2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 22-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Орал қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 54 624 461 мың теңге:
салықтық түсімдер – 27 554 482 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 234 807 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 426 855 мың теңге;
трансферттер түсімі – 17 408 317 мың теңге;
2) шығындар – 56 672 356 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -343 361 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 343 361 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 704 534 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 704 534 мың теңге:
қарыздар түсімі – 9 889 586 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 8 664 345 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 479 293 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 06.12.2023 № 6-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4, 6 - тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8-бабы басшылыққа алынсын.
4. 2023 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) корпоративтік табыс салығы қалалық бюджетке 50% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 15, 47% мөлшерде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 15,47% мөлшерде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 15,47% мөлшерде есепке алынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 06.12.2023 № 6-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).

О городском бюджете на 2023-2025 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2022 года № 22-2.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 54 624 461 тысяча тенге:
налоговые поступления – 27 554 482 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 234 807 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 426 855 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 17 408 317 тысяч тенге;
2) затраты – 56 672 356 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -343 361 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 343 361 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 704 534 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 704 534 тысячи тенге:
поступления займов – 9 889 586 тысяч тенге;
погашение займов – 8 664 345 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 479 293 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2023 № 6-3 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в городской бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пунктам 4, 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы".
4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2023 год по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог зачисляется в городской бюджет в размере 50%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 15,47%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 15,47%;
5) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере 15,47%.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2023 № 6-3 (вводится в действие с 01.01.2023).

5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
6. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 9 265 655 мың теңге:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 6 457 757 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 900 000 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 100 000 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүрiп-тұру құралдарымен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ санаторлы - курорттық емделуге, ымдау тілі маманының, жеке көмекшілердің қызметтерін ұсынуға – 1 358 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 708 800 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 97 740 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 5 264 168 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 380 800 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 72 631 мың теңге;
үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 68 893 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүрiп-тұру құралдарымен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ санаторлы - курорттық емделуге, ымдау тілі маманының, жеке көмекшілердің қызметтерін ұсынуға – 1 260 054 мың теңге;
жұмыспен қамту бағдарламасы – 312 628 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 31 315 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 31 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 765 111 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 153 951 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 153 514 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 993 168 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 1 011 103 мың теңге;
мемлекеттік органның күрделі шығыстарына – 30 000 мың теңге;

5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 9 265 655 тысяч тенге:
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 6 457 757 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 900 000 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 100 000 тысяч тенге;
на обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью – 1 358 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 1 708 800 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 97 740 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 5 264 168 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 380 800 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 72 631 тысяча тенге;
на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях – 68 893 тысячи тенге;
на обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью – 1 260 054 тысячи тенге;
на программу занятости – 312 628 тысяч тенге;
центру активного долголетия – 31 315 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 31 000 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 765 111 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 153 951 тысяча тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 153 514 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 993 168 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 1 011 103 тысячи тенге;
на капитальные расходы государственного органа – 30 000 тысяч тенге;

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жалпы сомасы 2 874 020 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 539 273 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 468 201 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 866 546 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 9 889 586 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 9 889 586 мың теңге.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 06.12.2023 № 6-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6-1. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, селолық округ бюджеттеріне нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 1 622 265 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, селолық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Шешім 6-1-тармақпен толықтырылды – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 17.04.2023 № 2-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 06.12.2023 № 6-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Абсолютті көріністегі 2023 жылға қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенция көлемдері 1 037 423 мың теңге сомада белгіленсін:
Зачаган кенті – 468 090 мың теңге;
Круглоозерный кенті – 180 115 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 83 571 мың теңге;
Деркөл кенті – 305 647 мың теңге.
8. 2023 жылға қалалық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.

Национального фонда Республики Казахстан в общей сумме 2 874 020 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 539 273 тысячи тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 468 201 тысяча тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 866 546 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 9 889 586 тысяч тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 9 889 586 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2023 № 6-3 (вводится в действие с 01.01.2023).
6-1. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам поселков, сельского округа в общей сумме 1 622 265 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.
Сноска. Решение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 17.04.2023 № 2-2 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2023 № 6-3 (вводится в действие с 01.01.2023)..
7. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемой из городского бюджета в бюджеты поселков, сельского округа на 2023 год в абсолютном выражении в сумме 1 037 423 тысячи тенге:
поселок Зачаганск – 468 090 тысяч тенге;
поселок Круглоозерный – 180 115 тысяч тенге;
Желаевский сельский округ – 83 571 тысяча тенге;
поселок Деркул – 305 647 тысяч тенге.
8. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в городской бюджет на 2023 год не предусматриваются.

9. 2023 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 611 591 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 06.12.2023 № 6-3 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихат хатшысы Е.Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2022 жылғы 22 желтоқсаңдағы

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2023 год в размере 611 591 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2023 № 6-3 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Уральского городского маслихата Е.Калиев
Приложение 1 к решению
Уральского городского
маслихата
от 22 декабря 2022 года

39 600
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
158 694
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
585 369
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
2 320 194
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
105 690,1
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
725 108
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
595 408
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
177 639
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 409
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
90 182
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
202 407
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
105 451
062
Біліктілік жүйесін дамыту
0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
17 320
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
129 700
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
129 700
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
31 321 754
1
Тұрғын үй шаруашылығы
19 256 119
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
278 033
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
237 683
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
6 350
031
Кондоминиум объектісіне техникалық паспорттар дайындау
34 000
070
Қазақстан Республикасында төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша халықтың төлемдерін өтеу
0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі

39 600
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
158 694
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
585 369
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 320 194
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
105 690,1
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
725 108
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
595 408
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
177 639
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 409
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
90 182
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
202 407
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
105 451
062
Развитие системы квалификаций
0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
17 320
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
129 700
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
129 700
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
31 321 754
1
Жилищное хозяйство
19 256 119
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
278 033
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
237 683
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
6 350
031
Изготовление технических паспортов на объекты кондоминиумов
34 000
070
Возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан
0
467
Отдел строительства района (города областного значения)