2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 31-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 720 423 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 410 658 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17 730 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 11 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 281 035 мың теңге;
2) шығындар – 4 876 276 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 168 564 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 233 506 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 64 942 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -324 417 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 324 417 мың теңге:
қарыздар түсімі – 232 875 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 64 942 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 156 484 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Жаңақала аудандық мәслихатының 21.11.2023 № 11-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) Жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
2) Әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
5. 2023 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар түсімдерінің жалпы сомасы 284 462 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27 декабря 2022 года № 31-1.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Жангалинский районный маслихат Западно-Казахстанский области РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 720 423 тысячи тенге:
налоговые поступления – 1 410 658 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17 730 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 11 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 281 035 тысяч тенге;
2) затраты – 4 876 276 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 168 564 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 233 506 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 64 942 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -324 417 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 324 417 тысяч тенге:
поступление займов – 232 875 тысяч тенге;
погашение займов – 64 942 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 156 484 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жангалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.11.2023 № 11-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы".
3. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подкласам доходов:
1) Индивидуальный подоходный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
2) Социальный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
5. Учесть в бюджетах сельских округов на 2023 год размеры поступление субвенции, передаваемых из районного бюджета на сумму 284 462 тысяч тенге, в том числе:

Жаңақала ауылдық округі - 62 599 мың теңге;
Жаңақазан ауылдық округі - 28 729 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округі - 26 704 мың теңге;
Мастексай ауылдық округі - 29 667 мың теңге;
Көпжасар ауылдық округі - 27 318 мың теңге;
С.Меңдешев ауылдық округі - 22 931 мың теңге;
Қызылоба ауылдық округі - 26 176 мың теңге;
Пятимар ауылдық округі - 35 324 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі - 25 014 мың теңге.
6. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 47 594 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

Жангалинский сельский округ – 62 599 тысячи тенге;
Жанаказанский сельский округ – 28 729 тысяч тенге;
Жанажолский сельский округ – 26 704 тысяча тенге;
Мастексайский сельский округ – 29 667 тысяч тенге;
Копжасарский сельский округ– 27 318 тысяч тенге;
С.Мендешевский сельский округ – 22 931 тысячи тенге;
Кызылобинский сельский округ – 26 176 тысяч тенге;
Пятимарский сельский округ – 35 324 тысяч тенге;
Бирликский сельский округ – 25 014 тысячи тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 47 594 тысяч тенге.

456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
63 493
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 552
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
39 941
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
32 129
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 129
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
65 320
6
Жер қатынастары
28 000
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
28 000
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 000
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
37 320
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
37 320
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
37 320
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39 467
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39 467
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
39 467
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
37 227
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
2 240
12
Көлiк және коммуникация
1 388 842
1
Автомобиль көлiгi
1 376 894
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 376 894
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
62 325
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 314 569
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
11 948
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
11 948
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау

456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
63 493
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
23 552
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
39 941
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
32 129
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
32 129
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
65 320
6
Земельные отношения
28 000
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
28 000
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28 000
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
37 320
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
37 320
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
37 320
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39 467
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39 467
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
39 467
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
37 227
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
2 240
12
Транспорт и коммуникации
1 388 842
1
Автомобильный транспорт
1 376 894
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 376 894
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
62 325
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 314 569
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
11 948
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 948
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям

120 725
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
104 850
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
31 034
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 034
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
37 859
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 859
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
35 957
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 957
02
Қорғаныс
5 000
1
Әскери мұқтаждар
5 000
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 000
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
5 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
479 069
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
16 406
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
16 406
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
16 406
2
Әлеуметтiк көмек
419 793
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
419 793
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
66 754
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
15 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103 772
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 794
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
162 226
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектiгі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
16 244
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
54 003
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
42 870
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
42 870
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

120 725
9
Прочие государственные услуги общего характера
104 850
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
31 034
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
31 034
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
37 859
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
37 859
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
35 957
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
35 957
02
Оборона
5 000
1
Военные нужды
5 000
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 000
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
5 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
479 069
1
Социальное обеспечение
16 406
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
16 406
005
Государственная адресная социальная помощь
16 406
2
Социальная помощь
419 793
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
419 793
002
Программа занятости
66 754
006
Оказание жилищной помощи
15 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103 772
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 794
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
162 226
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
16 244
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
54 003
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
42 870
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
42 870
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения