2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Амангелді ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 4-26 c шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 8-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Амангелді ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 54 406,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 167,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер –140,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 53 098,9 мың теңге;
2) шығындар – 54 462,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -55,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 55,8 мың теңге;
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 55,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 4-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.09.2023 № 4-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.11.2023 № 4-10 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған Амангелді ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;

Об утверждении бюджета Амангельдинского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29 декабря 2022 года № 4-26 c.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 8 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Амангельдинского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 54 406,6 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 167,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 140,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 53 098,9 тысяч тенге;
2) затраты – 54 462,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -55,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 55,8 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 55,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 4-3 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 05.09.2023 № 4-7 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 15.11.2023 № 4-10 с (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы бюджета Амангельдинского сельского округа на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;

3) ауылдың аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
3-1) бірыңғай жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
4-1) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округтің аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) ауылдық округ бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. Ауылдық бюджетке аудандық бюджеттен берiлетiн бюджеттік субвенциялар 25 634 мың теңге сомасында қарастырылсын.
7. 2023 жылға арналған ауылдық бюджетінде аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін, соның ішінде:

3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
3-1) единый земельный налог;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории села;
4-1) плата за пользование земельными участками;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 25 634 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2023 год целевые трансферты из районного бюджета, в том числе:

1) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына;
2) көшелерді жарықтандыруға;
3) Тілеусай ауылында спорттық-ойын алаңын жайластыруға;
4) автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
5) бағалау жүргізуге;
6) ) аппаратты күтіп ұстауға.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Амангелді ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының Амангелді ауылдық округінің 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.

1) на капитальные расходы государственного органа;
2) на освещение улиц;
3) на обустройство спортивно-игровой площадки в селе Тлеусай;
4) на обеспечение функционирования автомобильных дорог;
5) на проведение оценки;
6) на на содержание аппарата.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Амангельдинского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Амангельдинского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 05.09.2023 № 4-7 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7-1. 4-қосымшаға сәйкес аудандық бюджетте қаржылық жылдың басында 55,8 мың теңге сомасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығыстар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 4-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

Сноска. Пункт 7 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 05.09.2023 № 4-7 с (вводится в действие с 01.01.2023).
7-1. Предусмотреть в сельском бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 55,8 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 4-3 с (вводится в действие с 01.01.2023).

7-2. Алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 15.11.2023 № 4-10 c (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы М.Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 4-26 с шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған Уәлиханов ауданы Амангелді ауылдық округінің бюджеті

7-2. Исключен решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 15.11.2023 № 4-10 c (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Уалихановского
районного маслихата
М.Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 29 декабря 2022 года № 4-26 с
Бюджет Амангельдинского сельского округа Уалихановского района на 2023 год