2023-2025 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 28/1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 12-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8 000 181,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 777 442,3 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 492 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 23 804 мың теңге;
трансферттер түсімі – 7 188 443,2 мың теңге;
2) шығындар – 8 072 860 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1 790 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 10 351 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 8 915 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 74 114,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 74 114,5 мың теңге:
қарыздар түсімі – 10 350 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 8 915 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 72 679,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 07.04.2023 № 2/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 04.07.2023 № 6/4 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.08.2023 № 7/4 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.11.2023 № 9/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен; 04.12.2023 № 10/7 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салықтан;

Об утверждении бюджета района Шал акына на 2023-2025 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2022 года № 28/1.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 12 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2023 – 2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 000 181,5 тысяч тенге:
налоговые поступления – 777 442,3 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 492 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 23 804 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 188 443,2 тысяч тенге;
2) затраты – 8 072 860 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 790 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 10 351 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 8 915 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 74 114,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 74 114,5 тысяч тенге:
поступление займов – 10 350 тысяч тенге;
погашение займов – 8 915 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 72 679,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо Казахстанской области от 07.04.2023 № 2/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 04.07.2023 № 6/4 (вводится в действие с 01.01.2023); от 23.08.2023 № 7/4 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.11.2023 № 9/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 04.12.2023 № 10/7 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) корпоративного подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;

2) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығынан;
5) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына ақцизден;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
7) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
8) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алымнан;
9) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрылады деп белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
5. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 1 326 678 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Аудандық бюджеттен 2023 жылға арналған ауылдық округтер және Сергеевка қаласының бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 338 297 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Афанасьев ауылдық округіне – 25 269 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 200 743 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 8 055 мың теңге;
Кривощеков ауылдық округіне – 23 288 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 2 200 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 2 200 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 2 200 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 26 140 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 17 721 мың теңге;

2) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) земельного налога, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
5) акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
6) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) сбора за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
9) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала.
5. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 1 326 678 тысяч тенге.
6. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов и города Сергеевки на 2023 год в сумме 338 297 тысяч тенге, в том числе:
Афанасьевскому сельскому округу – 25 269 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 200 743 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 8 055 тысяч тенге;
Кривощековскому сельскому округу – 23 288 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 2 200 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 2 200 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 2 200 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 26 140 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 17 721 тысяч тенге;

Жаңажол ауылдық округіне – 2 200 мың теңге;
Сергеевка қаласына – 28 281 мың теңге.
7. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.
8. Бюджеттің төртінші деңгейдегі аудандық бюджетінен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін.
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. 2023 жылға арналған аудан бюджетінде республикалық және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.

Жанажолскому сельскому округу – 2 200 тысяч тенге;
городу Сергеевке – 28 281 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть целевые текущие трансферты из районного бюджета четвертому уровню бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2023- 2025 годы".
9. Учесть в бюджете района на 2023 год поступление целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета.

Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
10. 2023 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 24 731 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 01.11.2023 № 9/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.12.2023 № 10/7 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2023- 2025 годы".
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 24 731 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 01.11.2023 № 9/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 04.12.2023 № 10/7 (вводится в действие с 01.01.2023).

11. 2023 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 8 915 мың теңге сомасында белгіленсін.
12. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы
мәслихатының хатшысы
Ө. Әмрин
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2022 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 28/1 шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған Шал ақын ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 07.04.2023 № 2/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 04.07.2023 № 6/4 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.08.2023 № 7/4 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.11.2023 № 9/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.12.2023 № 10/7 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5

11. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2023 год в сумме 8 915 тысяч тенге.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
О. Амрин
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 27 декабря 2022 года № 28/1
Бюджет района Шал акына на 2023 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 07.04.2023 № 2/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 04.07.2023 № 6/4 (вводится в действие с 01.01.2023); от 23.08.2023 № 7/4 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.11.2023 № 9/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 04.12.2023 № 10/7 (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5

2 100
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
350 469
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
269 679
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 229
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
208 450
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
34 081
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 081
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
46 709
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 709
02
Қорғаныс
27 365
1
Әскери мұқтаждар
9 730
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 730
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9 730
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
17 635
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17 635
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
15 140
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 495
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
540 178
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
60 102
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
60 102
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
59 067
026
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
1 035
2
Әлеуметтiк көмек
441 614
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
441 614
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
197 711
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
719
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
30 074
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 242
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
133 005
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi
протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

2 100
9
Прочие государственные услуги общего характера
350 469
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
269 679
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
61 229
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
208 450
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
34 081
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
34 081
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
46 709
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
46 709
02
Оборона
27 365
1
Военные нужды
9 730
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 730
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9 730
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
17 635
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17 635
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
15 140
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 495
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
540 178
1
Социальное обеспечение
60 102
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
60 102
005
Государственная адресная социальная помощь
59 067
026
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 035
2
Социальная помощь
441 614
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
441 614
002
Программа занятости
197 711
006
Оказание жилищной помощи
719
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
30 074
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 242
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
133 005
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида