Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/23-VII "Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2022 жылғы 21 қазандағы № 23/14-VII шешімі
Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/23-VII "Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/ 14 –VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);

О внесении изменения в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года №7/23-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тургусунскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы"
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 21 октября 2022 года № 23/14-VII
Маслихат района Алтай РЕШИЛ:
Внести в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года №7/23-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тургусунскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы" следующее изменение:
план по управлению пастбищами и их использованию по Тургусунскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/14-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Тургусунском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тургусунском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Тургусунского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Тұрғысын ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Тұрғысын ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 1 елді мекен бар.
Тұрғысын ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 16110 га, оның ішінде егістіктер – 3085 га, жайылымдық жерлер – 10163 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10440 га;
елді мекендер жерлері – 1456 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 1 га;
босалқы жерлер – 4213 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Тұрғысын ауылдық округінің аумағы шалғынды-далалы ылғалды кіші аймақтың таулы-далалы аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен жылына 566 мм. жауады. Олардың ең көп көлемі шілдеге келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Тұрғысын ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Тургусунском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тургусунском сельском округе имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории Тургусунского сельского округа 16110 гектар, из них пашни – 3085 га, пастбищные земли – 10163 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 10440 га;
земли населенных пунктов – 1456 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1 га;
земли запаса - 4213 га.
По природным условиям территория Тургусунского сельского округа относится к горностепной зоне лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. в год. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и горностепные.
На территории Тургусунского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.

165
228
"Дубаева Д.Х." шаруа қожалығының 77 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін "Нива Чапаево" ЖШС берген жерлерде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажет.
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Тұрғысын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
телімдер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасысы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Тұрғысын ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Тұрғысын
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Тұрғысын
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

165
228
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Дубаева Д.Х." в размере 77 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях предоставленных ТОО "Нивы Чапаево".
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тургусунского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Тургусунском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тургусунский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:

Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Тургусунском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: