Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 – 2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 2022 жылғы 28 қарашадағы № 25/3-07 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемелекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 - бабының 1- тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 8- бабының 1) тармақшасына сәйкес, Түлкібас аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың хатшысы С.Сейсенбаев
Түлкібас аудандық маслихатының
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 25/3-07 шешімімен бекітілген
Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Түлкібас ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдаланудың қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2022-2023 годы
Решение Тюлькубасского районного маслихата Туркестанской области от 28 ноября 2022 года № 25/3-07
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 стаьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Тюлькубасский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Тюлькубасского районного маслихата С.Сейсенбаев
Утвержден решением
Тюлькубасского районного маслихата
от 28 ноября 2022 года № 25/3-07
План по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тюлькубасскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращении процесса деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) аудандық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер иелерін, жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Түлкібас ауданының барлық жер көлемі 227 504 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 148 391 гектар, оның ішінде егістік жерлер 63 020 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13 456 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 4091 гектар, шабындық жерлер 3211 гектар, жайылымдық 57 948 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 148 391 гектар;
елді мекендердің жерлері 23 137 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 5575 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 49 958 гектар;
орман қорының жерлері 27 125 гектар;
су қорының жерлері 143 гектар;
өзге жерлер 22 152 гектар;
Түлкібас ауданының 6333 гектар жерін Сайрам ауданы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Түлкібас ауданда 15 ауылдық округтер, 62 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Халқы
5. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Ақсу-Жабағылы қорығы Талас Алатауы мен Өгем тауларының Солтүстік-Батыс сілемдерінде орналасқан. Қорық ерекше қорғалатын аймақ. Оның жалпы көлемі 85 754 гектар,екі мемлекетпен Қырғызстан және Өзбекстанмен шектеседі. Қорықтың жері Түркістан облысының Түлкібас, Төле би, Бәйдібек аудандарында жайғасқан. Аудан тау етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 160 -180 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдылығы 330-390 миллиметр. Қыс айларында қардың қалындығы 50 - 60 сантиметрге барады. Ұзақтығы 120-126 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді. Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады. Ауданның тура ортасынан тау етегінен бастау алатын Арыс өзені өтеді.
Гидрографиясы:
Аудан көлемінде үлкенді-кішілі 7 өзен бар. Аудан аумағында өзендер таулы аймақтардан бастау алады.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующие административно-территориальные единицы.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектов, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастные группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и арендных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Тюлькубасского района составляет 227504 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 148391 га, в том числе пашни 63020 га, в том числе 13456 га орошаемой пашни, 4091 га многолетних насаждений, 3211 га сенокосных угодий, пастбищные 57948 га.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 148391 га;
земли населенных пунктов 23137 га;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 5575 га;
земли особо охраняемых природных территорий 49958 га;
земли лесного фонда 27125 га;
земли водного фонда 143 га;
6333 га земли Тюлькубасского района в эксплуатации Сайрамского района.
По административно-территориальному делению в Тюлькубасском районе имеются 15 сельских округов,62 сельских населенных пункта.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Природный заповедник Аксу-Жабаглы расположен на северо-западных склонах Таласского Алатау и Угамских гор. Заповедник является особо охраняемой территорией. Его общая площадь составляет 85754 гектар, граничащими с двумя государствами Кыргызстаном и Узбекистаном. Заповедник расположен в Тюлькубасском, Толебийском, Байдибекском районах Туркестанской области .
Климат:
Район расположен в предгорьях, 160-180 дней являются теплыми днями, годовая влажность воздуха составляет 330-390 миллиметр. В зимний период толщина снега достигает до 50-60 сантиметров. Продолжительность 120-126 дней. Земная кора влажная, светло – серые почвы. Сельское хозяйство района занимается многоотраслевым земледелием и животноводством. По середине района пересекает река Арысь, которая начинается с предгорья.
Гидрография:
Реки: В районе имеется 7 больших и малых рек. Реки начинаются с горных районов.

Өзендер: Арыс өзені-ұзындығы 47 километр, Жабағылы өзені-20 километр, Құлан өзені-15 километр, Көкбұлақ өзені-30 километр, Қайыршақты өзені-20 километр, Қараүңгір өзені-20 километр, Машат өзені-30 километр. Жалпы ұзындығы 182 километр.
Бөгендер мен тоғандар:
"Балақұлан" су қоймасы, сиымдылығы 50 000 м3;
"Долана бұлақ" су бөгені, сиымдылығы 60 000 м3;
"Құлан" су қоймасы, сиымдылығы 1700 000 м3;
"Сарытөр" су қоймасы, сиымдылығы 1 000 000 м3;

Реки: река Арыс-47 километров, рекаДжабаглы–20 километров, река Кулан-15 километров, река Кокбулак-30 километров, река Кайыршакты-20 километров, река Караунгир-20 километров, река Машат-30 километров. Общая протяженность составляет 182 километров.
Водоемы и пруды:
водохранилище "Балақұлан", емкостью 50 000 м3;
водоем "Долана булак" емкостью 60000 м3;
водохранилище "Кулан", емкостью 1700 000 м3;
водохранилище "Сарытөр", емкостью 1 000000 м3;

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады,көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы
(100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
Орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды:
Түлкібас ауданында жалпы жайылымдық жер 57 948 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымының жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе 699,322 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 177 872 бас (жылқы 32 017, ірі қара 53 271, усақ мал 92 584) көлемі 57 948 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 35 566 (жылқы 6402, ірі қара 10 651, усақ мал 18 513) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілген негізінде Түлкібас ауданында жалпы 177 872 бас малға көлемі 57948 гектар жайылымдық жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Түлкібас ауданындағы 57 948 гектар жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып мал өсіруді жайылымдық - қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу,бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымының жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымының шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланыста қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша - Майлыкент ауыл округі
2-қосымша - Машат ауыл округі
3-қосымша - Кемербастау ауыл округі
4-қосымша - Мичурин ауыл округі
5-қосымша - Түлкібас кенті
6-қосымша - Жабағылы ауыл округі
7-қосымша - Балықты ауыл округі
8-қосымша - Шақпақ ауыл округі
9-қосымша - Рысқұлов ауыл округі
10-қосымша - Арыс ауыл округі
11-қосымша - Жаскешу ауыл округі
12-қосымша - Ақбиік ауыл округі
13-қосымша - Келтемашат ауыл округі
14-қосымша - Тастұмсық ауыл округі
15-қосымша - Састөбе кенті
Майлыкент ауыл округі
Орталығы – Т.Рысқұлов ауылы.
Елді мекендері - Т.Рысқұлов, Бахыбек және Қараағашты.

1,0 ниже
Весенне- осеннее
Оценивается в два сезона, весеннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация по использованию сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
средне
плохо
1
2
3
4
Весеннее
выше 68
51-69
ниже 51
Весенне-летнее,
осенне-летнее
выше 50
40-50
ниже 40
Осеннее
выше 40
30-40
ниже 30
Заключение
Общая площадь пастбищ в Тюлькубасском районе составляет 57948 га, по Приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении максимально допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" по району не хватает пастбищ на 52 948 га.
Всего по району насчитывается 177 872 голов сельхоз животных (лошади 32 017, крупный рогатый скот 53 271, мелкий рогатый скот 92 584) общей площадью 699,322 га, из них 35 566 (лошади 6402, крупный рогатый скот 10 651, мелкий рогатый скот 18 513) содержится и откармливается на одном месте.
Исходя из вышеизложенного, в Тюлькубасском районе не хватает пастбищных угодий на площади 57 948 га на общую сумму 177 872 голов.
Чтобы устранить дефицит пастбищ на 57 948 гектарах Тюлькубасского района, необходимо снизить нагрузку на пастбища и перевести скот из пастбищной системы в систему домашнего скота .
Предложение
В соответствии с Приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении максимально допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" по району рекомендуется пересмотреть (пересчитать) максимальное количество пастбищ на 1 голов условных единиц.
Приложение содержит данные,схемы и карты сельской местности:
Приложение 1 - Майлыкентский сельский округ
Приложение 2 - Машатский сельский округ
Приложение 3 - Кемербастау сельский округ
Приложение 4 - Мичуринский сельский округ
Приложение 5- поселок Тюлькубас
Приложение 6 - Жабаглинский сельский округ
Приложение 7 - Балыктинский сельский округ
Приложение 8 - Шакпакский сельский округ
Приложение 9 - Рыскуловский сельский округ
Приложение 10 - Арысский сельский округ
Приложение 11 - Жаскешуский сельский округ
Приложение 12 - Акбийский сельский округ
Приложение 13 - Кельтемашатский сельский округ
Приложение 14 - Тастумсыкский сельский округ
Приложение 15 - поселок Састобе
Майлыкентский сельский округ
Центр - село Т.Рыскулова.
Населенные пункты-Т.Рыскулов, Бакибек и Карагашты.