Шардара ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Шардара аудандық мәслихатының 2022 жылғы 9 ақпандағы № 15-88-VII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағыҚазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Шардара аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шардара ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы А. Қарсыбаев
Шардара аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
09 ақпандағы № 15-88-VII
шешімімен бекітілген
Шардара ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Шардара ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Шардаринском районе на 2022-2023 годы
Решение Шардаринского районного маслихата Туркестанской области от 9 февраля 2022 года № 15-88-VIІ
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Шардаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Шардаринском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата А. Карсыбаев
Утвержден решением
Шардаринского районного
маслихата от 09 февраля
2022 года № 15-88-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Шардаринском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шардаринском районe на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, Ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Шардара ауданының барлық жер көлемі 1 287 225 гектарды құрайды.Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 199893 гектар,оның ішінде егістік жерлер 60211 гектар,оның ішінде суармалы егістік 56778 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 488 гектар, жайылымдық120920 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 199893 гектар;
елді мекендердің жерлері 9232 гектар;
өнеркәсіп, көлік байланыс,қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 2042 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 15156 гектар;
орман қорының жерлері 909325 гектар;
су қорының жерлері 88446 гектар;
арнайы жер қоры 63131
өзге жерлер 19853
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шардара ауданда 10 ауылдық округтер, 23 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Халқы
5 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Шардара ауданы, Түркістан облысының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Оның солтүстік-батыс бөлігі-Отырар ауданымен, солтүстік бөлігі Арыс ауданымен, шығыс бөлігі - Сарыағаш ауданымен, батысында Өзбекстан Республикасымен, оңтүстігінде Шардара су қоймасымен шектеседі.Жерінің басым бөлігі құмды (Қызылқұм), сұр, сортаң топырақты, өзен аңғалары шалғалды-сазды топырақты. Мұнда жусан, селеу, сексеуіл, жантақ, жыңғыл,баялыш, Сырдария бойында қамыс, құрақ, тал, жиде өседі.
Климаты:
Климаты айқын континеттік.Қызылқұм құмдары аудан көлемінің көп бөлігін алып жатыр(85% -ке жауық). Жыл бойына қаракөл қойларына, түйелерге, жылқыларға жақсы жайылым болып табылады.
Сырдария өзенінің жайылмасы суармалы егін шаруашылығына өте қолайлы, әсіресе күріш шаруашылығы үшін. Өзен жайылмасы мал шаруашылығы үшін негізгі азық болып табылады.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Шардаринского района составляет 1287225 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 199893 гектар, в том числе пашни 60211 гектар, в том числе 56778 гектар орошаемой пашни, 488 гектар многолетних насаждений, 1165 гектар сенокосных угодий, пастбищные 120920 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 199893 гектар;
земли населенных пунктов 9232 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйсвта 2042 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий 15156 гектар;
земли лесного фонда 909325 гектар;
земли водного фонда 88446 гектар;
земли запаса 63131 гектар;
другие земли 19853;
По административно-территориальному делению в Шардаринском районе имеются 10 сельских округов, 23 сельских населенных пункта.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Население
5. Сельское хозяйство
Природа:
Шардаринский район расположен в юго-западной части Туркестанской области. Его северо-западная часть граничит с Отырарским районом, северная часть - с Арысским районом, восточная часть - с Сарыагашским районом, на западе - с Республикой Узбекистан, на юге - с Шардаринским водохранилищем. Большая часть суши песчаная (Кызылкум), серые, солонцеватые почвы, речные долины с лугово-глинистыми почвами. Здесь есть полынь, водоросли, саксаул, желтуха, джунгил, змеевик, тростник, тростник, сорняк, лист, ягода по Сырдарье.
Климат:
Климат ясный континентальный. Пески Кызылкум занимают большую часть (до 85%) территории района. В течение года они представляют хорошие пастбища для каракульских овец, верблюдов и лошадей.
Пойма реки Сырдарии благоприятна для поливного земледелия, особенно для рисоводства. Пойма реки представляет для животноводства основную кормовую базу.

Аудан аумағы құрғақ, күні ыстық, шөлейтті аймаққа жатады. Жазы өте ыстық, құрғақты, ұзақ мерзімді, қысы қысқа, қар аз жауады және тез еріп кетеді. Климаттың негізгі сипаттамасына жылу ресурстарының және инсоляцияның молдығы жатады. Ауаның орташа температурасы тамыз айында 28º-30º. Жоғары температура кезінде ауаның ылғалдылығы өте төмен болады (17-19%). Қаңтар айында ауаның орташа температурасы 3º-5º болады. Бірақ кей жылдары күннің суықтығы 35º-37º жетеді, сөйтіп жылуды жақсы көретін өсімдіктерге өте зиянды әсер етеді. Әдетте, аязды күндер қазан айының екінші он күндігінле басталып, сәуірдің бірінші он күндігіне дейін жалғасады. Кей кезде үсік түсу мамыр айының басында да кездеседі. Бірақ мұндай жағдайлар өте сирек кездеседі. Аязсыз күндердің орташа ұзақтығы 186 күнді құрайды. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері-195-197 мм. Әр жылдары жауын-шашынның мөлшері тұрақсыз болады және көп мөлшерде айнымалы келеді. Жауын-шашынның 87%-і қыз-көктем мезгіліне тура келеді.

Территория района засушливая, жаркая, относится к полупустынной зоне. Лето очень жаркое, засушливое, продолжительное, зима короткая, малоснежная, выпавший снег быстро тает. К основным характеристикам климата относятся избыточность тепловых ресурсов и инсоляции. В августе среднемесячная температура составляет 28º-30º. При высокой температуре влажность воздуха бывает очень низкой (17-19%). В январе среднемесячная температура составляет 3º-5º. Однако, в некоторые годы температура воздуха достигает минус 35º-37º, что вредит теплолюбивым растениям. Обычно, морозные дни начинаются во второй декаде октября и продолжаются до первой декады апреля. Иногда заморозки бывают и в начале мая. Но такие обстоятельства случаются очень редко. Средняя продолжительность безморозного периода составляет 186 дней. Среднегодовое количество осадков равняется 195-197 мм. В разные годы количество осадков непостоянное, переменчивое. 87% осадков приходится на зимне-весенний сезоны.

Аудан аумағында солтүстіктен соғатын жел басымырақ. Желдің жылдық орташа жылдамдығы 1,9 дан 2,9 м/сек дейін ауытқуы мүмкін.
Гидрографиясы:
Аудан көлемінде1 су қоймасы бар.Аудан көлемінде ағын су тасымалдау қызметі үшін5,2 миллиард текше метр су көлемі бекітілген.
Өзендер:Аудан көлемінде 1 өзен бар.Сырдария өзені-ұзындығы 1635километр.Су қоймадан басталатын Қызылқұм магистральдық каналы Сырдарияның оң жағасы бойынша құнарлы жерлерді суландырады
Бөгендер мен тоғандар:

На территории района ветер преимущественно дует с севера. Среднегодовая скорость ветра может изменяться от 1,9 до 2,9 м/сек.
Гидрография:
В районе - 1 водохранилища. Услуга по транспортировке сточных вод в размере 5,2 миллиард куб метр объем воды для района.
Реки: В районе имеется река Сырдария. Главный канал Кызылкум, который начинается с водоема, поливает плодородную землю на правом берегу реки Сырдарьи. Река Сырдария-1635 километр.