Аққайың ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы маслихатының 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 11-1 шешімі
Қазақстан Республикасы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Аққайың ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы
мәслихатының хатшысы
Е. Жәкенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Аққайың ауданы мәслихатының
2022 жылғы 14 сәуірдегі
№ 11-1 шешімімен
бекітілді
Аққайың ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Аққайың ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жыл 28 сәуірде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамыр №11064 тіркелген), бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда сәйкесті әкімшілік аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2022-2023 годы
Решение маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 14 апреля 2022 года № 11-1
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат Аккайынского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Данное решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Аккайынского района
Северо-Казахстанской области
E. Жакенов
Утвержден
решением маслихата
Аккайынского района
Северо-Казахстанской области
от 14 апреля 2022 года № 11-1
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2022-2023 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) тиісті экімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аққайың ауданында 12 ауылдық округтер, 32 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Аққайың ауданының жалпы көлемі 470708 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-147575 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-351386 га;
елді мекен жерлері-41605 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -1788 га;
қордағы жерлер-26857 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5;-18,7°С, шілде айында – +18,5;+18,7°С. Жауынның орташа түсімі- 42-58 мм, ал жылдық -204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 115 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі сазды қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккайынском районе имеются 12 сельских округов, 32 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аккайынского района 470708 га, из них пастбищные земли – 147575 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 351386 га;
земли населенных пунктов – 41605 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1788 га;
земли запаса – 26857 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5;-18,7°С, в июле +18,5;+18,7°С. Средний размер осадков составляет -42-58 мм, а годовой- 204 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.

Ауданда 12 мал дәрігерлік пункті, 1 сойыс пункті, 5 сойыс алаңы, 32 мал көмінділері, 23 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Аққайың ауданында мүйізді ірі қара мал 17784 бас, ұсақ мүйізді қара мал 16909 бас, 2320 бас жылқы, 7584 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Аққайың ауданы бойынша барлығы 147575 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 30984 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 15062 га жайылымдық алқаптар бар.
Аққайың ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сонымен қатар аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту:
аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар; мм-миллиметр;
а/о-ауылдық округ.
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
айылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы ұдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аққайың ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округінің атауы
танаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Аралағаш
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
2
Астраханка
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
3
Власовка
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
4
Григорьевка
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
5
Ивановка
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
6
Қиялы
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
7
Лесной
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
8
Полтавка
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
9
Смирново
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
10
Тоқшын
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
11
Черкасское
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
12
Шағалалы
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау

В районе действуют 12 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 5 убойных площадок, 32 скотомогильника, 23 сибироязвенных захоронений.
В настоящее время в Аккайынском районе насчитывается крупного рогатого скота 17784 голов, мелкого рогатого скота 16909 голов, 2320 голов лошадей, 7584 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккайынскому району имеются всего 147575 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 30984 га пастбищ, в землях запаса имеются 15062 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ Аккайынского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства нет.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
номера полей
I
II
III
IV
1
Аралагашский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Астраханский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
3
Власовский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
4
Григорьевский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
5
Ивановский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
6
Киялинский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
7
Лесной
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
8
Полтавский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
9
Смирновский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
10
Токушиский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
11
Черкасский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
12
Шагалалы
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня