Казталов ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Казталов ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 6 қазандағы № 220 қаулысы
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 365-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Казталов ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Казталов ауданы бойынша қоса беріліп отырған коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидалары бекітілсін.
2."Казталов ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте осы қаулының Казталов ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3.Осы қаулының орындалуын бақылау Казталов ауданының жетекшілік ететін әкімнің орынбасарына жүктелсін.
4.Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Р.Зулкашев
Казталов ауданы әкімідігінің
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№220 қаулысына қосымша
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларынесептеудің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 365-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021жылғы 1 қыркүйектегі № 347 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №24212 болып тіркелген) бекітілген коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларына сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің тәртібін айқындайды.
2. Коммуналдық қалдықтар деп мынадай тұтыну қалдықтары түсініледі:
1) өзгелермен қатар қағаз бен картонды, шыныны, металдарды,пластмассаны, органикалық қалдықтарды, сүректі, тоқыманы, қаптаманы,пайдаланылған электр және электрондық жабдықтарды, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда,үй шаруашылықтарының аралас қалдықтарымен бөлек жиналған қалдықтары;
2) егер аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса,осындай қалдықтар.
Коммуналдық қалдықтарға өндіріс, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы,балық аулау,септиктер мен кәріз желілері,сондай-ақ сарқынды судың тұнбасын қоса алғанда, тазарту құрылыс жайлары қалдықтары,пайдаланудан шығып қалған көлік құралдары немесе құрылыс қалдықтары кірмейді.
Тұтыну қалдықтарына адамның тыныс-тіршілік әрекеті нәтижесінде түзілген қалдықтар, өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қаптамасы және агрегаттық жай-күйіне қарамастан жарамдылық не пайдалану мерзімі біткен, сондай-ақ меншік иесі өз бетінше физикалық түрде құтылған нетұтыну қалдықтарының қатарына құжатпен аударған өзге де заттар немесе олардың қалдықтары жатады.

Об утверждении правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Казталовскому району
Постановление акимата Казталовского района Западно-Казахстанской области от 6 октября 2022 года № 220
В соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан акимат Казталовского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Казталовскому району.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Казталовского района" в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Казталовского района.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирющего заместителя акима Казталовского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района Р. Зулкашев
Приложение
к постановлению акимата
Казталовского района
от 6 октября 2022 года №220
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, Типовыми правилами расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденных Приказом Министра экологии, геологиии природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24212) и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. Под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1) Смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) Смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.

3. ҚР 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 365 бабының 6-тармақшасына сәйкес коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрауыштары (электрондық және электр жабдықтар, құрамында сынап бар қалдықтар, батарейкалар, аккумуляторлар және өзге де қауіпті құрамдастар) бөлек жиналуға және арнайы бейімделген кәсіпорындарға қалпына келтіруге берілуге тиіс.
2-тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке-жеке белгіленеді.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
6. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін кейін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен анықталады.
7. Заттай өлшеулер жүргізу үшін көріктендіру әр түрлі деңгейі бар екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) Тұтынушыларға коммуналдық қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникацияларымен жабдықтары бар жайлы тұрғын үй;
2) Тұтынушыларға коммуналдық қызмет көрсету үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникациялары мен жабдықтары жоқ жайлы емес тұрғын үй.
8. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау үшін тұрғын халықтың мынадай саны бар учаскелер бөлінеді: тұрғындарының саны 300 мың адамға дейінгі елді мекендерде учаскелер абаттандырудың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2%-ын қамти отырып таңдалады.
9. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында "Казталов ауданының тұрғын үй, коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" ММ-сі жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша тұрғын қорымен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспортын жасайды.
10. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасымен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы пайдаланылады.

3. К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизне деятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование,ртуть содержащие отходы,батареи, аккумуляторы) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям в соответствии со статьей 365 пункта 6 "Экологического кодекса" РК от 2 января 2021 года.
Глава 2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
5. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1к Правилам.
6. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления нарасчетную единицу.
7. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенное жилище, имеющие внутридомовые инженерные коммуникации и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг;
2) неблагоустроенное жилище, не имеющие внутридомовых инженерных коммуникаций и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг.
8. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов,образующихся отнаселения,выделяются участки со следующим количеством проживающего населения в населенных пунктах с численностью до 300 тысяч человек участки выбираются сохватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства.
9. На выбранные объекты перед проведением замеров ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Казталовского района" совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к Правилам.
10. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.

11. Өлшеу алдында контейнердегі қалдықтар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйыммен теңестіріледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтардың көлемі анықталады.
12. Жинақталған қалдықтардың массасы толтырылған контейнерлерді өлшеу және коммуналдық қалдықтарды жинаумен шығаруды жүзеге асыратын ұйымның бос контейнердің массасын одан әрі шегеру жолымен айқындалады.
13. Бір учаскеде түзілген және жинақталған қалдықтардың жалпы көлеміарнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқаучаскелерден қоқысты тиеу мүмкін болмаған кезде, қалдықтардың массасын қоқыс тиелген және бос машиналарды автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға жол беріледі.
14. Түзілген және жинақталған қалдықтардың массасымен көлемі жөніндегі деректерді "Казталов ауданының тұрғын үй, коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" ММ-сі Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне енгізеді.
15. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбіробъектінің алынған деректері (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша қосылады және жергілікті атқарушы орган Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық маусымдық ведомосына енгізеді.
16. Маусымдық өлшеулер жүргізілгеннен кейін "Казталов ауданының тұрғын үй, коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" ММ-сі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуімен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосына деректерді (масса,көлем) енгізеді.
17. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге.
18. Қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде бірдей сыйымдылық тағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепкеалу және бір келкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтауға қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың санытандап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Барлық контейнерлер толығымен тазалануы керек:
1) Күн сайын әкету кезінде–өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын;
2) Кесте бойынша әкету кезінде күн сайын–кесте бойынша әкетудің соңғы күні өлшеу аптасының алдында.
19. Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйым барлық контейнерлерді толық тазартуы тиіс.
20. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу олар жүргізілгеннен кейін келесі жұмыс күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
3 тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу

11. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются организацией,осуществляющей сбори вывоз коммунальных отходов и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
12. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешиваниязаполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера организацией,осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.
13. При полном заполнении кузова специальной техники (мусоровоза) общим объемом образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка и невозможности дальнейшей загрузки с других участков,допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
14. Данные по массе и объем у образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Казталовского района"в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к Правилам.
15. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные(масса,объем) каждого объекта суммируются подням недели изаносятся местным исполнительным органом в с водную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к Правилам.
16. После проведения сезонных замеров, ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Казталовского района" вносит данные (масса, объем) в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к Правилам.
17. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
18. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. Для полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
Все контейнеры должны быть полностью очищены:
1) При ежедневном вывозе–за сутки до начала замеров;
2) При вывозе по графику реже ежедневного–в последний день вывоз а по графику перед неделей замеров.
19. За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены организацией,осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.
20. Обработка первичных материалов по замерам производится непозднее, чем наследующий рабочий день по слеих проведения.
Глава 3. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов

21. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу былайша жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған қалдықтардың көлемін анықтау (Vконт.,М3):
Vконт=h*S
мұндағыһ-контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік,м;
S – контейнер түбінің алаңы, м2;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі менжинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, м3), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт1+Vконт2+Vконт3...
мұндағы Vконт1, Vконт2, Vконт3 – контейнерлік алаңда орналасқан әрбірконтейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі.Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mконт.,кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт=m3-mп
мұндағы m3–қалдықтар тиелген контейнердің массасы,кг;mп–қалдықтардан бос контейнердің массасы,кг;
4) объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау(mтәу.,кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу=mконт1+mконт2+mконт3...
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбірконтейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) өлшеулер контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір уақытында жүргізіледі.Өлшеулерді жүргізу кезеңі:жетікүн(үзіліссіз).
Өлшеулерді жүргізу мерзімдері: қыс-желтоқсан, қаңтар, ақпан; көктем-наурыз,сәуір,мамыр;жаз-маусым,шілде,тамыз;күз-қыркүйек,қазан,қараша.
Маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау(Vмаус,м3)мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+Vтәу2+. +Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 – белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау(mмаус,кг)мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус=mтәу1+mтәу2+...+mтәу7
мұндағыmтәу1mтәу2–белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша(Vтм,м3):
Vтм=Vмаус/(nxa)
Массасы бойынша(mтм,кг):
mтм=mмаус/(nxa)
мұндағыn-маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны; а–есептік бірліктің саны.

21. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов водном контейнере для сбора коммунальных отходов на объектев сутки(Vконт,м3):
Vконт=h*S
где,h–высота от основания контейнера доверхней точки накопленных коммунальных отходов,м;
S–площадь основания контейнера,м2;
2)определение общего объема образования и накопления коммунальныхотходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) при количестве контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
где,Vконт1,Vконт2,Vконт3–суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному наконтейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров,расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов mкон,кг),производят по формуле:
mконт=m3-mп
гдеm3–масса загруженного контейнера с отходами,кг;mп–масса порожнего контейнера с отходами,кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов,образовавшихся на объекте(mсут,кг)производят по формуле:
mсут=mконт1+mконт2+mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3– суточная масса коммунальных отходов покаждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости отколичества контейнеров,расположенных наконтейнерной площадке;
5) замеры проводятся в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки.Период проведения замеров:семь дней(без перерыва).
Сроки проведения замеров:зима-декабрь,январь,февраль;весна-март,апрель,май;лето-июнь,июль,август;осень-сентябрь,октябрь,ноябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез=Vсут1+Vсут2+….+Vсут7
гдеVсут1,Vсут2–объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов,образовавшихся на объекте в течение сезонного периода(mсез,кг) производят по формуле:
mсез=mсут1+mсут2+….+mсут7
гдеmсут1,mсут2–масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной средне сезонной нормы коммунальных отходов наколичество источников образования коммунальных отходов на объекте(расчетная единица)производят по формуле:
по объему(Vсс,м3):
Vcc= Vсез/(n x a)помассе(mсс,кг):
mсс=mсез/(nxa)
гдеn–количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а–количеств орасчетных единиц;

8) Объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемібойынша(Vтом,м3):
Vтом=(Vктм+Vктм+Vжтм+Vкүтм)/nмассасыбойынша(mтом,кг):
mтом=(mктм+mктм+mжтм+mкүтм)/n
мұндағы жоғарғы индекстер"қ","к","ж","кү"–қыста–"қ",көктемде–"к",жазда – "ж", күзде "кү" – есептік бірлікте тиісінше қалдықтар пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n–қалдықтар пайда болған маусымның саны(n=4).
9) Объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың пайда болуымен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Көлемі бойынша(Vж,м3):
Vж=Vтожхnк
Массасы бойынша(mж,кг):
mж=mтожXnк
мұндағыnк–жылдағы күннің саны.
22. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау,коммуналдық қалдықтардың түзілуімен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтауға қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gop, кг/м3)мынадай формула бойынша жүргізіледі:
qcp=m/V,
мұндағы mжәнеV-есептік бірлікте тиісінше массасымен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Кбе= Vом/Vжмассасыбойынша:
Кбе=mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Кмбе=Vmax.тәу./Voм
мұндағыVmax.тәу.–маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі,м3массасы бойынша:
kсн=mmaxтәу./moм
мұндағыmmax.тәу.–маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік массасы,кг.
23. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормативтері есептік бірліктің санына көбейтіледі. Алынған коммуналдық қалдықтардың түзілуінің есептік жылдық көлемінің айырмасы олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталуының бес пайызынан аспауға тиіс. Есепті және нақты деректерде бес пайыздан артық айырма болған жағдайда коммуналдық қалдықтардың түзілуінің сараланған нормативтері олартүзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.
Коммуналдық қалдықтардың
түзілу және жинақталу
нормаларын есептеудің
үлгілік қағидалары
1-қосымша
Тұрғын үй қорымен тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің түрлері
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлік
1
Жайлы және жайлы емесүйлер
1 тұрғын
2
Жатақханалар, интернаттар, балаларүйлері, қарттар үйлері және сол сияқтылар
1 орын
3
Қонақүйлер, санаторийлер, демалысүйлері
1 орын
4
Балабақшалар, бөбекжайлар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, офистер, кеңселер, жинақбанктері, байланысбөлімшелері
1 қызметкер
6
Емханалар
1 келіпкету
7
Ауруханалар, өзге де емдеу-сауықтыру мекемелері
1 төсек -орын
8
Мектептер және өзге де оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, дәмханалар, қоғамдық тамақтану мекемелері
1 отыратын орын
10
Кинотеатрлар, концерт залдары, ойынавтоматтарының залы, мұражай
1 отыратын орын
11
Стадиондар, спорталаңдары
Жоба бойынша 1 орын
12
Спорттық, би жәнеойынзалдары
Жалпы алаңы 1м²
13
Азық-түлік, өнеркәсіптік тауар дүкендері, супермаркеттер
Сауда алаңы 1м²
14
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сөрелер
Сауда алаңы 1м²
15
Дәріханалар
Сауда алаңы 1м²
16
Автотұрақтар, автомобильдіжууорындары, АЖС, гараждар
1 машина-орын
17
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
18
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмысорны
19
Кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1м²
20
Зергерлік, аяқкиімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1м²
21
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1м²
Коммуналдық қалдықтардың
түзілу және жинақталу
нормаларын қағидаларына
2-қосымша
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Нысан
Елдімекен,аудан,облыс_____________________________________________

8) определение суточной среднего до вой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
пообъему(Vсс,м3):
Vссг=(Vзсс+Vвсс+Vлсс+Vосс)/nпомассе(mсс,кг):
mссг=(mзсс+mвсс+mлсс+mосс)/n,
где верхние индексы "з", "в", "л", "о" – обозначают суточный средне сезонный норматив образования отходов нарасчетную единицу зимой–
"з",весной–"в",летом–"л",осенью–"о"соответственно;n-число сезонов образования отходов(n=4);
9) определениего довой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3):Vг=Vссгxnд,
по массе(mг,кг):
mг=mссгxnд,
гдеnд-число дней в году;
22. Дополнительно, для определения средней плотности коммунальныхотходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) Определение средней плотности коммунальных отходов(ср,кг/м3)производят по формуле:
ср=m/V,
где m и V – годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) Определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов(kн)производят по формуле:
По объему:
kн=Vсс/Vгпомассе:
kн=mсс/mг
3)определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
пообъему:
kсн=Vmax.сут/Vсс,
гдеVmax.сут–максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объектев сезон,м3.
По массе:
kсн=mmax.сут/mсс,
где mmax.сут – максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объектев сезон, кг.
23. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема,установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются наколичество расчетных единиц. Полученный расчетный годовой объем образования коммунальных отходов недолжен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. При расхождении расчетных и фактическихданных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата стребуемой погрешностью.
Приложение 1
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1.
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, игровые - развлекательные центры, музеи
1 посадочное место
11
Стадионы, спортивные площадки
1 местопопроекту
12
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общейплощади
13
Продовольственные, промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
14
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
15
Аптеки
1 м2 торговой площади
16
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино-место
17
Автомастерские
1 работник
18
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
19
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
20
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
21
Бани, сауны
1 м2 общей площади
Приложение 2
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Форма
Населенный пункт,район,область__________________________________________

1. Мекен жайы_____________________________________________________
2. Қабаттылығы___________________________________________________
3. Үйдің нөмірі__________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны,адам________________________________
5. Жайлылық деңгейі:________________________________________________
а) су құбырының,газдың,кәріздің болуы________________________________
б) жылу беру түрі(орталықтан,пешпен,жергілікті)_________________________
в) отынның түрі-көмір(таскөмір,қоңыртемір),ағаш отын,газ_______________________
г) қоқыс құбырының болуы______________________________________________
д) аула аумағының алаңы,м2 ______________________________________________
жасыл екпелер бар______________________________________________________
жабыны қатты___________________________________________________
оның ішінде жаяу соқпақтар______________________________________
6. Контейнерлердің түрі,олардың саны және сыйымдылығы_____________________________
7. Қалдықтарды шығару кезеңділігі_____________________________________________
8. Тамақ қалдықтарымен қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізілеме
(қандайжәнеқанша)_________________________________________________________
9. Қайталама шикізатты шығару кезеңділігі______________________________________ __________________________________________________________________________
10. Тамақ қалдықтарын шығару кезеңділігі_________________________________________ ___________________________________________________________________________
11. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізілеме (қандай және қанша
фракция)___________________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә.(болған жағдайда), лауазымы
Нысан
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Елдімекен, аудан, облыс ____________________________________________
1. Объектініңатауы ________________________________________________
2. Мекен жайы _____________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жекетұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет) ___________________________________________________________
4. Есеп айырысу бірліктерінің саны (қызметкерлер және т. б.) ____________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті: _______________________________________
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) _________________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) __________________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам _________________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, м2 ______________________________________
Сауда алаңы ______________________________________________________
Қоймалық және қосалқы алаң ________________________________________

1. Адрес_____________________________________________________________
2. Этажность_________________________________________________________
3. Номер домо владения___________________________________________________
4. Количество проживающих,чел.____________________________________________
5. Уровень благоустройства:_______________________________________________
а) наличие водопровода,канализации,газа_________________________________
б) вид отопления(центральное,печное,местное)_____________________________
в) вид топлива–уголь(каменный,бурый),дрова,газ______________________________
г) наличие мусоропровода_________________________________________________
д) площадь дворовой территории,м2 ______________________________________
под зелеными насаждениями______________________________________________
подтвердым покрытием________________________________________________
из них тротуары______________________________________________________
6. Тип контейнеров,их количество и емкость_____________________________
7. Периодичность вывоза отходов_______________________________________
8. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и втор
сырья(каких и сколько)____________________________________________________
9. Периодичность вывоз автор сырья__________________________________________
10. Периодичность вывоза пищевых отходов_____________________________________
11. Производится ли раздельный сбор опасных отходов (каких и сколько
фракций)_________________________________________________________________
Подписи:Ф.И.О.(приего наличии),должность
Форма
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Населенный пункт,район,область_______________________________________________
1. Наименование объекта___________________________________________________
2. Адрес________________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие(для последнего указать этажность) ________________________________________________________________________________
4. Количество расчетных единиц(работников и т.д.)_______________________________________
5. Пропускная способность в сутки:
Для зрелищных предприятий (число мест)______________________________________________
Для предприятий общественного питания(число блюд)__________________________________
6. Количество обслуживающего персонала,чел.________________________________________
7. Общая площадь помещений,м2__________________________________________________
торговая складская и под собная__________________________________________________

8. Аула аумағының алаңы, м2 ________________________________________
Жасыл екпелер бар _________________________________________________
Жабын қатты ______________________________________________________
9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы _____________
10. Қалдықтарды шығару кезеңділігі __________________________________
11. Тамақ қалдықтары мен қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізілеме
(қандай және қанша) ____________________________________
12. Қайталама шикізатты шығару кезеңділігі ___________________________ _________________________________________________________________
13. Тамақ қалдықтарын шығару кезеңділігі_____________________________
_________________________________________________________________
14. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізілеме (қандай және қанша фракция) _________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың
түзілу және жинақталу
нормаларын есептеудің
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Бастапқы жазба бланкісі
Коммуналдық қалдықтардың
түзілу және жинақталу
нормаларын есептеудің
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілумен жиналуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосі
20_________ жылғы_________________ бастап______________________ дейін
Жайлылық типі__________________________________________________________
Апта-ның күндері
Объек-тінің атауы
Объек-тінің қыз-меттүрі
Есептік бірліктіңсаны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/масса-сы
Орташа тығыздығы,кг/м3
Барлығы қайталам а шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м
кг
м3
кг
м3
Дүй-сенбі
3
Сейсен-бі
Сәрсен-бі
Бейсен-бі
Жұма
Сенбі
Жек-сенбі
Тәулігі-не ор-таша
Қолдары
Т.А.Ә.(болған жағдайда),лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың
түзілу және жинақталу
нормаларын есептеудің
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілуімен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосі
Жайлылық типі____________________________________________________________________________
Объ-ект
Ай
Өлшенетін бірліктің са-ны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффици-ент
Бөлек жинау,кг
жалпы
өлшенетін 1 бір-лікке
жалпы
1 өлшенетін бір-лікке
м
кг
м3
кг
м3
кг
м
кг
м3
кг
1
2
3
3
4
5
6
7
8
9
3
10
11
12
13
Барлығы____________________________________
Тәулігіне орташа________________________
Қолдары______________________________
Т.А.Ә.(болған жағдайда),лауазымы_______________________________________________

8. Площадь дворовой территории,м2 _____________________________________________
под зеленым и насаждениями__________________________________________________
подтвердым покрытием______________________________________________________
9. Тип контейнеров,их количество и емкость_______________________________________
10. Периодичность вывоза отходов______________________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья(каких и сколько) ________________________________________________________________________________
12. Периодичность вывоза вторсырья________________________________________ ______________________________________________________________________
13. Периодичность вывоза пищевых отходов________________________________ ____________________________________________________________________
14. Производится ли раздельный сбор опасных отходов(каких и сколько фракций) __________________________________________________________________________
Подписи:Ф.И.О.(приего наличии),должность
Приложение 3
к Правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Бланк первичных записей
_________________________(дата)
По объекту
___________________________________________
(наименование,адрес)
№ п/пкон-тейне-ра
Высотаслоя собранных отхо-дов,h, м
Площадь основанияконтейнер,S,м2
Объем отходов в контейнерV,hS,м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза)с отходами,m3,кг
Масса порожнего контейнера(мусоровоза), mП,кг
Масса отходов в контейнере ,mконт,m3-mП
1
2
....
Итогоза сут-ки
Vсут
mсут
Приложение 4
к Типовым правилам расчета
норм образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "___"по"____"_____________месяца 20___ года
Тип благоустройства_______________________________________
Деньнеде-ли
Наименование объекта
Вид деятель-ности объек-та
Количество расчетных еди-ниц
Объем/масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотностькг/м3
Всего отобрано втор. сы-рья (при раздельном сбо-ре)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м
кг
м3
кг
м3
Поне-дель-ник
3
Втор-ник
Сре-да
Чет-верг
Пят-ница
Суб-бота
Вос-кре-сенье
Подписи Ф.И.О.(при его наличии),должность
Приложение 5
к Типовым правилам расчета
норм образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства_______________________________________________________________________
Объ-ект
Ме-сяц
Количество измеряемых единиц
Накоплениеотходов
Коэффициент неравно-мерности
Раздельный сбор,кг
общее
на 1 измеряемую единицу
общее
на 1 измеряе-муюединицу
м
кг
м3
кг
м3
кг
м
кг
м3
кг
1
2
3
3
4
5
6
7
8
9
3
10
11
12
13
Всего__________________
Среднее за сутки______________________ Подписи Ф.И.О.
(при его наличии),должность_________________________________________