2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 24-1 шешімі.
Бөкей ордасы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 3 148 345 мың теңге:
салықтық түсімдер – 935 081мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 64 154 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 695 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 146 415 мың теңге;
2) шығындар – 3 529 365 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 58 965 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 103 537 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 44 572 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 439 985 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 439 985 мың теңге:
қарыздар түсімі – 103 537 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 44 572 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 381 020 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 21.12.2023 № 11-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-1. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық (аудандық маңызы бар қаланың) бюджеттерге аудандық бюджет қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 55 933 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін.
Аталған сомаларды ауылдық (аудандық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Бөкей ордасы ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Шешім 1-1 тармақпен толықтырылды - Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 24.04.2023 № 2-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 21.12.2023 № 11-2 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы №163 "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2022 жылғы 14 желтоқсандағы №16-1 "2023 – 2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы №163 "2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы қатерге және басшылыққа алынсын.

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2022 года № 24-1.
Бокейординский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 148 345 тысячи тенге:
налоговые поступления – 935 081 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 64 154 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 695 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 2 146 415 тысяч тенге;
2) затраты – 3 529 365 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 58 965 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 103 537 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 44 572 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 439 985 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 439 985 тысячи тенге:
поступление займов – 103 537 тысячи тенге;
погашение займов – 44 572 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 381 020 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.12.2023 № 11-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
1-1. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые текущие трансферты сельским (города районного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств районного бюджета в общей сумме 55 933 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм сельским бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Бокейординского района.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции решения Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.12.2023 № 11-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года №163 "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года №16-1 "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года №163 "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы".

4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. Аудандық бюджеттен 2023 жылы төменгі бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемінің жалпы сомасы 271 933 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Сайқын ауылдық округі – 59 807 мың теңге;
Орда ауылдық округі – 45 926 мың теңге;
Бисен ауылдық округі – 41 735 мың теңге;
Ұялы ауылдық округі – 29 375 мың теңге;
Саралжын ауылдық округі – 32 610 мың теңге;

4. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подкласам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районный бюджет -100%.
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет -100%.
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные бюджет -100%.
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные бюджет -100%.
5) социальный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Установить на 2023 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 271 933 тысяч тенге, в том числе:
Сайхинский сельский округ – 59 807 тысяча тенге;
Урдинский сельский округ – 45 926 тысяч тенге;
Бисенский сельский округ – 41 735 тысяч тенге;
Уялинский сельский округ – 29 375 тысяч тенге;
Саралжинский сельский округ – 32 610 тысяч тенге;

Темір Масин ауылдық округі – 29 686 мың теңге;
Мұратсай ауылдық округі – 32 794 мың теңге.
7. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 21 034 мың теңге көлемінде бекітілсін.
8. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы Л.Қайырғалиева
Бөкей ордасы аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 24-1 шешіміне
1- қосымша
2023 жылға арналған аудандық бюджет

Темир Масинский сельский округ – 29 686 тысяч тенге;
Муратсайский сельский округ – 32 794 тысяч тенге.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 21 034 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь маслихата Л. Кайргалиева
Приложение 1
к решению Бокейординского
районного маслихата
от 23 декабря 2022 года № 24-1
Районный бюджет на 2023 год

162 746
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
162 746
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
101 295
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
69 381
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 187
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
30 642
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
4 552
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
31 914
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 912
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
84 493
1
Ауыл шаруашылығы
36 000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
36 000
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
36 000
6
Жер қатынастары
25 339
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
25 339
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25 339
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
23 154
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
23 154
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
23 154
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
57 538
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
57 538
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
57 538
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
32 638
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
24 900
12
Көлiк және коммуникация
43 882
1
Автомобиль көлiгi
43 882
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

162 746
006
Функционирование районных (городских) библиотек
162 746
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
101 295
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
69 381
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
34 187
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
30 642
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
4 552
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
31 914
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
31 912
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
84 493
1
Сельское хозяйство
36 000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
36 000
010
Развитие объектов сельского хозяйства
36 000
6
Земельные отношения
25 339
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
25 339
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
25 339
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
23 154
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
23 154
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
23 154
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
57 538
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
57 538
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
57 538
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
32 638
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
24 900
12
Транспорт и коммуникации
43 882
1
Автомобильный транспорт
43 882
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)