Бесқарағай ауданының Глуховка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 ақпандағы № 16/5-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8,13-баптарына сәйкес, Бесқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бесқарағай ауданының Глуховка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бесқарағай аудандық мәслихатының хатшысы М. Абылгазинова
Бесқарағай аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 ақпандағы
№ 16/5-VІI шешімімен
бекітілген
Бесқарағай ауданының Глуховка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Бесқарағай ауданының Глуховка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар)
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"
Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды ұйымдастыру үшін:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бесқарағай ауданы Глуховка ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Глуховскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Решение Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 февраля 2022 года № 16/5-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Бескарагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Глуховскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Бескарагайского районного маслихата М. Абылгазинова
Утвержден
решением Бескарагайского
районного маслихата
от 25 февраля 2022 года
№ 16/5-VІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Глуховскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Глуховскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлены:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Глуховского сельского округа Бескарагайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6- қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7- қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Глуховка ауылдық округі Бесқарағай ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде күрт континенталды болып келетін құрғақ далада тұр. Қысы қатал. Жазы ыстық және құрғақ.
Жауын-шашынның орташа жылдық түсімі 220-280 мм, олардың көбірек түсуі жаз айларына келеді.
Оңтүстік-шығыс бағыттан соғатын желдің жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ қабаты негізінен қоңыр түстес аймақты болып келеді.
Топырақ қабатына тән сипаты едәуір "жеңіл" топырақтың едәуір механикалық құрамының таралуы (құмдауыт және құмды).
Өсімдік жамылғысы негізінен бірлескен жусанды-селеулі-бетегелі болып келеді. Оның доминанттарынан басқа шөп арасында зопник, подмаренник, качим, қоңырбас, алып қияқ және басқа да өсімдіктер кездеседі.
Тұрақты қар жамылғысы қарашаның ортасында тоқтап, сәуір айының бірінші тоқсанында ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясы Ертіс өзені болып табылады. Сонымен бірге шағын көлдер бар.
Көлдердің суы мал суару үшін жарамды болып келеді. Суару негізінен құбырлы құдықтардан жүзеге асырылады.

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложения 4 настоящего Плана;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Глуховский сельский округ расположен в юго-восточной части Бескарагайского района в сухостепной зоне, характеризующейся резко континентальным климатом. Зима суровая. Лето сухое, жаркое.
Среднегодовое количество осадков составляет 220-280 мм, при этом наибольшее их количество приходится на летние месяцы.
Преобладают юго-восточные ветры, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвенный покров в основном представлен почвами каштановой подзоны.
Характерной чертой почвенного покрова является значительное распространение почв "легкого" механического состава (супесчаных и песчаных).
Растительный покров представлен, в основном, полынно-ковыльно-типчаковыми ассоциациями. Кроме ее доминантов, в травостое в небольшом количестве участвуют зопник, подмаренник, качим, тонконог, волоснец гигантский и другие растения.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрографию представляет река Иртыш. Также имеются небольшие озера. Вода пригодна для водопоя скота. Также водопой осуществляется из трубчатых колодцев.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Глуховка ауылдық округінде 6 елді мекендер бар (Глуховка, Белокаменка, Бірлік, Жыланды, Старая Крепость және Стеклянка). Әкімшілік орталығы Глуховка ауылы, аудан орталығы Бесқарағай ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 65,0 қашықтықта тұр.
Ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 115025 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 37470 га.
Жер санаттары бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32388,6 гектар, оның ішінде жайылым 25185 га;

По административно-территориальному делению в Глуховском сельском округе имеются 6 сельских населенных пунктов (Глуховка, Белокаменка, Берлык, Жыланды, Старая Крепость и Стеклянка). Административный центр село Глуховка находится в 65,0 км юго-восточнее районного центра села Бескарагай.
Общая площадь сельского округа 115025 га, из них пастбищные земли – 37470 га.
По категориям земли подразделяются:
- земли сельскохозяйственного назначения – 32388,6 га, в том числе пастбище -25185 га;

Глуховка ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 37470 га жайылым алқаптары бар, елді мекендердің шегінде 11735 гектар жайылым тұр. Елді мекендердің шегіндегі барлық жайылымның ауыл шаруашылығы құрылымдарының пайдалануында 879 га тұр, тұрғындардың малдарын бағу үшін 10856 га жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15- бабына сәйкес, Глуховка ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекенге жақын 10856 га көлемінде бар жайылым алқаптарының кезінде, қажеттілік 7860 га құрайды (№2 кесте), бұл жануарлардың басқа түрлерін 2996 га алқапта бағуға мүмкіндік береді.
№ 2 кесте
Ауылдық округ
Жайылымның көлемі, (га)
Сауын сиырлардың бары (бас)
1 басқа жайылымның қажеттілік нормасы , (га)
Жайылымның қажеттілігі,(га)
Айырмашылығы, (га)
1
Глуховка

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Глуховскому сельскому округу имеются всего 37470 га пастбищных угодий, в черте населенных пунктов числится 11735 гектар пастбищ. Из всех пастбищ в черте населенных пунктов, в пользовании сельскохозяйственных формирований находится 879 га, для выпаса скота населения имеется 10856 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения Глуховского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, при имеющихся пастбищных угодьях вблизи населенного пункта в размере 10856 га, потребность составляет 7860 га (таблица № 2), что позволяет выпасать другие виды животных на площади 2996 га.
таблица № 2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Разница, (га)
1
Глуховский

30,1
Округ бойынша жиыны
32388,6
3113,6
884,2
2936,5
25185
32119,3
269,3
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2022-2023
жылдарға
арналған жоспарға 1-қосымша
Құқықтарды белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Глуховка ауылдық округінің Бесқарағай ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
ауыл шаруашылығы маңызындағы жерлердегі жайылым
елді мекендердің жерлеріндегі жайылым
босалқы жерлердегі жайылым
ормандар
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың көлемдері мен сыртқы және ішкі шекараларының белгіленуімен Карта
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын орналастыру үшін жайылымды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6 -қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын шалғайдағы жайылымға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
- шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын орналастыруға болжанған Долон ауылдық округінің босалқы жерлеріндегі жайылым
Бесқарағай ауданының
Глуховка ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Округ
2022 жыл
2023 жыл
1 қаша
2 қаша
3 қаша
1 қаша
2 қаша
3 қаша
Глуховка
ауылдық округі
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан

30,1
всего по округу
32388,6
3113,6
884,2
2936,5
25185
32119,3
269,3
Приложение 1к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Глуховского сельского округа
Бескарагайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения
пастбище в землях сельскохозяйственного назначения
пастбище в землях населенных пунктов
пастбище в землях запаса
Приложение 2 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Приложение 4 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц
Условные обозначения:
- пастбище в землях запаса Долонского сельского округа для предполагаемого размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Глуховском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Округ
2022 год
2023 год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Глуховский
сельский округ
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября