөлінісіндегі ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат 119 қосымшасына сәйкес.
120 қосымшаға сәйкес ауданда 21940 - жылқы, 43 791 – ірі қара мал, 48 683 – ұсақ қара мал бастары тіркелген.
Жайылымдық кезеңінде, жайылымдардағы арналған жем-шөп қорлары ұзақтығы 135-200 күн аралығында пайдаланылады. Шабындық және жасанды шабындықтардағы мал азығы, малды қорада бағу кезеңінде пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес, орташа - құрғақ даладағы норматив жүктемесі 1 басқа: ірі қара мал - 13,0 - 19,0 гектар, қой мен ешкі -2,6 - 3,8 гектар, жылқы -15,6 - 22,8 гектар, түйелер -18,2 – 26,2 гектарды құрайды 121 қосымшаға сәйкес белгіленген.
Жайылымдардың сыйымдылығы туралы мәліметтер.
Жайылымдық кезеңдегі жайылымдардың сыйымдылығын айқындау әдістерінің бірі жайылымдардың өнімділігі туралы қолда бар деректер негізінде айқындау әдісі болып табылады. Жасыл жем-шөптің тәуліктік қажеттілігі жануарлардың әр-бір түрлеріне шаруашылықта қабылданған- зоотехникалық нормалар бойынша анықталады. Алайда, жасыл жем-шөптің келесі болжамды нормаларды қолдануға болады (орташа бір басқа): сиырларға сауымдылығына байланысты 40-75 килограмм, ірі қара малдың 1 жылдан астам төліне 30-40 килограмм, 1 жылға дейінгі төлге 15-25 килограмм, қой 6-8 килограмм, қозылар 2-3 килограмм, жылқы 30-40 килограмм. Өріс кезеңі мерзімінің ұзақтықтығы түрлі аймақтарда мынадай: орман зонасында 130-140 күн, орман далалық аймағында 150-200 күн, далалық аймағында 180-200 күн. Осылайша, өрістің өнімділігін, тәуліктің қажеттілігінің жасыл жемтікте және өрістің кезінің ұзақтығын, анықтау болады сыйымдылықты біле тұра, жасыл жем-шөптің жануарларға тәуліктік қажеттілігін және өріс кезеңі мерзімінің ұзақтықтығын біле тұра, жайылымдардың сыйымдылығын анықтауға болады.
Жайылымның бір қатар белгілі жүйелері бар:
- еркін немесе жүйесіз бағу, барлық жайылым мерзімінде мал жайылымда күн сайын жайылады
- байлаулы жайылым, жануарлар шағын алқапта жайылып арқан және шынжырда байланады, содан кейін әрі қарай басқа алқапқа ауыстырылады;
- өрістік жайылым жүйесі, жайылым алқапты бірнеше қошарларға бөледі және кезекпен мал жайылады. Осакаров ауданы аумағында еркін және өрістік жайылым жүйесі қолданылады. Байлауда бұқа мен әлсіз кәрі мал жайылады.
Өрістік мал жаю жүйесі. Жайылымның тиімді пайдалану негізгі бағыты- өрістік мал жаю жүйесі. Жүйесіз мал жаюдан гөрі бұл әдістің артықшылығы бар. Жұйесіз, еркін малдың жайылған кезінде шөптің қалыңдығы дәнді және бұршақты өсімдіктердің саны үнемі азаяды, нәтижесінде пайдалы өсімдіктер жоғалып кетеді нашар жеп қойылатын шөпке, тырбық өнімі аз өсімдіктерге ауысып кетеді. Осылайша жайылым мерзімінің екінші жартысында жануарлар азықтанудың жетімсіздігіне ұшырайды, пайдасы аз, қураған өсімдіктермен азықтануға мәжбүр болады. Өрістік жаю жүйесінде осы кемшіліктер жойылады, жайылымдардың жоғары өнімділігі мен шабындық шөп сақталады.
Өрістік мал жаю жүйесінде жайылым алқабы өрістерге бөлінеді, шабындық шөпті кезек –кезек малға беріледі. Алдымен мал бірінші өрісте, содан кейін, осы учаскедегі өсімдіктер шабылғаннан кейін, малды екінші өріске жаяды. Екінші өрістен кейін малды үшінші, одан кейін төртінші өріске жаяды, барлық өрістер қолданып болғаннан кейін, мал қайтадан бірінші өріске ауыстыралады. Отаудың екінші циклы барлық өрістердің кезек тәртібінде басталады. Әрбір өріс 25-30 күн жаюдан еркін болуы тиіс, осы алқапта шөп жақсы өсу үшін. Өрістік мал жаю жүйесінде мал ұстауға қажетті алаңы азайып, сиырлардың сүттілігі жайылым кезенінде 15-25 % артып, төлдердің тірі салмақ өсімі жүйесіз мал жаюмен салыстырғанда 25-30 % артады. Әр түрлі табиғи аймақтары мен жайылым типтеріне, тиісті жайылым айналымы әзірленеді. В. И. Ларинның деректері бойынша Қазақстанның жағдайында жайылымдық кезеңде құрғақ далалық аймақта балауса өсу мүмкін, осыған байланысты құрғақ дала аумағында шабындық шөп отау циклдарының саны екі-үш рет ұсынылады. Үш танапты егіс жүйесінің жайылым айналымында қүрғақ-дала зонасына арналған шабындық шөптің екі рет отауы қарастырылады: 1 алқап- 3 рет отау, ағымдағы жылдың көктемінен бастап, 2 алқап- екі рет жазда және күзде, 3 алқап- бір рет күзде тұқымдардың пісуі мен шашылғаннан кейін. Жайылымның әр бір алқабы кезекті отауға бөлінеді, оның саны ауа райының жағдайына байланысты анықталады. Малдың өрісте жайылуы 6 күннен аспауы қажет.

Общая площадь пастбищ, закрепленных за сельскими округами, составляет 570 163 гектаров, в том числе коренного улучшения – 114 205 гектаров согласно приложению 118.
Информация по имеющимся ветеринарно-санитарным объектам в разрезе сельских округов согласно приложению 119.
В районе зарегистрировано лошадей - 21940, крупнорогатый скот - 43 791, мелко рогатый скот – 48683 голов согласно приложению 120. Запас кормов с пастбищ используется в пастбищный период, продолжительность которого 135-200 дней. Запас кормов с сенокосов и искусственных сенокосов используется в стойловый период.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в умеренно-засушливой степи составляет:) крупного рогатого скота – 13,0 - 19,0 гектар, овцы и козы – 2,6 - 3,8 гектар, лошади – 15,6 -22,8 гектар, верблюды – 18,2 - 26,2 гектар согласно приложению 121.
Сведения о емкости пастбищ.
Одним из методов определения емкости пастбищ в пастбищный период является метод определения на основе имеющихся данных о продуктивности пастбищ. Суточная потребность в зеленом корме для различных видов животных определяется по зоотехническим нормам, принятым в хозяйстве. Однако, ориентировочно можно придерживаться следующих норм зеленого корма (в среднем на одну голову): коровам в зависимости от удоя 40-75 килограммов, молодняку крупного рогатого скота старше 1 года 30-40 килограммов, молодняку до 1 года 15-25 килограммов, овцам 6-8 килограммов, ягнятам 2-3 килограмма, лошадям 30-40 килограммов. Продолжительность пастбищного периода в различных зонах в среднем следующая: в лесной зоне 130-140 дней, в лесостепи 150-200 дней, в степи 180-200 дней.
Таким образом, зная урожай пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
Существует несколько систем пастьбы, из которых наиболее известны следующие:
- вольная, или бессистемная пастьба, когда скот пасется по всему пастбищу ежедневно в течение всего пастбищного периода;
- пастьба на привязи, состоящая в том, что животное пасется на веревочной или цепной привязи на небольшом участке пастбищ, а потом переводится на другой участок, затем на следующий и так далее;
- загонная система пастьбы, когда пастбищный участок делят на несколько загонов и стравливают их скоту поочередно. На территории Осакаровского района применяется только вольная и загонная система пастьбы. На привязях иногда пасут племенных быков или же слабых, старых животных.
Загонная система пастьбы. Основное звено рационального использования пастбищ – загонная система пастьбы. По сравнению с бессистемной пастьбой этот способ имеет огромные преимущества. При бессистемном (вольном) выпасе скота в травостое постоянно уменьшается количество хорошо поедаемых злаковых и бобовых растений, наконец, ценные растения исчезают, заменяясь плохо поедаемыми и не поедаемыми травами, а также низкорослыми, малоурожайными растениями. В результате во второй половине пастбищного сезона животные испытывают недостаток в питании и вынуждены поедать малоценные или перестоявшие растения. При загонной системе пастьбы эти недостатки устраняются, сохраняется высокая продуктивность пастбищ и состояние травостоя.
При загонной системе пастьбы пастбищный участок делят на загоны, травостой которых стравливают скоту по очереди. Сначала скот пасут в первом загоне, а потом, когда на этом участке растительность будет стравлена, скот перегоняют на второй загон. По окончании стравливания во втором загоне, скот перегоняют в третий, затем в четвертый и так поступают до тех пор, пока не будут использованы все загоны, после чего скот переводят снова в первый загон. Начинается второй цикл стравливания в порядке очередности всех загонов. Каждый загон должен быть свободным от выпаса 25-30 дней, чтобы трава на этом участке хорошо отросла. При загонной системе пастьбы значительно уменьшается площадь, потребная для содержания скота, удои коров в пастбищный период повышаются в среднем на 15-25%, а привес живого веса молодняка на 25-30% по сравнению с бессистемной пастьбой.
Для различных природных зон и типов пастбищ разработаны соответствующие схемы пастбищеоборота. По данным В.И. Ларина в условиях Казахстана за пастбищный период в сухостепной зоне возможно отрастание одной-двух отав, в этой связи число циклов стравливания травостоя рекомендуется в сухостепной зоне – два-три. В трехпольном пастбище обороте, рекомендованном для пастбищ сухостепной зоны, предусматривается в среднем двукратное стравливание травостоя: 1-е поле – трехкратное стравливание, начиная с весны текущего года, 2-е поле – двукратное летом и осенью, 3-е поле – однократное осенью после созревания и осыпания семян. Каждое поле пастбищеоборота в процессе выпаса делится на загоны очередного стравливания, число которых устанавливается с учетом конкретных условий года. Продолжительность пребывания скота в загоне не должна превышать 6 дней.
Среднее количество загонов в пастбищеобороте для этого типа пастбищ, может быть исчислено по формуле:

Жайылым айналымының орташа саны осы үлгідегі жайылым үшін формула бойынша есептелуі мүмкін: Өріс саны = (жайылымдық кезең ұзақтығы) малдың өрісте болу рұқсат етілген ұзақтығы /циклдарының отау саны) /1,5, яғни 180/6/2=15.
Үш танапты жайылым айналымында орта есеппен екі есе отау шөп көзделеді. Жайылымдық кезең ұзақтығы 180 күн болғаны және малдың өрісте 6 күн болған жағдайда, жайылым айналымындағы өрістің жалпы саны 15 құрайды, ал алаңда 5.
Өрістің мөлшерін есептеу. Өрістің мөлшері табындық алқапқа тең /өрістің саны/.
100 мал бас отар үшін, сиырлар 600/15=40 гектар.
Барлығы: 100 мал басы үшін үш танапты жайылым айналымы, ірі қара мал жайылым айналымының көлемі 600 гектар, алқаптың көлемі 200 гектар, әр бір алқапта 40 гектардан 5 өріс.
Өріс жайылым жүйесіндегі шабындық шөптің кезекті отауды ұтымды пайдалануды ұйымдастыру үшін өрістің ұзындығы, ені мен нысаны маңызды орын алады. Құрғақ далалық аймағының табиғи жайылымдарында алқаптың жайылым айналым мөлшері 60-90 гектар шегінде ұсынылады, мал жаю кезінде 3-4 кезекті отау ұйымдастырылады.
Алқаптар мен өрістерді орналастыру кезекті отау жүргізген кезінде малдардың қуаты мен күшін зая жіберетін малдарды басқа жерлерге бос жүрісін азайту маңызды талап болып табылады.
Малдың бос жүрісінің негізгі түрлері мынадай- алқап, өріс және жазғы және жазғы лагерлер, суат пунктілері арасындағы.
Отаудың түрлері. Бірінші кезекте, шөптер масақтануға жақын учаскелерді отауға орынды. Қоршалмаған өрістерді отау кезінде, оң нәтиже беретін "аяқ астындағы" мал жаю әдісін қолдану қажет. Бұл әдісте табын баяу жүруде және бақташымен тоқталып отырады, сондықтан шабындық шөп бірқалыпты жеп қойылады. Таңертең табынды нашар шабындық шөп алаңымен немесе алдыңғы күндері мүлдем пайдаланылған алаңымен жүргізу қажет. Тамақтанғысы келген мал жеуге кем жарамды өсімдіктерді жақсырақ жеп қояды, күннің екінші ортасында оларды балғын телімге ауыстыруымен салыстырғанда.
Жайылымдарды сақтау және өнімділігін арттыру, ботаникалық шабындық шөпті жақсарту үшін, эрозияны болдырмау немесе жол бермеу үшін Осакаров ауданы үшін төрт танапты жайылымдар айналымының схемасы болып табылады. Зооветеринарлық талаптарына сәйкес табын жас-жыныс топтық бойынша қалыптастырылады.Жайылымдар айналымының алаңы мал жаюды ұйымдастыру кезіндегі қолайлы жағдайларын жасауымен, топтардың жер азықтығымен қамтамасыз етілуін есепке алғанда анықталады. Жайылым айналымы әр бір табын тобы бойынша бекітіледі. Сиыр табындарына жақын жердегі елді мекен маңында орналасқан табиғи жайылымдар беріледі. Қой мен жылқыларға неғұрлым шалғайдағы жайылымдық алқаптар беріледі. Табындық, отарлық телімдер мүмкіндігінше ықшам қолданылады.Телімдер шекаралары табиғи ашық көрінген пішінділері мен табиғи батпақты жерлеріне орайластырылады.
Ауданда бар малды азықтану үшін жайылымдарды бірнеше рет отау ұсынылады. Бірнеше рет отау шабындық шөптің толық пайдалануына әсер етсе де, алайда жайылымдар бірте-бірте өз өнімділігін төмендетіп, азықтық сапасын нашарлатады.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде жайылым айналымдарының ұтымды схемасы дайындалды:
Үшжылдық үш танапты жайылым айналымы әр алқапта 5 өрістен.
Пайдалануды жылдар бойынша алмасу:
бірінші жылы – үш мәрте өшіктіру, бірінші өшіктіру көктемнен басталып 15 маусымда аяқталады;
екінші жылы – қыркүйек - қазан айларында өшіктіру;
үшінші жылы – шілде -тамыздың бірінші жартысында өшіктіру 116 қосымшасына сәйкес.
Мал жаюға қатысты әртүрлі есептеулердің ыңғайлылығы үшін әр түрлі мал түрлерін салыстыру немесе жинақтау үшін шартты бірлік қолданылады.
Ауылшаруашылық жануарларының шартты басы-бұл жануарлардың әртүрлі түрлері мен санаттарын салыстыру үшін қолданылатын бірлік. Эквиваленттілік жануарлардың емге қажеттілігі негізінде анықталады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын шартты бастарға қайта есептеу коэффициенті
Жануарлардың түрлері
аудару коэффициенттері
Ірі қара мал
0,8
Қой мен ешкі
0,1
Жылқылар мен түйелер
1,0
Қазіргі уақытта Осакаров ауданында жеке қосалқы шаруашылықтардың және заңды тұлғалардың келесі жалпы саны тіркелген:

Количество загонов = (продолжительность пастбищного периода /допустимая продолжительность пребывания скота в загоне /число циклов стравливания) /1,5, то есть 180/6/2=15.
В трехпольном пастбищеобороте предусматривается в среднем двукратное стравливание травостоя. При продолжительности пастбищного периода 180 дней и пребывании скота в загоне не более 6 дней, общее количество загонов в пастбищеобороте составит 15, а на поле 5.
Расчет размера загона. Размер загона равен площади гуртового участка /количество загонов/.
Для отары 100 голов, коров 600/15=40 гектара.
Итого: трехпольный пастбищеоборот для 100 голов крупнорогатого скота; площадь пастбищеоборота 600 гектаров, площадь поля 200 гектаров, на каждом поле 5 загонов по 40 гектаров.
Форма, длина и ширина поля имеет важное значение для организации рационального использования травостоя в системе загонов очередного стравливания.
Размер поля пастбищеоборота на естественных пастбищах сухостепной зоны, рекомендуется в пределах 60-90 гектаров. В процессе выпаса на нем организуется 3-4 загона очередного стравливания.
При размещении полей и загонов очередного стравливания важным требованием является сокращение холостых перегонов животных, на которые тратится много сил и энергии животных. Основными видами холостых перегонов животных являются перегоны между полями, загонами и летними лагерями, водопойным пунктом.
Порядок стравливания. В первую очередь целесообразно стравливать те участки, где травы близки к выколачиванию. Если траву стравливают в неогороженных загонах, следует широко применять способ пастьбы "из-под ноги", дающий лучшие результаты. При этом способе стадо идет медленно и сдерживается пастухом, поэтому весь травостой поедается равномерно. С утра необходимо проводить стадо по площади с худшим травостоем или не совсем использованным в предыдущие дни. Проголодавшиеся за ночь животные лучше поедают менее съедобные травы, чем во второй половине дня, когда их переводят на свежий участок.
Для сохранения и повышения продуктивности пастбищ, улучшения ботанического травостоя, снижения эродированности или ее предотвращения приемлемая схема пастбищеоборотов по Осакаровскому району, является четырехпольная схема. Формирование гуртов производится по половозрастным группам, в соответствии с зооветеринарными требованиями. Площади пастбищеоборотных массивов устанавливаются с учетом обеспеченности групп скота потребным количеством земляных кормов, создания благоприятных условий при организации выпаса скота, соблюдения допустимых радиусов водопоя выпасываемых видов и групп скота, степени выбитости пастбищ. Пастбищеобороты закрепляются за каждой выпасной группой. Гуртам коров отводятся естественные пастбища, близлежащие к населенному пункту. Овцам и лошадям отведены более отдаленные пастбищные угодья. Конфигурация гуртовых, отарных и табунных участков, по возможности выдерживаются компактно. Границы участков приурочиваются к ярко выраженным контурам и живым урочищам.
Чтобы прокормить имеющееся в районе поголовье рекомендуется многократное стравливание пастбищ. Многократное стравливание, хотя и способствует полному использованию травостоя, приводит к тому, что пастбища постепенно, из года в год снижают свою продуктивность и ухудшают кормовые качества.
На основании вышеизложенного разработаны приемлемые схемы пастбище оборотов:
трехгодовой трехпольный пастбищеоборот по 5 загонов в каждом поле. Чередование использования по годам:
первый год – трехкратное стравливание, первое стравливание начинается с весны и заканчивается 15 июня;
второй год – стравливание в сентябре-октябре;
третий год – стравливание в июле - первой половине августа согласно приложению 116.
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова сельскохозяйственных животных – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета в условные головы сельскохозяйственных животных
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
0,8
Овцы и козы
0,1
Лошади и верблюды
1,0
В настоящее время в Осакаровском районе зарегистрировано следующее общее поголовье личного подсобного хозяйства и юридических лиц:

- сиырлар -18 712 бас;
- ірі қара мал төлі, тұқымдық бұқалар - 25079 бас;
- ұсақ мал - 48 683 бас;
- жылқы, түйелер -21 940 бас;
оның ішінде жеке ауладағы мал басы жоспарға 122-қосымшаға сәйкес құрайды:
- ірі қара мал - 31653 бас;
- ұсақ мал - 37432 бас;
- жылқылар мен түйелер - 13149 бас.
Осакаров ауданы жеке аулаларындағы малдарды жаю үшін пайдаланылатын жайылымдардың барлық алаңы 456 мың гектарды құрайды. Ірі қара мал басына жүктеме нормасы – 13,0 га/бас., ұсақ мал - 3 га/бас., жылқылар мен түйелер - 18га/бас. Осакаров ауданы халқының жеке ауласының жайылымдық алқаптарына қажеттілік мынаны құрайды:
ірі қара мал үшін - 31653 бас. * 13 га/бас. = 411,5 мың га;
ұсақ мал үшін – 37432 бас. * 3 га/бас. = 112,3 мың га;
жылқылар мен түйелер үшін -13149 бас. * 18 га/бас.= 236,7 мың га;
411,5 мың га + 112,3 мың га+ 236,7 мың га = 760,5 мың га.
Аудан халқының жеке аулаларындағы жайылымдық алқаптарға қажеттіліктің барлығы 305 мың га құрайды.
Жайылымдық алқаптарға қалыптасқан қажеттілікті мемлекет мұқтажы үшін жерді сатып алу не алып қою және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің жерлерінен халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толықтыру қажет. Жайылымдардың болмауына байланысты тапшылықты толық көлемде жою мүмкін емес.
Ауыл шаруашылығы жануарларын суару туралы мәліметтер
Суаратын пункттер жануарлардың жайылатын мал басының түрлері мен топтарын, олардың учаскелерді пайдалану маусымдылығын, жергілікті жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыру кезінде суаруға ыңғайлы тәсілдерді ескеру және санитарлық-профилактикалық ережелерді сақтау қажет. Осы мақсатта су көздерін батпақты, су басатын және ластанған учаскелерде орналастыруға, сондай-ақ бір суару пунктінен 250 бас ірі қара мал немесе 2000 қойға қызмет көрсетуге арналған деп жобалап жасауға болмайды.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, жайылым аймағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары су объектілеріне еркін қол жеткізе алады. Сонымен қатар, жекелеген учаскелерде су объектілерінде ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін тиісті түрде жабдықталған арнайы бөлінген орындар пайдаланылады.
Жайылымдық сумен жабдықтау көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыл мезгілдері бойынша суға қажеттілікті есептеу мынадай нормалар бойынша жүргізіледі:
ірі қара мал мен жылқы үшін - 45-60 литр;
1-2 жастағы төлдер үшін - 25- 35 литр;

- коровы – 18 712 голов;
- молодняк крупнорогатый скот, быки производители – 25079 голов;
- мелкий рогатый скот – 48 683 голов;
- лошади и верблюды – 21 940 голов;
из них поголовье скота личного подворья, согласно приложения 122 к Плану составляет:
-крупный рогатый скот – 31653 головы;
-мелкий рогатый скот – 37432 головы;
-Лошади и верблюды -13149 голов.
Вся площадь пастбищ используюмая для выпаса скота личного подворья Осакаровского района составляет 456 тыс. гектаров. При норме нагрузки на голову крупного рогатого ската – 13.0 га/гол., мелкого рогатого скота – 3 га/гол., лошадей и верблюдов – 18 га/гол. потребность в пастбищных угодьях личного подворья населения Осакаровского района составляет:
для крупного рогатого скота –31653 гол. *13 га/гол. = 411,5 тыс. га;
для мелкого рогатого скота – 37432 гол. * 3 га/гол. = 112,3 тыс. га;
для лошадей и верблюдов – 13149 гол. * 18 га/гол.=236,7 тыс га;
411,5 тыс.га + 112,3 тыс. га + 236,7 тыс. га = 760,5 тыс. га.
Итого потребность в пастбищных угодьях личных подворий населения района составляет 305 тыс. га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа либо изъятия земель для государственных нужд и выпаса сельскохозяйственных животных населения из земель сельхозтоваропроизводителей. Устранить дефицит в полном объеме не представляется возможным в связи с отсутствием пастбищ.
Сведения о водопоях сельскохозяйственных животных
Водопойные пункты размещаются с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. При размещении водоисточников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельзя допускать размещение водоисточников на заболоченных, затапливаемых и загрязненных участках, а также проектировать к обслуживанию из одного водопойного пункта не более 250 голов крупного рогатого скота или 2000 овец.
Исходя из вышеизложенного сельскохозяйственные животные в зоне пастбищ имеют свободный доступ к водным объектам. Вместе с тем в отдельных участках используются специально отведенные места на водных объектах, соответствующим образом оборудованные для водопоя сельскохозяйственных животных.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой.
Расчет потребности в воде по видам сельскохозяйственных животных и сезонам года производится по следующим нормам:
для крупного рогатого скота и лошадей – 45 – 60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года – 25 – 35 литров;