2023-2025 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 27-3 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 885 808,5 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер - 1 940 279,5 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 52 279,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 37 516,5 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 2 855 733,5 мың теңге;
2) шығындар – 4 954 019,0 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 13 942,2 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 36 225,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 22 282,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -82 152,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 82 152,7 мың теңге;
қарыздар түсімі – 36 225,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 110 955,8 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 156 883,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 23.10.2023 № 01-03/VIII-13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне 2023 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 337 989,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 440 788,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Айнабұлақ ауылдық округіне – 38 309,0 мың теңге;

О бюджете Зайсанского района на 2023-2025 годы
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2022 года № 27-3.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Зайсанский районный маслихат Восточно-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Зайсанского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 885 808,5 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 940 279,5 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 52 279,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 37 516,5 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 855 733,5 тысяч тенге;
2) затраты – 4 954 019,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 13 942,2 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 36 225,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 22 282,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч
тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 82 152,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 82 152,7 тысяч тенге;
поступление займов – 36 225,0 тысяч тенге;
погашение займов – 110 955,8 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 156 883,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.11.2023 № 01-03/VIII-13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Принять к исполнению на 2023 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2023 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 337 989,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов на 2023 год в сумме 440 788,0 тысяч тенге, в том числе:
Айнабулакскому сельскому округу – 38 309,0 тысяч тенге;

Біржан ауылдық округіне – 40 946,0 мың теңге;
Дайыр ауылдық округіне – 42 396,0 мың теңге;
Зайсан қала округіне – 91 093,0 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 43 650,0 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне – 50 044,0 мың теңге;
Кеңсай ауылдық округіне – 45 728,0 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округіне – 44 190,0 мың теңге;
Шілікті ауылдық округіне – 44 432,0 мың теңге.
5. 2023 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының арналған резерві 39 369,5 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 24.11.2023 № 01-03/VIII-13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 1 548 811,6 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 24.11.2023 № 01-03/VIII-13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).

Биржанскому сельскому округу – 40 946,0 тысяч тенге;
Дайырскому сельскому округу – 42 396,0 тысяч тенге;
Зайсанскому городскому округу – 91 093,0 тысяч тенге;
Карабулакскому сельскому округу – 43 650,0 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу – 50 044,0 тысяч тенге;
Кенсайскому сельскому округу – 45 728,0 тысяч тенге;
Сарытерекскому сельскому округу – 44 190,0 тысяч тенге;
Шиликтинскому сельскому округу – 44 432,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 39 369,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.11.2023 № 01-03/VIII-13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Учесть в районном бюджете на 2023 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 1 548 811,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24.11.2023 № 01-03/VIII-13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).

8-1. 156 883,5 мың теңге бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бөлінсін.
Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 02.05.2023 № 01-02/VIII-3-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2023 жылғы 27 шілдедегі
№01-02/VIII-7-1 шешіміне қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет

8-1. Используемые остатки бюджетных средств 156 883,5 тысяч тенге распределить согласно приложению 4 к настоящему решению.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 02.05.2023 № 01-02/VIII-3-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
Приложение к решению
Зайсанского районного
маслихата от 24 ноября 2023
года №01-03/VIII-13-1
Бюджет района на 2023 год

177 989,7
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
177 702,7
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
287,0
2
Әлеуметтiк көмек
450 714,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
450 714,3
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
179 450,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
31 652,1
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
182,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
59 005,9
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
137 732,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
42 691,8
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
62 043,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
62 043,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
55 091,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
90,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 862,0
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 655 172,6
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 243 066,1
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 032 272,1
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
9 290,6
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
974 900,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
48 081,5
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
210 794,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
210 794,0
2
Коммуналдық шаруашылық
411 637,8
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

177 989,7
005
Государственная адресная социальная помощь
177 702,7
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
287,0
2
Социальная помощь
450 714,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
450 714,3
002
Программа занятости
179 450,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
31 652,1
006
Оказание жилищной помощи
182,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
59 005,9
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
137 732,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
42 691,8
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
62 043,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
62 043,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
55 091,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
90,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 862,0
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 655 172,6
1
Жилищное хозяйство
1 243 066,1
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 032 272,1
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
9 290,6
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
974 900,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
48 081,5
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
210 794,0
004
Проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры
210 794,0
2
Коммунальное хозяйство
411 637,8
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

62 851,0
2
Қорғаныс
38 361,0
1
Әскери мұқтаждар
25 361,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
25 361,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
25 361,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
13 000,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
13 000,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6 000,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
7 000,0
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1 700,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
1 700,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 700,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
1 700,0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
298 503,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
50 000,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
50 000,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
50 000,0
2
Әлеуметтiк көмек
192 488,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
192 488,0
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
18 186,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 000,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 500,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
26 000,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
42 000,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
65 802,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
56 015,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
56 015,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

62 851,0
2
Оборона
38 361,0
1
Военные нужды
25 361,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
25 361,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
25 361,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
13 000,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13 000,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6 000,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
7 000,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1 700,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
1 700,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 700,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1 700,0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
298 503,0
1
Социальное обеспечение
50 000,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
50 000,0
005
Государственная адресная социальная помощь
50 000,0
2
Социальная помощь
192 488,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
192 488,0
002
Программа занятости
18 186,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 000,0
006
Оказание жилищной помощи
2 500,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
26 000,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
42 000,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
65 802,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
56 015,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
56 015,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения