Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 23 маусымдағы № 237 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

Об утверждении натуральных норм питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 237
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнында ресми жариялауды және Қазақстан Республикасы эталондық бақылау нормативтік-құқықтық актілер банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2022 жылғы 23 маусымдағы
№ 237 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерін бейбіт уақытқа тамақтандырудың, азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтауға арналған заттай нормалары

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 23 июня 2022 года № 237
Натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы воинских частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, әскери қызметшiлердi оқу бөлімдерінде және оқу орындарында оқыту, әскери даярлаудан (қайта дайарлаудан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;

3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов (стажировки), военнослужащих проходящих военную подготовку (переподготовку), обучение в учебных заведениях и учебных частях, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием по данной норме;

5) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін әскерге шақырушылар, әскери оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталады;
6) әскери қызметшілер – қызметтік жауынгерлік тапсырма орындаған кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет атқарған кезде;

5) военнослужащих срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные учебные заведения или отказа в приеме;
6) военнослужащих при выполнении служебно-боевых задач;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;

10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет атқарған кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады.
1-параграф. "Ауыз сумен қамтамасыз ету" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с №
Азық-түлік атауы
1 адамға күніне/ миллилитр
49.
Бөтелкедегі ауыз су
1500
Ескертпе:
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметшілер далалық шығуларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, әскери жанжалдар кезінде, бітімгершілік операцияларында жабдықталады.

10) военнослужащих при несении службы в карауле;
11) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Параграф 1. Дополнительный паек к основным нормам "Обеспечения питьевой водой"
п/п
Наименования продуктов
миллилитров/день
на 1 человека
49.
Вода питьевая бутилированная
1500
Примечание:
по данной норме за счет государства снабжать военнослужащих в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях.

2-параграф. "Мерекелiк үлес" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с №
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
50.
1-сұрыпты бидай ұны (құнарландырылған)
60
51.
Печенье
30
52.
Кәмпит
20
53.
Наубайханалық тығыздалған ашытқы
0,2
54.
Өсімдік майы
5
55.
Жаңа пiскен жемiс (алма, банан, апельсин)
200
Ескертпе:
осы норма бойынша мемлекет есебiнен:
1) мерзiмдi қызмет әскери қызметшілері мен оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған мереке күндері және тиісті органдардың, мекемелер мен бөлімдердің құрылғанын мерекелеген күндері және әскери ант қабылдаған күндері;
2) әскери жиындарға шақырылған және бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер – әскери ант қабылдаған күндері жабдықталады.
3-параграф. "Қарауылда қызмет өткерген кездегi" негiзгi нормаларға қосымша азық үлесі
Р/с №
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
56.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан
100
57.
Сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %
15
58.
Мәйектi қатты ірімшiк
10
59.
Жоғары сұрыпты жартылай ысталған шұжық
30
60.
Жоғары сұрыпты қара шай
0,5
61.
Құмшекер
20
Ескертпе:
осы норма бойынша мемлекет есебiнен ішкі қарауылдар құрамында (вахталарда) қызмет атқару кезiнде, әскери және мемлекеттік объектiлердi күзету жөнiндегi әскери қызметшілерді, және де мемлекеттік шекараны күзету бойынша нарядтарға түсетін тұлғаларды, егер сағат 22-00-ден 6-00-ге дейiнгi кезеңде қарауылда (нарядта) қызмет атқару уақыты түнгi уақыттың кемiнде екi сағатын қамтыса жабдықталады.
4-параграф. "Емдеу-алдын алу үлесi" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с №
Азық-түлік атауы
1 адамға күніне/ миллилитр
62.
Сиыр сүтi,майлылығы кемінде 2,5 %
500
Ескертпе:
осы норма бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметші: кочегарлар (операторлар), газ-электрмен дәнекерлеушiлер, жұмыстары улы химикаттармен байланысты медициналық (ветеринарлық) персонал және басқа да мамандар (рентгенологтар), жанар-жағармай материалдарымен (жанар-жағармай материалдары қоймасының бастығы, май құюшы) және су кәрiзімен (сантехник) ұдайы байланысты мамандар, құрамында ионды сәулелену заттары бар бұйымдарды сақтаумен, қорғаумен және оған техникалық қызмет көрсетумен байланысты қару-жарақ қызметінің мамандары (қару-жарақ қызметінің бастығы, қойма бастығы, сақтау орнының бастығы, техник, краншы, такелажшы) жабдықталады.
5-параграф. "Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу кезiндегi" негiзгi нормаларға қосымша азық үлесі
Р/с №
Өнiмдердің атауы
1 адамға грамм/күн
63.
Печенье *
100
64.
Түрлі ет консервілерi
150
65.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері
150
66.
Екiншi түскi ас консервiлерi

Параграф 2. Дополнительный паек к основным нормам "Праздничный паек"
п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
50.
Мука пшеничная 1 сорта (обогащенная)
60
51.
Печенье
30
52.
Конфеты
20
53.
Дрожжи хлебопекарные прессованные
0,2
54.
Масло подсолнечное
5
55.
Фрукты свежие (яблоки, бананы, апельсины)
200
Примечание:
по данной норме за счет государства снабжать:
1) военнослужащих срочной службы и курсантов учебных заведений (военных факультетов) в праздничные дни и в дни празднования образования соответствующих органов, учреждений и частей, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и в дни принятия военной присяги;
2) военнообязанных, призванных на воинские сборы и ранее не принимавших военную присягу, в дни принятия военной присяги.
Параграф 3. Дополнительный паек к основным нормам "При несении службы в карауле"
п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
56.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта
100
57.
Масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 %
15
58.
Сыр сычужный твердый
10
59.
Колбаса полукопченая высшего сорта
30
60.
Чай черный высшего сорта
0,5
61.
Сахар-песок
20
Примечание:
по данной норме за счет государства снабжать военнослужащих при несении службы (вахты) в составе внутенних караулов, по охране военных и государственных объектов, а также лиц, заступающих в наряды по охране государственной границы, если время несения службы в карауле (наряде) включает не менее двух часов ночного времени в период с 22-00 до 06-00 часов.
Параграф 4. Дополнительный паек к основным нормам "Лечебно-профилактический паек"
п/п
Наименования продуктов
миллилитров/день
на 1 человека
62.
Молоко коровье, жирность не менее 2,5 %
500
Примечание:
по данной норме за счет государства снабжать военнослужащих, рабочих и служащих кочегаров (операторов), газоэлектросварщиков, медицинский (ветеринарный) персонал, связанный с ядохимикатами, и других специалистов (рентгенологи), специалистов, постоянно связанных с горючесмазочными материалами (начальник склада горюче-смазочных материалов, заправщик) и водоканализацией (сантехник), специалистов службы вооружения, связанных с хранением, сбережением и техническим обслуживанием изделий содержащих вещества с ионизирующим излучением (начальник службы вооружения, начальник склада, начальник хранилища, техник, крановщик, такелажник).
Параграф 5. Дополнительный паек к основным нормам "При проведении аварийно-спасательных работ"
п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
63.
Печенье*
100
64.
Консервы мясные в ассортименте
150
65.
Консервы мясорастительные в ассортименте
150
66.
Консервы вторых обеденных блюд

130.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
131.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Ескертпе:
*оларды беру мүмкін болмаған кезде нормаға сәйкес ауыстырылады.
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен теңіз деңгейiнен 1500 метр және одан жоғары биіктікте қызмет атқару (жұмыстарды жүзеге асыру) кезінде мыналар жабдықталады:
1) 1500 метр және одан жоғары биiктiкте орналасқан мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi, тағылымдамадан (тәжiрибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшiлер;
2) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
3) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
4) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет атқарған кезде;
5) әскери қызметшілер –қарауылда қызмет атқарған кезде;

130.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
131.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
Примечание:
*при невозможности их выдачи заменять согласно норм.
По данной норме за счет государства снабжать при прохождении службы (осуществлении работ) на высоте 1500 метров над уровнем моря и выше:
1) военнослужащих срочной службы, курсантов, проходящих стажировку (практику) на комендатурах, постах, контрольно-пропускных пунктах, в подразделениях, дислоцирующихся на высоте 1500 метров и выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
2) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
3) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
4) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
5) военнослужащих при несении службы в карауле;

6) осы нормаға қосымша мемлекет есебiнен теңiз деңгейiнен 3000 метр және одан жоғары биiктіктегі жергілікті жерлерде бiр адамға тәулiгiне 100 грамм сиыр сүтi немесе сүттiң осы мөлшерiне ауыстырылған сүт өнiмдерi, 30 грамм мәйектi қатты ірімшiк, 1 грамм табиғи кофе, 25 грамм жемiс-жидек джемi беріледі.
3-тарау. Күйiк шалған науқастанғандарға арналған емдiк азық үлесі
Р/с №
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн

6) в местностях на высоте 3000 метров и выше над уровнем моря дополнительно к данной норме за счет государства выдавать на одного человека в сутки молоко коровье – 100 грамм или другие молочные продукты, в переводе на это же количество молока, сыр сычужный твердый – 30 грамм, кофе натуральный – 1 грамм, джем плодово-ягодный – 25 грамм.
Глава 3. Лечебный паек для ожоговых больных
№ п/п
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека

1) әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзалалар және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;
2) қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери және арнайы жүктерді (әскери эшелондарды) күзету, қорғау және оларға iлесiп жүру үшін оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар – тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) міндетті әскери қызметке шақырылған азаматтар, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттілер мен әскери даярлықтан өтетін студенттер – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиындардан (тағылымдамадан) өту жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;

1) военнослужащих в пути следования, в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;
2) военнослужащих, назначенных в состав караулов (команд), для охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащих срочной службы и курсантов военных учебных заведении (военный факультет) в пути следования их в отпуска, командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места жительства;
4) граждан, призванных на срочную действительную военную службу, военнообязанных и проходящих военную подготовку студентов, призванных на сборы (стажировку), со дня издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);

5) әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырылушылар – оқуға қабылданғанға дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде.
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауы тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда командалар үшін бір әскери қызметші есебі бойынша қосымша:
1 жиынтық портативті қыздырғышпен;
1 дана консервіні және қорапты ашқышпен;
6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен;
3 дана қағаз майлықпен;
6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен;
3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.

5) военнослужащих срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного заведения до постоянного места жительства.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семи суток.
3. Дополнительно для команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется из расчета на одного военнослужащего:
разогревателем портативным – 1 комплект,
вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука,
спичками водоветроустойчивыми – 6 штук,
салфетками бумажными – 3 штуки,
средствами для обеззараживания воды – 6 штук,
ложками пластмассовыми - 3штуки.

286.
Кешенді поливитаминді және минералды қосымша азықтар
15
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
1. Асыл тұқымды иттер үшін питомниктерде осы нормаға қосымша тәулігіне бiр итке 50 г 1-санатты ет немесе 125 г 2-санатты ішкі мүше өнімдері беріледі.
2. Ауру және әлсіреген иттерге ветеринарлық қызмет мамандарының қорытындысы бойынша 200 г сұлы жармасы орнына осындай мөлшерде күрiш беруге рұқсат етiледi.
3. Ветеринарлық қызметі мамандарының қорытындысы бойынша осы нормаға қосымша тәулiгіне бiр итке:

286.
Комплексные поливитаминные и минеральные пищевые добавки (грамм)
15
5
6
7
8
9
10
Примечание:
1. Для племенных собак в питомниках дополнительно к данной норме выдавать 50 грамм мяса первой категории или 125 грамм мясных субпродуктов второй категории на одну собаку в сутки.
2. Для больных и ослабленных собак по заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается выдавать вместо 200 г крупы овсяной такое же количество риса.
3. По заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается дополнительно к данной норме выдавать на одну собаку в сутки:

1) ауру және әлсіреген иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;
2) асыл тұқымды иттерге – 50 грамм 1-санатты ет немесе 150 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
3) күшiктеген ұрғашы иттерге – 100грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
4) күшiктерiн емiзетiн ұрғашы иттерге (күшiктерiн бөлiп алғанша) питомниктерде – 100 грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм2-санатты ішкі мүше өнімдері, сондай-ақ 500 грамм сиыр сүтін, 10 грамм азықтық минералды қоспалар;

1) для больных и ослабленных собак – 500 грамм коровьего молока;
2) для племенных собак 50 грамм мяса первой категории или 150 грамм мясных субпродуктов второй категории;
3) для щенных сук – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории;
4) для кормящих сук (до отъема щенков) в питомниках – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории, а также 500 грамм коровьего молока, 10 грамм минеральных пищевых добавок;

5) денсаулықтарына зиянды объектілердi күзететiн иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;
6) қыс мезгілінде үлкен иттердің әрбір басына: тары жармасы – 100 грамм, 1-санатты ет немесе жылқы еті – 100 грамм немесе 2-санатты ішкі мүше өнімдері – 200 грамм;
4. Тасымалдау кезiнде он екі сағаттан астам жолда болған және иттерге осы норма бойынша ыстық тағам беру мүмкiн болмаған жағдайда құрғақ азық мынадай есеппен берілуі тиіс:
Иттер
санаты
Иттiң салмағы мен күшіктің жасына байланыстыазық мөлшерiбір басқа (грамм/тәулік)
салмағы 20 кг дейінгі иттер
салмағы 30 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг жоғары иттер

5) для собак, охраняющих вредные для их здоровья объекты – 500 грамм коровьего молока;
6) для взрослого поголовья собак в зимний период:
крупа пшено - 100 грамм, мясо первой категории или конина – 100 грамм, или мясные субпродукты второй категории – 200 грамм.
4. В условиях транспортировки при нахождении в пути более двенадцати часов и в случаях, когда предоставление собакам горячей пищи по данной норме невозможно, следует выдавать сухие корма из расчета:
Категория
собак
Количество корма в зависимости от веса собаки и возраста щенка на одну голову (грамм/сутки)
собаки
весом до 20 кг
собаки
весом до 30 кг
собаки
весом до 40 кг
собаки
весом свыше 40 кг
щенки от

145
291.
2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрілген нан
136
140
292.
1-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген нан
132
136
Ескертпе:
1. Нанды ылғалдылығы 14,5 %-дан төмен немесе жоғары ұннан пiсiрген кезде тиісiнше нанның шығысының нормасы ұн ылғалдылығының әрбір пайызына артады немесе төмендейдi:
1) ерекше тартылған қара бидай, ерекше тартылған қара бидай-бидай, ерекше тартылған бидай ұндарынан және тазартылған қара бидай мен 1-сұрыпты бидай ұнының қоспасынан пiсiрiлген нан үшiн – 1,5 %;
2) 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрілген нан үшiн – 1,4 %;
3) 1-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген нан үшiн – 1,3 %.
2. Ұнның ылғалдылығы 12%-дан төмен болған кезде нанның шығысы 12 % болғандағыға ұқсас болады.
9-тарау. 100 кг ұн есебімен әскери бөлiмдер мен бөлiмшелердің наубайханаларына арналған шикiзат шығысы
Р/с
Шикiзат атауы
Ұн сұрпы
ерекше тартылған
қарабидай
ерекше тартылған
қарабидай-бидай
ерекше тартылған бидай
2-сұрыпты бидай
1-сұрыпты бидай
ерекше тартылған қара
бидаймен 1-сұрыпты бидай қоспасы

145
291.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта
136
140
292.
Хлеб пшеничный из муки 1 сорта
132
136
Примечание:
1. При выпечке хлеба из муки влажностью ниже или выше 14,5 % нормы выхода хлеба соответственно повышаются или понижаются на каждый процент влажности муки:
1) для хлеба из ржаной обойной, ржано-пшеничной обойной муки, пшеничной обойной муки и из смеси ржаной обдирной и пшеничной муки 1 сорта – на 1,5 %;
2) для хлеба из пшеничной муки 2 сорта – 1,4 %;
3) для хлеба из пшеничной муки 1 сорта – 1,3 %.
2. При влажности муки ниже 12 % нормы выхода хлеба аналогичны как для хлеба из муки с влажностью 12 %.
Глава 9. Норма расхода сырья для хлебопекарен воинских частей и подразделений из расчета на 100 кг муки
№ п/п
Наименование сырья
Сорт муки
ржаная обойная
ржано-пшеничная обойная
пшеничная обойная
пшеничная 2 сорта
пшеничная 1 сорта
смесь ржаной обдирной и пшеничной 1 сорта

*Тамақтанатын адам саны 151-ден 300-гедейін, 301-ден 500,501-ден 750 дейін, жылжымалы электр мармиттер болмаған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету желілерімен жабдықталған асханаларда –плиталық қазан (20-дан 40 литрге дейін)2 дана қосымша беріледі.
*Жылжымалы электр мармиттер болмаған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету желілерімен жабдықталған асханаларда тамақтанатын адам саны болған кезде:
151-ден 300-ге дейін, 301-ден 500 адамға - плиталық қазан (50- 60 л) 2 дана;
501-ден 750 адамға дейін – плиталық қазан (50-60 л) 5 дана;

*Дополнительно выдается в столовых, оборудованных линиями самообслуживания, при отсутствии мармитов электрических передвижных, при количестве питающихся от 151 – до 300, от 301 – до 500 и от 501 до 750 человек - котел наплитный (от 20 – до 40 литров) в количестве 2-х штук.
*Дополнительно выдается в столовых, оборудованных линиями самообслуживания, при отсутствии мармитов электрических передвижных, при количестве питающихся:
от 151 – до 300, от 301 – до 500 человек - котел наплитный (от 50 – до 60 литров) в количестве 2-х штук;
от 501 – до 750 человек – 5 штук - котел наплитный (от 50 – до 60 литров) в количестве 5 штук;

1. Осы норма бойынша әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери оқу орындарының, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ оқуда болатын келісімшарт қызметі әскери қызметшілерінің жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, сарбаздар мен матростар асханаларында орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады. Бір асханада әртүрлі ыдысты пайдалануға жол берілмейді.

1. По данной норме обеспечиваются курсанты военных учебных заведений, военнослужащие срочной службы воинских частей, учреждений, учебных центров и полигонов, а также личный состав военнослужащих контрактной службы, находящийся на учебе.
2. Потребность в посуде определяется в соответствии с фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий самообслуживания, установленных в столовых, с учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно к 4 или 6- местным столам соответственно.

3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Нан зауыттарынан (наубайханалардан) нан алу мақсатқа сәйкес болмаған кезде әскери бөлімдерге ауысымына өнімділігі 350-700 кг шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.
5. Үй-жайларды қайта жаңарту, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда әрбір бөлініске мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.

3. В столовых с количеством питающихся более 300 человек для приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы пищеварочные.
4. При невозможности обеспечения хлебом воинским частям выдаются мини-хлебопекарни, хлебопекарни производительностью 350 – 700 кг в смену.
5. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений и в других случаях, когда организация питания личного состава подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или нецелесообразна, на каждое подразделение выдается по комплекту мобильного пункта питания или кухни КП-130 (125).

1063.
Т- 15 М термос-жәшіктер
дана
барлық әскери бөлімдерге
3
2. Далалық нан пісіру құралдары
1064.
Екі пеші бар наубайхана жинағы
дана
Орналасу жағдайларына байланысты әрбір 5000 адам есебінен нанды өздері пісіруді қажет ететін құрамаларға
1
1065.
Бір пеші бар наубайхана жинақтары
дана
Өз бөлімдерінен уақытша немесе тұрақты алыста орналасқан әскери бөлімдерге (бөлімшелерге), оларды жергілікті жердегі немесе далалық нан зауыттарынан (наубайханалардан) нанмен қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде саны 500 адамға дейін есеппен әскери бөлімге (бөлімше).
1

1063.
Термос-ящик Т- 15 М
штука
всем воинским частям
3
2. Средства полевого хлебопечения
1064.
Комплект хлебопекарни с двумя печами
штук
Бригадам, которым по условиям дислокации необходимо производить самостоятельную выпечку хлеба из расчета на каждые 5000 человек
1
1065.
Комплект хлебопекарни с одной печью
штук
Воинским частям (подразделениям), находящихся временно или постоянно в отрыве от своих частей, при невозможности обеспечения их хлебом с местных или полевых хлебозаводов (хлебопекарен) из расчета:
на воинскую часть (подразделение) численностью до 500 человек.
1

3. Су жеткізу және сақтау құралдары
1066.
Тасымалданатын суға арналған цистерна
дана
Әскери бөлімдерге әрбір тіркемелі ас үй есебінен
1
Ескертпе:
1.Тамақ дайындау, сақтау және тасымалу құралдары: 1-тармақтан бастап көрсетілген штаттарға және табельдерге енгізіледі, 2-5-тармақтарында көрсетілген табельдерге енгізіледі.
2. 6-7-тармақтарда далалық нан пісіру құралдарыштаттарға және табельдерге енгізіледі.
3. 8-тармақта көрсетілген су жеткізу және сақтау құралы табельдерге енгізіледі.
23-тарау. Азық-түлік қоймаларының штаттары мен табельдеріне бейбіт уақытқа енгізуге жататын қоймаішілік жұмыстарды механикаландыру құралдары
Р/с №
Атауы
Өлшем
бірлігі
Нормалардың атаулары
Әскери бөлімдердің азық-түлік қоймалары
Штаттар мен табельдерге енгізіледі

3. Средства доставки и хранения воды
1066.
Цистерна для воды переносная
штук
воинским частям из расчета на каждую кухню прицепную
1
Примечание:
1. Средства приготовления, хранения и переноса пищи, перечисленные в пункте с 1 включаются в штаты и табели, в пунктах с 2 по 5 включаются в табели.
2. Средства полевого хлебопечения, перечисленные в пунктах с 6 по 7 включаются в штаты и табели.
3. Средство доставки и хранения воды, перечисленное в пункте 8 включается в табели.
Глава 23. Средства механизации внутри складских работ, подлежащих включению в штаты и табеля продовольственных складов на мирное время
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Наименование норм
Продовольственный склад воинской части
Включаются в штаты и табели