Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдары басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Алтынсарин ауданы мәслихатының 2022 жылғы 30 мамырдағы № 98 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) - тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1- тармағына сәйкес Алтынсарин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алтынсарин аудандық мәслихатының хатшысы Б. Есмұханов
КЕЛІСІЛДІ
"Алтынсарин ауданы
әкімдінің ауыл
шаруашылық бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
_______________ А. Сейдахметов
2022 жылғы 30 мамыр
Алтынсарин
аудандық мәслихатының
2022 жылғы "30" мамырдағы
№ 98 шешімімен
бекітілген
Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтынсарин ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 - қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 - қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 - қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 - қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использования по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы
Решение маслихата Алтынсаринского района Костанайской области от 30 мая 2022 года № 98
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Алтынсаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Алтынсаринского районного маслихата Б. Есмуханов
СОГЛАСОВАНО
Руководитель
государственного учреждения
"Отдел сельского хозяйства
акимата Алтынсаринского района"
____________ А. Сейдахметов
30 мая 2022 года
Утвержден
решением Алтынсаринского
районного маслихата
от 30 мая 2022 года
№ 98
План по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Алтынсаринского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);

6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 - қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Алтынсарин ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша);

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2022-2023 годы);

2022
Көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
2023
Көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаны пайдалану кезегі.
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алтынсарин ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 179914 гектарды құрайды.
Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 132939 гектар, елді мекендердің жерлерінде 28672 гектар, орман қоры жерлерінде 5870 гектар, босалқы жерлерінде 18303 гектар.
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Суару немесе суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталы құдықтар жоқ.
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдар, ауылдық округтердің атауы
2022 жылығы қашалар саны
2023 жылығы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Димитров ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
2
Свердловка ауылы
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
3
Ілияс Омарова атындағы ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
4
Мариям Хәкімжанова атындағы ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
5
Обаған ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
6
Омар Шипин атындағы ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
7
Новоалексеев ауылы
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
8
Большечураков ауылдық округі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
көктемгі-жазғы-күзгі
жазғы
көктемгі-күзгі
күзгі
Алтынсарин
ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға

2022
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
2023
весенне-летний-осенний
летний
весенне-осенний
осенний
Примечание: 1, 2, 3, 4- очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Алтынсаринскому району составляет 179914 гектара.
В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 132939 гектара, на землях населенных пунктов 28672 гектаров, на землях лесного фонда 5870 гектара, на землях запаса 18303 гектар.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2017 года № 14827) "Об утверждении Методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения".
Оросительных и обводнительных каналов не имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2022 году
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Димитровский
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
2
село Свердловка
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
3
имени Ильяса Омарова
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
4
имени Мариям Хәкімжановой
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
5
Убаганский
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
6
имени Омара Шипина
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
7
село Новоалексеека
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
8
Большечураковский
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений
весенне-летний осенний
летний
весеннее-осенний
осений

7-1-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын, әсіресе жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерден жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары белгіленген Алтынсарин ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алтынсаринскому району
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алтынсаринского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в особенности от местных условии и особенностей