Кейбір мемлекеттік мекемелердің Ережелерін жаңа редакцияда бекіту туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 131 қаулысы
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңдарына сәйкес, Маңғыстау ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 қосымшаларына сәйкес, кейбір мемлекеттік мекемелердің Ережелері жаңа редакцияда бекітілсін.
2. "Маңғыстау ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Ауылдар және ауылдық округтері әкімдеріне жоғарыда көрсетілген Ережелерді әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін және осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шаралар орындауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылауды Маңғыстау ауданы әкімінің орынбасары Е.Махмутовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізілсін.
Маңғыстау ауданы әкімі Т.Кушмаганбетов
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 1 қосымша
"Қызан ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қызан ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Қызан ауылы әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

Об утверждении Положений некоторых государственных учреждений в новой редакции
Постановление акимата Мангистауского района Мангистауской области от 29 апреля 2022 года № 131
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законами Республики Казахстан "О государственном местном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе", акимат Мангистауского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положения некоторых государственных учреждений в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауского района" в порядке установленным законодательством обеспечить направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Акимам сел и сельских округов обеспечить государственную регистрацию вышеуказанных Положений в органах юстиции и выполнение иных необходимых мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауского района Махмутова Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Аким Мангистауского района Т.Кушмаганбетов
Приложение 1 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима села Кызан"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Кызан" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима села Кызан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қызан ауылы әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130404, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Қызан ауылы, 6 шағын аудан, 260 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Қызан ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима села Кызан".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Қызан ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) әкiмінiң қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар мәселелердi шешу;
2) әкімінің аппараты жергілікті атқарушы органның аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларындағы функцияларын жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
құқықтары:
1) мемлекеттiк органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
2) мүлiктiк және мүлiктiк емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
3) шарттар, келісімдер жасасуға;
міндеттері:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;

4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима села Кызан по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130404, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, село Кызан, 6 микрорайон, здание №260.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Қызан ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима села Кызан".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима села Кызан".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения;
2) осуществление функций местного исполнительного органа в сферах планирования и исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также управления коммунальной собственностью города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственностью местного самоуправления).
14. Полномочия:
права:
11) запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
3) пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
4) заключать договора, соглашения.
обязанности:
1) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;

2) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;
3) азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметi актiлерiнiң, орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар нормативтiк құқықтық актілерiнiң нормаларын орындауына жәрдемдеседi;
4) өз құзыретi шегiнде жер қатынастарын реттеудi жүзеге асырады;
5) аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың, ауылдық округтiң коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуiн және күтiп ұсталуын қамтамасыз етедi;
6) шаруа немесе фермер қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсiпкерлiк қызметтi дамытуға жәрдемдеседi;
7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетеді;
8) өз құзыретi шегiнде әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері жөніндегі, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
9) әділет органдары жоқ жергілікті жерлердегі кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариаттық әрекеттер жасауды, азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастырады;
10) жұмыспен қамту органдары жоқ жерлердегі кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыссыздарды белгілеп отырады;
11) тарихи және мәдени мұраны сақтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
12) табысы аз адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға еңбекпен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде ұсыныс енгізеді, жалғызілікті қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетуді ұйымдастырады, оларға қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
13) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың жұмысқа орналасуына жәрдемдеседі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетеді;
14) мүгедектерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
15) қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
16) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкiлеттi органмен және мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп, мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық iс-шаралар өткiзудi ұйымдастырады;
17) мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiмен бiрлесiп, мәдени-бұқаралық және ағарту iс-шараларын ұйымдастырады;

2) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
3) содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
4) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
5) обеспечивает сохранение коммунального жилищного фонда города районного значения, поселка, села, сельского округа, а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, поселках, селах, сельских округах;
6) содействует организации крестьянских или фермерских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
7) оказывает меры государственной поддержки социального предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
8) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
9) аким поселка, села, сельского округа в местностях, где нет органов юстиции, организует совершение нотариальных действий, регистрацию актов гражданского состояния в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) аким поселка, села, сельского округа в местностях, где нет органов занятости, отмечает безработных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
12) выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому, координирует оказание им благотворительной помощи;
13) содействует трудоустройству лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, состоящих на учете службы пробации, а также оказывает им социально-правовую и иную помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) организует помощь инвалидам;
15) организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
16) организует совместно с уполномоченным органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями инвалидов проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди инвалидов;
17) организует совместно с общественными объединениями инвалидов культурно-массовые и просветительские мероприятия;

18) мүгедектерге қайырымдылық және әлеуметтiк көмек көрсетуді үйлестiредi;
19) халықтың әлеуметтiк жағынан әлсіз топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
20) ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
21) "Алтын алқа" алқасымен наградталған аналарға үй бөлуге жәрдемдеседі;
22) жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастырады;
23) жергiлiктi әлеуметтiк инфрақұрылымның дамуына жәрдемдеседi;
24) қоғамдық көлiк қозғалысын ұйымдастырады;
25) шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда ауруларды дәрігерлік көмек көрсететін таяу жердегі денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізіп салуды ұйымдастырады;
26) облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға олар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ветеринария саласындағы функцияларды орындаған кезде жәрдем көрсетеді;
27) қажет болған жағдайда жатқан науқасты денсаулық сақтау ұйымының стационарынан тұрғылықты жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
28) жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен өзара iс-қимыл жасайды;
29) республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан мәдениет мекемелерін қоспағанда, мәдениет мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
30) өз құзыретi шегiнде елдi мекендердi сумен жабдықтауды ұйымдастырады және су пайдалану мәселелерiн реттейдi;
31) елді мекендерді абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
32) туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті қалпында күтіп-ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
33) жерлеу және қабірлерді қарап-күту жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес, қабірге арналған жер учаскелерін есепке алу мен тіркеуді жүргізеді;
34) қоғамдық медиаторлардың тізілімін жүргізеді;
35) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
36) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандардың жұмыспен қамтылуына, оның ішінде:
қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындары мен мекемелері өндіретін тауарларға, орындайтын жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тапсырыстарды орналастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің аумағында сотталғандардың еңбегін пайдаланатын өндірістер ашу, оларды кеңейту және жаңғырту үшін кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы жәрдемдеседі;

18) координирует оказание благотворительной и социальной помощи инвалидам;
19) координирует оказание социально уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
20) содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
21) содействует выделению жилья матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа";
22) организует выполнение общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
23) содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
24) организует движение общественного транспорта;
25) в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
26) оказывает содействие государственным ветеринарным организациям, созданным местными исполнительными органами областей, при выполнении ими функций в области ветеринарии на соответствующей административно-территориальной единице;
27) в случае необходимости организует транспортировку лежачего больного из стационара организации здравоохранения до места жительства;
28) взаимодействует с органами местного самоуправления;
29) обеспечивает деятельность учреждений культуры, за исключением учреждений культуры, расположенных в городах республиканского значения, столице, городах областного значения;
30) организует в пределах своей компетенции водоснабжение населенных пунктов и регулирует вопросы водопользования;
31) организует работы по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке населенных пунктов;
32) организует погребение безродных и общественные работы по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронения;
33) ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
34) ведет реестр общественных медиаторов;
35) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
36) содействует занятости осужденных, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, в том числе путем:
размещения заказов на товары, работы и услуги, производимые, выполняемые и оказываемые предприятиями и учреждениями уголовно-исполнительной системы;
привлечения субъектов предпринимательства к открытию, расширению и модернизации на территории учреждений уголовно-исполнительной системы производств, использующих труд осужденных;

37) зиратқа арналған жер учаскелерін есепке алу деректерін (мәліметтерін) жинақтауды және тіркеуді ұйымдастырады, сондай-ақ жерлеу жөніндегі істі ұйымдастыру туралы шарт талаптарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
38) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өткізілетін конкурстың қорытындысы бойынша зират қорымының әкімшіліктерімен қорымдарды күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге шарт жасасуды уақтылы жүзеге асыру;
39) жергілікті атқарушы органның ресми интернет-ресурсында зират қорымының бос емес және бос учаскелері бойынша өзекті ақпаратты орналастыруды.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) басқаруына берілген аудандық коммуналдық мүлікті жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға (жалдауға) береді;
2) берілген коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің басым бағыттарын және бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындайды;
3) берілген коммуналдық мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
4) берілген аудандық коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асырады;
5) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, басқаруына берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның жылдық қаржылық есептілігін келіседі;
6) басқаруына берілген коммуналдық қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын белгілейді;
7) берілген аудандық коммуналдық мемлекеттік мекемелердің жергілікті бюджеттен қаржыландырылуының жеке жоспарларын бекітеді;
8) бюджет қаражаттарын үнемдеудің және (немесе) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдердің есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлер қабылдайды;
9) мемлекеттік мекемелердің өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды және бекітеді;
10) аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың, ауылдық округтiң тұрғын үй қорын түгендеуді жүргізеді;
11) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімімен және жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісу бойынша аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың, ауылдық округтiң авариялық жағдайдағы үйлерін бұзуды ұйымдастырады;
12) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары аясында ауыл халқына микрокредит беруге жәрдем көрсетеді.

37) организует сбор и регистрацию данных (сведений) учета земельных участков для кладбища, а также осуществление контроля за соблюдением условий договора об организации дела по захоронению;
38) своевременное осуществление заключения договоров на содержание и обслуживание могильников с администрациями кладбищ по итогам конкурса, проводимого в соответствии с законодательством о государственных закупках;
39) размещение актуальной информации по занятым и свободным участкам кладбища на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа.
Осуществление иных прав и обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) предоставляют переданное в управление районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа;
2) определяют приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, переданных коммунальных государственных предприятий;
3) обеспечивают сохранность переданного коммунального имущества;
4) осуществляют управление переданными районными коммунальными юридическими лицами;
5) согласовывают годовую финансовую отчетность переданного в управление районного коммунального государственного предприятия, утверждаемую решением местного исполнительного органа;
6) устанавливают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые переданными в управление коммунальными казенными предприятиями;
7) утверждают индивидуальные планы финансирования переданных районных коммунальных государственных учреждений из местного бюджета;
8) принимают работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
9) составляют и утверждают сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
10) проводят инвентаризацию жилищного фонда города районного значения, поселка, села, сельского округа;
11) организуют по согласованию с акимом района (города областного значения) и собранием местного сообщества снос аварийного жилья города районного значения, поселка, села, сельского округа;
12) оказывают содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Қызан ауылы әкімі жүзеге асырады, ол Қызан ауылы әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Қызан ауылы әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Қызан ауылы әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Қызан ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 2 қосымша
"Шетпе ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шетпе ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Шетпе ауылы әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом села Кызан, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села Кызан задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Кызан избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия акима села Кызан:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима села Кызан в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима села Шетпе"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Шетпе" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима села Шетпе.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Шетпе ауылы әкімі жүзеге асырады, ол Шетпе ауылы әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Шетпе ауылы әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
Шетпе ауылы әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
Шетпе ауылы әкімі өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
18. Шетпе ауылы әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Шетпе ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 3 қосымша
"Шайыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом села Шетпе, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села Шетпе задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Шетпе избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Аким села Шетпе имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Аким села Шетпе определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
18. Полномочия акима села Шетпе:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима села Шетпе в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шайыр"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шайыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Шайыр ауылдық округі әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шайыр ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130409, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Шайыр ауылдық округі, Шайыр ауылы, Ж.Сәрсенғожаев көшесі, №66 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Шайыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шайыр".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Шайыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шайыр" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима сельского округа Шайыр.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Шайыр по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130409, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Шайыр, село Шайыр, улица Ж.Сарсенгожаева, №66 здание.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Шайыр ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Шайыр".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Шайыр".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 4 қосымша
"Онды ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Онды ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Онды ауылдық округі әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Онды ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130405, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Онды ауылдық округі, Онды ауылы, Орталық көшесі, № 15 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Онды ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Онды".

20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Онды"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Онды" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима сельского округа Онды.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Онды по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130402, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Онды, село Онды, улица Центральная, здание №15.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Онды ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Онды".

6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шебір ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130410, Қазақстан Республикасы, Манғыстау облысы, Манғыстау ауданы, Шебір ауылдық округі, Шебір ауылы, Қойбас Қожантай көшесі, №1/1 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Шебір ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима Шебирского сельского округа".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Шебір ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) әкiмінiң қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар мәселелердi шешу;
2) әкімінің аппараты жергілікті атқарушы органның аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларындағы функцияларын жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
құқықтары:
1) мемлекеттiк органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
2) мүлiктiк және мүлiктiк емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
3) шарттар, келісімдер жасасуға;
міндеттері:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
2) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жинауға жәрдемдеседi;

6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Шебир по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130410, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Шебир, село Шебир, улица Койбас Кожантай, здание №1/1.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Шебір ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима Шебирского сельского округа".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима Шебирского сельского округа".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения;
2) осуществление функций местного исполнительного органа в сферах планирования и исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также управления коммунальной собственностью города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственностью местного самоуправления).
14. Полномочия:
права:
11) запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
3) пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
4) заключать договора, соглашения.
обязанности:
1) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
2) содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Шебір ауылдық округі әкімі жүзеге асырады, ол Шебір ауылдық округі әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Шебір ауылдық округі әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Шебір ауылдық округі әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Шебір ауылдық округі әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 6 қосымша
"Жыңғылды ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жыңғылды ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Жыңғылды ауылы әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом сельского округа Шебир, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима сельского округа Шебир задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким сельского округа Шебир избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия акима сельского округа Шебир:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима сельского округа Шебир в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима села Жынгылды"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Жынгылды" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима села Жынгылды.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Жыңғылды ауылы әкімі жүзеге асырады, ол Жыңғылды ауылы әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жыңғылды ауылы әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Жыңғылды ауылы әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Жыңғылды ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 7 қосымша
"Ақшымырау ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ақшымырау ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Ақшымырау ауылы әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом села Жынгылды, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села Жынгылды задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Жынгылды избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия акима села Жынгылды:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима села Жынгылды в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима села Акшымырау"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Акшымырау" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима села Акшымырау.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Ақшымырау ауылы әкімі жүзеге асырады, ол Ақшымырау ауылы әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Ақшымырау ауылы әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Ақшымырау ауылы әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Ақшымырау ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 8 қосымша
"Жармыш ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жармыш ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Жармыш ауылы әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом села Акшымырау, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села Акшымырау задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Акшымырау избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия акима села Акшымырау:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима села Акшымырау в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима села Жармыш"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Жармыш" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима села Жармыш.

3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Әкім аппаратын басқаруды Жармыш ауылы әкімі жүзеге асырады, ол Жармыш ауылы әкімінің аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Жармыш ауылы әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Жармыш ауылы әкімі өкілеттіктері:
1) Әкім аппаратының қызметкерлерінің құзыреттері мен міндеттерінің шеңберін анықтайды;
2) Әкім аппаратының қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіпте тәртіптік жазалар қолданады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Әкім аппаратының қызметкерлерін тағайындайды және қызметтен босатады;
4) басқа мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен қарым-қатынастарды жүзеге асыруда өкілетті тұлға болып табылады;
5) тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе міндетті күші бар актілер шығарады.
Жармыш ауылы әкімі болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Әкім аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Әкім аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 9 қосымша
"Ақтөбе ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Ақтөбе ауылдық округі әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство Аппаратом акима осуществляется акимом села Жармыш, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат акима села Жармыш задач и осуществление им своих полномочий.
17. Аким села Жармыш избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия акима села Жармыш:
1) определяет круг полномочий и обязанности соотрудников Аппарат акима;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Аппарат акима;
3) в соответствия с действующими законодательствами Республики Казахстан назначает и освобождает от должности сотрудников Аппарат акима;
4) является уполномоченным лицом в взаимоотношениях с другими государственными органами, организациями и гражданами;
5) издает акты, имеющие обязательную силу на соответствующей административно-территориальной единицы.
Исполнение полномочий акима села Жармыш в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Аппарат акима может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата акима формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Актобе"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Актобе" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима сельского округа Актобе.

2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Ақтөбе ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130408, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Ақтөбе ауылдық округі, Ұштаған ауылы, Жаңа ауыл көшесі, №28 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Ақтөбе ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Актобе".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақтөбе ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) әкiмінiң қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар мәселелердi шешу;

2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Актобе по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130408, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Актобе, село Уштаган, улица Жана ауыл, здание №28.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Ақтөбе ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Актобе".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Актобе".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения;

2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 10 қосымша
"Отпан ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Отпан ауылдық окургі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Отпан ауылдық окургі әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Отпан ауылдық окургі ауылы әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130400, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Отпан ауылдық округі, Тұщыбек ауылы, №82 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Отпан ауылдық окургі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Отпан".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Отпан ауылдық окургі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Отпан"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Отпан" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима сельского округа Отпан.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Отпан по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130400, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Отпан, село Тущыбек, здание №82.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Отпан ауылдық окургі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Отпан".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Отпан".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

20. Әкім аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Әкім аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Әкім аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2022 жылғы "29" сәуірдегі
№131 қаулысына 11 қосымша
"Сайөтес ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сайөтес ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – әкім аппараты) Сайөтес ауылдық округі әкімінің қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Әкім аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкім аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Әкім аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сайөтес ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130406, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Сайөтес ауылы, Орталық көшесі , №1 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Сайөтес ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Сайотес".

20. Имущество, закрепленное за Аппаратом акима относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Аппарат акима осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11 к постановлению
акимата Мангистауского района
от "29" апреля 2022 года
№131
Положение государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Сайотес"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Сайөтес" (далее – Аппарат акима) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима сельского округа Сайөтес.
2. Аппарат акима осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат акима является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Аппарат акима вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Сайөтес по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130406, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Сайотес, село Сайотес, улица Центральная, здание №1.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Сайөтес ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Сайөтес".

5. Әкім аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Әкім аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Тұщықұдық ауылдық округі әкімінің нормативтiк-құқықтық сипаттағы шешiмдерін және әкiмшiлiк-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкiмдерін қабылдайды.
7. Әкім аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130407, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Тұщықұдық ауылы, Әдірахманов Сисен көшесі, №19/2 ғимарат.
9. Әкім аппаратының толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Тұщықұдық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Тущыкудык".
10. Осы ереже Әкім аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Әкім аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Әкім аппаратының кәсіпкерлік субъектілерімен "Тұщықұдық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Әкім аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) әкiмінiң қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар мәселелердi шешу;
2) әкімінің аппараты жергілікті атқарушы органның аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін жоспарлау және атқару, сондай-ақ аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігін (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) басқару салаларындағы функцияларын жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
құқықтары:
1) мемлекеттiк органдар мен басқа ұйымдардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрауға және алуға;
2) мүлiктiк және мүлiктiк емес құқықтарды алуға және жүзеге асыруға;
мемлекеттік басқару органдарының, мұрағаттардың, ғылыми мекемелердің ақпараттық деректер базаларын пайдалануға;
3) шарттар, келісімдер жасасуға;
міндеттері:
1) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;

5. Аппарат акима имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Аппарат акима по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения акима сельского округа Тущыкудык по вопросам административно-управленческого, оперативного и самостоятельного характера.
7. Структура и лимит штатной численности Аппарат акима утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 130407, Республика Казахстан, Мангистауская область, Мангистауский район, сельский округ Тущыкудык, село Тущыкудык, улица Абдурахманова Сисен, здание №19/2.
9. Полное наименование Аппарата акима:
на государственном языке – "Тұщықұдық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Тущыкудык".
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата акима.
11. Финансирование деятельности Аппарата акима осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату акима запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Аппарат акима сельского округа Тущыкудык".
Если Аппарату акима законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения;
2) осуществление функций местного исполнительного органа в сферах планирования и исполнения бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также управления коммунальной собственностью города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственностью местного самоуправления).
14. Полномочия:
права:
11) запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от должностных лиц государственных органов и других организаций;
2) приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права;
3) пользоваться информационными базами данных органов государственного управления, архивов, научных учреждений;
4) заключать договора, соглашения.
обязанности:
1) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;