"Сырдария ауданының кент және ауылдық округтерінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы" Сырдария аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 шілдедегі № 154 шешімі
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 шілдедегі № 154 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 қосымшаларына сәйкес Тереңөзек кенті, Айдарлы, Ақжарма, Аманкелді, Асқар Тоқмағанбетов, Бесарық, Жетікөл, Іңкәрдария, Қалжан Ахун, Қоғалыкөл, Нағи Ілиясов, Сәкен Сейфуллин, Шаған, Шіркейлі ауылдық округтерінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сырдария ауданық мәслихат хатшысы Е.Әжікенов
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 1 -қосымша
Тереңөзек кентінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Тереңөзек кентінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тереңөзек кентінің аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);

Решение Сырдарьиского районного маслихата от 25 июля 2022 года № 154 "Об утверждении планов по управлению пастбищами и их использованию по поселку и сельским округам Сырдарьинского района на 2022-2023 годы"
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 25 июля 2022 года № 154
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Пастбищах" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселка Теренозек и сельских округов Айдарлы, Акжарма, Аманкелди, Аскара Токмаганбетова, Бесарык, Жетиколь, Инкардария, Калжан Ахун, Когалыколь, Наги Ильясова, Сакен Сейфуллин, Шаган, Ширкейли 2022 - 2023 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Секретарь Сырдарьинского районного маслихата Е.Әжікенов
Приложение 1 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Теренозек на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Теренозек на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Теренозек в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Тереңөзек кентінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Мәлібаев ауылынан тұрады.
Тереңөзек кенті аумағының жалпы көлемі 13490гектар, оның ішінде егістік –1400гектар, жайылым жерлері – 5903гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7303 гектар;
елді мекендердің жерлері -2500гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Тереңөзек кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Тереңөзек кентінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3925 бас, оның ішінде 2471 бас аналық мал, ұсақ мал 3810бас, 1783 бас жылқы , 7 бас түйе бар.
Тереңөзек кентіндешаруажәнефермерлікқожалықтарындағы мал басы: мүйізді іріқара812 бас, оның ішінде аналық 651 бас,ұсақмал 1874 бас, 419бас жылқы, 4 бас түйе.Шаруа және фермер қожалықтарыныңжайылым алаңы 3054 гектардықұрайды.
Тереңөзек кенті бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5903 гектар жайылымдықжерлер бар.

2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в поселке Теренозек (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Малибаев.
Общая площадь территории в поселке Теренозек 13490 гектар, из них пашни – 1400 гектар, пастбищные земли – 5903 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 7303 гектар;
земли населенных пунктов –2500 гектар;
По природно-климатическим условиям территория поселка Теренозек входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в поселке Теренозек насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3925 голов, из них маточное поголовье 2471 голов, мелкого рогатого скота 3810 голов, 1783 голов лошадей, 7 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах поселке Теренозек: крупного рогатого скота 812 голов, из них маточное поголовье 651 голов, мелкого рогатого скота 1874 голов, 419 голов лошадей, 3 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3054 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселку Теренозек имеются всего 5903 гектар пастбищных угодий.

2022
Тереңөзек кенті
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Тереңөзек кенті
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 2 -қосымша
Айдарлы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Айдарлы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Айдарлы ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Айдарлы ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
поселк Теренозек
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
поселк Теренозек
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 2 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Айдарлы на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Айдарлы на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Айдарлы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Айдарлы (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Айдарлы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 303249 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 302848 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10295 гектар;
елді мекендердің жерлері - 401 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Айдарлы ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Айдарлы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) ірі қара 2829 бас, оның ішінде 2021 бас аналық мал, 1252 бас ұсақ мал, 1061 бас жылқы, 16 бас түйе бар.
Айдарлы ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1473 бас, ұсақ мал 61 бас, 715 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 22523 гектарды құрайды.
Айдарлы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 302848 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 9894 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 9894 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 9768 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 22280,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1356 бас. * 11,0 гектар/бас. = 14916 гектар;
ұсақ мал үшін - 1191 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2620 гектар;
жылқы үшін - 346 бас. * 13,0 гектар/бас. = 4498 гектар;
түйе үшін - 16 бас. * 15,4 гектар/бас. = 246,4 гектар;
14916 + 2620 + 4498 + 246,4 = 22280,4 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Айдарлы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Ақтам", "Ботабай" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 12876,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Айдарлы 303249 гектар, из них пашни – 1975 гектар, пастбищные земли – 302848 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 10295 гектар;
земли населенных пунктов – 401 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Айдарлы входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Айдарлы насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2829 голов, из них маточное поголовье 2021 голов, мелкого рогатого скота 1252 голов, 1061 голов лошадей, 16 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Айдарлы: крупного рогатого скота 1473 голов, мелкого рогатого скота 61 голов, 715 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 523 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Айдарлы имеются всего 302848 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9894 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9894 гектар, потребность составляет 8888 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 22280,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1356 голов.* 11,0 гектар/голов.=14916 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1191 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2620 гектар;
для лошадей – 346 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4498 гектар;
для верблюдов – 16 голов.*15,4 гектар/голов= 246,4 гектар;
14916 + 2620 + 4498 + 246,4 = 22280,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 12876,6 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Айдарлы на отгонные пастбища близи каналы "Актам", "Ботабай" согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Айдарлы ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Айдарлы ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 3 -қосымша
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақжарма ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақжарма ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ақжарма ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Абат, Қарабөгет, Үшкөл, Көптің көлі, Ескіабай ауылдарынан тұрады.

2022
село Айдарлы
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Айдарлы
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 3 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом ЗаместителяПремьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Акжарма в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Акжарма (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Абат, Карабогет, Үшкол, Коптин кол, Ескиабай.

Ақжарма ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 21174 гектар, оның ішінде егістік -5410 гектар, жайылым жерлері -15422гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20832 гектар;
елді мекендердің жерлері –342 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақжарма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақжарма ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3475 бас, оның ішінде 2150 бас аналық мал, ұсақ мал 2039 бас, 1533 бас жылқы бар.
Ақжарма ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1311 бас, ұсақ мал 52 бас, 560 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10955 гектарды құрайды.
Ақжарма ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15422 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4887 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4887 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 13167гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 8280 гектары Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 40824,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2164 бас. * 11,0 гектар/бас. = 23804 гектар;
ұсақ мал үшін - 2432 бас. * 2,2 гектар/бас. = 4371,4 гектар;
жылқы үшін - 973 бас. * 13,0 гектар/бас. = 12649 гектар;
23804 + 4371,4 + 12649 = 40824,4 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Ақжарма ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 25402,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Акжарма21174гектар, из них пашни – 5410 гектар, пастбищные земли – 15422 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 20832 гектар;
земли населенных пунктов –342 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акжарма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округеАкжарманасчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3475 голов, из них маточное поголовье 2150голов, мелкого рогатого скота 2039голов, 1533головлошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округеАкжарма: крупного рогатого скота 1311голов, мелкого рогатого скота 52 голов, 560головлошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10955 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округуАкжарма имеются всего 15422 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4887 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4887 гектар, потребностьсоставляет 13167 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 8280 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Инкардаринского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 40824,4гектар, при норме нагрузки на голову крупныйрогатыйскота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот– 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
длякрупныйрогатыйскот-2164 голов.* 11,0 гектар/голов.=23804 гектар;
длямелкий рогатый скот- 2432 голов.* 2,2 гектар/голов.=4371гектар;
для лошадей –973голов.* 13,0 гектар/голов.= 12649гектар;
23804 + 4371,4 + 12649 = 40824,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 25402,4гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округаАкжармана отгонные пастбища сельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.

37,1
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
5 – қосымша
Ақжарма ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға (Қызылқұм) малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту
2022
Ақжарма ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауа райының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
Қарабөгет ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Үшкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Көптіңкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ескіабай ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Абат ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
2023
Ақжарма ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарабөгет ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Үшкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Көптіңкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ескіабай ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Абат ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 он күндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 4-қосымша
Аманкелді ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Аманкелді ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

37,1
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в сельском
округе Акжарма на 2022-2023 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию в сельском округе
Акжарма на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в сельском
округе Акжарма на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в сельском
округе Акжарма 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округеАкжарма
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в сельском
округе Акжармана 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ (Кызылкум)
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание
2022
село Акжарма
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
село Карабогет
2 половина марта
1 декада октября
село Ушкол
2 половина марта
1 декада октября
село Коптин кол
2 половина марта
1 декада октября
село Ескиабай
2 половина марта
1 декада октября
село Абат
2 половина марта
1 декада октября
2023
село Акжарма
2 половина марта
1 декада октября
село Карабогет
2 половина марта
1 декада октября
село Ушкол
2 половина марта
1 декада октября
село Коптин кол
2 половина марта
1 декада октября
село Ескиабай
2 половина марта
1 декада октября
село Абат
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 4 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аманкелди на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аманкелди на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аманкелді ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Аманкелді ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Аманкелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 1020142 гектар, оның ішінде егістік - 188 гектар, жайылым жерлері - 1019888 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20984 гектар;
елді мекендердің жерлері - 254 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Аманкелді ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Аманкелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3330 бас, оның ішінде 1754 бас аналық мал, ұсақ мал 6103 бас, 2142 бас жылқы, 423 бас түйе бар.

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Аманкелди в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2 приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Аманкелди (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Аманкелди 1020142 гектар, из них пашни – 188 гектар, пастбищные земли – 1019888 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 20984 гектар;
земли населенных пунктов – 254 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аманкелди входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Аманкелди насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3330 голов, из них маточное поголовье 1754 голов, мелкого рогатого скота 6103 голов, 2142 голов лошадей, 423 голов верблюдов.

Аманкелді ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1194 бас, ұсақ мал 5022 бас, 927 бас жылқы, түйе 345 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13686 гектарды құрайды.
Аманкелді ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1019888 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20796 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 20796 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 12628 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 42870,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2136 бас. * 11,0 гектар/бас. = 23496 гектар;
ұсақ мал үшін - 1173 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2378,2 гектар;
жылқы үшін - 1215 бас. * 13,0 гектар/бас. = 15795 гектар;
түйе үшін - 78 бас. * 15,4 гектар/бас. = 1201,2 гектар;
23496 + 2378,2 + 15795 + 1201,2 = 42870,4 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Аманкелді ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Мемлекет", "Жасқайрат", "Тораңғылсай" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 22074,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Аманкелді ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Аманкелді ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Амакелді ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аманкелді ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аманкелді ауылдық округі
аумағындағы жер учаскелерінің
меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Артық жайылымдар, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
1
Айымбетов Сейткарим
35
11,0
2,2
13,0
15,4
35
2
Айымбетов Бексултан
35
11,0
2,2
13,0
15,4
35
3
Арыстанов Бактияр
255
11,0
2,2
13,0
15,4
255
4
Амиргалиев Абдигаппар
84
11,0
2,2
13,0
15,4
84
5
Анламасов Т
32
11,0
2,2
13,0
15,4
32
6
Сыздыков Еркин

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Аманкелди: крупного рогатого скота 1194 голов, мелкого рогатого скота 5022 голов, 927 голов лошадей, верблюдов - 345 голов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13686 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Аманкелди имеются всего 1019888 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20796 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 20796 гектар, потребность составляет 12628 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 42870,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2136 голов.* 11,0 гектар/голов.=23496 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1173 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2378,2 гектар;
для лошадей – 1215 голов.* 13,0 гектар/голов.= 15795 гектар;
для верблюдов – 78 голов.*15,4 гектар/голов. = 1201,2 гектар;
23496 + 2378,2 + 15795 + 1201,2 = 42870,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 22074,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Аманкелди на отгонные пастбища близи каналы "Мемлекет", "Жаскайрат", "Торангылсай" согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Аманкелди действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Аманкелди не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в сельском
округе Аманкелди на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Аманкелди в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на
территории сельского округа Аманкелди
Таблица № 1
Наиме-нование земле-пользо-вателей земе-льных участков
Пло-щадь паст-бищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
Потребность пастбищ,(гектар)
Изли-шки паст-бищ, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
Итого
1
Айымбетов Сейткарим
35
11,0
2,2
13,0
15,4
35
2
Айымбетов Бексултан
35
11,0
2,2
13,0
15,4
35
3
Арыстанов Бактияр
255
11,0
2,2
13,0
15,4
255
4
Амиргалиев Абдигаппар
84
11,0
2,2
13,0
15,4
84
5
Анламасов Т
32
11,0
2,2
13,0
15,4
32
6
Сыздыков Еркин

2022
Аманкелді ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауа райының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Аманкелді ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 5-қосымша
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 970776 гектар, оның ішінде егістік – 1841 гектар, жайылым жерлері - 568 648 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9066 гектар;

2022
село Аманкелди
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Аманкелди
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 5 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аскара Токмаганбетова на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аскара Токмаганбетова на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Аскара Токмаганбетова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Аскара Токмаганбетова (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Аскара Токмаганбетова
970776 гектар, из них пашни – 1841 гектар, пастбищные земли – 568648 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –9066 гектар;

елді мекендердің жерлері - 25,7 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3759 бас, оның ішінде 2505 бас аналық мал, ұсақ мал 926 бас, 1103 бас жылқы, 101 бас түйе бар.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1889 бас, ұсақ мал 237 бас, 680 бас жылқы, 54 бас түйе бар. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 34255 гектарды құрайды.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін 568648 гектар жайылым алқаптары бар. Елді мекен шегінде 21106 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 21106 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 9515 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 28308,6 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал-2,2 гектар/бас, жылқы-13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1870 бас. * 11,0 гектар/бас.= 20570 гектар;
ұсақ мал үшін - 689 бас. * 2,2 гектар/бас . = 1515,8 гектар;
жылқы үшін - 423 бас.* 13,0 гектар/бас.= 5499 гектар;
түйе үшін - 47 бас.* 15,4 гектар/бас.= 723,8 гектар;
20570+1515,8+5499+723,8 = 28308,6 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Қараөзек" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 7202,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

земли населенных пунктов –25,7 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аскара Токмаганбетова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Аскара Токмаганбетова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3759 голов, из них маточное поголовье 2505 голов, мелкого рогатого скота 926 голов, 1103 голов лошадей, 101 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Аскара Токмаганбетова: крупного рогатого скота 1889 голов, мелкого рогатого скота 237 голов, 680 голов лошадей, 54 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34255 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Аскара Токмаганбетова имеются всего 568648 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 21106 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 21106 гектар, потребность составляет 9515 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28308,6 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1870 голов.* 11,0 гектар/голов.=20570 гектар;
для мелкий рогатый скот - 689 голов.* 2,2 гектар/голов.= 1515,8 гектар;
для лошадей – 423 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5499 гектар;
для верблюдов – 47 голов.*15,4 гектар/голов= 723,8 гектар;
20570+1515,8+5499+723,8 = 2808,6 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 7202,6 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Аскара Токмаганбетова на отгонные пастбища близи реки Караузек согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Асқар Токмаганбетов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Асқар Токмаганбетов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 6-қосымша
Бесарық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Бесарық ауылдық округіндежайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Бесарык ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Бесарык ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Аскара Токмаганбетова
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Аскара Токмаганбетова
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 6 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Бесарык на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Бесарык на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Бесарык в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Бесарык (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Бесарық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 422258 гектар, оның ішінде егістік – 1183 гектар, жайылым жерлері – 295338 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 112528 гектар;
елді мекендердің жерлері - 231 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Бесарық ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Бесарық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2237 бас, оның ішінде 993 бас аналық мал, ұсақ мал 4980 бас, 1748 бас жылқы, 483 бас түйе бар.
Бесарық ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1407 бас, ұсақ мал 3890 бас, 1223 бас жылқы, 329 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 39298 гектарды құрайды.
Бесарық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 295338 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13366 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13366 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4741 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 20724,6 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 830 бас. * 11,0 гектар/бас. = 9130 гектар;
ұсақ мал үшін - 1090 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2398 гектар;
жылқы үшін - 525 бас. * 13,0 гектар/бас. = 6825 гектар;
түйе үшін - 154 бас. * 15,4 гектар/бас. = 2371,6 гектар;
9130 + 2398 + 6825 + 2371,6 = 20724,6 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Бесарық ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Жаңадария арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 7358,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Бесарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бесарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бесарық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Бесарық ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі

Общая площадь территории сельского округа Бесарык 422258 гектар, из них пашни – 1183 гектар, пастбищные земли – 295338 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 112528 гектар;
земли населенных пунктов – 231 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Бесарык входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в Бесарык сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2237 голов, из них маточное поголовье 993 голов, мелкого рогатого скота 4980 голов, 1748 голов лошадей, 483 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Бесарык: крупного рогатого скота 1407 голов, мелкого рогатого скота 3890 голов, 1223 голов лошадей, 329 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 39298 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Бесарык имеются всего 295338 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13366 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13366 гектар, потребность составляет 4741 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 20724,6 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 830 голов.* 11,0 гектар/голов.=9130 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1090 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2398 гектар;
для лошадей – 525 голов.* 13,0 гектар/голов.= 6825 гектар;
для верблюдов – 154 голов.*15,4 гектар/голов. = 2371,6 гектар;
9130 + 2398 + 6825 + 2371,6 = 20724,6 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 7358,6 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Бесарык на отгонные пастбища близи каналы Жанадария согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Бесарык действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Бесарык не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в сельском

2022
Бесарық ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Бесарық ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 7-қосымша
Жетікөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Жетікөл ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жетікөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Жетікөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Бесарык
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Бесарык
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 7 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Жетиколь на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Жетиколь на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жетиколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Жетиколь (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Жетікөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17177 гектар, оның ішінде егістік - 15 гектар, жайылым жерлері - 9514 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9529 гектар;
елді мекендердің жерлері - 112 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жетікөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жетікөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1193 бас, оның ішінде 697 бас аналық мал, ұсақ мал 1285 бас, 384 бас жылқы бар.
Жетікөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 763 бас, ұсақ мал 692 бас, 215 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8146 гектарды құрайды.
Жетікөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9514 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2346 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2346 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4653 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 2307 гектары Аманкелді ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 12004 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 763 бас. * 11,0 гектар/бас. = 8393 гектар;
ұсақ мал үшін - 560 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1522,4 гектар;
жылқы үшін - 215 бас. * 13,0 гектар/бас. = 2795 гектар.
8393 + 1232 + 2379 = 12004 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Жетікөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Аманкелді ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 9658 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Жетиколь 17177 гектар, из них пашни – 15 гектар, пастбищные земли – 9514 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 9529 гектар;
земли населенных пунктов – 112 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Жетиколь входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Жетиколь насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1193 голов, из них маточное поголовье 697 голов, мелкого рогатого скота 1285 голов, 384 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Жетиколь: крупного рогатого скота 763 голов, мелкого рогатого скота 692 голов, 215 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8146 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Жетиколь имеются всего 9514 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2346 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2346 гектар, потребность составляет 4653 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 2307 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Аманкелдинского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12004 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 763 голов.* 11,0 гектар/голов.=8393 гектар;
для мелкий рогатый скот - 560 голов.* 2,2 гектар/голов.= 1522,4 гектар;
для лошадей – 215 голов.* 13,0 гектар/голов.= 2795 гектар;
8393 + 1232 + 2379 = 12004 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 9658 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Жетиколь на отгонные пастбища сельского округа Аманкелди согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Жетікөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі
2023
Жетікөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 8-қосымша
Іңкәрдария ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Іңкәрдария ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Іңкәрдария ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2 жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Іңкәрдария ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Пикет-42, Ақтам, Қарақасқа ауылдарынан тұрады.

2022
село Жетиколь
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Жетиколь
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 8 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Инкардария на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Инкардария на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Инкардария разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Инкардария (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Пикет 42, Каракаска, Актам.

Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 448381гектар, оның ішінде егістік - 8739 гектар, жайылым жерлері –439587 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 22584 гектар;
елді мекендердің жерлері - 57 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Іңкәрдария ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Іңкәрдария ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1350 бас, оның ішінде 834 бас аналық мал, 808 бас ұсақ мал, 828 бас жылқы, 188 бас түйе бар.
Іңкәрдария ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 582 бас, ұсақ мал 166 бас, 445 бас жылқы, 16 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10277 гектарды құрайды.
Іңкәрдария ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 439587 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13845 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13845 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 5214гектарқұрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17488,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 768 бас. * 11,0 гектар/бас. = 8448 гектар;
ұсақ мал үшін - 642 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1412,4 гектар;
жылқы үшін - 383 бас. * 13,0 га / бас. = 4979 гектар;
түйе үшін - 172 бас. * 15,4 га / бас. = 2648,8 гектар;
8448 + 1412,4 + 4979 + 2648,8 = 17488,2 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Іңкәрдария ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Ақтам арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 3643,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Инкардария 448381 гектар, из них пашни – 8739 гектар, пастбищные земли – 439587 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –22584гектар;
земли населенных пунктов –57 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Инкардария входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Инкардария насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1350 голов, из них маточное поголовье 834 голов, мелкого рогатого скота 808 голов, 828 голов лошадей, 188 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Инкардария: крупного рогатого скота 582 голов, мелкого рогатого скота 166 голов, 445 голов лошадей, 16 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10277 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Инкардария имеются всего 439587 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13845 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13845 гектар, потребность составляет 5214 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17488,2 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 768 голов. * 11,0 гектар/голов.= 8448 гектар;
для мелкий рогатый скот - 642 голов. * 2,2 гектар/голов.= 1412,4 гектар;
для лошадей - 383 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4979 гектар;
для верблюдов - 172 голов.* 15,4 гектар/голов.= 2648,8 гектар;
8448 + 1412,4 + 4979 + 2648,8 = 17488,2 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 3643,2 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Инкардария на отгонные пастбища близи канал Актам согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Іңкәрдария ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
Пикет 42 ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ақтам ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарақасқа ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
2023
Іңкәрдария ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Пикет 42 ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ақтам ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарақасқа ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 9-қосымша
Қалжан ахун ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Қалжан ахун ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қалжан ахун ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Қалжан ахун ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);

2022
село Инкардария
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
село Актам
2 половина марта
1 декада октября
село Пикет-42
2 половина марта
1 декада октября
село Каракаска
2 половина марта
1 декада октября
2023
село Инкардария
2 половина марта
1 декада октября
село Актам
2 половина марта
1 декада октября
село Пикет-42
2 половина марта
1 декада октября
село Каракаска
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 9 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Калжан ахун на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Калжан ахун на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Калжан ахун в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Калжан ахун (приложение 5);

6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Қалжан ахун ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 14161 гектар, оның ішінде егістік - 1200 гектар, жайылым жерлері - 9933 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11133 гектар;
елді мекендердің жерлері - 105 гектар;
қордағы жерлер - 2923 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қалжан ахун ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қалжан ахун ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 810 бас, оның ішінде 251 бас аналық мал, ұсақ мал 799 бас, 506 бас жылқы бар.
Қалжан ахун ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 48 бас, ұсақ мал 19 бас, 98 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 6893 гектарды құрайды.
Қалжан ахун ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9933 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3040 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3040 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 2761 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.

6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Калжан ахун 14161 гектар, из них пашни – 1200 гектар, пастбищные земли – 9933 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 11133 гектар;
земли населенных пунктов –105 гектар;
земли запаса - 2923 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Калжан ахун входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2022 года в сельском округе Калжан ахун насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 810 голов, из них маточное поголовье 251 голов, мелкого рогатого скота 799 голов, 506 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Калжан ахун: 48 голов крупного рогатого скота, 19 голов мелкого рогатого скота, 98 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6893 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Калжан ахун имеются всего 9933 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3040 гектар пастбищ.
В сельском округе Калжан ахун сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3040 гектар, потребность составляет 2761 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.

2022
Қалжан ахун ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Қалжан ахун ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 10-қосымша
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Қоғалыкөл ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қоғалыкөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Қоғалыкөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Калжан ахун
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Калжан ахун
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 10 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Когалыколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Когалыколь (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Қоғалыкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 33452 гектар, оның ішінде егістік – 2382 гектар, жайылым жерлері – 18852 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21234 гектар;
елді мекендердің жерлері - 226 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қоғалыкөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қоғалыкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3682 бас, оның ішінде 2784 бас аналық мал, ұсақ мал 3709 бас, 2377 бас жылқы, 258 бас түйе бар.
Қоғалыкөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 2447 бас, ұсақ мал 2234 бас, 1097 бас жылқы, 110 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8176 гектарды құрайды.
Қоғалыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18852 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10676 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10676 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 8954 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 35749,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1235 бас. * 11,0 гектар/бас.= 13585 гектар;
ұсақ мал үшін - 1475 бас. * 2,2 гектар/бас.= 3245 гектар;
жылқы үшін - 1280 бас. * 13,0 гектар/бас.= 16640 гектар;
түйе үшін - 148 бас. * 15,4 гектар/бас.= 2279,2 гектар;
13585 + 3245 + 16640 + 2279,2 = 35749,2 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Қоғалыкөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Бесарық ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 16897,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Когалыколь 33452 гектар, из них пашни – 2382 гектар, пастбищные земли – 18852 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 21234 гектар;
земли населенных пунктов – 226 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Когалыколь входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Когалыколь насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3480 голов, из них маточное поголовье 1577 голов, мелкого рогатого скота 3670 голов, 2362 голов лошадей, 218 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Когалыколь: крупного рогатого скота 1701 голов, мелкого рогатого скота 1554 голов, 1103 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8176 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Когалыколь имеются всего 18852 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10676 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10676 гектар, потребность составляет 17347 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 566 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Бесарыкского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 43948,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скот – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1779 голов.*11,0 гектар/голов.= 19569 гектар;
для мелкий рогатый скот - 2116 голов. * 2,2 гектар/голов.= 4655,2 гектар;
для лошадей - 1259 голов.* 13,0 гектар/голов.= 16367 гектар;
для верблюдов – 218 голов.* 15,4 гектар/голов.= 3357,2 гектар;
19569 + 4655,2 + 16367 + 3357,2 = 43948,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 33272,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Когалыколь на отгонные пастбища сельского округа Бесарык согласно приложению 5 к настоящему Плану.

10676
814
11,0
8954
100,0
1722
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
5 – қосымша
Қоғалыкөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту
2022
Қоғалыкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Қоғалыкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 11 қосымша
Нағи Ілиясов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Нағи Ілиясов ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

10676
1022
11,0
11242
566
94,9
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в сельском
округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию в сельском округе
Когалыколь на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию в сельском
округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в сельском
округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Когалыколь
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в сельском
округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание
2020
село Когалыколь
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Когалыколь
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 11 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Наги Ильясова на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Наги Ильясова на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Нағи Ілиясов ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17549 гектар, оның ішінде егістік - 5527 гектар, жайылым жерлері - 7681 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9608 гектар;
елді мекендердің жерлері - 94 гектар;
қордағы жерлер - 20000 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Нағи Ілиясов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Нағи Ілиясов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2294 бас, оның ішінде 1222 бас аналық мал, ұсақ мал 556 бас, 673 бас жылқы бар.

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Наги Ильясова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Наги Ильясова (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Наги Ильясова 17549 гектар, из них пашни – 5527 гектар, пастбищные земли – 7681 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 9608 гектар;
земли населенных пунктов – 94 гектар;
земли запаса - 20000 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Наги Ильясова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Наги Ильясова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2294 голов, из них маточное поголовье 1222 голов, мелкого рогатого скота 556 голов, 673 голов лошадей.

Нағи Ілиясов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 463 бас, 158 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3625 гектарды құрайды.
Нағи Ілиясов ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 7681 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4081 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4081 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 10461 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 6380 гектарын қордағы жердің жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 28059,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1831 бас. * 11,0 гектар/бас. = 20141 гектар;
ұсақ мал үшін - 556 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1223,2 гектар;
жылқы үшін - 515 бас. * 13,0 гектар/ бас. = 6695 гектар;
20141 + 1223,2 + 6695 = 28059,2 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Нағи Ілиясов ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Бесарық ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 23978,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Нағи Ілиясов ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Нағи Ілиясов ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Нағи Ілиясов ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Нағи Ілиясов ауылдық округі
аумағындағы жер учаскелерінің
меншік иелері тізімі № 1 кесте
Жер учаске-лерін жер пайда-ланушы-лардың атауы
Жай-ылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Артық жайы-лымдар, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
1
Аскарова Кулпан
18
4
11,0
2,2
13,0
15,4
44
44
2
Ахметова Марияш
80
4
11,0
2,2
13,0
15,4
44
44
36
3
Хишабаева Гульбахрам
8
55
3
11,0
2,2
13,0
15,4

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Наги Ильясова: крупного рогатого скота 463 голов, 158 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3625 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Наги Ильясова имеются всего 7681 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4081 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4081 гектар, потребность составляет 10461 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостаточный 6380 гектаров пастбищные угодья для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбища запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28059,2 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1831 голов.* 11,0 гектар/голов.=20141 гектар;
для мелкий рогатый скот - 556 голов.* 2,2 гектар/голов.=1223,2 гектар;
для лошадей – 515 голов.* 13,0 гектар/голов.= 6695 гектар;
20141 + 1223,2 + 6695 = 28059,2 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 23978,2 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Наги Ильясова на отгонные пастбища сельского округа Бесарык согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Наги Ильясова действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Наги Ильясова не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в сельском
округе Наги Ильясова на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Наги Ильясова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на
территории сельского округа Наги Ильясова
Таблица № 1
Наиме-нование земле-пользо-вателей земе-льных участков
Пло-щадь паст-бищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Изли-шки паст-бищ, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
Итого
1
Аскарова Кулпан
18
4
11,0
2,2
13,0
15,4
44
44
2
Ахметова Марияш
80
4
11,0
2,2
13,0
15,4
44
44
36
3
Хишабаева Гульбахрам
8
55
3
11,0
2,2
13,0
15,4

2022
Нағи Ілиясов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауа райының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Нағи Ілиясов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 12 қосымша
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Сәкен Сейфуллин ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Наги Ильясова
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Наги Ильясова
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 12 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Сакен Сейфуллин на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Сакен Сейфуллин на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Сакен Сейфуллин в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Сакен Сейфуллин (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 30414 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 28247 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30222 гектар;
елді мекендердің жерлері - 192 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сәкен Сейфуллин ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1491 бас, оның ішінде 780 бас аналық мал, ұсақ мал 791 бас, 564 бас жылқы бар.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 546 бас, 161 бас жылқы, 20 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3414 гектарды құрайды.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 28247 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 14563 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 14563 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 5412 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 18252 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 945 бас. * 11,0 гектар/бас.= 10395 гектар;
ұсақ мал үшін - 791 бас. * 2,2 га/бас.= 1740,2 гектар;
жылқы үшін - 403 бас. * 13,0 га / бас.= 5239 гектар;
түйе үшін - 57 бас. * 15,4 гектар/бас.= 877,8 гектар;
10395 + 1740,2 + 5239 + 877,8 =18252 гектар.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Үлкен бостандық", "Кіші бостандық", "Құрымбек" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 3689 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Сакен Сейфуллин 30414 гектар, из них пашни – 1975 гектар, пастбищные земли – 28247 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 30222 гектар;
земли населенных пунктов – 192 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Сакен Сейфуллин входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Сакен Сейфуллин насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1491 голов, из них маточное поголовье 780 голов, мелкого рогатого скота 791 голов, 564 головы лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Сакен Сейфуллин: крупного рогатого скота 546 головы, 161 голов лошадей, 20 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3414 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Сакен Сейфуллин имеются всего 28247 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14563 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 14563 гектар, потребность составляет 5412 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18252 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 945 голов.* 11,0 гектар/голов.=10395 гектар;
для мелкий рогатый скот - 791 голов.* 2,2 гектар/голов.= 1740,2 гектар;
для лошадей – 403 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5239 гектар;
для верблюдов – 57 голов.*15,4 гектар/голов. = 877,8 гектар;
10395 + 1740,2 + 5239 + 877,8 =18252 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 3689 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Сакен Сейфуллин на отгонные пастбища близи каналы "Үлкен бостандык", "Киши бостандык", "Қурымбек" согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Сәкен Сейфуллин ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Сәкен Сейфуллин ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 13-қосымша
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарғаарналғанжоспар
Осы Шаған ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Шаған ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Шағанауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Сакен Сейфуллин
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Сакен Сейфуллин
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 13 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План по управлению пастбищами и их использованию в Шаганском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Шаган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Шаган (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Шаған ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 40697гектар, оның ішінде егістік -15139 гектар, жайылым жерлері –25178 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 25772 гектар;
елді мекендердің жерлері - 380 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шаған ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Шаған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2994 бас, оның ішінде 1551 бас аналық мал, ұсақ мал 1926 бас, 1486 бас жылқы, 59 бас түйе бар.
Шаған ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара628 бас, ұсақ мал 45 бас, 522 бас жылқы, 32 бас түйе.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3175 гектарды құрайды.
Шаған ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25178 гектар жайылымдықжерлер бар. Елді мекеншегінде 22003 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 22003 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 13409 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 43127,4гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал-2,2 гектар/бас, жылқы-13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2366 бас. * 11,0 гектар/бас.= 26026 гектар;
ұсақ мал үшін - 1888 бас. * 2,2 гектар/бас . = 4153,6 гектар;
жылқы үшін - 964 бас.* 13,0 гектар/бас.= 12532 гектар;
түйе үшін - 27 бас.* 15,4 гектар/бас.= 415,8 гектар;
26026+4153,6+12532+415,8 = 43127,4 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Шаған ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы (Қызылқұм) жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 17949,4 гектаржайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Шаган 40697 гектар, из них пашни – 15139 гектар, пастбищные земли – 25178 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 25772 гектар;
земли населенных пунктов – 380 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Шаган входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Шаган насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2994 голов, из них маточное поголовье 1151 голов, мелкого рогатого скота 1926 голов, 1486 голов лошадей, 59 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Шаган: крупного рогатого скота 628 голов, мелкого рогатого скота 45 голов, 522 голов лошадей, 325 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3175 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Шаган имеются всего 25178 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 22003 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 22003 гектар, потребность составляет 13409 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 43127,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2366 голов.* 11,0 гектар/голов.=26026 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1888 голов.* 2,2 гектар/голов.= 4153,6 гектар;
для лошадей – 964 голов.* 13,0 гектар/голов.= 12532 гектар;
для верблюдов – 27 голов.*15,4 гектар/голов. = 415,8 гектар;
26026+4153,6+12532+415,8 = 43127,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 17949,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Шаган на отгонные пастбища сельского округа Инкардария (Кызылкум) согласно приложению 5 к настоящему Плану.

2022
Шаған ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2023
Шаған ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2022 жылғы 25 шілдедегі
№ 154 шешіміне 14-қосымша
Шіркейлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Шіркейлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Шіркейлі ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Шіркейлі ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

2022
село Шаган
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2023
село Шаган
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 14 к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 25 июля 2022 года № 154
План управления и использования пастбищ в сельском округе Ширкейли на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Ширкейли на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ширкейли в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Ширкейли (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Шіркейлі ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38110 гектар, оның ішінде егістік – 2269 гектар, жайылым жерлері – 25072 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27334 гектар;
елді мекендердің жерлері - 186 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шіркейлі ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2022 жылдың 1 қаңтарына Шіркейлі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар)мүйізді ірі қара 2858 бас, оның ішінде 1362 бас аналық мал, ұсақ мал 442 бас, 2007 бас жылқы бар.
Шіркейлі ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы:мүйізді ірі қара 312 бас, 408бас жылқы.Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 2176 гектарды құрайды.
Шіркейлі ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25072 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5072 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 25072гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0га/бас болғанда қажеттілік 12749 гектар құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 49765,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал - 2,2 гектар/бас, жылқы - 13,0 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін-2546 бас. * 11,0 гектар/бас.=28006 гектар;
ұсақ мал үшін -442 бас. * 2,2 гектар/бас.= 972,4гектар;
жылқы үшін -1599 бас. * 13,0 га / бас.= 20787гектар;
28006 + 972,4 + 20787 = 49765,4 гектар.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Шіркейлі ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 24693,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

Общая площадь территории сельского округа Ширкейли 38110 гектар, из них пашни - 2269 гектар, пастбищные земли - 25072 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 27334 гектар;
земли населенных пунктов –186 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Ширкейли входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Ширкейли насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) 2858 голов крупного рогатого скота, из них маточное поголовье 1362 голов, мелкого рогатого скота 442 голов, 2007 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Ширкейли: крупного рогатого скота 312 голов, 408 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 2176 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Ширкейли имеются всего 25072 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5072 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 25072 гектар, потребность составляет 12749 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 49765,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2546 голов. * 11,0 гектар/голов.= 28006 гектар;
для мелкий рогатый скот - 442 голов. * 2,2 гектар/голов.= 972,4 гектар;
для лошадей - 1599 голов.* 13,0 гектар/голов.= 20787 гектар;
28006 + 972,4 + 20787 = 49765,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 24693,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Ширкейли на отгонные пастбища сельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.