Кентау қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Кентау қалалық мәслихатының 2022 жылғы 4 ақпандағы № 114 шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Кентау қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Кентау қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кентау қалалық мәслихат хатшысы Т. Балабиев
Кентау қалалық
мәслихатының 2022 жылғы
4 ақпандағы № 114
шешімімен бекітілген
Кентау қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Кентау қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в города Кентау на 2022-2023 годы
Решение Кентауского городского маслихата Туркестанской области от 4 февраля 2022 года № 114
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в города Кентау на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Кентауского городского маслихата Т.Балабиев
Утвержден решением
Кентауского городского
маслихат от 4 февраля
2022 года № 114
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Кентау на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кентау на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Кентау қаласы Түркістан облысының солтүстік аумағында орналасқан және территориалық аймақ бойынша Сауран, Созақ аудандарымен шектеседі.
Қала 4 ауыл, 2 елді мекеннен құралған. Қала орталығы Кентау қаласы.
Кентау қаласы 1955 жылы тамыз айының 1-ші жұлдызында Қазақ ССР Жоғары Кеңесі Президиумының Жарлығымен Түркістан қалаcына қарайтын Мырғалымсай поселкесінің негізінде құрылған. Ащысай, Хантағы, Байылдыр поселкелері Түркістан қаласынан Кентау қаласына әкімшілік басқаруға берілген. Кентау қаласы өндірістік қала болғандықтан ауылдарда ауыл шаруашылығы жерлері қаралмаған.
Кентау қаласының барлық жер көлемі 52 767 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 40 600 гектар, оның ішінде егістік жерлер 4216 гектар, суармалы егістік 2300 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 716 гектар, шабындық жерлер 576 гектар, жайылымдар 35092 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 23 368 гектар;
елді мекендердің жерлері 10 832 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 414 гектар;
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – жоқ;
орман қорының жерлері жоқ;
су қорының жерлері 755 гектар;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Город Кентау расположен на северной территории Туркестанской области, по территориальной зоне граничит с Сауранским, Сузакским районами.
Город состоит из 4 сел, 2 населенных пунктов. Центр города- город Кентау.
Город Кентау образован 1 августа 1955 года Указом Президиума Верховного Совета Казахской ССР на базе поселка Мыргалымсай который относится к городу Туркестан. Поселки Ачисай, Хантаги, Байылдыр переданы в административное управление из города Туркестан в город Кентау. Поскольку город Кентау является промышленным городом, сельскохозяйственные земли в селах не рассматривались.
Вся земельная площадь города Кентау составляет 52 767 гектаров. Всего сельхозугодий составляет 40 600 га, в том числе пашни 4216 га, из них орошаемая пашня 2300 га, многолетние древесные растения 716 га, залежь 576 га, пастбища 35092 га.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 23 368 гектар;
земли населенных пунктов 10 832 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения 414 гектар;
Земли особо охраняемых природных территорий-нет;
земли лесного фонда-нет;
земли водного фонда 755 гектара;

Арнайы жер қорының жерлері – 17 398 гектар
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кентау қаласында 4 ауыл, (Хантағы, Байылдыр, Ащысай, Қарнақ), 2 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты: Кентау қаласы Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы Қаратау тауының солтүстік-батыс сілемдерінде орналасқан. Қорық ерекше қорғалатын аймақ. Оның жалпы көлемі 39424 гектар Сауран ауданының меншігіне жатады. Қорықтың жері Түркістан облысының Кентау қаласы, Созақ, Бәйдібек, аудандарымен және Қызылорда облысының Жаңақорған ауданымен шектеседі.
Климаты
Қала Қаратау тауының етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 160-180 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдығы 330-390 миллиметр. Қыс айларында қардың қалыңдығы 20-40 сантиметрге барады. Ұзақтығы 120-160 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді.
Қала аумағының географиялық орнына (яғни атмосфераның ылғылдықтың негізгі көзі мұхиттардан тым шалғай орналасуына) қалыптасқан.
Қысы қысқа, жұмсақ, жазы ұзақ, ыстық. Жыл бойына 40 күндей қар қылаулайды. Бірақ көп жатпай, тез еріп кетеді. Ең суық ай –қаңтардың орташа темпратырасы – 8-10 градус суық. Қар жамылғысының орташа қалыңдығы 20-40 сантиметр. Қар қарашаның соңы, желтоқсанның басында түсіп, ақпан наурыз айында ери бастайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 200-380 милиметр. Желдің басым бөлігі шығыс, оңтүстік-шығыс бағыттан соғады. Орташа жылдамдығы 3-5 метр секунд. Желдің әсерінен жазда қаланың гидротермиялық көрсеткіші төмендеп (0,3-0,4) ылғалдылық мөлшері кемиді де аңызақ, құрғақ және ыстық кезең қалыптасады.
Жазы ұзақ қала түстігінде 8 айға дейін созылады. Жазы ыстық шілде айының орташа температурасы 27-42С.
Кентау қаласы Қаратау бөктерінің Оңтүстік Батыс аймағынан жазықтық жерлерге ауыспалы аймақта орналасқан. Қала аумағының Солтүстік Шығыс пен Оңтүстік Шығыс бөлігі таулы негіздегі жазықтық болып табылады. Жазықтың биіктігі 430-500 м. Батыс бөлігіндегі жазықтықтың биіктігі 405-470 м.
Негізгі су айрықтары Ырмақ, Байылдыр және Хантағы тау жоталарымен өтеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып келеді. Аймақтың көптеген аумағында көбінесе қар жамылғысы тұрақсыз, қардың орта қалыңдығы 20-40 см.
Орташа аязсыз кезең ұзақтығы 185-200 күн. Жылдық ылғал көлемі 425-457 мм, 10 градустан жоғары кезеңде ылғылдың түсуі 130-250 мм. Халқымызды азық-түлікпен толық қамтамасыз ету, бірінші кезекте мал шаруашылығы азығының негізі болып табылатын - табиғи жайылымдарды тиімді падалану болып табылады.
Гидрографиясы:
Қаланың су қоры жер бетінің суларынан тұрады. Олар, Ырмақ және Байылдыр өзендері. Ырмақ өзені өз бастауын Ырмақ тауынан бастаса, Байылдыр өзені Байылдыр тауынан бастау алады. Ауылдарда табиғи көлдер жоқ. Ырмақ және Байылдыр өзендерінің сулары Ырмақ өзен су қоймасын құрайды.
Бүгінгі заман талабына сәйкес қалыптасып отырған меншік иелері үшін табиғи жайылымды сақтау мен пайдалану арасындағы қатынасты сақтай отырып, мал шаруашылығын тұрақты дамыту талабы кезек күттірмейтін міндет. Әрине, бұл мәселені шешудің төте жолы - жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту шараларын іске асырып, жайылымдарды тиімді де ұтымды пайдалану болып табылады.
Ауыл шаруашылығы:

Земли специального земельного фонда-17 398 гектара
По административно-территориальному делению в городе Кентау имеются 4 село, (Хантагы, Байылдыр, Ащысай, Карнак) 2 сельских населенных пункта.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Каратауский государственный природный заповедник города Кентау расположен на северо-западных склонах гор Каратау. Заповедник – это особо охраняемая территория. Его общая площадь составляет 39424 га на балансе Сауранского района. Заповедник граничит с Кентауским, Сузакским, Байдибекским районами Туркестанской области и с Жанакорганским районом Кызылординской области.
Климат:
Город расположен у подножия горы Каратау, в холодные дни составляет 160-180 дней, годовая влажность воздуха 330-390 миллиметров. В зимний период толщина снега составляет 20-40 сантиметров. Продолжительность составляет 120-160 дней. Земляная корка представляет собой влажную светло-серую почву.
Географическое положение территории города (т. е. основной источник загрязнения атмосферы слишком отдален от океанов).
Зима короткая, мягкая, лето длинное, жаркое. В течение года 40 дней выпадает снег. Но больше не лежать, быстро растворяется. Самый холодный месяц-средняя температура января-8-10 градусов холодная. Средняя толщина снежного покрова 20-40 сантиметров. Снег выпадет в конце ноября, в начале декабря и начнет таять в феврале в марте.
Среднегодовое количество осадков составляет 200-380 миллиметров. Большая часть ветра ожидается в Восточном, Юго-восточном направлении. Средняя скорость 3-5 метров секунды. Летом под влиянием ветра резко снижается гидротермический показатель города (0,3-0,4) и уменьшается влажность, сухая и горячая.
Лето длится до 8 месяцев. Средняя температура июля с жарким летом 27-42С.
Город Кентау расположен в переходной зоне от юго-западной зоны предгорий Каратау к равнинным. Северо–Восточная и Юго-Восточная часть территории города представляет собой равнину на горной основе. Высота равнины 430-500 м. Высота равнины в западной части 405-470 м.
Основные водоразделы проходят по горным хребтам Ирмак, Байылдыр и Хантаги. Погода теплая, сухая. На большей части территории региона снежный покров преимущественно неустойчив, средняя толщина снега 20-40 см.
Средняя продолжительность безморозного периода 185-200 дней. Годовой обьем влаги 425-457мм, выпадение влаги в период свыше 10 градусов 130-250 мм.
Полное обеспечение населения продовольствием, в первую очередь рациональное использование пастбищ, являющихся основой кормовой базы животноводства.
Гидрография:
Водные ресурсы города состоят из поверхностных вод. Это реки Ирмак и Байылдыр. Река Ирмак берет свое начало в горах Ирмак, а река Байылдыр берет начало в горах Байылдыр. В деревнях нет естественных озер. Воды рек Ирмак и Байылдыр образуют водохранилище реки Ирмак.
Для собственников, сформированных в соответствии с современными требованиями, необходимость устойчивого развития животноводства при сохранении взаимосвязи между сохранением и использованием естественных пастбищ является актуальной задачей. Конечно, прямой путь решения этой проблемы - это реализация мер по улучшению состояния пастбищ, а также по эффективному и рациональному использованию пастбищ.
Сельское хозяйство:

40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Кентау қаласында жалпы жайылымдық жер 35092 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 144946 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Қала бойынша барлығы көлемі 49614 гектар болатын 57705 мал басы жайылым жерді (9701 ірі қара мал, 3016 жылқы, 44904 бас мал, 84 түйе) пайдаланылады, оның ішінде барлығы 46658 бас мал бір жерде қорада ұсталады және бордақыланады (1501 ірі қара мал, 253 жылқы, 44904 бас мал).
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Кентау қаласында жалпы 57705 бас малға көлемі 144946 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Кентау қаласындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне қорада ұстап бағу, бордақылау ауыстыру қажет.
Ұсыныс.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауылдардың бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Кентау қаласы
2-қосымша – Ащысай ауылы
3-қосымша – Байылдыр ауылы
4-қосымша – Хантағы ауылы
5-қосымша – Қарнақ ауылы

40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение.
В городе Кентау общая пастбищная площадь составляет 35092 гектаров, согласна "Приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно-допустимых норм нагрузки общей площади пастбищ" установлено, что всего с учетом пастбищ на поголовье скота требуется 144946 гектаров пастбищ.
Всего по городу используется 57705 голов скота в пастбищных угодиях, площадью 49614 га (из них: 9701 крупный рогатый скот, 3016 лошадей, 44904 голов мелкого рогатого скота, 84 голов верблюда), из них всего 46658 голов содержится и откормляется на одном месте (из них: 1501 голов крупного рогатого скота, 253 лошадей, 44904 голов мелкого рогатого скота).
На основании выше изложенного, в городе Кентау наблюдается недостаток пастбищных земель общей площадью 144946 га на 57705 голов.
Для решения недостатка пастбищных угодий в городе Кентау, снижения нагрузки на пастбищные угодья и увеличения поголовья скота, не требующего пастбищных угодий из пастбищно-кормовой системы.
Предложение.
В приказе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм нагрузки общей площади пастбищ" предлагается пересчет установленного предельного размера пастбищ на поголовье скота по месту жительства.
В приложении сведения, схемы и карты в разрезе сельских округов:
Приложение 1 – город Кентау
Приложение 2 – село Ачисай
Приложение 3 – село Байылдыр
Приложение 4 – село Хантагы
Приложение 5 - село Карнак

-22415
8
7232
7485
2
14872
25182
-22415
Кентау қаласы, Хантағы ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік –аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдың жалпы көлемі - 5588 гектар
Ауылшаруашылық жері – 2767 гектар
Елді мекен жері – 337 гектар
Жолдар, көшелер – 107,43 гектар

-22415
8
7232
7485
2
14872
25182
-22415
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Хантаги города Кентау
Категория земель:
Общая площадь села – 5588 гектаров
Сельскохозяйственные угодья – 2767 гектаров
Земли населенных пунктов – 337 гектаров
Дороги, улицы – 107,43 гектаров

Каналдар, арықтар – 88,50 гектар
Өнеркәсіп жері – 103,94 гектар
Елді мекен мал жайылым жері – 2184 гектар
Кентау қаласы, Хантағы ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарғаауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Жайылымы жоқ тұлғалар малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым
Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым
Кентау қаласы, Хантағы ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардын су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері (Хантағы өзені)
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
Кентау қаласы, Хантағы ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір-тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Кентау қаласы, Хантағы ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайлымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
I- Елді мекен жерлері,
II – Сәуір – тамыз айларында мал жайылатын жайылым,
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері (Хантағы өзені)

Каналы, арыки – 88,50 гектаров
Земли промышленности – 103,94 гектаров
Населленые пункты пасбища – 2184 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Хантаги города Кентау
Условные обозначения:
Пастбища расположенные при населенном пункте
Отгонные пастбища предоставляемые для выпаса скота лицам у которых отсутствубт пастбища
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Хантаги города Кентау
Условные обозначения:
Водоисточники (Хантаги реки)
схема доступа к водоисточникам
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Хантаги города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
ІII – пастбища для выпаса скота в августе-сентябре
- знак сезонного маршрута выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Хантаги города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
ІII – пастбища для выпаса скота в августе-сентябре
- объекты пастбищных инфраструктур (реки Хантаги)

+3655
8
32952
11556
2
23112
61572
-26480
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша құқықтық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік –аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер санаттары:
Ауылдың жалпы жер көлемі – 38244 гектар.
Оның ішінде:
Ауыл шаруашылық жер – 29879 гектар;
Жалпы егістік – 2348 гектар;
Суармалы жер – 1234 гектар;
Жайылымдық жер – 4136 гектар.
Өнеркәсіп – 647 гектар
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарғаауыстыру схемасы және аудандық маңызы бар қала, ауыл округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Жайылымы жоқ тұлғалар малын жаю үшін берілетін ауыл маңындағы жайылым
Жайылымы жоқ тұлғаларға малын жаю үшін берілетін шалғайдағы жайылым
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылым пайдаланушылардын су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Су көздері (Ырмақ,Байылдыр өзендері)
Су көздеріне қол жеткізу схемасы
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Шартты белгілері:
I – Елдімекен жерлері,
II – Сәуір-тамыз айларында мал жайылатын жайылым
III – Тамыз- қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршрут белгісі
Кентау қаласы, Қарнақ ауылы бойынша жайылым айналымдарының қолайлы схемасы және жайлымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
I- Елді мекен жерлері,
II – Сәуір–тамыз айларында мал жайылатын жайылым,
III – Тамыз-қыркүйек айларында мал жайылатын жайылым
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері (Ырмақ, Байылдыр өзендері)

+3655
8
32952
11556
2
23112
61572
-26480
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно - территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов по село Карнак города Кентау
Категория земель:
Общая площадь села – 38244 гектаров
В том числе:
Сельскохозяйственные земли – 29879 гектаров
Общая пашня – 2348 гектаров
Орошаемые земли – 1234 гектаров
Пастбищные земли – 4136 гектаров
Земли промышленности – 647 гектаров
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
Пастбища расположенные при населенном пункте
Отгонные пастбища предоставляемые для выпаса скота лицам у которых отсутствубт пастбища
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
Водоисточники (реки Ырмак, Байылдыр)
схема доступа к водоисточникам
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
ІII – пастбища для выпаса скота в августе-сентябре
- знак сезонного маршрута выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры по село Карнак города Кентау
Условные обозначения:
I – земли населенного пункта
II – пастбища для выпаса скота в апреле-августе
ІII – пастбища для выпаса скота в августе-сентябре
- объекты пастбищных инфраструктур (реки Ырмак, Байылдыр)