2023 - 2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 декабря № 21/127 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1.  2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 12 795 820,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 529 099,9 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 531,6 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 47 902,8 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 8 202 286,0 мың теңге;
2) шығындар – 13 446 562,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -93 751,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 36 225,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 129 976,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 556 991,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
556 991,2 мың теңге;
қарыздар түсімі – 36 225,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 129 976,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 650 742,2 мың теңге.
Ескерту. 1 -тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 22.12.2023 № 10/62 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдардың, ауылдық округтің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 1 379 863,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Форт-Шевченко қаласына – 345 853,0 мың теңге;
Ақшұқыр ауылына – 429 061,0 мың теңге;
Баутино ауылына – 86 283,0 мың теңге;
Сайын Шапағатов ауылдық округіне – 350 508,0 мың теңге;
Таушық ауылына – 82 423,0 мың теңге;
Қызылөзен ауылы – 85 735,0 мың теңге.

О районном бюджете на 2023 – 2025 годы
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 23 декабря 2022 года № 21/127.
В соответствии Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023 – 2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 12 795 820,3 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 529 099,9 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 531,6 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала – 47 902,8 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 8 202 286,0 тысяч тенге;
2) затраты – 13 446 562,5 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -93 751,0 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 36 225,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 129 976,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит  (профицит) бюджета – - 556 991,2 тысяча тенге;
6) финансирование  дефицита (использование профицита) бюджета –
556 991,2 тысяча тенге;
поступление займов –36 225,0 тысяч тенге;
погашение займов –129 976,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств –650 742,2 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решениями Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 22.12.2023 № 10/62 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельского округа в сумме 1 379 863,0 тысяч тенге, в том числе:
город Форт-Шевченко – 345 853,0 тысячи тенге;
село Акшукур – 429 061,0 тысяч тенге;
село Баутино – 86 283,0 тысяч тенге;
сельский округ Сайын Шапагатов – 350 508,0 тысячи тенге;
село Таушык – 82 423,0 тысяч тенге;
село Кызылозен – 85 735,0 тысяч тенге.

3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 36 225,0 мың теңге көзделгені ескерілсін.
4. Аудан әкімдігінің резерві 3 838,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық мәслихатының хатшысы Д.Меңдіханов
Түпқараған аудандық мәслихатының
2022 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 21/127 шешіміне
1 қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет

3. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов 36 225,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района в сумме 3 838,0 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Тупкараганского районного маслихата Д.Меңдіханов
Приложение 1
к решению Тупкараганского
районного маслихата
от 23 декабря 2022 года №21/127
Районный бюджет на 2023 год

51 667,0
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
28 581,4
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 581,4
02
Қорғаныс
27 328,7
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27 328,7
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
27 328,7
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
7 061,2
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
7 061,2
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
7 061,2
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
671 324,4
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
250991,8
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
45 030,9
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
12 765,5
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
101 396,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
573,6
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
91 225,8
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
389 396,0
010
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
51 871,3
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы
140 465,4
006
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
12 245,2
009
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 323,5
011
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
79 364,0
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну

51 667,0
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
28 581,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния
28 581,4
02
Оборона
27 328,7
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27 328,7
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
27 328,7
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
7 061,2
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
7 061,2
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
7 061,2
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
671 324,4
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
250 991,8
005
Государственная адресная социальная помощь
45 030,9
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
12 765,5
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
101 396,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
573,6
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
91 225,8
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
389 396,0
010
Государственная адресная социальная помощь
51 871,3
004
Программа занятости
140 465,4
006
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
12 245,2
009
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 323,5
011
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
79 364,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

2. Шығындар
4 901 723,0
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін  қызметтер
468 332,0
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
46 381,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
46 381,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
155 615,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
155 615,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
46 298,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 298,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
53 375,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 375,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
60 053,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 053,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
54 044,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 044,0
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
52 566,0
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 566,0
02
Қорғаныс
22 346,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
22 346,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
22 346,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
13 362,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
13 362,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
13 362,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 365 537,0
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
1 360 287,0
010
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
122 920,0
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы

2. Затраты
4 901 723,0
01
Государственные услуги общего характера
468 332,0
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
46 381,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
46 381,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
155 615,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
155 615,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
46 298,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
46 298,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
53 375,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
53 375,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
60 053,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
60 053,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
54 044,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
54 044,0
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
52 566,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния
52 566,0
02
Оборона
22 346,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
22 346,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
22 346,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
13 362,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
13 362,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
13 362,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 365 537,0
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
1 360 287,0
010
Государственная адресная социальная помощь
122 920,0
004
Программа занятости

629 243,0
006
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
13 976,0
007
Тұрғын үйге көмек көрсету
525,0
009
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 786,0
011
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
285 429,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
263 660,0
018
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 323,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
39 425,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 250,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 250,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
26 679,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 413,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
5 413,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
21 266,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
21 266,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
278 952,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
278 952,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
84 868,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
2 665,0
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
4 638,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
7 770,0
007
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
88 369,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 812,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
35 830,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
23 093,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі

629 243,0
006
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
13 976,0
007
Оказание жилищной помощи
525,0
009
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 786,0
011
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
285 429,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
263 660,0
018
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 323,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
39 425,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 250,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 250,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
26 679,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 413,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
5 413,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
21 266,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
21 266,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
278 952,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
278 952,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
84 868,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2 665,0
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
4 638,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
7 770,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
88 369,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области внутренней политики, культуры, развития языков и спорта
54 812,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
35 830,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
23 093,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)