Қостанай қаласының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 173 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қостанай қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қостанай қаласының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті сәйкесінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 94 941 701,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 68 355 525,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 149 092,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер – 2 531 163,8 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 23 905 920,6 мың теңге;
2) шығындар – 101 750 454,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -335 706,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 6 305 717,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -12 778 764,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 12 778 764,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 67 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған қала бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 39622337,0 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. 2023 жылға арналған қала бюджетіне облыстық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі 0 теңгені құрайтыны ескерілсін.
4. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға 134 960,4 мың теңге сомасында;
Spinabifida диагнозы бар балалар мен ересектер үшін бір рет қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге 10 018,0 мың теңге сомасында;
қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге 25 795,0 мың теңге сомасында;
Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингенті шығарылған күнге біржолғы төлемдерді жүзеге асыруға 9 825,0 мың теңге сомасында;
қандастар мен қоныс аударушылар үшін көшу бойынша шығыстарды өтеуге 14490,0 мың теңге сомасында;
ментальды бұзушылықтары бар мүгедектігі бар балаларға арналған санаторий-курорттық емдеуге 10 426,2 мың теңге сомасында;
босатылғаннан кейін өмірлік қиын жағдайға тап болған сотталғандарға біржолғы материалдық көмек төлеуге 434,7 мың теңге сомасында;

О бюджете города Костаная на 2023-2025 годы
Решение маслихата города Костаная Костанайской области от 28 декабря 2022 года № 173. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Костанайский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Костаная на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 94 941 701,4 тысяча тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 68 355 525,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 149 092,0 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 2 531 163,8 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 23 905 920,6 тысяч тенге;
2) затраты – 101 750 454,6 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -335 706,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 6 305 717,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -12 778 764,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 12 778 764,2 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 08.12.2023 № 67 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить объем бюджетных изъятий в областной бюджет из бюджета города на 2023 год в сумме 39622337,0 тысяч тенге.
3. Учесть, что объем бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета бюджету города на 2023 год, составляет 0 тенге.
4. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрено поступление целевых текущих трансфертов, в том числе:
на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан в сумме 134 960,4 тысяч тенге;
на обеспечение катетерами одноразового использования для детей и взрослых с диагнозом Spinabifida в сумме 10 018,0 тысяч тенге;
на возмещение расходов по найму (аренде) жилья для переселения кандасов и переселенцев в сумме 25 795,0 тысяч тенге;
на осуществление единовременных выплат ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан в сумме 9 825,0 тысяч тенге;
на возмещение расходов по переезду для кандасов и переселенцев сумме 14 490,0 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение для детей с инвалидностью с ментальными нарушениями в сумме 10 426,2 тысячи тенге;
на выплату единовременной материальной помощи осужденным после освобождения, попавшим в трудную жизненную ситуацию в сумме 434,7 тысячи тенге;

басқа мемлекеттердің аумағында жауынгерлік іс-қимыл ардагерлеріне біржолғы төлемдерді жүзеге асыруға 4 900,0 мың теңге сомасында;
мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (компесаторлық) қаражаттың тізбесін кеңейтуге 27 896,7 мың теңге сомасында;
мүгедектігі бар адамдар үшін гигиеналық құралдар (жөргектер) санын ұлғайтуға 28 591,0 мың теңге сомасында;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге 95 711,0 мың теңге сомасында;
елді мекендерді абаттандыруға 387 208,5 мың теңге сомасында;
спорттың барлық түрлері бойынша чемпионаттарды өткізуге 3 190,6 мың теңге сомасында;
көшелерді орташа жөндеуге 869 369,0 мың теңге сомасында;
орамішілік аумақтарды ағымдағы жөндеуге 1 000 000,0 мың теңге сомасында;
әлеуметтік маңызы бар қалалық, қала маңындағы қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялауға 2 000 000,0 мың теңге сомасында;
әкімшілік ғимараттарды ағымдағы жөндеуге 279 283,2 мың теңге сомасында;
сыйақы төлеу бойынша шығыстардың ұлғаюына байланысты шығындарды өтеуге 955 049,0 мың теңге сомасында.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 67 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте нысаналы даму трансферттерінің түсімі көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға 4 087 047,9 мың теңге сомасында нысаналы трансферт;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға 5 868 915,9 мың теңге сомасында нысаналы трансферт;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға 3 098 818,4 мың теңге сомасында нысаналы трансферт;
жылу энергетикасы жүйесін дамытуға 2 465 513,7 мың теңге сомасында нысаналы трансферт;
көлік инфрақұрылымын дамытуға 961 300,8 мың теңге сомасында нысаналы трансферт;
қалалар мен елді мекендерді абаттандыруды дамытуға 1 567 175,6 мың теңге сомасында нысаналы трансферт.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 67 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте облыстық бюджеттен қаражат түсімі көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үйді жобалауға және (немесе) салуға 9 846 814,6 мың теңге сомасында кредит беру.

на осуществление единовременных выплат ветеранам боевых действий на территории других государств в сумме 4 900,0 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств, представляемых лицам с инвалидностью в сумме 27 896,7 тысячи тенге;
на увеличение количества гигиенических средств (подгузников) для лиц с инвалидностью в сумме 28 591,0 тысяча тенге;
на обеспечение санитарии населенных пунктов в сумме 95 711,0 тысяч тенге;
на благоустройство населенных пунктов в сумме 387 208,5 тысяч тенге;
на проведение чемпионатов по всем видам спорта в сумме 3 190,6 тысяч тенге;
на средний ремонт улиц в сумме 869 369,0 тысяч тенге;
на текущий ремонт внутриквартальных территорий в сумме 1 000 000,0 тысяч тенге;
на субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским, пригородным сообщениям в сумме 2 000 000,0 тысяч тенге;
на текущий ремонт административных зданий в сумме 279 283,2 тысячи тенге;
на компенсацию потерь в связи с увеличением расходов по выплате вознаграждений в сумме 955 049,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 08.12.2023 № 67 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрено поступление целевых трансфертов на развитие, в том числе:
целевого трансферта на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда в сумме 4 087 047,9 тысяч тенге;
целевого трансферта на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в сумме 5 868 915,9 тысяч тенге;
целевого трансферта на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сумме 3 098 818,4 тысяч тенге;
целевого трансферта на развитие теплоэнергетической системы в сумме 2 465 513,7 тысяч тенге;
целевого трансферта на развитие транспортной инфраструктуры в сумме 961 300,8 тысяч тенге;
целевого трансферта на развитие благоустройства городов и населенных пунктов в сумме 1 567 175,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 08.12.2023 № 67 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрено поступление средств из областного бюджета, в том числе:
кредитование бюджетов районов (городов областного значения) на проектирование и (или) строительство жилья в сумме 9 846 814,6 тысяч тенге.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 19.10.2023 № 59 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Қаланың жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 1 485 254,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласы мәслихатының 08.12.2023 № 67 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай қалалық мәслихатының хатшысы Б. Сандыбеков
Мәслихаттың

Сноска. Пункт 6 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 19.10.2023 № 59 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2023 год в сумме 1 485 254,0 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения маслихата города Костаная Костанайской области от 08.12.2023 № 67 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Костанайского городского маслихата Б. Сандыбеков
Приложение 1
к решению маслихата

3 637 517,0
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
831 212,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
21 026,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
500 813,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
46 949,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
309 390,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
326 609,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 306 402,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
295 116,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
302 323,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
302 323,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
184 385,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 672,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
43 047,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
70 219,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6 569 795,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 370 121,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
270 938,0
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
270 938,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
984 330,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
984 330,0
491
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары бөлімі
114 853,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
89 671,0
005
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
11 964,0
006
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
9 713,0
031
Кондоминиум объектілеріне техникалық паспорттар дайындау
3 505,0
2
Коммуналдық шаруашылық
1 996 317,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

3 637 517,0
002
Программа занятости
831 212,0
006
Оказание жилищной помощи
21 026,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
500 813,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
46 949,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
309 390,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
326 609,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 306 402,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
295 116,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
302 323,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
302 323,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
184 385,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 672,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
43 047,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
70 219,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 569 795,0
1
Жилищное хозяйство
1 370 121,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
270 938,0
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
270 938,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
984 330,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
984 330,0
491
Отдел жилищных отношений района (города областного значения)
114 853,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
89 671,0
005
Организация сохранения государственного жилищного фонда
11 964,0
006
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
9 713,0
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиумов
3 505,0
2
Коммунальное хозяйство
1 996 317,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)