"Сырдария ауданының кент және ауылдық округтерінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" Сырдария аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 шілдедегі № 154 шешімі
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 шілдедегі № 154 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 қосымшаларына сәйкес Тереңөзек кенті, Айдарлы, Ақжарма, Аманкелді, Асқар Тоқмағанбетов, Бесарық, Жетікөл, Іңкәрдария, Қалжан Ахун, Қоғалыкөл, Нағи Ілиясов, Сәкен Сейфуллин, Шаған, Шіркейлі ауылдық округтерінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сырдария ауданық мәслихат хатшысы Е.Әжікенов
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
1. Тереңөзек кенті
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Тереңөзек кенті аумағының жалпы көлемі 13490 гектар, оның ішінде егістік –1400 гектар, жайылым жерлері – 5903 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7303 гектар;
елді мекендердің жерлері -2500гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Тереңөзек кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Тереңөзек кентінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3925 бас, оның ішінде 2471 бас аналық мал, ұсақ мал 3810бас, 1783 бас жылқы , 7 бас түйе бар.
Тереңөзек кентінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 812 бас, оның ішінде аналық 651 бас,ұсақ мал 1874 бас, 419 бас жылқы, 4 бас түйе.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3054 гектарды құрайды.
Тереңөзек кенті бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5903 гектар жайылымдық жерлер бар.

Решение Сырдарьиского районного маслихата от 25 июля 2022 года № 154 "Об утверждении планов по управлению пастбищами и их использованию по поселку и сельским округам Сырдарьинского района на 2022-2023 годы"
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 25 июля 2022 года № 154.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Пастбищах" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселка Теренозек и сельских округов Айдарлы, Акжарма, Аманкелди, Аскара Токмаганбетова, Бесарык, Жетиколь, Инкардария, Калжан Ахун, Когалыколь, Наги Ильясова, Сакен Сейфуллин, Шаган, Ширкейли 2022 - 2023 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Секретарь Сырдарьинского районного маслихата Е.Әжікенов
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
1. Поселок Теренозек
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории поселка Теренозек составляет 13490 га, в том числе пашни -1400 га, пастбищные угодья – 5903 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-7303 гектара;
земли населенных пунктов -2500 га.
По природным погодным условиям поселок Теренозек относится к засушливой степной зоне с резко изменчивыми погодными условиями, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.
На 1 января 2022 года в поселке Теренозек (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) насчитывается 3925 голов крупного рогатого скота, в том числе 2471 голов маточного поголовья, 3810 голов мелкого рогатого скота, 1783 головы лошадей , 7 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах поселка Теренозек: крупный рогатый скот 812 голов, в том числе маточное поголовье 651 голов,мелкий рогатый скот 1874 голов, 419 голов лошадей, 4 головы верблюдов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3054 га.
Всего по поселку Теренозек имеется 5903 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.

Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2895 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 20020 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 17125 гектары Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 56432,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 3111 бас. * 11,0 гектар/бас. = 34221 гектар;
ұсақ мал үшін - 2015 бас. * 2,2 гектар/бас. = 4433 гектар;
жылқы үшін - 1364 бас. * 13,0 гектар/бас. = 17732 гектар;
түйе үшін - 3 бас. * 15,4 гектар/бас. = 46,2 гектар;
34221 + 4433 + 17732 + 46,2 = 56432,2 гектар.
Тереңөзек кентінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басынАсқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 50529,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Тереңөзек кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 13 490 гектар
Елді мекен жері – 2500 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 7303 гектар
оның ішінде жайылым жері – 5903 гектар
Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Тереңөзек кенті бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешімімен бекітілген

В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 2895 га, при норме нагрузки 11,0 га/голов-20020 га.
Недостающие 17125 гектаров пастбищных угодий для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбища территории Аскар Токмаганбетовского сельского округа.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 56432,2 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота-11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей – 13,0 га/голов, верблюдов – 15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота-3111 голов. * 11,0 га / голова. = 34221 гектар;
для мелкого рогатого скота-2015 голов. * 2,2 гектара / голова. = 4433 гектара;
для лошади - 1364 головы. * 13,0 га / голова. = 17732 гектара;
для верблюда-3 головы. * 15,4 га / голова. = 46,2 гектара;
34221 + 4433 + 17732 + 46,2 = 56432,2 гектара.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения поселка Теренозек на отдаленные пастбища сельского округа Аскар Токмаганбетов необходимо компенсировать остающуюся потребность в 50529,2 га пастбищных угодий.
На территории поселка Теренозек функционируют 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
Схема (карта)расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по поселку Теренозек Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа - 13 490 гектаров
Земли населенных пунктов - 2500 гектаров
Сельскохозяйственные угодья - 7303 гектаров
из них пастбищные угодья - 5903 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по поселку Теренозек Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по поселку Теренозек Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по поселку Теренозек Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе – сентябре
- Сезонный маршрут выпаса и выгона сельскохозяйственных животных знак
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по поселку Теренозек Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

2. Айдарлы ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Айдарлы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 303249 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 302848 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10295 гектар;
елді мекендердің жерлері - 401 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Айдарлы ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Айдарлы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) ірі қара 2829 бас, оның ішінде 2021 бас аналық мал, 1252 бас ұсақ мал, 1061 бас жылқы, 16 бас түйе бар.
Айдарлы ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1473 бас, ұсақ мал 61 бас, 715 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 22523 гектарды құрайды.
Айдарлы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 302848 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 9894 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 9894гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 9768гектардықұрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 22280,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1356 бас. * 11,0 гектар/бас. = 14916 гектар;
ұсақ мал үшін - 1191 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2620 гектар;
жылқы үшін - 346 бас. * 13,0 гектар/бас. = 4498 гектар;

2. Село Айдарлы
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории Айдарлинского сельского округа составляет 303249 гектаров, в том числе пашни – 1975 гектаров, пастбищных угодий – 302848 гектаров.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-10295 га;
земли населенных пунктов-401 гектар.
По природным погодным условиям Айдарлинский сельский округ относится к засушливой степной зоне с резко изменчивыми погодными условиями, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.
На 1 января 2022 года в Айдарлинском сельском округе (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) насчитывается 2829 голов КРС, в том числе 2021 голов маточного поголовья, 1252 голов мелкого рогатого скота, 1061 голов лошадей, 16 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах айдарлинского сельского округа: крупный рогатый скот 1473 голов, мелкий рогатый скот 61 голов, 715 голов лошадей. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22523 га.
Всего по айдарлинскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 302848 гектаров пастбищных угодий. В черте населенного пункта 9894 гектара пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 9894 га, при норме нагрузки 11,0 га/голову-9768 га.
Полностью охвачена сформированная потребность пастбищных угодий в содержании маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 22280,4 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота-11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей – 13,0 га/голов, верблюдов – 15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота - 1356 голов. * 11,0 га / голова. = 14916 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1191 голов. * 2,2 гектара / голова. = 2620 гектаров;
для лошади-346 голов. * 13,0 га / голова. = 4498 гектаров;

түйе үшін - 16 бас. * 15,4 гектар/бас. = 246,4 гектар;
14916 + 2620 + 4498 + 246,4 = 22280,4 гектар.
Айдарлы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Ақтам", "Ботабай" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 12876,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Айдарлы ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Айдарлы ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округініңжалпы жер көлемі – 303209 гектар
Елді мекен жері – 401 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 302 848 гектар
оның ішінде жайылым жері – 9894 гектар
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген

для верблюда - 16 голов. * 15,4 га / голова. = 246,4 гектара;
14916 + 2620 + 4498 + 246,4 = 22280,4 гектара.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения айдарлинского сельского округа на пастбищные угодья у отдаленных каналов сельского округа "актам", "Ботабай" необходимо возместить оставшуюся потребность в 12876,6 га пастбищных угодий.
На территории айдарлинского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В Айдарлинском сельском округе сервитуты на погоню скота не установлены.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Айдарлы Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа-303209 гектаров
Земли населенных пунктов-401 гектаров
Сельскохозяйственные угодья-302 848 гектаров
из них пастбищные угодья – 9894 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Айдарлы Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Айдарлы Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Айдарлы Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село село Айдарлы Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

3. Ақжарма ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ақжарма ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 21174 гектар, оның ішінде егістік -5410 гектар, жайылым жерлері -15422гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20832 гектар;
елді мекендердің жерлері –342 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақжарма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақжарма ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3475 бас, оның ішінде 2150 бас аналық мал, ұсақ мал 2039 бас, 1533 бас жылқы бар.
Ақжарма ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1311 бас, ұсақ мал 52 бас, 560 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10955 гектарды құрайды.
Ақжарма ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15422 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4887 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4887 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 13167гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 8280 гектары Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 40824,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2164 бас. * 11,0 гектар/бас. = 23804 гектар;
ұсақ мал үшін - 2432 бас. * 2,2 гектар/бас. = 4371,4 гектар;

3. Село Акжарма
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Акжарма 21174 гектар, из них пашни – 5410 гектар, пастбищные земли – 15422 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 20832 гектар;
земли населенных пунктов –342 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акжарма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округеАкжарманасчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3475 голов, из них маточное поголовье 2150голов, мелкого рогатого скота 2039голов, 1533головлошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округеАкжарма: крупного рогатого скота 1311голов, мелкого рогатого скота 52 голов, 560головлошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10955 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуАкжарма имеются всего 15422 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4887 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4887 гектар, потребностьсоставляет 13167 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 8280 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Инкардаринского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 40824,4гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот– 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот-2164 голов.* 11,0 гектар/голов.=23804 гектар;
длямелкий рогатый скот- 2432 голов.* 2,2 гектар/голов.=4371гектар;

жылқы үшін - 973 бас. * 13,0 гектар/бас. = 12649 гектар;
23804 + 4371,4 + 12649 = 40824,4 гектар.
Ақжарма ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 25402,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Ақжарма ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Ақжарма ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Ақжарма ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 21 174 гектар
Елді мекен жері – 342 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 20 832 гектар
оның ішінде жайылым жері – 15 422 гектар
Сырдария ауданы, Ақжарма ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Ақжарма ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Ақжарма ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Ақжарма ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешімімен бекітілген

для лошадей –973голов.* 13,0 гектар/голов.= 12649гектар;
23804 + 4371,4 + 12649 = 40824,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 25402,4гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округаАкжармана отгонные пастбища сельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Акжарма действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Акжарма не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Акжарма Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 21 174 гектаров
Земли населенных пунктов – 342 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 20 832 гектаров
из них пастбищные угодья – 15 422 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Акжарма Сырдарьинского район
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Акжарма Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Акжарма Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Акжарма Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

4. Амангелді ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Аманкелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 1020142 гектар, оның ішінде егістік - 188 гектар, жайылым жерлері - 1019888 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20984 гектар;
елді мекендердің жерлері - 254 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Аманкелді ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Аманкелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3330 бас, оның ішінде 1754 бас аналық мал, ұсақ мал 6103 бас, 2142 бас жылқы, 423 бас түйе бар.
Аманкелді ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1194 бас, ұсақ мал 5022 бас, 927 бас жылқы, түйе 345 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13686 гектарды құрайды.
Аманкелді ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1019888 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20796 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 20796 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 12628 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 42870,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2136 бас. * 11,0 гектар/бас. = 23496 гектар;
ұсақ мал үшін - 1173 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2378,2 гектар;

4. Село Амангельды
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории Амангельдинского сельского округа составляет 1020142 гектара, в том числе пашни - 188 гектар, пастбищных угодий - 1019888 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-20984 гектара;
земли населенных пунктов-254 гектара.
По природным погодным условиям аманкельдинский сельский округ относится к засушливой степной зоне с резко изменчивыми погодными условиями, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.
На 1 января 2022 года в аманкельдинском сельском округе (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) имеется 3330 голов крупного рогатого скота, из них 1754 голов маточного поголовья, 6103 голов мелкого рогатого скота, 2142 головы лошадей, 423 головы верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах аманкельдинского сельского округа: крупный рогатый скот 1194 головы, мелкий рогатый скот 5022 головы, 927 голов лошадей, верблюдов 345 голов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13686 га.
Всего по аманкельдинскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 1019888 га пастбищных угодий. В пределах населенного пункта имеется 20796 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 12628 га в объеме 20796 га, при норме нагрузки 11,0 га/голова.
Полностью охвачена сформированная потребность пастбищных угодий в содержании маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 42870,4 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота-11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей – 13,0 га/голов, верблюдов – 15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота-2136 голов. * 11,0 га / голова. = 23496 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1173 головы. * 2,2 гектара / голова. = 2378,2 гектара;

жылқы үшін - 1215 бас. * 13,0 гектар/бас. = 15795 гектар;
түйе үшін - 78 бас. * 15,4 гектар/бас. = 1201,2 гектар;
23496 + 2378,2 + 15795 + 1201,2 = 42870,4 гектар.
Аманкелді ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Мемлекет", "Жасқайрат", "Тораңғылсай" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 22074,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Аманкелді ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Аманкелді ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Аманкелді ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 1 020 142 гектар
Елді мекен жері – 254 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 20 984 гектар
оның ішінде жайылым жері – 1 019 888 гектар
Сырдария ауданы, Аманкелді ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Аманкелді ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Аманкелді ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Аманкелді ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген

для лошади - 1215 голов. * 13,0 га / голова. = 15795 гектаров;
для верблюда - 78 голов. * 15,4 га / голова. = 1201,2 гектара;
23496 + 2378,2 + 15795 + 1201,2 = 42870,4 гектара.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения аманкельдинского сельского округа на пастбищные угодья у отдаленных каналов сельского округа "Мемлекет", "Жаскайрат", "Торангылсай" необходимо компенсировать остающуюся потребность в пастбищных угодьях площадью 22074,4 га.
На территории аманкельдинского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В Аманкельдинском сельском округе сервитуты на погоню скота не установлены.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Амангельды Сырдарьинского района
Категории земель:
Общая площадь земель сельского округа - 1 020 142 гектаров
Земли населенных пунктов-254 гектаров
Сельскохозяйственные угодья-20 984 гектаров
из них пастбищные угодья-1 019 888 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Амангельды Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Амангельды Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Амангельды Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Амангельды Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

5. А. Тоқмағанбетов ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 970776 гектар, оның ішінде егістік – 1841 гектар, жайылым жерлері - 568 648 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9066 гектар;
елді мекендердің жерлері - 25,7 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3759 бас, оның ішінде 2505 бас аналық мал, ұсақ мал 926 бас, 1103 бас жылқы, 101 бас түйе бар.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1889 бас, ұсақ мал 237 бас, 680 бас жылқы, 54 бас түйе бар. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 34255 гектарды құрайды.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін 568648 гектар жайылым алқаптары бар. Елді мекен шегінде 21106 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 21106 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 9515 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 28308,6 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал-2,2 гектар/бас, жылқы-13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1870 бас. * 11,0 гектар/бас.= 20570 гектар;

5. село А. Токмаганбетов
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Аскара Токмаганбетова
970776гектар, из них пашни – 1841 гектар, пастбищные земли – 568648 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –9066 гектар;
земли населенных пунктов –25,7 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аскара Токмаганбетова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округеАскара Токмаганбетова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота3759 голов, из них маточное поголовье 2505 голов, мелкого рогатого скота 926 голов, 1103 голов лошадей, 101 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Аскара Токмаганбетова: крупного рогатого скота 1889голов,мелкого рогатого скота 237голов,680голов лошадей, 54 голов верблюдов.Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34255 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуАскара Токмаганбетова имеются всего 568648гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 21106 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 21106 гектар, потребностьсоставляет9515 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28308,6гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупныйрогатыйскот-1870 голов.* 11,0 гектар/голов.=20570 гектар;

ұсақ мал үшін - 689 бас. * 2,2 гектар/бас . = 1515,8 гектар;
жылқы үшін - 423 бас.* 13,0 гектар/бас.= 5499 гектар;
түйе үшін - 47 бас.* 15,4 гектар/бас.= 723,8 гектар;
20570+1515,8+5499+723,8 = 28308,6 гектар.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Қараөзек" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 7202,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Асқар Тоқмағанбетов ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 970 776 гектар
Елді мекен жері – 25,7 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 9066 гектар
оның ішінде жайылым жері – 568 648 гектар
Сырдария ауданы, Асқар Тоқмағанбетов ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Асқар Тоқмағанбетов ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Асқар Тоқмағанбетов ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Асқар Тоқмағанбетов ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген

для мелкий рогатый скот- 689 голов.* 2,2 гектар/голов.=1515,8гектар;
для лошадей – 423 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5499гектар;
для верблюдов – 47голов.*15,4 гектар/голов=723,8 гектар;
20570+1515,8+5499+723,8 = 2808,6 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 7202,6 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округаАскара Токмаганбетована отгонные пастбищаблизи реки Караузексогласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Аскара Токмаганбетова действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Аскара Токмаганбетова не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село А. Токмаганбетов Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 970 776 гектаров
Земли населенных пунктов – 25,7 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 9066 гектаров
из них пастбищные угодья – 568 648 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село А. Токмаганбетов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село А. Токмаганбетов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село А. Токмаганбетов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село А. Токмаганбетов Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

6. Бесарық ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Бесарық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 422258 гектар, оның ішінде егістік – 1183 гектар, жайылым жерлері – 295338 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 112528 гектар;
елді мекендердің жерлері - 231 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Бесарық ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Бесарық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2237 бас, оның ішінде 993 бас аналық мал, ұсақ мал 4980 бас, 1748 бас жылқы, 483 бас түйе бар.
Бесарық ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1407 бас, ұсақ мал 3890 бас, 1223 бас жылқы, 329 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 39298 гектарды құрайды.
Бесарық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 295338 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13366 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13366 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4741 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 20724,6 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 830 бас. * 11,0 гектар/бас. = 9130 гектар;
ұсақ мал үшін - 1090 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2398 гектар;

6. Село Бесарык
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории Бесарыкского сельского округа составляет 422258 га, в том числе пашни – 1183 га, пастбищных угодий – 295338 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-112528 га;
земли населенных пунктов-231 гектар.
По природным погодным условиям Бесарыкский сельский округ относится к засушливой степной зоне с резкими переменными погодными условиями, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.
На 1 января 2022 года в Бесарыкском сельском округе (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) насчитывается 2237 голов крупного рогатого скота, из них 993 голов маточного поголовья, 4980 голов мелкого рогатого скота, 1748 голов лошадей, 483 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах бесарыкского сельского округа: крупный рогатый скот 1407 голов, мелкий рогатый скот 3890 голов, 1223 головы лошадей, 329 голов верблюдов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 39298 га.
Всего по бесарыкскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 295338 гектаров пастбищных угодий. В пределах населенного пункта имеется 13366 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 4741 га в объеме 13366 га, при норме нагрузки 11,0 га/голова.
Полностью охвачена сформированная потребность пастбищных угодий в содержании маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 20724,6 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота-11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей – 13,0 га/голов, верблюдов – 15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота-830 голов. * 11,0 га / голова. = 9130 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1090 голов. * 2,2 гектара / голова. = 2398 гектаров;

жылқы үшін - 525 бас. * 13,0 гектар/бас. = 6825 гектар;
түйе үшін - 154 бас. * 15,4 гектар/бас. = 2371,6 гектар;
9130 + 2398 + 6825 + 2371,6 = 20724,6 гектар.
Бесарық ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Жаңадария арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 7358,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Бесарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бесарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бесарық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Бесарық ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 422 258 гектар
Елді мекен жері – 231 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 112 528 гектар
оның ішінде жайылым жері – 295 338 гектар
Сырдария ауданы, Бесарық ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Бесарық ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
-Су көздері
- Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Бесарық ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Бесарық ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген

для лошади-525 голов. * 13,0 га / голова. = 6825 гектаров;
для верблюда - 154 головы. * 15,4 га / голова. = 2371,6 гектара;
9130 + 2398 + 6825 + 2371,6 = 20724,6 га.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения бесарыкского сельского округа на пастбищные угодья у окраин отдаленного канала Жанадария сельского округа необходимо компенсировать остающуюся потребность в 7358,6 га пастбищных угодий.
На территории бесарыкского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
На территории бесарыкского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В Бесарыкском сельском округе сервитуты на загон скота не установлены.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село
Бесарык Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа-422 258 гектаров
Земли населенных пунктов-231 гектаров
Сельскохозяйственные угодья-112 528 гектаров
из них пастбищные угодья-295 338 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Бесарык Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Бесарык Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважин
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Бесарык Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Бесарык Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

7. Жетікөл ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Жетікөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17177гектар, оның ішінде егістік - 15 гектар, жайылым жерлері - 9514 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9529 гектар;
елді мекендердің жерлері - 112 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жетікөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жетікөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1193 бас, оның ішінде 697 бас аналық мал, ұсақ мал 1285 бас, 384 бас жылқы бар.
Жетікөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 763 бас, ұсақ мал 692 бас, 215 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8146 гектарды құрайды.
Жетікөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9514 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2346 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2346 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4653 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 2307 гектары Аманкелді ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 12004 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 763 бас. * 11,0 гектар/бас. = 8393 гектар;
ұсақ мал үшін - 560 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1522,4 гектар;
жылқы үшін - 215 бас. * 13,0 гектар/бас. = 2795 гектар.

7. Село Жетыколь
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории Жетыкольского сельского округа составляет 17177 гектаров, в том числе пашни - 15 гектаров, пастбищных угодий - 9514 гектаров.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 9529 га;
земли населенных пунктов-112 га.
По природным погодным условиям Жетыкольский сельский округ относится к засушливой степной зоне с резко изменчивыми погодными условиями, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.
На 1 января 2022 года в Жетыкольском сельском округе (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) насчитывается 1193 голов крупного рогатого скота, из них 697 голов маточного поголовья, 1285 голов мелкого рогатого скота, 384 головы лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах жетыкольского сельского округа: крупного рогатого скота 763 головы, мелкого рогатого скота 692 головы, лошадей 215 голов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8146 га.
Всего по жетыкольскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 9514 гектаров пастбищных угодий. В пределах населенного пункта имеется 2346 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 4653 га в объеме 2346 га, при норме нагрузки 11,0 га/голову.
Недостающие 2307 гектаров пастбищных угодий для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбища территории аманкельдинского сельского округа.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 12004 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота – 11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей – 13,0 га/голов, верблюдов-15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота-763 головы. * 11,0 га / голова. = 8393 гектара;
для мелкого рогатого скота-560 голов. * 2,2 гектара / голова. = 1522,4 гектара;
для лошади - 215 голов. * 13,0 га / голова. = 2795 гектаров.

8393 + 1232 + 2379 = 12004 гектар.
Жетікөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Аманкелді ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 9658 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Жетікөл ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Жетікөл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Жетікөл ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 17177 гектар
Елді мекен жері – 112 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 9529 гектар
оның ішінде жайылым жері – 9514 гектар
Сырдария ауданы, Жетікөл ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Жетікөл ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Жетікөл ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Жетікөл ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
8. Іңкәрдария ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

8393 + 1232 + 2379 = 12004 гектара.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения жетыкольского сельского округа на отдаленные пастбищные угодья Аманкельдинского сельского округа необходимо компенсировать остающуюся потребность в 9658 гектарах пастбищных угодий.
На территории жетыкольского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В Жетыкольском сельском округе сервитуты на погоню скота не установлены.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Жетиколь Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа - 17177 гектаров
Земли населенных пунктов-112 гектаров
Сельскохозяйственные угодья-9529 гектаров
из них пастбищные угодья – 9514 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Жетиколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- - Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Жетиколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Жетиколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Жетиколь Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
8. Село Инкардария
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 448381 гектар, оның ішінде егістік - 8739 гектар, жайылым жерлері –439587 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 22584 гектар;
елді мекендердің жерлері - 57 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Іңкәрдария ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Іңкәрдария ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1350 бас, оның ішінде 834 бас аналық мал, 808 бас ұсақ мал, 828 бас жылқы, 188 бас түйе бар.
Іңкәрдария ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 582 бас, ұсақ мал 166 бас, 445 бас жылқы, 16 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10277 гектарды құрайды.
Іңкәрдария ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 439587 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13845 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13845 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 5214гектарқұрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17488,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 768 бас. * 11,0 гектар/бас. = 8448 гектар;
ұсақ мал үшін - 642 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1412,4 гектар;
жылқы үшін - 383 бас. * 13,0 га / бас. = 4979 гектар;
түйе үшін - 172 бас. * 15,4 га / бас. = 2648,8 гектар;
8448 + 1412,4 + 4979 + 2648,8 = 17488,2 гектар.
Іңкәрдария ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Ақтам арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 3643,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Инкардария 448381гектар, из них пашни – 8739 гектар, пастбищные земли – 439587 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –22584гектар;
земли населенных пунктов –57 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Инкардария входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округеИнкардария насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1350голов, из них маточное поголовье 834 голов, мелкого рогатого скота 808 голов, 828 голов лошадей, 188 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округеИнкардария: крупного рогатого скота 582голов, мелкого рогатого скота 166голов, 445голов лошадей, 16голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10277 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуИнкардария имеются всего 439587гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13845 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13845 гектар, потребностьсоставляет5214 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17488,2гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот- 768 голов. * 11,0 гектар/голов.=8448 гектар;
длямелкий рогатый скот- 642 голов. * 2,2 гектар/голов.=1412,4гектар;
для лошадей - 383 голов.* 13,0 гектар/голов.=4979 гектар;
для верблюдов - 172 голов.* 15,4 гектар/голов.=2648,8 гектар;
8448 + 1412,4 + 4979 + 2648,8 = 17488,2 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 3643,2гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округаИнкардарияна отгонные пастбища близи канал Актам согласно приложению 5 к настоящему Плану.

Іңкәрдария ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Іңкәрдария ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 448 381 гектар
Елді мекен жері – 57 гектар
Ауыл шаруашылығы жері –22 584 гектар
оның ішінде жайылым жері – 439 587 гектар
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
9. Қалжан ахун ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қалжан ахун ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 14161 гектар, оның ішінде егістік - 1200 гектар, жайылым жерлері - 9933 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11133 гектар;
елді мекендердің жерлері - 105 гектар;
қордағы жерлер - 2923 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қалжан ахун ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

На территории сельского округа Инкардария действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Инкардария не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Инкардария Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 448 381 гектаров
Земли населенных пунктов – 57 гектаров
Сельскохозяйственные угодья –22 584 гектаров
из них пастбищные угодья – 439 587 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Инкардария Сырдарьинского район
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Инкардария Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Инкардария Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Инкардария Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
9. Село Калжан Ахун
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Калжан ахун 14161гектар, из них пашни – 1200 гектар, пастбищные земли – 9933 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 11133 гектар;
земли населенных пунктов –105 гектар;
земли запаса- 2923 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Калжан ахун входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

2022 жылдың 1 қаңтарына Қалжан ахун ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 810 бас, оның ішінде 251 бас аналық мал, ұсақ мал 799 бас, 506 бас жылқы бар.
Қалжан ахун ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 48 бас, ұсақ мал 19 бас, 98 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 6893 гектарды құрайды.
Қалжан ахун ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9933 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3040 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3040 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 2761 гектардықұрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15402 гектар, мүйізді ірі қара мал басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 762 бас. * 11,0 гектар/бас.= 8382 гектар;
ұсақ мал үшін - 780 бас. * 2,2 гектар/бас.= 1716 гектар;
жылқы үшін - 408 бас. * 13,0 гектар / бас.= 5304 гектар;
8382 + 1716 + 5304 = 15402 гектар.
Қалжан ахун ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 12362 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Қалжан ахун ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Қалжан ахун ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Қалжан ахун ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:

На 1 января 2022 года в сельском округеКалжанахун насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 810голов, из них маточное поголовье 251 голов, мелкого рогатого скота 799 голов, 506 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Калжанахун:48 головкрупного рогатого скота,19 головмелкого рогатого скота, 98 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6893 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуКалжан ахун имеются всего 9933гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3040 гектар пастбищ.
В сельском округе Калжан ахун сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3040 гектар, потребностьсоставляет2761 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров)маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15402гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскота- 762 голов. * 11,0 гектар/голов.= 8382 гектар;
длямелкий рогатый скот- 780 голов. * 2,2 гектар/голов.= 1716гектар;
для лошадей -408 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5304 гектар;
8382 + 1716 + 5304 = 154025 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 12362гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округаКалжанахунна отгонные пастбища сельского округа Сакен Сейфуллин согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Калжан ахундействует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Калжан ахун не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Калжан Ахун Сырдарьинского района
Категория земель:

Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 14 161 гектар
Елді мекен жері – 105 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 11 133 гектар
оның ішінде жайылым жері – 9933 гектар
Сырдария ауданы, Қалжан ахун ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Қалжан ахун ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Қалжан ахун ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Қалжан ахун ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
10. Қоғалыкөл ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қоғалыкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 33452 гектар, оның ішінде егістік – 2382 гектар, жайылым жерлері – 18852 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21234 гектар;
елді мекендердің жерлері - 226 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қоғалыкөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая площадь земель сельского округа – 14 161 гектаров
Земли населенных пунктов – 105 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 11 133 гектаров
из них пастбищные угодья – 9933 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Калжан Ахун Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Калжан Ахун Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Калжан Ахун Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Калжан Ахун Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
10. Село Когалыколь
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории Когалыкольского сельского округа составляет 33452 гектара, в том числе пашни – 2382 гектара, пастбищных угодий – 18852 гектара.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-21234 гектара;
земли населенных пунктов-226 га.
По природным погодным условиям Когалыкольский сельский округ относится к засушливой степной зоне с резко изменчивой погодой, характерными для них являются: засуха весенне-летнего сезона, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительная ветровая порывистость в течение года.

2022 жылдың 1 қаңтарына Қоғалыкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3682 бас, оның ішінде 2784 бас аналық мал, ұсақ мал 3709 бас, 2377 бас жылқы, 258 бас түйе бар.
Қоғалыкөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 2447 бас, ұсақ мал 2234 бас, 1097 бас жылқы, 110 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8176 гектарды құрайды.
Қоғалыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18852 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10676 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10676 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 8954 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 35749,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1235 бас. * 11,0 гектар/бас.= 13585 гектар;
ұсақ мал үшін - 1475 бас. * 2,2 гектар/бас.= 3245 гектар;
жылқы үшін - 1280 бас. * 13,0 гектар/бас.=16640 гектар;
түйе үшін- 148 бас. * 15,4 гектар/бас.=2279,2 гектар;
13585 + 3245 + 16640 + 2279,2 = 35749,2 гектар.
Қоғалыкөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Бесарық ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 16897,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Қоғалыкөл ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Қоғалыкөл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:

На 1 января 2022 года в Когалыкольском сельском округе (частный двор населения и товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) насчитывается 3682 голов крупного рогатого скота, в том числе 2784 голов маточного поголовья, 3709 голов мелкого рогатого скота, 2377 голов лошадей, 258 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах когалыкольского сельского округа: крупный рогатый скот 2447 голов, мелкий рогатый скот 2234 голов, 1097 голов лошадей, 110 голов верблюдов. Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8176 га.
Всего по когалыкольскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 18852 гектара пастбищных угодий. В пределах населенного пункта имеется 10676 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения составляет 8954 га в объеме 10676 га, при норме нагрузки 11,0 га/голова.
Полностью охвачена сформированная потребность пастбищных угодий в содержании маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных.
Потребность пастбищных угодий по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения составляет 35749,2 га, норма нагрузки на поголовье крупного рогатого скота-11,0 га/голов, мелкого рогатого скота – 2,2 га/голов, лошадей - 13,0 га/голов, верблюдов-15,4 га/голов.
Необходимость:
для крупного рогатого скота - 1235 голов. * 11,0 га / голова.= 13585 гектаров;
для мелкого рогатого скота - 1475 голов. * 2,2 гектара / голова.= 3245 гектаров;
для лошади - 1280 голов. * 13,0 га / голова.= 16640 гектаров;
для верблюда - 148 голов. * 15,4 га / голова.= 2279,2 гектара;
13585 + 3245 + 16640 + 2279,2 = 35749,2 гектара.
За счет перевода поголовья сельскохозяйственных животных местного населения когалыкольского сельского округа на отдаленные пастбищные угодья Бесарыкского сельского округа необходимо компенсировать остающуюся потребность в 16897,2 га пастбищных угодий.
На территории когалыкольского сельского округа функционирует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В Когалыкольском сельском округе сервитуты на погоню скота не установлены.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Когалыколь Сырдарьинского района
Категории земель:

Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 33 452 гектар
Елді мекен жері – 226 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 21 234 гектар
оның ішінде жайылым жері – 18 852 гектар
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
11. Нағи Ілиясов ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17549 гектар, оның ішінде егістік - 5527гектар, жайылым жерлері - 7681гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9608гектар;
елді мекендердің жерлері - 94 гектар;
қордағы жерлер - 20000 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Нағи Ілиясов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая площадь земель сельского округа-33 452 гектаров
Земли населенных пунктов-226 гектаров
Сельскохозяйственные угодья-21 234 гектаров
из них пастбищные угодья-18 852 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Когалыколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Когалыколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Когалыколь Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Когалыколь Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
11. Село Наги Ильясов
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Наги Ильясова 17549 гектар, из них пашни – 5527 гектар, пастбищные земли – 7681 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 9608гектар;
земли населенных пунктов –94 гектар;
земли запаса - 20000 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Наги Ильясова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

2022 жылдың 1 қаңтарына Нағи Ілиясов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2294 бас, оның ішінде 1222 бас аналық мал, ұсақ мал 556 бас, 673 бас жылқы бар.
Нағи Ілиясов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 463 бас, 158 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3625 гектарды құрайды.
Нағи Ілиясов ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 7681 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4081 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4081 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 10461гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 6380 гектарын қордағы жердің жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 28059,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1831 бас. * 11,0 гектар/бас. = 20141 гектар;
ұсақ мал үшін - 556 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1223,2 гектар;
жылқы үшін - 515 бас. * 13,0 гектар/ бас. = 6695 гектар;
20141 + 1223,2 + 6695 = 28059,2 гектар.
Нағи Ілиясов ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Бесарық ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 23978,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Нағи Ілиясов ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Нағи Ілиясов ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы,Нағи Ілиясов ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 17 549 гектар
Елді мекен жері – 94 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 9608гектар
оның ішінде жайылым жері – 7681 гектар
Сырдария ауданы, Нағи Ілиясов ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Нағи Ілиясов ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Нағи Ілиясов ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Нағи Ілиясов ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген
13. С. Сейфуллин ауылы

На 1 января 2022 года в сельском округеНаги Ильясова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2294голов, из них маточное поголовье 1222 голов, мелкого рогатого скота 556голов, 673голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Наги Ильясова: крупного рогатого скота 463голов,158голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3625 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Наги Ильясова имеются всего 7681гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4081 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4081 гектар, потребностьсоставляет10461 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостаточный 6380 гектаров пастбищные угодья для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбища запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28059,2гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов 15,4 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот-1831 голов.* 11,0 гектар/голов.=20141гектар;
длямелкий рогатый скот- 556 голов.*2,2 гектар/голов.=1223,2 гектар;
для лошадей – 515 голов.* 13,0 гектар/голов.= 6695 гектар;
20141 + 1223,2 + 6695 = 28059,2 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 23978,2гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Наги Ильясована отгонные пастбища сельского округа Бесарык согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Наги Ильясовадействует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Наги Ильясова не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Н. Ильясов Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа– 17 549 гектаров
Земли населенных пунктов– 94 гектаров
Сельскохозяйственные угодья– 9608 гектаров
из них пастбищные угодья-– 7681 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Н. Ильясов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Н. Ильясов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Н. Ильясов Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Н. Ильясов Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154
12. Село С. Сейфуллин

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 30414 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 28247 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30222 гектар;
елді мекендердің жерлері - 192 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сәкен Сейфуллин ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1491 бас, оның ішінде 780 бас аналық мал, ұсақ мал 791 бас, 564 бас жылқы бар.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 546 бас, 161 бас жылқы, 20 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3414 гектарды құрайды.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 28247 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 14563 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 14563 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 5412 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 18252 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 945 бас. * 11,0 гектар/бас.= 10395 гектар;
ұсақ мал үшін - 791 бас. * 2,2 га/бас.=1740,2гектар;
жылқы үшін- 403 бас. * 13,0 га / бас.=5239гектар;

Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Сакен Сейфуллин 30414 гектар, из них пашни – 1975 гектар, пастбищные земли – 28247 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –30222 гектар;
земли населенных пунктов – 192 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Сакен Сейфуллин входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округеСакен Сейфуллин насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1491 голов, из них маточное поголовье 780 голов, мелкого рогатого скота 791 голов, 564 головы лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствахсельском округеСакен Сейфуллин: крупного рогатого скота 546 головы,161 голов лошадей, 20 голов верблюдов.Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3414 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуСакен Сейфуллинимеются всего 28247 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14563 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 14563 гектар, потребность составляет 5412гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18252гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот- 945 голов.* 11,0 гектар/голов.=10395 гектар;
длямелкий рогатый скот- 791 голов.* 2,2 гектар/голов.=1740,2гектар;
для лошадей – 403 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5239 гектар;

түйе үшін- 57 бас. * 15,4 гектар/бас.=877,8 гектар;
10395 + 1740,2 + 5239 + 877,8 =18252 гектар.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Үлкен бостандық", "Кіші бостандық", "Құрымбек" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 3689 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Сәкен Сейфуллин ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 30 414 гектар
Елді мекен жері – 192 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 30 222 гектар
оның ішінде жайылым жері – 28 247 гектар
Сырдария ауданы, Сәкен Сейфуллин ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Сәкен Сейфуллин ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Сәкен Сейфуллин ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Сәкен Сейфуллин ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№154 шешімімен бекітілген

для верблюдов – 57голов.*15,4 гектар/голов. = 877,8 гектар;
10395 + 1740,2 + 5239 + 877,8 =18252 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 3689 гектарнеобходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Сакен Сейфуллин на отгонные пастбища близи каналы "Үлкен бостандык", "Киши бостандык", "Қурымбек" согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Сакен Сейфуллиндействует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Сакен Сейфуллинне установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село С. Сейфуллин Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 30 414 гектаров
Земли населенных пунктов – 192 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 30 222 гектаров
из них пастбищные угодья – 28 247гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село С. Сейфуллин Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село С. Сейфуллин Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село С. Сейфуллин Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село С. Сейфуллин Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

13. Шаған ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Шаған ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 40697гектар, оның ішінде егістік -15139 гектар, жайылым жерлері –25178 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 25772 гектар;
елді мекендердің жерлері - 380 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шаған ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Шаған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2994 бас, оның ішінде 1551 бас аналық мал, ұсақ мал 1926 бас, 1486 бас жылқы, 59 бас түйе бар.
Шаған ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара628 бас, ұсақ мал 45 бас, 522 бас жылқы, 32 бас түйе.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3175 гектарды құрайды.
Шаған ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25178 гектар жайылымдықжерлер бар. Елді мекеншегінде 22003 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 22003 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 13409 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 43127,4гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал-2,2 гектар/бас, жылқы-13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2366 бас. * 11,0 гектар/бас.= 26026 гектар;
ұсақ мал үшін - 1888 бас. * 2,2 гектар/бас . = 4153,6 гектар;

13. Село Шаган
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Шаган 40697 гектар, из них пашни – 15139 гектар, пастбищные земли – 25178 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –25772 гектар;
земли населенных пунктов –380 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Шаган входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Шаган насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2994 голов, из них маточное поголовье 1151 голов, мелкого рогатого скота 1926 голов, 1486 голов лошадей, 59 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Шаган: крупного рогатого скота 628 голов,мелкого рогатого скота 45голов, 522голов лошадей, 325 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3175 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Шаган имеются всего 25178гектар пастбищныхугодий. В черте населенных пунктов числится 22003 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 22003 гектар, потребностьсоставляет 13409 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 43127,4гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот-2366 голов.* 11,0 гектар/голов.=26026 гектар;
длямелкий рогатый скот- 1888 голов.* 2,2 гектар/голов.=4153,6гектар;

жылқы үшін - 964 бас.* 13,0 гектар/бас.= 12532 гектар;
түйе үшін - 27 бас.* 15,4 гектар/бас.= 415,8 гектар;
26026+4153,6+12532+415,8 = 43127,4 гектар.
Шаған ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы (Қызылқұм) жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 17949,4 гектаржайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Шаған ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Шаған ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Шаған ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 40 697гектар
Елді мекен жері – 380 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 25 772 гектар
оның ішінде жайылым жері – 25 178 гектар
Сырдария ауданы, Шаған ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Шаған ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Шаған ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Шаған ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Сырдария аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешімімен бекітілген

для лошадей – 964 голов.* 13,0 гектар/голов.= 12532гектар;
для верблюдов – 27голов.*15,4 гектар/голов. = 415,8 гектар;
26026+4153,6+12532+415,8 = 43127,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 17949,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Шаганна отгонные пастбища сельского округа Инкардария (Кызылкум) согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Шаган действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Шаган не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Шаган Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 40 697 гектаров
Земли населенных пунктов – 380 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 25 772 гектаров
из них пастбищные угодья – 25 178 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Шаган Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Шаган Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Шаган Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Шаган Сырдарьинского района
Утвержден решением
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года №154

14. Шіркейлі ауылы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 20.12.2022 № 178 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Шіркейлі ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38110 гектар, оның ішінде егістік – 2269 гектар, жайылым жерлері – 25072 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27334 гектар;
елді мекендердің жерлері - 186 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шіркейлі ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Шіркейлі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2858 бас, оның ішінде 1362 бас аналық мал, ұсақ мал 442 бас, 2007 бас жылқы бар.
Шіркейлі ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 312 бас, 408бас жылқы.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 2176 гектарды құрайды.
Шіркейлі ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25072 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5072 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 25072гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0га/бас болғанда қажеттілік 12749 гектар құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 49765,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал - 2,2 гектар/бас, жылқы - 13,0 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін-2546 бас. * 11,0 гектар/бас.=28006 гектар;
ұсақ мал үшін -442 бас. * 2,2 гектар/бас.= 972,4гектар;
жылқы үшін -1599 бас. * 13,0 га / бас.= 20787гектар;

14. Село Ширкейли
Сноска. Приложение - в редакции решения Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 20.12.2022 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая площадь территории сельского округа Ширкейли 38110 гектар, из них пашни - 2269 гектар, пастбищные земли - 25072 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 27334 гектар;
земли населенных пунктов –186 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Ширкейли входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода,летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Ширкейли насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) 2858 голов крупного рогатого скота, из них маточное поголовье 1362 голов,мелкого рогатого скота 442 голов, 2007 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Ширкейли: крупного рогатого скота 312 голов, 408 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 2176 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуШиркейли имеются всего 25072 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5072 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 25072 гектар, потребностьсоставляет12749 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточногопоголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 49765,4гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот- 2546 голов. * 11,0 гектар/голов.=28006 гектар;
длямелкий рогатый скот- 442 голов. * 2,2 гектар/голов.=972,4гектар;
для лошадей - 1599 голов.* 13,0 гектар/голов.=20787 гектар;

28006 + 972,4 + 20787 = 49765,4 гектар.
Шіркейлі ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 24693,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Шіркейлі ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Шіркейлі ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сырдария ауданы, Шіркейлі ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдық округінің жалпы жер көлемі – 38 110 гектар
Елді мекен жері – 186 гектар
Ауыл шаруашылығы жері – 27 334 гектар
оның ішінде жайылым жері – 25 072 гектар
Сырдария ауданы, Шіркейлі ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
-Жайылымы жоқ тұлғалары малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым.
- Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым.
Сырдария ауданы, Шіркейлі ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
- Ұңғымалар
Сырдария ауданы, Шіркейлі ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
- Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Сырдария ауданы, Шіркейлі ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы

28006 + 972,4 + 20787 = 49765,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 24693,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Ширкейлина отгонные пастбищасельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Ширкейли действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Ширкейли не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Ширкейли Сырдарьинского района
Категория земель:
Общая площадь земель сельского округа – 38 110 гектаров
Земли населенных пунктов – 186 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 27 334 гектаров
из них пастбищные угодья – 25 072 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Ширкейли Сырдарьинского района
Условные обозначения:
- Пастбища в сельской местности, предоставляемые для выпаса скота лицами, не имеющими пастбищ.
- Отдаленные пастбища, предоставляемые для выпаса скота лицам, не имеющим пастбищ.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Ширкейли Сырдарьинского района
Условные обозначения:
Источники воды
Схема доступа к источникам воды
- Скважины
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и выгонки сельскохозяйственных животных по село Ширкейли Сырдарьинского района
Условные обозначения:
I-земли населенных пунктов,
II-выпас скота в апреле – августе
III-выпас скота в августе - сентябре
- Обозначение сезонного маршрута выпаса и выгона сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Ширкейли Сырдарьинского района