Ертіс ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 110-27-7 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Ертіс аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ертіс ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ертіс аудандық мәслихатының бюджет, әлеуметтік саясат және заңдылық жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ертіс аудандық мәслихатының хатшысы Б. Шингисов
Ертіс аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
"27" желтоқсандағы
№ 110-27-7 шешімімен
бекітілген
Ертіс ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы 2023-2024 жылдарға арналған Ертіс ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2023-2024 годы
Решение Иртышского районного маслихата Павлодарской области от 27 декабря 2022 года № 110-27-7
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьи 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Иртышский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2023-2024 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Иртышского районного маслихата по бюджету, социальной политике и законности.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Иртышского районного маслихата Б. Шингисов
Утвержден
решением Иртышского
районного маслихата
от "27" декабря 2022 года
№ 110-27-7
План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2023 - 2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2023 - 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" и приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от24 апреля2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Иртышского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Иртышского района согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Иртышского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
5. Ертіс ауданы Павлодар облысының солтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстік - батысында Ресей Федерациясымен, солтүстік - шығысында Железин, оңтүстік - батысында Ақтоғай аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы – Ертіс ауылы. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 3 ауылдан және 9 ауылдық округтерден тұрады.
Климат тым континенттік, қыс айтарлықтай суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы Цельсий бойынша минус 25 градустан минус 40 градусқа дейін, шілдеде Цельсий бойынша плюс 25 градустан плюс 30 градусқа дейін. Жауын-шашынның жарты жылдық көлемі 100 миллиметрден 150 миллиметрге дейін.
6. Ертіс ауданы жерлерінің жалпы алаңы 1 019019,9 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдар – 498424,7 га, суландырылған жайылымдар – 247 776,1 га.
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Иртышского района согласно приложению 4 к настоящемуПлану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Иртышского района согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Иртышского района согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
5. Иртышский район расположен в северной части Павлодарской области и граничит: на северо-западе с Российской Федерацией, на северо-востоке с Железинским, на юго-западе с Актогайским районами. Районный центр – село Иртышск. Административно-территориальное деление состоит из 3 сел и 9 сельских округов.
Климат резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха - от минус 25 до минус 40 градусов по Цельсию, в июле - от плюс 25 до плюс 30 градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков - от 100 до 150 миллиметров.
6. Общая площадь земель Иртышского района 1019019,9 гектаров (далее - га), из них пастбищные земли – 484 596,7 га, обводненные пастбища –247 556,1 га. По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 629 626, 23 га;
елдi мекен жерлерi – 178 935,38 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 115,63 га;
орман қорының жерлерi-4 859,0 га;
су қорының жерлерi – 20 257,3 га;
босалқы жерлері – 178 176, 3 га.
7. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ертіс ауданының аумағында терең қайнаған, қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ, шоғарланған жер пайдалану негізінде оңтүстік бөлігінде, қара қоңыр сортаң қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ және қара қоңыр жай қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ біртекті емес алқаптары барлық жер пайдалану бөлініп орналастырған.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
8. Ертіс ауданы аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындарының малы жер-шаруашылық құрылымына сәйкес тиесілі жерлерде бағылады.
9.Ертіс аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда – 14938 бас ірі қара мал, 30597 бас ұсақ мал, 75568 бас жылқы; шаруа қожалықтарында (фермер қожалықтарында) және заңды тұлғаларда – 13770 бас ірі қара мал, 6425 бас ұсақ мал, 15376 бас жылқы. Жалпы Ертіс аудан бойынша 28708 бас ірі қара мал, 37022 бас ұсақ мал, 20944 бас жылқы бар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
іріқара мал 49 үйір;
ұсақ мал 37 отар;
жылқылар 31 табын.
11. Ертіс ауданы аумағында ветеринариялық-санитарлық 38 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 26 мал көмінділері, 12 мал дәрігерлік пункттер.
12. Ертіс ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілері:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Ертіс ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ертіс ауданы аумағында ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ертіс ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
р/с №
Ауыл, ауылдық округ атауы
Жайылымдарға малдардың айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдардың қайтару мерзімі
1
Ағашорын ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
2
Аманкелді ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
3
Байзақов ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
4
Голубовка ауылы
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
5
Ертіс ауылы
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
6
Қарақұдық ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
7
Қоскөл ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
8
Қызылжар ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
9
Майқоңыр ауылы
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
10
Панфилов ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
11
Северный ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
12
Сілеті ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі

земли сельскохозяйственного назначения – 629 626, 23 га;
земли населенных пунктов – 178 935, 38 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2115,63 га;
земли лесного фонда – 4859,0 га;
земли водного фонда – 20257,3 га;
земли запаса – 178 179,3 га.
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью, относятся к природным. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории Иртышского района наиболее распространены темно-каштановые глубоко вскипающие малогумусные маломощные супесчаные почвы, сосредоточенные в основном в южной части землепользования, темно-каштановые остаточно солонцеватые малогумусные маломощные супесчаные и темно-каштановые обыкновенные малогумусные маломощные супесчаные, рассредоточенные по всему землепользованию неоднородными массивами.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180 -200 дней.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях согласно земльно-хозяйственного устройства.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных ориентировочно: у физических лиц – 14938 головы крупного рогатого скота, 30597 голов мелкого рогатого скота, 5568 голов лошадей; у крестьянских хозяйств (фермерских хозяйств) и юридических лиц – 13770 голов крупного рогатого скота, 6425 голов мелкого рогатого скота, 15376 голов лошадей. В целом по Иртышскому району 28708 голов крупного рогатого скота, 37022 головы мелкого рогатого скота, 20944 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
49 стад крупного рогатого скота;
37 отар мелкого рогатого скота;
31 табун лошадей.
11. В Иртышском районе действуют 38 ветеринарно-санитарных объекта, из них 26 скотомогильников, 12 ветеринарных пунктов.
12. В Иртышском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Иртышского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Иртышского района
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Карта Иртышского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления водына территории Иртышского района
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Иртышского района
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, необеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе на территории Иртышского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Иртышскому району на
2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование села, сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Агашорынский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Амангельдинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Байзаковский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
село Голубовка
Первая декада мая
Третья декада октября
5
село Иртышск
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Каракудукский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
7
Коскольский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
8
Кызылжарский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
9
село Майконыр
Первая декада мая
Третья декада октября
10
Панфиловский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
11
Северный сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
12
Селетинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября