2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 24-142/VII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, 75 бабының 2 тармағына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сайрам аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Сайрам ауданының 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 18 164 288 мың теңге:
салықтық түсiмдер – 7 847 523 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер – 21 110 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 207 207 мың теңге;
трансферттер түсiмi – 10 088 448 мың теңге;
2) шығындар – 18 489 548 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – - 69 284 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 69 284 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -255 976 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 255 976 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0;
қарыздарды өтеу – 69 284 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 325 260 мың теңге.".
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 20.12.2023 № 9-62/VIII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2023 жылға корпоративтік табыс, жеке табыс салықтары және әлеуметтік салық түсімдерінің жалпы сомасын бөлу нормативтері:
аудандық бюджетке ірі кәсіпкерлік субьектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығынан 54 пайыз;
аудандық бюджетке төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығынан 50 пайыз;
аудандық бюджетке әлеуметтік салықтан 50 пайыз болып белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 20.12.2023 № 9-62/VIII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
3. 2023 жылы аудандық бюджеттен облыстық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлар көлемі 2 869 497 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2023 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берiлетiн субвенциялар мөлшерiнің жалпы сомасы 446 961 мың теңге көлемінде қарастырылсын, оның iшiнде:

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2022 года № 24-142/VII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сайрамский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Сайрамского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 18 164 288 тысяч тенге:
налоговые поступления – 7 847 523 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 21 110 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 207 207 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 10 088 448 тысяч тенге;
2) затраты – 18 489 548 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 69 284 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 0;
погашение бюджетных кредитов – 69 284 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 255 976 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 255 976 тысяч тенге:
поступления займов – 0;
погашение займов – 69 284 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 325 260 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20.12.2023 № 9-62/VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить на 2023 год норматив распределения общей суммы поступления корпоративного подоходного, индивидуального подоходного налога и социального налога:
корпоративного подоходного налога с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты 54 процентов в районный бюджет;
индивидуального подоходного налога с доходов у иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты 50 процентов в районный бюджет;
социального налога 50 процентов в районный бюджет.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 20.12.2023 № 9-62/VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Установить на 2023 год объем бюджетных изьятий передаваемых из районного бюджета в бюджет области в сумме 2 869 497 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2023 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в общей сумме 446 961 тысяч тенге, в том числе:

Ақсукент ауылдық округіне 10 000 мың теңге;
Ақбұлақ ауылдық округіне 39 583 мың теңге;
Арыс ауылдық округіне 56 602 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округіне 56 491 мың теңге;
Қайнарбұлақ ауылдық округіне 63 215 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне 20 000 мың теңге;
Қарамұрт ауылдық округіне 66 716 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 10 000 мың теңге;
Құтарыс ауылдық округіне 58 858 мың теңге;
Көлкент ауылдық округіне 55 496 мың теңге;

сельскому округу Аксукент 10 000 тысяч тенге;
сельскому округу Акбулак 39 583 тысяч тенге;
сельскому округу Арысь 56 602 тысяч тенге;
сельскому округу Жибек жолы 56 491 тысяч тенге;
сельскому округу Кайнарбулак 63 215 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак 20 000 тысяч тенге;
сельскому округу Карамурт 66 716 тысяч тенге;
сельскому округу Карасу 10 000 тысяч тенге;
сельскому округу Кутарыс 58 858 тысяч тенге;
сельскому округу Колкент 55 496 тысяч тенге;

Манкент ауылдық округіне 10 000 мың теңге.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2023 жылға арналған резерві 156 170 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2023 жылға арналған аудандық бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
7. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Аудандық мәслихаттың хатшысы Ш.Халмурадов
Сайрам аудандық маслихатының
2022 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 24-142/VII шешіміне 1 қосымша
Сайрам ауданының 2023 жылға арналған бюджеті

сельскому округу Манкент 10 000 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв акимата района на 2023 год в сумме 156 170 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2023 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь районного маслихата Ш. Халмурадов
Приложение 1 к решению
Сайрамский районный маслихат
от 23 декабря 2022 года № 24-142/VII
Районный бюджет Сайрамского района на 2023 год

6 428
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
348 139
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
168 636
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
884 696
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
164 551
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
139 425
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
139 425
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
118 979
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 556
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
12 890
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 722 004
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 775 142
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
100 082
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
30 448
003
Мемлекеттік тұрғын қорын сақтауды ұйымдастыру
69 134
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
500
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі, сәулет және құрылысы бөлімі
1 675 060
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 291 060
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
384 000
2
Коммуналдық шаруашылық
690 744
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
690 744
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
680 828
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
2112
058
Елді-мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
7 804
3
Елді-мекендерді көркейту
256 118
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

6 428
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
348 139
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
168 636
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
884 696
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
139 425
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
139 425
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
118 979
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 556
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12 890
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 722 004
1
Жилищное хозяйство
1 775 142
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
100 082
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
30 448
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
69 134
033
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
500
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 675 060
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 291 060
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
384 000
2
Коммунальное хозяйство
690 744
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
690 744
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
680 828
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
2112
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
7 804
3
Благоустройство населенных пунктов
256 118
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

100 000
02
Қорғаныс
102 445
1
Әскери мұқтаждар
55 807
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
55 807
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
55 807
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
46 638
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
46 638
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
25 938
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі ісшаралар
20 700
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
48 240
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
48 240
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
48 240
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
48 240
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 435 661
2
Әлеуметтiк көмек
1 248 101
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 248 101
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
76 232
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
53 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
241 329
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 599
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
359 414
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
288 983
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
223 044
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
187 560
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
187 560
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
97 811
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

100 000
02
Оборона
102 445
1
Военные нужды
55 807
122
Аппарат акима района (города областного значения)
55 807
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
55 807
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
46 638
122
Аппарат акима района (города областного значения)
46 638
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
25 938
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
20 700
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
48 240
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
48 240
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
48 240
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
48 240
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 435 661
2
Социальная помощь
1 248 101
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 248 101
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
76 232
006
Оказание жилищной помощи
53 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
241 329
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 599
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
359 414
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
288 983
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
223 044
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
187 560
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
187 560
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
97 811
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"