2022-2023 жылдарғаарналған Солоновка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 21 маусымдағы № 19/247-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13-баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2023 жылдарға арналған Солоновка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Катонқарағай аудандық мәслихатының хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай
аудандық мәслихатының
2022 жылғы 21 маусымдағы
№ 19/247-VІІ шешіміне
қосымша
2022-2023 жылдарға Солоновка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
2022-2023 жылдарға арналған Солоновка ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Солоновка ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 21 июня 2022 года № 19/247-VII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскому сельскому округу на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Катон-Карагайского районного маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайского
районного маслихата
от 21 июня 2022 года
№ 19/247-VІІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскоу сельскому
округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Солоновскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Солоновского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Солоновка ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Солоновка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 33 111,06 га, соның ішінде: егістіктер – 12 458,60 га, шабындық – 3446,68 га, жайылымдық жерлер – 16 688,87 га, басқа жерлер – 516,91 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 29 124,06 га;
елді мекен жерлері – 3987,0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Солоновка ауылдық округінің аумағы тау бөктеріндегі далалы орташа ылғалданған аймаққа жатады. Климаты ылғалды, жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 550-700 мм түседі. Олардың ең көп саны жазғы кезеңге келеді.
Ауданның гидрографиялық желісі көптеген өзендермен, көлдермен, бұлақтармен ұсынылған. Аудан аумағының солтүстік шекарасынан ағып өтетін Бұқтырма өзені ең ірі су ағыны болып табылады. Ауданды шығыстан батысқа қарай қиып өтетін Нарын өзені екінші ірі су ағыны болып табылады. Тауларда көптеген ағындар пайда болады, әлсіз аңғар және ағынның жылдамдығы 1-2 м / сек. Өзендердің табиғаты таулы. Су сапалы, тұрмыстық және ауылшаруашылық сумен жабдықтаудың барлық түрлеріне жарамды. Осыған байланысты, ауданның барлық жайылымдары суландырылған және халықтың мал жайылымына суат белгілеуді талап етпейді.
Топырақ негізінен таулы сілтісізденген қара, кәдімгі қара топырақты.
Солоновка ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Солоновском сельском округе имеется 2 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Солоновского сельского округа – 33 111,06 га, из них: пашни – 12 458,60 га, сенокосов – 3446,68 га, пастбищные земли – 16 688,87 га, прочие земли – 516,91 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 29 124,06 га;
земли населенных пунктов – 3987,0 га.
По природным условиям территория Солоновского сельского округа относится к предгорно-степной умеренно увлажненной зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 550-700 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Гидрографическая сеть района представлена многочисленными реками, речками, ручьями. Самым крупным водотоком является р. Бухтарма, протекающая у северной границы территории района. Вторым крупным водотоком является р. Нарым, пересекающая район с востока на запад. Многочисленные ручьи берут начало в горах, имеют слабовыраженную долину и большую скорость течения 1-2 м/сек. Характер рек горный. Вода хорошего качества, пригодна для всех видов бытового и сельскохозяйственного водоснабжения. В связи с этим, все пастбища района обводненные и не требуют установления водопоя отгонного выпаса скота населения.
Почвы в основном горные черноземы выщелочные, обыкновенные.
На территории Солоновского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.

378
4,5
0,9
4,5
2268
1728
2041,2
6037,2
Қалыптасқан 12 192,3 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда 1251,0 га - "Малонарымка" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне тиесілі жерлерде, 3970,9 га - "Калинина" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне тиесілі жерлерде, 6971,3 га - "Большенарым орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемеге тиесілі жерлерде жаю есебінен толықтыру қажет.

378
4,5
0,9
4,5
2268
1728
2041,2
6037,2
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере – 12 192,3 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих товариществу с ограниченной ответственностью "Малонарымка" - 1251,0 га, товарищества с ограниченной ответственностью "Калинина" – 3970,9 га, коммунальному государственному учреждению "Большенарымское лесное хозяйства" - 6971,3 га.

2022
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
демалыс
2023
демалыс
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2022-2023 жылдарға
Солоновка ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі
шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген
картасы
2022-2023 жылдарға
Солоновка ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
2022-2023 жылдарға
Солоновка ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны
берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
2022-2023 жылдарға
Солоновка ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Солоновка
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан

2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Солоновском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе
сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Солоновском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Солоновском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Солоновском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Солоновский
апрель - май
сентябрь - октябрь