Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/16-VII "Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2022 жылғы 21 қазандағы № 23/7-VII шешімі
Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/16-VII "Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/7-VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Алтай ауданының Никольск ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Никольск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны ( 3 - қосымша);

О внесении изменения в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года № 7/16-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Никольскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы"
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 21 октября 2022 года № 23/7-VII
Маслихат района Алтай РЕШИЛ:
Внести в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года № 7/16-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Никольскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы" следующее изменение:
план по управлению пастбищами и их использованию по Никольскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Никольском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Никольском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Никольского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) Никольск ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7- қосымша).
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны (7-1- қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Никольск ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 4 елді мекен бар.
Никольск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 66572 га, оның ішінде егістіктер – 13459 га, жайылымдық жерлер – 40152 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 49717 га;
елді мекендер жерлері – 6997 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 42 га;
босалқы жерлер - 9816 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Никольск ауылдық округінің аумағы екі егіншілік өңдеу аймағында, таулы шалғынды-дала аймағында және тау бөктеріндегі дала қоңыржай ылғалды жерде орналасқан. Климаты қатал және ұзақ қысымен, қысқа және ыстық жазымен, өткенші көктемі мен күзімен күрт континенталды. Ауаның орташа температурасы – 16 градус. Жауын-шашын жылына орта есеппен 420 мм жауады, олардың ең көп мөлшері шілдеге келеді. Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Никольск ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт, малды қолдан ұрықтандыру пункті, мал қорымы бар.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Никольском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Никольском сельском округе имеются 4 населенных пунктов.
Общая площадь территории Никольского сельского округа 66572 га, из них пашни – 13459 га, пастбищные земли – 40152 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 49717 га;
земли населенных пунктов – 6997 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 42 га;
земли запаса - 9816 га.
По природным условиям территория Никольского сельского округа находится в двух земледельческих зонах, в горной лугово-степной зоне и предгорной степной умеренно увлажненной. Климат резко-континентальный с суровой и продолжительной зимой, коротким и жарким летом, скоротечной весной и осенью. Средняя температура воздуха – 16 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 420 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и горностепные.
На территории Никольского сельского округа имеется ветеринарный пункт, пункт искусственного осеменения скота, скотомогильник.

2021 жылдың 1 қаңтарына Никольск ауылдық округінде ірі қара мал 2189 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 985 бас, ұсақ мал басы 2175, жылқылар басы 669 (№ 1 кесте) есептелген:
Никольск ауылында:
ірі қара мал 533 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 247 бас, ұсақ мал 875 бас, жылқылар – 307 бас.
Жайылымдар ауданы 2300 га құрайды.
Бородино ауылында:
ірі қара мал 1395 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 610 бас, ұсақ мал 903 бас, жылқылар – 220 бас.
Жайылымдар ауданы 2050 га құрайды.
Алтайка ауылында:
ірі қара мал 24 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 8 бас, ұсақ мал 17 бас, жылқылар – 24 бас.
Жайылымдар ауданы 1076 га құрайды.
Кремнюха ауылында:
ірі қара мал 237 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 120 бас, ұсақ мал 380 бас, жылқылар – 118 бас.
Жайылымдар ауданы 1000 га құрайды.
Никольск ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
1
Никольск ауылы

На 1 января 2021 года в Никольском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 2189 головы, из них маточное (дойное) поголовье 985 голов, мелкого рогатого скота 2175 голов, лошадей 669 голов, (таблица № 1) из них:
в селе Никольск:
крупного рогатого скота 533 головы, из них маточное (дойное) поголовье 247 голов, мелкого рогатого скота 875 голов, лошадей - 307 голов.
Площадь пастбищ составляет 2300 га.
в селе Бородино:
крупного рогатого скота 1395 голов, из них маточное (дойное) поголовье 610 голов, мелкого рогатого скота 903 головы, лошадей - 220 голов.
Площадь пастбищ составляет 2050 га.
в селе Алтайка:
крупного рогатого скота 24 головы, из них маточное (дойное) поголовье 8 голов, мелкого рогатого скота 17 голов, лошадей – 24 головы.
Площадь пастбищ составляет 1076 га.
в селе Кремнюха:
крупного рогатого скота 237 голов, из них маточное (дойное) поголовье 120 голов, мелкого рогатого скота 380 голов, лошадей – 118 голов.
Площадь пастбищ составляет 1000 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Никольскому сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
Село Никольск

913
Барлығы:
372
1829
304
1116
933
1520
3569
Никольск ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын: 1– табын – Никольск ауылынан солтүстікке қарай, суат –Земляной жылғасы, 2– табын – Никольск ауылынан оңтүстікке қарай, суат – бұлақтар.
Бородино ауылы халқының малын жаю үшін 3 табын ұйымдастырылған : 1– табын – Бородино ауылынан солтүстікке қарай, суат – Пашенная канавочка жылғасы; 2– табын Бородино ауылынан батысқа қарай, суат – Черемшанка өзені, бұлақтар; 3– табын – Бородино ауылынан оңтүстікке қарай, суат – Черемшанка өзені, бұлақтар.
Алтайка ауылы халқының малын жаю үшін Алтайка ауылынан солтүстікке қарай 1 табын ұйымдастырылған, суат – бұлақтар.
Кремнюха ауылы халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1– табын – Кремнюха ауылынан солтүстікке қарай, суат – Кремнюшенский жылғасы, бұлақтар; 2– табын – Кремнюха ауылынан оңтүстікке қарай, суат –Кремнюшенский жылғасы, бұлақтар.
Никольск ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерінде (бұдан әрі –ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1517 бас, ұсақ мал 346 бас, жылқылар 365 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 30415 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
Барлығы (га)
1
"Никольское" ЖШС

913
Итого:
372
1829
304
1116
933
1520
3569
Для выпаса скота местного населения села Никольск организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Никольск, водопой - ручей Земляной; 2 гурт – южнее села Никольск, водопой- ручьи.
Для выпаса скота населения села Бородино организовано 3 гурта: 1 гурт - севернее села Бородино, водопой - ручей Пашенная канавочка; 2 гурт - западнее села Бородино, водопой - река Черемшанка, ручьи; 3 гурт - южнее села Бородино, водопой - река Черемшанка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Алтайка организован 1 гурт - севернее села Алтайка, водопой - ручьи.
Для выпаса скота населения села Кремнюха организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Кремнюха, водопой - ручей Кремнюшенский, ручьи; 2 гурт - южнее села Кремнюха, водопой - ручей Кремнюшенский, ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Никольского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1517 голов, мелкого рогатого скота 346 голов, лошадей 365 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 30415 гектар (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Никольское"

175
1825
6551
"Бородино" шаруа қожалығына 1519 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардағы қалыптасқан қажеттілікті "Бородино" ЖШС берілген жерлеріндегі ауыл шаруашылық малдарды жаю есебімен толықтыру қажет, елді мекендер жерлеріндегі "Сеитов Т.Т." және Калиев Т.К. шаруа қожалығына 240 га мөлшеріндегі жайылымдық алаптар қажет.
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндеАлтай ауданының Никольск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
телімдер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Никольск ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Никольск
Сәуір-мамыр
Қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Никольск
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

175
1825
6551
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Бородино" в размере 1519 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях, предоставленных ТОО "Бородино", потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Сеитов Т.Т." и Калиева Т.К. в размере 240 га на землях населенного пункта.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Никольского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Никольском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Никольский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Шартты белгілері:

Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Никольском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: