Бесқарағай ауданының Долон ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 25 желтоқсандағы № 16/6-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13-баптарына сәйкес, Бесқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бесқарағай ауданының Долон ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бесқарағай аудандық мәслихатының хатшысы М. Абылгазинова
Бесқарағай аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 25 ақпандағы
№ 16/6-VІI шешімімен
бекітілген
Бесқарағай ауданының Долон ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Бесқарағай ауданының Долон ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар)
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы"
Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды ұйымдастыру үшін:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бесқарағай ауданы Долон ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Долонскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Решение Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2021 года № 16/6-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Бескарагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Долонскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 года согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Бескарагайского районного маслихата М. Абылгазинова
Утвержден решением
Бескарагайского районного
маслихата
от 25 февраля 2022 года
№ 16/6-VІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Долонскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Долонскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлены:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Долонского сельского округа Бескарагайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6- қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7- қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Долон ауылдық округі Бесқарағай ауданының оңтүстік бөлігінде күрт континенталды болып келетін құрғақ далада тұр. Қысы қатал. Жазы ыстық және құрғақ.
Жауын-шашынның орташа жылдық түсімі 220-280 мм, олардың көбірек түсуі жаз айларына келеді.
Оңтүстік-шығыс бағыттан соғатын желдің жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ қабаты негізінен қоңыр түстес аймақты болып келеді.
Топырақ қабатына тән сипаты едәуір "жеңіл" топырақтың едәуір механикалық құрамының таралуы (құмдауыт және құмды).
Өсімдік жамылғысы негізінен бірлескен жусанды-селеулі-бетегелі болып келеді. Оның доминанттарынан басқа шөп арасында зопник, подмаренник, качим, қоңырбас, алып қияқ және басқа да өсімдіктер кездеседі.
Тұрақты қар жамылғысы қарашаның ортасында тоқтап, сәуір айының бірінші тоқсанында ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясын округті екі бөлікке бөліп тұрған Ертіс өзені құрайды. Суы мал суару үшін жарамды болып келеді. Сонымен бірге малдарды суару құбырлы құдықтардан жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Долон ауылдық округінде 4 елді мекендер бар (Долон, Бөдене, Мостик және Черемушка).
Әкімшілік орталығы Долон ауылы, аудан орталығы Бесқарағай ауылынан оңтүстікке қарай 29,0 км қашықтықта тұр.

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, согласно приложения 4 настоящего Плана;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Долонский сельский округ расположен в южной части Бескарагайского района в сухостепной зоне, характеризующейся резко континентальным климатом. Зима суровая. Лето сухое, жаркое.
Среднегодовое количество осадков составляет 220-280 мм, при этом наибольшее их количество приходится на летние месяцы.
Преобладают юго-восточные ветры, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвенный покров в основном представлен почвами каштановой подзоны.
Характерной чертой почвенного покрова является значительное распространение почв "легкого" механического состава (супесчаных и песчаных).
Растительный покров представлен, в основном, полынно-ковыльно-типчаковыми ассоциациями. Кроме ее доминантов, в травостое в небольшом количестве участвуют зопник, подмаренник, качим, тонконог, волоснец гигантский и другие растения.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрографию представляет река Иртыш, разделяющая округ на две части. Вода пригодна для водопоя скота. Также водопой осуществляется из трубчатых колодцев.
По административно-территориальному делению в Долонском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов (Долонь, Бодене, Мостик, Черемушка). Административный центр село Долонь находится в 29,0 км южнее районного центра села Бескарагай.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15- бабына сәйкес, Долон ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекенге жақын 24932 га көлемінде бар жайылым алқаптарының кезінде, қажеттілік 8550 га құрайды (№2 кесте), бұл жануарлардың басқа түрлерін 16382 га алқапта бағуға мүмкіндік береді.
№ 2 кесте
Ауылдық округ
Жайылымның көлемі, (га)
Сауын сиырлардың бары (бас)
1 басқа жайылымның қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымның қажеттілігі, (га)
Айырмашылығы, (га)
1
Долон

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения Долонского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, при имеющихся пастбищных угодьях вблизи населенного пункта в размере 24932 га, потребность составляет 8550 га (таблица № 2), что позволяет выпасать другие виды животных на площади 16382 га.
таблица № 2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Разница,
(га)
1
Долонский

77889,6
265,8
958,4
1415,7
73847
76486,9
1402,7
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2022-2023
жылдарға
арналған жоспарға 1-қосымша
Құқықтарды белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелеріжәне жер пайдаланушылар бөлінісінде Бесқарағай ауданының Долон ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
ауыл шаруашылығы маңызындағы жерлердегі жайылым
елді мекендердің жерлеріндегі жайылым
босалқы жерлердегі жайылым
ормандар
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 -қосымша
Жайылымдардың көлемдері мен сыртқы және ішкі шекараларының белгіленуімен Карта
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын орналастыру үшін жайылымды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын шалғайдағы жайылымға орналастыру схемасы
Ауылдық округтің шегінен тыс жерлерде шалғайдағы жайылымдарды ұйымдастыру жоспарланбаған
Бесқарағай ауданының
Долон ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7 -қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Округ
2022 жыл
2023 жыл
1 қаша
2 қаша
3 қаша
1 қаша
2 қаша
3 қаша
Долон
ауылдық округі
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан

77889,6
265,8
958,4
1415,7
73847
76486,9
1402,7
Приложение 1 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Долонского сельского округа Бескарагайского районав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
пастбище в землях сельскохозяйственного назначения
пастбище в землях населенных пунктов
пастбище в землях запаса
Приложение 2 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Приложение 3 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Приложение 4 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Приложение 5 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических
Организация отгонных пастбищ за пределами сельского округа не предполагается
Приложение 7 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Долонском сельском округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Округ
2022 год
2023 год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Долонский
сельский округ
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября