2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 28-187-VII шешiмi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақтаарал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мақтаарал ауданының 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 13 968 146 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 737 977 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 25 608 мың теңге;
трансферттер түсімі – 11 204 561 мың теңге;
2) шығындар – 13 970 533 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 320 297 мың теңге, оның ішінде:
Бюджеттік кредиттер – 476 100 мың теңге;
Бюджеттік кредиттерді өтеу – 155 803 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо–0, оның ішінде:
Қаржы активтерін сатып алу – 0;
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы – -322 684 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 322 684 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 476 100 мың теңге;
қарыздарды өтеу–155 803 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 387 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 25.12.2023 № 10-64-VIII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2023 жылы облыстық бюдеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 3 352 084 мың теңге болып белгіленсін.
3. 2023 жылға аудандық бюджеттен кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 239 646 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Достық ауылдық округі–27 695 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округі – 30 851 мың теңге;
Жаңа жол ауылдық округі–30 987 мың теңге;
Иіржар ауылдық округі – 31 288 мың теңге;
Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі –25 992 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі–29 950 мың теңге;

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2022 года № 28-187-VII. Прекращено действие в связи с истечением срока
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Мактааральского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1)доходы – 13 968 146 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 737 977 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 25 608 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 204 561 тысяч тенге;
2)затраты – 13 970 533 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 320 297 тысяч тенге,
в том числе: бюджетные кредиты – 476 100 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 155 803 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,
в том числе: приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5)дефицит (профицит) бюджета – - 322 684 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 322 684 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 476 100 тысяч тенге;
погашение займов – 155 803 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 387 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 25.12.2023 № 10-64-VIII(вводится в действие с 01.01.2023).
2. Предусмотреть на 2023 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Мактааральского района в сумме 3 352 084 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2023 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских, поселковы округов общей сумме 239 646 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ Достык – 27 695 тысяч тенге;
Сельский округ Енбекши – 30 851 тысяч тенге;
Сельский округ Жана жол – 30 987 тысяч тенге;
Сельский округ Ииржар – 31 288 тысяч тенге;
Сельский округ Ж.Нурлыбаев – 25 992 тысяч тенге;
Сельский округ Бирлик – 29 950 тысяч тенге;

А.Қалыбеков ауылдық округі –28 554 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округі –22 146 мың теңге;
Мақтарал ауылдық округі –12 183 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2023 жылға арналған резервi 20 000 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2023 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

Сельский округ А.Калыбеков – 28 554 тысяч тенге;
Сельский округ Жамбыл – 22 146 тысяч тенге;
Сельский округ Мактарал –12 183 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2023 год в сумме 20 000 тысяч тенге.
5. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2023 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.

197 980
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
63 356
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
34 624
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
100 000
12
Көлiк және коммуникация
510 698
1
Автомобиль көлiгi
482 698
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
482 698
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
50 000
025
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
7 215
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
425 483
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
28 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
28 000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
28 000
13
Басқалар
2 397 156
9
Басқалар
2 397 156
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
25 861
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
25 861
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
1 000
052
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1 000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1 150 939
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
1 150 939
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 219 356
077
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1 078 784
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
140 572
14
Борышқа қызмет көрсету
170
1
Борышқа қызмет көрсету
170
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
170
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету

197 980
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
63 356
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
34 624
015
Капитальные расходы государственного органа
100 000
12
Транспорт и коммуникации
510 698
1
Автомобильный транспорт
482 698
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
482 698
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
50 000
025
Реализация приоритетных проектов транспортной инфраструктуры
7 215
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
425 483
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
28 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
28 000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
28 000
13
Прочие
2 397 156
9
Прочие
2 397 156
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
25 861
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
25 861
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
1 000
052
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1 150 939
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 150 939
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 219 356
077
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 078 784
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
140 572
14
Обслуживание долга
170
1
Обслуживание долга
170
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
170
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета

166 257
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
127 200
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 500
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
70 700
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
39 057
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 607
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
7 450
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
50 000
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
50 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
50 000
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
50 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
275 600
6
Жер қатынастары
70 179
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
70 179
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36 979
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
33 200
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
205 421
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
205 421
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
205 421
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
58 222
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
58 222
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
58 222
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
58 222
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
0

166 257
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
127 200
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
56 500
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
70 700
006
Капитальные расходы государственного органа
0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
39 057
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
31 607
014
Капитальные расходы государственного органа
0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 450
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
50 000
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
50 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
50 000
036
Развитие газотранспортной системы
50 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
275 600
6
Земельные отношения
70 179
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
70 179
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
36 979
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
33 200
015
Капитальные расходы государственного органа
0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
205 421
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
205 421
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
205 421
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
58 222
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
58 222
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
58 222
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
58 222
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
0

040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1
Тұрғын үй шаруашылығы
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
2
Коммуналдық шаруашылық
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
048
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
2
Спорт
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
008
Cпорт объектілерін дамыту
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
12
Көлiк және коммуникация
1
Автомобиль көлiгi
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту

040
Развитие объектов государственных органов
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1
Жилищное хозяйство
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
2
Коммунальное хозяйство
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
028
Развитие коммунального хозяйства
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
048
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
2
Спорт
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
008
Развитие объектов спорта
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
036
Развитие газотранспортной системы
12
Транспорт и коммуникации
1
Автомобильный транспорт
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
022
Развитие транспортной инфраструктуры