"Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 259 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 7 қарашада № 8780 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелері қызметкерлерінің лауазымдары үшін біліктілік талаптары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелерінің барлық қызметкерлері таныстырылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаментіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің төрағасы
_____________ Д. Жазықбаев
"__" _________ 2022 жыл
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
_____________ № ____
бұйрығымен бекітілген
қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 90 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының прокуратура органдары жүйесі қызметкерлерінің лауазымдары санаттары үшін біліктілік талаптары
Санат
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Денсаулық жағдайына қойылатын талаптар
Білімі, икемі және дағдыларына қойылатын талаптар
Қазақстан Республикасының Бас прокуратураның орталық аппараты
C-GP-1
Аппарат басшысы
Қызмет бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 "Об утверждении Квалификационных требований для должностей сотрудников органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 259
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 90 "Об утверждении Квалификационных требований для должностей сотрудников органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 4 октября 2013 года за № 8780) следующие изменения:
Квалификационные требования для должностей сотрудников органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. С настоящим приказом ознакомить всех сотрудников органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Согласовано
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
_______________________ Д. Жазыкбаев
"___" ______ 2022 года
ПРИЛОЖЕНИЕ
к приказу Генерального
Прокурора
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 259
Утверждены
приказом Генерального
Прокурора
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 90
Квалификационные требования к категориям должностей сотрудников системы органов прокуратуры Республики Казахстан
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Требование к состоянию здоровья
Требования к знаниям, умениям и навыкам
Центральный аппарат Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
C-GP-1
Руководитель Аппарата
Начальник службы
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) прокуратура органдарында он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы
C-GP-2
Департамент бастығы
Қызмет бастығының орынбасары
Бас Прокурордың ерекше тапсырмалар жөніндегі аға көмекшісі
1) прокуратура органдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GP-3
Бас прокуратура департаменті бастығының орынбасары
Дербес басқармасының бастығы
1) прокуратура органдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында сегіз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес өтілінің,
4) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GP-4
Бас прокуратураның басқарма бастығы
Дербес басқарма бастығының орынбасары
Бас Прокурордың аға көмекшісі

1) не менее десяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее двух лет на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее двенадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
3) либо не менее тринадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее четырнадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-GP-2
Начальник департамента
Заместитель начальника службы
Старший помощник Генерального Прокурора по особым поручениям
1) не менее восьми лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее девяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
3) либо не менее одиннадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее тринадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
C-GP-3
Заместитель начальника департамента Генеральной прокуратуры
Начальник самостоятельного управления Генеральной прокуратуры
1) не менее семи лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
3) либо не менее десяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
C-GP-4
Начальник управления Генеральной прокуратуры
Заместитель начальника самостоятельного управления
Старший помощник Генерального Прокурора

1) прокуратура органдарында алты жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты айдан кем емес немесе осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GP-5
Бас прокуратураның басқарма бастығының орынбасары
Бас прокуратура бөлімінің бастығы
Бас Прокурордың кеңесшісі, көмекшісі
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GP-6
Бас прокуратура басқармасының, бөлімінің, аға прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не мемлекеттік қызметте жеті жылдан кем емес өтілінің,
3) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда сегіз жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GP-7
Бас прокуратура басқармасының, бөлімінің прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарының лауазымдарында бес жылдан кем емес, оның ішінде Бас прокуратураның облыстық органдарында, ҚСжАЕАК, Құқық қорғау академиясында, Бас прокуратураның аудандық органдарында басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не мемлекеттік қызметте алты жылдан кем емес өтілінің,
3) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жеті жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Бас прокуратураның облыстық органдары
C-ОGP-1
Облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор (бұдан әрі – облыс прокуроры)
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) прокуратура органдарында он екі жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес,

1) не менее шести лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее шести месяцев на руководящих должностях или не менее одного года на должностях равнозначных или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
3) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях или не менее пяти лет на должностях нижестоящей категории;
C-GP-5
Заместитель начальника управления Генеральной прокуратуры
Начальник отдела Генеральной прокуратуры
Советник,
помощник Генерального Прокурора
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее восьми лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
C-GP-6
Старший прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее семи лет стажа государственной службы,
3) либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-GP-7
Прокурор управления, отдела Генеральной прокуратуры
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года стажа службы в Академии правоохранительных органов, областных органах Генеральной прокуратуры, КПСиСУ, на руководящих должностях в районных органах Генеральной прокуратуры,
2) либо не менее шести лет стажа государственной службы,
3) либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
Областные органы Генеральной прокуратуры
C-ОGP-1
Прокурор области и приравненный к нему прокурор (далее – прокурор области)
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее двенадцати лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,

2) немесе құқық қорғау органдарында он төрт жылдан, оның ішінде бес жылдан кем емес басшы лауазымдарда қызмет өтілінің болуы,
3) немесе судья лауазымында он екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің, дағдысының болуы
C-ОGP-2
Облыс прокурорының бірінші орынбасары
1) прокуратура органдарында тоғыз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарында он бір жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
3) немесе судья лауазымында он жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы,
4) немесе мемлекеттік қызметте он екі жылдан, оның ішінде алты жылдан кем емес басшы лауазымдарда жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-3
Облыс прокурорының орынбасары
1) прокуратура органдарында сегіз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе тең не келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарында он жылдан, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшы лауазымдарда қызмет өтілінің болуы,
3) немесе судья лауазымында тоғыз жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы,
4) немесе мемлекеттік қызметте он бір жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-4
Облыс прокуратурасы басқармасының бастығы,
Облыс прокурорының аға көмекшісі
1) прокуратура органдарында бес жылдан, оның ішінде Бас прокуратураның орталық аппаратында, ҚСжАЕАК/Бас прокуратураның облыстық органдарында, ҚСжАЕАК екі жылдан кем емес еңбек өтілінің немесе басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда сегіз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
3) немесе мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес,
4) немесе осы санаттағы нақты лауазымның фукнционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-5
Облыс прокуратурасы басқармасы бастығының орынбасары
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес,

2) либо не менее четырнадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо стаж работы на должности судьи не менее двенадцати лет;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-ОGP-2
Первый заместитель прокурора области
1) не менее девяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее одного года на должности вышестоящей или трех лет на должности равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее одиннадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо стаж работы на должности судьи не менее десяти лет,
4) либо не менее двенадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
C-ОGP-3
Заместитель прокурора области
1) не менее восьми лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должности вышестоящей или трех лет на должности равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее десяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
3) либо стаж работы на должности судьи не менее девяти лет,
4) либо не менее одиннадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
C-ОGP-4
Начальник управления прокуратуры области
Старший помощник прокурора области
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет стажа службы в центральном аппарате Генеральной прокуратуры, КПСиСУ/областных органах Генеральной прокуратуры, КПСиСУ или не менее одного года на руководящих должностях,
2) либо не менее восьми лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
3) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
C-ОGP-5
Заместитель начальника управления прокуратуры области
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,

2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда жеті жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе келесі төмендегі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес,
3) немесе мемлекеттік қызметте жеті жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес,
4) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-6
Облыс прокуратурасы бөлімі бастығы,
Облыс прокурорының көмекшісі
1) прокуратура органдарында төрт жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда алты жылдан, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
3) немесе мемлекеттік қызметте алты жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес,
4) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда сегіз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-7
Облыс прокуратурасы басқармасының, бөлімінің аға прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда төрт жылдан кем емес, оның ішінде келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) немесе мемлекеттік қызметте бес жылдан кем емес,
3) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-ОGP-8
Облыс прокуратурасы басқармасының, бөлімінің прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда үш жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) немесе мемлекеттік қызметте төрт жылдан кем емес,
3) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Бас прокуратураның аудандық органдары
C- RGP -1
Қала, аудан прокуроры және оған теңестірілген прокурор (бұдан әрі – қала, аудан прокуроры)
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары
1) прокуратура органдарында алты жылдан, оның ішінде Бас прокуратураның орталық аппаратында, ҚСжАЕАК/Бас прокуратураның облыстық органдарында, ҚСжАЕАК екі жылдан кем емес немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда жеті жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан немесе орталық аппаратта екі жылдан кем емес немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,

2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее семи лет стажа государственной службы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
C-ОGP-6
Начальник отдела прокуратуры области
Помощник прокурора области
1) не менее четырех лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее шести лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее шести лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
C-ОGP-7
Старший прокурор управления, отдела прокуратуры области
1) не менее четырех лет стажа службы в органах прокуратуры или должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее пяти лет стажа государственной службы,
3) либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-ОGP-8
Прокурор управления, отдела прокуратуры области
1) не менее трех лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее четырех лет стажа государственной службы,
3) либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Районные органы Генеральной прокуратуры
C-RGP -1
Прокурор города, района и приравненный к нему прокурор
(далее – прокурор города, района)
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет стажа службы в центральном аппарате Генеральной прокуратуры, КПСиСУ/областных органах Генеральной прокуратуры, КПСиСУ или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях или не менее двух лет службы в центральном аппарате или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории,

3) немесе судья лауазымында жеті жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы,
4) немесе мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес,
5) немесе осы санаттағы нақты лауазымның фукнционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы
C- RGP -2
Қала, аудан прокурорының орынбасары
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда бес жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес,
3) немесе мемлекеттік қызметте алты жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес,
4) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жеті жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C- RGP -3
Қала, аудан прокуратурасы бөлімінің бастығы
1) прокуратура органдарында үш жылдан кем емес,
2) немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда үш жылдан, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
3) немесе мемлекеттік қызметте төрт жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес,
4) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C- RGP -4
Қала, аудандық прокуратуралары аға прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
2) немесе мемлекеттік қызметте екі жылдан кем емес,
3) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C- RGP -5
Қала, аудандық прокуратуралары прокуроры
еңбек тәжірибесі қажет емес
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдарының академиясы (бұдан әрі – Академия)
C-АGP-1
Академияның ректоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында он төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,

3) либо стаж работы на должности судьи не менее семи лет;
4) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
5) либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-RGP -2
Заместитель прокурора города, района
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее пяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
3) либо не менее шести лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
C-RGP -3
Начальник отдела прокуратуры города, района
1) не менее трех лет стажа службы в органах прокуратуры;
2) либо трех лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее четырех лет стажа государственной службы, из которых не менее одного года на руководящих должностях,
4) либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
C-RGP -4
Старший прокурор прокуратуры города, района
1) не менее одного года стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее двух лет стажа государственной службы,
3) либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-RGP -5
Прокурор прокуратуры города, района
опыт работы не требуется.
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (далее – Академия)
C-АGP -1
Ректор Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее двенадцати лет стажа работы в органах прокуратуры, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории;
2) либо не менее четырнадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;

3) немесе судья лауазымында он бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы,
4) не мемлекеттік қызметте он бес жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусы лауазымдарында бір жылдан кем емес өтілінің,
5) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте он бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
6) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы
C-АGP-2
Академияның бірінші проректоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте он төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында алты жылдан кем емес өтілінің, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-3
Академия проректоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте он үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында алты жылдан кем емес өтілінің,
5) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-4
Академия Аппараты басшысы
Академия институтының директоры
Академия профессоры
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін

3) либо не менее пятнадцати лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее пятнадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А";
5) либо не менее пятнадцати лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
6) либо не менее пятнадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
C-АGP-2
Первый проректор Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее десяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее одиннадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо не менее тринадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее четырнадцати лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях,
5) либо не менее пятнадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-АGP-3
Проректор Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее девяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее десяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо не менее двенадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее тринадцати лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях,
5) либо не менее четырнадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
C-АGP-4
Руководитель Аппарата Академии
Директор Института Академии Профессор Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;

1) прокуратура органдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында алты жылдан кем емес өтілінің,
5) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-5
Академия институты директорының орынбасары
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында бес жылдан кем емес өтілінің,
5) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Академия факультетінің деканы
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін, ғылыми дәрежесі
C-АGP-6
Академия басқармасының бастығы
Академия ректорының көмекшісі
жоғары, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында алты жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты айдан кем емес немесе осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Академияның орталық бастығы
Академияның кафедра меңгерушісі
Академияның бас ғылыми қызметкер
Академияның Оқу кеңесінің хатшысы
жоғары (немесе жоғары оқудан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін, ғылыми дәрежесі және/ немесе әділет кеңесшісінен, подполковниктен төмен емес сыныптық шені, арнайы (әскери) атағы болуы

1) не менее восьми лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее девяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо не менее одиннадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее двенадцати лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях,
5) либо не менее тринадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
C-АGP-5
Заместитель директора Института Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности,
1) не менее семи лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях,
3) либо не менее десяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее одиннадцати лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
5) либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
Декан факультета Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности, ученая степень
C-АGP-6
Начальник управления Академии
Помощник ректора Академии
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
1) не менее шести лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее шести месяцев на руководящих должностях или не менее одного года на должностях равнозначных или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
3) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях или не менее пяти лет на должностях нижестоящей категории;
Начальник центра Академии
Заведующий кафедрой Академии
Главный научный сотрудник Академии
Секретарь Ученого совета Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности, ученая степень и/или классный чин, специальное (воинское) звание не ниже советника юстиции, подполковника

1) прокуратура органдарында алты жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты айдан кем емес немесе осыған тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында үш жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында үш жылдан кем емес өтілінің,
5) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-7
Академия бөлімінің бастығы
Академия кезекші бөлімінің бастығы
жоғары, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Академия жетекші ғылыми маманы
Академия доценті
жоғары (немесе жоғары оқудан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін ғылыми дәрежесі және (немесе) кіші әділет кеңесшісінен, майордан төмен емес сыныптық шені, арнайы (әскери) атағы болуы
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде келесі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында екі жылдан кем емес өтілінің,
4) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымында екі жылдан кем емес өтілінің,
5) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-8
Академия басқармасының, бөлімінің аға прокуроры
жоғары, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда төрт жылдан кем емес қызмет өтілінің,

1) не менее шести лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее шести месяцев на руководящих должностях или не менее одного года на должностях равнозначных или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
3) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее девяти лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
5) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
C-АGP-7
Начальник отдела Академии
Начальник дежурной части Академии
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее восьми лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
Ведущий научный сотрудник Академии
Доцент Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности, ученая степень и/или классный чин, специальное (воинское) звание не ниже младшего советника юстиции, майора;
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее восьми лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее восьми лет стажа научной и (или) педагогической деятельности, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
5) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
C-АGP-8
Старший прокурор управления, отдела Академии
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,

2) не мемлекеттік қызметте алты жылдан кем емес өтілінің,
3) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда сегіз жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Академияның аға ғылыми қызметкері
Академияның аға оқытушысы
жоғары (немесе жоғары оқудан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарының лауазымдарында төрт жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) мемлекеттік қызметте бес жылдан кем емес өтілінің,
3) не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте жеті жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда сегіз жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-АGP-9
Академия басқармасының, бөлімінің прокуроры
Академия басқармасының, бөлімінің инспекторы
Академияның ғылыми қызметкері
Академия оқытушысы
жоғары (немесе жоғары оқудан кейінгі), нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) мемлекеттік қызметте, не ғылыми және (немесе) педагогикалық қызметте, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес өтілінің болуы
Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің Орталық аппараты (бұдан әрі - Комитет)
C-KGP-1
Комитет төрағасының орынбасары
жоғары, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес, не осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы
C-KGP-2
Комитет басқармасының бастығы
1) прокуратура органдарында алты жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты айдан кем емес немесе осыған тең немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес қызмет өтілінің,

2) либо не менее шести лет стажа государственной службы,
3) либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
Старший научный сотрудник Академии
Старший преподаватель Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
1) не менее четырех лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее шести лет стажа государственной службы,
3) либо не менее семи лет стажа научной и (или) педагогической деятельности,
4) либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-АGP-9
Прокурор управления, отдела Академии
Инспектор управления, отдела Академии
Научный сотрудник Академии
Преподаватель Академии
высшее (или послевузовское), соответствующее функциональным направлениям конкретной должности,
1) не менее трех лет стажа государственной службы, либо научной и (или) педагогической деятельности, либо в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
Центральный аппарат Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее - Комитет)
C-KGP-1
Заместитель председателя Комитета
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее девяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее десяти лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо не менее двенадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
4) либо не менее четырнадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-KGP-2
Начальник управления Комитета
1) не менее шести лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее шести месяцев на руководящих должностях или не менее одного года на должностях равнозначных или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее восьми лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,

3) не мемлекеттік қызметте тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-KGP-3
Комитет бөлімінің бастығы
1) прокуратура органдарында бес жылдан кем емес,
2) не құқық қорғау органдарының лауазымдарында жеті жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің,
3) не мемлекеттік қызметте сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес өтілінің,
4) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-KGP-4
Комитет басқармасының, бөлімнің аға прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда төрт жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не мемлекеттік қызметте бес жылдан кем емес өтілінің,
3) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-KGP-5
Комитет басқармасының, бөлімнің
Прокуроры
1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарының лауазымдарында үш жылдан кем емес қызмет өтілінің,
2) не мемлекеттік қызметте төрт жылдан кем емес өтілінің,
3) не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
Комитеттің облыстық органдары
C-OKGP-1
Комитеттің облыстық органының бастығы
жоғары, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін
1) прокуратура органдарында тоғыз жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе тең немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес
2) немесе құқық қорғау органдарында он бір жылдан, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы
3) немесе судья лауазымында он жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
4) немесе мемлекеттік қызметте он екі жылдан, оның ішінде алты жылдан кем емес басшы лауазымдарда жұмыс өтілінің болуы
денсаулық жағдайы бойынша құқық қорғау органдарында қызмет өткеруге жарамдылығы
нақты лауазым бойынша функционалдық міндеттерін атқару үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы
C-OKGP-2
Комитеттің облыстық органы бастығының орынбасары

3) либо не менее девяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях,
4) либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях или не менее пяти лет на должностях нижестоящей категории;
C-KGP-3
Начальник отдела Комитета
1) не менее пяти лет стажа службы в органах прокуратуры,
2) либо не менее семи лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории,
3) либо не менее восьми лет стажа государственной службы, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях,
4) либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
C-KGP-4
Старший прокурор управления, отдела Комитета
1) не менее четырех лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее пяти лет стажа государственной службы,
3) либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-KGP-5
Прокурор управления, отдела Комитета
1) не менее трех лет стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее четырех лет стажа государственной службы,
3) либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
Областные органы комитета
C-OKGP-1
Начальник областного органа Комитета
высшее, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее девяти лет стажа службы в органах прокуратуры, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории,
2) либо не менее одиннадцати лет стажа службы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях,
3) либо стаж работы на должности судьи не менее десяти лет,
4) либо не менее двенадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по конкретной должности;
C-OKGP-2
Заместитель начальника областного органа Комитета

1) прокуратура органдарында немесе құқық қорғау органдарындағы лауазымдарда бір жылдан кем емес қызмет өтілінің болуы,
2) немесе мемлекеттік қызметте екі жылдан кем емес,
3) немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы
C-GVP-4
Гарнизонның, әскерлердің әскери прокуратурасының прокуроры
еңбек тәжірибесі қажет емес
C-GVP-5
Аға маман
Маман
арнайы орта
еңбек тәжірибесі қажет емес
Ескертпе:
Басшы лауазымдарға кірмейтін лауазымдарға басшы қызметтердегі еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Кәсіби даярлығы жоғары, өзіндік білімі немесе белгілі бір мамандықтар бойынша үлкен жұмыс тәжірибесі бар адамдар осы біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілін, ғылыми дәрежесін, сыныптық шенін, арнайы (әскери) атағын ескерместен, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорымен келісім бойынша Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары мен мекемелеріне (бұдан әрі – прокуратура органдары) қызметке тағайындалуы мүмкін.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 5-1 - тармағының тәртібімен адамдар келесі лауазымдарға қабылдануы мүмкін: профессор, доцент, аға оқытушы, оқытушы, бас ғылыми қызметкер, жетекші ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер.
Оларға қосымша мынадай: Академияның негізгі міндеттерінен туындайтын нақты жұмысты орындау үшін тәжірибесі мен дағдыларының, және "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" немесе оқытылатын пәндер бейініне сәйкес "философия докторы (PhD)" академиялық дәрежесінің болу талаптары белгіленеді.

1) не менее одного года стажа службы в органах прокуратуры или на должностях в правоохранительных органах,
2) либо не менее двух лет стажа государственной службы,
3) либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
C-GVP-4
Прокурор военной прокуратуры гарнизона, войск
опыт работы не требуется.
C-GVP-5
Старший специалист
специалист
среднее специальное;
опыт работы не требуется.
Примечание:
К должностям, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не требуется.
Лица, обладающие высокой профессиональной подготовкой, имеющие специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, ученой степени, классного чина, специального (воинского) звания, установленного настоящими квалификационными требованиями, могут быть назначены на должности в систему органов прокуратуры Республики Казахстан по согласованию с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
В порядке пункта 5-1 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" могут быть приняты лица на следующие должности: профессор, доцент, старший преподаватель, преподаватель, главный научный сотрудник, ведущий научный сотрудник, старший научный сотрудник, научный сотрудник. К ним, устанавливаются следующие дополнительные требования: наличие опыта и навыков для выполнения конкретной работы, вытекающей из основных задач Академии, и ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", соответствующей профилю преподаваемых дисциплин.